Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Izjemno svetel meteor nad Slovenijo 25. julija ob 12:02

SiriusB
25.07.2007, 21:06
Danes ob 12:03 se je nad južnim delom Slovenije pojavil izjemno svetel meteor, ki ga je videlo stotine očividcev iz cele države. Gre za izjemno redek dogodek, ki ga je povzročil vstop v ozračje najverjetneje kamnitega objekta nekje med velikostjo hladilnika in morda celo večjega avta. Obstaja precejšnja možnost, da je nekaj materiala preživelo ognjeno pot do tal, zato astronomi zbiramo vse mogoče informacije očividcev.

Če ste dogodek videli ali pa poznate koga, ki ga je videl, prosim to nemudoma sporočite na e-mail javor.kac@gmail.com ali na telefon 041 210 194 (Jure).

Izjemno svetel meteor je za sabo pustil tudi svetlo sled v obliki (vsaj) dveh oblačkov, ki je bila vidna še nekaj minut po dogodku. Naprošam vse, ki ste med 12:00 in 12:20 slikali s fotoaparatom karkoli tako, da je na sliki nekaj neba, da nas kontaktirate. Smer pojava je:

na Gorenjskem nizko na jugu
na Obali dokaj visoko na vzhodu
na Dolenjskem dokaj visoko na zahodu
na Štajerskem precej nizko na zahodu

Prav tako vas naprošam, da nas kontaktirate, če ste operater varnostnih kamer, med katerimi morda kakšna gleda v zgoraj navedeno smer in zajema tudi nekaj neba.

Pojav je izjemno redek, saj se tovrstni meteorji v celem letu, po celem svetu, pojavijo le nekajkrat. Lokalno je to vsekakor dogodek desetletja, če ne še več. V primeru, da se zbere dovolj poročil bo mogoče rekonstruirati atmosfersko pot objekta in lokacijo morebitnih meteoritov na tleh.

Clear skies!
Jure

G3nius
26.07.2007, 00:28
Verjetno je to, kar bom rekel bedarjia.

Ampak včeraj po hudi nevihti se mi je zdelo nebo tako silno rumeno in pretresljivo. Tega ne pomnem odkar sem na Zemlji :) Torej obstajajo kakšni postmeteorološki pojavi zaradi meteorja :) , gre za x-files ali zgolj za mojo depresivno stanje? Mimogrede naredil sem par slik v nebo (mavrico) a to je bilo pozneje.. nekaj ur po 12:00.
LP

bfly
26.07.2007, 10:23
Pozdravljen

Včeraj sem se peljal iz Celja proti Štoram nakar je proti gozdu iz neba švignil ta meteor. Opazil sem tudi tista dva oblačka ki sta se pojavila kot da bi bil ostanek črte ki ga naredi letalo. Barva meteorja je bila čudna in se je prelivala, opazil sem živo zeleno, modro, rdečo in oranžno. Omenil sem očetu ki se je peljal zraven: "si videl to" ampak je žal gledal drugam. Bil je zelo nizko in imam občutek da je padel v gozd.
Danes mi ni dalo miru ampak sem začel iskati po netu, v upanju da ga je še kdo opazil in tako sem te našel. Slike žal nimam ampak bi prosil če boš dobil kakšno, da mi jo pošlješ.
Vesel bi bil tudi kakšne informacije o tem saj sem kaj takega prvič videl.

Lp, bfly

SiriusB
26.07.2007, 11:26
bfly,

hvala za poročilo. Če je kakorkoli možno, bi bilo izjemno koristno in pomembno, če se lahko vrneš na mesto kjer si to videl (če ti seveda ni predaleč) in bodisi skiciraš pot meteorja glede na okoliške objekte in hribe ali pa, še bolje, narediš posnetek in gor označiš. Namreč, iz vseh delov Slovenije dobivamo tovrstna kvalitetna poročila in če se jih nabere dovolj veliko število nam lahko uspe ugotoviti točno atmosfersko pot objekta in lokacijo možnih meteoritov na tleh. Seveda bi takšna najdba bila izjemna in zgodovinska. Tako da, če le imaš možnost, prosim za takšno skico/sliko, ker je neprecenljiva.

Sicer bi pa te povprašal še za naslednje podatke: hitrost - je švignil kot utrinki ponoči, počasen kot potniško letalo, nekaj vmes?, kako svetel v primerjavi s Soncem (mnogo manj? enako bleščeč a manjši?), kako dolgo je trajala sled.

Za vsa morebitna vprašanja sem dosegljiv na jureatanackov(at)gmail.com in 041 210 194. Najlepša hvala za dosedanje podatke, upam, da boš uspel pridobiti še kakšnega.

G3nius, verjetno pojav ki si ga opazoval nima neposredne povezave z meteorjem. Vseeno se vedno izplača pozorno opazovati nebo.

Clear skies!
Jure

iri
26.07.2007, 17:12
Hrvaški portali so se precej razpisali o tem: Večernji list (http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/1860626/index.do;jsessionid=CEDE0EEAE92A2D3E35234D277D77F1 E3.2), 24sata (http://www.24sata.hr/index.php?cmd=show_clanak&tekst_id=24346&context=naslovnica&web_page_id=main_page). Mi pa tudi - KLIK (http://novice.siol.net/default.aspx?site_id=1&page_id=8&article_id=18070726180909108&cid=105&pgn=1). :approve:

Ampak meni ni jasno - Karlovčani pravijo, da so se zatresla tla in če je zadeva cepnila dol v bližini Ljubljane, bi verjetno tudi mi morali kaj čutiti.

3nity
26.07.2007, 17:50
in jst to zamudim:nonono:

Neuromancer
26.07.2007, 19:54
12. avgusta so še Perzeidi za pogledat. Takih super-mofo-bolidov najbrž ne bo, bo pa sigurno dovolj utrinkov za marsikatero skrito željo :)

vesolc
26.07.2007, 20:09
Očividci meteorja lahko podatke o opazovanju pošljete tudi preko spletnega obrazca na naslovu: http://vesolje.net/meteor

monster
26.07.2007, 20:16
bravo Neuro, da si spomnu na Perzeide ;)

...sem pa zamudu (kt 3nity) včerajšnji šou :(

Fantje, ko bo kaj podatkov, jih prosim mal potalajte tud z nami

Neuromancer
26.07.2007, 21:05
Menda bodo danes ob 22.45 poročali v 24 ur zvečer.

Irina
26.07.2007, 22:39
TV Zagreb je danes zvečer pokazala kar nekaj posnetkov včerajšnjega meteorja. Bil je res veličasten "utrinek" vsaj po posnetkih sodeč.

TuNina
26.07.2007, 22:43
Menda bodo danes ob 22.45 poročali v 24 ur zvečer.

poročanje in pol, ni kaj :d

bolj so poudarili to, da je bil viden na hrvaškem, kot pa to, da naj bi padel na slovenijo.

Neuromancer
26.07.2007, 23:00
Posnetkov predvčerajšnjega meteorja še ni, na TV kažejo random filmčke z neta.

Še par tem:
http://www.astronom.si/forum/showthread.php?t=2763
http://forum.vesolje.net/viewtopic.php?t=1273&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=4ac93e1df0e05c34d638868837a7a19c

monster
26.07.2007, 23:21
hvala, zanimivo :)

monster
26.07.2007, 23:30
lol :d ... pol bodo pa prišli mali zeleni pa boš jokal za vse te norčije ;)

Je pa res znak naše brezveznosti (beri novinarske), da glede na obseg dogodka, ki nikakor ni zanemarljiv, niti enemu novinarju ni uspelo kaj več od copy-paste od hrčkov :o

monster
26.07.2007, 23:37
Uspeh siolove ekipe (v stilu Mojce Gips) ...bravo naši

Original 24sata (CRO)

Sjedila sam pred kućom u srijedu oko podneva i sa susjedom pila kavu. Pozornost nam je privukao veliki bljesak na nebu. Pogledale smo i vidjeli golemu užarenu kuglu koja je svijetlila jače nego Sunce, a odmah potom čuli smo strašan prasak, započela je priču Ljubica Tončić (55) iz Svete Jane kraj Jastrebarskoga. Dotrčali su susjedi i ukućani jer su mislili da je potres. Dok je unuka Antonija Pintur (16) otrčala po fotoaparat, plamen na meteoritu se već ugasio.
- Sve je trajalo jedva pet minuta. Dok sam uključila fotoaparat, vidio se samo trag kao da je nešto izgorjelo na nebu. Vidjelo se da nije riječ o dimu, nego o sitnim česticama - rekla je unuka Antonija i objasnila da je meteorit letio u smjeru Karlovca.
- Meteorit je preletio Zagreb i Hrvatsku te ušao u Sloveniju. Vjerojatno je pao južno od Ljubljane. Još čekamo snimke nadzornih kamera kako bismo sa slovenskim kolegama utvrdili točno mjesto pada - rekao je Korado Korlević, voditelj zvjezdarnice na Višnjanu.

Siol.net (SLO) - prevod

Včeraj opoldne je po poročanju očividcev na področje v južni Sloveniji padel meteorit. Ljudje opisujejo žarečo kroglo na nebu, ki je po desetih sekundah ognjenega sijaja strmoglavila na zaenkrat še neznano lokacijo blizu Ljubljane.

"V sredo okoli poldneva sem sedela pred hišo in pila kavo, ko sem opazila veliko strelo na nebu. Pogledala sem gor in videla veliko žarečo kroglo, ki se je svetila močneje kot sonce, kmalu zatem pa sem slišala strašen pok," je za hrvaški spletni portal povedala 55-letna Ljubica Tončić iz Svete Jane ob Jastrebarskovem. Iz hiš so pritekli tudi sosedje, saj so se ustrašili, da gre za potres, nihče pa ni dovolj hitro poprijel za fotoaparat.

"Vse skupaj je trajalo pet minut. Ko sem vključila fotoaparat, se je videla le še sled nečesa na nebu. Videlo se je, da ni dim, ampak majhni delci," je povedala vnukinja Tončićeve in dodala, da je meteorit letel v smeri Karlovca. Tamkajšnji prebivalci so potrdili, da se je mesto močno streslo.

Pojav potrdil astronom iz observatorija na Višnjanu

Korado Korlević iz observatorija na Višnjanu je povedal, da je meteorit prek Zagreba na Hrvaškem priletel v Slovenijo in padel južno od Ljubljane. "Čakamo na posnetke nadzornih kamer, da bi lahko s slovenskimi kolegi določili natančno mesto padca," je še povedal.

Iz zagrebškega letališča so medtem po pregledu satelitskih posnetkov sporočili, da na nebu niso zaznali ničesar neobičajnega.

Omenjeni pojav so sicer opazili tudi na Siolovih forumih.

p.s. neverjetno!! Astronomski pojav iz realnosti, opažen tudi na silovih forumih, toej v cyber spaceu! je prvič v zgodovini prišlo do prepleta realnega in virtualnega ... :o ...pih, kira beda!
p.p.s. no vsaj vir navedejo ...

dkivi
27.07.2007, 00:46
Verjetno je to, kar bom rekel bedarjia.

Ampak včeraj po hudi nevihti se mi je zdelo nebo tako silno rumeno in pretresljivo. Tega ne pomnem odkar sem na Zemlji :) Torej obstajajo kakšni postmeteorološki pojavi zaradi meteorja :) , gre za x-files ali zgolj za mojo depresivno stanje? Mimogrede naredil sem par slik v nebo (mavrico) a to je bilo pozneje.. nekaj ur po 12:00.
LP
do tega efekta je prišlo ker se je na horizontu že zjasnilo in je bilo sonce navidez pod oblaki,zato je vse žarelo v rumeno/oranžni,možno je tudi da je bil v oblakih saharski pesek,vendar nisem 100%,ker ne vem točne smeri od kod so prišli...sem pa tak pojav doživel že dvakrat a nikoli ni bilo tako izrazitih barv:approve:

G3nius
27.07.2007, 00:54
dkivi hvala za pojasnilo :)

Mene je vse spominjalo na Jericho (tv serija).

Kahla
27.07.2007, 05:43
Tud jaz sem to zamudila :(

monster
27.07.2007, 13:28
Kej novega boyz? :)

Neuromancer
27.07.2007, 14:36
Je, Vicky je razjezila natakarico, ker ni dala napitnine.
Sicer je pa zanimivo brati komentarje na novico o meteorju na Dnevnik.si:
http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/259686/

monster
27.07.2007, 14:52
eh, pa smo spet pri politiki ...

da res ni bil neuspešen poskus Vesoljskega oddelka MORS-a z izstrelitvijo hrčka v orbito.

Tudi Slovenci bomo imeli svojo Lajko press

greg
27.07.2007, 15:07
tudi jaz sem žal zamudil ta dogodek.
je pa zanimivo danes dopoldne so na radiu expres med novicami objavili da so sinoči opazovalci na Golovcu opazili meteor ki naj bi padel nekam v okolico ljubljane.
rečeno je bilo da bo več znanega čez dan.:dontknow:
bomo videli

xxxxxy
27.07.2007, 21:41
Pozdravljeni!

V sredo, 25. julija, ob 12:03 po krajevnem času, se je nad južnim delom Slovenije pojavil izjemno svetel meteor, ki ga je videlo stotine oèividcev po vsej državi. Gre za izjemno redek dogodek, ki ga je povzroèil vstop v ozraèje najverjetneje kamnitega telesa, velikega približno kot hladilnik ali morda celo avtomobil. Obstaja precejšnja verjetnost, da je del meteorja preživel ognjeno pot do tal, zato astronomi zbiramo najrazliènej¹e informacije oèividcev.

Meteor je za seboj pustil svetlo sled v obliki (vsaj) dveh oblačkov, ki je bila vidna še nekaj minut po dogodku. Naprošamo vse, ki ste med 12:00 in 12:20 uro tega dne slikali s fotoaparatom in sicer tako, da je na sliki vsaj del neba, da se nam oglasite. Smer pojava je: na Gorenjskem na jugu, na Obali na vzhodu, na Dolenjskem visoko na nebu, na Štajerskem in Prekmurju precej nizko na (jugo)zahodu. Obstaje velika verjetnost, da je meteorit ali več delcev emteorita padel/padlo v okolico Kočevja.

Pojav je zelo redek, saj se tovrstni meteorji v celem letu, po vsem svetu, pojavijo le nekajkrat. Lokalno je to dogodek desetletja, če ne več. V primeru, da se zbere dovolj poroèil, bo mogoèe rekonstruirati pot telesa skozi ozraèje in lokacijo morebitnih meteoritov na tleh.
Èe ste dogodek videli ali pa poznate koga, ki ga je videl, prosimo, to sporoèite na tole stran http://vesolje.net/meteor O svojem opažanju lahko poročate v forumu vesolje.net, kjer o tem te teče pogovor.

To sporočilo pošlji čim veèjemu številu ljudi in nam s tem pomagaj pri zbiranju informacij.

Hvala

Geo
27.07.2007, 22:08
Ce je kdo videl ta dogodek in je pripravljeni iti nazaj na isto mesto kjer ga je videl ter naredit fotografijo mi prosim naj pise na atapee@gmail.com . Fotografija bi morala vkljucevati sam del neba kjer ste videli pojav in okolico.

Na to fotografijo bi naknadno samo vrisal zacetek in konec poti meteorja.

Ce to ni mogoce bi tudi sama skica dogodka zelo prav prisla (morala bi vkljucevati okolico notri- drevesa, stavbe...)

Ta opazovanja so nam izredno pomembna in vsako je neprecenljivo, tako da res prosim vse ki ste ga videli, da pisete.

dkivi
29.07.2007, 18:47
kolikor sem prebral,je bil sam meteor viden 5-15 sekund...če imaš ravno v roki mobi z fotoaparatom dovolj za vsaj en škljoc.....dimna sled z dvema oblačkoma pa je bila vidna cca 10 minut

Geo
29.07.2007, 19:24
bfly prosil bi da mi pises na atapee@gmail.com !

anarchy meteor je trajal samo kaksnih 5 sekund, potem se je pa videla sled od njega, ta je pa bila vidna vec casa. Mi iscemo slike te sledi!

dkivi
29.07.2007, 20:18
hrvatom je uspelo par odličnih posnetkov dobiti

http://dnevnik.hr/naslovnica/vijesti/hrvatska/20070726_21921_61602.php

monster
29.07.2007, 20:22
hvala kivi, hrvati so še vedno pred nami :o ...

TuNina
29.07.2007, 22:08
a niso ti posnetki arhivski?
tisti prvi recimo je posnet pozno popoldan, ta "naš" meteor pa naj bi padel okrog poldneva..

je pa res, da so hrvati takoj poročali o zadevi, medtem ko so slovenski mediji za njimi pricapljali skoraj cel dan pozneje..

monster
29.07.2007, 22:11
zvita Nina ima prou ... :o ... ich bin ******

TuNina
29.07.2007, 22:13
heh ja.. ene par takih posnetkov so tud na Popu zbezali iz arhiva..
saj ni nič narobe s tem, ti vsaj dajo neko predstavo, kako naj bi stvar zgledala. res je hudo težko posneti kaj takega, če imaš 5 sekund časa. jaz sigurno ne bi uspela niti vklopit fotoaparata al pa mobija :d

monster
29.07.2007, 22:25
hvala, se že bolš počutim :) kok sti prjazna ...

kolegi z vesolje.net se sekirajo, ker so svoje pozive lepili eden čez drugega. To, da ni odzivov z našga foruma ima razlog v dejstvu, da nismo nič videli :o ... ne pa v vaši zagretosti ;)

velik uspeha vam želim

Neuromancer
30.07.2007, 10:49
Ljudje, če boste kdaj videli velik meteor, vseeno izvlecite svoj fotoaparat/mobi in fotografirajte sled, ki ostane za njim. Fotografirajte tako, da bodo na sliki tudi objekti (stavbe, vrhovi, drevesa itd.), po katerih bo mogoče točno identificirat trajektorijo meteorja. Naredite več fotk in jih pošljite astronomom.
Vizualni učinki so sicer kul, skala v roki je pa še tolk boljš :)

bfly
31.07.2007, 16:24
Malo sem pozen s slikami, ampak je to to kar sem videl. No linija padanja je bila bolj ravna kot sem narisal, tako da je to nekje približno. Padel je pa ful hitro, neznam opisat kako. To je to

http://shrani.si/files/meteor1158bk.jpg

http://shrani.si/files/meteor158bv.jpg

zana
08.08.2007, 10:14
živjo - A JE ŠE KDO VIDU KOMET

zanima me, če je še kdo včeraj ( ne včeri torej to je bilo že danes - 8.8.) vidu res mogočen in lep komet ob približni 0.45 uri
z možem sva se peljala od grosupelj proti ljubljani in z desne strani iza hriba je priletel, ko sem ga opazila sem rekla....glej glej ....in sva zmanjšala hitrost....ter skupaj gledala njegov prelet skoraj še čez polovico neba....imel je čudovit in res dolg moder rep....meni se je zdel ogromen....še danes ne morem verjet, da sem to videla, da sem to lahko videla in še možu rekla, pa sva še skupaj gledala, vau .....enkratno je bilo in prav vesela bi bila , če je to še kdo opazu....da mal podebatiramo in se zmenmo za pjačko ...ker to smo bli izbranci...sigurn ;-)

ajdi lp od mene

TuNina
08.08.2007, 10:35
če že, je bil meteor.. komet sigurno ne ;)

monster
08.08.2007, 10:49
očitno ista zadeva ... zanimivo ;)

http://forum.vesolje.net/viewtopic.php?t=1291

zana
08.08.2007, 11:06
jaaaaa....zdej berem....to je bilo vrjetnio ista stvar....ker če pomislim, je bila smer ista od vzhoda proti zahodu

ej še zej si ne morem predstavljat, da sem to res videla v živo......čudovit občutek

zana
08.08.2007, 11:08
če že, je bil meteor.. komet sigurno ne ;)

ja sorči...res nisem tolk v tem...ampak mi je prvo na misu pršlo k je blo tako veliko, da je to komet....sicer me vse vesolje zelo zanima in impresionira...ampak kakšna pa je razlika med meteorjem in kometom....hvala že vnaprej..... človk se skoz uči, sej verjetno sem že slišala za razlago...pa naj bo še enkrat

monster
08.08.2007, 12:18
kometi so večja "telesa", ki imajo svojo orbito, svojo krožno/elipsasto pot, in jih občasno prinese v bližino Zemlje, da jih lahko opazujemo, vendar gredo še vedno daleč mimo nas. Njihova obhodna pot je lahko različno dolga. Znan je recimo Halleyev komet.

Kadar pa manjši delci (lahko prah, lahko kamenje) vstopi v našo atmosfero iz vesolja, se zaradi trenja ob veliki hitrosti ti delci vžgejo in takrat vidimo "utrinek", to so meteorji, ni pa to tisto,čemur ljudsko rečemo, da "zvezda padla" ker nobena zvezda nič ne pade. Če je tak delec dovolj velik, da pade na Zemljo, torej ne izgori v celoti pri letu skozi atmosfero, potem je to meteorit :)

zana
08.08.2007, 12:27
kometi so večja "telesa", ki imajo svojo orbito, svojo krožno/elipsasto pot, in jih občasno prinese v bližino Zemlje, da jih lahko opazujemo, vendar gredo še vedno daleč mimo nas. Njihova obhodna pot je lahko različno dolga. Znan je recimo Halleyev komet.

Kadar pa manjši delci (lahko prah, lahko kamenje) vstopi v našo atmosfero iz vesolja, se zaradi trenja ob veliki hitrosti ti delci vžgejo in takrat vidimo "utrinek", to so meteorji, ni pa to tisto,čemur ljudsko rečemo, da "zvezda padla" ker nobena zvezda nič ne pade. Če je tak delec dovolj velik, da pade na Zemljo, torej ne izgori v celoti pri letu skozi atmosfero, potem je to meteorit :)

monster, preprosto in enostavno en velik HVALA

torej je bil to meteorit in to velik in čudovit meteorit, ker je bil res lepo viden in hiter in joj res ne vem kako bi ta občutek opisala.....skratka vesela sem, da sem ga videla...res!!!!

tebi pa še enkrat hvala za pojasnila...pa še kdaj na kakšni debati

monster
08.08.2007, 12:35
lepo, da vama je dogodek polepšal noč :)

V noči iz nedelje na ponedeljek (12.8 na 13.8) bo noč meterčkov, saj jih lahko pade tudi več kot 100 na minuto, ker bo Zemlja zaplavala v oblak prašnih delcev. Pravi se jim Perzeidi, ker bodo navidezno "padali" iz območja ozvezdja Perzeja. Vremenska napoved sicer ni spodbudna (verjetno bo oblačno), vendar če se ponoči spravita na kak hribček, kjer ni veliko luči, bo čarobno :)

p.s. se jih ne bo dalo spregledati, ker bo zelo intenzivno, tako da dodatni napotki niso potrebni.

zana
08.08.2007, 12:57
:) mmmmmm vrjetno bom kje na kakšni pokošeni travi uživala ob vonju trave z glavo nekomu v naročju....zna bit čarobno ja

ajdi mejte se vsi skupi

manster teb pa :kisses:

bico
11.08.2007, 10:16
HEJ!!!! Mogoče je pa to vzrok teh požarov v Hrvaški.:dontknow: :rolling: Zdej pa ne vem.. V Samoboru padel in so se tla tresla, v bližini celja pa strmoglavil, v bližini ljubljane pa isto. HMMMMM.:dontknow:

praviVitez
12.08.2007, 03:52
Ops pa sem jaz tudi mal prjahu ,samo neverjetno kakšni odgovori za takšno zanimivo stvar....ja tudi jaz sem ga-jo videl kot zana,lahko me imate za čudnga al pa da sem si mal zamislu ampak zbran budn in popolnoma zbran sem ga jaz tudi videl vem kaj sem videl samo razlagat si to pač ne znam...zanimivo se mi zdi to da sem brskal po netu na slovenskem astrološkem društvu niti omenjen ni dogodek....na vesolje forumu se moderatorji malce norca brijejo iz kar nekaj prič ki so tudi videle pa naj bo meteor al meteorit ali bolid...češ če nisem videl jaz tudi vi niste ...sicer pa nima veze jaz sem videl in sem kr ponosen na to ker ni vsakemu dano da bi videl takšen prizor.....no tako tolk sem imel ....mejte se