Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Težave z vidom- leče, astigatizem, različni dioptriji?

castor
22.05.2007, 22:17
Dovolj imam očal. Včasih so res moteča. Pa sem se odločil, da grem na leče.

Kakšne težave lahko pričakujem?? Se splača?? Dejte mi mal svetovat, no. :)

Irina
22.05.2007, 22:23
Mojstri za oči. Pregled in nasvet, kaj lahko pričakuješ od leč

www.morelaokulisti.si

Katrin
22.05.2007, 22:42
Itak da se splača. Zakaj se ne bi? Leče imam že 15 let, pa še vedno vidim.

kabala
23.05.2007, 04:08
vse je odvisno od tega, kako jih prenašajo tvoje oči, ker sem slišala, da lahko imajo nekateri težave.
od začetka se je težko navaditi vstavljanja, so tudi malce dražje, kupiti moraš tekočino, ki je sicer za očala ne potrebuješ. no, to so "slabe" lastnosti. drugače pa te leče naredijo zelo svobodnega, saj jih zjutraj vstaviš, čez dan te ne ovirajo pri delu oz. aktivnostih, pravzaprav sploh ne veš, da jih imaš, zvečer jih pač daš ven. ko jih boš enkrat imel, se boš spraševal, zakaj se nisi za to odločil že prej. hvala tistemu, ki jih je iznašel. :2thumbs:

aja, pa še barvne lahko izbereš, kot verjetno že veš. (kar pri očalih ravno ni mogoče:clown: )

mrjerry
23.05.2007, 07:45
Pojdi k okulistu pa ti bo najbolje razlozil :approve:

mihabaki
23.05.2007, 12:12
Jaz jih uporabljam že skoraj 10 let in je vse v redu, imam pa mehke leče, tako da če so pravilno vstavljene jih sploh ne čutiš - razen, če se ti kaj oko slučajno suši.

Edino kar je tisti dve minuti "posla" zjutraj in zvečer...

castor
23.05.2007, 17:11
Pojdi k okulistu pa ti bo najbolje razlozil :approve:

ma ja.

ampak zaupam v ljudsko izkušnjo.:d :approve:

Smaug
23.05.2007, 17:37
Edino kar je tisti dve minuti "posla" zjutraj in zvečer...

Dve minuti!!?? Kaj si to z nogami ven in notri dajes?

Lece so najlepsa stvar, ki se slepcu lahko dogodijo v zivljenju (zdaj, ko je Jezus mrtev) :approve:
Ceprav sem sam zacel v zadnje pol leta dopuscati moznost, da me razhara snop svetlobe...ne vem, zdaj sem ze v teh letih, ko se mi roke tresejo in postajam senilen :d

nattka
23.05.2007, 17:48
čiste roke in vedno sveža tekočina v šalčki ... pa ni nobene panike ...

Irina
24.05.2007, 10:41
V Poletu (priloga časopisa Delo) je članek o kontaktnih lečah. Pripravil ga je Matjaž Mihelčič - optometrist.

Leeloo
24.05.2007, 12:23
Hej Castor :)

Leče definitvno priporočam, ker so ultra udobne :2thumbs:

Je pa res, da se je treba zavedat določenih zadev pri tem... če jih boš recimo imel pred compom, ko boš delal z njim 8 ur in buljil v ekran, si jih rajš daj ven :) Da ne boš totalno polenil učk :)

Pa še to... ogromno folka, ki ga poznam, si izpira leče in tudi posodice kar z vodo iz pipe... Kar definitivno ni uredu. Tudi v naši vodi se najdejo neke bakterije (ki sicer ne vem, kako se že imenujejo), zaradi katerih lahko potem oslepiš... Tako da izpirat vse te zadevščine, ki so kakorkoli povezane s tvojimi učki, nujno s tekočino za leče. Tekočine sicer tako več porabiš, ampak mislim da ima vid višjo ceno ;)

LP

Smaug
24.05.2007, 12:42
Hej Castor :)

Leče definitvno priporočam, ker so ultra udobne :2thumbs:

Je pa res, da se je treba zavedat določenih zadev pri tem... če jih boš recimo imel pred compom, ko boš delal z njim 8 ur in buljil v ekran, si jih rajš daj ven :) Da ne boš totalno polenil učk :)

Pa še to... ogromno folka, ki ga poznam, si izpira leče in tudi posodice kar z vodo iz pipe... Kar definitivno ni uredu. Tudi v naši vodi se najdejo neke bakterije (ki sicer ne vem, kako se že imenujejo), zaradi katerih lahko potem oslepiš... Tako da izpirat vse te zadevščine, ki so kakorkoli povezane s tvojimi učki, nujno s tekočino za leče. Tekočine sicer tako več porabiš, ampak mislim da ima vid višjo ceno ;)

LP

Rofl :d:d:d

..in zacnejo ti poganjati moda iz hrbta, ceprav si zenskega spola :approve:

Spiranje lec z vodo iz pipe je nepriporocljivo zaradi same trdote vode in ker ne odstrani zascitnega sloja beljakovin, ki jih oko proizvaja ter zaradi samega poskodovanja lece (praskice, moznost, da se leca pretrga ob ciscenju).
Poleg tega pa ne razumem, kako lahko nekdo uturi v oko leco oprano z navadno vodo; sam imam zelo neobcutljive oci, pa mi to ob enem in edinem poizkusu ni uspelo za vec kot par nanosekund. Ce ze nimas nic pri roki ("umetne solze" ipd.), jih ocistis s slino.
Bi pa rade volje videl vampirja, ki prezivi cel mesec z lecami izpod pipe (Marija zaradi tega se dandanes toci krvave solze...).

EDIT: Kar pa se tice sedenja za kompjuterjem; sam presedim marsikdaj tudi vec kot 14 ur za kompjuterjem, takisto imam druzinskega clana, ki je kot sistemski tehnik vec ali manj zalepljen na ekran, da o kooperativnih sodelavcih niti ne izgubljam besed. Vsi normalno funkcioniramo z lecami ze kar nekaj casa, brez problemov. Jasno, da ni zdravo za oci, ampak tudi zivljenje ni.

Leeloo
24.05.2007, 13:02
Uh Smaug :d :d

Za tole razlago bi ti mogla svojo bivšo cimro, ki je mikrobiologičarka, privlečt sem... ;) Mi je razlagala neki o tem. Pa ni edina, od katere sem to slišala. Kar se pa vode tiče in izpiranja in potem dajanja v učke... moj dragi bratec je en tak primerek, nadvse svetli :rolling: Je sposoben leče hranit celo noč v plastiki od kinderjajčk in vodi noter, potem si jih pa zjutri dat v oči in čist lepo funkcionirat s tem, tako da verjemi mi... gre. Sam mal trmast in upaljen morš bit. :clown:

Tole glede računalnika sem pa pri sebi opazila, in od takrat dalje malo bolj pazim na vse skupaj. Na neko lasersko operacijo ne mislim glih it, tako da imam raje preventivo. Itak pa se vsak zase odloči, kaj bi in kaj ne, saj smo v svobodnem svetu, ane ane :)

Pač... Castor išče malo praktičnih informacij. In to je moj odgovor bil. ;) Kaj bo pa iz tega uporabil, je pa njegova odločitev. :) Ne bit tolk jezen no :kisses: :d :d ;)

Pa LP :)

Smaug
24.05.2007, 13:56
Nisem jezen spljoh ;), samo ne maram panicarjenja in pretiravanja. Vsak organizem drugace reagira na dolocene stvari in tujek v obliki lece ni nic drugacen; zatorej je najboljse poslusati svoje telo in poizkusiti.
Ampak, ce ti nekdo rece, da bos oslepel, ce operes lece v navadni vodi, ni ravno ohrabrujoce in predvsem ne relevantno v tem primeru. O medicinski podkrepljenosti ne bova zdaj razglabljala.

Mislim, ce bi bilo vse res, kar nam recejo, bi zdaj lahko z dlakami na dlaneh strikal zimske puloverje :d

Leeloo
24.05.2007, 14:09
Če pa kdo ni paničen človek, potem sem to jaz :) Saj nisem nobene panike zganjala, lej ga :) Zadeva je preverjena, res LAHKO oslepiš, nisem pa napisala, da ziher, če... lalala ;)

Sej nej važnu. :d

Pa lep dan ;) :kisses:

gia
24.05.2007, 14:13
^^sam ma leeloo prav. namreč lahko fašeš okužbo z amebo (gre sicer za pražival, ne bakterijo), dobiš keratitis, v skrajnem primeru tut slepota.

Smaug
24.05.2007, 14:14
Tako kot od dihanja onesnazenega zraka lahko umres...spljoh ce ne izdihujes :approve:

gia
24.05.2007, 14:14
pa še dodatek strička googla:
http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=1&c_id=21324

šanse res niso velke, sej je pa že zgodil.

Smaug
24.05.2007, 14:18
Vec folka umre na leto zaradi pitja Coca-Cole...;)

gia
24.05.2007, 14:21
sej sem rekla, da šanse niso velike (in itak nima poante panicirat za brez veze), sam izzivat pa tut ni fore. jst tut ne bom čez cesto letala, kjer ni prehoda (:blush:, nevermind :))

Smaug
24.05.2007, 14:33
In jazst nikoli nisem zanikal, da teoreticno do tega lahko pride. Se mi zdi pa nesmiselno to omenjati, ko te nekdo pobara po mnenju o lecah.

"kako si kaj zadovoljen z lecami?"
"Nisem se slep, PA BI LAHKO BIL!! Spljoh ves, da voda skodljivo vpliva plavalno kozico!! Si se kdaj vprasal, zakaj nas planet umira!? Area 51 je Ameriska poliglotska laz! Iluminati so krivi vsega!! Btw, kako zena in otroci?"

Andreea
24.05.2007, 14:41
^^sam ma leeloo prav. namreč lahko fašeš okužbo z amebo (gre sicer za pražival, ne bakterijo), dobiš keratitis, v skrajnem primeru tut slepota.

A vi se z vodo iz pipe umivate drgač? Samo od vratu navzdol? :rolling: :rolling: :rolling:

Men zanima, če ima kdo leče, ki ima bolj kot ne suhe oči? So umetne solze potem obvezna oprema?
Kako je z lečami če imaš astigmatizem (rabiš mehko trde, se da to korigirat z lečami)?

Smaug
24.05.2007, 14:52
Sam imam vec ali manj konstantno malo bolj suhe oci, ampak sem se na to scasoma navadil. Umetne solze so pri meni sicer konstantno prisotne, vendar jih uporabljam samo v izrednih primerih, drugace jim je funkcija segrevanje v zepu, dokler jim ne pretece rok trajanja :d Iz preprostega razloga, ker se telo/oko navadi na dodatne druke slane tekocine, kar se odraza na se vecji suhosti ocesne vdolbine. Ob redni uporabi sem imel ze kar resne probleme s suhostjo oci. Sam priporocam pitje vecje kolicine tekocine, ce opazis, da se ti oko susi (trenutno kajpak pomagajo le umetne solze ali slina)
Za astigmatizem so mislim da pred kratkim uvedli mehke, naj me kdo popravi, ce se motim...

Lencka
24.05.2007, 14:52
Če imaš astigmatizem, uporabljaš torične leče, prilagojene astigmatikom. Še ena razilka: so dražje od običajnih. :rolling:
Sicer pa jaz, na primer, imam astigmatizem, pa tiste parkrat letno, ko uporabljam leče, uporabljam običajne (sicer dnevne), ki vid skorigirajo do neke mere, vsekakor pa z njimi ne vidim tako kot z očali s cilindri.
Odvisno od namembnosti pač. Če imaš astigmatizem in na primer kratkovidnost, in nameravaš leče oporabljati kot popolno nadomestilo očal, ti torične ne uidejo, če pa jih želiš uporabljati recimo le na potovanjih, da kaj vidiš, pa čeprav ne ravno dbest, pa bodo, če astigmatizem ni hud, dobre že tiste, ki ti bodo popravile dioptrijo.

Za suhe oči pa leče niso priporočljive (precej zoprno, sploh po celodnevnem nošenju lahko peče in srbi), dobijo pa se umetne solze, le v lekarni povej, da rabiš take za leče!

Morda kdo najde kaj uporabnega na http://www.080-1-lece.si/intro, zavihek Leče in zdravje oči.

gia
24.05.2007, 14:57
In jazst nikoli nisem zanikal, da teoreticno do tega lahko pride. Se mi zdi pa nesmiselno to omenjati, ko te nekdo pobara po mnenju o lecah.

"kako si kaj zadovoljen z lecami?"
"Nisem se slep, PA BI LAHKO BIL!! Spljoh ves, da voda skodljivo vpliva plavalno kozico!! Si se kdaj vprasal, zakaj nas planet umira!? Area 51 je Ameriska poliglotska laz! Iluminati so krivi vsega!! Btw, kako zena in otroci?"
nč se zdej vn vlečt :kisses:

A vi se z vodo iz pipe umivate drgač? Samo od vratu navzdol? :rolling: :rolling: :rolling:

Men zanima, če ima kdo leče, ki ima bolj kot ne suhe oči? So umetne solze potem obvezna oprema?
Kako je z lečami če imaš astigmatizem (rabiš mehko trde, se da to korigirat z lečami)?
če maš bariero (npr. koža), pol ni panike ;)

drugače je pa res, za astigmatizem zdej obstajajo že mehke leče :approve:

Irina
24.05.2007, 16:56
A, lahko jaz dodam, da je za izpiranje leč primerna fiziološka raztopina, to je tisto kar nam "natakajo" v žilo, če se znajdemo v bolnici. Dobi se v Sanolaborju in podobnih trgovinah, razlika je samo v tem, da nima zvenečega imena in s tem je tudi cena bolj dostopna.

Soleil
24.05.2007, 17:51

Pričakuješ lahko suhe oči. Na začetku boš porabil več časa, da si jih boš vstavil, pa tudi nositi jih ne boš mogel po cel dan. Potem, ko se ti oko nanje privadi, bo čas nošenja daljši, vendar ti provem, da sama po 10-ih urah že komaj čakam, da jih vzamem ven. Tako, da še vedno boš moral imeti očala. Sama leče nosim za v službo in za ven, doma pa imam očala, ker ni ga čez udobje. Imam pa očala tud v avtu za vsak slučaj, ker se mi je že zgodilo, da je lečka padla ven.

Nujne potrebščine so tekočina za izpiranje in posodice, ki s tekočini priložene, tako da jih redno menjuješ.

Čistoča ti mora biti na 1. mestu. Obvezno temeljito umivanje rok preden se dotikaš lečk! Možnost okužb se tako zmanjša. Ni ga za srat z vidom! Tudi če eni majstri trdijo, da nosijo mesečne leče po 2 meseca, da tekočino v posodicah menjajo na 3 dni. Pa naj to počnejo! Dosledno upoštevaj navodila, ki ti jih bodo dali v okulistični ambulanti (izbeti eno dobro!). Lečka se ti mora na oko dobro prilegati (radij in premer morata ustrezati), sicer te žuli.

Ali se splača? Ne :clown:, je pa vredno svoje cene! Tekočina za leče stane cca. 2500 exSIT/mesec + leče 8000 exSIT/3 mesece. Kar nekaj, okrog 60000 exSIT/leto - male počitnice.

nika_lj
25.05.2007, 14:27
Zdravo!

Zadnje case razmisljam o laserski operaciji oči in sicer imam cilindre (eno oko 2,75 drugo 1,25) in sem zasledila na internetu Medicinski center VID v Novi Gorici, ki je 3x cenejsi kot ostali po celi SLoveniji. Vem, da ne delajo z novo metodo laserja, ki se mu rece LASIK ampak, da z eno drugo metodo za astigmatizem. Pravijo, da je zato tako poceni.

Sedaj bi vas pa vprasala, ce ima kdo kakersnekoli izkusnje oz. informacije o dr. Šalamunu, ki operira v tem centru, ker sem v dilemi ali naj se odlocim za poseg pri njemu ali ne. :)

HVALA VSEM in lep vikend!! :2thumbs:

Iza

Katrin
25.05.2007, 22:40
Vec folka umre na leto zaradi pitja Coca-Cole...;)

:rolling: :rolling:

Jaz bulim v komjuter 8 ur v službi in še naknadne 2 do 3 ure doma. Leče imam že 15 let, zadnjih 10 let mi dioptrija niha za plus minus 0.25. Oslepela še ne bom.
Enkrat ali dvakrat na teden dam lečke v že uporabljeno vodo in pol v oči. Silom prilike ne gre drugače, že nekaj časa se mi ne da vode sabo nosit. Oslepela še ne bom.
Enkrat do dvakrat na mesec si zaradi mencanja spravim lečko iz oči. Takrat jo malce poravnam, ovlažim s slino in dam nazaj notri. Par minut ni prijetno, ampak oslepela še ne bom. Bi pa lahko v primeru, da bi samo z eno lečko peljala domov...

Skratka, načeloma izveš kaj lahko in kaj ne z lečkami, potem pa se poskušaš tega kar najbolje držat. Ponavadi gre, ne pa vedno.

castor
26.05.2007, 00:15
:d ; hvala

jutri jih grem montirati, pol bomo pa videli. Gia, za tisti link dobiš en močan virtualni spank. :mad:

GiGi
26.05.2007, 07:45
No pa da še jaz dodam moj prispevek. Očala imam slabega pol leta leče pa pol manj. (dipotrija -1.25, ja hiter sem se spravu...)

Leče sem si nabavil samo za šport ter poletje (sončna očala) ker baje z navadnimi očali izgledam dost bolj "hud", vsaj tako mi ženske pravijo:rolling:

Glede samih leč lahko rečem da je odvisno od vsakega posameznika. Kot že rečeno so nekateri zelo neobčutljivi drugi pa dosti bolj. Je pa dosti odvisno tudi od MODELA leče. Jaz recimo nisem prenešal nekih super duper oh in sploh top tehnologija leč s katerimi lahko baje tudi spiš, zdaj pa imam navadne slikonske 14dnevne(od drugega proizvajalca kot prve) in je OK. Zato je dosti pomembno da greš tja kjer imajo dosti izbire različnih proizvajalcev da probaš katere so ti najboljše.

Glede leč ti priporočam mesečne iz 2 razlogov(seveda če ti jih oko prenaša):
-so relativno cenovno ugodne (odvisno od modela)
-ni treba uporabljat peroksidnih sredstev (AOsept) ki imajo bistveno daljši postopek čiščenja(da tekočina popolnoma zreagira more potečt vsaj 6ur) kot ostale z raznimi OptiFree in Renu kjer je dovovlj da so leče namočene 3-4 ure da so "čiste"+ da jih lahko s tisto tekočino po potrebi tudi sproti spereč če se ti slučajno umaže kar pri AOseptu ne moreš oziroma ni ravno priporočljivo zaradi peroksida v tekočini...krvave iočke press

Glede tistih umetnih solz ti kr povem da ne kupovat tistega sranja(5min je OK pol pa spet peče), če se ti oči preveč sušijo raje kupi Visine za leče on oranžen ko je puščava al kaj že gor narisana, jaz uporabljam tiste in je super pa še ker so dnevni odmerki v valijah ti ni treba cele flaške stran metat ko poteče rok uporabe. Obvezno pa more bit potrjeno tekočina za leče.

Glede cene nekateri priporočajo 080 leče sam jih sicer kupujem v MB pri optiku ki ima identične cene pa še domov jih dobim zastonj.

Upam da imaš relativno neobčutljive oči ter da ti bojo fajn služile.

Katrin
26.05.2007, 07:57
Jaz kupujem pri 080 Leče, ampak res izključno zato, da jih lahko naročim po netu in da mi jih pripeljejo k riti. Niti ne gledam, če so kje ceneje, ker mi je to res najbolj pomembno.

GiGi
26.05.2007, 08:24
Jaz kupujem pri 080 Leče, ampak res izključno zato, da jih lahko naročim po netu in da mi jih pripeljejo k riti. Niti ne gledam, če so kje ceneje, ker mi je to res najbolj pomembno.

Že res ampak stvari kot je kupovanje tekočin v lekarnah kjer so do 30% dražje se pa mi tudi zdi neumno.

Katrin
26.05.2007, 10:16
Saj ravno o tem govorim, meni stvari prinesejo do vrat.

gia
26.05.2007, 11:34
:d ; hvala

jutri jih grem montirati, pol bomo pa videli. Gia, za tisti link dobiš en močan virtualni spank. :mad:

:angel:
:shy:

GiGi
26.05.2007, 12:50
Saj ravno o tem govorim, meni stvari prinesejo do vrat.

Meni tudi :)

castor
27.05.2007, 16:40
Evo! Imam leče. Zaenkrat brez problema, težave imam le pri montiranju, kjer zaenkrat brez nežnih prstov moje drage še ne gre.

Se mi pa zdi, da leče postanejo moteče, če sem dlje na računalu. Se morda oko takrat ne vlaži dovolj?

Katrin
27.05.2007, 20:23
Na vstavljanje se boš navadil, kot bi rekel keks. :)

Je možno, da premalo mežikaš, ko gledaš v zaslon?

mrjerry
28.05.2007, 08:24
Nisem jezen spljoh ;), samo ne maram panicarjenja in pretiravanja. Vsak organizem drugace reagira na dolocene stvari in tujek v obliki lece ni nic drugacen; zatorej je najboljse poslusati svoje telo in poizkusiti.
Ampak, ce ti nekdo rece, da bos oslepel, ce operes lece v navadni vodi, ni ravno ohrabrujoce in predvsem ne relevantno v tem primeru. O medicinski podkrepljenosti ne bova zdaj razglabljala.

Mislim, ce bi bilo vse res, kar nam recejo, bi zdaj lahko z dlakami na dlaneh strikal zimske puloverje :d

Jaz sem tudi z vodo iz pipe poskusil samo enkrat.

Od takrat naprej imam doma nekajletno zalogo cistila, po zepih se valjajo zepne izdaje kapljic, umetnih solz, pri potovanjih pa to roma v potovalko pred zobno krtacko in kondomi. Ne more se zgodit da me ne bi spremljale na vsakem koraku. Edino, kar je bilo bolj annoying kot voda iz pipe, je bilo se iz casov platinastih katalizatorjev in cistil na osnovi peroksida.

Smaug
28.05.2007, 09:48
Jazst naravnost obozujem reklamne izdaje B&L tekocine in to iz samo enega prepostega razloga; prav prijetno majhne in prirocne so in pridejo vraski prav, ko se za par dni selis nekam. Ko pretece rok trajanja samo lepo vrzes tekocino stran in iz Big Mame dotocis novo dozo. Poleg tega je doma vec uporabnikov lec, kar ti posledicno omogoci, da nimas doma vec tekocine za lece kot piva. Pa se pozabiti jo nikamor ne mores (ceprav se mi se v zivljenju ni zgodilo, da ne bi najprej pomislil na njo, ko se odpravljam kam).

Katrin
28.05.2007, 18:47
Meni se je zjutraj zgodilo, da sem med mazanjem s kremo lečko zarila nekam pod oko in jo iskala par minut skupaj. Zoprnija se zna prav lepo zmečkati in skriti... na koncu je že malo skrbelo, pa sem jo le spravila ven.

Mimogrede sem se spomnila še ene prednosti lečk - naučiš in navadiš se, da je oko samo še en organ v telesu, ki ga lahko brez problema primeš, pogledaš po veko itd. :)

Smaug
28.05.2007, 23:15
Meni se je taisto tudi ze parkrat zgodilo. Najrajsi pa se ocitno dogaja, ko sem v kadi...

kabala
29.05.2007, 07:06
meni se to ponavadi zgodi - da leča gre na sprehod - če si učko mencam ali pa če mi pride vanjo kaka kaplijca vode, potem leča kar splava nekam. je pa smotano recimo v avtu, ko je vklopljena klima/ventilator, ker kar fajn suši učko in moram bolj mežikat. če bi me kak sosed (v avtomobilu) gledal, bi mislil, da sem malo živčna :)

mrjerry
29.05.2007, 07:18
Za astigmatizem so mislim da pred kratkim uvedli mehke, naj me kdo popravi, ce se motim...

Pred dobrim letom mi okulist za astigmatizem se ni mogel priporociti kaksne ustrezne resitve. Rekel je, da se lece sicer dobijo, vendar niso cisto to, poleg tega so neudobnejse in rade padajo ven.

Jaz imam astigmatizmu navkljub navadne lece. Se mi sicer pozna razlika, ce imam lece ali ocala, vendar v obeh primerih lahko nemoteno opravljam pac karkoli ze.

Za monitorjem pa imam rajsi ocala.

Smaug
29.05.2007, 11:30
Vprasaj se enkrat, jazst sem to informacijo dobil pred slabe pol leta, ko sem bil spet prevec komunikativen z delovnim osebjem pri okulistu :)

Andreea
29.05.2007, 12:28
vem, da obstajajo mehke leče za korekcijo astigmatizma, (dnevne, mesečne... ) in mehke leče naj ne bi bile "neudobne in ven padajoče"... to za trde velja... baje pa so mehke super, vendar le za manjši astigmatizem do okoli 1 - 1,25... (je reku prjatu od bratranca v 15. kolenu od prjatla od soseda...itd..)

me je pa zanimalo, če ima kdo osebne izkušnje z njimi, različnimi znamkami in predvsem s ceno :shy:

mrjerry
29.05.2007, 12:51
Dober point andrea... Zal ne vem koliksen je moj astigmatizem. Bom naslednjic pobaral, itak mi jih je zmanjkalo. Morda se danes...

nattka
29.05.2007, 13:57
Dober point andrea... Zal ne vem koliksen je moj astigmatizem. Bom naslednjic pobaral, itak mi jih je zmanjkalo. Morda se danes...

zeiss torične ... :2thumbs:

jih imam že dobro leto in pol, mehke, mesečne, z najvišjim cilndrom ... ki je nižji od mojega, zato malce močnejšo doptrijo ...
je treba le paziti, kako se jo vstavi, ker je označeno "težišče" leče, tako da ležijo prav v očesu ... čakalna doba nanje je okoli 3 tedne ...
izredno udobne, nikoli še izpadla nobena, mehke, prijetne ...

obstajajo tudi znamke johnsons ... a so 14 dnevne in naprimerno višja cena ... škatlica zeissovih stane cca 70€ ...

mrjerry
29.05.2007, 14:02
Jaz imam Johnsonove, se mi zdi... Dvotedenske, brez cilindra. Bom povprasal kako je s temi Zeissovimi. Saj ne, da me brez cilindra motijo, traja pa par minut da se navadim, sploh ce takoj zamenjam lece z ocali ali obratno.

Hvala za info :2thumbs:

Andreea
29.05.2007, 16:00
... škatlica zeissovih stane cca 70€ ...

:o zakaj pa na netu ne kupuješ?
zdej gledam - pod 55€ na http://www.080-1-lece.si/
:dontknow:

nattka
29.05.2007, 16:06
:o zakaj pa na netu ne kupuješ?
zdej gledam - pod 55€ na http://www.080-1-lece.si/
:dontknow:

imam kar precejšnjo dioptrijo, najvišji cilinder na lečah in želim pregled vsakih 12 mesecev ...
pa tudi pri tem optiku, kjer sem že stalni gost dobim ponavadi še tekočino ali pregled zastonj ...
pa se nekak zgliha ...

Geawind
29.05.2007, 18:40
zeiss torične ... :2thumbs:

jih imam že dobro leto in pol, mehke, mesečne, z najvišjim cilndrom ... ki je nižji od mojega, zato malce močnejšo doptrijo ...
je treba le paziti, kako se jo vstavi, ker je označeno "težišče" leče, tako da ležijo prav v očesu ... čakalna doba nanje je okoli 3 tedne ...
izredno udobne, nikoli še izpadla nobena, mehke, prijetne ...

obstajajo tudi znamke johnsons ... a so 14 dnevne in naprimerno višja cena ... škatlica zeissovih stane cca 70€ ...

hej, sam eno tko vprašanje - so slučajno tele zeissove kaj 'debelejše' od ostalih - ker meni jih nekako oko ni preneslo - sem tudi imela stalno johnson, pa sem 1x zeiss probala in sem jih kar precej bolj čut'la - v glavnem ni se oko navadilo oz. sem prej zamenjala preden se je melo prilko navadit

nattka
30.05.2007, 07:07
hej, sam eno tko vprašanje - so slučajno tele zeissove kaj 'debelejše' od ostalih - ker meni jih nekako oko ni preneslo - sem tudi imela stalno johnson, pa sem 1x zeiss probala in sem jih kar precej bolj čut'la - v glavnem ni se oko navadilo oz. sem prej zamenjala preden se je melo prilko navadit

ne vem :dontknow:

odkar imam leče imam torične ...

mrjerry
30.05.2007, 07:08
Saj najbrz lahko pri optiku poskusis testne, preden se odlocis za nakup... Upam vsaj...

nattka
30.05.2007, 10:14
Saj najbrz lahko pri optiku poskusis testne, preden se odlocis za nakup... Upam vsaj...

:approve: :approve:

ko določita z okulistom dioptrijo in vse ostalo, ti naročijo brezplačne testne leče in jih dobiš skupaj s ponovnim, brezplačnim pregledom ... leče vstaviš in čez 20 do 30 minut imaš ponovni pregled oči in novo določitev dioptrije ...

nato leče nekaj dni nosiš, da vidiš če je ok in šele nato naročiš svoj paketek ...

Smaug
30.05.2007, 10:17
Btw, sem edini, ki se vedno nosi letne lece? Ne vem, ce se je oko z leti tako prilagodilo na njih, ampak sem imel na probi mesecne, pa so me totalno razocarale...

Geawind
30.05.2007, 10:21
Razočarale v kakem smislu?

Smaug
30.05.2007, 10:28
Ne prilegajo se ocesu, obnasajo se kot tujek, oko se mogoce se bolj susi (posledicno). Sem imel pa ohinspljoh hude nove Bausch-eve, ki naj bi prepuscale vec kisika, se bolj prilegale,...

Ne vem, meni osebno so letne fantasticne; ni mi treba skrbeti, kdaj bom kupil nove ali zamenjal presnje, oko se mi odlicno prilagodi na njih in konec koncev so se parkrat cenejse. Poznam pa se par ljudi, ki ne zamenjajo letnih za mesecne v nobenem primeru.

nattka
30.05.2007, 10:30
Btw, sem edini, ki se vedno nosi letne lece? Ne vem, ce se je oko z leti tako prilagodilo na njih, ampak sem imel na probi mesecne, pa so me totalno razocarale...

leč, ki meni pašejo ni v letni izvedbi ... pa bi mi prav prišlo, ker so cenovno veliko ugonejše ...

mrjerry
30.05.2007, 10:32
Jaz sem nekaj let nosil letne lece. Potem nekaj casa lec nisem nosil sploh, ker sem imel brez znanega razloga v kratkem casu nekaj zaporednih vnetih oci. In to kar orenk. To je zgledal tko da sem si vnetje pozdravil, pocakal en teden se po tem, ko je bilo ze vse kul. Dam not lece, v enem dnevu spet orto stala. Do takrat pa sem lece nekaj let nosil vsak dan, od jutra do vecera. Z izjemo pravkar omenjene situacije nikoli nobenega problema z njimi.

Nato lec nekaj casa nisem nosil, nato pa sem presaltal na stirinajsdnevne. Moram rect, da me niso razocarale, ravno navdusile pa tudi ne. Lahko jih nosim cel dan, vendar tistega `nic nimam v ucu' obcutka, ki sem ga imel vcasih, ni vec.

Mogoce bi moral spet mal pretestirat, ker je res tudi to, da sem vedno vzel tisto, kar je priporocil okulist. Brez da bi se kaj dosti vec zanimal o tem in testiral razlicne variante.

Smaug, kolk stanejo letne?

Geawind
30.05.2007, 10:33
morda je res vse le stvar navade ... meni npr. oko zavrže 14-dnevne (nosim mesečne), pa mi ni jasno zakaj, ker sama ne vidim neke razlike

mrjerry
30.05.2007, 10:39
Meni recimo med mesecnimi in 14-dnevnimi sploh ni razlike. S tem da tudi 14-dnevne kdaj nosim kaj dalj (kot sem ze rekel, lec ne nosim vsak dan oz. med tednom prakticno sploh ne). Enkrat sem imel neke (mislim da spet Johnsonove), ki so bile iz gela. Precej slabse so drzale obliko, bile pa so dvotedenske in so se mi zdele precej fantasticne. Bile so RES mehke.

Smaug
30.05.2007, 10:43
Smaug, kolk stanejo letne?

Uf, zdaj si me pa dobil :blush:

Mislim da par pride 80 evrov, sem pa res pozabil, koliko sem nazadnje placal, ker sem vzel se mesecne. Vglavnem mnogote ceneje. Je pa tezava v tem, da letnih mehkih za astigmatike ni, tako da to pri tebi odpade.

nattka
30.05.2007, 10:46
sicer pa nekateri okulisti ( ne optiki) trdijo, da temnooki ljudje načeloma bolje prenašajo leče ...

Geawind
30.05.2007, 10:47
... zanimivo ... zakaj?

Smaug
30.05.2007, 10:48
Ker smo nadrasa :)

nattka
30.05.2007, 10:48
ne bi vedela, samo slišala sem že od nekaterih okulistov oz drugih ...

pa ne vem če je res, le spomnila sem se zdaj, ko berem o težavah nekaterih ... ...

nattka
30.05.2007, 10:49

čeprav slabovidna ...

Geawind
30.05.2007, 10:49

ha ha ;)

Smaug
30.05.2007, 10:50
čeprav slabovidna ...

V bistvu ze napol slepa :)

Geawind
30.05.2007, 10:50
mogoče zato moje oči ravno ne prenesejo najbolje leče - pač nisem nadrasa ;)

mrjerry
30.05.2007, 10:51
Uf, zdaj si me pa dobil :blush:

Mislim da par pride 80 evrov, sem pa res pozabil, koliko sem nazadnje placal, ker sem vzel se mesecne. Vglavnem mnogote ceneje. Je pa tezava v tem, da letnih mehkih za astigmatike ni, tako da to pri tebi odpade.

Si bom poiskal Bauch & Lomb toricne... Ker kot receno, s temi sem res srednje zadovoljen. Ni to tko kot je bilo vcasih, ko sem jih lahko mel tud po 18 ur vec dni zaporedoma not. Zdaj jih dam pa not tik preden grem od doma in poberem ven prakticno takoj, ko pridem nazaj.

Smaug
30.05.2007, 10:52
mogoče zato moje oči ravno ne prenesejo najbolje leče - pač nisem nadrasa ;)

Modre?

Geawind
30.05.2007, 10:53
Modre?

recimo ... zdajle bolj sive ...

nattka
30.05.2007, 10:53
Si bom poiskal Bauch & Lomb toricne... Ker kot receno, s temi sem res srednje zadovoljen. Ni to tko kot je bilo vcasih, ko sem jih lahko mel tud po 18 ur vec dni zaporedoma not. Zdaj jih dam pa not tik preden grem od doma in poberem ven prakticno takoj, ko pridem nazaj.

pa ni vse odvisno samo od leč ...

sama recimo tiste dni, ko sem malo na račulnaku ali tisto obdobje, ko mi terensko delo ne dopušča sedenja pred monitorjem, nimam nobenih težav ...
ko pa sedim neklaj ur zdržema pred PCjem, pa imam raje očala ...

Geawind
30.05.2007, 10:54

a je kdo že probal leče, ki jih imaš lahko v očesu noč in dan?

Smaug
30.05.2007, 10:55

Uf, to je potem totalna muka. Sam jih imam prakticno vsak dan notri okrog 18 ur in razen malce suhih oci v vecernih urah nimam nobenih hujsih problemov. Niti ne vem, kako bi prezivel, ce bi me zacele motiti.
Pa si ze razmisljal o laserski operaciji?

Geawind
ko pa sedim neklaj ur zdržema pred PCjem, pa imam raje očala ...

ja, to je res ... pa po neprespanih nočeh je tudi muka si leče vstavljat ...

mrjerry
hja, to sem tudi ze sam pomisljal. A kot receno... Prve lece sem dobil leta 1995 in na gimnaziji me folk sploh ni poznal, da bi nosil ocala. VEDNO sem imel lece, ker ni bilo a ma nista problemov z njimi. Seveda sem pazil na higieno in vse to. Potem pa kar naenkrat (pa se ne spomnim tocno, kaj je bilo) - bum. In potem lec nisem imel kaki dve leti. Nato pa sem vzel te stirinajstdnevne, ampak nikoli vec nisem presaltal tolk suvereno nazaj nanje, kot je bilo to vcasih.

nattka
aja đeri ... tudi torične se med seboj razlikujejo ...

recimo zeiss in johnsons preneseta večji cilinder ... to vem, ker so mi tako povedali ...
je pa res, da imajo po moje tudi okulisti že kak procent pri tem, tako da bo zanimivo videti tvojo izkušnjo ...

mrjerry
30.05.2007, 10:56
Pa si ze razmisljal o laserski operaciji?

All the time d00d... Sam se ni cekinov za to.

nattka
30.05.2007, 10:57
a je sploh smiselno pri nizkih dioptrijah na operacijo ...

ok, prišparaš na okulističnih zadevah ... a oko je le oko, operacija pa le operacija ...

Smaug
30.05.2007, 10:58
a je kdo že probal leče, ki jih imaš lahko v očesu noč in dan?

Modre so passe od WWII :)

Jap. Lece same so fantasticne, ampak imeti jih v oceh non-stop je skoraj enaka muka, kot pri ostalih. Moten vid zjutraj, suhe oci, beljakovine, ki se skozi noc naberejo v oceh in na leci...enostavno ni to to.

Sem pa poizkusil pred dvema letoma, ko na trzisce se niso prisle nove. Ampak oko brez tujka je pac oko prez tujka in pika.

Geawind
30.05.2007, 10:59
ja od kere dioptirje dalje je smiselno?
ker res bi blo se lepo zbudit zjutraj in malce bolj razločno videt svet :)

mrjerry
30.05.2007, 11:00

ok, prišparaš na okulističnih zadevah ... a oko je le oko, operacija pa le operacija ...

Vecina boljsih golfistov je sla na operacijo, pri cemer vecina sploh ni imela vecjih dioptrij (lahko da okrog 0.5). Menda vidijo kot sokoli...

Kar se mene tice, sem takoj pripravljen a posvet z doktorjem. Problem so le finance.

nattka
30.05.2007, 11:03
frendin mož je imel -20 ... je bil praktično slep, zdaj ima okoli 3,75 ...
na operacijo drugega očesa mora počakati 12 mesecev od prve, ker delajo v enoletnih intervalih ...

je pa bil v rožni dolini v lj in je več kot pohvalno ... no, če pozabiš da stane premoženje ...
ampak sama bi vseeno šla po laser šele pri kaki 7 in več ...(upam, da le ne bom prilezla do tja), ker imam pomisleke ... oko le ni zob ali prsi ... malo me matra, kaj pa če ne rata ...:shy:

Smaug
30.05.2007, 11:04

Saj mislim, da vsi enako razmisljamo, kar se tega tice, ampak ce imas recimo -10 dioptrije in ti oci zavracajo leco kot tujek, nimas ravno veliko izbire. Mislim, nima smisla sebe muciti, ce danasnja tehnika odpravlja ta hendikep (ki te definitivno ovira pri normalnem zivljenju).

Sam sem sele pred kratkim zacel dopuscati moznost, da me razrezejo kot lubenico, ampak zaenkrat se nima smisla, ker odlicno funkcioniram z lecami.

Geawind, pomoje je smiselno za vsako dipotrijo nad 2, ce se ti zdi to prevelik hendikep (zaradi nosnje lec/ocal)

nattka
30.05.2007, 11:05
Vecina boljsih golfistov je sla na operacijo, pri cemer vecina sploh ni imela vecjih dioptrij (lahko da okrog 0.5). Menda vidijo kot sokoli...

Kar se mene tice, sem takoj pripravljen a posvet z doktorjem. Problem so le finance.

se strinjam, da vsak odloča zase ... jaz se ne bi odločila v tem trenutku ... morda kasneje, če se dioptrija ne bo umirila ...

Geawind
30.05.2007, 11:05
ja, se strinjam

nattka
30.05.2007, 11:06
Saj mislim, da vsi enako razmisljamo, kar se tega tice, ampak ce imas recimo -10 dioptrije in ti oci zavracajo leco kot tujek, nimas ravno veliko izbire. Mislim, nima smisla sebe muciti, ce danasja tehnika odpravlja ta hendikep (ki te definitivno ovira pri normalnem zivljenju

-10 ???? jaz sem govorila o nizkih dioptrijah ...

Smaug
30.05.2007, 11:10
Kaj je nizka diotrija je relativno za vsakega posameznika. Mi, ki smo v rangu nad 5 komadov gledamo na to drugace, kot pa nekdo, ki je ravnokar dobil svojo prvo celo stevilo; je pa rezultat obeh gledanj enak - hendikep.
Po lastnih izkusnjah si nekje po 3 komadu ze napol slep clovek, tako da je vsaka odlocitev za operacijo pravilna. Se mi pa zdi, da mi z visjimi dioptrijami gledamo z drugacnega vidika na to, ker vemo, kaj pomeni ne videti.

nattka
30.05.2007, 11:14
no no smaug ... tudi sama sem brez očal tipajoče bitje ...

samo sprašujem če je smiselna ... ne trdim, da ni smiselna ...

Geawind
30.05.2007, 11:15
me zanima kake izkušnje imajo tisti, ki so to že opravili - bo treba malce bolj povprašat - ker slišala sem že pozitivne in negativne izjave

Smaug
30.05.2007, 11:17
Saj pravim, midva se bova tezje odlocila za operacijo kot pa nekdo, ki je ravno ugotovil, da ne vidi kot sokol.

P.S.: Zakaj sprasujes, ce ves da je smiselna? :d

mrjerry
30.05.2007, 11:19
Kaj je nizka diotrija je relativno za vsakega posameznika. Mi, ki smo v rangu nad 5 komadov gledamo na to drugace, kot pa nekdo, ki je ravnokar dobil svojo prvo celo stevilo; je pa rezultat obeh gledanj enak - hendikep.
Po lastnih izkusnjah si nekje po 3 komadu ze napol slep clovek, tako da je vsaka odlocitev za operacijo pravilna. Se mi pa zdi, da mi z visjimi dioptrijami gledamo z drugacnega vidika na to, ker vemo, kaj pomeni ne videti.

Jaz imam genau 3, slepega se pa pocutim ze tam nekje od 1.25 naprej...

Geawind
30.05.2007, 11:21
slepega se pa pocutim ze tam nekje od 1.25 naprej...

ha ha, ja to je res
(mam 3 in 3,5 - že kar par let - upam, da se je tu ustavilo)

nattka
30.05.2007, 11:21
sama pogrešam pri teh operacijah kako besedo o tveganjih, ki so s tem povezana ...

pa recimo, ali so oči zaradi operacije kaj bolj občutljive na svetlobo ...
ali se dioptrija kljub vsemu kasneje vrne ...
če se, ali opravijo operacijo še enkrat ...
ali vedno rata spraviti dioptrijo na 0, kljub temu, da je začetna lahko precej visoka ...
ali lahko kasneje kljub vsemu pride do dalekovidnosti, kljub operaciji kratkovidnosti in podobno ...

tako da morda res po mnenju nekaterih preveč kompliciram ... a moje oči so pač edine, ki jih imam ...
in nekako ne verjamem, da ravno pri teh operacijah ne bi prišlo nikoli do zapletov ali še morda celo do poslabšanja ...

bi pa se bilo lepo zbuditi zjutraj in videti ... ja ...:approve:

Smaug
30.05.2007, 11:22
Ze, ampak jazst gledam to s tega vidika, da si s 3 ali pa 5 doptrije priblizno enako slep. Z drugimi besedami, odpre se ti svet precudovitih obrisov :)

nattka
30.05.2007, 11:22
Saj pravim, midva se bova tezje odlocila za operacijo kot pa nekdo, ki je ravno ugotovil, da ne vidi kot sokol.

P.S.: Zakaj sprasujes, ce ves da je smiselna? :d

ker me je malce strah ...:blush:

Geawind
30.05.2007, 11:23
predvsem so ti obrisi bolj ostri :p

nattka
30.05.2007, 11:23
Ze, ampak jazst gledam to s tega vidika, da si s 3 ali pa 5 doptrije priblizno enako slep. Z drugimi besedami, odpre se ti svet precudovitih obrisov :)

so pa zato okoli mene vsi lepi, mladi in vitki ...:d

Smaug
30.05.2007, 11:29
sama pogrešam pri teh informacija kako besedo o tveganjih, ki so s tem povezana ...

pa recimo, ali so oči zaradi operacije kaj bolj občutljive na svetlobo ...
ali se dioptrija kljub vsemu kasneje vrne ...
če se, ali opravijo operacijo še enkrat ...
ali vedno rata spraviti dioptrijo na 0, kljub temu, da je začetna lahko precej visoka ...
ali lahko kasneje kljub vsemu pride do dalekovidnosti, kljub operaciji kratkovidnosti in podobno ...

tako da morda res po mnenju nekaterih preveč kompliciram ... a moje oči so pač edine, ki jih imam ...
in nekako ne verjamem, da ravno pri teh operacijah ne bi prišlo nikoli do zapletov ali še morda celo do poslabšanja ...

bi pa se bilo lepo zbuditi zjutraj in videti ... ja ...:approve:

Odgovor na vsa tvoja vprasanja je DA.

Oci naj ne bi bile bolj obcutljive na svetlobo, lahko pa pride do kurje slepote.
Dioptrija se lahko vrne oziroma se ne zbije na popolno nulo (v tujini za take variante nudijo ponoven brezplacen (?) poseg, ce je mozen)
Starostna dalekovidnost/kratkovidnost je pac lastnost staranja ocesnega zrkla misic, tukaj nimajo kaj.
Mozne so takisto konstantno suhe oci, ker ocesna sluznica enostavno ne izloca dovolj solz.
Mozno je celo, da se ti vid poslabsa.
Takisto je mozno, da te danes zbije avtobus na prehodu za pesce.

Vglavnem, rizik je zelo/dokaj majhen, ampak ko gre za nase telo in puncico nasega ocesa, je vsak rizik velik. Pa nocem nikogar strasiti, ker se mi zdi, da je tehnika na tem podrocju fantasticno napredovala, ampak je lepo, ce ves, v kaj se spuscas.

Smaug
30.05.2007, 11:30
so pa zato okoli mene vsi lepi, mladi in vitki ...:d

Jap, na stara leta zna kratkovidnost prav priti :)

nattka
30.05.2007, 11:30
hvala smaug ...:) :) :kisses: na lička ...

no, bom kar ostala pri lečah ...:blush:

nattka
30.05.2007, 11:31
Jap, na stara leta zna kratkovidnost prav priti :)

:rolling:

Smaug
30.05.2007, 11:32
Pa pazi danes na prehodu za pesce ;):d

Katrin
30.05.2007, 18:12

Ko sem jaz prešla iz letnih na mesečne 10 let nazaj, sem mislila da sem boga za jajca prijela... meni je bila to nora razlika v udobju. Kakor komu paše, jaz rečem.

Katrin
30.05.2007, 18:19
me zanima kake izkušnje imajo tisti, ki so to že opravili - bo treba malce bolj povprašat - ker slišala sem že pozitivne in negativne izjave

Izkušnje iz druge roke:
Sodelavka je šla pri podobni dioptriji, kot jo imam jaz -2.50 in -3.75 v Postojno, 250 starih jurjev na oko v razmaku dveh mesecev. Baje je bila not in ven iz sobe v 15-ih minutah :)
Domo te mora nekdo peljat, ker je oko blazno občutljivo na svetlobo, potem se je teden dni matrala z nekimi zaščitnimi lečkami (matrala, ker ne prenaša nobenih lečk), imela je tudi neke kapljice proti bolečinam, ampak jih ni potrebovala in po enem tednu je bilooko zaceljeno in kot novo...

Geawind
30.05.2007, 18:59
hvala :) ... tole se ne sliši tako grozno ...

Katrin
30.05.2007, 19:39
Sama operacija baje poteka tako, da odrežejo 'kapico' očesa, ki jo nato vržejo stran, naredijo par dobro premišljenih rezov v lečo očesa in rano pokrijejo s to lečko, ki jo imaš potem non stop notri, da se spodaj oko celi... :) A te je vmes začelo kaj boleti?

Smaug
30.05.2007, 21:25
Katrin, to je stara varianta. Sedaj to delajo brez da ti zarezejo v oko (vse je lasersko vodeno).

Katrin
30.05.2007, 22:11
Tale moja sodelavka je bila jeseni no... seveda lasersko, si predstavljaš, da se komu roka trese... :)

Geawind
30.05.2007, 23:12
ok, zdaj se pa spet ne sliši tako nedolžno ... :blush:

Smaug
31.05.2007, 00:16
:d, Katrin namigoval sem na razliko med LASEK in PRK/LASIK operacijo...

Andreea
31.05.2007, 03:54
Oj, žeri, kolk maš pa ti astigmatizma? :shy: ker praviš, da imaš leče brez...
Js mam 0,5, pa sm mal okol gledala in ugotovila, da se cyl. pri lečah začnejo šele pri 0,75, za 0,5 pa optiki pravijo, da se tak "mali" cyl. zanemari... :dontknow:
Me zanima, kolk slepa bom, če "spregledam" tistih 0,5 cylindra :d

mrjerry
31.05.2007, 07:54
Andrea, ne vem, koliko imam astigmatizma :blush:

Imam ga toliko, da vidim razliko med ocali in lecami, ni pa toliksna, da z navadnimi lecami ne bi mogel voziti avta ipd... Najbrz nimam hujsega, ker se spomnim, da mi je takrat okulist (ali pa optik, kaj pa vem) dejal, naj rajsi vzamem navadne lece, ker te za astigmatizem se niso cisto okej (to je bilo nekje 2 leti nazaj).

Andreea
31.05.2007, 09:50
Andrea, ne vem, koliko imam astigmatizma :blush:

:hihi: ne ve... :angel:
(js sm za astigmatizem tud morala na izvid pogledat :d )

sicer pa grem dans na pregled :approve: pa bom vidla, kako in kaj... in če se kaj novga dogaja :shy:

mrjerry
31.05.2007, 09:56
Se za diptrijo vem samo zato ker je celo stevilo in ker imam na obeh oceh enako dioptrijo. Sreca v nesreci :clown:

Andreea
31.05.2007, 17:40
no zdej sm pa dobila bausch&lomb, k jih maš lah cel mesec not tud ponoči.. tud čutim jih ne :approve:
imam sicer brez cylindra, k imam samo 0,5 cyl. in vidim dobro vseeno
sam js bom še zmer večino časa očala nosila :) pridejo prou za šport pa take reči...plezarija, basket, pa to

Snif
31.05.2007, 22:39
no zdej sm pa dobila bausch&lomb, k jih maš lah cel mesec not tud ponoči.. tud čutim jih ne :approve:
imam sicer brez cylindra, k imam samo 0,5 cyl. in vidim dobro vseeno
sam js bom še zmer večino časa očala nosila :) pridejo prou za šport pa take reči...plezarija, basket, pa to

pa to ja. :p

Soleil
01.06.2007, 20:25
Leče so zakon! Pri očalih imaš zorni kot omejen, z lečami pa vidiš okrog in okrog. Zame je bilo kot, da bi spregledala, ko sem jih dobila. Prej se pogosto hodila po mestu brez očal - z dioptrijo -1.75. Seveda nisem nikogas spoznalal

nofear2009
01.06.2007, 23:47
Tle te cist razumem, da ko jih nisi nosila, nisi nobenega prepoznala. Jz mam dioptrijo 2.50 in sem mogel dat lece enkrat na izletu zvecer ven, ker sem jih mel not cel dan in pol nisem nobenga prepoznal okrog sebe...sem sam v tla gledo in se delo, ko da nisem nobenga vido. Grozn obcutek, ampak ka ces!
Lece so pa res zakon.:2thumbs: Res vidis na vse strani, cutis jih sploh ne pa se pucat jih ni treba vec cas kot ocala npr.

Katrin
02.06.2007, 08:52
Jaz imam za take situacije vedno sabo še očala... :)

Soleil
02.06.2007, 12:23
A čmo ustanovit Društvo kratkovidnih Slovenije ... bi bilo kar veliko članov :d:d:d.

GiGi
02.06.2007, 22:35
morda je res vse le stvar navade ... meni npr. oko zavrže 14-dnevne (nosim mesečne), pa mi ni jasno zakaj, ker sama ne vidim neke razlike

Kot že rečeno meni so oči zavračale neke super duper in sploh hi-tech mesečne(Ciba), potem sem imel normalne mesečne(Zeis, že malo boljše) zdaj imam 14 dnevne Johnson%Johnson pa je super.

Soleil
07.06.2007, 17:19
Ima kdo slučajno kakšne neposredne (ali posredne) izkušnje z barvnimi lečami? Predvsem me zanima to, kako zelo umetno dejansko zgledajo. Ali se da rjave oči spremeniti v res ta pravo sivo, zeleno ali modro barvo?

Katrin
07.06.2007, 21:28
Posredne izkušnje :)

Rjave učke se ne da spremenit v živo modre recimo, ker je barva nekoliko prosojna, da pride naravno in se spreminja samo odtenek.

mrjerry
08.06.2007, 07:04
Jaz sem imel ene promocijske... Em, modre se mi zdi :clown:

Zdi se mi da ti barve niti toliko ne spremenijo, kot ti jo poudarijo. Torej, ce imas oci bolj blede barve, lahko to z lecami iste barve poudaris. V bistvu se barva tvojih oci in lece sesteje. Zato si barve ne mores povsem spremeniti. Samo nosenje in obcutki pa so povsem enaki kot pri klasicnih lecah.

Kahla
08.06.2007, 14:53

Jaz sem dobila očala šele, ko sem šla delat izpit za avto. Nikoli se jih nisem mogla navadit, tako, da sem jih nosila samo cca. 2 leti, potem pa sem se odločila za leče. K sreči sta moji očesi (tako je rekla okulistka) kot narejeni za leče, tako da sem takoj dobila mehke in jih sedaj uporabljam že 7 let. Nimam nobenih težav, zato ti priporočam, da greš na pregled, da ti okulist pove, ali so zate leče sploh možne... Ampak verjamem, da so in razen tega, da bo tvoja očesna sluznica bolj suha in da boš moral pač uporabljati še kapljice za vlaženje, ti hujšega pač ne grozi.

Sej pravim, iz lastnih izkušenj - poskusi, po mojem ti ne bo žal! Meni ni. ;)

šnela
08.06.2007, 15:00
jst bi mela pa barvne leče. sam bi mela vsaka učka svojo barvo. tko bi jih rabla cca. 7. različnih! :approve:
eno rdečo, pa eno celo črno, da bi bla beloočnica tud črna itd... :blush:

kapljač
10.06.2007, 12:05
leče imajo svoje prednosti in pomanjkljivosti. Pomembno je, da oko lahko diha.
Priporočljivo je zato uporabljati leče samo za občasno nošenje .
Medicinska tehnika se razvija in z njo nove možnosti. Sam sem nosil od očal , trdih -za občasno in mehkih leč- za daljše nošenje. Higijena v obeh primerih igra tako visoko vlogo, da je včasih že moteča in ni vedno izvedljiva.
Pri visokih dioptrijah in se v zadnjih letih ta ne spreminja več, je laserska operacija zelo dobra rešitev.
Problem je ker je samoplačniška in ni poceni..
Opravil sem jo pred 5 leti v Žalcu in sem zadovoljen še danes, ker ko se zjutraj zbudim, ne potrebujem več najprej iskanja očal ali leč , da bi speče bitje poleg mene bolje videl , zato ji poljub za dobro jutro lahko pritisnem točno, tam kamor si želim in paše paše.

mckeky
19.09.2007, 20:39
Lep pozdrav. Nosim očala. Imam dvojna. Ena navadna standerdna pac. Ena pa imam Sončna z deoptrijo za v avto oz. ko "seka" sonce :) .....Trenutno imam v obeh popolnoma enako deoptrijo saj so mi soncna naredili po meritvah deoptrije iz "standerndnih" očal.

V kratkem pa grem najprej na pregled in po nova klasična očala in vrjetno bom dobil močnejšo deoptrijo. Predvidevam, da za okoli 0.5...

Pa me zanima, ali bi bilo nujno potrebno menjati leče potem tudi v sončnih očalih??? Pač, ker le te ne uporabljam tako redno kot standerdna in le ob priloznostih. Gre se namreč zato, ker ne vem, ali je lahko ta sprememba nošenja, da bi enkrat imel te klasična očala gor, drugič pa stara sončna z manjšo deoptrijo lahko slabo vplivala na oči in bi lahko prišlo posledično do kakšnih glavobolov. Ali pa sploh nebi bilo panike oz. le to da bi z sončnimi za nekaj % slapsi videl?? :dontknow:

TuNina
19.09.2007, 21:29
standardna, ne standerdna.
dioptrija, ne deoptrija.

očitno moraš menjat leče v očalih. :d

Aldebaran
19.09.2007, 21:39
Lep pozdrav. Nosim očala. Imam dvojna. Ena navadna standerdna pac. Ena pa imam Sončna z deoptrijo za v avto oz. ko "seka" sonce :) .....Trenutno imam v obeh popolnoma enako deoptrijo saj so mi soncna naredili po meritvah deoptrije iz "standerndnih" očal.

V kratkem pa grem najprej na pregled in po nova klasična očala in vrjetno bom dobil močnejšo deoptrijo. Predvidevam, da za okoli 0.5...

Pa me zanima, ali bi bilo nujno potrebno menjati leče potem tudi v sončnih očalih??? Pač, ker le te ne uporabljam tako redno kot standerdna in le ob priloznostih. Gre se namreč zato, ker ne vem, ali je lahko ta sprememba nošenja, da bi enkrat imel te klasična očala gor, drugič pa stara sončna z manjšo deoptrijo lahko slabo vplivala na oči in bi lahko prišlo posledično do kakšnih glavobolov. Ali pa sploh nebi bilo panike oz. le to da bi z sončnimi za nekaj % slapsi videl?? :dontknow:

model:
če si želiš uničiti vid še bolj, kot ga imaš, potem se kar igraj in imej dvoje očal z različno dioptrijo... v kolikor pa ti je zdravje bolj pri srcu, potem se odloči in zamenjaj leče povsod!!!

in zapomni si še tale nasvet: pri očalah se ne špara!!!

St.Jimmy
20.09.2007, 22:49

Kako lahko sploh pomislis na to, da bi imel v avtu ocala z 0.5 manjšo dioptrijo???:o V avtu pa ja morš dobr videt... :nonono: :nonono: :dontknow:

Mogoče si lahko umisliš kakšne sončna očala, katere imajo nastavek z dioptrijo. Te pride ceneje kasneje samo nastavek zamenjat, kot pa cela očala;)

Lencka
21.09.2007, 22:20
Jaz imam ne le različno dioptrijo, temveč leče (ki jih sicer nosim redko) celo brez cilindrov oz. ne torične, čeprav imam na očalih kar precejšen cilinder. Pa mi je tako priporočil kar optik, češ da se mi ne splača kupovati toričnih leč, če jih uporabljam res redko. Vid se mi zato prav nič ne slabša... Ne vem, morda bi bilo najbolje se posvetovati kar z optikom, ko boš videli, za koliko se ti dejansko je poslabšal vid. Morda se ti sploh ni oz. se ti je minimalno.

robot_from_1984
22.09.2007, 09:10
Jaz imam ne le različno dioptrijo, temveč leče (ki jih sicer nosim redko) celo brez cilindrov oz. ne torične, čeprav imam na očalih kar precejšen cilinder. Pa mi je tako priporočil kar optik, češ da se mi ne splača kupovati toričnih leč, če jih uporabljam res redko. Vid se mi zato prav nič ne slabša... Ne vem, morda bi bilo najbolje se posvetovati kar z optikom, ko boš videli, za koliko se ti dejansko je poslabšal vid. Morda se ti sploh ni oz. se ti je minimalno.

Verjami, da je razlika ce imas torične leče (ce imas seveda cilinder) kot pa da uporabljas navadne. Drazje tud niso nevem kolko ene 4€, kar se ti sploh ne pozna ce jih ne uporabljaš pogosto.

Lencka
22.09.2007, 14:32
Robot, vem, da je razlika. Seveda vidim, da brez cilindrov slabše vidim... :d Pravim samo, da se mi vid zaradi uporabe teh leč ne slabša.

šnela
24.09.2007, 19:49
jst se grem pa zdejle prvič v življenju rokovat z lečami. prejle mi jih je dala zdravnica not, zdej pa sama ven :d

sicer po štirih urah ne morem dat že nekih posebnih komentarjev, ampak oči mam ful suhe. :/

ne vem, jim bom dala priložnost. :p

pa zdej vidim vse še bolj ogromno, fak ...

Katrin
25.09.2007, 20:32
Si ne predstavljam, da mi jih kdo drug daje not... :)

arturius
30.09.2007, 15:24
jst se grem pa zdejle prvič v življenju rokovat z lečami. prejle mi jih je dala zdravnica not, zdej pa sama ven :d

sicer po štirih urah ne morem dat že nekih posebnih komentarjev, ampak oči mam ful suhe. :/

ne vem, jim bom dala priložnost. :p

pa zdej vidim vse še bolj ogromno, fak ...

Na začetku mal traja, da se oči navadijo. Obstajajo pa tud tekočine, ki jih v primeru suhih oči uporabiš. Pozimi je to sploh problem.

marko76
01.10.2007, 21:34
Zivjo moje ime je Marko.Kar se tice teh operacij ni nujno da je slabsa,vcasih je treba dobro razmislit kaj je vec vredno denar ali nase zdravje,po lastnih iskusnjah poisci se 2 ali 3 mnenje se pri dregih zdravnikih.Vem da je 1.000 evrov ali 500 velika razlika.Probaj pri dr.Irmanu v zalcu je eden najbolsih kar se tice takih stvari je pa cena do 1.000 evrov odvisno od posega,ce te se kaj zanima me uprasej ker sem se dobro pozanimal o teh stvareh.

ema lina
07.10.2007, 18:36
ja, jaz sem bila velik ''fan''leč, ker se nisem mogla navadit mojega obraza z očali; mučenje je trajalo, dokler nisem našla očal, s katerimi se počutim popolnoma naravno; in sedaj si dam leče res, ko mi ''paše'' in se ne trpinčim več. Fino je,da nimaš leč predolgo v očeh, ker trpijo. vsaj moje, ki so občutljive; poznam pa tudi nekoga, ki ga nič ne motijo;
pri make-upu pa svetujem maskaro, ki je lečam prijazna, da ne boste mele oči rdeče kot rakec-se splača dat malo več denarja;
pa veliko sreče, zelo hitro bo šlo ''montiranje'' brez težav

mckeky
09.10.2007, 15:40
model:
če si želiš uničiti vid še bolj, kot ga imaš, potem se kar igraj in imej dvoje očal z različno dioptrijo... v kolikor pa ti je zdravje bolj pri srcu, potem se odloči in zamenjaj leče povsod!!!

in zapomni si še tale nasvet: pri očalah se ne špara!!!

lp... saj ne da ne vrjamem... sam ce dam na primer, kaj pa ce kdaj das ocala dol in si mal brez njih ali pa nekdo, ki jih ne nosi redno.. kaksna razlika z deoptriji je sele to za oci :dontknow:

arturius
11.10.2007, 23:59
Ja, maskare so pa redne mal več dnarja, ker drugače sem imela ful probleme z očmi. Absolutno kupit očem prijazno maskaro.

šnela
13.10.2007, 15:38
jah, še vedno se vsako jutro kregam sama s sabo, ker sem totalno nerodna. čeprav mi je dvakrat uspelo v petih sekundah obe foki poštimat :approve:
drugače pa ja, solze sem si že kupila, ker so hudo uporabna stvar.

sem pa slišala pr eni optiki, da so zdej pršle neke nove oblike leč, ki niso tolk ukrivljenje in se ful neki boljš prilagajajo očesu. firme ne vem, mogoče kdo drug?
sicer me pa še zanima, kakšne priporočate - 14-dnevne, mesečne, polletne ...?

:kisses:

nattka
14.10.2007, 09:06
imej mokre leče in suhe prste ... pa se leča sama prilepi na oko ...
pomagaj si s papirnato brisačko ...
moker prst zalepi lečo nase in noče dol ...

ema lina
14.10.2007, 14:00
jaz mam mesecne;
sicer vedno pozabim, da bi jih že morala zamenjati, me pa na srečo na to opozorijo same, ker začnejo s tistim občutkom skelenja in tujka v očesu;
pa glejte, da so vedno ful čiste; najprej jih splahnite v tekočini, in jih potem dajte namakat v tekočino do jutra, tako da so res sterilne.
tisti s suhimi prsti pa resnično najbolj pomaga

Lencka
15.10.2007, 21:28
Šnela - Z dnevnimi je najmanj dela - vzameš iz embalaže, daš v oko, zvečer vržeš v koš. Če pa jih nosiš redno, se pozna v denarnici... Edino, kar je morda (pa se lahko narobe spomnim) - mehkejše so in zato sicer prijetnejše za nošenje, ampak majčkeno nerodnejše za vstavljanje.

šnela
19.01.2008, 19:14
V bistvu imam 14dnevne, ki pa jih mam tud kakšen dan dlje v uporabi. Ni panike, dokler fokicam odgovarja. :) Sicer pa zna bit ta suh zrak kr j.e.b.a

mrjerry
21.01.2008, 08:01
Najvec je odvisno od oci... Jaz sem lahko vcasih lece nosil po 20 ur na dan skupaj brez kakrsnihkoli problemov.

Zdaj jih lahko nosim po nekaj dni zapored, potem imam pa oci nasploh tako suhe, da rabim pavzo.

šnela
22.01.2008, 21:35
Em, po nekaj dni zapored pomeni, da si jih vmes ne daš nč ven al kako? :/

blustar
22.01.2008, 22:53
sem pa slišala pr eni optiki, da so zdej pršle neke nove oblike leč, ki niso tolk ukrivljenje in se ful neki boljš prilagajajo očesu. firme ne vem, mogoče kdo drug?
sicer me pa še zanima, kakšne priporočate - 14-dnevne, mesečne, polletne ...?

:kisses:

Ne vem, če imaš te v mislih. Videla sem ene leče, ki se prilagajajo očesu, ne fizično, ampak po sestavi (aqua nekaj, se mi zdi) od Johnsona. Sem jih hotla vzet, ampak so mi potem nameril še astigmatizen in sem morala vzet ene posebne, niso imel teh aqua. Se mi pa zdi, da mi vsak okulist drugač nameri.

Za oči je boljše, da so za čim krajši čas.

KissMe
23.01.2008, 12:40
Js sm mela nekaj let nazaj dvoletne (ker takrat mesečne, tedenske... niso bile tako v modi), pa sem jih brez problema nosila več kot 2 leti. Je pa res, da jih moraš ful bolj skrbno negovati (čistiti z različnimi sredstvi) in tud bolj paziti, da se ne strga (ker so pač ful dražje).

Zdaj mam mesečne, jih tudi nosim malo dlje časa, pa ni panike. Je pa res, da se lahko razvije alergija na leče, ampak to ni odvisno od tega kako pogosto in koliko časa jih nosiš.

mrjerry
23.01.2008, 15:12
Em, po nekaj dni zapored pomeni, da si jih vmes ne daš nč ven al kako? :/

Seveda jih dam ven ;)
Zjutraj not, zvecer ven. Oziroma, ko pridem domov, ven. Kar je sicer prakticno eno in isto.

šnela
23.01.2008, 22:51
Ne vem, če imaš te v mislih. Videla sem ene leče, ki se prilagajajo očesu, ne fizično, ampak po sestavi (aqua nekaj, se mi zdi) od Johnsona. Sem jih hotla vzet, ampak so mi potem nameril še astigmatizen in sem morala vzet ene posebne, niso imel teh aqua. Se mi pa zdi, da mi vsak okulist drugač nameri.

Za oči je boljše, da so za čim krajši čas.

Ja ja, te od Johnsona so, točno! Sej sem že pozabla, v čem točno je fora. Sam jih še nimajo v vseh optikah se mi zdi ...

blustar
28.01.2008, 20:20
Enkrat poleti že sem v eni optiki videla brošurco. Sem jih tudi že v enih dveh drugih videla, tako da po moje jih imajo zdaj že kar vsi. Je pa tako, da je sestava leče taka, da je še bolj podobna okolju v očesu, tako da mu je manj naporna. Saj razvoj leč gre v glavnem v to smer.

No, pa te za astigmatizem so tudi bolj nova vrsta, se mi zdi. Čeprav nisem najbolj navdušena nad njimi. Nekak bolj se zvijajo.

mrjerry
30.01.2008, 13:01
Ce mislis na Acuvue, od johnsona dobis tudi Acuvue za astigmatizem.

Pa normalno je, da se bolj zvijajo, ker niso okrogle ampak elipticne. Nerodne so, ampak v bistvu nimas kej.

šnela
08.02.2008, 12:35
Čutim se dolžno tule pofočkat. Namreč 48 ur sem imela leči nonstop na očeh. Tud lepotni spanec se opravljala z njimi. Sem kretenka, pogumna al sam lena, ker se mi ne da jih ven dat :d

KissMe
08.02.2008, 14:56
Mislim, da vsega trojega po malo :d

Sej če se ti kdaj to zgodi, ni panike (vsaj pri meni ni blo), ampak če se le da, jih vzemi ven, ker se ti lahko zapacajo in potem maš lahko resne probleme z očmi. Ko sem js podobne stvari prakticirala... kar pogosto (približno 2 meseca sem res prekomerno nosila leče, tudi med spanjem) ker sem imela razbita očala in jih nisem dala popravit, so se mi oči tako vnele, da sem si morala pol leta vanje stiskati nekakšno kremo, na leče pa tudi pomisliti nisem smela.

Premisli, če se splača :)

Smaug
08.02.2008, 22:41
Spanje z lecami res ni ravno priporocljivo (ker oko prihaja k sebi se vsaj dobro uro), ampak prekomerno nosenje je pa v popolnosti odvisno od posameznika. Jaz jih imam prakticno venomer v oceh (17-18 ur na dan) in nisem do sedaj izkusil se nikakrsnih problemov, razen malo suhejsih in zejnejsih puncic.

šnela
09.02.2008, 16:54
Saj nisem rekla, da podpiram to kot stalno prakso, ampak hotla sem rečt, da ne postaneš musliman in ti ne zraste svinjsko velik tur na nosu, če pač kdaj zaspiš z lečami, ane.

mao
11.02.2008, 17:34
Dobil sem napotnico za okulista, torej grem lahko h kateremkoli okulistu???
kakšne stroške lahko pričakujem?nekaj sem slišal da mi ZZZS krije? Moram očala plačat ali ne, pregled predvidevam je brezplačen itd? kako je s tem?
Katerega in kje priporočate?

KissMe
11.02.2008, 18:07
Saj nisem rekla, da podpiram to kot stalno prakso, ampak hotla sem rečt, da ne postaneš musliman in ti ne zraste svinjsko velik tur na nosu, če pač kdaj zaspiš z lečami, ane.

Hm.... ne, mislim, da se veroizpoved ne spremeni zaradi spanja z lečami, prav tako ni velikih verjetnosti za dermatološke probleme :rolling: ti pa si faca :rolling:

KissMe
11.02.2008, 18:08
Dobil sem napotnico za okulista, torej grem lahko h kateremkoli okulistu???
kakšne stroške lahko pričakujem?nekaj sem slišal da mi ZZZS krije? Moram očala plačat ali ne, pregled predvidevam je brezplačen itd? kako je s tem?
Katerega in kje priporočate?

Kolikor jaz vem, greš lahko z napotnico h kateremukoli okulistu, po mojem je z napotnico pregled zastonj. Očala plačaš, vsaj delno, mislim, da zavarovanje krije en delež (ne vem koliko). Sam ne me za besedo držat :)

šnela
11.02.2008, 19:33
Z napotnco lahk greš sam v bolnco na pregled. Sam jst nimam dobrih izkušenj, sploh čakalna doba je ubijalska. Pregled v zasebnih ambulantah niti niso tolk zlo dragi, pa še vse lahk zrihtaš tam (naročiš očala pa to).

KissMe
11.02.2008, 19:42
Pregled stane ene 20€.

freya
11.02.2008, 19:57
Vidim, da zelo preferirate zasebnike....zato lahko ti brez posledic dvigujejo cene. Ker plačujemo zdr.zavarovanje, in to osnovno nekaj procentov od bruto OD, nato še dodatno zdr. zavarovanje, ne dam za okulistični pregled niti evra. zakaj? Ker se da poiskati okulista, kjer bom v nekaj mesecih lahko prišla na pregled, v tem času ne bo drastične spremembe v vidu. Itak so že očala draga ( ZZZ povrne del stroškov za leče), okvirje in vsa dodatna dela pa plačaš sam. Prvi pregled se priporoča pri okulistu, kasneje ti dioptrijo lahko izmeri optik sam. Koliko si pripravljen dati za očala, je odvisno od tebe, recimo da od 100 do nekaj sto evrov.

KissMe
11.02.2008, 20:59
No ja, po mojih izkušnjah (pa niso skromne, že 17 let hodim k okulistom in optikom-redno), se cene za pregled pri okulistih v vseh teh letih niso bistveno spremenile. Ok, če ti je vseeno, kdaj greš na pregled, pa kako ravnajo s tabo (ko sem hodila v zdr. dom na zavarovanje, so bili nesramni, delali so z mano, kot da sem zadnja budala), potem itak da ne plačaš. Ne vem no, glede odnosa ne morem posplošiti na vse, glede cen pa sem prepričana, da se niso dosti zvišale. Celo cenejše je-10 let nazaj je 5 jurjev še blo nekaj, danes 20, 25 € ni več nič.
Glede tega da ti lahko optik zmeri, seveda ti lahko, s tisto napravo ti jo lahko še jaz zmerim, če preberem navodila, ampak ta merjenja ravno zaradi tega niso natančna. Vem za ljudi, ki so jim optiki merili dioptrijo in so dobili napačna očala-poslabšal se jim je vid, da ne omenjam glavobolov...

mao
11.02.2008, 22:47
ja z pregledom se mi ne mudi. Sem že tako čakal kaki 2 leti predn sem se odločil da grem k osebnemu zdravniku...Torej še vedno ne vem kam naj grem, v Lj. v KC pokličem in se naročim? al grem pač k nekem okulistu X? raje vidim da ne plačam, oz. plačam minimalno. A ni nikjer točno določeno koliko in kdaj ti plačajo?? ne vem 50% krije ZZZS če v roku 30 dni opraviš pregled z napotnico al nekaj takega??...in če grem pač k nekem x optiku, mam še vedno kaj popusta? al le če bi šel v Klinični center?..prosim za nasvete...:sleepy:

KissMe
11.02.2008, 22:51
Itak greš k x optiku, ker drugačnih ni (ni tko k zdravnik, k je lahko na zavarovanje, al pa samoplačniško).

šnela
31.03.2008, 18:37
nočem težit, sam ... kwa je s temi tekočinami? a niso vse enake? zgodilo se je namreč dan po soboti, ko sem si hotela dat leče notr in so me začele očit ko pečt, da mam še dans rdeče in čist občutljive in sem spet očalarka. kaj se je zgodilo? uporabila sem tekočino od prjatlce, ki pa ni ENAKA kot moja. wtf? a kdo kej ve, kok je s tem?