Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Skrivnost kanjona Chaco

misteriji.net
20.07.2007, 13:36
Pozdravljeni! Nedavno me je navdušil dokumentarec o kanjonu Chaco na JZ ZDA. Tako močno, da sem ga šel prevajat. Govori o indijanskem ljudstvu Hopi, ki je sredi puščave okoli l. 1000 zgradilo ogromen kozmološki kompleks, katerega gradnja je potekala 250 let. Hopiji niso poznali pisane besede in tako ogromen projekt, ki se je vlekel skozi 12 generacij, le z navodili ustnega izročila je fenomen. Zato, ker je sam kompleks, neverjetno delo umetnine, natančno postavljene stavbe, med seboj oddaljene več deset kilometrov, ki se natančno ujemajo z nebesno postavitvijo zvezd in Lune. Tako nočno, kot dnevno nebo je v popolni harmoniji z stavbami. Sence, ki jo mečejo stavbe so v sinhronizaciji z letnim sončnim ciklom in 18,5 let dolgim ciklom minimalne in ekstremne Lune.

Sam kraj je danes pod zaščito UNESC-a, edinstven kraj na Zemlji, ki priča o sposobnosti človeškega uma, pred 1000 leti, ko še ni imel tehnologije, od katere smo odvisni danes. Za samo postavitev objektov v Chacu, so ljudje morali, najprej vsaj 20 let opazovati Lunine in Sončeve poti po nebu, skozi vse leto, vse to brez pisane besede.

Fascinanten film, vreden ogleda, toplo priporočam, za vse poznavalce del Carlosa Castanede. Film ki je uploadan na Google video, je podnaslovljen z slovenskimi podnapisi, ki sem jih naredil. Upam da vam bo v veselje.

LP

http://video.google.com/videoplay?docid=-8670755052477513728

sati
20.07.2007, 14:54
Pozdravljeni! Nedavno me je navdušil dokumentarec o kanjonu Chaco na JZ ZDA. Tako močno, da sem ga šel prevajat. Govori o indijanskem ljudstvu Hopi, ki je sredi puščave okoli l. 1000 zgradilo ogromen kozmološki kompleks, katerega gradnja je potekala 250 let. Hopiji niso poznali pisane besede in tako ogromen projekt, ki se je vlekel skozi 12 generacij, le z navodili ustnega izročila je fenomen. Zato, ker je sam kompleks, neverjetno delo umetnine, natančno postavljene stavbe, med seboj oddaljene več deset kilometrov, ki se natančno ujemajo z nebesno postavitvijo zvezd in Lune. Tako nočno, kot dnevno nebo je v popolni harmoniji z stavbami. Sence, ki jo mečejo stavbe so v sinhronizaciji z letnim sončnim ciklom in 18,5 let dolgim ciklom minimalne in ekstremne Lune.

Sam kraj je danes pod zaščito UNESC-a, edinstven kraj na Zemlji, ki priča o sposobnosti človeškega uma, pred 1000 leti, ko še ni imel tehnologije, od katere smo odvisni danes. Za samo postavitev objektov v Chacu, so ljudje morali, najprej vsaj 20 let opazovati Lunine in Sončeve poti po nebu, skozi vse leto, vse to brez pisane besede.

Fascinanten film, vreden ogleda, toplo priporočam, za vse poznavalce del Carlosa Castanede. Film ki je uploadan na Google video, je podnaslovljen z slovenskimi podnapisi, ki sem jih naredil. Upam da vam bo v veselje.

LP

http://video.google.com/videoplay?docid=-8670755052477513728

Fenomenalno! In spet, mene to nič ne preseneča. Berem starodavne indijske knjige, vedsko znanje, ki so bile napisane že pred 5000 leti, v njih je podroben opis vseh planetarnih sistemov v univerzumu, opis atoma in še in še. Med drugim tudi piše, da je takrat obstajal medplanetarni promet, da so tuje inteligence pogosto obiskovale Zemljo in tudi posredovale zemljanom znanje.

Hvala tudi za film, si ga bom sigurno pogledala, ko bom na volji, morda že zvečer.

misteriji.net
20.07.2007, 15:22
:) Me veseli, da te zanma. Zame je zgodba, predstavljena v tem filmu, nedoumljiva! Predvsem zato, ker sam kompleks, vsaj za našo civilizacijo, nima nobene praktične veljave. Čemu so služile te zgradbe, kakšen je bil njihov namen? Z njimi si nikakor niso mogli pomagati pri sejanju in žetvi. Pot Lune nima nobene veze s tem. Tudi samega vzorca ni možno videti na tleh, toda kljub temu so šli v neverjeten napor, da so ga izrisali in potem hranili v mislih. Sam projekt je imel za te ljudi, tako močno veljavo, da so ga izpeljali v roku 250 let, brez napake in kar je najbol neverjetno, brez pisane besede. Zakaj? Kakšno praktično veljavo je imelo vse skupaj?

Ne morem mimo tega, da je ta kraj globoko povezan z magijo, čaščenjem naravnih sil in zmožnostjo kontoliranja le teh ...

Odeen
21.07.2007, 10:32
:)Ne morem mimo tega, da je ta kraj globoko povezan z magijo, čaščenjem naravnih sil in zmožnostjo kontoliranja le teh ...

Ne vem, če gre ravno za magijo ali kakršno koli kontrolo... Močno dvomim. Zakaj? Ker nam vse te stvari kažejo predvsem občudovanja vredno dojemanje sveta prvotnih prebivalcev (v tem primeru ljudstva Hopi), njihovo sobivanje z naravo, občudovanje in spoštovanje le te. Nekaj kar smo dandanes izgubili; zato najbrž tudi nezmožnost dojemanja namena takih stvaritev.
Se mi pa dopade tvoj intuziazem (podnapisi in prevod- hvale vredno dejanje) in upam da ti zanos ne uplahne.

p.s.
filma si sicer še nisem pogledal v celoti, vendar bom to definitivno storil.

sati
21.07.2007, 10:48
:) Me veseli, da te zanma. Zame je zgodba, predstavljena v tem filmu, nedoumljiva! Predvsem zato, ker sam kompleks, vsaj za našo civilizacijo, nima nobene praktične veljave. Čemu so služile te zgradbe, kakšen je bil njihov namen? Z njimi si nikakor niso mogli pomagati pri sejanju in žetvi. Pot Lune nima nobene veze s tem. Tudi samega vzorca ni možno videti na tleh, toda kljub temu so šli v neverjeten napor, da so ga izrisali in potem hranili v mislih. Sam projekt je imel za te ljudi, tako močno veljavo, da so ga izpeljali v roku 250 let, brez napake in kar je najbol neverjetno, brez pisane besede. Zakaj? Kakšno praktično veljavo je imelo vse skupaj?

Ne morem mimo tega, da je ta kraj globoko povezan z magijo, čaščenjem naravnih sil in zmožnostjo kontoliranja le teh ...

Verjetno si že slišal za teorije, da so pri gradnji piramid pomagali Egipčanom nezemljani. Lahko se gre tudi tu za kakšno takšno povezavo, da so to naredili ti Indijanci po nasvetih, pod vodstvom nezemljanov, kot eno obliko čaščenja. Hm, ugibam, zgolj ugibam, ker te stavbe niso imele nobene praktične vrednosti, tam baje sploh niso živeli, torej en zelo močan motiv so morali meti za izgradnjo tega kompleksa, motiv, povezan z nadnaravnim, božanskim, mističnim.

Roman_si
17.08.2007, 09:05
Film ki je uploadan na Google video, je podnaslovljen z slovenskimi podnapisi, ki sem jih naredil. Upam da vam bo v veselje.Zahvaljujem se ti za trud s prevajanjem, moram pa te opozoriti na slovnične napake, ki so se ti ob tem zgodile in bi bilo dobro, če bi jih popravil. Težave ti na primer dela spol (oba enakonočja 14:08, dva bodala 14:18), s in z (z soncem 16:07), v besedilu pa mrgoli odvečnih vejic (primer vejica za zidu 16:30), manjka jih dosti manj (ljudje ki 25:01). Mislim, da so povezave z atomsko fiziko ali nezemljani pretirane, astronomsko znanje pa je bilo v davnini res močno razvito. Nič čudnega, saj je bilo potrebno že zaradi preživetja.

shem_me_zion
18.08.2007, 08:20
Verjetno vpliv Mezoameriske civilizacije. Povdarek na zunanjost je kljucnega pomena. Trgovina, kot tudi tehnoloska izmenjava z Mezoameriko je bila v tistem obdobju prisotna. Je pa vsekakor inovativno zgraditi prazen prostor namesto energetsko potrosnega vlecenja ogromnih kamnitih blokov.

Skrajni kulturni evolucionist bi rekel, da gre za adaptacijo na okolje, v katerem je izguba vode skozi potenje absolutno kriticna. Vse to nebi bilo potrebno, ce bi poznali kolo. Eh, ja...

Kar se astronomije tice: ce ste preziveli kaj casa v puscavi, razumete pomen neba. Razni previligiranci (tisti, ki jim ni bili treba valiti hodov cez puscavo) so pac opazili, da:

* sonce se premika in sence opisujejo ponovljive tirnice, pri tem pa:
* vsako odstopanje od dnevne ponavljivosti bode puscavskega cloveka, brez drugega dela, v oci
* kaj kmalu se odkrijejo letni in dnevni ritmi

Za kontrast pomislite na gozdnega cloveka, kateremu je nebo ozko. Namesto nepremicnosti pescenih skal ima na razpolago zive rastline in torej kaj malo konsistence njihovih senc.

Roman_si
06.09.2007, 07:07
Očitno avtor te teme ni imel namena debatirati, torej je imel v misli le lasten EPP.

Metalc
19.10.2007, 12:14
zelo zanimivo in poucno.vsa cast:2thumbs:

yamamoto
19.10.2007, 20:45
Za ta kanjon še nisem slišal. Hvala za informacijo in čestitke za trud pri prevajanju. :approve: