Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Sodelavka mi gre močno na živce

Soleil
08.05.2007, 20:54
Saj ne vem v kateri sklop bi to temo sploh uvrstila ... pa sem jo dala kar od zdravje, ker no ... saj piše v nadaljevanju.

V glavnem, da pojasnim ...

Imam sodelavko, ki šteje že preko 50 pomladi in mi je močno moteča. V pisarni nas je vseh skupaj 8 ljudi. Sedimo v dveh delovnih otokih in sicer po 3 in po 4 skupaj v obroču, tako da kamorkoli pogledaš vidiš eno faco. Eden je pa posebej v svojem s steno ločenem kotičku, ker je šef. Ostali mi niso moteči, saj lepo tiho sedijo za mizo, zrejo v svoj monitor in delajo. Od časa do časa sicer kdo kaj pripomne, vpraša, pove kakšno šalo, ampak me ta "hrup" ne moti. Po pisarni se gibljejo potiho, nemoteče.

Ta ženska, imenujem jo Annoying, ker ima angleščina to čudovito besedo, ki pove več kot 1000 slovenskih, pa tolče okrog v svojih petkah, stresa stvari po tleh, se dere, vtika v tuje pogovore, kar kliče po pozornosti. Če je kdo na telefonu, kar začne mahati in ti nekaj govoriti, kaj še povej sogovorniku, kar je hudo moteče, saj se ne moreš skoncentrirati še nanjo, ko govoriš z drugim.

Potem pa je tu še zadeva Žvečilni gumi. Ne morete si predstavljati bolj živce parajočega pogleda, kot je pogled na 50+ letnico, ki besno žveči žvečilni, ga vsake toliko intenzivno vleče s prsti iz ust in ga ovija okrog prsta. Naj povem še to, da sedi nasproti mene.

Potem pa me stalno kaj sprašuje, kako se kaj naredi, tako da sploh ne morem v miru delati svojega dela, ki se sicer naveztuje na njeno, ampak za vsako steno, ki jo nariše, me vpraša, če je prav. Poleg tega ji dela probleme še delo z računalnikom in ji moramo še to kar naprej razlagati.

Do zdaj sem ta probelm reševala tako, da sem si dala slušalke na ušesa in nabila glasbo, da mi je ni bilo treba vsaj poslušati, če sem jo že s kotičkom očesa videla (pa še to je začela nekaj takoj čivkati, ravno takrat, ko sem dala slušalke nazaj gor). Zdaj pa tega ne morem več, ker sem postala zelo občutljiva na ves hrup, na vse zvoke. Ne zmorem posušati radia, gledati televizije, poslušati glasbe. Ko kdo preveč na glas govori, me telo kar zaboli, želodec me peče.

Rada bi svojo pisarno, ampak vem, da to ni mogoče. Ko bi nas bilo vsaj manj v pisarni ... Ne zmorem več tako. Na kakšen način naj to dam šefu na diplomatski način vedeti, da mi je nemogoče delati v takem kravalu?

Jelengar
09.05.2007, 01:31
Kaj pa, če bi vse to najprej, lepo prijazno (tako kot nam), povedla svoji sodelavki in jo poprosila za razumevanje ? :dontknow:

Soleil
09.05.2007, 06:31
Kaj pa, če bi vse to najprej, lepo prijazno (tako kot nam), povedla svoji sodelavki in jo poprosila za razumevanje ? :dontknow:

Mal težko, ker ji ne upam kar reči, da mi gre na jetra s svojim obnašanjem. A naj ji kar rečem, če lahko neha prežvekovati žvečilni, ker mi para živce? :blush:

doli
09.05.2007, 07:25
Mal težko, ker ji ne upam kar reči, da mi gre na jetra s svojim obnašanjem. A naj ji kar rečem, če lahko neha prežvekovati žvečilni, ker mi para živce? :blush:

Ni tolk problem v sodelavki, kot je problem v tebi in tvoji razdražljivosti. Temu se reče nezmožnost toleriranja. Vem, da preživljaš strese zaradi tega, pa še nič ne moreš proti temu. Zato pa obstajajo psihologi, ki te bodo s pomočjo različnih tehnik naučili kako te moteče faktorje anulirati. Za začetek pa si kupi CD-je za sproščanje (ptičje petje, žuborenje vode, šumenje gozdov v spremljavi pomirjujočih melodičnih zvokov...), ki jih poslušaj večkrat na dan, obvezno pa pred spanjem. Boš videla da bo bolje.

mrjerry
09.05.2007, 07:41
Po opisu obnasanja tvoje sodelavke bi rekel, da gre za zelo nesamozavestno osebo, ki s svojim obnasanjem zbuja pozornost.

Nesamozavestne ljudi je najbolje `obdelati' iz oci v oci, brez kakrsnihkoli pric. Prisotnost drugih ljudi bo povzrocila samo osramotitev, iz cesar bo zrasla zamera in konflikt se bo povecal. Na tvojem mestu bi jo enkrat ob priliki povabil nekam na kavo in ji pocasi in mirno povedal stvari, ki me glede nje motijo.

To, da se umikas v glasbo in ignoranco, sigurno ne more resiti problema. Ona namrec funkcionira tako, da siri obmocje, v katerem je opazna. Ce se ti umaknes, ga bo samo se razsirila. Zato se ji moras postaviti na kontro, pri tem pa zelo paziti, da bos mirna, profesionalna in da ne bo imela obcutka, da jo zacenjas sikanirati.

Nekaj primerov:
- mahanje med telefonskim pogovorom; ce je mozno, prosis sogovornika, ce lahko sekundo pocaka; potem polozis roko cez slusalko, se obrnes k sodelavki in jo vprasas, ce zeli, da ji sogovornika po tem, ko koncas, vezes; ce ima kaj pomembnega za povedati, bo to ze povedala.

- zvecilni gumi; zvecenja samega tezko preprecis, ceprav po mojem mnenju cmokajoci glasovi in prezvekovanje niso dalec od kajenja; oboje se siri po prostoru in moti

- vprasanja kako se kaj naredi; to prica o profesionalni nesamostojnosti in je zelo skatljiv primer. Kratkorocne resitve ni. Lahko jo samo zacenjas pocasi odrivati na stran in ji reces, da ta trenutek nimas casa in da lahko pogledata popoldan. Glede uporabe programske opreme pa jo seznani s helpom. Skratka, daj ji vedeti da tvoja rocica ni na voljo vedno tisti moment, ko jo potrebuje. Se vedno pa lahko vsake toliko casa skupaj obdelata kaksne obsirnejse bloke. Recimo, da pregledas, kaj je naredila cez dan, itd. V tem primeru daj to tudi dovolj kmalu vedeti svojim nadrejenim, da si prevzela vlogo starsa nad enim izmed sodelavcem in da s tem ze napol opravljas funkcijo vodje. Skratka, do ene meri vzemi to kot kompliment, ker ocitno predstavljas doloceno avtoriteto. Ce pa mislis, da taksno izpostavljanje ni potrebno, pa se enostavno umakni. Let her do her job. Ce bo kaj narobe, so pa nad vama obema najbrz sefi, ki bodo zaceli videvati `lack of deliverance' (se en lep kompakten angleski izraz).

P.S.: Po svoje ima prav tudi doli. Tudi jaz sem dobil obcutek, da te ni tako tezko spraviti iz tira. Sprejmi dejstvo, da delas med ljudmi in da ima vsak svoje prednosti in slabosti. Pri vsakemu se nauci poiskati cimvec prednosti, predvsem taksnih, ki pomagajo tebi. Ce delas med samimi glupaki delaj tako, da bodo nadrejeni vedeli, da ti nisi taksna. Ce si edini glupak v ekipi ti, se zacni od sodelavcev uciti. Simple as that.

Soleil
09.05.2007, 07:46
Ni tolk problem v sodelavki, kot je problem v tebi in tvoji razdražljivosti. Temu se reče nezmožnost toleriranja. Vem, da preživljaš strese zaradi tega, pa še nič ne moreš proti temu. Zato pa obstajajo psihologi, ki te bodo s pomočjo različnih tehnik naučili kako te moteče faktorje anulirati. Za začetek pa si kupi CD-je za sproščanje (ptičje petje, žuborenje vode, šumenje gozdov v spremljavi pomirjujočih melodičnih zvokov...), ki jih poslušaj večkrat na dan, obvezno pa pred spanjem. Boš videla da bo bolje.

Ni problem v meni, če ona počne npr. to:" Potem pa je tu še zadeva Žvečilni gumi. Ne morete si predstavljati bolj živce parajočega pogleda, kot je pogled na 50+ letnico, ki besno žveči žvečilni, ga vsake toliko intenzivno vleče s prsti iz ust in ga ovija okrog prsta." ;)

Pa verjemi, da uni CD-ji tu ne bi pomagali.

Geawind
09.05.2007, 09:11
res je najbolje, da se z njo pomeniš, kajti ona te moti ... če govoriš o njej drugim, s tem ne rešiš nič - le za trenutek svoje občutke in nezadovoljstvo preneseš okrog in se za nekaj časa olajšaš ... sem imela podoben primer - jezila se vsak dan, si olajšala dušo s tem da sem nekomu povedala - sam naslednji dan je bilo isto - tako, da se kar pomeni z njo in ja, na 4 oči - drugih to ne briga ... mogoče bo malce užaljena, ampak vseeno gre za delovno okolje, za prostor kjer preživiš vsaj 8 ur in je potrebno, da so odnosi urejeni in pa seveda tudi, da ste vsi toleranti en do drugega - tudi ti ...

eisenhower
09.05.2007, 09:43
če je res tako neučinkovita, kot praviš, zakaj jo imate še vedno tam? Predvidevam, da delaš v kakem zasebnem biroju.

Soleil
09.05.2007, 10:09
res je najbolje, da se z njo pomeniš, kajti ona te moti ... če govoriš o njej drugim, s tem ne rešiš nič - le za trenutek svoje občutke in nezadovoljstvo preneseš okrog in se za nekaj časa olajšaš ... sem imela podoben primer - jezila se vsak dan, si olajšala dušo s tem da sem nekomu povedala - sam naslednji dan je bilo isto - tako, da se kar pomeni z njo in ja, na 4 oči - drugih to ne briga ... mogoče bo malce užaljena, ampak vseeno gre za delovno okolje, za prostor kjer preživiš vsaj 8 ur in je potrebno, da so odnosi urejeni in pa seveda tudi, da ste vsi toleranti en do drugega - tudi ti ...

Pa saj kakšno obdobje je čist znosno. Pride pa tudi obdobje, ko ne zmorem več. Meja tolerance pa hočeš nočeš obstaja in do nekje lahko nekaj toleriraš, nekje pa je rob te sklede dosežen in potem ti gre čez. Nihče pa ni neomejeno toleranten. Pogovor bi bil sicer rešitev, vendar po pravici povedano ne vem kdaj, kje in kako začeti.

Soleil
09.05.2007, 10:11
če je res tako neučinkovita, kot praviš, zakaj jo imate še vedno tam? Predvidevam, da delaš v kakem zasebnem biroju.

Da in to v velikem. (Sicer so pa danes vsi zasebni.) Jah ... ima strokovni izpit in tisti njen žig se veliko rabi ...

Geawind
09.05.2007, 11:06
Pogovor bi bil sicer rešitev, vendar po pravici povedano ne vem kdaj, kje in kako začeti.

hm, ja, to je res najtežji del ... težko svetovati - sam najbolje je, da vse poteka v prijaznem tonu, ker, če se bo čutila napadeno, je lahko na koncu še 100x huje - saj veš, ko se 1x ego užali ... povej ji lepo kratko in jasno kaj te pač moti - no, saj lahko malo po ovinkih - sam upam, da bo to vzela kot ok in da ne bo postala še hujša :dontknow: lahko ji lepo poveš, da mora če ne drugo imeti vsaj malo spoštovanja do ljudi okrog sebe (ker glede žvečilnega kle res nimaš kej - to moraš ti v svoji glavi spremenit, ne moreš si pustit, da te znervira nekaj tako neumnega ...)
sorry, ne znam več pomagat, pogovor pa res, če veš, da bi se lahko spremenila ...

nattka
09.05.2007, 12:05
dvakrat sem prebrala uvodni post ... in se spomnila, da v vsaki firmi obstaja nekdo, ki gre en mal na živce ...
saj večina od nas nosi belo in črno plat, samo pri enih je črna malo večja ...

vendar pa je predvsem od nas odvisno, kako se bomo odzvali na obnašanje nekoga, še posebej, če moramo gre njegovo paranje živcev prenašati iz dneva v dan ...
najboljša je gotovo varianta "prva zamera je najboljša" ... torej direktno povedati, kaj te moti ... in do katere meje boš njeno obnašanje tolerirala ... meje je treba postaviti jasno in odločno ...

"Prosim, če meni ne mahaš ko sem na telefonu in mi ne svetuješ, kaj naj govorim ... pokliči ga, ko jaz končam, pa se zmeni ..."
ali "Oprosti, če bi ona želela o tem govoriti s teboj, bi poklicala tebe " ... so dobra osnova pogovora ...besedice prosim, oprosti, dovoli, da ti povem in podobno ti bodo dale dovolj olike, da boš lahko odločna, a še vedno vljudna ...

vendar pa se pripravi, da boš slišala na svoj račun stvari, ki drugim niso všeč ... taka reč vedno sproži verižno reakcijo ...
in tudi ti nisi popolna ... verjetno tudi sama počneš kaj, kar druge moti ...

torej, najprej razčisti sama s seboj, koliko kritike preneseš ... potem pa povej svoje ... a vedi ... brez tolerance je težko živeti in občutek, da so vsi vedno proti tebi, te bo držal v stalnem stresu ...
to pa lahko vodi do tega, da boš sčasoma sama postala ena od annoying ... še posebej, ker nisem razbrala, da bi tale 50 + tudi na druge tako vplivala ... in nekako si mislim, da privatniki ne bi dolgo gledali neučinkovite, moteče, stare punce, ki ne zna niti z računalnikom ... pa čeprav ima strokovni izpit ...

po moje sta obe malce težavni ... ;)

freya
09.05.2007, 13:25
tudi če sta obe malce težavni, bo pomagal le pogovor...in posledično trud obeh, da se stvari izobljšajo, spremenijo. Včasih se ljudje svojih napak ne zavedajo oz. se ne zavedajo, da so za druge tako moteči in ko so opozorjeni nanje vsaj običajno skušajo to spremeniti.
Najprej se skušajta pogovoriti sami, brez šefa in posrednikov, šele če ne bo rezultata in če ti ona nima kaj očitati, se potoži nadrejenim .
Čimprej začni reševati zadevo, ker sicer boš kmalu le stežka hodila v službo, postajala boš sitna in moteča tudi ti.

plebs
09.05.2007, 13:41
Ne predstavljam si da bi bil v pisarni kjer dela 8 ljudi in je vse tiho in vsak gleda v monitor :)

Irina
09.05.2007, 14:09
Ne morem govoriti o tvojih občutkih, ker so tebi lastni. Na isto situacijo ali dogodek se različno odzovemo, in se tudi po tem razlikujemo. Zato bom napisala tisto, kar sem jaz razbrala iz tvojega zapisa po svojih občutkih in ni rečeno, da drži.
Mislim, da si ujeta v nek delovni krog, ki ti ne ustreza, ga v tem trenutku ne moreš spremeniti. Zamenjati delovno sobo, službo.... in te zato določene osebe ali njihovo početje moti. Lahko, da je drugi del tvojega življenja v tem trenutku obremenjujoč in tudi tu niso možne spremembe - per takoj.
Niti ne vem koliko časa delaš v takem "vzdušju", kdaj te je sodelavka začela tako izrazito motiti, ti je delo postalo odveč, kako reagirajo drugi sodelavci na zate moteče obnašanje sodelavke?. Glej, ugibam ne vem? Te sodelavki obnašanje spominja na nekoga, ki ti je šel vedno na živce? Razgovor z dobrih psihoterapevtom, bi ti dal odgovor na mnoga zate pomembna vprašanja.
Nisem hotela pametovati, ampak samo pomagati razrešiti zoprno situacijo, če sem lahko kaj.

Soleil
09.05.2007, 21:10
Ne predstavljam si da bi bil v pisarni kjer dela 8 ljudi in je vse tiho in vsak gleda v monitor :)

Eh, saj nismo ves čas tiho. Gremo na kavo in se razklepetamo. Ampak ko se dela, sa pa dela. Težko se zbereš in kaj zračunaš, če ni miru. Ne vem no, odvisno od narave dela. Jaz "8" ur na dan računam.

Soleil
09.05.2007, 21:17
Ne morem govoriti o tvojih občutkih, ker so tebi lastni. Na isto situacijo ali dogodek se različno odzovemo, in se tudi po tem razlikujemo. Zato bom napisala tisto, kar sem jaz razbrala iz tvojega zapisa po svojih občutkih in ni rečeno, da drži.
Mislim, da si ujeta v nek delovni krog, ki ti ne ustreza, ga v tem trenutku ne moreš spremeniti. Zamenjati delovno sobo, službo.... in te zato določene osebe ali njihovo početje moti. Lahko, da je drugi del tvojega življenja v tem trenutku obremenjujoč in tudi tu niso možne spremembe - per takoj.
Niti ne vem koliko časa delaš v takem "vzdušju", kdaj te je sodelavka začela tako izrazito motiti, ti je delo postalo odveč, kako reagirajo drugi sodelavci na zate moteče obnašanje sodelavke?. Glej, ugibam ne vem? Te sodelavki obnašanje spominja na nekoga, ki ti je šel vedno na živce? Razgovor z dobrih psihoterapevtom, bi ti dal odgovor na mnoga zate pomembna vprašanja.
Nisem hotela pametovati, ampak samo pomagati razrešiti zoprno situacijo, če sem lahko kaj.

Kolektiv mi je super, sam ta ima obdobja, ko ropota. Delo mi odgovarja in rada delam. Motiti me je pa začela pa že kamlu po tem, ko sva postali "sosedi". Prej sem jo poznala le na videz in mi je bila kul, ampak potem ko vsak dan sediš zraven in spremljaš vse to ropotanje, pa si pri sebi spremeniš tist "kul" v annoying. Njeno vedenje me ne spominja na nobenega (OK je tipično za veliko arhitektov - beri: "Me, Myself & I", samopromocija do konca itd.) Pa ne bi šla k psihoterapevtu zaradi nje no ... dej dej tako hudo pa tud ni.

Irina
10.05.2007, 00:25
Mogoče se pa gospa 50+ počuti ob vas, ki ste mlajši (vsaj mislim, da ste) na začetku svojih ustvarjalnih poti malo ogrožena, Morebiti se nekateri težje sprijaznijo z mislijo, da so njihova najboljša leta minila in, da prihajajo novi, mladi sveži. Pa želi nekako "neprimerno" opozoriti okolico, da ni še za v staro šaro.

Z obiskom psihoterapevta nisem mislila, da si že v tako slabi koži. Glej, nekaj časa sem živela izven naših meja in ugotovila, da občasni razgovori s terapevtom zelo dobro denejo. Tudi jaz sem bila začudena, ko so me vprašali ali kaj pogrešam svoje terapevta, še bolj novi sodelavci, ko sem povedala, da mi zaenkrat ni še šlo tako slabo, da bi ga potrebovala. Zato, da bi kasneje ugotovila, da je treba obcasno poskrbeti tudi za dušno higieno. Izkašljaš se, in obenem veliko izveš o sebi. Danes gledam na te obiske, recimo enako kakor pregled pri okulistu. Saj ne čakamo, da je dioptrija +/- 5 ali več in se mučimo, ampak ga obiščemo, ko opazimo, da ne vidimo več tako jasno kakor prej.

V našem okolju bo človek težko povedal, da hodi k psihoterapevtu, ampak obenem so Slovenci čedalje bolj množični udeleženci razno raznih združenj za zdravo življenje, ki jih večinoma tržijo?? ljudje z dvomljivimi strokovnimi znanji.
Dobre prijateljice so lahko tudi naše osebne psihoterapevtke.

Soleil
10.05.2007, 05:14
Mogoče se pa gospa 50+ počuti ob vas, ki ste mlajši (vsaj mislim, da ste) na začetku svojih ustvarjalnih poti malo ogrožena, Morebiti se nekateri težje sprijaznijo z mislijo, da so njihova najboljša leta minila in, da prihajajo novi, mladi sveži. Pa želi nekako "neprimerno" opozoriti okolico, da ni še za v staro šaro.

Z obiskom psihoterapevta nisem mislila, da si že v tako slabi koži. Glej, nekaj časa sem živela izven naših meja in ugotovila, da občasni razgovori s terapevtom zelo dobro denejo. Tudi jaz sem bila začudena, ko so me vprašali ali kaj pogrešam svoje terapevta, še bolj novi sodelavci, ko sem povedala, da mi zaenkrat ni še šlo tako slabo, da bi ga potrebovala. Zato, da bi kasneje ugotovila, da je treba obcasno poskrbeti tudi za dušno higieno. Izkašljaš se, in obenem veliko izveš o sebi. Danes gledam na te obiske, recimo enako kakor pregled pri okulistu. Saj ne čakamo, da je dioptrija +/- 5 ali več in se mučimo, ampak ga obiščemo, ko opazimo, da ne vidimo več tako jasno kakor prej.

V našem okolju bo človek težko povedal, da hodi k psihoterapevtu, ampak obenem so Slovenci čedalje bolj množični udeleženci razno raznih združenj za zdravo življenje, ki jih večinoma tržijo?? ljudje z dvomljivimi strokovnimi znanji.
Dobre prijateljice so lahko tudi naše osebne psihoterapevtke.

Saj to s psihoterapevti je v tujini drugače dobro rešeno, pri nas pa to še ni tako razvito in jih niti nimamo. Pri nas so še bolj psihiatri, terapevtov pa ni toliko, da bi imel vsak svojega kot imamo zobozdravnka. Saj zato pa imamo prijateljice :).

mrjerry
10.05.2007, 07:06
Kolektiv mi je super, sam ta ima obdobja, ko ropota. Delo mi odgovarja in rada delam. Motiti me je pa začela pa že kamlu po tem, ko sva postali "sosedi". Prej sem jo poznala le na videz in mi je bila kul, ampak potem ko vsak dan sediš zraven in spremljaš vse to ropotanje, pa si pri sebi spremeniš tist "kul" v annoying. Njeno vedenje me ne spominja na nobenega (OK je tipično za veliko arhitektov - beri: "Me, Myself & I", samopromocija do konca itd.) Pa ne bi šla k psihoterapevtu zaradi nje no ... dej dej tako hudo pa tud ni.

K psihoterapevtu nima smisla hoditi, ce imas problem le v konkretni situaciji. Ce bi ti na splosno imela problem, da bi te vse motelo itd., je druga pesem...

Tukaj se gre za cisto tipicen fight za svoj zivljenjski prostor. Izpeljati ga moras kulturno, civilizirano in z zmago. Torej: debata na samem, v vato zavit napad, potem pa se dalec najbolje obnese. Ce gre res za nesamozavestno in nekoliko zmedeno osebo, kot sklepam da je, ti bo najbrz kmalu zacela govoriti o sebi. Stisni zobe in jo kake pol urice poslusaj. Sigurno bo pomagalo :approve:

Oberst
01.06.2007, 13:44
Saj to s psihoterapevti je v tujini drugače dobro rešeno, pri nas pa to še ni tako razvito in jih niti nimamo. Pri nas so še bolj psihiatri, terapevtov pa ni toliko, da bi imel vsak svojega kot imamo zobozdravnka. Saj zato pa imamo prijateljice :).

Soleil mislim da ti potrebuješ pshihoterapevta oz. psihiatra...............
V vsaki službi je kakšna oseba ki ˝nas moti˝ oziroma je len, zamerljiv, ˝čudaški˝
Služba in življenje je vsakdanje prilagajanje okolju!!!!

mrjerry
01.06.2007, 14:03
Ja, pa se zenska si in to je ze po defoltu grozn.

nattka
01.06.2007, 19:54
Ja, pa se zenska si in to je ze po defoltu grozn.

ja sej ... bi se zjutraj po jajcih poprasku, pa se nimaš kam ...

Soleil
01.06.2007, 20:19
V vsaki službi je kakšna oseba ki ˝nas moti˝ oziroma je len, zamerljiv, ˝čudaški˝

Sej je prav vseeno kaj ti misliš. :veryevil:

kapljač
14.06.2007, 21:00

Po tvojem se je potrebno prilagajati lenem, zemerljivem in čudaškem okolju tako, da tisti, ki želijo ostati normalni poiščejo pomoč pri psihoterapevtu oziroma pri psihiatru. Katerem povej povej
hja " Oberstgrupenfuerer", niso nekatere izkušnje dobre za vsakogar, da bi se službi in življenju lažje prilagajali.

spartan
15.06.2007, 07:51
Saj ne vem v kateri sklop bi to temo sploh uvrstila ... pa sem jo dala kar od zdravje, ker no ... saj piše v nadaljevanju.

V glavnem, da pojasnim ...

Imam sodelavko, ki šteje že preko 50 pomladi in mi je močno moteča. V pisarni nas je vseh skupaj 8 ljudi. Sedimo v dveh delovnih otokih in sicer po 3 in po 4 skupaj v obroču, tako da kamorkoli pogledaš vidiš eno faco. Eden je pa posebej v svojem s steno ločenem kotičku, ker je šef. Ostali mi niso moteči, saj lepo tiho sedijo za mizo, zrejo v svoj monitor in delajo. Od časa do časa sicer kdo kaj pripomne, vpraša, pove kakšno šalo, ampak me ta "hrup" ne moti. Po pisarni se gibljejo potiho, nemoteče.

Ta ženska, imenujem jo Annoying, ker ima angleščina to čudovito besedo, ki pove več kot 1000 slovenskih, pa tolče okrog v svojih petkah, stresa stvari po tleh, se dere, vtika v tuje pogovore, kar kliče po pozornosti. Če je kdo na telefonu, kar začne mahati in ti nekaj govoriti, kaj še povej sogovorniku, kar je hudo moteče, saj se ne moreš skoncentrirati še nanjo, ko govoriš z drugim.

Potem pa je tu še zadeva Žvečilni gumi. Ne morete si predstavljati bolj živce parajočega pogleda, kot je pogled na 50+ letnico, ki besno žveči žvečilni, ga vsake toliko intenzivno vleče s prsti iz ust in ga ovija okrog prsta. Naj povem še to, da sedi nasproti mene.

Potem pa me stalno kaj sprašuje, kako se kaj naredi, tako da sploh ne morem v miru delati svojega dela, ki se sicer naveztuje na njeno, ampak za vsako steno, ki jo nariše, me vpraša, če je prav. Poleg tega ji dela probleme še delo z računalnikom in ji moramo še to kar naprej razlagati.

Do zdaj sem ta probelm reševala tako, da sem si dala slušalke na ušesa in nabila glasbo, da mi je ni bilo treba vsaj poslušati, če sem jo že s kotičkom očesa videla (pa še to je začela nekaj takoj čivkati, ravno takrat, ko sem dala slušalke nazaj gor). Zdaj pa tega ne morem več, ker sem postala zelo občutljiva na ves hrup, na vse zvoke. Ne zmorem posušati radia, gledati televizije, poslušati glasbe. Ko kdo preveč na glas govori, me telo kar zaboli, želodec me peče.

Rada bi svojo pisarno, ampak vem, da to ni mogoče. Ko bi nas bilo vsaj manj v pisarni ... Ne zmorem več tako. Na kakšen način naj to dam šefu na diplomatski način vedeti, da mi je nemogoče delati v takem kravalu?

....vzemi službo bolj profesionalno. V službo ne hodimo zato, da bi si ustvarjali prijatelje, ampak zato da nekaj strokovno naredimo in za to dobimo plačilo.

Poleg tega smo si ljudje različni; meni tišina na delovnem mestu zagotovo ne paše.

nattka
15.06.2007, 11:19
Po tvojem se je potrebno prilagajati lenem, zemerljivem in čudaškem okolju tako, da tisti, ki želijo ostati normalni poiščejo pomoč pri psihoterapevtu oziroma pri psihiatru. Katerem povej povej
hja " Oberstgrupenfuerer", niso nekatere izkušnje dobre za vsakogar, da bi se službi in življenju lažje prilagajali.

kje pa je govora o lenem, zamerljivem in čudaškem okolju ...:dontknow:

kapljač
15.06.2007, 11:42
kje pa je govora o lenem, zamerljivem in čudaškem okolju ...:dontknow:

saj pravim ... vpraš Obersta

kapljač
15.06.2007, 11:56
....vzemi službo bolj profesionalno. V službo ne hodimo zato, da bi si ustvarjali prijatelje, ampak zato da nekaj strokovno naredimo in za to dobimo plačilo.

Poleg tega smo si ljudje različni; meni tišina na delovnem mestu zagotovo ne paše.

Ženska sprašuje , pa koga to sprašuje, kako naj reši zaplet z eno osebe, ki je v času menopavze (50 let) in je obremenjujoča do nezavesti. Nasveti, pa kar dežujejo v smeri poišči si psihiatra ali psihoterapevta -- ne povedo katerega:) , ali pa ponovno njej , da naj hodi v službo bolj profesiionalno, ..........
Problem je draga spraševalka v tem, da šefi delujejo tako kot politiki, ki ne marajo, da se ljudje preveč dobro med seboj razumejo , saj tako nastane lahko skupni revolt na njihovo delo in njihovo vodenje.
S tem ko ste med seboj obremenjeni, se amortizira ventil , ki šefom odgovarja. In če nje slučajno ne bi bilo že v službi , bi jo šel iskat in bi jo vam naprtil.
Pogovorte se z njim vsi , katere njeno obnašanje moti skupaj ...in sami ocenite ali se motim , na osnovi njegovega odgovora.
Ker ste tiho bo še mislil , da vam paše in bo pripeljal še kakšno, da bo v službi eno samo pasanje.

d28
15.06.2007, 13:05
Kaj pa je narobe z besedo nadležen namesto annoying? ;)

nattka
15.06.2007, 13:06
razmišljam na glas:

za celotno sliko bi rabili še mnenje druge strani in seveda mnenje sodelavcev o obeh - o tisti, ki je problematična in tisti, ki je problem izpostavila ...
torej, dragi kapljač, iz nepopolne in enostranske slike vsak od nas pač poda svoje mnenje, kakor pač čuti in na podlagi izkušenj, ki jih ima sam ...

in nikar ne krivi za vse težave osebo, ki je po tvojem že za odstrel, zato ker je stara 50 in po mnenju ene od delavk obremenjujoča ...

kaj pa če je avtorica te teme vase zagledana, arogantna mlada oseba, ki misli, da samo ona od vseh v pisarni dela in zato, ker je ona tam ... morajo ostali prenehati dihati na glas ...
ker gospodična so 8 ur efektivni ... ostali pa so nebodigatreba, ki motijo od jutra, ko pridejo ... pa do večera, ko gredo domov ...

a se ti ne zdi, da bi od 8 zaposlenih, že zdavnaj vsi ostali naredili red in disciplino, če bi dotično omenjeno menopavzično nesposobno ženšče motilo vse po vrsti ...;)

kapljač
15.06.2007, 13:16

Verjetno nič, je pa bolj uvidevno do nadležneža , ker je manj razumljivo in ne zveni tako trdo in hudo resnično
kot v našem jeziku.

kapljač
15.06.2007, 13:33
razmišljam na glas:

za celotno sliko bi rabili še mnenje druge strani in seveda mnenje sodelavcev o obeh - o tisti, ki je problematična in tisti, ki je problem izpostavila ...
torej, dragi kapljač, iz nepopolne in enostranske slike vsak od nas pač poda svoje mnenje, kakor pač čuti in na podlagi izkušenj, ki jih ima sam ...

in nikar ne krivi za vse težave osebo, ki je po tvojem že za odstrel, zato ker je stara 50 in po mnenju ene od delavk obremenjujoča ...

kaj pa če je avtorica te teme vase zagledana, arogantna mlada oseba, ki misli, da samo ona od vseh v pisarni dela in zato, ker je ona tam ... morajo ostali prenehati dihati na glas ...
ker gospodična so 8 ur efektivni ... ostali pa so nebodigatreba, ki motijo od jutra, ko pridejo ... pa do večera, ko gredo domov ...

a se ti ne zdi, da bi od 8 zaposlenih, že zdavnaj vsi ostali naredili red in disciplino, če bi dotično omenjeno menopavzično nesposobno ženšče motilo vse po vrsti ...;)

Natka -če že moraš dajati nasvete ne stori tega, kar očitaš meni ...nepopolne in enostranske slike in kar čutimo in mislimo, da smo izkušeni in zato... ne pojdi v svet nasvetov samo z svojim znanjem in svojimi izkušnjami in svojimi čutili , ker to ni modro.
Nikogar nisem postavil godnega za odstrel ..vendar je čas menopavze za marsikatero Lady velika obremenitev , ko se začne velik proces staranja na eni strani-- kar ženske še najbolj prizadane in "nora" igra hormonov, ki povzročijo kup neljubih zapletov in nihanj v počutju do sebe in še bolj v odnosu do drugih.
Da bi drugih osem uredilo disciplino v času ko se bojimo vsi za svoja delovna mesta , bolj kot kdajkoli , je nepošteno ali predlagati in še bolj pričakovati.
Pregovor pravi, če že mora biti nasvet in če že res mora biti nasvet naj bo čim krajši... jasno da mora pri tem zadeti jedro problema , torej ne sosedove hruške kot sadeža , temveč kot drevesa .

nattka
15.06.2007, 13:34
drevesa so lahko le tam, kjer je slika celotna ...

Lencka
15.06.2007, 17:27

Dobro vprašanje.

nofear2009
15.06.2007, 19:52
Dobro vprašanje.

Mislim, da je to cist njena stvar, kako bo ona eno osebo anonimno poimenovala...ce je v anglescini ali slovenscini al v katerem drugem jeziku;)

Real Paris Hilton
16.06.2007, 09:54
Meni gre pa zelo na živce ena sošolka. Vedno je glasna, ker hoče biti v centru pozornosti. Je zelo butasta in se smeji, kot kakšna histerična opica, misli, da se lepo oblači, da ima stil in eleganco, ampak v resnici izgleda kot ****ica. Zato se tudi moški limajo na njo, ker mislijo, da jim bo dala. Misli, da je ful lepa, zdaj se je začela baviti celo z manekenstvom in plesom, nima pa talenta in fizičnih predizpocij niti za eno, niti za drugo. Totalno mi gre na živce, ker se vedno na silo smeji in se dela prijazno, čeprav ji vidim v srce, da samo igra. Sama se povabi na zabave in jih ponavadi tudi uniči. Nekaj se je celo poskušala obešati po mojem fantu, ampak ji je on seveda dal takoj vedeti, da ima rad samo mene. Vseeno pa te ženske ne morem videti in mislim, da se mi bo zmešalo ob njeni prisotnosti. Kaj naj naredim?

kapljač
16.06.2007, 10:42
Meni gre pa zelo na živce ena sošolka. Vedno je glasna, ker hoče biti v centru pozornosti. Je zelo butasta in se smeji, kot kakšna histerična opica, misli, da se lepo oblači, da ima stil in eleganco, ampak v resnici izgleda kot ****ica. Zato se tudi moški limajo na njo, ker mislijo, da jim bo dala. Misli, da je ful lepa, zdaj se je začela baviti celo z manekenstvom in plesom, nima pa talenta in fizičnih predizpocij niti za eno, niti za drugo. Totalno mi gre na živce, ker se vedno na silo smeji in se dela prijazno, čeprav ji vidim v srce, da samo igra. Sama se povabi na zabave in jih ponavadi tudi uniči. Nekaj se je celo poskušala obešati po mojem fantu, ampak ji je on seveda dal takoj vedeti, da ima rad samo mene. Vseeno pa te ženske ne morem videti in mislim, da se mi bo zmešalo ob njeni prisotnosti. Kaj naj naredim?

Govoriš o mladi osebi, ki verjetno še išče samo sebe in svojo vlogo v življenju .
Če je tako slaba, neprilagodljiva v vseh ozirih kot praviš in ti toliko boljša , ne vem kako te lahko tak človek z pomanjkljivostmi sploh prizadane in tebi pametni škoduje. Verjamem, da nas asimpatične osebe dostikrat motijo posredno ali posledično , ker jih zaradi skupnega prostora moramo videvati večkrat , kot nam je ljubo , pa vendar to ni razlog zadosti da bi se ti obremenjevala , kot sama praviš , da se ti bo še zmešalo. V takšno stanje nas lahko spravi samo nelojalna konkurenca ali če je to obnašanje izrecno usmerjeno samo proti nam ... in tudi tu za vsakogar šiba raste.

mrjerry
18.06.2007, 08:43

Zakaj ti gre na zivce nekdo, ki se ti zdi nesposoben za vse, cesar se loti. Ali ona s svojim obnasanjem ovira tvoje nacrte (hoces biti ti taka kot ona) ali gre zgolj za ljubosumje (spet - hoces biti ti taka kot ona)?

Real Paris Hilton
18.06.2007, 09:54
Me prav zanima kaj bi ti čutil, če bi se "en nesposoben za vse", vsiljeval v tvojo družbo ali celo v tvojo vezo.

Meni ni potrebno biti taka kot ona, jaz imam svojo neponovljivo in unikatno osebnost na katero sem zelo ponosna. Sicer sem pa tako na vseh področjih boljša kot ona.:rolling:

Soleil
18.06.2007, 11:04

He he ... ta opis me spominja na eno prav posebno punco. Ni bila sicer tako močno poudarjeno izstopajoča, ampak blizu temu. Takrat je imela okrog 19 let, jaz pa kšno leto-dve več. Zdela se mi je totalna kura, ki se je med drugim silila tudi enemu, ki sva si bila všeč. Kasneje se mi zdi, da jo je nategnil in pobegnil. Ali pa jo ni pa jo je samo malo izigral pa odpikal oz. se ni več hotel družiti z njo, kaj pa vem ... vsekakor je dobila kar takim avšam gre. V glavnem potem mu ni več hodila blizu. Bila je taka srakica, ki so jo morali vsi gledati, hvalila se je s svojimi dobrimi rezultatai na sprejmcu (kasneje pa ribnila že v 2. letniku), hvalila se je s svojimi tastarimi, pa s potovanji pa s čim vem še ... v glavem s stvarmi, ki nikogar ne brigajo in nam je bilo vseeno.

Sicer pa mislim, da je takšno kričaško vedenje včasih tudi odraz majhne samozavesti, nezrelosti, otročjosti. Take osebe, ki sem jih jaz spoznala, so se kasneje vse nekoliko umirile, vendar samo umirile, ne pa tudi pomirile. Avša ponavadi kar ostane avša. Sam 19 letna avša še nekako zgleda, 40-50 letna pa je odbijajoča.

nattka
18.06.2007, 11:14
Me prav zanima kaj bi ti čutil, če bi se "en nesposoben za vse", vsiljeval v tvojo družbo ali celo v tvojo vezo.

Meni ni potrebno biti taka kot ona, jaz imam svojo neponovljivo in unikatno osebnost na katero sem zelo ponosna. Sicer sem pa tako na vseh področjih boljša kot ona.:rolling:

zanimivo ... kadar imam sama občutek, da sem na "vseh" področjih boljša od osebe, ki mi gre na živce ... nimam nobene potrebe javkati po forumu ...

Soleil
18.06.2007, 11:16
Kar se patiče moje sodelavke ...

Ne vem točno, zakaj me nekateri pošiljate k psihiatrom/psihologom. Ona me pa pač moti in to je vse. Tudi ne vem, zakaj nekateri smatrate, da sem pravzaprav moteča jaz in ne ona.

Tako pač je v tej družbi. Še kašen par oči v naši kdaj nehote zavije, kadar je sodelavka pač spet v "akciji", ampak nobeden ji ne bo rekel, naj neha treskat z vrati, odpirat vsa okna nastežaj, navijat žvečilni okrog prsta, skakati ljudem med kavo v besedo (zato da že v peto pove, kako je pred 14 dnevi uživala na morju - ker je že ravno nekdo drug v prvo povedal, kako se je imel ta vikend) ali pa kako brihtne nečake ima. Nihče ji ne bo rekel, naj utihne, ko se sam pogovarja po telefonu (le ignorira), nihče ji ne bo rekel, naj ne vleče kablov od računalnikov iz doz, itd., itd. Vsi radi ostanejo lepi in v dobrih odnosih in zato nihče niče ne reče; niti v hecu, še manj pa zares. In tudi jaz ne bom izjema. Avša je avša in ostane avša tudi, če bi ji rekel, naj bo manj avšasta. Karaterja ji ne moreš spremeniti, tudi če ji poveš, kaj dela narobe. Tako pač je. Vsi smo hinavci.

Real Paris Hilton
18.06.2007, 11:31
zanimivo ... kadar imam sama občutek, da sem na "vseh" področjih boljša od osebe, ki mi gre na živce ... nimam nobene potrebe javkati po forumu ...

Jaz ne javkam:nonono: :nonono: :nonono: :nonono: :nonono:

mrjerry
18.06.2007, 12:29

Glede druzbe - imam taksno v kateri smo dovolj homogeni, da se taksne perturbacije kar same od sebe sfiltriramo. Glede zveze - moja punca se zna pred njej nevsecnimi mozmi braniti sama.

Mowgli
18.06.2007, 13:06

Auč :d

Real Paris Hilton
18.06.2007, 13:26
Glede druzbe - imam taksno v kateri smo dovolj homogeni, da se taksne perturbacije kar same od sebe sfiltriramo. Glede zveze - moja punca se zna pred njej nevsecnimi mozmi braniti sama.

Ja kaj naj rečem, super ane? :p Imaš popolno družbo in popolno žensko, skratka dolgočasje.

mrjerry
18.06.2007, 14:15
Nasprotno :approve:

mrjerry
18.06.2007, 14:15
Kar se patiče moje sodelavke ...

Ne vem točno, zakaj me nekateri pošiljate k psihiatrom/psihologom. Ona me pa pač moti in to je vse. Tudi ne vem, zakaj nekateri smatrate, da sem pravzaprav moteča jaz in ne ona.

Tako pač je v tej družbi. Še kašen par oči v naši kdaj nehote zavije, kadar je sodelavka pač spet v "akciji", ampak nobeden ji ne bo rekel, naj neha treskat z vrati, odpirat vsa okna nastežaj, navijat žvečilni okrog prsta, skakati ljudem med kavo v besedo (zato da že v peto pove, kako je pred 14 dnevi uživala na morju - ker je že ravno nekdo drug v prvo povedal, kako se je imel ta vikend) ali pa kako brihtne nečake ima. Nihče ji ne bo rekel, naj utihne, ko se sam pogovarja po telefonu (le ignorira), nihče ji ne bo rekel, naj ne vleče kablov od računalnikov iz doz, itd., itd. Vsi radi ostanejo lepi in v dobrih odnosih in zato nihče niče ne reče; niti v hecu, še manj pa zares. In tudi jaz ne bom izjema. Avša je avša in ostane avša tudi, če bi ji rekel, naj bo manj avšasta. Karaterja ji ne moreš spremeniti, tudi če ji poveš, kaj dela narobe. Tako pač je. Vsi smo hinavci.

To ni hinavstvo ;)

paradox
18.06.2007, 21:52
Vsi radi ostanejo lepi in v dobrih odnosih in zato nihče niče ne reče; niti v hecu, še manj pa zares. In tudi jaz ne bom izjema. Avša je avša in ostane avša tudi, če bi ji rekel, naj bo manj avšasta. Karaterja ji ne moreš spremeniti, tudi če ji poveš, kaj dela narobe. Tako pač je. Vsi smo hinavci.

Nihce ni v sluzbi zato, da bo spreminjal karaktarje svojim sodelovcem. Je pa v interesu kolektiva in vodstvenega kadra, da je delovno vzdusje taksno, da ne moti procesa dela. Tebe sodelavka moti in po tvojem opazanju tudi ostalih 6 sodelovcev. Probleme, kot jih vidis ti pravis, da so problemi tudi za ostale.

Ko se nek problem identificira in je motec, se ga poskusa odpraviti ali vsaj omiliti njegove posledice.
Ce ti sodelovec skace v besedo, ko si na telefonu s stranko in te to moti do taksne mere, da ne mores ignorirati naredi kot je predlagal mrjerry. Reci tistemu na drugi strani linije, ce lahko pocaka trenutek in povej motecemu, ce prosim lahko pocaka dokler ne koncas pogovora na liniji. Ko pogovor koncas pojdi do motecega in mu lepo povej, da te moti (lahko navedes zakaj...ce mislis, da bo bolj ucinkovito), ce te nekdo prekinja, ko si na telefonu in, ce bi prosim lahko drugic pocakal/a s svojim prispevkom dokler tel. pogovora ne zakljucis. Ce bo odziv na to nesramen drugic mirne duse taksno osebo ignoriras, ko se to spet ponovi. A mislim, da tudi 'avse' razumejo, ce jim poves nekaj iskreno in na lep nacin - si ze kdaj poskusila? ali samo jamras in kritiziras...

Zvecenje na delovnem mestu je pri nas prepovedano prav tako kot kajenje. Ideja: predlagaj vodilnemu kadru, da bi bilo odlicno, ce bi bilo tudi pri vas tako...

Da pa nekdo vlece racunalniske kable iz doz njihovi uporabniki zraven samo 'zavijajo z ocmi' mi pa sploh ne gre v glavo :d

Pa se nekaj med uvedevnostjo in hinavstvom je razlika, ce vprasas mene. Hinavci ti govorijo eno v obraz, za hrbtom te pa opravljajo. Osebno ne pocnem tega. Ce ti iz kakrsnih koli razlogov ne bom povedala resnice v obraz (morda zato, ker te nocem prizadeti, ali pa zato, ker je morda moje mnenje nepopolno, ker te ne poznam dovolj, da bi ti 'sodila'...) se ne bom delala norca iz tvojih 'napak' za tvojim hrbtom.

Predlagam ti, da moteci sodelovki na lep nacin poves tisto, kar te resnicno moti v zvezi z njenim obnasanjem na delovnem mestu. Si morda ze pomislila, da se doticna svojega annoying obnasanja sploh ne zaveda, ker nima nihce od ostalih 7 maneljcov dovolj 'jajc', da bi ji dal vedeti, ce ga nervira. Imaste tocno taksno vzdusje kot si ga ustvarjate, vsi po vrsti.

Real Paris Hilton
19.06.2007, 13:46
Paradox ti res verjameš, da je življenje tako preprosto? Jaz jih še 18 nimam, pa vem, da je tvoje pisanje samo ena pravljica. Podobno kot od Mjerry-a. Vse popolno, vse sproščeno, vse je vredu, nihče se ne pritožuje, vsi se imajo radi, nihče nikoli ne zboli, hišica z vrtom in tremi otroki.

paradox
19.06.2007, 19:08
Paradox ti res verjameš, da je življenje tako preprosto? Jaz jih še 18 nimam, pa vem, da je tvoje pisanje samo ena pravljica. Podobno kot od Mjerry-a. Vse popolno, vse sproščeno, vse je vredu, nihče se ne pritožuje, vsi se imajo radi, nihče nikoli ne zboli, hišica z vrtom in tremi otroki.

Ne samo, da verjamem ravno nasprotno, vem, da ni enostavno. Vem tudi, da ima vsaka akcija svojo reakcijo oz. vsako dejanje, izrecena beseda svoje posledice (ceprav je nemogoce, da bi se clovek vseh zavedal a to se ne pomeni, da jih ni).

Vem tudi, da se odkritost vedno ne obnese, a imam rajsi odkritost, ker to v mojem dojemanju sveta pomeni spostovanje do socloveka pa tudi do samega sebe.

In vsekakor ne mislim, da so vsi cloveski odnosi idealni, kjer so vsi zdravi, se imajo radi in zivijo v hisicah z belimi ograjami. Po svetu divjajo vojne, tisoci vsakodnevno podlezejo lakoti, clani druzin se pobijajo med sabo – in nasteto so le najhujsa dejanja, ki jih je sposoben clovek narediti socloveku. Le ta vsekakor niso posledica odkritih, postenih odnosov in akcij, ali ti morda mislis, da je tako?

Andreea
20.06.2007, 02:33
jaz imam svojo neponovljivo in unikatno osebnost
seveda. real paris hilton :rolling: :rolling: :rolling:

Soleil
20.06.2007, 06:21
No, pa saj na spletnih forumih so ljudje vedno zelo pametni, pošteni, zelo svetovljanski, zreli, odkriti (včasih celo preveč), polni modrih nasvetov, skartka vsi delujejo kot zelo dobre osebe. V real life-u pa moram prizanati, da takih ne srečujem prav veliko (če odštejem družinske člane, moram reči, da jih sploh ne srečujem).

Le kje se skrivajo vsi ti čudoviti ljudje? Mar vsi obstajajo le na Siol-forumu? :(

Real Paris Hilton
20.06.2007, 10:30
Ne samo, da verjamem ravno nasprotno, vem, da ni enostavno. Vem tudi, da ima vsaka akcija svojo reakcijo oz. vsako dejanje, izrecena beseda svoje posledice (ceprav je nemogoce, da bi se clovek vseh zavedal a to se ne pomeni, da jih ni).

Vem tudi, da se odkritost vedno ne obnese, a imam rajsi odkritost, ker to v mojem dojemanju sveta pomeni spostovanje do socloveka pa tudi do samega sebe.

In vsekakor ne mislim, da so vsi cloveski odnosi idealni, kjer so vsi zdravi, se imajo radi in zivijo v hisicah z belimi ograjami. Po svetu divjajo vojne, tisoci vsakodnevno podlezejo lakoti, clani druzin se pobijajo med sabo – in nasteto so le najhujsa dejanja, ki jih je sposoben clovek narediti socloveku. Le ta vsekakor niso posledica odkritih, postenih odnosov in akcij, ali ti morda mislis, da je tako?

Z besedami se ne rešuje probleme, ampak se samo govori. Če misliš, da lahko vzpostaviš odnos med dvema osebama, ki se karakterno ne ujemata, potem se globoko motiš.

paradox
21.06.2007, 00:35
Z besedami se ne rešuje probleme, ampak se samo govori. Če misliš, da lahko vzpostaviš odnos med dvema osebama, ki se karakterno ne ujemata, potem se globoko motiš.

‘Samo govoriti’ tja v ‘tri dni’ se po domace rece tudi ‘nakladanje’.
In imas prav, ‘nakladanje’ redko resi kaksen problem, ker v interesu osebe, ki to ‘metodo’ uporablja ni namena, da bi z njo karkoli resevala.

No ti si verjetno mislila, da besede, ce se tako dobro namerne, ne bodo resile nekega problema, ce jim ne bo sledila tudi akcija, kar vsekakor drzi. Ce ostane nekdo le pri besedah obicajno to oznacimo kot filozofiranje - kar pa lahko pripelje cloveka, ki resnicno isce resitev za svoj problem, do odgovora, ki mu bo skupno s potrebno akcijo problem morda celo resil.
V kolikor pa nekdo resnicno ne zeli najti resitev pa mu tudi se toliko osvetlitev njegovega problema z razlicnih perspektiv gledanja nanj ne bo v pomoc.

Sprememba situacije potrebuje willing participants.

Kar se karakterja tice…vsak oseba se lahko skrije za svoj ego in ga opravicuje dokler ni ‘blue in his/her face’…Kar ne spremeni dejstva, da je obnasanje posameznika pogojeno z njegovim dojemanjem okolice v kateri se nahaja ( prilagajanje pravilom, glede na potrebo se prakticira v druzbi ne glede na to kaksen karakter ima nek osebek).

Nadalje, ce nekoga okarakteriziras za ‘tvoje nasprotje v obnasanju/dojemanju’ preden se sploh potrudis cloveka razumeti si postavil sam sebi pregrado, cez katero ne mislis prestopiti. Taksno grajenje odnosov nima z grajenjem, ki vodi do dobrih odnosov nobene veze. Odnos je ze na zacetku obsojen na negativno konotacijo.
In, ce mislis, da si z ogrado izboljsal odnos se samo slepis. Kar si naredil je, da si se iz strahu za svojo ranljivost skril za fikcijsko ogrado, ki si jo sam postavil. Problema nisi resil, ker te v tvoji namisljeno ‘varni luknji’ se vedno pomalem, konstantno nervira.

Pomaga ti lahko samo pogovor s soclovekom, ki mislis, da tvoj problem ustvarja.. Zato pa je potrebno spostovanje do razlicnosti (res je ne dojemamo oz. se ne odzivamo vsi enako na stimulas, ki prihaja iz nase okolice) in resnicna zelja, da se nekaj resi...in zmoznost samokriticnosti je tudi dobrodosla.

Drzi pa tudi, da celo odkrit in dobro-nameren dialog lahko pusti ‘slab okus’ za sodelujoce (kot sem ze dejala, vsaka akcija ima reakcijo, dodam se - ne vedno predvidljivo. Za svoje akcije tudi ‘placamo’ in vsi ljudje nimajo istega nivoja itegritete, itd…). A v delovnem okolju, kot v ostalih druzbenih formah, obstajajo pravila, katerih se zaposljeni drze (ne brez veze) temvec zato, da je delovni prostor prijeten in s tem moznost opravljanja potrebnega dela omogocena. Iz cesar sledi boljsa produktivnost, kajti zadovoljni delavci so boljsi delavci.
In dobri, zadovoljni delavci so v interesu vsakega dobrega zaposlovalca.

In to razumejo tudi ‘avse’, v kolikor niso osebki v stanju psihoze, ki potrebuje zdravnisko pomoc. No vsaj moje izkusnje so taksne.

paradox
21.06.2007, 00:47
No, pa saj na spletnih forumih so ljudje vedno zelo pametni, pošteni, zelo svetovljanski, zreli, odkriti (včasih celo preveč), polni modrih nasvetov, skartka vsi delujejo kot zelo dobre osebe.
Drzi, res lahko tako izgleda. Se pa najde kdaj tudi kaksen dober nasvet...pa ne mislim na svoje/-ga ;)

V real life-u pa moram prizanati, da takih ne srečujem prav veliko (če odštejem družinske člane, moram reči, da jih sploh ne srečujem).

Le kje se skrivajo vsi ti čudoviti ljudje? Mar vsi obstajajo le na Siol-forumu? :( ...in real-life (virtualnem, as well :d ) je veliko postenih, pametnih, 'zrelih' posameznikov...seveda, ce sebe precenjujes je tezko opaziti kvalitete drugih.

Tvoje druzinske clane bi bilo pa res zanimo spoznati ;)

nattka
21.06.2007, 07:12
No, pa saj na spletnih forumih so ljudje vedno zelo pametni, pošteni, zelo svetovljanski, zreli, odkriti (včasih celo preveč), polni modrih nasvetov, skartka vsi delujejo kot zelo dobre osebe. V real life-u pa moram prizanati, da takih ne srečujem prav veliko (če odštejem družinske člane, moram reči, da jih sploh ne srečujem).

Le kje se skrivajo vsi ti čudoviti ljudje? Mar vsi obstajajo le na Siol-forumu? :(

kako različni smo si ljudje ...

jaz pa sem v svojem življenju spoznala kar nekaj pametnih, simpatičnih, odkritosrčnih oseb, ki so mi polepšale marsikatero urico v teh letih ...

pa tudi kar precej delovnih in sposobnih ljudi poznam ... nekatere zelo občudujem ...

je pa res, da smo vsi beli in črni ... in treba se je naučiti gledati dobro v ljudeh ... to pa je umetnost, ki je ne zmore vsak ...

kapljač
21.06.2007, 07:49

To razmišljanje je že bliže rešitvi tvojega problema..pomeni verjeti in zaupati vase...in če si boljši kot moteči osebek je rešitev vedno na dlani.
Ko pa boš starejša, boš sama ugotovila spremembo razmišljanja tudi v tem, da se mora človek vedno dokazovati le sebi in se mu ni potrebno meriti z drugimi ali in druge "dajati v nič" (navezujem na tvojo zaključno besedo.....sicer sem tako boljša na vseh področjih kot ona ). Nikoli nismo boljši na vseh področjih od drugih in tudi če smo na nekaterih .....ni diplomatsko to tudi izreči . Diskretnost do osebe in spoštovanje v obliki nekoga ne poniževati ali spravljati v neroden položaj prinese vedno dobro...še sovražnik se nad tem zamisli in tudi če te ne sprejme kot prijatelja ...bo spremenil odnos...verjemi.

V naravi človeka je, da lažje daje nasvete drugim, kakor sebi in včasih v obliki , da se mu kar "bliska od svoje pameti". Na nas pa leži, kako nasvet sprejmemo in je najbolje vedno med vrsticami ..nikoli dobesedno in samo tisto, kar med vrsticami sploh lahko uporabimo pri sebi. Tako ugotoviš da ostane od toliko pametnih misli drugih le nekaj delčkov potrebnih za nekaj lastne inspiracije, da o nasvetu razmisliš si najdeš svojega in ga svetuješ le sama sebi.
Nasvet, če že mora biti in če že res mora biti naj bo čim krajši in moj je ...Če bi se ljudje toliko obremenjevali s samim sebo, kot se obremenjujemo z drugimi ...se obremenjevati z okolico ne bi bilo potrebno. ( doma made)