Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : povedati ali ne?

Kyo
15.06.2007, 11:43
V družini se zadnje čase ubadamo z družinskimi in finančnimi problemi. Vem, da se starša odtujujeta, saj se pogosto prepirata zaradi malenkosti, vlada izredno negativno ozračje. Oče je vzkipljiv, mama se raje druži s prijateljico, kot pa da bi prišla po službi domov. ugotovila pa sem, da oče zadnje čase pogosto (skoraj vsak dan) obiskuje internetne strani z zasebnimi stiki. Ne vem, ali nej s tem soočim njega ali celo družino? Verjamem, da se lahko še vse popravi, ker menim, da se imata starša kljub vsemu še vedno zelo rada.

kako naj ukrepam? ali sploh?

lp

bozickus
15.06.2007, 12:59
Probi zaigrat peace-maker-ja.
Koliko pa si star?
V konflikt se vrinit ni lahko in lahko pričakuješ in z ene in druge strani ostre besede/klofuto/kazen.
Kaj se pa tiče obiskov na Netu...
Ker mame ni doma, oče pred ekranom visi.
In ker je spet ne bo doma, bo oče šel na zmenek, dva, tri.
E, takrat se bodo šele začele težave.
Nikakor pa ne govorit o tem.

Mamo prepričaj, naj bo doma, naj naredi (npr) palačinke, naj bo malce bolj prijazna z očetom, naj ne išče prepira.
Očeta pa tudi.

Vsekakor pa daj obema vedet, naj ne bosta egoista. Naj pomislita tudi na svoje otroke in tudi na to, kako bo, ko bosta ostala sama, otroci pa na svojem.

nattka
15.06.2007, 13:13
očetu lahko poveš, da si opazil, da obiskuje določene strani, a na samem ... obenem pa ne pozabi dodati, da te to boli in da te je prizadel odnos med njim in mamo ...

tudi mami lahko mirno poveš, da te boli, da ima več časa za prijateljico kot za družino ...

otroci imajo pravico povedati staršem, da jih boli in da določenih stvari ne marajo ... a kaj več žal ne moreš storiti ...

nikar pa nase ne prevzemaj nobene krivde in ne dovoli, da tebi naprtita del težav ... NE.. ti nisi kriv za nič in za nič nisi dolžen trpeti ...
naj uredita, tako ali drugače ...
ti pa upaj, da so težave prehodnega značaja ... v vsakem zakonu občasno pride do krize ... a rešiti jo morata tvoja starša ... na žalost je nabolj boleče to, da so otroci le nemočni opazovalci ...

spartan
15.06.2007, 13:45
V družini se zadnje čase ubadamo z družinskimi in finančnimi problemi. Vem, da se starša odtujujeta, saj se pogosto prepirata zaradi malenkosti, vlada izredno negativno ozračje. Oče je vzkipljiv, mama se raje druži s prijateljico, kot pa da bi prišla po službi domov. ugotovila pa sem, da oče zadnje čase pogosto (skoraj vsak dan) obiskuje internetne strani z zasebnimi stiki. Ne vem, ali nej s tem soočim njega ali celo družino? Verjamem, da se lahko še vse popravi, ker menim, da se imata starša kljub vsemu še vedno zelo rada.

lp

dobrodošel v klasični vsakdan slovenske družine....pred ostalimi je vse tako lepo pošlihtano, da je že skoraj kičasto....navznoter pa so problemi.

Se bosta že pogovorila.....tako zrela bi že morala biti. Poznam nekaj parov, ki so tu....in zanimivo se vsak od njih (ali moški ali ženska) sprašujeta, kako sta lahko prišla tako daleč.

V bistvu lahko zelo hitro prideš tako daleč.

Lencka
15.06.2007, 17:22
Hm... jaz na tvojem mestu ne bi povedala. Da razložim zakaj: - Vse prevečkrat se zgodi, da na koncu "takratko" potegne tisti, ki prične pogovor o taki temi, ker jo želi razrešiti. Če starša sama ne moreta rešiti težav, bosta tudi zelo težko sprejelo ponujeno "pomoč", še posebno, če zanjo nista zaprosila. Ne pravim, da je gotovo tako, ampak možnost je velika. Pa saj verjetno poznaš tisto s "špec-kahlami" - četudi je namen dober, se vse prevečkrat obrne, oziroma se lahko proti tebi obrneta tako oče kot mama. - Mislim, da morajo starši svoje zadeve reševati sami, med sabo. Družinski problemi so eno - to pa so njuni partnerski problemi. - Možnosti sta dve. Tvoja starša sta že predaleč narazen, da bi še prišla skupaj... v tem primeru je nesmiselno krpati rjuho, ki bo kmalu zgorela. Ali pa imata pač krizno obdobje, ki je prišlo in bo minilo, če se ga bosta lotila reševati. V tem primeru pa grej zgornjo alinejo... Ampak ti govoriš o dvojem - težavah v družini in težavah med njima. To je zelo zelo povezano, celo pogojeno, ni pa eno in isto. Vsekakor bi na tvojem mestu načela pogovor o stanju v družini (odtujevanje vseh), ampak tole o očetovih stikih pa prepusti njima. Če sta dovolj zrela, bosta sama rešila. Če nista, je bolje, da ne drezaš vanju, ker te lahko le še bolj prizadane, problem pa bo ostal... Pa še ena misel, ki se ne navezuje nujno na ta konkreten primer ampak na družinske težave nasploh, kako jaz to doživljam - raje vidim, da se cela družina sprijazni s tem, da pač ne deluje (več) in stori korak naprej, kot pa da trmasto vstraja skupaj, četudi se na koncu že vsi grizejo med sabo. (Tisti "zaradi otrok ostati skupaj" je ena od fraz, ki mi povzročajo alergijo... hudo je, ko ugotoviš, da zveza in družina ne funkcionira, še huje pa je nefunkcionalno družino prenašati in v njej živeti še leta!) Ne mislim, da ste vi tak primer, nikakor ne... samo razmisli, ali želiš se podati v neko misijo reševanja družine, ker to ni tvoja naloga. To je naloga vseh vas, najprej pa morata starša razrešiti med sabo. Želim vam, da bi se stanje umirilo in uredilo... (Sem dala v odstavkih in alinejah, vendar žal vse vrže v enega... pa saj so črtice, hehehe. Težava z računalnikom.)

Irina
15.06.2007, 20:01
Kyo poišči pomoč v prvi vrsti in najprej za sebe. Zdi se mi da si v veliki stiski. Ker ne vem koliko si stara in kaj ti je v tvoji okolici dosegljivo, ti predlagam brezplačni telefon za pomoč v stiski.

Niso otroki tisti, ki bi morali reševati probleme svojih staršev, je pa res, da prav oni najbolj trpijo. Ne skušaj sam reševati nastale situacije. Poskrbi za sebe, še enkrat, poišči strokovno pomoč.

nofear2009
17.06.2007, 03:36

lp

Prvo kot prvo, strinjam se z Leno....tle najvec ne trpita starsa, ampak ti. Razumem te kako hoces resiti situacijo in se pocutis cisto nemocno, ni vazn kolko mocno jima zelis pomagat. Kokr vidim iz tvojega responsa, vidim, da rabis nekoga s katerim lahko to delis in se o tem pogovarjas. Cist te razumem, da z druzninskimi problemi pridejo s tem posledicno tudi financni. In na koncu, oba od starsev delata nekaj kar je narobe in se tebi ne zdi prav. To je res njihov problem za resit in ne tvoj. Poznam to trplenje in vem, da ni prav nic fajn. It sucks!!! Ceprav se ti zdi, da pri tvojima starsem se res ze skoraj koncuje, je morda se moznost, da se pobotata, ce se se mata vedno rada, tako kot pravis. Morda je potrebno, da jima samo odpres oci in da sama potem vidita kaksno napako delata. Ali pa da sta se ze toliko odtujila in si nove poti v prihodnosti orisala, da je ze na zalost vsega konec. Ponavadi je bolje, da gredo starsi narazen, ceprav je to tezko sprejeti na zacetku (tako je bilo v mojem primeru). Morda to ni ravno usoda in glih pri tem visi ta odlocitev pri tebi, a je se res kaj upanja, da se to resi glede na okoliscine ali je res vsega konec? Vprasanje "ali sploh" je najtezje. ali sploh ukrepati ali ne? mislim, da bos mogla sama presoditi, ker ti najbolje poznas okoliscine. ni pri vseh situacijah isto. upam, da se bo vse lepo razpletlo;).;)

Irina
17.06.2007, 21:37
Pred časom sem v neki temi napisala spletni naslov, ki je namenjen vsem v stiski, predvsem pa mladim. V kolikor se ti zdi, poizkusi; ......... tosemjaz.net.