Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Makedonija

g666
27.05.2007, 11:00
julija se odpravljam s prijatelji v makedonijo, in sicer v skopje in ohrid. zanimajo me vaše izkušnje z makedonijo (ljudje, narava, kaj se splača obiskati, pri čem se splača biti previden, kakšne so cene, hrana ipd.). za vsako informacijo se vam že vnaprej zahvaljujem!

mr cina
27.05.2007, 19:14
jaz sem bil doli pred tremi leti. Bil sem v Ohridu in lahko rečem da mi je bilo bolje kot na morju. Spal sem v nekem dijaškem domu, ki sem ga tam našel, hrana se mi je zdela v gostilnah(vsaj tistih ob jezeru) cca v našem cenovnem razredu, sicer pa je bilo bolj kot ne vse na izi. Ob jezeru je treba malo poiskati kakšne dobre plaže, sem bil in na kamnitih in na peščenih. Sicer pa nisem nikjer naletel na probleme ali da bi me kdo hotel ogoljufati. Šel sem pa kar tako, na vlak, doli sem se znašel po principu kar bo pa bo in nimam pripomb.
Ljudje so bili prijazni, večinoma se da pogovoriti v srbohrvaščini (malo starejši) ali angleščini (malo mlajši). Žal pa ne vem več kje je tisti dijaški dom. Malo je za povprašat, je pa tudi dosti ljudi, ki oddajajo sobe, vendar ne vem koliko računajo.

namgyal
28.05.2007, 21:26
najprej: kaj za videt:
Ohrid - Sveta Sofija, Klimentova cerkev (absolutni muz je srečanje z bogoslovko Jano), Jovan Kaneo; splača se iti gledat cerkve v votlini v bližini Ohrida (ena je blizu letališča, druga med Trpejico in Naumom), seveda Naum, splača se iti na hrib med Ohridom in Prespo); splača se od Ohrida zapeljati do Bitole, točneje do Herakleje (antični ostanki) in na drugo stran do Struge; če boste imeli možnost, se vseeno probajte ustavit na poti med Ohridom in Skopjem v samostanu sv. Bigorskega (Z od Tetova), ali pa med Bitolo in Skopjem na antičnem najdišču Stobi. V Skopju trdnjava Kale, nacionalni muzej (religiozne umetnosti ali pa narodne umetnosti?), na samem Bit Pazarju, prav tako na Bit Pazarju pravoslavna cerkev (se žal ne spomnim na pamet imena); potem okolica Skopja (obtaja ena soteska, ki se ji tudi ne spomnim imena, ki je čudovita) itn.

- ljudje: ultra prijazni, če jim poveš, da si iz Slovenije, ti pol ure pogovora ne uide; cene so bile (vsaj pred tremi leti ful poceni, hrana sprejemljiva, sadje je izvrstno, česa takega res še nisem jedel, na Ohridu se sploh splača jesti zunaj (Ohridska postrv je muz!, zanimvi so gjomlezi itn.)

- kaj pazit: taksiji so načeloma zelo poceni, če ti kdo da prej informacijo, koliko je tarifa; sicer znajo zaračunat tudi 4X ali 5X ceno; pa še to: julija je treba pazit tudi na vročino, vodo itn. Temperature so kar precej hude.

Toliko od mene

freya
29.05.2007, 06:38
najprej: kaj za videt:
Ohrid - Sveta Sofija, Klimentova cerkev (absolutni muz je srečanje z bogoslovko Jano), Jovan Kaneo; splača se iti gledat cerkve v votlini v bližini Ohrida (ena je blizu letališča, druga med Trpejico in Naumom), seveda Naum, splača se iti na hrib med Ohridom in Prespo); splača se od Ohrida zapeljati do Bitole, točneje do Herakleje (antični ostanki) in na drugo stran do Struge; če boste imeli možnost, se vseeno probajte ustavit na poti med Ohridom in Skopjem v samostanu sv. Bigorskega (Z od Tetova), ali pa med Bitolo in Skopjem na antičnem najdišču Stobi. V Skopju trdnjava Kale, nacionalni muzej (religiozne umetnosti ali pa narodne umetnosti?), na samem Bit Pazarju, prav tako na Bit Pazarju pravoslavna cerkev (se žal ne spomnim na pamet imena); potem okolica Skopja (obtaja ena soteska, ki se ji tudi ne spomnim imena, ki je čudovita) itn.

Toliko od mene

nacionalni park Galičica :) z edinstveno floro, zaradi močnih vetrov zanimiva za letalce

Galičica je planina na granici Republike Makedonije i Albanije, između dva najveća makedonska jezera: Ohridskog i Prespanskog.
S vrha Galičice pruža se po mnogima prekrasan pogled na ostale planine i jezera. Najviši je vrh Magaro (2.254 m).

g666
30.05.2007, 17:40
super ste! hvala vam! če pa še ima kdo kakšno informacijo, se priporočam! LP

bobi
30.05.2007, 17:48
Pred parimi meseci sem bil v Skopju in še vedno velja da so niske cene in zelo prijazni ljudje :2thumbs:

zverina
30.05.2007, 20:52
Pred parimi meseci sem bil v Skopju in še vedno velja da so niske cene in zelo prijazni ljudje :2thumbs:

a si bil z letalom?

bobi
30.05.2007, 22:26
a si bil z letalom?

Z kombijem!

zverina
22.06.2007, 11:13
Z kombijem!

Kak dolgo si se vozil?

bobi
22.06.2007, 11:48
Kak dolgo si se vozil?

Cca 12 ur, z večimi postanki in zmerno vožnjo po avtobanih. Avtoban imaš skoraj do Skopja ;)

zverina
24.06.2007, 19:31
Cca 12 ur, z večimi postanki in zmerno vožnjo po avtobanih. Avtoban imaš skoraj do Skopja ;)

se mi zlo hitro zdi. Mam pa nekak pomisleke glede križarjenja po balkanu. A mislš, da se je varno z avtomobilom tko fijakat tam dol?

bobi
24.06.2007, 20:59
se mi zlo hitro zdi. Mam pa nekak pomisleke glede križarjenja po balkanu. A mislš, da se je varno z avtomobilom tko fijakat tam dol?

Bil sem že večkrat na balkanu, sedaj že v novi zgodovini :) in nisem nikoli naletel na probleme, še najmanj v prometu!
Če se držiš omejitev sploh ne opaziš kaj se dejansko dogaja okoli tebe. Avtobani po Srbiji in Makedoniji so za domačine dosti dragi, tako da je promet zelo majhen, sploh po Makedoniji. Zna se zgodit, da si sam do Skopja na cesti :d

zverina
27.06.2007, 17:43
odločeno 7.8 začnem z osvajanjem Makedonije.:approve:

bobi
27.06.2007, 18:53
odločeno 7.8 začnem z osvajanjem Makedonije.:approve:

Pošteno :2thumbs:

zverina
28.06.2007, 12:47
pol pa še menda zategnem do Hellasa.:2thumbs:

annubis
04.07.2007, 13:14

Ne,kje pa...ugodno pa je,da imajo happy terrorist hours-ko ti ni potrebno plačati zapitka...;)

zverina
07.07.2007, 19:26
Ne,kje pa...ugodno pa je,da imajo happy terrorist hours-ko ti ni potrebno plačati zapitka...;)

:rolling: , pol pa ziher grem.:2thumbs: Ni jih čez teroristov.:2thumbs:

Mako boy
12.02.2009, 16:12
Pozdravljeni

Tisti ki si želite obiskati Makedonijo ne prezrite:

Ob vhodu v Makedonijo, se napotite proti Krivi Palanki (levo),obiščite Kokino-antični observatorij,zraven lahko obiščete cerkev Sv.Georgija iz 13.st v vasi Nagoričane, nato lahko nadaljujete do samostana Sv.Joakim Osogovski, kjer nudijo samostanski turizem.
Od tam se odpravite proti Kratovu in obiščete mesto v kraterju, z značilno makedonsko arhitekturo in naravnimi kamnitimi ornamenti, ki se jim reče Golema (velika) svadba.
Iz Kratova pot nadaljujete proti Zletovu,kjer lahko obiščete prelepi Zletovski samostan,v dolini pod njim pa poizkusite postrv ki si jo sami izberete v ribniku.
Iz Zletova se držite poti proti Probištipu,od tam pa proti Vinici.
V Vinici si lahko ogledate rimsko trdnjavo iz ? st. in prve terakote. Iz Vinice se podate proti Berovu,ponovno lako občudujete naravo in obišete umetno jezero Kalimanci in dva samostana ki jih sam še nisem.
Iz Berova se podate proti Strumici,tam se sprehodite po lepem mestu in malo nakupujete,obiščete pa lahko dva prelepa samostana iz 12 st. ter dva slapa Mokrievo in Smolari.
Iz Strumice potujete proti Dojranu,kjer se lahko kakšen dan namakate v Dojranskem jezeru.
Iz Dojrana potujete proti Valandovu mestu Granatnih jabolk od tam pa preko Demir Kapije,kjer lahko obiščete kakšno vinarsko vizbo(klet) nadaljujete do Gradskega pri Velesu,kjer lahko obiščete STOBI-izkopano rimsko mesto.
Iz Gradskega nadljujete proti Pelagoniji in si ogledate Prilep,(za tiste ki hodijo v hribe pa obisk samostana Treskavec na vrhu Markovih kul,2ure hoje).Podate se lahko tudi do slavnega KRUŠEVA,ki leži na 1000? m nadmorske višine in si ogledate zgodovino Ilindenskega upora in grob Tošeta Proeskega(15 min iz Prilepa).
Pot lahko nadaljujete do Bitole si ogledate mesto(veliko zanimivosti),ki je dejansko zelo lepo in ogled Herakleje.
Od tam nadljujete proti Ohridu,v Resnu se lahko napotite proti Prespanskemu jezeru(zelo lepo,vendar samotno).Sledi Ohrid in vse okoli njega(potrebujete vsaj 3-4 brez kopanja),ogledate si Strugo.Napotite se proti Debru,si ogledate znameniti samostan Sv.Jovan Bigorski,nato Mavrovsko jezero(pozimi zakon),Galičnik in Lazaropole.
Sledi zahodna Makedonija ki pa je sam še nisem obiskal.
Iz Mavrova se lahko napotite proti Gostivarju in Tetovu in si ogledate kakšno znamenitost islamske kulture,ali pa se odpravite proti Skopju in si ogledate mesto ki je prav tako zelo zelo zanimivo.

Potovanje z avtom po Makedoniji je zelo varno,pazite na omejitve,nasplošno po celotni bivši Yu.

Za popotovanje okoli Makedonije sem porabil 10 dni in 1500 € vključno z potjo iz Ljubljane,brez šparanja leta 2008.Najbolje obiskati čez poletje ko potekajo razni festi in manifestacije.

Malo drugače od klasičnega cvrenja na morju.;)

Irina
12.02.2009, 23:31
Mako boy, ali v Starem Dojranu še stoji gostilna "F.uk tak", kar v slovenskem prevodu pomeni Čiha puha-vlak? Včasih so tam postregli z najboljše pečeno ribo na trstiki.

mafko
01.11.2009, 15:16
Irina, to kar si napisala... F.uk tak.... nima nobene veze z čihapuhavlakom po mk.

__________________________________________________ _
Selitveni servis (http://selitve.simb.si)