Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : kariera ali familija

veska
23.05.2007, 21:38
Stara sem 28 let, pred enim letom dobila sanjsko sluzbo v kateri mi gre vsak dan bolje in bolje, rs sem zadovoljna. s fantom ziviva 6 let skupi, 2 let pred tem bila prar, zdaj bi on familijo, meni na kraj pameti ne pade sedaj, je blo obdobje ko sem si to zelela pa nisem mogla zanostit...
...jaz bi kariero, kar naenkrat v meni zelja po tem, nikoli prej tako izrazita....imava kupljen stanovanje, financno sva kar ok, sicer kredit pa to, ma ni neke sile, kar lepo furava...zdaj pa to...vse vec me daje da bi sla...da bi ga zapustila...sej nevem res nevem kako bi brez njega, ma v tem smislu naj si najde partnerko ki mu bo otroke rodila in naj bo srecen, jaz mu tega sedaj ne morem nuditi, zal ne...nevem kaj se dogaja z mano. imam 10 let delovne dobe, ma 1 leto od kar imam sanjski siht..jaz vec nevem kaj naj nardim..res nevem...svetujte. hvala.

Jelengar
23.05.2007, 21:50
In v cem je problem? Ali se otroci in sluzba izkljucujejo? Prvic slisim za kaj takega. :dontknow: Najprej se odloci, ali sploh zelis otroke ali ne. Ce ne - potem ne. Ce pa ja, potem pa kdaj? Z bioloskega stalisca je zdaj ravno pravi cas.

summer
23.05.2007, 21:53
samo ne se sekirat, pa mislit, da si manjvredna in, da si on to zasluži...bla bla bla....
to je tvoje življenje, eno in edino..ko boš pripravljena imej otroka....da si ne boš kdaj očitala kako in kaj...da ne boš otroku in možu očitala...
saj verjetno, je fant razumen in bo počakal par let...potem, boš ti ustaljena v novi službi in si boš najverjetneje zaželela otrok...pa če še takrat ne...je tudi prav
sam ne se slilit v nekaj zaradi drugih..ker če ti ne boš srečna, tud tvoja družina ne bo

Lencka
24.05.2007, 15:24
Pa se mi zdi, da ne gre toliko za izključevanje kariera vs. otroci, kot preprosto za to, da ni želje... in zakaj bi potem silila v to???

anarchy
25.05.2007, 15:49
Ce ti gre kariera dobro alora super, za otroka je se zmeri cas, se ne mudi, tudi, ce ga nimas, ni nic narobe. Se dobro, da si das taksno vprasanje ker karjera je pomembnejsa od familje v bistvu, to je destvo in pika saj karjera mora imeti prednost pred druzino, to pa moram trditi zato, ker dokler imas sluzbo in sluzis, postanes resen, neki presparas uzivas in potem lahko trezno razmislis o druzini, ce imas samo v glavi druzino, nisi resen in se podas v to nepripravljen, potem ne dobis sluzbe, slabo sluzis in potem jokas, kako tezko je preziveti, itd..., otrok pa je tisti, ki trpi.

Zato je kariera pred druzino in seveda pametni se tega zavedajo, saj najuspesnejsi in bogatejsi ljudje tako razmisljajo, v afriki je pa lih obratno, ko imajo po 10 otrok in jih 5 umre od lakote, itd.... Tako, da dam malo za razmisliti ostalim.

Je pa malo skoda, da ne bi vasa zveza trpela in sli kaj narazen zaradi te odlocitve, saj on tudi ne bo mogu cakat v nedogled, odvisno v kaksnih odnosih ste, samo imeti otrka kot stvar "sredstvo-orodje", zato, da zveza ne razpade ni prav. Moramo se odlociti, kaj je zares prav, ceprav pravilne odlocitve so vcasih zeloooooo tezke, nekateri se pac odlocijo za lazjo odlocitev, ki pa ni zmeri ta prava.

Škrlatka
27.05.2007, 13:57
ce imas vecjo zeljo po kariero kot po familiji, izberi tocno tisto kar ti srce in misli pravijo, naredi to kar cutis ti in ne kar drugi;)ker je to tvoje zivljenje in ti z njim upravljas tako da si srecna;)
veliko srece pri vsem;)

kekez
27.05.2007, 14:22
Mah, 28 let si itak premlada za otroke. :dontknow:
To so imeli včasih, pri 20 užent in potem kar takoj froca...
Jaz pri 28 nisem še niti pomišljal na otroke ... :blush:

Škrlatka
27.05.2007, 14:27
26- 28 SO KAO NAJLEPSA LETA ZA OTROKE, sam kakor kdo, naj se vsak sam odloci

kekez
27.05.2007, 14:30
26- 28 SO KAO NAJLEPSA LETA ZA OTROKE, sam kakor kdo, naj se vsak sam odloci

In zakaj?
Jaz poznam res dosti (študiranih) žensk, ki imajo ali bodo imele otroke pri več kot 40. Nekatere že pri blizu 50.
Saj danes ne živimo več 50-60 let. Povprečna življenjska doba žensk danes presega 80 let.

Jelengar
27.05.2007, 14:37
Po 35-tem letu starosti pricne strmo narascati moznost problematicnih nosecnosti in raznih sindromov (kot Down-ov). Nekatere zenske pridejo v menopauzo ze pri 40-letih. Zakaj pa mislite, da se je Madonna pri 35-ih dala na brzino oplodit? Zato, ker je babnica dobro vedela, da se ji bioloska ura rodnosti izteka. Najbolj zdrave otroke imajo mlade mamice med 20-im in 25-im letom. Po 35-em postajajo stvari vprasljive in nevarne (rizicne).

Lencka
27.05.2007, 14:37
Kot je Škrlatka rekla, kakor komu paše. Pa kljub vsemu mislim, da so tako pozna leta malo kasna za otroke. Že res, da lahko dočakajo več kot 80 let, ampak za otroka ni dovolj biti le živ, ne? In resnici na ljubo, večina ljudi je pri 50-ih že precej tečnih, utrujenih od življenja (nikakor ne pravim, da vsi! nekateri so bolj polni življenja kot nekateri 20-letni), in predvsem, če so navajeni, da so celo življenje bili sami svoje edino breme, potem ne prenašajo ravno najbolje mulca, ki jim skače po glavi.
No, da pri ženskah ne omenjamo mene... če sploh lahko imajo otroka po 40, sploh pa brez izdatne medicinske pomoči in povečanih tveganj za komplikacije!

Škrlatka
27.05.2007, 14:41
In zakaj?
Jaz poznam res dosti (študiranih) žensk, ki imajo ali bodo imele otroke pri več kot 40. Nekatere že pri blizu 50.
Saj danes ne živimo več 50-60 let. Povprečna življenjska doba žensk danes presega 80 let.
kot prvo biološko ce gledama ima lahk zenska samo do 38 otroke, seveda so izjeme in hvala bogu,amapak je tvegano in zenska v poznih 40 izgubi menstruacijo in pride v meno in po meni več ne more imet otrok po naravni poti;)

Škrlatka
27.05.2007, 14:42
Kot je Škrlatka rekla, kakor komu paše. Pa kljub vsemu mislim, da so tako pozna leta malo kasna za otroke. Že res, da lahko dočakajo več kot 80 let, ampak za otroka ni dovolj biti le živ, ne? In resnici na ljubo, večina ljudi je pri 50-ih že precej tečnih, utrujenih od življenja (nikakor ne pravim, da vsi! nekateri so bolj polni življenja kot nekateri 20-letni), in predvsem, če so navajeni, da so celo življenje bili sami svoje edino breme, potem ne prenašajo ravno najbolje mulca, ki jim skače po glavi.
No, da pri ženskah ne omenjamo mene... če sploh lahko imajo otroka po 40, sploh pa brez izdatne medicinske pomoči in povečanih tveganj za komplikacije!

u ja, poznam sosedo ki je imela otroka pri 46 ampak z zelo velikimi komplikacijami in nevarnostjo,ampak potem je rodila zdravo puncko

Jelengar
27.05.2007, 14:45
Sploh pa velja "pravilo", da naj bi zenska imela prvega otroka vsaj pred 35 letom starosti. Najboljse pa v zgodnjih 20-ih letih.

kekez
27.05.2007, 14:49
Tako pravijo statistike, res.
Toda žal jaz poznam dva primera mladenk (rodile okoli 25), ki imajo otroke s hujšimi prirojenimi napakami. :(
Tiste, ki sem jih omenil nad 40, pa imajo čisto vse zelo fajn otroke. Tu je vedno prisoten nek del tveganja in lahko si zelo srečen, če se ravno tebi ne zgodi kakšna nesreča. Včasih si sploh nisem mislil, da je na splošno toliko tega.

Po mojem bi morali malo več delali na predporodni diagnostiki. Zdaj ti do 30 let sploh ne pripada, da bi otroke pred rojstvom testirali na genetske ipd. napake. Še po 30 moraš biti kar siten, ker statistika tako kaže, da kao ni treba.

Koliko je kdo siten pri 50, naj pa vsak zase oceni :veryevil: .

Ravno pred nekaj dnevi je znanec spet zibal (ok, on je izjema in ima pri ~50 spet mlado ženo (okoli 30) in ne sodi ravno med tu opisane primere. Poznam pa tudi par, kjer je starost skoraj ravno obratna in tudi pričakujeta. :angel:

Sem nekoč razmišljal ravno za našo vejo familije. Vsi (4 generacije v preteklost) so imeli otroke zelo pozno. Redkokdaj pred 30 letom. Moja stara mama je imela mojega strica pri 47 (sicer 4. otrok). Takrat še ni bilo niti diagnostike niti neke hude medicine. Umrla je pa pri 95.
Jaz sem jih imel pri 35 (žena leto starejša od mene).

Povedati želim, da se pri 28 res ni treba bati, da je že nevemkaj zamujenega pri tem. ;)

Lencka
27.05.2007, 15:15
Ne mislim, da je po 28. karkoli zamujenega, ne zdi pa se mi ok govoriti o otrocih po 40. kot nečem optimalnem... (no, karkoli že naj bi bilo to, optimalno). Seveda pa odločitev ostaja stvar posameznika/-ce oziroma para.

Snowblind
27.05.2007, 18:04
Moje mnenje:

Odvisno katera kariera.:shy:

anarchy
27.05.2007, 23:17
Po 35-tem letu starosti pricne strmo narascati moznost problematicnih nosecnosti in raznih sindromov (kot Down-ov). Nekatere zenske pridejo v menopauzo ze pri 40-letih. Zakaj pa mislite, da se je Madonna pri 35-ih dala na brzino oplodit? Zato, ker je babnica dobro vedela, da se ji bioloska ura rodnosti izteka. Najbolj zdrave otroke imajo mlade mamice med 20-im in 25-im letom. Po 35-em postajajo stvari vprasljive in nevarne (rizicne).

Dej nehi strasit, kako lahko sploh imas otroka pri 25, pri 35 se nekako, ali pri 40-50, poznam ene par, ki so imeli otroka pri takih letih in brez problemov. Cene pa boljse sploh nikoli ne imeti otroka, kot reskirat, ker pred 30 letom res skoraj nemogoce ga imeti, se najbolj realno gledano je res pri 35 letih, oziroma pri 40, ker v tem casu je se mogoce spraviti skupi denar za stanovanje "garsonjero", potem pa se lahko ze razmislja o otroku.

anarchy
27.05.2007, 23:25
Ne mislim, da je po 28. karkoli zamujenega, ne zdi pa se mi ok govoriti o otrocih po 40. kot nečem optimalnem... (no, karkoli že naj bi bilo to, optimalno). Seveda pa odločitev ostaja stvar posameznika/-ce oziroma para.

Glede na trenutne razmere si upam trditi, da je optimalno nekje pri 35 letih, tko, da boste vsi zadovoljni, ali pri 30 je tudi se sprejemljivo, kaj prej pa zal ni najbolje, vsaj za vecino ljudi, ker niso se dovolj zreli, financno neodvisni "nimajo hise in vsaj nekaj 10.000€ na banki", da o problemu prenaseljenosti ne govorim, ker nas je ze tako prevec, tako v Sloveniji, kot v svetu, ze sama statistika o brezposelnosti govori, koliko imamo viska rojstev!!!!!!!

Zato trdim, da 35 let optimalno, vsaj za danasnje case, za naslednjih 35 let recimo, potem se pa lahko ze spet oceni situacijo, kaj prej pa naj bi ostalo to kot pravilo!

paradox
28.05.2007, 10:33
...naj si najde partnerko ki mu bo otroke rodila in naj bo srecen,
......jaz vec nevem kaj naj nardim..res nevem...svetujte. hvala....no pa si si odgovorila kar sama ;)

mrjerry
28.05.2007, 15:24
Vedno najprej poskrbi zase, za svoje zelje in za svoje vizije.

Kal-El
28.05.2007, 18:28
Stara sem 28 let, pred enim letom dobila sanjsko sluzbo v kateri mi gre vsak dan bolje in bolje, rs sem zadovoljna. s fantom ziviva 6 let skupi, 2 let pred tem bila prar, zdaj bi on familijo, meni na kraj pameti ne pade sedaj, je blo obdobje ko sem si to zelela pa nisem mogla zanostit...
...jaz bi kariero, kar naenkrat v meni zelja po tem, nikoli prej tako izrazita....imava kupljen stanovanje, financno sva kar ok, sicer kredit pa to, ma ni neke sile, kar lepo furava...zdaj pa to...vse vec me daje da bi sla...da bi ga zapustila...sej nevem res nevem kako bi brez njega, ma v tem smislu naj si najde partnerko ki mu bo otroke rodila in naj bo srecen, jaz mu tega sedaj ne morem nuditi, zal ne...nevem kaj se dogaja z mano. imam 10 let delovne dobe, ma 1 leto od kar imam sanjski siht..jaz vec nevem kaj naj nardim..res nevem...svetujte. hvala.

A si morala morda podpisati, da v dveh letih po sprejetju tega delovnega mesta ne boš zanosila??? Te imajo morda kako drugače v ''paci''??? No če to ni the case, potem bi ti jest svetoval, da se vseeno odločiš za družino in otroka. ... Kot goovo veš, lahko dan danes tudi moški vzame porodniški oziroma očetovski dopust, v kolikor bi se ti želela čimprej vrniti v sanjsko službo...

po drugi strani mi pa nekaj pravi, da boš izbrala kariero pred familijo...

sicer je pa tako, kot ti je že mrjerry napisal: kako in kaj je samo tvoja odločitev...

anarchy
29.05.2007, 15:14
Ja to je predvsem njena odlocitev, neki malega je odvisno od oceta, najmanj pa je od otroka, ker otroka nima izbire ali se roditi ali ne.

nattka
29.05.2007, 15:51
Ja to je predvsem njena odlocitev, neki malega je odvisno od oceta, najmanj pa je od otroka, ker otroka nima izbire ali se roditi ali ne.

neki malega odvisno od očeta ????

jaz pa sem mislila, da je imeti otroka odločitev in želja dveh ...
mislim, semenčica je res mikroskopsko majhna zadeva, a vendarle jako pomebna reč ...

summer
30.05.2007, 06:10
Vedno najprej poskrbi zase, za svoje zelje in za svoje vizije.
se podpišem:approve:

anarchy
30.05.2007, 21:43
neki malega odvisno od očeta ????

jaz pa sem mislila, da je imeti otroka odločitev in želja dveh ...
mislim, semenčica je res mikroskopsko majhna zadeva, a vendarle jako pomebna reč ...

Ja recimo, da je odvisno od obeh, ker itak ne gre brez enega ali drugega, samo najtezjo odlocitev ima zenska, saj on aje tista, ki ga bo nosila in dala na koncu na svet.

Zenski ni problem narediti otroka, si najde kogarkoli magari umetno oplodi, itd...., ce ji je cilj zanositi, vcasih zanosi tudi ponesreci. Potem je v bistvu njen otrok.

Za moskega je malo tezje, ker, kolikor si on zeli otroka, je se zemraj odvisno od zenske in on ne mora kr tako iti eno oploditi v upanju, da se bo rodil otrok in, mu ga bo podaril aali prodala ali whatever.

Tle vidis, kaksna je razlika med moskim in zensko, Samska mati z otrokom je lazje, kot samski oce, ker moski brez zenske tezko ima otroka, zenska pa dosti lazje, ceprav biti samski in imeti otroka ni najboljse, ni fer za otroka, ampak ok.

Irina
30.05.2007, 22:34

Moje subjektivno mnenje, če forum sprašuješ ali bi imela otroka ali ne, ga ne imej. Odločitev o spočetju in rojstvu malega bitjeca naj bi bila odločitev dveh, ki sta na to pripravljena in si ga želita.

pilotka81
31.05.2007, 20:02
No pa da še jaz dodam svojo čist osebno izkušnjo in sicer kot repliko vsem tistim ki pametnujejo da otroci v poznejših letih niso glih "priporočljivi". Moja mama je imela moja dva brata (ki sta dvojčka seveda) pri svojih 39 letih in sicer sta bila to zanjo prva otroka, nato pa še mene pri svojih 44 letih. Pred tem se je posvečala drugim stvarem in se tudi zato zelo pozno oženla. Ampak lahko rečem, da smo vsi trije zdravi in čist normalni otroci, niti med nosečnostjo niti kasneje ni mama imela nobenih problemov. Še sedaj ko jih bo kmalu štela 70 je vsa mladostna in vitalna (navzven kaže veliko let manj). Tudi jaz osebno pri svojih 25 letih ne razmišljam še o naraščaju, ker sem si ravno začela graditi neko delovno kariero in nasplošno želim še malo uživati. Že statistika kaže da se v današnjih časih pari pozneje odločajo za prvega otroka. Sicer je pa to stvar posameznikove odločitve oz. odločitev obeh partnerjev. Za konec lahko pa samo dodam, da ne glede na to da me je mama rodila v poznejših letih mi nikoli ni nič manjkalo, saj sta se nam starša res veliko posvečala, mogoče tudi zato ker sta res znala vzeti čas.

sati
01.06.2007, 05:25

Najboljše bi bilo, če bi on sprejel tvoje želje, ti dovolil, da izživiš željo po karieri, čez nekaj let pa se lahko odločita tudi za otroka. Ker si še sorazmerno mlada, ne vidim problema, da bi ne mogla imeti otroka tudi pri 35 letih ali še kasneje. Če se boš zdaj podredila njegovim željam, bo vse prisiljeno in ti ne bo prineslo pravega zadovoljstva, saj boš stalno mislila o stvareh, ki si se jim morala odpovedati.

kekez
01.06.2007, 08:15
Še ena štorija, kako se je ena "podobna" karierna situacija razpletla pri mojih znancih.

Ona je ravno tako "uživala" v svoji službi in premikala družinsko življenje v prihodnost. On se je s tem strinjal in ji stal ob strani. Kar naenkrat pa ga je zadelo, saj je zvedel, da je ona noseča in to s svojim šefom :dontknow: . Potem pa klasičen konec zgodbe: ločitev, delitev premoženja ... :censored:

Jaz imam prav zamerkanih nekaj služb, kjer ljudje ne znajo ločevati službenega in privatnega življenja. Nekdaj (ne vem, kako je zdaj) je bila na prvem mestu na mojem spisku rtvslo. Opisan primer ni bil od tam, je pa v eni podobno delujoči firmi.

mrjerry
01.06.2007, 08:34
Zgodbe so taksne in drugacne. Vsakemu ki so pri tem odloca lahko pomagajo, da si razsiri obzorje moznih izzidov. Nikakor pa to ne pomeni, da se bo posamezniku zgodila do pike ista situacija. Poleg tega so zgodbe nagnjene k ekstremnim primerom, saj so le slednje zanimive. Vsekakor jih je dobro slisati cimvec, nato pa spustiti skozi mocan filter in upostevati predvsem lastne zelje. Odlocitev imeti otroka pri 25 zgolj iz strahu, da pri 35 ne bo kul, se bo prej ali slej izcimilo v nezadovoljnem starsu in otroku, ki bo predolgo poslusal mamo, kako se je zaradi njega odpovedala vsemu moznemu. V zivljenju moras poceti tisto, kar te osrecuje. Kar ne pomeni, da moras vsak trenutek ziveti na polno, ampak pomeni odlocno korakati v prihodnost, ki se ti zdi najbolj svetla.

Jelengar
01.06.2007, 08:51
Glede na to, da ti nekateri trosijo "resnico", da lahko zacetek materinstva zavlacujes proti petdesetemu letu starosti (kar so zgolj izjeme in ne pravilo) ti svetujem, da se ravno o bioloskih momentih, pravocasno posvetujes s svojo ginekologinjo. Vsekakor pa verjetno lahko najdes na to temo kaj vec informacij drugod na internetu .

nattka
01.06.2007, 09:53
Najboljše bi bilo, če bi on sprejel tvoje želje, ti dovolil, da izživiš željo po karieri, čez nekaj let pa se lahko odločita tudi za otroka. Ker si še sorazmerno mlada, ne vidim problema, da bi ne mogla imeti otroka tudi pri 35 letih ali še kasneje. Če se boš zdaj podredila njegovim željam, bo vse prisiljeno in ti ne bo prineslo pravega zadovoljstva, saj boš stalno mislila o stvareh, ki si se jim morala odpovedati.

za koga bi bilo najboljše ? zanjo ... kaj pa za njega?

vsaka zgodba ima dve plati ... torej, če ima on željo po družini ona pa ne ... morata oba stisniti zobe in se odkrito pogovoriti ...
če on lahko počaka še nekaj let in pristane, da ona pač malce še izživi željo po karieri, je prav ...
če pa on ne želi več čakati, pa bo na žalost na njej boleča odločitev - ali kariera ali partner ...

on ima namreč ravno toliko pravice do svojih želja, kot ona do svojih ...

nekako menim, da je lažje najti pametno službo, kot odgovarjajoče partnerja ... starejši/starejša namreč ko si ... več je presejanega ostanka ... ampak odloča se pa vsak sam ...

veska želim ti, da se pametno odločiš ... da ne boš na koncu pri 40-tih razočarana nad dejstvom, da si sicer imela sanjski šiht, a je šlo življenje mimo tebe ...
ali obratno ...

sati
01.06.2007, 10:15
za koga bi bilo najboljše ? zanjo ... kaj pa za njega?

vsaka zgodba ima dve plati ... torej, če ima on željo po družini ona pa ne ... morata oba stisniti zobe in se odkrito pogovoriti ...
če on lahko počaka še nekaj let in pristane, da ona pač malce še izživi željo po karieri, je prav ...
če pa on ne želi več čakati, pa bo na žalost na njej boleča odločitev - ali kariera ali partner ...

on ima namreč ravno toliko pravice do svojih želja, kot ona do svojih ...

nekako menim, da je lažje najti pametno službo, kot odgovarjajoče partnerja ... starejši/starejša namreč ko si ... več je presejanega ostanka ... ampak odloča se pa vsak sam ...

veska želim ti, da se pametno odločiš ... da ne boš na koncu pri 40-tih razočarana nad dejstvom, da si sicer imela sanjski šiht, a je šlo življenje mimo tebe ...
ali obratno ...

Res je, da v tem primeru, če on ne bo hotel počakati, da ona izpolni svojo željo po karieri, tu ostane samo odločitev, kot si napisala; ali kariera ali partner.

Jelengar
01.06.2007, 10:30
Res je, da v tem primeru, če on ne bo hotel počakati, da ona izpolni svojo željo po karieri, tu ostane samo odločitev, kot si napisala; ali kariera ali partner.
Tudi moski se lahko odloci in s tem prihrani odlocitev karieristki. ;)

lana
01.06.2007, 10:36
lahko pa moški nastopi porodniški dopust, in ženska kariera lahko lepo napreduje.

nattka
01.06.2007, 10:48
lahko pa moški nastopi porodniški dopust, in ženska kariera lahko lepo napreduje.

vendar to deluje pri tistih ženskah, ki nimajo občutka da z otrokom izgubljajo ...
zato se pojavljajo take dileme ...
saj ni samo porodniška za moške na razpolago ... danes imamo dobre tete, ki pospravijo, skuhajo ali čuvajo otroke od njihovega rojstva ...

a otrok vseeno pomeni veliko spremembo v življenju in nekaterim pomeni to preveč odrekanja ...
kljub vsemu je prav, da imamo družino takrat, ko smo na to pripravljeni ... in nič prej ...

lana
01.06.2007, 10:52
poznam nekaj žensk, ki so se zavestno odločile da ne bojo imele otrok..... furajo kariero in majo psa.. men se to ne zdi neč narobe če sta oba za to.

nattka
01.06.2007, 11:02
tudi meni ne ...

vsak se odloča zase ...

mrjerry
01.06.2007, 11:05
poznam nekaj žensk, ki so se zavestno odločile da ne bojo imele otrok..... furajo kariero in majo psa.. men se to ne zdi neč narobe če sta oba za to.

Poznam dva taksna primera. Eni je danes, na stara leta, orenk zal. Drugi ni...

sati
01.06.2007, 11:43
Poznam dva taksna primera. Eni je danes, na stara leta, orenk zal. Drugi ni...

Enim je žal, tudi če imajo otroke, posebno, če zabredejo v droge, recimo, in posledično uničujejo vso družino. Naglas tega ne bo rekel nihče, poznam pa primer, ko so starši zbežali pred lastnim nasilnim sinom in morali zapustiti dom. Vse je relativno, vsak posameznik pa naj se sam odloča, kaj mu je pomembnejše.

Jelengar
01.06.2007, 14:54
lahko pa moški nastopi porodniški dopust, in ženska kariera lahko lepo napreduje. Res je. Ta moznost se pri nas premalo uporablja. V zahodni Evropi imajo zenske samo 3 mesece dopusta. Pri nas pa je nastal paradox. Zenskam je eno leto porodniskega dopusta (zaradi kariere) v breme. Tole kar bom povedal sedaj bo za nase komunajzarske razmere zvenelo konzervativno ali celo reakcionarno, feministke bodo pa v zrak skocile, ampak kaj bi bilo narobe ko bi oce dovolj zasluzil za prezivljanje druzine, otroke pa bi vzgajale zenske - doma. Ali ni nekaj najlepsega, da svoje otroke vzgajas sam, ne pa tujci? :dontknow: Tudi to bi morala biti moznost. Skratka, Veska, glede na to, da ti imas sanjski job in kariero (kar pomeni ogromen cash), ne zelis pa otrok, bi lahko pustil sluzbo tvoj partner in doma vzgajal otroke, ce si jih ze tako zeli. ;) Ti bos pa ze potrpela tiste tri mesece porodniske. ;) No, pa tistih 9 mesecev nosecnosti tudi. :) Vbistvu problema sploh ni. :)

Andreea
01.06.2007, 19:29
V zahodni Evropi imajo zenske samo 3 mesece dopusta. Pri nas pa je nastal paradox. Zenskam je eno leto porodniskega dopusta (zaradi kariere) v breme.

V breme? In kdo ženski brani, da gre v službo kljub dopustu, če sama tako hoče?:nonono:

Mogoče je pa problem v tem, da dekle ne ve, ali bi imela otroka ali ne, neodvisno od službe... sploh če nasvete za to išče po forumu :nonono: Nekako mi ni jasno, zakaj bi se nekdo načrtovano odločil za otroka, če si le-tega sploh ne želi. Razen če ni fanatično prepričan v to, da "mora nadaljevati svoj rod".:sleepy:

Lencka
02.06.2007, 13:10
Problem je, Jelengar, imeti otroka, če ga ne želiš, ne glede na možnosti in okoliščine - sploh, ker bo takratko potegnilo dete. Pa če bo doma oči ali mami.

Jelengar
02.06.2007, 14:34
Se strinjam. :) Jaz sem pac poskusal najti salomonsko resitev. :)

Res pa je tudi, da je dandanes mnogo otrok prepuscenih drugim ali sami sebi, ker je zivljenjski standard tak, da MORATA delat OBA starsa, da druzina sploh lahko prezivi. V tem primeru, ce je en stars lahko doma, je kljub vsemu nekoliko bolje in lazje.

veska
11.06.2007, 19:32
ma kaj naj rečem, madonca ste mi dal miselt...da bi on šel na porodniško ne bo šlo...zaenkrat me precej finančno prekaša...ma tudi jaz lepo napredujem...nekdo je pisal da pozna eno ki je pol zanosila s sefom al sodelavcem-ne tega se ne bojim.
Hvala vsem ki pravite da sem mlada, ker sem res, in da imam še čas. to mi velik pome ko takole berem, ok do 40 nebi čakala, še kake 2 leti pa ziher..če me bo čakal nevem...enostavno se prepustim kar mi bo življenje prineslo, pa ne da se bom vdala v usodo, ma živela bom svoje sanje dokler pač bom. sej na konc se vedno vse uredi.
hvala za vse vspodbudne besede.

slehernik
12.06.2007, 21:48
V zahodni Evropi imajo zenske samo 3 mesece dopusta. Pri nas pa je nastal paradox. Zenskam je eno leto porodniskega dopusta (zaradi kariere) v breme.Ah, dej no, v Zahodni Evropi je seštevek porodniškega in starševskega dopusta enak ali primerljiv slovenskemu, druge pravice pa večkrat občutno boljše.

Jelengar
13.06.2007, 06:00
Ah, dej no, v Zahodni Evropi je seštevek porodniškega in starševskega dopusta enak ali primerljiv slovenskemu, druge pravice pa večkrat občutno boljše. Vsekakor, ne vem kako je v vsaki od Zahodno Evropskih držav, na Nizozemskem pa bodoča mati dobi en mesec pred porodom in tri mesece po porodu. Oče dobi kaka dva tedna. Ampak to je vse in niti približno ni primerljivo s Slovenijio.

slehernik
13.06.2007, 08:59
Vsekakor, ne vem kako je v vsaki od Zahodno Evropskih držav, na Nizozemskem pa bodoča mati dobi en mesec pred porodom in tri mesece po porodu. Oče dobi kaka dva tedna. Ampak to je vse in niti približno ni primerljivo s Slovenijio.Aha, torej iz Zahodne Evrope na splošno smo šli na Nizozemsko, ki ima tako rekoč najbolj restriktivno zakonodajo na tem področju, ker se je odločila, da veliko več vlaga v otroško varstvo (Slovenija lahko o tem samo sanja). Ampak spet pozabljaš na starševski dopust (tudi v Sloveniji porodniška ne traja 1 leto, ampak je to seštevek porodniškega in starševskega dopusta) za vsakega od staršev, ki čeprav je po zakonu načeloma neplačan, ga javni sektor in mnogi zasebni delodajalci plačujejo (in njihov delež se strmo dviguje).

Lencka
15.06.2007, 16:55
ma kaj naj rečem, madonca ste mi dal miselt...da bi on šel na porodniško ne bo šlo...zaenkrat me precej finančno prekaša...ma tudi jaz lepo napredujem...nekdo je pisal da pozna eno ki je pol zanosila s sefom al sodelavcem-ne tega se ne bojim.
Hvala vsem ki pravite da sem mlada, ker sem res, in da imam še čas. to mi velik pome ko takole berem, ok do 40 nebi čakala, še kake 2 leti pa ziher..če me bo čakal nevem...enostavno se prepustim kar mi bo življenje prineslo, pa ne da se bom vdala v usodo, ma živela bom svoje sanje dokler pač bom. sej na konc se vedno vse uredi.
hvala za vse vspodbudne besede.

Živi, namesto tebe ne bo noben. :2thumbs: Ni ga hujšega, kot poslušat starše, ki otrokom, ko odrastejo, očitajo, da so se zaradi njim odpovedali svojemu življenju... (in nato pričakujejo, da se bodo zdaj otroci odpovedali svojemu) - zato imej otroke, ko boš želela ti - čez dve leti ali pa tri...

lila5
16.06.2007, 21:18

Pa je le njegova želja po otroku razlog, da bi ga zapustila.......in je tvoja želja po karieri le izgovor za tako zapustitev......? :dontknow:

lila5
16.06.2007, 21:28
Aha, torej iz Zahodne Evrope na splošno smo šli na Nizozemsko, ki ima tako rekoč najbolj restriktivno zakonodajo na tem področju, ker se je odločila, da veliko več vlaga v otroško varstvo (Slovenija lahko o tem samo sanja). Ampak spet pozabljaš na starševski dopust (tudi v Sloveniji porodniška ne traja 1 leto, ampak je to seštevek porodniškega in starševskega dopusta) za vsakega od staršev, ki čeprav je po zakonu načeloma neplačan, ga javni sektor in mnogi zasebni delodajalci plačujejo (in njihov delež se strmo dviguje).

Kaj je neplačano in čigav delež se strmo dviguje? :dontknow:

V Sloveniji je t.i. porodniški dopust razdeljen na dva dela:

1. Porodniški dopust in traja 105 dni (nastopi se 28 dni pred predvidenim datumom poroda) in ga lahko koristi le ženska - osnova za plačilo pa je zadnjih 12 mesečnih izplačil.

2. Dopust za nego in varstvo otroka pa traja 260 dni, ki pa ga lahko koristita oče ali mati oz. oče in mati v dogovoru - osnova za plačilo je zadnjih 12 mesečnih izplačil, če niso večje od 2,5 kratnika povprečne plače v Sloveniji

slehernik
17.06.2007, 00:13
Kaj je neplačano in čigav delež se strmo dviguje? :dontknow:
Starševski dopust in delež delodajalcev, ki ga plačujejo.
Na Nizozemskem zakon določa starševski dopust, ampak ne določa, da ga je treba plačati.
Vendar je starševski dopust v javnem sektorju plačan, hkrati je tudi čedalje večji delež nizozemskih delodajalcev iz zasebnega sektorja, ki plačujejo starševski dopust, s tem pa je tudi vse več staršev, ki ga izkoristijo.
Sem odgovoril na tvoje vprašanje?

lila5
17.06.2007, 11:30
Se opravičujem, sem mislila, da govoriš za Slovenijo.......

Jelengar
21.06.2007, 12:47
Aha, torej iz Zahodne Evrope na splošno smo šli na Nizozemsko, ki ima tako rekoč najbolj restriktivno zakonodajo na tem področju, ker se je odločila, da veliko več vlaga v otroško varstvo (Slovenija lahko o tem samo sanja). O čem, kar imajo Nizozemci, lahko Slovenija samo sanja?

Ampak spet pozabljaš na starševski dopust (tudi v Sloveniji porodniška ne traja 1 leto, ampak je to seštevek porodniškega in starševskega dopusta) za vsakega od staršev, ki čeprav je po zakonu načeloma neplačan, ga javni sektor in mnogi zasebni delodajalci plačujejo (in njihov delež se strmo dviguje).

Na Nizozemskem je porodniški dopust 16 tednov, v VelikiBritaniji pa mislim da samo 12 tednov. Starševski dopust je pa konstrukcija, ki ni namenjena izključno podaljševanju porodniškega dopusta ampak preživljanju skupnega časa z otrokom, ko je ta (tudi) star 3 leta ali več. V glavnem je kar neplačan, kar pomeni, da med odsotnostjo pač nisi nič plačan. Plačanega dopusta so deležni le maloštevilni, tisti z vrha družbene lestvice (ki so tega itak najmanj potrebni). Vsekakor pa je treba tudi vedeti, da je Nizozemska družba precej tradicionalistična, kjer so družine, kjer delata oba starša, prej izjema kot pravilo.

slehernik
22.06.2007, 20:31
O čem, kar imajo Nizozemci, lahko Slovenija samo sanja?Otroško varstvo.
Na Nizozemskem je porodniški dopust 16 tednov, v VelikiBritaniji pa mislim da samo 12 tednov. Starševski dopust je pa konstrukcija, ki ni namenjena izključno podaljševanju porodniškega dopusta ampak preživljanju skupnega časa z otrokom, ko je ta (tudi) star 3 leta ali več.
In? Isto velja za Slovenijo, samo da je slovenski porodniški dopust še krajši in starševski dopust pripada samo enemu staršu.
Za Veliko Britanijo se motiš.
V glavnem je kar neplačan, kar pomeni, da med odsotnostjo pač nisi nič plačan. Plačanega dopusta so deležni le maloštevilni, tisti z vrha družbene lestvice (ki so tega itak najmanj potrebni). Koristi ga 40 % žensk in 20 % moških, njihov delež pa iz leta v leto strmo narašča, natanko zato, ker je vse pogosteje plačan. V naslednjem desetletju bo predvidoma isti delež kot drugje v EU.

lila5
23.06.2007, 18:42
Otroško varstvo.
In? Isto velja za Slovenijo, samo da je slovenski porodniški dopust še krajši in starševski dopust pripada samo enemu staršu.
Za Veliko Britanijo se motiš.
Koristi ga 40 % žensk in 20 % moških, njihov delež pa iz leta v leto strmo narašča, natanko zato, ker je vse pogosteje plačan. V naslednjem desetletju bo predvidoma isti delež kot drugje v EU.

Pri nas samo porodniški dopust, ki traja 105 dni, "pripada" le enemu staršu - materi......ostalih 260 dni pa si starša lahko delita, lahko pa ga koristi samo eden in pri nas ga še vedno običajno koristi le mati......in za vseh 365 dni se dobi 100% izpačilo povprečja zadnjih 12 plač, v kolikor plače ne presegajo 2,5 kratnika povprečne plače v Sloveniji, kar ni praksa ravno v vsaki evropski državi.........

slehernik
23.06.2007, 20:05
Pri nas samo porodniški dopust, ki traja 105 dni, "pripada" le enemu staršu - materi......ostalih 260 dni pa si starša lahko delita, lahko pa ga koristi samo eden in pri nas ga še vedno običajno koristi le mati......in za vseh 365 dni se dobi 100% izpačilo povprečja zadnjih 12 plač, v kolikor plače ne presegajo 2,5 kratnika povprečne plače v Sloveniji, kar ni praksa ravno v vsaki evropski državi.........
Ni mi treba razlagati slovenskega sistema, ga poznam iz prve roke, in to precej na sveže. Kot poznam iz prve roke nekaj sistemov v tujini.
To, da si v Sloveniji starša lahko delita starševski dopust, še vedno pomeni, da ga lahko koristi samo en starš. Ali eden ali drugi, lahko prej eden, potem pa drugi, ampak ostane en sam starševski dopust. Na Nizozemskem pa ima 6 mesecev starševskega dopusta vsak od staršev.

In glede na vse drugo, tj. razne denarne spodbude za redne preglede nosečnic in dojenčkov, organizirano otroško varstvo & dodatki za otroško varstvo, dodatki za varstvo bolnih otrok, dopusti za varstvo bolnih otrok, otroški dodatki, družinski dodatki, dodatki za vzgojo otrok, če se mati odloči ostati doma, davčne spodbude za družine, olajšave pri elektriki, vodi, javnem prevozu idr., pravno varstvo zaposlenih nosečnic in mater, pravice in prednosti pri ponovnem vključevanju v trg dela in še marsikaj, je slovenski sistem naravnost zločinsko usmerjen v zmanjševanje rodnosti.

In potem minister čisto resno vleče iz riti, da na manjšo slovensko rodnost vplivata zagorelost in oprijeto spodnje perilo.

anarchy
23.06.2007, 22:12
Aja, glede na to, da je v sloveniji zmeraj manj ljudi treba dati prednost otrokom, tko, da kr imej otroka.

lila5
24.06.2007, 17:01
Ni mi treba razlagati slovenskega sistema, ga poznam iz prve roke, in to precej na sveže. Kot poznam iz prve roke nekaj sistemov v tujini.
To, da si v Sloveniji starša lahko delita starševski dopust, še vedno pomeni, da ga lahko koristi samo en starš. Ali eden ali drugi, lahko prej eden, potem pa drugi, ampak ostane en sam starševski dopust. Na Nizozemskem pa ima 6 mesecev starševskega dopusta vsak od staršev.

In glede na vse drugo, tj. razne denarne spodbude za redne preglede nosečnic in dojenčkov, organizirano otroško varstvo & dodatki za otroško varstvo, dodatki za varstvo bolnih otrok, dopusti za varstvo bolnih otrok, otroški dodatki, družinski dodatki, dodatki za vzgojo otrok, če se mati odloči ostati doma, davčne spodbude za družine, olajšave pri elektriki, vodi, javnem prevozu idr., pravno varstvo zaposlenih nosečnic in mater, pravice in prednosti pri ponovnem vključevanju v trg dela in še marsikaj, je slovenski sistem naravnost zločinsko usmerjen v zmanjševanje rodnosti.

In potem minister čisto resno vleče iz riti, da na manjšo slovensko rodnost vplivata zagorelost in oprijeto spodnje perilo.

In v čem je problem glede tega v Sloveniji?......Pa naj si starša, kjer bi očka zelo rad imel dopust, razdelita ta dopust tako, da je 6 mesecev doma mama in 6 mesecev očka......Glede porodniškega varstva in dopusta ter plačila je v Sloveniji vsaj po moje to idealno urejeno.......100% plačilo "porodniške" 1 leto, pregledi nosečnic so v Sloveniji prav tako zelo dobro urejeni, prav tako zdravstveno varstvo otrok, imamo tudi davčne olajšave za otroke, otroške doklade, denarno pomoči ob rojstvu otrok s strani Centra za socialno delo, tudi občine zadnje čase uvajajo vse več denarnih pomoči ob rojstvih otrok........

Kar pa mene moti pri nas pa je to (kar sicer ne vpliva na povečanje ali zmanjšanje rodnosti), da se staršem, ki nimajo ravno dohodkov na minimalni ravni, bolj "izplača" prijaviti ločeno skupnost oz. materi, da sodno terja preživnino od očeta, čeprav dejansko živijo skupaj (kar izkorišča zelo veliko partnerjev)........da se namesto 15 EUR mesečnih doklad dobi 40 EUR, da se namesto 150 EUR vrtca plača 40 EUR.......ker se matere prijavijo kot samohranilke (in potem beremo, da je v Sloveniji alarmantno število ločenih skupnosti, čeprav dejansko ni tako).....in vse državne institucije od občin do sodišč, ki "določijo" preživnino vedo, da se to dela le zato, da se od države dobi veliko več, kot bi dejansko bilo potrebno.......in država spet ne stori nič, da bi to preprečila ampak še vedno daje denar neupravičenim samohranilkam........

In v Sloveniji za zmanjšanje rodnosti ni kriv državni sistem ampak se glavni razlog skriva tudi v otvoritvenem postu te teme......

slehernik
24.06.2007, 18:01
In v čem je problem glede tega v Sloveniji?Sem mar trdil, da je glede tega problem v Sloveniji? Menda sem bolj trdil, da glede tega ni problem na Nizozemskem.
imamo tudi davčne olajšave za otroke, otroške doklade, denarno pomoči ob rojstvu otrok s strani Centra za socialno delo, tudi občine zadnje čase uvajajo vse več denarnih pomoči ob rojstvih otrok........
Razne denarne pomoči in paketki ob rojstvu so resda simpatični, tudi jaz sem to s hvaležnostjo sprejel. So vsaj izraz dobrih namenov. T.i. davčne olajšave in otroški dodatki pa so čisto norčevanje. Koliko stanejo pamperske? Ali vrtec?
In v Sloveniji za zmanjšanje rodnosti ni kriv državni sistem ampak se glavni razlog skriva tudi v otvoritvenem postu te teme......Močno se motiš. S sodobnim podaljšanim otroštvom in predvsem izobraževanjem je pri 28ih povsem legitimno, da se sprašujemo, ali že hočemo otroka. Težava je, kadar bi ga po 30ih le hoteli imeti in kratko malo ni možnosti. Jaz sem npr. zato sprejel delo v tujini.

lila5
26.06.2007, 08:03
Sem mar trdil, da je glede tega problem v Sloveniji? Menda sem bolj trdil, da glede tega ni problem na Nizozemskem.
Razne denarne pomoči in paketki ob rojstvu so resda simpatični, tudi jaz sem to s hvaležnostjo sprejel. So vsaj izraz dobrih namenov. T.i. davčne olajšave in otroški dodatki pa so čisto norčevanje. Koliko stanejo pamperske? Ali vrtec?
Močno se motiš. S sodobnim podaljšanim otroštvom in predvsem izobraževanjem je pri 28ih povsem legitimno, da se sprašujemo, ali že hočemo otroka. Težava je, kadar bi ga po 30ih le hoteli imeti in kratko malo ni možnosti. Jaz sem npr. zato sprejel delo v tujini.

Ne vem, če se tako zelo motim......študij do 30 leta, ker je bolj enostavno uživati "podaljšanjo otroštvo" v smislu študentskega življenja kot pa se redno zaposliti pri 25 letih.........in potem se pri 30 letih pojavi dilema "ali kariera ali familija" in ko pri 35 začne biti biološka ura se odločimo za otroka......vendar ker smo že tako "stari" imamo lahko kvečjemu enega otroka.......že drugi je problem kaj šele tretji......

Kar pa se tiče denarnih pomoči in olajšav.......otroke imamo v prvi vrsti zaradi sebe in ne zato, da bi nam bila država dolžna plačevati zanje in nam dajati za plenice.........(mimogrede, naši starši niso uporabljali pampersk in so kakec ročno prali).....razkošje in komotnost pa pač stane.......;)

slehernik
26.06.2007, 08:53
Ne vem, če se tako zelo motim......študij do 30 leta, ker je bolj enostavno uživati "podaljšanjo otroštvo" v smislu študentskega življenja kot pa se redno zaposliti pri 25 letih.........Očitno nisi opazila, da je država v obdobju tranzicije blažila socialni pritisk s podaljševanjem visokošolskega študija in študentskim delom. Plačala je moja generacija.
in potem se pri 30 letih pojavi dilema "ali kariera ali familija" in ko pri 35 začne biti biološka ura se odločimo za otroka......vendar ker smo že tako "stari" imamo lahko kvečjemu enega otroka.......že drugi je problem kaj šele tretji......In kaj je tvoja poanta? Bi bilo treba imeti 8 otrok?
Kar pa se tiče denarnih pomoči in olajšav.......otroke imamo v prvi vrsti zaradi sebe in ne zato, da bi nam bila država dolžna plačevati zanje in nam dajati za plenice...Država samo razpolaga z denarjem državljanov, zato da omogoča vzdrževanje in obnavljanje družbe. Če ga ne vrača družinam, ga preprosto preusmeri drugam, vendar so vse evropske države še kako pripravljene vlagati v družino. Predlagam, da jih osvetliš, da se bridko motijo.
......(mimogrede, naši starši niso uporabljali pampersk in so kakec ročno prali).....razkošje in komotnost pa pač stane.......;)Nisem rosno mlad, pa so moji starši že uporabljali pralni stroj. Sicer pa razumem, kaj hočeš reči. Vrnimo se v jame.

Na tako tjavdanščino ne bom več odgovarjal, zdi se mi osebno žaljiva.

lila5
26.06.2007, 10:17
Očitno nisi opazila, da je država v obdobju tranzicije blažila socialni pritisk s podaljševanjem visokošolskega študija in študentskim delom. Plačala je moja generacija.
In kaj je tvoja poanta? Bi bilo treba imeti 8 otrok?
Država samo razpolaga z denarjem državljanov, zato da omogoča vzdrževanje in obnavljanje družbe. Če ga ne vrača družinam, ga preprosto preusmeri drugam, vendar so vse evropske države še kako pripravljene vlagati v družino. Predlagam, da jih osvetliš, da se bridko motijo.
Nisem rosno mlad, pa so moji starši že uporabljali pralni stroj. Sicer pa razumem, kaj hočeš reči. Vrnimo se v jame.

Na tako tjavdanščino ne bom več odgovarjal, zdi se mi osebno žaljiva.

Ne, izgleda da me ne razumeš povsem.......

Če jaz želim kupiti pampers pleničke, ker mi jih neki proizvajalec po dragi ceni ponuja namesto klasičnih pleničk......če želim kupiti always vložke namesto vir80.....če želim kupiti mercedesa s klimo namesto hyundaya brez klime.....ne morem zahtevati od države razno raznih doklad in stimulacij, ker se želim iti luksus in si želim poenostaviti in olajšati življenje........

Seveda država mora omogočiti vzdrževanje in obnavljanje družine......in vedno sem trdila in vedno bom trdila, da doklade in direktne finančne stimulacije niso to.....ker več otrok imajo ljudje z nizkimi zaslužki, manj pa ljudje z višjimi, ker jim pač kariera, status in udobno življenje pomenijo več........

Prav tako sem takoj za ukinitev oz. omejitev študentskega dela.......ker mnogo mladih ljudi izkorišča udobje tega študentskega statusa, potem pa pri 30 letih začnejo jamrati, da ne morejo imeti otrok, ker nimajo redne zaposlitve, stanovanja itd.......kdo pa jim brani, da končajo študij v roku tam nekje okoli 24, 25 leta in se redno zaposlijo namesto da do zadnjega izkoriščajo študentski status?

Kar se tiče števila otrok......problem je ravno v tem, da zaradi povišane starostne meje mater ob rojstvu prvega otroka (povprečna starost matere v Sloveniji je 29 let) mnogo družin ostane le pri enem otroku in ne pri dveh ali treh.......vseeno je neka razlika, če imaš prvega otroka pri 25 ali pa pri 35 letih :dontknow: ........zato so verjetno tudi razne stimulacije države usmerjene v rojstvo tretjega ali več otrok in trdim samo, da tudi naša država daje ogromne vsote (zaradi lastne nesposobnosti res da velikokrat čisto napačnim "upravičencem") v namene vzpodbujanja rojstva in vzdržavanja otrok......

Aha.......in ni mi treba odgovarjati tako pokroviteljsko cinično........saj le normalno komunicirava.......:)

Žeruh
26.06.2007, 19:23
Ne morem vsega prebrati (prebral sem samo 1. in to - zadnjo stran), zato ne zamerit, če je kdo že to napisal, kar bom sedaj jaz.:clown:

Naša država se lahko še tako trudi spodbujati k povečanju rojstva otrok, če pa naši delodajalci nam to zavirajo. Mnoge ženske po nekaj let (5 - 7 let) imajo pogodbo za določen čas. (pa naj mi negdo ne soli pamet, da zakonodaja dovoli samo 3 leta..., ker vsi dobro vemo, kako se to zaobide:veryangry: ).
No, in ko te ženske zanosijo, dobijo takoj odpoved...beri -> ne podaljšajo jim pogodbe. To se je zgodilo, moji in ženami vseh, ki jih poznam (pa naj mi nekdo ne piše, kako to delodajalcem ni potrebno, saj jim država da nadomestilo,..denar za bla, bla, bla..... to povejte delodajalcem..beri-> podjetnikom).

Nekdo je pripravljen, živeti skromno življenje z otroki, nekdo drug pa raje živi malo boljše a brez otrok.

Pa saj je naš planet tako in tako prenaseljen.:(

mrjerry
27.06.2007, 07:31
Prav tako sem takoj za ukinitev oz. omejitev študentskega dela.......ker mnogo mladih ljudi izkorišča udobje tega študentskega statusa, potem pa pri 30 letih začnejo jamrati, da ne morejo imeti otrok, ker nimajo redne zaposlitve, stanovanja itd.......kdo pa jim brani, da končajo študij v roku tam nekje okoli 24, 25 leta in se redno zaposlijo namesto da do zadnjega izkoriščajo študentski status?

:approve:

anarchy
03.07.2007, 22:16
Se zmeraj lahko delas 3 leta pi enem delodajalcu nato 3 leta pri drugem, saj delodajalcev je ogromno in delavces se vec, zakaj bi se koga zaposlilo za nedolocen cas, ce se lahko za tako nizko ceno nabavi skoraj 2 cloveka, oziroma raje enega in tacas se vec zasluzi za kaj drugega. Drugace glede cen stanovanj ti ne pomaga, tudi, ce ti drzava placa 5.000.000 na otroka, tako bos mogu narediti vsaj 2-3 otroke, da si lahko kupis garsonjero, potem jih pa itak moras ti futrat in vzdrzevati naprej, tekom let bo drzava itak imela dobicek od teh otrok, ko bodo delali, tako, da to je v bistvu dolgorocna investicija.

Žeruh
05.07.2007, 10:11
Se zmeraj lahko delas 3 leta pi enem delodajalcu nato 3 leta pri drugem, saj delodajalcev je ogromno in delavces se vec, zakaj bi se koga zaposlilo za nedolocen cas, ce se lahko za tako nizko ceno nabavi skoraj 2 cloveka, oziroma raje enega in tacas se vec zasluzi za kaj drugega. Drugace glede cen stanovanj ti ne pomaga, tudi, ce ti drzava placa 5.000.000 na otroka, tako bos mogu narediti vsaj 2-3 otroke, da si lahko kupis garsonjero, potem jih pa itak moras ti futrat in vzdrzevati naprej, tekom let bo drzava itak imela dobicek od teh otrok, ko bodo delali, tako, da to je v bistvu dolgorocna investicija.

Ja delodajvcev in dela je vedno dovolj. Samo dobrega zaslužka je pa zeloooo malo. Delodajalec res lahko za isto ceno nabavi 2 človeka, samo koliko bosta ta dva motivirana učinkovito opraviti svoje delo. Nek dobro kvalificiran kader, lahko z dobrim plačilom in solidnimi delovnimi pogoji lahko v enem desetletju dobro in učinkovito opravi in izboljša svoje delo. Zato so nekatere firme dobre, druge pa po 5 letih izginejo s tržišča.
Tisti zaposleni v dobrih firmah pa zelo enostavno vodijo in karijero in familijo.

anarchy
05.07.2007, 14:49
Nekatere firme res izginejo iz trzisca, samo to nacrtno, ker v tem casu pokasirajo ogromno denarja in folk misli, da ki je sla firma res v ramengo. Najvecji biznis je lih to, odpreti eno firmo na hitro za malo casa in ob najugodnejsem trenutko jo dati v stecaj, odpustiti vse delovce in odpreti drugje novo firmo. Delodajalcev in dela je mogoce res vedno dovolj, brezposelnih je pa sploh vedno ogromno na razpolago, tako, da lahko delodajalec lepo mirne duse izbira.

Pa 1 clovek za isto placo ne mroa narediti kot 2 clvoeka za polovicno, odvinsno kje in kaj dela, ker to je nemogoce, stimulacija nima dosti veze, dej mu ti placo na pol in potem mu dej stimulacijo 100%, ce naredi 1x vec dela ali 200%, itd...., ce naredi 2x vec, itd...., cas je denar, samo casa se ne mora kr tako kupiti, zato se raje kupi 2 cloveka, ki v istem casu naredita lahko do 1x vec.

anarchy
05.07.2007, 14:50
Ne vem, če se tako zelo motim......študij do 30 leta, ker je bolj enostavno uživati "podaljšanjo otroštvo" v smislu študentskega življenja kot pa se redno zaposliti pri 25 letih.........in potem se pri 30 letih pojavi dilema "ali kariera ali familija" in ko pri 35 začne biti biološka ura se odločimo za otroka......vendar ker smo že tako "stari" imamo lahko kvečjemu enega otroka.......že drugi je problem kaj šele tretji......

Kar pa se tiče denarnih pomoči in olajšav.......otroke imamo v prvi vrsti zaradi sebe in ne zato, da bi nam bila država dolžna plačevati zanje in nam dajati za plenice.........(mimogrede, naši starši niso uporabljali pampersk in so kakec ročno prali).....razkošje in komotnost pa pač stane.......;)

Ja lepo povedano.

Žeruh
06.07.2007, 05:43
Nekatere firme res izginejo iz trzisca, samo to nacrtno, ker v tem casu pokasirajo ogromno denarja in folk misli, da ki je sla firma res v ramengo. Najvecji biznis je lih to, odpreti eno firmo na hitro za malo casa in ..........na pol in potem mu dej stimulacijo 100%, ce naredi 1x vec dela ali 200%, itd...., ce naredi 2x vec, itd...., cas je denar, samo casa se ne mora kr tako kupiti, zato se raje kupi 2 cloveka, ki v istem casu naredita lahko do 1x vec.

Ne razumeš. Nek podjetnik se bo res lahko igral to igro odpiranja - zapiranja firm. Pa misliš da bo to počel do upokojitve? Koliko časa in stroškov rabi za vse te procese?
Vzemi sedaj primer Apple. Svojim inžinerjem, daje dobre plače (seveda jih je prej zelo dlakocepno izbral med množico nezaposlenih)... in ti inženerji so pogruntali iPod in sedaj iPhone,.... sedaj vsi služijo masne denarce, lastniki se "samo lahko praskajo po jacih" in uživajo, in opazujejo, kako se njihova imena pojavljajo na seznamu milijarderjev. In inženerji pa so dobili lepo nagrado in komaj čakajo da kaj novega še pogruntajo.

Medtem pa bo nek podjetnik že zaprl svojo četrto firmo in bo že v takih dogovih, da bo moral zbežati v ZDA.

anarchy
09.07.2007, 19:44
Ne bo bil v dolgovih ampak samo pokasiral denar od ostalih in potem orda re zbezal in nihce mu ne bo mogu nic.

Vsemogočni
18.07.2007, 02:17

Sam sem prepričan (fino bi blo, če se motim), da ima fant poln kufer tvoje službe in bi te z otrokom rad privezal na dom. S tem bi tudi pričela govoriti več o otroku in domu, kot o službi.

Postavi se v njegovo vlogo in razmisli. Kakorkoli se boš odločila se svet ne bo podrl :2thumbs:

Predvsem pa, vzami si saj toliko časa, da se pošteno pogovorita, kaj kdo želi in kako naprej. Mislim, da bo najbolj pošteno - drug do drugega :2thumbs:

misswho
24.07.2007, 17:00
Saj so ti že drugi vse povedali. Jaz imam samo mali nasvet - preprosto, poslušaj sebe. Če dvomiš in nisi sigurna, že nekaj ne bo v redu. Očitno moraš na otroke še počakati. Srečno v vsem :)

Alias
22.11.2007, 01:26
Res je. Samo ti veš, ali je zate trenutek pravi ali ne. Pravil pač ni.

Res je pa tudi, da nobena služba ni sanjska. Je samo to - služba. Služiš nekomu.
Otrok...je pa nov svet.

mrjerry
27.11.2007, 14:19
Prej konec sveta kot pa nov svet :approve: :approve:

Aleksander Vidmar
27.12.2007, 19:31
v bistvu - 3 opcije:
1. 0 otrok. Zivis svoje zivljenje. Si ga uredis in si DOBRA drzavljanka. Z kvalitetnim delom in aktivnstjo v druzbi poskrbis, da bo mladina (na splosno gledano) imela prihodnost. (se zmerom placujes davke ki gredo v razne namene...)

2. 1 otrok - lahko se v polno osredotocis na njegovo vzgojo / osebnostno rast..

3. VELIKO otrok. Tu se zgodi da se +zatre+ (grda beseda, ampak..) oz. zmanjsa posameznikov ego, ker je obkrozen z vec drugimi posamezniki, Pa se lazje je ravnati z vecimi ljudmi.

Vseeno pa je prva moznost precej ok.