Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Centri za socialno delo - vprašanja, delo, pripombe ...

Strani : [1] 2

monster
03.08.2007, 11:25
V neki drugi temi se je precej off-topik razvila debata, ki je nakazala potrebo, da tudi o tem odpremo eno temo :)

Včasih zasledim veliko pripomb (drugje tudi), pa vprašanja, nejasnosti ... dejte si duška! :)

biz
03.08.2007, 12:08
V neki drugi temi se je precej off-topik razvila debata, ki je nakazala potrebo, da tudi o tem odpremo eno temo :)

Včasih zasledim veliko pripomb (drugje tudi), pa vprašanja, nejasnosti ... dejte si duška! :)

Čestitam in upam da bo ta topik služil svojemu namenu in bo mogoče pripomogel, k boljšemu delu.

Kot prvo bi dodal, da priznam da delo CSD ni enostavno saj se morajo prilagoditi na številne potrebe, probleme in hotenja. Vseeno pa kljub vsemu ne smejo pozabiti na osnovni bonton, kar pomeni da je potrebno že takoj na začetku ustvariti med strankami vedno primerno vzdušje, ki bo pripeljalo do najboljše možne rešitve in to se prične že z točnostjo in natančnostjo dotičnih delavcev na CSD.
CSD morajo postati bolj ofenzivni in ne samo pasivno čakati na dogodke, morajo poskušati z akcijami "socialne probleme" preprečevati. Tako morajo CSD v prvi liniji spremeniti svojo dejansko namembnost to je preventiva ne kurativa in ponujati odprta vrata pomoči potrebnim ter poučiti predvsem družbo o tem da ni vsak, ki gre na CSD "probelmatičen " ampak je CSD tudi tu da pomaga ljudem ob stiskah in v skrajnem primeru pomaga tudi ljudem - predvsem starejšim - pri reševanju njihovih vsakodnevnih problemov, torej mora delati močno na zaupanju med sodelvci in strankami CSD.
Potrebno je CSD na novo umestiti v čas in ga prilagoditi današnjim potrebam, predvsem v pogledu tudi na naraščujoče število samoumorov v Sloveniji.

monster
03.08.2007, 12:24
Ok. Imaš v veliki meri prav biz, sploh kar se tiče osnovnega bontona. Tukaj pač ni pardona, to je delo z ljudmi za ljudi in je veliko odvisno od odnosa. Žal je včasih tako, da tudi določeni delavci tega niso sposobni. Vendar žal tudi pogosto zaradi odnosa ljudi, ki tudi ni na visokem nivoju. Žalitve, kričanje in tudi udarci so kar pogosta praksa. Na tem področju lahko vsi naredimo veliko. Tudi naši uporabniki bi se morali zavedati, da ne prihajajo v gostilno na klepet, ampak na izpostavo uradnega državnega organa. Na nas pa je, da svojega dela ne jemljemo kot, da smo boga uhvatili za testise, in se obnašamo spoštljivo.

Drugo zanimivo področje je preventiva. Imaš povsem prav. Preventivno delo ni del nujnega obsega našega dela, ampak je s strani naše države prepoznan kot "nadstandardni", kar pomeni, da ga nismo dolžni opravljati in seveda za njega tudi ni kar zagotovljenih sredstev vnaprej, ampak so stvar projektov ali programov, ki so ali niso financirani. Glede na to, da je to povsem neprofitna dejavnost, je v osnovi odvisna od zunanjih virov financiranja, torej države in občine in/ali včasih sponzorjev/donatorjev.

Poleg klasičnih odvisnosti (prepovedane droge, alkohol), omenjene samomorilnosti, je tudi področje "zdrave" vzgoje ali recimo uspešnega starševstva pa recimo delo z mladostniki tisto, ki bi nujno zahetvalo usmerjeno preventivno delo. Tukaj ne gre za pasivnost CSDjev, temveč bolj za že omenjeno nadstandardno delo, ki "štrli" iz zapovedanega okvira dela po veljavnih predpisih.

Resnično je naše delo pogosto samo "flikanje" že nastalih lukenj. :( in tvoj poziv po predrugačenju dela je povsem na mestu :)

monster
03.08.2007, 13:03
Drugače pa dobrodošla vprašanja o preživnini, skrbništvu, stikih z otroci, razvezah ...itd

lila5
04.08.2007, 17:38
Na delo CSD sicer nimam pomembnih pripomb......res da sem imela stik z njim le zaradi porodniške in vse je bilo zelo hitro urejeno, referentke so bile prijazne......celo očetovstvo, ker s partnerjem živiva v izvenzakonski skupnosti, se je dalo urediti pred porodom.....malo pa me je zmedlo "ponujanje" preživnine s strani referentke, ko smo urejali očetovstvo, čeprav midva nisva kazala nobenega interesa za to in sva ji povedala, da bova v doklade navedla dohodke obeh.......res, da je dandanes kar nekako samoumevno, da se partnerja v izvenzakonski skupnosti odločita za "pot preživnine", vendar ubadanje centra s temi kvazi preživninami verjetno povzroči tudi to, da za tiste, ki pa res potrebujejo pomoč glede tega zmanjka časa in volje...........

monster
04.08.2007, 18:11
Ja, finta je v tem, da v primeru, da gre za izvenzakonsko skupnost, pa recimo, da ne živita skupaj (nimata skupnega prebivališča) je na papirju videti, da sta narazen :)
In če bi mama uveljavljala otroške dodatke, bi jih seveda kot samohranilka (ker je samo ona prijavljena na istem naslovu kot otrok). V takšnem primeru pa mora biti dogovor o preživnini sklenjen, drugače sploh ni možno dobiti otroških dodatkov ...

Poleg očetovstva (kar se da tudi urediti na csd) je včasih ok (in če je možno) registrirati izvenzakonsko skupnost na upravni enoti. Seveda pa je nujno živeti skupaj na enem naslovu :).

če pa živita skupaj je pa itaq nujno navesti dohodke obeh staršev in v takem priemru je "ponujanje" preživnine brezveze. govorim o "živiva skupaj" v smislu istega naslova bivališča (začasnega ali stalnega).

Večinoma pa to niso kvazi preživnine ;), je pa res, da država dojema primer, kjer sta starša prijavljena na različnih naslovih kot enoroditeljsko družino, torej kot samohranilko ali samohranilca (odvisno, kje je prjavljen otrok)

ponga
04.08.2007, 19:07
Jaz pa imam pripombo čez CSD. Aprila sem vložila vlogo za otroški dodatek in v 4 mesecih še nisem dobila nobenega odgovora! Sem klicala na CSD, pa je referentka na dopustu, noben drug mi pa ne more v računalnik pogledat... :censored:

Tut sama delam v državni službi in vem, da so roki za to, da se jih pač držimo... Kar je preveč je le preveč... :dontknow:

lila5
04.08.2007, 19:40
Ja, finta je v tem, da v primeru, da gre za izvenzakonsko skupnost, pa recimo, da ne živita skupaj (nimata skupnega prebivališča) je na papirju videti, da sta narazen :)
In če bi mama uveljavljala otroške dodatke, bi jih seveda kot samohranilka (ker je samo ona prijavljena na istem naslovu kot otrok). V takšnem primeru pa mora biti dogovor o preživnini sklenjen, drugače sploh ni možno dobiti otroških dodatkov ...

Poleg očetovstva (kar se da tudi urediti na csd) je včasih ok (in če je možno) registrirati izvenzakonsko skupnost na upravni enoti. Seveda pa je nujno živeti skupaj na enem naslovu :).

če pa živita skupaj je pa itaq nujno navesti dohodke obeh staršev in v takem priemru je "ponujanje" preživnine brezveze. govorim o "živiva skupaj" v smislu istega naslova bivališča (začasnega ali stalnega).

Večinoma pa to niso kvazi preživnine ;), je pa res, da država dojema primer, kjer sta starša prijavljena na različnih naslovih kot enoroditeljsko družino, torej kot samohranilko ali samohranilca (odvisno, kje je prjavljen otrok)

Ne, midva nisva prijavljena skupaj na istem naslovu in pri otroških dokladah je potrebno tudi v takem primeru navesti dohodke obeh staršev.....razen, če priložiš dokazilo o preživnini.......

Kvazi preživnine so tiste preživnine, kjer je le na papirjih videti tako, da starša živita narazen, (in so zaradi tega, da se dobijo večji otroški dodatki in se vrtec manj plača).....in ni ravno malo takih primerov s katerimi se verjetno nekdo mora ukvarjati namesto, da bi se ukvarjal s tistimi, kjer imajo res probleme........Zanima me pa kako bo kaj s temi kvazi preživninami, ki so zdaj minimalne, ker je potem doklada večja in vrtec manjši, ko bo pa veza resnično šla narazen.......potem bo pa spet država in center kriv, da ne naredi nič, da bi ženska dobila tisto kar ji pripada.......ker kot resnična samohranilka pa je s 60 EUR preživnine na mesec res bolj težko......

monster
05.08.2007, 00:16
Jep lila, štekam. Glede na to, da otroški dodatki itaq precej majhni (mogoče se pozna pri vrtcu) je to res zelo "kvazi". Ljudje se tudi na papirju razvezujejo zato, da bo dobili od države več keša. Hja, v primeru, da bo šla zveza res narazen, sicer lahko seveda zahteva povišanje preživnine, vendar kakorkoli obrneš, je to mal mim. Tako majhne preživnine kot strokovni delavec ne bi podpisal (potrdil), lahko pa se eveda starša domenita izven centra ... potem je pa pač 50 eurov na papirju.

monster
05.08.2007, 00:18
Jaz pa imam pripombo čez CSD. Aprila sem vložila vlogo za otroški dodatek in v 4 mesecih še nisem dobila nobenega odgovora! Sem klicala na CSD, pa je referentka na dopustu, noben drug mi pa ne more v računalnik pogledat... :censored:

Tut sama delam v državni službi in vem, da so roki za to, da se jih pač držimo... Kar je preveč je le preveč... :dontknow:

Po Zakonu o splošnem upravnem postopku je rok za odločbo na podlagi vloge največ mesec dni in pri tebi je hudo zamujen. Pritožba direktorju bi bila kar smiselna, ker ne more referentka biti 4 mesece na dopustu :o . Si zihr, da se ni tvoja vloga kje zagubila? :(

ponga
05.08.2007, 08:39
Po Zakonu o splošnem upravnem postopku je rok za odločbo na podlagi vloge največ mesec dni in pri tebi je hudo zamujen. Pritožba direktorju bi bila kar smiselna, ker ne more referentka biti 4 mesece na dopustu :o . Si zihr, da se ni tvoja vloga kje zagubila? :(

Pošastko, zihr sem. Sm prejšnji teden (spet!) klicala tja in so mi v računalniku vidl samo to, da je vloga sprejeta, da odločba pa res še ni bila izdana. Počakam še ta teden, potem pa res ukrepam malo bolj ostro! :shy:

Za ZUP na mojem CSD še niso slišali, zgleda... :nonono:

monster
05.08.2007, 09:38
Če slučajno pritožbe pri direktorju ne bi jemali resno, pa na ministrstvo ;)

monster
08.08.2007, 15:37
Evo, da ne bo tema čist umrla ...

Priznanje očetovstva ob izvenzakonskem rojstvu otroka lahko naredite na CSD, seveda. Ni vam pa tega treba NUJNO narediti pred rojstvom, kot včasih zaženejo mal panike v kakšni materinski šoli. Seveda lahko tudi kasneje. Pogosto pa se očetje za to odločajo, ker želijo z dnevom rojstva mladička uveljavljati plačani očetovski dopsut (15 dni) ;)
Aja, pa če prideta urejat očetovstvo, ne pozabit na dokumente od obeh :) in obadva starša morata biti prisotna tudi ;)

lila5
08.08.2007, 19:58
Pa tudi za mamico je precej bolj enostavno, da se očetovstvo uredi pred rojstvom, da ji ni treba takoj iz porodnišnice iti na matičnega ali na CSD in lahko vse nadaljnje papirje ati uredi........;)

Kar se pa tiče informiranosti pa prvič slišim, da v šoli staršev o tem govorijo.......pri nas v Prekmurju večina mamic o tem nima pojma........tudi referentke na CSD ti tega ne povedo, razen če slučajno sam veš in vprašaš......in ko sva si midva to urejala, je gospa res brez problema to uredila, vendar nama je povedala, da je sicer to vnaprejšnje urejanje očetovstva namenjeno tistim staršem, če je recimo oče pol leta na morju in ne more priti domov v času rojstva otroka podpisat očetovstva.........

monster
08.08.2007, 20:04
aha, to počnejo baje predvsem po ljubljani ;) in je imela prav, to je samo za izredne razmere, ker je tudi povsem nelogično, da napoveduješ dogodek, ki se še ni zgodil :) ...tudi čist postopkovno ne drži vode, vendar mnogim olajša skrbi okoli rojstva.

drugače pa vsega tega ne bi bilo, če bi matičar lepo v porodnišnici to uredil, ko se izpolnjuje rojtsni list ;), ker je itaq pet minut dela ... pot na kirokoli inštitucijo nekja dni po porodu je pa kar napor za marsikatero mamico

ponga
08.08.2007, 20:07
drugače pa vsega tega ne bi bilo, če bi matičar lepo v porodnišnici to uredil, ko se izpolnjuje rojtsni list ;), ker je itaq pet minut dela ... pot na kirokoli inštitucijo nekja dni po porodu je pa kar napor za marsikatero mamico

jah, pa bi bil spet problem, ker bi moral biti tisti trenutek, ko pride matičar, v porodnišnici tudi očka.

monster
08.08.2007, 20:08
no ja, lahko ...lahko bi prišel tud kasneje, ko očka pride pogledat mamico in dete ...sej mora biti itaq ves čas bolj ali manj tam ;)

v resnici (in to je potrjeno) bi to lahko počeli, vendar se jim ne da :(

monster
08.08.2007, 20:20
to je najbolj prijetno delo sploh, ker vedno še klepetamo o vsem živem in pari prihajajo v dobrem spiritu na csd :) ... bolj je to narobe za moje pojme, da dobivam pare, ki so čist prestrašeni, ker je ona v 8. mesecu in je nedko rekel, da po porodu NE bo možno podpisat, kar je popolna neumnost in zbujanje nepotrebne panike

nelogično je to, da podpisuješ dokument/uradno listino o osebi, ki je še ni ;) ...to procesno ne gre skozi.

p.s. ups, nekdo nama je obrnil posta lila, sem ti odgovarjal na tvoj post, ki je sedaj spodaj :d

lila5
08.08.2007, 20:21
aha, to počnejo baje predvsem po ljubljani ;) in je imela prav, to je samo za izredne razmere, ker je tudi povsem nelogično, da napoveduješ dogodek, ki se še ni zgodil :) ...tudi čist postopkovno ne drži vode, vendar mnogim olajša skrbi okoli rojstva.

Ni ravno tako nelogično......tudi porodniški dopust in nadomestilo si rihtamo pred dogodkom, ki se še ni zgodil ;) ........sigurno pa bi bilo najbolj enostavno, da bi se to uredilo v porodnišnici.......ker pa temu ni tako, pa je pač na CSD zadnji dve leti malo dodatnega dela

lila5
08.08.2007, 20:25
to je najbolj prijetno delo sploh, ker vedno še klepetamo o vsem živem in pari prihajajo v dobrem spiritu na csd :) ... bolj je to narobe za moje pojme, da dobivam pare, ki so čist prestrašeni, ker je ona v 8. mesecu in je nedko rekel, da po porodu NE bo možno podpisat, kar je popolna neumnost in zbujanje nepotrebne panike

nelogično je to, da podpisuješ dokument/uradno listino o osebi, ki je še ni ;) ...to procesno ne gre skozi.

Dvomim, da procesno ne gre skozi........nisem sicer pravnik in si povsem laično razlagam......vendar otork ima že neke pravice preden se rodi........recimo, mamica je noseča in očka v času nosečnosti umre.......ko se bo otrok rodil, bo vseeno imel vse tiste pravice kot bi jih imel, če bi bil že rojen......pa ga v času dogodka tudi ni bilo na svetu.......

monster
08.08.2007, 20:31
mi pogosto o tem debatiramo in naša pravnica je strogo mnenja, da je to narobe (mnenja so lahko seveda različna) in mogoče je tudi mal vraževerja vmes pri tem;) "potrjujem, da sem oče otroka, ki ga bo rodila ta-in-ta v predvidenem roku tega-in-tega" :) ... sicer pa ni frke.

katere ohranjene pravice imaš v mislih v primeru smrti očeta?

lila5
08.08.2007, 20:36
Preživnina ali kako se reče temu, ki jo prejema otrok po smrti starša.......

monster
08.08.2007, 20:37
to maš prav. očitno je otrok že skoraj bitje tudi med nosečnostjo :)

lila5
08.08.2007, 20:39
mi pogosto o tem debatiramo in naša pravnica je strogo mnenja, da je to narobe (mnenja so lahko seveda različna) in mogoče je tudi mal vraževerja vmes pri tem;) "potrjujem, da sem oče otroka, ki ga bo rodila ta-in-ta v predvidenem roku tega-in-tega" :) ... sicer pa ni frke.

katere ohranjene pravice imaš v mislih v primeru smrti očeta?

Aha, pa vašo pravnico vprašaj zakaj sem morala jaz na ZZZS po potrdilo za porodniški dopust, če ga center lahko (bi ga moral) zahteva po uradni dolžnosti.....

monster
08.08.2007, 20:42
no, pa že jst vem, da je bila pa čista neumnost. sicer včasih je šlo to po navadni pošti, zdaj je možnost vpogleda v bazo , sicer za ZZZS pa res nism čist zihr ...

eh birokracija :(

lila5
08.08.2007, 20:51
no, pa že jst vem, da je bila pa čista neumnost. sicer včasih je šlo to po navadni pošti, zdaj je možnost vpogleda v bazo , sicer za ZZZS pa res nism čist zihr ...

eh birokracija :(

Izgleda, da ni vplogleda v bazo, ker ko sem vprašala zakaj moram jaz iti po tisto potrdilo sem dobila odgovor, da je tako hitro urejeno, ker drugače traja tri tedne, da dobijo tisti papir, kjer sta dva datuma in tri besede.....ne vem pa zakaj moramo potem papirje za porodniško vlagati mesec dni pred nastopom porodniške, torej 2 meseca pred rojstvom:dontknow: ........sicer pa na ZZZSju tako ni gužve, mi je rekla prijazna gospodična na centru......pa na srečo je ZZZS 20 m vstran od CSD pri nas, tako da sem šla, da bo ja hitro urejeno in gospodični ne bo treba pisati vloge, država pa prišpara za znamko, meni kot nosečnici je pa kratek sprehod itak koristil.......

ponga
08.08.2007, 20:53
lila5, ne bi ti bilo treba it.
Vsaj Virant tako pravi!
In če bi vztrajala, da ne greš, bi moral CSD sam pridobit podatke iz ZRSZ.

monster
08.08.2007, 20:53
looool :d ... sicer to o treh tednih pa res lahko drži ;) ... treba ti pa res ne bi bilo it (ponga press)

ponga
08.08.2007, 20:55
Ker evidence (še) niso povezane, mora CSD v tem primeru sprožiti postopek za pridobitev podatkov z ZRSZ, kar res traja nekaj časa - največ zato, ker tega ne delajo za vsakega posameznika posebej.

monster
08.08.2007, 20:59
pametna uprava bo vse to zmogla, ekhm ... :o

lila5
08.08.2007, 21:02
lila5, ne bi ti bilo treba it.
Vsaj Virant tako pravi!
In če bi vztrajala, da ne greš, bi moral CSD sam pridobit podatke iz ZRSZ.

Saj vem, da mi ne bi bilo potrebno iti.......in če ne bi bil ta dva zavoda tako blizu verjetno tudi ne bi šla......zanimal me je le odgovor referentke, ker mi je ona rekla "na ZZZS pa MORARATE iti po to in to potrdilo......"

Virantu pa bom še napisala pisemce o tej zadnji dve leti tako blazno učinkovitejši državni upravi, prijazni do državljanov in državljank Slovenije.......

In če ne bi šla sama, ne bi na tem forumu imela priložnosti javno pohvaliti CSD, ker sem tako hitro dobila odločbe.......;)

lila5
08.08.2007, 21:04
Ker evidence (še) niso povezane, mora CSD v tem primeru sprožiti postopek za pridobitev podatkov z ZRSZ, kar res traja nekaj časa - največ zato, ker tega ne delajo za vsakega posameznika posebej.

:o A mar bodo evidence kdaj povezane? Namreč Zakon o varstvu osebnih podatkov........

monster
08.08.2007, 21:05
hm, po moje bi moral virant dobiti več pisem ;)

monster
08.08.2007, 21:07
...govori o čem lila? csd je institucija, ki hrani in posreduje osebne podatke ... že sedaj je vpogled v bazo zavoda za zaposlovanje, dursa, ... to je pametna uprava, ko boš izpolnila prošnjo za porodniško on-line in jo on-line tudi dobila, sav potrdila pa bodo šla po mreži ... :)

big brother

lila5
08.08.2007, 21:16
...govori o čem lila? csd je institucija, ki hrani in posreduje osebne podatke ... že sedaj je vpogled v bazo zavoda za zaposlovanje, dursa, ... to je pametna uprava, ko boš izpolnila prošnjo za porodniško on-line in jo on-line tudi dobila, sav potrdila pa bodo šla po mreži ... :)

big brother

Po čem se pa potem podatki ZZZS razlikujejo od podatkov zavoda za zaposlovanje, dursa, da v te podatke nimate vpogleda........?

Glede na učinkovitost državne uprave in stopnjo hitrosti prilagajanja le-te novitetam, da "pametne uprave" sploh ne omenjam verjamem, da bom naslednjega otroka že rodila on-line......bodo še porodnišnice po medmrežju povezane CSD, DURSOm, matičnim uradom in mojim stanovanjem......

monster
08.08.2007, 21:18
lol :d ... ne, samo mreža še ni narejena, povezana, seštukana ;)

lila5
08.08.2007, 21:21
lol :d ... ne, samo mreža še ni narejena, povezana, seštukana ;)

Se opravičujem, da sem dvomila v "pametno državno upravo"......:d težave so izgleda le tehnične narave in bodo v kratkem odpravljane.......

Kaja
09.08.2007, 06:16

da te popravim monster.........v porodnišnici matičar nič ne dela, ker te prijave izpolnijo kar dame iz porodnišnice......matičar šele potem na matičnem uradu zadevo dobi v roke.........drugače je pa s priznanji pred rojstvom tako, da so se delali že leta nazaj, vendar samo na matičnih uradih, ker ste se jih na centrih otepali kot hudič križa:dontknow:

monster
09.08.2007, 09:20
ok. ker še nisem rodil, se mi je kar nekako zdelo, da matičar vseeno pride v porodnišnico ;) hvala.

O otepanju tega dela pa verjamem :d ... še enkrat ponavljam, da takoj podpišem, če bi moral delati samo priznanja očetovstva, ker je običjano zelo simpatično. Škoda je strahu nekaterih parov, da se NE BO DALO potem, samo to ;)

Hvala za info Kaja :)

Kaja
09.08.2007, 10:22
ok. ker še nisem rodil, se mi je kar nekako zdelo, da matičar vseeno pride v porodnišnico ;) hvala.

O otepanju tega dela pa verjamem :d ... še enkrat ponavljam, da takoj podpišem, če bi moral delati samo priznanja očetovstva, ker je običjano zelo simpatično. Škoda je strahu nekaterih parov, da se NE BO DALO potem, samo to ;)

je, še kdaj..............mimogrede, mi smo ravno prejšnjo, delovno soboto, imeli par, ki je urejal priznanje za hčerko, staro 22 let...........tako da res ni panike :2thumbs:

lila5
09.08.2007, 11:01

Če bi delali samo priznanje očetovstva in rihtali porodniške, bi vas večina zaposlenih na CSD bila prijavljena na zavodu za zaposlovanje........;)

monster
09.08.2007, 12:24
ja, pa prejemali bi socialno podporo :d

monster
10.08.2007, 13:10
Če so kakšna vprašanja tudi o naslednjih temah:
- obravnava nasilja v družini
- odvisnost od prepovedanih drog
- alkoholizem

Ste dobrodošli :)

freya
11.08.2007, 18:28
Vprašanje
Posredi je alkoholizem, otrok ni. Ima CSD moč posredovati pri prisilnem zdravljenju, ker sta oba zakonca že v precej slabem psihičnem in zdravstvenem stanju? Če ne, katera institucija bi lahko na zahtevo znancev ali svojcev posredovala pri zdravljenju? Jima pripada kakšna enkratna socialna pomoč?

monster
11.08.2007, 21:59
Najbolj neposreden odgovor je ...ne, nima. Neposredne ne.

Običajno pa lahko prevzame povezovalno vlogo, čeprav v primeru alkoholizma prisilnega zdravljenja ni. Prva pomembna oseba je osebni zdravnik obeh, ki lahko izda napotnico, druga je patronažna služba, ki mora opraviti terenski obisk in oceni zdravstveno ogroženost obeh in seveda csd, ki ob terenskem obisku oceni socialno ogroženost obeh ... če gre za resnično slabo splošno stanje, potem lahko svojci postanejo skrbniki sorodnikov in oni odločajo o nadaljnem zdravljenju. To je v primeru, človek recimo resno ogroža sebe in druge. Če te tri službe ob sodelovanju svojcev dorbo sodelujejo, je lahko rezultat ugoden.

Enkratna denarna pomoč se praviloma odobri v primeru izrednih razmer (naravne nesreče, akutnega poslabšanja stanja, izrednih razmer) in naj bi bila namenjena osebam, ki že prejemajo redno denarno pomoč. Za denarno pomoč je kriterij t.i. cenzus, torej prihodki na družinskega člana. V primeru pokojnine/plače obeh verjetno presegata ta cenzus :( ...pogoj za odobritev denarne pomoči v primeru brezposelnih oseb pa je prijava na zavodu za zaposlovanje ...

monster
25.08.2007, 11:00
Tole je info za prebivalce Ljubljane:

1.9.2007 bo objavljen razpis za neprofitna stanovanja, Stanovanjski sklad MOL jih ima cca 300 na voljo. Vlogo dobite na Zarnikovi 3, rok za oddajo je 28.9.2007. Velja samo prebivalce MOL-a. Preberite razpis, prijava na letošnjem razpisu prinaša dodatne točje za naslednje leto (tudi če ne uspete) ;)

monster
27.09.2007, 19:10
jutri zadnji dan za oddajo vloge za neprofitno stanovanje MOL :)

Mesečnica
01.10.2007, 15:39
Monster, mene pa zanima nekaj povsem drugačnega. Menda je v primeru, da se obema staršema nekaj zgodi (recimo prometna nesreča) in otrok ostane sam, CSD tisti, ki določi, kdo dobi skrbništvo za otroka (stari starši, stric, teta ...). Zanima me, kaj jaz kot mama lahko storim glede tega - lahko določim, koga bi si želela za skrbnika mojega sinka, če oba z možem nenadoma umreva? Bo CSD to upošteval? Kakšen je postopek?

Hvala.

monster
01.10.2007, 17:59
V takem primeru res CSD med sorodniki preveri, kdo je najbolj primeren za skrbnika in če ga ne najde med sorodstvom, ga poišče izven tega okvirja.
Tvoj predlog mesečnica je nenavaden (na en način), ga pa poznamo v drugih primerih, kjer je precej pogost. Starši, ki imajo težave z duševnim zdravjem naredijo t.i. "psihiatrični testament", kjer zapišejo svoje želje v zvezi z otroci v primeru lastne dolgotrajne hospitalizacije. Običajno gre za listino, overovljeno pri notarju (podobno kot prava oporoka), ki določa kaj in kako.

Tudi v tvojem primeru se lahko naredi takšna listina, pri podpisu katere bi morali biti prisotna oba roditelja otroka in morebitni skrbnik :) ... overovil bi jo notar (podobno listino sem že videl). Takšnih zapisov na CSDju ne delamo, oziroma vsaj nisem še videl kake. Čeprav ... mogoče bi šel skozi tudi zapisnik, ki bi bil narejen "za vsak primer" na CSD ob prisotnosti vseh udeleženih ponovno ...malo čudno bi vas verjetno le gledali, da delate takšen zapis "za vsak slučaj" in mogoče tudi preusmerili k notarju :)

Takšno overovljeno listino bi CSD upošteval kot močen argument za skrbništo napisane osebe, razen, če bi ugotovil, da oseba ni primerna - bi bila pa jasno izražena volja roditeljev.

Mesečnica
01.10.2007, 20:50
Hvala za ta odgovor! Bova malo premislila in verjetno res nekaj takega storila, kot ti predlagaš. Verjetno je najino razmišljanje res malo neobičajno, a odkar imava otroka, ob razmišljanju o njegovi prihodnosti kar ne moreva mimo dejstva, da se nama (žal) lahko tudi kaj neprijetnega zgodi, pa bi rada vsaj malo vplivala na njegovo prihodnost v tem primeru. Je pač tako, da se nama eni stari starši zdijo bolj primerni kot drugi, isto pa velja tudi za oba strica, ki sta preostalo ožje sorodstvo.

Kaj pa CSD sploh upošteva, ko določa skrbništvo? Starost, premoženje, zdravstveno stanje ... ? Je večja verjetnost, da skrbništvo dobijo stari starši pri katerih je otrok stalno prijavljen (trenutno še nimamo svoje nepremičnine, pa sva midva z otrokom stalno prijavljena pri mojih, mož pa pri svojih starših; seveda imamo skupno začasno bivališče)?

monster
02.10.2007, 15:26
Hm, skrbnik ni človek, pri katerem otrok živi ;), mogoče je to pomemben podatek, ampak zaupanja vredna oseba, ki zastopa otrokove pravice. Skrbnik dejansko odloča o tem, kje in na kakšen način bo otrok živel. Ob smrti obeh roditeljev se mora na nekoga prenesti roditeljska pravica, to praktično pomeni posvojitev. Druge možnosti ni. Skrbnik NE more posvojiti svojega varovanca, dokler med njima obstaja srbniško razmerje. In še to: skrbništvo je častna in brezplačna funkcija ...

Začasno se lahko nastali položaj reši z rejniško družino. Rejništvo je posebna oblika varovanja mladoletnih v družini (rejniški seveda) in je s strani države subvencionirano (plačano), sestavi se rejniška pogodba itd itd. Trajno pa MORA roditeljska pravica preiti na nekoga, kar je ob smrti staršev možno samo s posvojitvijo, ki trajno določi razmerja med posvojitelji in posvojencem. Posvojijo ga lahko tudi stari starši, če bi izpolnjevali določene standarde, ki jih preverja CSD - to pa je tudi gmotni položaj, starost lahko tudi itd. Seveda v primeru posvojitve ni več potrebe za skrbnika. Skrbnik je začasni ukrep zaščite otrokovih pravic, ne pa trajni. Posvijitve ni možno razvezati, otroku se izda nov rojstni list. Posvojenec deduje po posvojiteljih. V priemru zakonske zveze morata OBA posvojiti otroka, enostranska posvojitev ni možna, razen v primeru, da je otrok DEJANSKO od enega od zakoncev (posvojitev otrok, ki jih en zakonec pripelje v zakon).

V primeru starejšega mladostnika (recimo že v srednji šoli) bi bila rešitev v skrbniku, pri katerem tudi varovanec živi, vendar je to brezplačna ponudba skrbnika, ki je do polnoletnosti tudi skrbnik. CSD v tem priemru preverja, če je denasko dobro poskrbljeno za varovanca. Skrbnik pa lahko poveri DEJANSKO skrb za otroka tretji osebi, vendar je za to odgovoren. Po polnoletnosti otroka pa nimata več nobenih medsebojnih pravnih razmerij.

Formalni pogoji za skrbništvo so:
- ne sme biti odvzeta roditeljska pravica
- ne sme biti odvzeta poslovna sposobnost
- interesi ne smejo biti v nasprotju z varovančevimi
- osebnostne lastnosti ne smejo biti ogrožujoče za varovanca

CSD najprej poskuša dobiti mnenje varovanca (otroka), če ga je sposoben izraziti in ožje družine. Križanje interesov iz tretje alineje lahko nastopi zaradi premoženjskih koristi . če bi varovanec in skrbnik oba dedovala iz istega naslova, je to navzkrižje interesov ;). V praksi (glede na konvencijo o otrokovih pravicah) se poskuša pridobiti mnenje otroka, kadar je starejši od 10 let, čeprav za to ni zakonske podlage v RS, zavezuje nas pa Konvencija in to mnenje NI zavezujoče, torej otrok ne more s svojim mnenjem odločiti ;)

Razumljivo? :)

monster
02.10.2007, 15:37
Aja, stalno bivališče otrok ne bi bil odločujoči faktor, samo eno od dejstev.

Še enkrat pa ponavljam, da praviloma varovanci NE živijo pri skrbnikih, v posameznih primerih pa JA :) ...jasen mora biti nosilec roditeljske pravice! Skrbnik je začasen ...ah, se že ponavljam :d

Mesečnica
04.10.2007, 13:35
Joj, Monster, oprosti, očitno sem te malo zavedla s temi "skrbniki" :blush: V mislih sem seveda imela trajno skrbništvo, v smislu posvojitve, in ne samo začasnega. Očitno preveč gledam ameriške filme, pa mi sploh ni potegnilo, da ima pri nas izraz "skrbnik" malo drugačen pomen.

Ja, zanimalo me je, kako (če sploh) lahko vplivam na to, kdo bo otroku postal nadomestni roditelj, če se nama z možem obema pač pripeti kakšen neljubi dogodek in pristaneva v krtovi deželi. Naju ne skrbi to, da otrok ne bi bil preskrbljen, ker veva, da pri tem družinskem "zaledju", ki ga imava, vsekakor bo. Bolj naju skrbi, da bi lahko prišlo do prepira med potencialnimi posvojitelji (moji starši, njegovi starši, morda celo njegov brat, če ne bo mogel imeti svojih otrok). Kolikor sva o tem razmišljala, se nama osebno najbolj ustrezen zdi moj brat (če bo seveda na to pristal), nikakor pa si ne bi želela njegovega brata. Torej bi morala napisati izjavo, da v primeru najine smrti za posvojitelja otroka želiva mojega brata. Bi bil v tem primeru problem, če bi bil on še samski, kakšen drug "kandidat" pa ne? Nama se pač zdi najbolj ustrezen, njegov pogled na vzgojo najbolj podoben najinemu, pa četudi bi bil oče samohranilec.

Ah, saj vem, da kompliciram, a kaj moremo, takšna pač sem :blush:

monster
04.10.2007, 20:54
Ok. ni blema mesečna ;)

Pa dejmo o posvojitvi ... no, ob posvojitvi bi težko šlo za "kreganje", saj mora posvojitelj ali posvojitelja (če gre za par) najprej dati pobudo, da bi sploh bil posvojitelj. Potem bi se, po kar podrobnem preverjanju, CSD odločil ali dovoljuje posvojitev. Tukaj ne bi šlo za "prepucavanje" med sorodniki, saj ne gre za neko dedoavnje roditeljske pravice ali prednostno pravico sorodnikov kar tako ... Zakon izresno NE prepoveduje enostarnske posvojitve v primeru, da je oseba samska. Realnost pa je takšna,da še pri tistih nekaj posvojitvah v Sloveniji imajo prednost pari in ne samske osebe :o ...glede na to, da je v resnici več parov, ki želijo posviti otroka kot otrok, realno večja verjetnost, da bi otroka posvojil nek drug par. Bila bi že dalj časa v čakalni vrsti, potencialni sorodnik, ki bi ga mogoče tudi vidva priporočila preko nekakšnega "testamenta", bi se pa šele ob morebitni smrti prijavilza posvojitelja, če prav razumem. Sem razumljiv?

V konkretnem primeru je težko reči, kako bi se csd odločil, odvisno od okoliščin, starosti otroka, vajinega pojasnila, itd itd ... definitivno pa vajin načrt pade v vodo, če se ta oseba (brat) NE strinja. Potem sploh ni za računati na njega, saj je zelo pomemben faktor pri posvojitvi trdnost želje, da postaneš posvojitelj, saj gre, kot sem že zgoraj zapisal, za TRAJNO zadevo ;)

p.s. ne se tolk obremenjevat, a važi? :d

Mesečnica
11.10.2007, 12:20
Hvala, Monster, zdaj vsaj vem, pri čem sem :-)

In imaš prav, poskušala se bom s tem čim manj obremenjevati, še zlasti zato, ker itak nameravam svojemu sinu sama težiti še naslednjih 50 let ;-)

monster
13.11.2007, 18:06
no ... Grosuplje ... kak komentar?

solsikke
13.11.2007, 18:16
Stlic tovalis, jst mam pa vplasanje. :)
Dejstvo je, da v Sloveniji primanjkuje otrok, ki bi jih vsi morebitni starši wannabe želeli posvojiti. Kaj pa recimo, če grem v Afriko, npr. v tako razvpit Madonnin Malavi, no, ali pa kam bližje, v Romunijo ... In želim posvojiti enega od tistih otrok. Mi lahko to v Sloveniji kdo prepreči oz. kakorkoli zakomplicira postopek? Ali je to samo odvisno od ureditve v držeavi, kjer bi otroka posvojil?

monster
13.11.2007, 18:49
Vedno ti lahko kdo zakomplicira :)

No ja, z nekaterimi državami imamo meddržavni dogovor, ki to ureja (npr. Makedonija), drugače pa je v veliki meri prepuščeno iznajdljivosti in prožnosti obeh držav, namreč posvojitev bo izvedena do prve faze v državi, od kjer izhaja otrok (njegova matična država), saj boš morala izpolniti njihove pogoje za posvojitelja ;), ki so lahko seveda različni ... drugo fazo izvede naša država po naši zakonodaji, tudi državljanstvo, saj postane tak otrok izenačen s tvojim rojenim otrokom :) posvojitve se po naši zakonodaji ne da razvezati ;)

So dobri in slabi primeri, mislim, več in manj birokracije ... poznam osebno dve posvojitvi otroka iz Rusije, trenutno spremljam posvojitev otroka iz ZDA, vem, da obstaja več dobrih izkušenj z državami bivše Juge :)

Vse ostalo pa je pri nas neznanka, ker zakonodaja TOČNO ne ureja mednarodnih posvojitev, kadar gre za otroka iz tuje države, ureja pa, kadar bi slovenskega otroka posvojili tujci, kar pa se po moje še ni zgodilo, saj posvojitelji čakajo dolgo plsoh na kakega otroka za posvojitev, kaj šele da bi jih oddajali v tujino :)

V Sloveniji obstaja zelo sposobno društvo/nevladna organizacija, ki obvlada te postopke in birokratske zanke, vendar je stric zdajle mal nekoncentriran in se ne spomni imena društva ;) imam v službi njihov naslov ...

solsikke
13.11.2007, 19:38
Krasny, hvala za odgovor :)
Ampak če meddržavni dogovor z neko državo ne obstaja, lahko še vedno poskušaš posvojiti otroka iz tiste države, ne?
Sej vem, da veliko sprašujem, ampak mi je pač zanimivo. Upam, da bo tudi tistim, ki si strašno želijo otroka, pa ga po naravni poti ne morejo imeti, in jim je popolnoma vseeno od kod prihaja njihov sonček, samo da mu lahko podarijo ljubezen in srečo. :)

monster
13.11.2007, 19:41
Ja lahko, seveda. Ne bo pa teklo gladko. Najlažje je imeti že konkretnega otroka, za katerega se začne urejati papirje ;) pri tem bi naj bilo v pomoč naše zunanje ministrstvo, pa seveda ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.

Bom rekel, sigurno je lažje iz bližnijh držav, kjer tudi kulturno okolje ni toliko drugačno ;)

solsikke
13.11.2007, 19:49
Ja, to se popolnoma strinjam, da je pač fino, če je otrok bližje našemu kulturnemu okolju, če drugega ne zato, ker mu bo potem lažje, in mu ne bo treba trpeti toliko telečjih pogledov, opazk in vsega mogočega, s katerim se ponaša naše ljudstvo, ko gre za vse, ki količkaj malo odstopajo od gnile povprečnosti.

Ampak, po drugi strani pa, če se zaštekaš, se zaštekaš. In potem ni važno nič drugega na svetu. You get me :)

monster
13.11.2007, 19:57
absolutno :)

samo mi nismo ZDA (na srečo), ti nisi Madonna ... :d

je pa teoretilčno vse možno ;)

solsikke
13.11.2007, 19:58
Kjer je volja, tam je pot. :P
(ne, da jo imam ... blo je teoretično vprašanje)

monster
13.11.2007, 20:03
ok. če govoriva o črnčku iz Ugande. Blazno težko boš navezala stike z njihovimi organi, ker sta tam birokracija in korupcija "middle names" države ... verjetno bi morala potovati tja ...enkrta, dvakrta, trikrat ...

Sam si sicer želim veliko več barvne pestrosti na naših ulicah, ker je to tisto, kar me glede Londona začara :)

p.s. poanta: če je čarovnija, ni ovir za jekleno pest!

solsikke
13.11.2007, 20:09
p.s. poanta: če je čarovnija, ni ovir za jekleno pest!

Hahaha, ja. To sem že v službi natrenirala. Pa glava je tudi trda, če bi bilo kdaj treba. ;)

Se pa strinjam, ja. Afriške države znajo biti birokratsko naporne k sto mater. Pa za žep tudi.
No, odgovor sem dobila, če bo pa kdaj treba kej, pa tudi vemo, kje te lahko najdemo. :approve:

monster
14.11.2007, 22:44
bravo za naše rumene medije ... izjemno delo raziskovalnih novinarjev Sveta in 24 ur ... tako za Grosuplje kot tudi za Maribor :o

monster
16.11.2007, 16:59
Protestno pismo SINCE 07 – Sindikata centrov za socialno delo Slovenije

Spoštovani!

Odzivamo se na daljše obdobje prisotno medijsko pozornost, ki je posvečena določenim primerom ogroženih otrok, ki so v strokovni obravnavi centrov za socialno delo po Sloveniji. Zaradi načina poročanja novinarskih kolegov o tako občutljivih temah, pri čemer bi izpostavili oddajo Svet na Kanalu A in Pop TV v zadnjem tednu, najostreje protestiramo.

Zavedamo se, da zasledujete svoj cilj in sicer visoko branost, gledanost ali poslušanost. Vaš cilj podpiramo, vendar ob upoštevanju etičnosti in profesionalnosti. Opozarjamo vas na odgovornost za enostransko in tendenciozno poročanje o občutljivih temah zaščite in koristi ogroženih mladoletnih otrok ter kršenje varovanja osebnih podatkov. Na odgovornost za brutalno montiranje posnetkov v duhu »uredniške« politike, pri čemer se pomembne in verodostojne izjave izpustijo. Na odgovornost za lastno slabo poznavanje našega področja dela in veljavne družinske zakonodaje. Na odgovornost za zavajanje svojih gledalcev/bralcev/poslušalcev z izjavami: »…tri mesece po pravnomočni odločbi o posvojitvi otroka jih odpeljejo k rejniški družini!« (POP TV, 14.11.2007). Seznanjeni s tovrstno problematiko vemo, da je s to izjavo nekaj narobe in vemo, da javnost ni dobila prave informacije.

Naš protest se opira na zadnje dogodke, čeprav je bilo podobnih zgodb v preteklosti veliko. Dobro poznamo nadaljevanje zgodbe o deklici v avtomobilu izpred nekaj mesecev, kjer je bil tudi na udaru CSD Grosuplje. Rezultata »reševalne akcije« POP TV javnost ne pozna. Jutri vas bo ponovno pritegnila druga zgodba, bolj krvava, bolj šokantna, z večjo možnosti visoke gledanosti.

To pismo je namenjeno celotni novinarski stroki, ker opozarjamo na ravnanja kolegov, ki določene primere jemljemo kot priložnost za svojo promocijo glede na vsebino in težo doživljanja vpletenih. Z vašimi sindikalnimi predstavniki sedimo na skupnih pogajanjih, kjer se borimo za iste cilje. Vsi mi smo javna služba, delamo za ljudi in pred očmi javnosti v duhu visoke strokovnosti, česar smo se dolžni zavedati vsak trenutek. Zahvala gre vsem novinarjem, ki delate na prikazovanju realne slike dela centrov za socialno delo v Sloveniji.

Protestiramo proti poskusom degradacije tradicije socialnega dela v Sloveniji, naše izobrazbe, usposobljenosti in rezultatov našega dela. Primerov dobre prakse je veliko, njihova predstavitev bi koristila vsem, predvsem našim strankam. Vsi delavci, zaposleni na področjih socialnega dela imamo zakonsko predpisano izobrazbo in opravljene strokovne izpite s tega področja, kar jasno priča o strokovnosti zaposlenih na centrih za socialno delo.

Na koncu zahtevamo, da prikazujete primere naše dela objektivno in pošteno do naših strank in nas. Pri tem pričakujemo, da boste upoštevali dolgoročne negativne posledice, ki spremljajo vpletene v zgodbe, s čimer se njihove življenjske stiske in težave samo še poglabljajo in ne vodijo k pozitivnim rešitvam.

S spoštovanjem,

Matic Munc, univ. dipl. psih.
Predsednik Sindikata centrov za socialno delo Slovenije SINCE 07 – KSS Pergam

monster
16.11.2007, 18:01
Siolu hvala za objavo :)

http://novice.siol.net/default.aspx?site_id=1&page_id=2&article_id=12071116161655106&cid=100&pgn=1

solsikke
16.11.2007, 18:25
Lepo napisano. Sem videla prospevek ta teden in sem bila kratkomalo zgrožena.
Za ceno parih pik pri gledanosti gredo uničevati in degradirati delo mnogih. Bah.

monster
29.11.2007, 13:21
Danes zvečer, POP TV - Trenja ob 20:00, problematika Centrov za socialno delo

Irina
29.11.2007, 20:22
Kaj se pravzaprav dogaja z našo družbo. Dva otroka, ki sta doživela tragedijo v najožjem družinskem krogu. polnita časopisne stolpce, "nastopata" v TV oddajah in sta jabolko spora, kakor, da sta predmet in ne živa bitja.
Verjamem, da so delavci in delavke CSD samo ljudje, tudi inšpektorji, ki nadzorujejo njihovo delo, so tudi samo ljudje, ampak potem naj svoje delo opravljajo tako, da ne bodo povzročali še večjega gorja.

king16
30.11.2007, 06:04
V tem konkretnem primeru iz trenj mi ni popolnoma jasna dejanska vloga civilne iniciative g. Kralj. Po oddaji mi je bilo vse popolnoma jasno, razen njihove vloge. Smatram, da se za njihovimi nameni skriva nekaj več, ato pa tudi takšna burka okoli zadeve,
Smatram, da je v tej zadevi CSD dobro derlal, kritiziram pa g. Slaka zaradi njegovega načina vodenja oddaje, obtoževanja policije in CSD.

Cifra
30.11.2007, 06:52
Gospod Munc, težko ste prišli do besede, kaj? :d:d :p

biz
30.11.2007, 06:57
CSD so v Sloveniji že nekaj časa na udaru in zadnji primeri, ki so bili prikazani na POP TV in A Kanal so samo drobec tega kar se dejansko dogaja na teh centrih. CSD so si sami omejili svoje vloge in postali samo še skupina birokratov, ki brez občutka in sramu sprejema odločitve, ki so za njih samo alibi rešitve in z katerimi si umijejo svoje roke.
Sprejemajo se zakoni, ki so otrokom in staršem nenaklonjeni in CSD postavljajo v vlogo vsemogočnega odločitelja o otroku in ne v vlogo posredovalca in svetovalca ter pomočnika. Sindikati socialnih delavcev izpostavljajo njihovo strokovno usposobljenost - na žalost ob prvem obisku CSD sam ugotoviš da si sam bolj usposobljen od velike večine tam zaposlenih, pa čeprav si ti študiral nekaj povsem drugega kot oni.
Otrok je največkrat ovira za CSD in hitra rešitev vedno najbolj privlačna saj čimdlje je problem iz oči tem manjši je problem za njih, ko pa iščeš dejansko pomoč pa so izgubljeni kot ovčke in le sam si lahko pomagaš. Moje izkušnje z CSD so bile grozne in ne privoščim jih nikomur, najmanj pa jih je zanimal otrok za katerega se je šlo in za njegovo dobro, v isti sapi pa moram omeniti tudi prenekatere socialne delavce na osnovnih šolah, ki tudi niso niti za drobtinico boljši.
Ne glede na vse je prikazovanje primerov ne dela CSD na Tv edini način da se prebudi družba in pa odgovorni da se na CSD nekaj premakne in da začnejo izpolnjevati svojo poslanstvo tako kot je potrebno - birokratov imamo dovolj.

kartako
30.11.2007, 10:42
Biz tokrat : :2thumbs::2thumbs::2thumbs:

monster
30.11.2007, 12:12
Biz ;)

Ne želimo biti birokrati in stojim na stališču, da tudi nismo. Pridi in preveri!

solsikke
01.12.2007, 10:00
Odličen prispevek, ki se nanaša na četrtkovo oddajo in s katerim se popolnoma strinjam:
http://katarina.blog.siol.net/2007/12/01/uros-slak-je-v-cetrtek-grdo-padel-pri-poznavanju-eticnega-kodeksa-socialnih-delavcev

Irina
01.12.2007, 11:33
Prebrala sem Katarinin blog. Z večino zapisanega se strinjam, ampak Etični kodeks gor, etični kodeks dol, v Sloveniji se dogaja ulica. Zaposlene CSD zavezuje Kodeks in ne smejo ničesar povedati ne prej ne potem. Vsi drugi pa lahko, z imeni in priimki....itd. Se bo našel kje kdo, ki bo naredil na tem področju red. Ali pa niso morda ravno zaposleni na CSD, nekako poklicani, da naredijo konec takemu početju.

Mogoče pa le ni vse tako, kakor bi moralo biti in v brezupu ljudje, ki jih ne obvezuje Kodeks stopijo v javnost. Znano je, da večina Slovencev zelo nerada javno nastopa, ko pa se za to odločijo, pomeni, da je stiska neizmerna. Svoje življenje, svojo intimo razgalijo pred celim svetom.

To, da s CSD Grosuplje ni nihče hotel javno nastopiti ( če govorimo o oddaji Trenja) se meni ne zdi ravno prav. Prišli bi, in sodelovali toliko kolikor jim Kodeks dopušča. Imeli so možnost, da to odklonijo, odklonili so in se izognili javnemu nastopu. Ali pa je tako ravnanje pravilno? S svojo odsotnostjo so dopustili, da se javno razpravlja o konkretnih osebah in njihovih stiskah. Mogoče bi pa s svojo prisotnostjo zaščitili svoje uporabnike, dali voditelju oddaje in mnogim drugim vedeti, da tuje stiske niso tema za "razvedrilni program".

monster
01.12.2007, 12:46
Tudi prebral Katarinin blog in se mi zdi odličen. Predvsem zato, ker je trezen povzetek zunanjega opazovalca ... bravo :)

Irina, gospa Širok, direktorica CSD Grosuplkje je že bila gostja in jo je g. Slak grdo raztrgal pa tudi ni preveč spretna z besedami ... pač. Bolje, da je ni bilo. Ker ne bi bilo nič drugače, samo ves gnev bi se zlil na njeno glavo.

king16
01.12.2007, 19:21
Tudi prebral Katarinin blog in se mi zdi odličen. Predvsem zato, ker je trezen povzetek zunanjega opazovalca ... bravo :)

Irina, gospa Širok, direktorica CSD Grosuplkje je že bila gostja in jo je g. Slak grdo raztrgal pa tudi ni preveč spretna z besedami ... pač. Bolje, da je ni bilo. Ker ne bi bilo nič drugače, samo ves gnev bi se zlil na njeno glavo.

:2thumbs::2thumbs:

freya
01.12.2007, 20:59
Danes zvečer, POP TV - Trenja ob 20:00, problematika Centrov za socialno delo

je mogoče oddaja v spletnem arhivu?
:shy:

monster
01.12.2007, 21:08
http://24ur.com/bin/etconf.php?section_id=14

izvoli :)

Irina
02.12.2007, 10:33

Poglej Monster, ravno ob takih dogodkih bi direktorica morala biti tam. To, da si dovoli gospodu Slaku trgati je njen problem, da ima probleme z retoriko je tudi njen problem. Posledice čutijo vsi, ki delajo na centru in njihovi varovanci. Za delovno mesto se je prostovoljno odločila in če svojemu delu ni kos, bo delala nekaj drugega. Ji kdo brani, da da odpoved. Vsi smo pod pritiski, in vsak dan od nas pričakujejo in zahtevajo več ,če ne zmoremo, se moramo od svojega delovnega mesta posloviti. Poglej predsednik vlade (pa še kdo iz njegove okolice) tudi stoka, da ga novinarji osirajo, fantje plačani ste z mojim denarjem, če dela ne opravljate kakor je treba, nasvidanje. Da se vrnem na temo. Gospod Slak je v zadnjih Trenjih skušal še koga raztrgati, pa se mu ni pustil. Če veš, da imaš prav in je od tega odvisno delo mnogih ljudi, pač moraš ta svoj prav znati tudi braniti.
Povprečnemu Slovencu je sedaj jasno, da CSD Grosuplje dela slabo, celo ministrica mora reševati in opravljati njihovo delo. Pa je to res? Mislim, ne prepričana sem, da ne. Ampak tako je videti. In taka situacija ni za nikogar dobra, nekateri zaradi tega trpijo. In to je nedopustno.

nattka
02.12.2007, 12:29
Poglej Monster, ravno ob takih dogodkih bi direktorica morala biti tam. To, da si dovoli gospodu Slaku trgati je njen problem, da ima probleme z retoriko je tudi njen problem. Posledice čutijo vsi, ki delajo na centru in njihovi varovanci. Za delovno mesto se je prostovoljno odločila in če svojemu delu ni kos, bo delala nekaj drugega. Ji kdo brani, da da odpoved. ..... Povprečnemu Slovencu je sedaj jasno, da CSD Grosuplje dela slabo, celo ministrica mora reševati in opravljati njihovo delo. Pa je to res? Mislim, ne prepričana sem, da ne. Ampak tako je videti. In taka situacija ni za nikogar dobra, nekateri zaradi tega trpijo. In to je nedopustno.

:2thumbs::2thumbs: točno tako ...

monster
02.12.2007, 13:08
Delno se strinjam s tabo Irina. :)

Funkcijo direktorja CSD se precenjuje, v resnici je to hkrtai strokovni vodja centra in ni enak enemu direktoju v privatnem sektorju. Med njegove kvalifikacije se predvsem šteje poznavanje področja dela, ne pa PR sposobnosti. Seveda pa morajo prevzeti odgovornost za vse dogajanje na svojem CSDju. Zadnje čase se ta funkcija vedno bolj "managerira" in ločuje od strokovnega vodje.
Moja poanta je v tem. Podivjani medijski kvazi novinarji, ki so v sramoto stroki ala Jurij Gustinčič so napadalni in izkoriščajo vse spretnosti medija: provokativnost, montiranje posnetkov, zavajanje itd ... v tem đumbusu se medijso manj spretni ljjudje težko znajdejo. Sam imam to srečo, da imam 15 let medijskih izkušenj in retorike za seboj ter me ne morejo tako hitro ugnati ... to je vse ...
Če nekdo zajeclja pred kamero še ne pomeni, da je totaln bedak ... :o

Irina
02.12.2007, 16:42
Čas in situacije v katerih bomo živeli si ne moremo ne vem kako izbirati. Si pa iščemo prostor in delo, ki mu bomo kos. Časi so taki, da se od direktorja/direktorice CSD (ne samo od njih)pričakuje, kaj več kakor samo strokovnost. Izbrali smo si "demokracijo" , ampak ne samo ono svetlo stran, prišla je v paru s temno stranjo.

Gospod Slak dela v podjetju, kjer jih zanima gledanost in s tem povezan dobiček. Vse drugo ne šteje. V oddajo je povabil samo tiste, ki so bili voda na njegov mlin. Prav gotovo bi se v Sloveniji našla vsaj ena družina, ki ji je CSD pomagal, da so zopet zaživeli življenje vredno človeka. V oddaji smo slišali samo negativne primere, in nihče od povabljenih se ni opremil s statistiko pozitivnih primerov. Pripeljal s seboj nekoga, ki je pripravljen javno nastopiti in povedati svojo zgodbo.

Nisem rekla, da so mi tovrstne, enostranske oddaje všeč, sploh ne, saj sem že drugič na forumu z isto temo: Kaj nam je prinesla demokracija? Ampak preživeli bodo samo tisti, ki se bodo pravočasno prilagodili, ampak ne samo oni, tudi tisti, ki so od njih odvisni. Družba je postala tako brezobzirna. Vsi se vsak dan borimo za svoj obstoj. Verjamem, da je gospa Širok strokovno dobro podkovana, ampak čas je pred njo postavil nove zahteve in od njene sposobnosti so odvisni mnogi. Kdo in kako bo izbrisal črno piko s CDS, Grosuplje? Kako se po taki oddaji počutijo delavke in delavci te ustanove?

monster
02.12.2007, 18:26
Hm, v oddajo ne moreš pripeljati kogar želiš, ampak tiste, ki jih g. Slak povabi. Je bila pa v prvi vrsti gledalcev moja stranka, ki bi lahko pvoedala drugačno zgodbo ... vendar igro vodi voditelj oddaje. ;)

Kako se počutijo? Zanič. Odhajajo na bolniške, pojavljajo se psihosomatske motnje ipd ... tudi to je cena našega poklica. :)

freya
02.12.2007, 19:24
Sem pogledala Trenja ;)

Predvsem mislim,da otrokoma iz Zdenske vasi ne bo koristilo pranje njune usode v javnosti, sploh pa ne v medijih ala POP TV ali Slovenske novice. Nasploh se je v ljudeh zakoreninila navada, da v spornih primerih pokličejo medije na pomoč....kar verjetno največkrat daljnoročno ni dobro. Po sistemu pregovora o mešanju določene mase.
O strokovnosti Slaka ne bi zgubljala besed, on je pač novinar, specializiran medijski mrhovinar, ki ne more poznati zakonitosti vseh strok, zato so tam gostje, da mu to povedo. ..in očitno je tudi dojel.
Na mojo srečo se mi s CSD-ji ni bilo potrebno srečevati, zato le v grobem poznam njihovo delo, ki je zelo odgovorno. Vsaka odločitev šteje in ima lahko trajne posledice na ljudeh. Če niso dobro pretehtane, niso v skladu z zakonskimi določili, je treba zanje tudi odgovarjati, kar pa naj odločijo za to namenjene institucije, ne pa Slak ( Trenja). Saj menda živimo v pravni državi. Me pa čudijo odločitve, da svojci, ki želijo otroka sprejeti niso prvi pri podeljevanju skrbništva? Verjetno štejejo tudi želje otrok in skrbnikov že med postopkom?

Irina
02.12.2007, 19:44
Se strinjam s teboj, da igro vodi gospod Slak, je vešč svojega posla in si upa. Kar ne pomeni, da mu dam vedno prav. Ampak to bo šlo samo dokler bo imel goste. Gospod Jelinčič je že bil eden tistih, ki je gladko sredi oddaje vstal in odšel. Dobro, Jelinčič je Jelinčič, ampak je to naredil. Naj se gospodu Slaku samo še enkrat ali dvakrat dogodi, da se mu gost zahvali za povabilo in odide, bo tudi on moral spremeniti svoj odnos. V vsaki situaciji se lahko odločiš za boj, napad ali beg. In v odločitvah na enako situacijo se ljudje razlikujemo.

Od direktorice CSD Grosuplje pričakujem odločen "dovolj". V kolikor je prepričana, da dobro dela, da lahko to tudi dokaže je nedopustno, da molči. Že tako ste CSD znani po tem, da "nič ne delate", taka pasivnost bo prepričanje samo utrdila.

monster
02.12.2007, 20:36
freya. sorodniki ne morejo iz objektivnih razlogov sprejeti otrok. tudi zato niso v igri za skrbnike ...

Irina, po moej pač ne molči, je bila gostja v zadnji oddaji o isti tematiki in nima več kaj povedati v konkretnem primeru,

Irina
02.12.2007, 20:54
Škoda, da sorodniki ne morejo sprejeti otroka. Otrok v bistvu potrebuje zelo malo in tisto malo se ne meri v materijalnih dobrinah. Varnost, ljubezen, toplino in bližino osebe (oseb), ki ji zaupa.

Srčno upam, da bosta čimprej posvojena in ne samo rejenca, da bo njun sedanji dom tudi edini in resnični dom in ju ne bodo preseljevali. Težko sodim o nečem kar ne poznam, ampak sama bi težko dala svoja sorodnika k tujim ljudem.

freya
03.12.2007, 20:00
freya. sorodniki ne morejo iz objektivnih razlogov sprejeti otrok. tudi zato niso v igri za skrbnike ...

Irina, po moej pač ne molči, je bila gostja v zadnji oddaji o isti tematiki in nima več kaj povedati v konkretnem primeru,

Niso v igri samo v tem primeru, sicer so verjetno sorodniki prvi v igri za skrbnike...ali se tudi tukaj motim???

Glede nastopanja direktorjev centrov na TV....jaz dam direktorici prav, da se ni udeležila Trenj, navsezadnje je strokovna delavka in ne piarovka. V tako osebnih primerih se mi zdi vpletanje javnosti na tak način neumestno,

monster
03.12.2007, 20:06
ne motiš se ... so prva izbira, če izpolnjujejo pogoje, oh spet zakona kajneda! ;)

ponavljam, skrbnik je začasna funkcija, častna in neplačana ...od skrbnika se pričakuje, da je relativno dobro orientiran tudi v zadevah prava. Ne zdaj, da je pravnik, ampak povprečno dobro splošno orientiran človek, ki bo znal pravice otrok smisleno razumeti in po potrebi tudi braniti ... skrbnik NI nadomestek staršev, roditeljska pravica lahko preide z bioloških staršev (zaradi smrti ali odvzema roditeljske pravice) spet trajno na posvojitelje in tam tudi ostane. Pika.

monster
15.12.2007, 12:06
Danes 15.12.2007 imate v sobotni prilogi Dela odličen članek novinarke Sonje Merljak :)

kristi
26.12.2007, 17:09
No takole bom začela..do letošnjaga Julija nisem imela nikakršnih pripomb na CSDje,vendar lahko rečem da se je v zadnjem pol leta obrnil moj svet na glavo..
Čist na kratko-imam hčerko,ki ima 8let,očetovstvo urejeno,dogovor o plačilu preživnine narejen,le tega se ni izvrševalo,stikov z hčerko oče ni imel stikov ,seveda po svoji lastni želji..Še prej pa moram povedati,da je bila hčerka dana v rejništvo,po skupnem dogovoru,zaradi zaščite otroka pred agresivnim očetom,ki jo je on izvajal nad mano in seveda tudi nerojenim in kasneje rojenim otrokom.Vse lepo in prav,dokler se CSD ni odločil da očeta poišče-saj tudi naslova nihče ni vedel- razen seveda tistega,kjer je bil prijavljen in tudi pošto dobival od CSDja :mad:,no in tako se gospod oče odloči priti na IPS in se gospod obnaša,kot da ni bilo nič..seveda zraven pripelje tudi gospo,ki se vtika povsod oziroma se obnaša,kot da ima vse pravice...
Kot prvo,hoče biti povsod zraven,na IPS ji preprečim,no kasneje se ONA zanima v bolnici o zdravstvenem stanju mojega očima,kar še ni dovolj napada mojo hčerko-da sploh ne govorim kako...
No jezi me to,ker njegova žena ni stranka v upravnem postopku in je lahko povsod zraven,kljub moji prepovedi(baje ji je dal mož pooblastilo,da je lahko vsepovsod zraven):mad:
Ko kaj vprašam,zakaj jaz nimam besede pri tem oziroma zakaj mora biti ona zraven in ne more on sam povedati,mi rečejo samo-je pooblaščena...ima pravice
Ampak sedaj je pa ponovno tu še eno vprašanje:Zakaj pa potem moj mož ne more biti zraven???
V glavnem sprašujem se,kje so otrokove pravice in moje kot mati,saj je očitno sedaj oče na prvem mestu,kljub temu da je sam zapravil vse možnosti pri hčerki.... :dontknow:

monster
26.12.2007, 19:55
kristi ...na IPSu nima žena tvojega bivšega KAj početi :veryevil: ...tudi, če bi bila pooblaščenka/zagovornica NE, ker IPS ni ustna obravnava! Predlagam troje:
1. obvestiti direktorja/direktorico CSDja
2. hkrati obvestiti svet tvojega CSDja, ki je najvišji organ CSDja ... v roku enega meseca morajo odgovoriti, drugače nastopi molk organa
3. po potrebi obvestiti Ministrstvo in/ali Socialno inšpekcijo!

To je napačno ravnanje in ga je potrebno ustaviti.

monster
25.01.2008, 00:38
že nekaj časa nič novega.

Kaj pravite o prenosu štipendij iz Zavodov za zaposlovanje na CSDje? :)

ponga
25.01.2008, 18:35
že nekaj časa nič novega.

Kaj pravite o prenosu štipendij iz Zavodov za zaposlovanje na CSDje? :)

Ha ha, monster, dobro vprašanje. :rolling:
Ste CSDji že pripravili prostor za zdajšnje zavodske delavke da se preselijo k vam? :d In da se skupaj pripravite na "težke mesece" - julij, avgust in september.

freya
25.01.2008, 20:34
Nč ne pravmo...je to res?
Tudi Ziosove?

ponga
25.01.2008, 20:40
Vse štipendije naj bi šle po novem zakonu ven iz zavoda.
Republiške (po novem zakonu - državne) na CSD, Zoisove pa na javni sklad.
To seveda piše na papirju, v praksi se meni osebno zdi to neizvedljivo. Javni sklad ima sedež le v LJ in kako bodo obdelali predloge iz cele Slovenije - ob dejstvu, da bo predlogov mnogo več, kot jih je bilo do sedaj - zaradi spremenjenih pogojev.

freya
25.01.2008, 20:53
Torej spet nobenega reda za nekaj naslednjih generacij :d
So letos pogoji boljši? Maš kak direkten link?
:)

ponga
25.01.2008, 21:28
Ne, nobenga reda, en kaos bo nekaj časa.

Osnovni pogoj za Zoisa po novem je, da so te v OŠ identificirali kot nadarjenega. In v spričevalu moraš imet povprečje v 9.r. vsaj 4,5. Potem se lahko predlagaš sam, priložiš evropski življenjepis (!), portfolio (!) itd, itd.

Identificiranih kot nadarjene je v OŠ v povprečju mnogo več kot 10 %, kot je bil do sedaj osnovni pogoj za štipendijo. Odličnih v 9.r. je tudi celo morje. In veleumne glave na ministrstvu so že začele počasi ugotavljati, da za toliko "zoisov" pa ne bo denarja. Zato se omenja možnost sprememe zakona, pa dvoletno prehodno obdobje, pa... vsak dan kaka nova varianta oz.bolj ugibanje. Ministrstvo pa molči...

Nov zakon pa lahko vidiš tule.
http://www.uradni-list.si/1/ulonline.jsp?urlid=200759&dhid=90343

freya
25.01.2008, 21:33
hvala
bomo videli, kaj poreče šola

monster
26.01.2008, 13:47
Bravo Ponga ;) točno tako!

prostora vsaj pri nas ni, niti ene mize :), sicer pa papir prenese veliko, tudi o zaposlitvi ljudi iz Zavodov se samo govori ...pa zanimivo bo, ker so oni plačani po drugi kolektivni kot mi :d ...razlike pa ogromne

Sam sem mnenja, da je sicer to, da Zavodi za zaposlovanje postanejo prave Borze dela ok, vendar odločitev, da gredo štipendije na CSD vsekakor preuranjena ;)

ponga
26.01.2008, 14:34
Ma meni se zdi ta trenutek prenos štipendij - Zoisovih in republiških - povsem nemogoč oz.praktično neizvedlji.

Zaposlenim za zavodu se sicer že omenja, da bodo v kratkem premeščeni na CSD, seveda pa je hkrati vsem kristalno jasno, da nimajo kam iti. In je potem vprašanje, ali bo zakon na koncu le spremenjen za neko prehodno obdobje? Po drugi strani pa se govori, da si vlada ne more privoščiti spremembe zakona, ki ga je sama predlagala.

Kje pa ti vidiš rešitev, monster?

Pa kaj več mi povej o primerjavi plač med zavodom in CSD, no. :shy:

monster
26.01.2008, 14:43
počasi bi se morali verjetno formirati državni zavod, ki bi skrbel samo za štipendije :)

razlika je takole cca. 1 količnik torej sam imam še trenutno 3,25 primerljiv na Zavodu pa 4,25 ;) to je kar kakih 200 eurov neto :)

monster
30.01.2008, 16:45
1.2.2008 bo mogoče lep dan :)

http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=1&c_id=163842

majdka
05.03.2008, 07:29
naj povem bistvo
sem v fazi ločitve, mož bo na to pristal šele če greva h zakonski posvetovalki.
zanima me pa če ima kdo izkušnje, kajti menda ti tam znajo sprati možgane in ti postavljati vsa nemogoča vprašanja, na katere nisi pripravljen. Ali je res da v vse to vklucijo tudi otroke in jih mucijo z raznimi vprašanji.
Sama ne vidim drugega izhoda, kot da zaživiva vsak svoje življenje. Mož vstraja pri skupnem življenju zaradi otrok. Moje mnenje je pa če želiš obdržati vezo, moraš imeti človeka rad, ga spoštovati in opravljati pač tiste stvari v postelji. Pri nama tega že lep čas ni.
Torej, mi zna kdo svetovati glede trikov socialne delavke?
Hvala

freya
05.03.2008, 09:03
Ma meni se zdi ta trenutek prenos štipendij - Zoisovih in republiških - povsem nemogoč oz.praktično neizvedlji.

Zaposlenim za zavodu se sicer že omenja, da bodo v kratkem premeščeni na CSD, seveda pa je hkrati vsem kristalno jasno, da nimajo kam iti. In je potem vprašanje, ali bo zakon na koncu le spremenjen za neko prehodno obdobje? Po drugi strani pa se govori, da si vlada ne more privoščiti spremembe zakona, ki ga je sama predlagala.

Kje pa ti vidiš rešitev, monster?

Pa kaj več mi povej o primerjavi plač med zavodom in CSD, no. :shy:
Je že znano, če bo letos še podeljeval štipendije CIPS ali Javni Sklad RS za razvoj kadrov in štipendije in kateri kriteriji bodo upoštevani za dodelitev ( kateri testi )? Marec je že, nobenih dokončnih pojasnil pa ni.
:nonono::nonono:

monster
05.03.2008, 09:32
nič znanega :o

ponga
05.03.2008, 13:22
freya, konec marca naj bi bilo to znano.
Če bo res, pa ne vem.

Se pa še vedno govori, da nov zakon se bo v vsakem primeru izpeljal (kakšni popravki so še možni, sesuti pa ga iz političnih razlogov ne morejo) in to pomeni, da se Zoisove štipendije selijo na Javni sklad, republiške pa kot kaže na CSD. :dontknow:

Pošastko, ste že pripravljeni? ;)

freya
05.03.2008, 21:30
pa ravno letos so se spravili delat zmedo

monster
06.03.2008, 06:03
Torej, sprememba zakona že velja, da so republiške AKA državne štipendije pri nas na CSDjih od 1.9.2008.

Vendar ...do danes ni nobenih navodil, smernic, izobraževanj ali prevzemov delavcev iz zavodov za zaposlovanje! še več ...na nekaterih OE zavodov za zaposlovanje so nekateri tako pametni, da že zdaj preusmerjajo ljudi na CSDje glede štipendij, čeprav je to samo mrtva črka na papirju ... :o ...če se vam je to zgodilo, potem se jezite na Zavod za zaposlovanje, saj pri ans nihče nima pojma kaj in kako s štipendijami, saj tega nikoli nismo delali in nimamo nobenih navodil. :o

Ponovno akcija naše države brez glave in razuma ... :o :(

ponga
07.03.2008, 16:49
monster, zaposleni na zavodu so dobili navodila, da niso pristojni in zato ne smejo odgovarjati na vprašanja v zvezi s štipendijami.

Kam z ljudmi, ki sprašujejo o štipendijah? Ministrstvo molči, Agencija nima pojma, CSDji tudi ne, zavod ve, kako se je delalo do sedaj, ne pa, kako se bo delalo naprej... :nonono:

monster
08.03.2008, 09:40
ja vem :o

To je popolna zmeda, vendar ne moremo dajati inforamcij o nečem, s čimer še nikoli nismo imeli opravka!

kriva je na strani MDDSZ :veryevil:, ki ne posredie nobenih navodil in čaka na kaj' 1.9.!!! :o

stranke pa nasrkajo ... :(

nattka
09.03.2008, 13:16
ja vem :o

To je popolna zmeda, vendar ne moremo dajati inforamcij o nečem, s čimer še nikoli nismo imeli opravka!

kriva je na strani MDDSZ :veryevil:, ki ne posredie nobenih navodil in čaka na kaj' 1.9.!!! :o

stranke pa nasrkajo ... :(

pa že vnaprej imamo spet krivce ...

monster
14.03.2008, 20:36
zakaj krivce? :o ...tiste, ki nastradajo

fancy
15.03.2008, 09:02
O kakršni koli štipendiji lahko pri nas samo sanjamo :nonono:

monster
15.03.2008, 17:41
fancy ...ker?

freya
15.03.2008, 18:02
zakaj krivce? :o ...tiste, ki nastradajo
Jp, letos ni še nobenih navodil niti kriterijev za podelitev štipendij, zato sel ahko zgodi, da bodo tisti, ki bi jo zaslužili ostali brez, ker učitelji ne bodo pravilno pripravili dokumentacije, uleteli pa bodo padalci z zvezami.
O zoisovi govorim namreč.

ponga
15.03.2008, 18:45
Vse šole (govorim o OŠ) bi MORALE identificirati nadarjene ne glede na Zois kriterije in to, da ene čakajo podrobne kriterije (ki bodo ko pač bodo), je pač napaka šole.

Itak bo pa denarja MNOGO premalo za vse identificirane.

ponga
15.03.2008, 18:46
O kakršni koli štipendiji lahko pri nas samo sanjamo :nonono:

Ne razumem... :dontknow:

freya
16.03.2008, 19:49
Vse šole (govorim o OŠ) bi MORALE identificirati nadarjene ne glede na Zois kriterije in to, da ene čakajo podrobne kriterije (ki bodo ko pač bodo), je pač napaka šole.

Itak bo pa denarja MNOGO premalo za vse identificirane.

Verjetno bodo nazadnje za zmedo krivi kar otroci sami...nekdo mora bit, ane.

monster
16.03.2008, 20:06
Od 3.3.2008 velja Zakon o preprečevanju nasilja v družini :approve:

Kaj porečete? :)

pk
17.03.2008, 21:32
številni policaji gredo raje v druge poklice, tudi gostinstvo med drugim, kjer jim ni treba nositi glave naprodaj namesto mesečne plače 700 evrov z dodatki vred (začetniki). starejši kader se upokojuje, novega ni. V oddaljenih vaseh se čaka na intervencijo tudi po več ur....
moje mnenje : krasna ideja. kaj pa praksa?

monster
17.03.2008, 22:37
Izvajanje Zakona o preprečevanju nasilja ni na strani policije, ampak večinoma CSDjev ;)

Drugače pa pk si lepo povzela današnji članek iz Žurnala, ki je še kako resničen :( :o

pk
18.03.2008, 20:56
CSD-ji imajo edin adut preventivo. Ker je preprečevanje nasilja moč izvajati le edukativno, se pravi ali
a) prirejati neke vrste predavanja potencialnim nasilnežem oz.
b)prevzgajati nasilne osebe (kar je oboje itak brez haska)
je njihova kompetenca v tem oziru v celoti zgrešena. Več kot naseljevati varne hiše in domove tako in tako ne morejo, s tem, da je obojih mnogo premalo za vse, ki bi jih potrebovali.
Torej? Predlog postopka sodišču? Prepoved približevanja? Celo zapor?
Ali pa korenito zamenjati kompleten socialni ustroj sedanje družbe?
No go. Na koncu je policija tista, ki rešuje kar se rešiti da. In kapo dol pred avtorjem omenjenega sestavka v Žurnalu.
Morebiti bi kazalo med obvezno branje že v elementarnem šolstvu uvrstiti ta časopis in Kralje ulice. Poskusiti bi se vsekakor splačalo. Nemara bi bil efekt boljši od Zakona. lp;)

monster
18.03.2008, 21:04
zanimivo pk ;)

v praksi imaš pogosto zelo prav :)

lila5
19.03.2008, 20:46
Izvajanje Zakona o preprečevanju nasilja ni na strani policije, ampak večinoma CSDjev ;)

Drugače pa pk si lepo povzela današnji članek iz Žurnala, ki je še kako resničen :( :o

Tu sem se spomnila tiste oddaje z Javšnikom.......ko je kot pijan in razgrajaški oče klical na nek (ne spomnim se več kateri) CSD na Štajerskem in se zanimal za to, ali ga res lahko sin toži zato, ker ga pretepa.......po nekaj prevezovanjih telefona na CSD in iskanju ustrezne osebe, ki bi lahko nudila pomoč, je končno dobil odgovorno osebo za svoj "problem", ki ji ga je precej nazorno razložil.......a odgovorno osebo je zanimalo zgolj to od kod je in da mora klicati na nek drugi CSD, ker njegova vas ni v pristojnosti tega CSD ampak nekega drugega CSD.......no ker Javšnik ni odnehal mu je na koncu ta odgovorna oseba vendarle s skromnim stavkom svetovala, da otrok pa ne sme pretepati in odložila slušalko........

monster
19.03.2008, 22:34
lol :rolling: ..tega pa nisem slišal

sno
20.03.2008, 10:41
Pred časom je otrok od razvezanega kolega, kateri je zadnje dve leti bil pri mami, prej pri očetu, po šoli pribegnil k njemu domov. Ker ga ni bilo doma, mu je stara mama dala ključ, da je lahko šel v stanovanje.
Čez čas ga je postalo strah in je poklical mene, saj očeta ni mogel priklicati. Takoj sem šel po njega ga potolažil in ga odpeljal k moji partnerki. Šel sem na CSD in povedal, kaj se je dogodilo in kako naj ukrepamo naprej, ter jih prosil, če lahko obvestijo njegovo mamo, kje je otrok.
Lej ga zlomka. "Strokovnjakinja je ugotovila, da ga moram dostaviti k mami, čeprav je od nje pobegnil...
Moral sem ga pripeljati na CSD, kjer so ga posiljevali, da mora k mami. Seveda so med tem časom že obvestili policijo? Ker otrok ni hotel nazaj k mamici, ga je poslala v krizni center (odprtega tipa). Pred otrokom je mamici po telefonu dajala navodila, naj se, ko prispe domov oglasi na policiji, kjer je že vse zmenjeno, ter da bodo šli z njo po otroka...dala ji je še celo mojo številko gsm-a....:dontknow:

Samo nekaj o strokovnosti nekaterih CSD.

monster
20.03.2008, 13:11
Pozdrav sno!

Iz vašega opisa dogodkov je razvidno, da je zadeva "malo čudna", tudi čudno obravnavana :o

najprej kot komentar: vsi krizni centri za mlade v RS so "odprtega tipa" in tudi takoj po sprejemu maldostnika je potrebno obvestiti starše, kje se otrok/mladostnik nahaja, da ne bi starši po drugi strani zagnali paniko in sumili na ugrabitev/suicid/pobeg ali kaj podobnega.

Iz napisanega pač ni razvidno, kaj je bil razlog, ki jeo troka pognal od doma. Dolgotrajne razmere, ki mu niso ustrezale/bile celo škodljive, trenutni impulz ali kaj tretjega. Ali je bil objektivno, z odraslega vidika, razlog pobega od doma tako trden, da bi ga lahko jemali kot zadosten razlog za dvom o ustreznosti mame? :)

monster
20.03.2008, 13:14
glede posredovanja vaše gsm številke brez vašega pristanka je bila to seveda kršitev ZVOP (zakona o varovanju osebnih podatkov)

Policija je v takih primerih vedno obveščena, saj je lahko v ozadju sum kaznivega dejanja zanemarjanja s strani mame. Seveda pa imamo premalo podatkov, in tudi prav je tako, da jih imamo premalo, ker so to osebne stvari ljudi, ali je šlo pri otroku za beg od doma z razlogom in željo ostati pri očetu ...

V tem primeru je dolžnost odraslih, da če sitaucijo ocenimo kot tako, da kot očetje (ali mame) sprožimo ponovno sodni postopek za zaupanje otroka očetu.

Koliko je otrok star?

monster
20.03.2008, 13:16
Drugače pa danes zvečer - ponovno Trenja :)

kapara
21.03.2008, 12:15
Včeraj v trenju?
Hja, očeta strpat na psihiatrijo namesto hčerke, hčerki pa omogočit pogoje za normalno življenje.
Tistemu zdravniku (mešetarju), ki je predpisal zdravljenje hčerke na psihiatriji pa odvzeti licenco.
Ojoj že govorim praljice.

lila5
21.03.2008, 22:06
Včeraj sem v Trenjih izvedela, da je zakonska podlaga kristalno jasna in da so v obeh primerih vse institucije delale po črti zakona, v prvi vrsti pa v korist otrok.......:nonono:

Irina
21.03.2008, 22:49
Žal je Monster brez TV-eja, zato bomo žal ostali brez njegovega komentarja na včerajšnja Trenja. Mogoče si bo pa ogledal posnetek in komentiral.

http://24ur.com/bin/etconf.php?section_id=14&show_media=60110863

monster
21.03.2008, 22:59
lila5 ...po moje si potem slabo poslušala ;)

ja Irina ... zanimivo :)

kapara
22.03.2008, 09:07
lila5 ...po moje si potem slabo poslušala ;)

ja Irina ... zanimivo :)

Ker imamo še kar nekaj takšnih kot je lila5, bodo še v nadalje otroci trpeli zaradi nespametnih ljudi, ki tako odločajo :nonono:

kapara
22.03.2008, 09:11
Žal je Monster brez TV-eja, zato bomo žal ostali brez njegovega komentarja na včerajšnja Trenja. Mogoče si bo pa ogledal posnetek in komentiral.

http://24ur.com/bin/etconf.php?section_id=14&show_media=60110863

Ha, ha, ha. Ta je pa dobra:2thumbs:

monster
22.03.2008, 09:17
živjo kapara :)

meni se tudi zdi, da zna Irina poskrbeti za zabavo :rolling:

Lila5 zame vseeno, žal, očitno reprezentira večinski del, ki je površno in na pol slišal in ima sedaj neko generalizirano mnenje:
1. seveda obstaja zakonska podlaga za sodne izvršbe, tudi s policijo. Ko bi mbili v koži tistega, ki bi radi, da se nekja izvrši, bi vam to prišlo zelo prav;
2. v drugem primeru pa je bilo povsme jasno povedano, da so konkretne službe v konkretni situaciji ravnala nespretno in neprofesionalno.

kranjska čbelca
22.03.2008, 12:36
Hojla, straško.
Prebiram tvoj topic, pa se mi vedno bolj vsiljuje vprašanje o "zaspanosti" CSD-ja.
Primer: Pri nekaj mesecih sta bratec in sestrica pristala pri rejnikih, ker ju je zapustila mati, oče bil pijanec. Otroka sta potovala dobesedno od rejnika do rejnika (zakaj sploh, če je bilo z nji-i vse v redu?), praviloma so to bili hribovski kmetje, ki so potrebovali pastirčke, hlapčiče, dekle in sploh delovne roke. V tem času je deklica (zanjo vem natančno) spala le v neogrevani ! podstrešni sobici, v (hvala bogu!) toplem hlevu - skratka niti blizu družine.
Pri petnajstih letih se je njena mama naenkrat spomnila svojega poslanstva, prepričala hčerko, da je prišla živet k njej, tam pa je revica doživljala pravi križev pot (od posiljevanja očima in njegovih nezakonskih sinov, do fizičnega obračunavanja ...). Velikokrat je revica prespala zaklenjena v kopalnici na tleh, kamor se je zatekla pred nasilnimi moškimi v družini, predvsem pa pred materjo, ki je pri tem ostala popolnoma HLADNA!!! O vsem so naredili prijavo že sosedje, ki so tako nečloveško kričanje pač slišali ponoči ali podnevi. O vsem je vedela tudi policija. Menda je enkrat prišla na obisk tudi socialna delavka, a napovedano!!! in jasno, v dogovoru s "starši", deklica pa je v tem času bila v šoli! Vprašam te, kaj je lahko socialna od teh dveh zverin izvedela, slišala?

Preko šolske svetovalne službe se je stanje za deklico začelo popravljati (v šolo je hodila s podplutbami na obrazu, ko pa je bila ob eni takih tragedij končno le prepeljana v bolnišnico, so tam našli odtise čevlja odraslega človeka na njenem hrbtu!) Kje je bila tu socialna, ki je za vse vedela???

V rekordnem času (2 tednov, kolikor je bila hospitalizirana), ji je bila odobrena štipendija, ki je bila poslej namenjena bivanju v dijaškem domu, ob vikendih pa je "na črno" živela pri eni od svojih profesoric. Verjetno mi ni treba poudarjati, v kakšnem položaju se je ta ženska znašla. Ko je sporočila na CSD, da je pri njej ob vikendih pač tainta dijakinja, ni bilo s strani CSD-ja nikakršnih vprašanj, pripomb, zahtev .... Zanimivo pa je, da je že nekaj dni po tem dekletova mati klicala na profesoričin domači telefon in želela govoriti s svojo hčerko.

No, za deklico se je vse relativno dobro izteklo, če pa danes, po dobrih desetih letih z njo govorim, pa mi je kristalno jasno, da je škoda nepopravljiva. Naj bom torej zadovoljna ob takem ravnanju CSD-ja.

lp, kč

monster
22.03.2008, 13:09
to je tisto, kar bi rad povedal, pa ste nekateri mal naglušni:

tvoja zgodba govori o zaspanosti TISTEGA CSD-ja v tistem obdobju, ko se je to dogajalo.

In žal je verjetno to, kar si napisala, res :(

kranjska čbelca
22.03.2008, 13:43
Ok, ampak ko takole slediš tem in onim tragičnim zgodbam, pa se takšna zaspanost vendarle ne dogaja samo na "tam in takrat". MS, NM, MB, nekoč, včeraj, danes ... Videti je, da so najbolj ažurni, dosledni, profesionalni ... le v centru države. Sicer pa je res, da najbolj na ušesa udari pokvarjena plošča, brezhibne velikokrat sploh ne zaznamo. A sociala je vendarle področje, ki si takšne "nemuzikaličnosti" ne bi smelo privoščiti :nonono:oziroma ima že po definiciji tako poslanstvo, ki mora tovrstne anomalije odpravljati, ne pa da k njim še prispeva:o. In to vse v dobro otroka:nonono::dontknow:.
lp,kč

monster
22.03.2008, 13:55
imaš prav. anomalije po Sloveniji so prevelike. Vendar ne vem zakaj zdaj tudi MS? Zaradi tistega, česar v trenjih in Novicah sploh niste prebrali, pa ste si ustvarili nek vtis? Gospa je v Trenjih pohvalila delo CSD NM, zakaj potem NM? :o

pač fora je v tem, da sociala ni nikoli sprejeta z odprtimi rokami, to je taka služba. Podobno tudi s policijo. Pa jih pokličete takrat, ko jih res rabite? Ali pa socialo?

Zgodbe dobre prakse niso medijsko zanimive, ker so "plehke" :( Človek je prišel po pomoč in jo dobil ...koga to zanima ... :( :(

monster
22.03.2008, 13:57
Aja, pa še to:

Kdo je poskrbel, da so te zgodbe TRAGIČNE? kdaj se je njihova tragika začela? Z vstopom države ali že prej ...

Temu rečemo tudi zunanja kontrola, ko človek za vse hudo krivi "one tam zunaj, vedno je nekdo drug ..."

Zunanja kontrola je slaba predpsotavka zdravljenja v terapiji ali izboljšanja sitaucije na polju socialnovartvene pomoči :)

kranjska čbelca
22.03.2008, 14:50
Jasno, da so korenine problemov pognale v neki drugi zemlji. Pravim samo to, da je sociala pač tista, ki nosi to breme tampon cone, vendar, žal tudi včasih neuspešno. Pravim tudi, da veliko bolj boli kiks, pa naj bo to še tako redka izjema, kot cela serija dobrih praks. Ljudje pač to jemljemo kot samo po sebi umevno, ker je to pač naloga dobre sociale. Pravim pa tudi, da se ob takem kolosalnem kiksu, kateremu priča smo (najbrž je še kak nespopulariziran) nikakor ne bi smeli tolažiti z zaslugami, ki jih, verjamem, ni malo, ampak potrkati na svojo vest, saj vendar ne govorimo o krompirju, ampak o človeških usodah. Še manj se sklicevati na to, da tragika primerov ne izhaja iz institucij. Tragika izhaja iz vsakega v obravnavo vpletenega posameznika, ki lahko kakorkoli odloča in zastopa interese ter "dobro" otroka: staršev, učiteljev, sosedov, referentov, svetovalcev, zdravnikov, sodnikov... Nihče in prav nihče od njih si ne sme pilatovsko umivati rok. In prav tu vidim težavo: odgovornost je v zraku kot gripozni virusi - nihče jih ne mara, zbolijo pa nič krivi.
lp,kč

monster
23.03.2008, 12:35
ne strinjam ...tragika izhaja večinoma iz napačnih odločitev posameznikov in neurejenih odnosov, ki so pasje sovražni ...

lila5
23.03.2008, 21:13
Ker imamo še kar nekaj takšnih kot je lila5, bodo še v nadalje otroci trpeli zaradi nespametnih ljudi, ki tako odločajo :nonono:

Kapara a mi lahko razložiš prosim, zakaj bi sedaj mene rada okrivila za trpljenje otrok?.......

Monster, da ti razložim zakaj sem si ustvarila tako mnenje, res pa je, da sem laik in ne poznam delovanja teh služb v podrobnosti kot ti, ki delaš z njimi.......si pa svoje mnenje moram zato ustvariti na podlagi tega, kar predstavniki teh služb povedo za javnost in če v medije pošljejo nesposobneže , ki primerov ne znajo argumentirano pojasniti to ni moja krivda.......in gospa z ministrstva nam je zatrjevala, da je zakon kristalno jasen...... od predstavnica policije in sodnih izvršiteljev pa smo slišali, da sta v prvem primeru delali v skladu z zakonom in "policajka" je povedala nekaj v smislu, da je "izvršitelj" naročil koliko policajev bo šlo po otroka, "izvršiteljica" je rekla, da oni za to nimajo pristojnosti, pa je "policijka" trdila, da temu ni tako.......gospa z ministrstva pa je kar nekajkrat, pozneje sicer, zelo odločno in resno potrdila, da je zakonska podlaga na teh delikatnih področjih kristalno jasna, čeprav si dve instituciji to zakonsko podlago očitno razlagata vsaka po svoje........vsi pa so trdili, da vedno delajo v korist otrok.......v drugem primeru pa si spet niso bili enotni kaj bi zdaj naj izvršitelj počel, ko otroka ni našel na naslovu, čeprav je zakon kristalno jasen po besedah že prej omenjene gospe.....pa so spet delali vsi zgolj v korist otrok.......in ko so bili izzvani so sicer povedali, da je šlo za neprofesionalno delo izvršitelja, kako pa bi ta naj točno našel otroka pa si tudi niso bili ravno enotni........

Sama pa se zavedam, da sta bila prikazana le ekstremna primera, ki pa sta za vpletene zelo boleča.......in v teh nekaterih ekstremnih primerih, ko se starši na žalost ne morejo in ne znajo dogovoriti o tistem najpomembnejšem, o otrocih........pa morajo nastopiti določene institucije, ki se odločijo namesto njih v korist otrok......in v teh prikazanih primerih so te institucije, poleg staršev, na žalost odpovedale pri skrbi za otroke, pa razlog ali je to zaspanost ali neprofesionalnost sploh ni toliko pomemben.......

monster
23.03.2008, 22:46
Vedno in spet "službe" :o ...Kaj, če bi raje rekli posamezniki?

Izpadel bom banalno, vendar:
Če te frizer A.N. slabo postriže, je to krivda celotnega frizerskega ceha?
Če ti mesar P.L. podtakne slab kos mesa ..krivda vseh mesarjev?
in tako naprej ...

Skozi izvajanje predstavnice ministrstva za pravosodje, predsednice zbornice sodnih izvršiteljev in predstavnice Policije je bilo kar precej jasno, za vsakogar, ki to želi slišati in razumeti, da je KONKRETNI izvršitelj postopal nerodno/neprofesionalno, mogoče malomarno, saj ni dobro pripravil izvršbe, stranki "nasvetoval" neumnost ter ni upošteval pravilnika lastne službe. V mislih imam seveda drugi primer.

Ampak kaj, ko je tako zabavno pljuvati čez celotne službe ... :o ...

kapara
23.03.2008, 23:09
Kapara a mi lahko razložiš prosim, zakaj bi sedaj mene rada okrivila za trpljenje otrok?.......
.......

lila5 lila5 is offline
Mojster
Član foruma od: Jun 2001
Sporočila: 3,577

Privzeto Re: Centri za socialno delo - vprašanja, delo, pripombe ...
Včeraj sem v Trenjih izvedela, da je zakonska podlaga kristalno jasna in da so v obeh primerih vse institucije delale po črti zakona, v prvi vrsti pa v korist otrok.......

Nisem nobeden socialni delavec, ampak samo oče že odrasle hčerke in tako ti bom tudi odgovoril.
Če bi bil jaz oče te trinajstletne hčerke ne bi niti slučajno pomislil in dovolil, da bi se jo v takšni situaciji poslalo na psihiatrijo.
To je največja krivica, ki jo lahko starš naredi svojemu lastnemu otroku in to samo zaradi nesoglasja dveh zakoncev o dodelitvi starševstva. Zakaj? Nikjer ni bilo navedeno, da je z otrokom kaj narobe, in da bi ga bilo potrebno poslat na psihiatrijo.
Zato nikakor ne morem razumeti tvojega stavka, ki se glasi:

"da je zakonska podlaga kristalno jasna in da so v obeh primerih vse institucije delale po črti zakona, v prvi vrsti pa v korist otrok."
Najbolj pa me bode v oči tale tvoja zadnja izjava: "... v prvi vrsti v korist otrok...."

Se pravi je po tvojem treba takšne otroke, ki nočejo bit pri enem od staršev, kar avtomatsko strpati na psihiatrijo in jim tako zagreniti mladostniška leta.:nonono::nonono::nonono:

monster
24.03.2008, 00:26
http://en.wikipedia.org/wiki/Folie_%C3%A0_deux

lila5
24.03.2008, 06:13
Vedno in spet "službe" :o ...Kaj, če bi raje rekli posamezniki?

Izpadel bom banalno, vendar:
Če te frizer A.N. slabo postriže, je to krivda celotnega frizerskega ceha?
Če ti mesar P.L. podtakne slab kos mesa ..krivda vseh mesarjev?
in tako naprej ...

Skozi izvajanje predstavnice ministrstva za pravosodje, predsednice zbornice sodnih izvršiteljev in predstavnice Policije je bilo kar precej jasno, za vsakogar, ki to želi slišati in razumeti, da je KONKRETNI izvršitelj postopal nerodno/neprofesionalno, mogoče malomarno, saj ni dobro pripravil izvršbe, stranki "nasvetoval" neumnost ter ni upošteval pravilnika lastne službe. V mislih imam seveda drugi primer.

Ampak kaj, ko je tako zabavno pljuvati čez celotne službe ... :o ...

Službe sestavljajo posamezniki, ki so resda zmotljivi, ker pa gre za delikatne stvari, za naše otroke, ki niso kot mesa in narobe porezana frizura.......mimogrede, pri teh dveh primerih lahko greš k drugemu mesarju in drugemu frizerju, pri dotičnih primerih pa ti kaj takega skoraj ne preostane........in tudi na teh straneh, smo že prebrali kar nekaj napak pri delovanju določenih služb, oziroma posameznikov, ki delajo v teh službah........

in od vseh nas se pričakuje, da v službi delamo dobro, tudi mene nadrejeni kaj posebej ne pohvali, če delam dobro, ker se od mene to PRIČAKUJE in sem plačana za to, da delam dobro, če pa naredim kakšen kiks pa sem takoj opozorjena, ker moje delo tudi vpliva na ugled in predstavitev podjetja, kjer sem zaposlena......... in tisto dobro, kar sem storila na žalost ne odtehta kakšne večje napake.....in delovanje posameznikov zaposlenih v javnih institucijah prav tako meče slabo (dobro toliko ne, ker PRIČAKUJEMO, da delajo dobro) luč na celotno institucijo, ker jo predstavljajo......

lila5
24.03.2008, 06:15
Nisem nobeden socialni delavec, ampak samo oče že odrasle hčerke in tako ti bom tudi odgovoril.
Če bi bil jaz oče te trinajstletne hčerke ne bi niti slučajno pomislil in dovolil, da bi se jo v takšni situaciji poslalo na psihiatrijo.
To je največja krivica, ki jo lahko starš naredi svojemu lastnemu otroku in to samo zaradi nesoglasja dveh zakoncev o dodelitvi starševstva. Zakaj? Nikjer ni bilo navedeno, da je z otrokom kaj narobe, in da bi ga bilo potrebno poslat na psihiatrijo.
Zato nikakor ne morem razumeti tvojega stavka, ki se glasi:

"da je zakonska podlaga kristalno jasna in da so v obeh primerih vse institucije delale po črti zakona, v prvi vrsti pa v korist otrok."
Najbolj pa me bode v oči tale tvoja zadnja izjava: "... v prvi vrsti v korist otrok...."

Se pravi je po tvojem treba takšne otroke, ki nočejo bit pri enem od staršev, kar avtomatsko strpati na psihiatrijo in jim tako zagreniti mladostniška leta.:nonono::nonono::nonono:

Kapara, jaz sem povzela le to, kar so govorili na Trenjih predstavniki vseh vpletenih služb, ki so vsi govorili, da jih vodi to, da v prvi vrsti delajo v korist otrok.........

kapara
24.03.2008, 09:34
Kapara, jaz sem povzela le to, kar so govorili na Trenjih predstavniki vseh vpletenih služb, ki so vsi govorili, da jih vodi to, da v prvi vrsti delajo v korist otrok.........

Ha,ha, ha. V korist otrok?
Ja, nekateri sigurno opravljajo svoje delo v korist otrok je pa veliko takšnih, ki si svojega položaja in osebnega dohodka sploh ne zaslužijo. So le paraziti v državni službi, ki kradejo denar nam davkoplačevalcem.
Saj morda poznaš pregovor, ki se glasi: "Sto ljudi, sto čudi."

monster
24.03.2008, 09:51
Zanalašč sem izpadel banalen, ker je seveda odgovornost večja pri takšnem delu, ki se dotika ljudi. Napake dohtarjev so pokopane pod rušo, naše pa hodijo naokoli ...vendar. Odgovornost je na globalnem nivoju od vseh nas, slaba frizura je lahko zate en mesec slabe volje, pokvarjeno meso te pa lahko spravi tudi v grob ...
VEDNO pričakujemo, da nas bo sprejel, nas postregel ali nam pomagal človek, ki je na mestu, vendar žal ni vedno tako ...

kapara
24.03.2008, 10:31
http://en.wikipedia.org/wiki/Folie_%C3%A0_deux

Monster, tukaj si se pa spustil čisto pod tvoj nivo. Tole smrdi kar po žalitvi.
Do sedaj sem te imel čisto v drugi luči (recimo spoštovanja vredni)
Kako bo reagirala na tvoj link lila5 je pa njena stvar.

monster
24.03.2008, 10:45
Pod moj nivo?

Žalitev? Sploh razumeš, zakaj sem objavil ta link?

Prav gotovo ne zato, da bi koga žalil, ampak, da bi mogoče kdo razumel problematiko nekaterih otrok, o katerih se pogovarjamo :o ...dolgotrajna indoktrinacija staršev naredi na otrocih lahko nepopravljivo psihično škodo, in to še posebno, kadar ga "vlečeta vsak na svojo stran"!

Zato link. Kako si ga ti razumel kapara? Upam, da ne nase ali na lilo5, ker potem pa ... hmmmmmm

kapara
24.03.2008, 10:57
Pod moj nivo?

Žalitev? Sploh razumeš, zakaj sem objavil ta link?

Prav gotovo ne zato, da bi koga žalil, ampak, da bi mogoče kdo razumel problematiko nekaterih otrok, o katerih se pogovarjamo :o ...dolgotrajna indoktrinacija staršev naredi na otrocih lahko nepopravljivo psihično škodo, in to še posebno, kadar ga "vlečeta vsak na svojo stran"!

Zato link. Kako si ga ti razumel kapara? Upam, da ne nase ali na lilo5, ker potem pa ... hmmmmmm

Če je tako potem oprosti. Sem pač razumel kot da to gre nama, ker sva z lili5 debatirala laično o stvareh, ki jih v celoti (podrobnosti) ne poznava.

monster
24.03.2008, 11:03
ojej :o :o ne!

za razumevanje ....

http://ovpn.mojforum.si/ovpn-post-823.html

nattka
24.03.2008, 12:58
zelo težko je biti pravičen sodnik v situacijah, kjer celotno zadevo poznamo samo iz (senzacionalističnih) člankov v medijih ...
ko berem tvoj drugi link monst, se z njim ne morem bolj strinjati, ker vem koliko škode je povzročene, ko se očetu ( ali redkeje mami) onemogoči stike z očetom ...

pa vendarle, resnici na ljubo ... v zakonu lepo piše, da se otrok po dopolnjenem 10. letu starosti lahko sam odloči, pri kom bo živel ...
toraj morata starša na to pomisliti in urediti stvari prej, preden je otrok dovolj star za tako odločitev in ne kot posledico svoje nezmožnosti ureditve težav otroka poslati še na psihiatrijo ...

tja kvečjemu sodi mati, če ravna tako kot jo opisuje oče ... oziroma oče, če je tak, kot ga opisuje družina ...

se mi pa zdi, da bi tako vplivem človek lahko uredil svoje družinske zadeve že bistveno prej in na drugačen način, predvsem brez (teh naših mrhovinarskih :mad:) medijev ... in z manj škode za otroke ...
tudi če dekle doseže, da bo živela pri mami in če se nekoč "znormalizira" njeno življenje ... jo bodo vedno čakala vprašanje v stilu: ali te je res oče zlorabljal? kaj so ti delali na psihiatriji? in podobne stvari ...

in to je največja moja zamera centrom za socialno delo ... v borbi za otrokove pravice, imajo kar naenkrat vsi drugi več pravic kot otrok ...

sicer trenj nisem gledala, upam da govorimo o istem primeru ...

monster
24.03.2008, 13:00
govorimo ja.

vztrajam: otrokovo mnenje ni vedno v njegovo lastno korist. Poglejet, kaj bi otroci po svojem mnenju počeli, če jih pustite 3 dni same ;)

kje in v katerem zakonu piše kaj o 10. letu starosti? samo to ... prosim zakon in člen ;)

nattka
24.03.2008, 13:08
govorimo ja.

vztrajam: otrokovo mnenje ni vedno v njegovo lastno korist. Poglejet, kaj bi otroci po svojem mnenju počeli, če jih pustite 3 dni same ;)

kje in v katerem zakonu piše kaj o 10. letu starosti? samo to ... prosim zakon in člen ;)

u pišuka monst grem takoj brskat ... ampak imam v spominu, da je res tako ...

mene moti samo ta medijski cirkus ... sej če bi kako mamo tu in tam kdaj loh okol kocke, sem jaz prva ...
poznam primere iz prve roke ... ko je otrok jokal za atijem in hotel steči k njemu, pa je mati ponosno korakala mimo v stilu: ko te *ebe

monster
24.03.2008, 13:17
ne se matrat ..bilo je tako in sedaj je tam: "ko lahko otrok smiselno razume pomen postopka" ;) - to lahko poeni pri 8. letih ali pa pri 12.

ljudje smo najbolj krvoločne živali na tem planetu :(

nattka
24.03.2008, 13:27
mislim da smo edini ja ... ki se izživljamo nad partnerjem preko otroka ...

monster
24.03.2008, 13:29
ja ...to je poanta. :(

monster
26.04.2008, 14:16
Glede štipendij še vedno nič jasnih navodil, tega še nikoli nismo delali :o

samo dejstvo, da od 1.9.2008 skrbimo na CSDjih za to ... :(

če bo 56000 ljudi ostalo brez te pravice, ne bo veselo :(

ponga
26.04.2008, 14:45
Glede štipendij še vedno nič jasnih navodil, tega še nikoli nismo delali :o

samo dejstvo, da od 1.9.2008 skrbimo na CSDjih za to ... :(

če bo 56000 ljudi ostalo brez te pravice, ne bo veselo :(

Ampak predlog pravilnika pa le že imate, pošastko. ;)

http://www.mddsz.gov.si/fileadmin/mddsz.gov.si/pageuploads/dokumenti__pdf/p_drz_stip_pr150408.pdf

monster
26.04.2008, 15:06
ja ja :)

samo kdo bo to delal in kakšna bo organizacija dela, sprejema vlog itd itd ... ;)

folk že prihaja ;)

ponga
26.04.2008, 18:06
Sej dobite nekaj zaposlenih z zavoda. ;)
Včasih so se z zavoda vile vrste v začetku septembra, zdej se bodo pa s CSDjev. :dontknow:

monster
26.04.2008, 18:09
lol :d

10 delavcev za 62 CSDjev ... khm ...

ali praktično kloniranje

ponga
26.04.2008, 18:15
Kolikor je meni prišlo na ušesa, so CSDji kar malo ignorirali dogovore o prehodu kadrov - kot da se to njih ne tiče.
Menda se na sestanek, kamor so bili vabljeni vsi kadri, ki naj bi prestopili iz zavoda na CSD, ni zglasil prav nihče iz CSDja. Pa bi jih najbrž moralo zanimati, koga in kam dobijo.

freya
06.05.2008, 11:36
Spremembe glede štipendij se že dogajajo- nič več štipendistov za Zoisove štipendije ne predlagajo šole, ampak se prijavijo Skadu za razvoj kadrov in štipendije.
O obrazcih, dokazilih, verjetno se nič jasnega..jasno je samo to, da bo razpis šele jeseni, akr pomeni, da bodo štipendije nekje do novega leta.
Đizs

nattka
06.05.2008, 14:20
nekatere csd-je bi bilo treba zapreti ... dezinficirati ... deratizirati ... na novo prepleskati in šele nato zaposliti nov kader ...:mad::mad:

monster bo razumu tole ...:):shy:

ponga
06.05.2008, 17:15
Spremembe glede štipendij se že dogajajo- nič več štipendistov za Zoisove štipendije ne predlagajo šole, ampak se prijavijo Skadu za razvoj kadrov in štipendije.

Morajo pa priložiti potrdilo šole, da so bili identificirani kot nadarjeni.

Javni poziv bo edino letos šele septembra, naslednja leta naj bi bil maja ali junija.

Še vedno niso znani kriteriji selekcije. Osnovni pogoj za pridobitev štipendije po OŠ je identifikacija in povprečje ocen v 9.r. vsaj 4,5 ali javno priznan dosežek. Ker bo takih kandidatov mnogo več kot denarja, bo potrebno med njimi delati selekcijo. Bodo štipendijo na koncu dobili mogoče le tisti, ki bodo imeli same petke, mogoče še tisti z eno štirko?

monster
06.05.2008, 17:32
Kolikor je meni prišlo na ušesa, so CSDji kar malo ignorirali dogovore o prehodu kadrov - kot da se to njih ne tiče.
Menda se na sestanek, kamor so bili vabljeni vsi kadri, ki naj bi prestopili iz zavoda na CSD, ni zglasil prav nihče iz CSDja. Pa bi jih najbrž moralo zanimati, koga in kam dobijo.

Ker očitno iz vsebine točno vem, kdo te je o tem "informiral" samo pojasnilo:

TISTI sestanek, ki ni bil edini mimogrede, je bil sklican na isti dan in uro, ko je bil obvezni posvet direktorjev CSDjev o obravnavi medijsko izpostavljenih zadev, tako da je tvoja informacija sicer točna, vendar malo nepopolna ;) ...sam pa na sestanek nisem bil vabljen in sem za njega zvedel naknadno.

Po drugi strani pa se ukvarjamo zelo intenzivno tudi z našimi že obstoječimi delavkami, ki jih bo kar naenkrat doletelo dodatno delo, ki se še ne ve točno kako, razen tega, da zaradi velikega števila vlog ne morejo nikakor na dopust avgusta ;) in da tega še nikoli v življenju niso delale, je pa to univerzalna pravica šolajočega otroka in je ni ravno dobro "pohoditi", tako da to ni samo eno klikanje po računalniku :)

To bi bilo tudi dobro, da tvoj vir ve ;) ...lahko se pa tudi usede enkrat z menoj, da razčistiva zadeve ;) ...ker je včasih tudi dobro videti izven plašnic samo in zgolj prevzema 10ih delavk, ampak gre predvsem za celotni sistem, ki zadeva 62 CSDjev v RS in odobrenih 56000 vlog na leto (samo republiške štipendije) ;)

Nattka - odlično razumem in se strinjam :approve:

p.s. draga kolegica ponga, od kje pa vem, kdo je tvoj vir? Ker uporabljaš povsem isto napako: nihče iz CSDja ne more priti, ker iz katerega pa naj pride? Mi nismo organizirani na tak način, kot so zavodi za zaposlovanje, ampak gre za 62 samostojnih pravnih oseb ... lahko bi prišel kvečjemu kdo iz Skupnosti CSDjev, česar pa vir ne ve.

monster
06.05.2008, 17:33
O obrazcih, dokazilih, verjetno se nič jasnega..jasno je samo to, da bo razpis šele jeseni, akr pomeni, da bodo štipendije nekje do novega leta.
Đizs

O tem vam govorim :(

Mighty
06.05.2008, 22:37
nekatere csd-je bi bilo treba zapreti ... dezinficirati ... deratizirati ... na novo prepleskati in šele nato zaposliti nov kader ...:mad::mad:

s tem se pa ne morem bolj strinjat. še bolš bi blo, da še določen folk med temi opravili not pustijo.:veryevil:
ko slišim kake probleme ma folk z njimi...:mad:pa oni ko bi jim morali pomagat....

da ne omenjam, da folk ki nima niti najmanjšega socialnega čuta potem dela tam.

monster
06.05.2008, 22:54
s tem se pa ne morem bolj strinjat. še bolš bi blo, da še določen folk med temi opravili not pustijo.:veryevil:
ko slišim kake probleme ma folk z njimi...:mad:pa oni ko bi jim morali pomagat....

samo, da dobro slišiš Mighty ;)

Dalmatinec
07.05.2008, 08:24
jaz ne bi posploševal, se pa strinjam , da marsikdo ne sodi tja!:nonono:

freya
07.05.2008, 08:56
O tem vam govorim :(
ne krivim vas izvajalcev, krivim načrtovalce sprememb.
Zadnje čase gre vse pri nas Ad hoc, nekam na silo...brez vizije o izvedbah sprememb, programov, celo kadra, tiskovin, stestiranih programov.
Zato je veliko nepotrebnih razburjenj, pritožb, nepravilnosti. Poglejte samo dohodnino zadnji dve leti.
Ampak me pa res zanima, zakaj so na CD-je in jz prenesli te uboge štipendije. Komu so bile odvečno delo...oz. bolj verjetno, se bodo sedaj financirale iz drugega žakla?

Mighty
07.05.2008, 21:14
samo, da dobro slišiš Mighty ;)

Ja slišim od svojega tabolš kolega, ki je šel skozi družinsko dramo in mi potem pove kašne je poslušal na sociali. Eto da ne boš rekel, da spada v rekla-kazala.V detajle nebi, ker je to njegova privatnost.

Pa še par primerov poznam.

Ne rečem, da so vsi enaki ampak je dosti smetja (tko kot povsod). ampak malce več čuti bi lahk pokazali, že zaradi travm katere folk doživlja, ne pa da jih oni zabijajo še dodatno dol.

monster
08.05.2008, 15:06
Mighty verjamem in je to žalostno in vredno obsodbe, če je res tako ... v človeških zadevah je vedno toliko "resnic" kot je vpletenih ljudi pa še kopica "strokovnih" :(

Freya ...žakelj je isti, vendar je argument v centralitaciji socilanih transferjev ali po domče izdaje državnega keša, da bi bilo manj zlorab, kar je načeloma dobra ideja :) pri nas izvedba zapeša :o

monster
08.05.2008, 15:16
Danes ponovno Trenja :(

Dalmatinec
08.05.2008, 15:23
Danes ponovno Trenja :(
Primer Fritzl?

monster
08.05.2008, 22:05
ja .

solsikke
08.05.2008, 22:14
Sam si pa zadnje čase nonstop na tapeti.
Tela Trenja pa tudi ... Nič od nič.

monster
08.05.2008, 22:28
Hja, tako je življenje :)

Dalmatinec
09.05.2008, 07:10
Uf, včeraj v Trenjih smo spet vidli da je sistem dela ustanov, katere bi morale v prvi vrsti gledat da do takih dogodkov, kot je blo govora o njih včeraj, ne bi prišlo, zelo okostenel, kot se je izrazil ravnatelj Merc.:nonono: Delo je kabinetno, ukrepajo samo če nekdo pride dobesedno k njim v pisarno in prinese relevantne informacije, nič pa ne delajo na terenu! Kot je povedala tista socialna delavka, ukrepajo če dobijo prijavo.
To je isto, kot če bi policisti ukrepali le v primeru prijav.:dontknow: Bi šel policaj po pločniku in videl kako nekdo nekoga ropa, pa ne bi ukrepal zgolj zato, ker dotični rop ni bil prijavljen.:d
Skratkam v včeraj videnih primerih so spet zatajile službe kot so socialna in tudi policija...:mad:

monster
09.05.2008, 07:57
Všeč mi je, da ravnatelju Mercu verjamete na besedo, kar bo pripeljalo do izboljšanja situacije :(

Selektivnost poslušanja je res velika očitno, saj nekateri slišijo samo tisto, kar jim ustreza. Ni bilo govora, da mora nekdo prinesti na pladnju, ampak, da so potrebne INFORMACIJE, ki so pa lahko res zelo različne:
- pisne
- ustne
- s terena
- anonimne
- s strani drugih institucij

V razmislek tistim, ki jim je všeč "kabinetna" razlaga:

Ste res prepričani, da se zlorabe otrok dogajajo na tak način, da so vidne na cesti ali pri opravljanju običajnega terenskega dela? Oziroma ... zakaj že se ljudje, ki počnejo zlorabe, skrivajo? Če ima kdo dobro idejo, s kakšno obliko terenskega dela se pride do vedenja (opazovanje, vstop v stanovanja, ...), da se nekje dogaja zloraba, pa prosim na plano! :)

freya
09.05.2008, 08:24
CSD brez prijeva suma na zlorabo ne more ukrepati.

Mi pa daj recimo smernice, kaj se naj obrnem, če kot soseda sumim, da je njihov otrok zlorabljen, ne bi pa rada, da bi se obešalo na velik zvon, da sem prijavo dala jaz. Sumim, nisem pa prepričana. Naj raje molčim kot večina sosedov ali kaki organizaciji nakažem, naj diskretno spremljajo stanje v družini?

monster
09.05.2008, 08:46
freya ... anonimna prijava na policijo, na tožilstvo ali CSD takoj. lahko je povsem anonimna, vendar s čim več podatki. pogumno. :)

freya
09.05.2008, 10:12
sprašujem čisto hipotetično

ampak po moje tole ne bi šlo tako na izi. Policija kolikor vem, anonimnih prijav ne sprejema, na tožilstvo ..misliš direktno na Vlasto Nussdorfer. Kaj pa nevladne organizacije, anomimni telefoni?

Dalmatinec
09.05.2008, 10:56
Všeč mi je, da ravnatelju Mercu verjamete na besedo, kar bo pripeljalo do izboljšanja situacije :(

Selektivnost poslušanja je res velika očitno, saj nekateri slišijo samo tisto, kar jim ustreza. Ni bilo govora, da mora nekdo prinesti na pladnju, ampak, da so potrebne INFORMACIJE, ki so pa lahko res zelo različne:
- pisne
- ustne
- s terena
- anonimne
- s strani drugih institucij

V razmislek tistim, ki jim je všeč "kabinetna" razlaga:

Ste res prepričani, da se zlorabe otrok dogajajo na tak način, da so vidne na cesti ali pri opravljanju običajnega terenskega dela? Oziroma ... zakaj že se ljudje, ki počnejo zlorabe, skrivajo? Če ima kdo dobro idejo, s kakšno obliko terenskega dela se pride do vedenja (opazovanje, vstop v stanovanja, ...), da se nekje dogaja zloraba, pa prosim na plano! :)
Daj no, saj ne hodim slep po svetu. Vedno ko pride do kakšnega takega primera, pride na plano, da službe ki so pritojne za preprečevanje in reševanje takih in podobnih problemov še zdaleč niso opravile svojega dela! Tudi v tem primeru je zlorabljeni pred leti že podal prijavo na policijo, pa se ni ukrepalo! Tudi domačini so vedeli kaj se z njim dogaja, pa ne mi rečt da v to enem majhnem kraju ne pride marsikomur na uho. :nonono:

nattka
09.05.2008, 18:24
mene je pa zbodlo nekaj drugega ... domačini so vedeli, kaj se dogaja ...??? in hodili mimo leta in leta ??? nihče se ni potegnil za ubogega človeka ??? še pred kamero niso smeli, ker se bojijo? česa? tega, da bi celemu svetu povedali, da so vedeli kaj se dogaja, pa ni nihče ukrepal ...

nihče od vpletenih ni premogel toliko človečnosti, da bi javil komurkoli ... imamo kup nevladnih organizacij ... kup ustanov, kjer lahko poveš anonimno ... kup novinarjev, ki samo čakajo na mrhovino ...

ma sosedje se niso zanimali, ker jih boli za druge ... lažje se je obrniti stran, kot pa se izpostaviti in telefonirati trikrat na CSD ...
ne briga jih, ker gre za revčka, od katerega ne bodo imeli nobene koristi ... in zato jih je bilo sram pred kamero ...

človek je trpel pred njihovimi očmi in niso ukrenili nič ...
vsi imamo polna usta, ko se javno sprašujemo, kje so institucije ... ko je nekdo že sprožil plaz ... a ko sami ne dvignemo telefona, ko že nevem kolikokrat slišimo razbijanje in jok iz sosedovega stanovanja, je pa zato, ker to ni naša stvar ...

zato je resnica vedno vmes ...

eni CSD-ji so resnično sami sebi namen ... in tisti otopeli "socialni" delavci, ki se ne zganejo ob človeški stiski in se togo držijo paragrafov ... mečejo gnilobo na vse ostale ...
a zavedajmo se, da se zlorabe dogajajo v naši okolici ... v našem bloku ... v naši ulici ...
torej veliko odgovornost nosimo tudi sami ... in to od trenutka, ko se zavemo, da je nekaj hudo narobe ...

če nam je seveda resnično mar ...

monst ...:kisses:

monster
09.05.2008, 21:02
sprašujem čisto hipotetično

ampak po moje tole ne bi šlo tako na izi. Policija kolikor vem, anonimnih prijav ne sprejema, na tožilstvo ..misliš direktno na Vlasto Nussdorfer. Kaj pa nevladne organizacije, anomimni telefoni?

policija ima poseben telefon za anonimne prijave
tožilstvo je dobro katerokoli, ker si morajo prijave porazdeliti
CSD praviloma katerikoli
nevladna organizacija s področja nasilja (SOS telefon, Ženska svetovalnica, Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo Ključ, Združenje proti spolnemu zlorabljanju)

Mighty
09.05.2008, 22:22
še nekaj o policijskem anonimnem telefonu. Bratranec je prijavil "nekaj" in so ga potem se 2krat nazaj klicali kje točno se je tisto kar je prijavil zgodilo :clown:

Njuška Trap
10.05.2008, 02:06
policija ima poseben telefon za anonimne prijave
tožilstvo je dobro katerokoli, ker si morajo prijave porazdeliti
CSD praviloma katerikoli
nevladna organizacija s področja nasilja (SOS telefon, Ženska svetovalnica, Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo Ključ, Združenje proti spolnemu zlorabljanju)
080 1200

Njuška Trap
10.05.2008, 02:06
še nekaj o policijskem anonimnem telefonu. Bratranec je prijavil "nekaj" in so ga potem se 2krat nazaj klicali kje točno se je tisto kar je prijavil zgodilo :clown:
In? :dontknow:

freya
10.05.2008, 05:42
mene je pa zbodlo nekaj drugega ... domačini so vedeli, kaj se dogaja ...??? in hodili mimo leta in leta ??? nihče se ni potegnil za ubogega človeka ??? še pred kamero niso smeli, ker se bojijo? česa? tega, da bi celemu svetu povedali, da so vedeli kaj se dogaja, pa ni nihče ukrepal ...

nihče od vpletenih ni premogel toliko človečnosti, da bi javil komurkoli ... imamo kup nevladnih organizacij ... kup ustanov, kjer lahko poveš anonimno ... kup novinarjev, ki samo čakajo na mrhovino ...

ma sosedje se niso zanimali, ker jih boli za druge ... lažje se je obrniti stran, kot pa se izpostaviti in telefonirati trikrat na CSD ...
ne briga jih, ker gre za revčka, od katerega ne bodo imeli nobene koristi ... in zato jih je bilo sram pred kamero ...

človek je trpel pred njihovimi očmi in niso ukrenili nič ...
vsi imamo polna usta, ko se javno sprašujemo, kje so institucije ... ko je nekdo že sprožil plaz ... a ko sami ne dvignemo telefona, ko že nevem kolikokrat slišimo razbijanje in jok iz sosedovega stanovanja, je pa zato, ker to ni naša stvar ...

zato je resnica vedno vmes ...

eni CSD-ji so resnično sami sebi namen ... in tisti otopeli "socialni" delavci, ki se ne zganejo ob človeški stiski in se togo držijo paragrafov ... mečejo gnilobo na vse ostale ...
a zavedajmo se, da se zlorabe dogajajo v naši okolici ... v našem bloku ... v naši ulici ...
torej veliko odgovornost nosimo tudi sami ... in to od trenutka, ko se zavemo, da je nekaj hudo narobe ...

če nam je seveda resnično mar ...

monst ...:kisses:

resnica je vedno nekje vmes....tokrat me Slakova ni najbolj prepričala
na splošno so mi mučne teme, kjer obravnavajo osebne zadeve

Mighty
11.05.2008, 18:52
In? :dontknow:

kje je tu anonimnost?:dontknow:

monster
11.05.2008, 20:46
seveda ...tukaj ma Mighty čist prou :o

Andreea
11.05.2008, 23:38
madona ste naivni :nonono:

anonimen si samo tako, če si daš feredžo čez bučo (zaradi kamer na vsakem vogalu) in greš v telefonsko govorilnico, potem pa hitro stran tečeš :veryevil:

ponga
12.05.2008, 05:33
Andreea, nič nismo naivni, samo če gre za ANONIMEN telefon na policiji, potem res ne pričakuješ, da te bo policaj poklical nazaj, pa čeprav lahko pride to tvoje številke.

Andreea
12.05.2008, 14:01
jah, če to misliš, oprosti, si po mojem naivna.
a v svobodo govora tudi vrjameš? :rolling:
in v vrtne palčke? :veryevil:

naša policija in sodstvo je skorumpirano, da se kar kadi. prej kot ne, moraš paziti, da ne prijaviš napačnega.

s policijo in CSD sem imela izjemno slabe izkušnje kar se tiče anonimnosti. in tudi z nekaj drugimi "strokovnimi delavci" ki so baje tata mata na svojem področju in starši besno prebirajo njihove knjige o psihologiji in vzgoji.

najbrž bi mi moralo biti žal za tisti procent soc. delavcev, ki se res trudijo, ampak nikomur ne bi svetovala, naj tako rešuje probleme. :nonono: :dontknow: mislim, da kdor jih sam ne more ali noče, mu tudi csd ne bo pomagal. vsaj jaz ne poznam nobenega takega primera, sploh ko so bili vključeni otroci. :(

monster
12.05.2008, 18:27
Andrea ... to je pač žalostno prebrati :(

potem je res vse brez veze, ker proti tako ekstremnemu mnenju, ki pravi "nikoli" in "noben" pač nimam kaj proti-dodati v prid relativnosti človeških usod. :(

Upam, da veste, kje vam lahko pomagajo, ker če je tam tudi odgovor "nikjer" ... :(

ponga
12.05.2008, 18:30
jah, če to misliš, oprosti, si po mojem naivna.
a v svobodo govora tudi vrjameš? :rolling:
in v vrtne palčke? :veryevil:

naša policija in sodstvo je skorumpirano, da se kar kadi. prej kot ne, moraš paziti, da ne prijaviš napačnega.

s policijo in CSD sem imela izjemno slabe izkušnje kar se tiče anonimnosti. in tudi z nekaj drugimi "strokovnimi delavci" ki so baje tata mata na svojem področju in starši besno prebirajo njihove knjige o psihologiji in vzgoji.

najbrž bi mi moralo biti žal za tisti procent soc. delavcev, ki se res trudijo, ampak nikomur ne bi svetovala, naj tako rešuje probleme. :nonono: :dontknow: mislim, da kdor jih sam ne more ali noče, mu tudi csd ne bo pomagal. vsaj jaz ne poznam nobenega takega primera, sploh ko so bili vključeni otroci. :(

Mogoče sem (tudi) naivna, a hvala bogu ne gledam tako črno na vse skupaj.

Metanje vsega in vseh v isti koš pa je za moje pojme neumno. Če imam slabe izkušnje recimo s CSD Šiška, to še ne pomeni, da tudi na CSD Moste in Bežigrad delajo slabo. In ne pomeni niti to, da VSI na CSD Šiška delajo slabo...

Andreea
12.05.2008, 19:03
Andrea ... to je pač žalostno prebrati :(

potem je res vse brez veze, ker proti tako ekstremnemu mnenju, ki pravi "nikoli" in "noben" pač nimam kaj proti-dodati v prid relativnosti človeških usod. :(

Upam, da veste, kje vam lahko pomagajo, ker če je tam tudi odgovor "nikjer" ... :(

nisem tega rekla...

verjamem, da je nekaj tistih ki se trudijo.
le sama imam žal samo slabe izkušnje (in to ne le z eno osebo na eni enoti)

in posledično nikomur ne morem nekoga priporočit na podlagi lastne dobre izkušnje :dontknow:

monster
12.05.2008, 19:36
Andrea, ne dvomim v resničnost tvojih slabih izkušenj in te me žalostijo ...

Sem pa sam prepričan, da slika niti pod razno ni tako črna, saj se o dobrih izkušnjah prekleto malo govori ali hitro pozabi :o

Pa še nekaj:
Če vzameva klasičen primer spora dveh staršev glede zaupanja otroka, kjer ni možnosti poravnave/sporazuma. V vsakem primeru je s stališča odraslih 50% zadovoljnih in 50% nezadovoljnih ali drugače: roditelj, ki mu je otrok zaupan zadovoljen in brez pripomb (dobil je tisto, kar mu po njegovem pripada) in drugi, ki ima po lastnem mnenju razloge za pritožbe :o

Dalmatinec
12.05.2008, 20:23

meni se to ne zdi tolko sporno, če je potem vse ostalo le pri tem...:dontknow:

Mighty
13.05.2008, 16:54
meni se to ne zdi tolko sporno, če je potem vse ostalo le pri tem...:dontknow:

meni pa ja. torej on pozna tvojo številko in jo sporoča "lahko" naprej. hipotetično lahko on nekomu, katerega si anonimno prijavil in ima veze sporoči tvoje podatke. Ne vem, če sem dal najboljši primer ampak pride do zlorab.
vsak ko ma kolege na policiji ve, da se da dobiti razne podatke:nonono:

monster
13.05.2008, 18:30
a če bi prijavili prometno nesrečo, bi se predstavili?

Mighty
13.05.2008, 20:53
a če bi prijavili prometno nesrečo, bi se predstavili?

jup.

monster
14.05.2008, 12:46
ok. anonimnost je namreč vedno manj "kvalitetna" za preiskave ...

Andreea
14.05.2008, 18:14
kolega je prijavil nesrečo, in ker je bil eden od dveh očividcev, so ga čez 3 leta klicali na sodišče in ga spraševali ali je bilo to 20 ali 25m od semaforja :rolling: :rolling: :rolling: pa če se spomne, kaj je imel oblečeno tisti dan :clown:

Vsemogočni
16.05.2008, 00:42
A če je bil takrat tri leta mlajši, so ga tud vprašal :dontknow:

Andreea
16.05.2008, 14:06
V bistvu je trapasto vse skupaj. :nonono:

Ljudje slišijo za take primere, in se ne čudim, da se marsikomu zdi včasih bolje zamižati in se obrniti stran, ko marsikdo, ki želi pomagati, na koncu sam naiebe ko ga drkajo v stilu: "kako se spomnite, da je janez zaklal micko, ko se pa ne spomnite, ali je tisti dan sosedova francka nosila vijolično krilo". :dontknow:

monster
17.06.2008, 23:07
zdaj šele opazu, da smo mal zašli s teme :)

vas je kaj zmotilo v zvezi s CSDji v zadnjem času?

Burda
18.06.2008, 07:44
ma, to so ful občutljive stvari. jaz sem tak socialen človek, pa hočem vsakmu neki pomagat, ej...še vedno sem na koncu izpadla budala. Ko je sosed svojo babnco klofal, da je cel blok donel...vsi lepo tiho in mirno prenašali, jaz tega ne morem, ***emu, saj jo bo še ubil, sem si mislila takrat..in poklicala, pa kaj budalo sem se vmešala zraven, si danes mislim, prvo so policajčki prišli na moja vrata, valjda, da je blo jasno, kdo je prijavu-nikdar več, ma naj se pobijejo, sem si rekla, ona je itak potem dedcu vse oprostila in ga ljubila ko boga.
pa enkrat pridem na parking-zagledam razbit avto do amena-uf, pomislim, kolikokrat so ga meni, pa še ukradli, ne samo razbili, ma, človek se mi je zasmilil in sem prijavila na PP, in spet, zasliševali so me, kot da sem ga jaz fentala.
po drugi strani pa včasih v bloku slišiš kakega otroka vreščat, ko bi ga klali, ej, pa če ne bi sama imela otrok, ki so tudi bili majhni, ne bi vedla, kako znajo za brezveze vreščat-pol se pa vprašaj, al ga kdo tolče in maltretira, al je vse skupaj samo velika otroška trma in vreščanje v prazno. :dontknow: kva, naj grem na vrata vprašat, če ga mučijo???:dontknow:

freestar
22.06.2008, 16:13
Spoštovani forumaši. Poznam tričlansko družino, ki je v hudi stiski. Prodala je stanovanje v mestu, ker ne zmore troškov in kupuje hiško na podeželju. Sam nisem najbolje seznanjen s socialnimi transferji. Zato so me praševali kako veliko nepremičnino in koliko zemljišča si lahko privoščijo, da ne bodo prišli iz dežja pod kap. Žive zgolj od socialne podpore. Slišali so namreč, da je nekaterim podpora odtegnjena, ker imajo preveliko nepremičnino, ali preveč zemlje. Niso pa kmetje oz. nimajo statusa kmeta. Za morebitne nasvete, ali linke do ustreznih podatkov se vam že v naprej zahvaljujem. Če poznate kašno poceni nepremičnino pa toliko bolje. Ve koristno bom družini posredoval nemudoma.

freestar
04.07.2008, 17:37
Opažam, da je vaš socialni čut bolj deklarativen kot kaj več.

lila5
04.07.2008, 23:48
Mogoče pa le nismo, tako kot ti, seznanjeni s socialnimi transferji.......

glede nepremičnine pa.....a je ta lahko kjerkoli v Sloveniji........? Nikjer namreč nisi navedel, iz katerega konca Slovenije so tvoji prijatelji......:dontknow:

monster
05.07.2008, 10:25
živ freestar,

last nepremičnin ali tudi denrana sredtsva pridobljena zaradi prodaje nepremičnin ali delnic so pogosto razlog, da se denarno socialna pomoč prekine, ker imajo ljudje možnost živeti od tega. Denarna pomč naj bi bila začasna zadeva in ne maram brati, da nekdo živi od nje ... kakšne so pa možnosti, da ne bi več "živeli" od nje?

freestar
05.07.2008, 14:03
Mogoče pa le nismo, tako kot ti, seznanjeni s socialnimi transferji.......

glede nepremičnine pa.....a je ta lahko kjerkoli v Sloveniji........? Nikjer namreč nisi navedel, iz katerega konca Slovenije so tvoji prijatelji......:dontknow:Sosedje iz Ljubljane.

freestar
05.07.2008, 14:26
živ freestar,

last nepremičnin ali tudi denrana sredtsva pridobljena zaradi prodaje nepremičnin ali delnic so pogosto razlog, da se denarno socialna pomoč prekine, ker imajo ljudje možnost živeti od tega. Denarna pomč naj bi bila začasna zadeva in ne maram brati, da nekdo živi od nje ... kakšne so pa možnosti, da ne bi več "živeli" od nje?

Se strinjam s teboj. Saj sem želel le pomagati, ker so me prizadeti povprašali. Pa sem se obrnil na vas. Nič drugega. Je pa tudi meni dalo misliti. Torej, če nekdo proda nepremičnino, ki je zaradi visokih stroškov ter majhnih prihodkov ne more več vzdrževati, je pravzaprav prišel z dežja pod kap. Če sem prav razumel, mu socialno odtegne vse "dobrote", ker je človek toliko "zaslužil" s prodajo. Prav nič pa jih ne zanima dejstvo, da je moral kupiti drugo nepremičnino, poplačati stare dolgove, davke in še naprej kupovati hrano, šolske potrebščine, plačevati elektriko, obvezni rtv prispevek itd. Če gremo še dlje. Nekomu se lahko pripeti, da izvršitelj na dražbi proda njegovo stanovanje, poplača upnike, sebe ter davkarijo. Ostanek pa izroči dolžniku. Zato mu socialna služba, na podlagi prodane nepremičnine ter domnevnega zaslužka, odtegne vse transferje saj je strogo uradniško in po zakonu gledano, človek zaslužil več kot upravičencu do teh transferjev gre. Kar pomeni, da lahko z drobižem, ki mu je ostal prosi na Tromostovju in čaka dne, ko se ga bo socialna služba usmilila in po ne vem kakšnem in meni nenznanem zakonu ponovno uvrstila na seznam upravičencev. Seveda šele, ko bo sam zaprosil za pomoč. Pa bog ne daj, da bi imel v banki 430 EUR saj bi to pomenilo nezaslišano kršitev. Imam prav, ali se moti?

monster
05.07.2008, 18:49
ja, birokratsko gledano imaš prav :( ...ne ravno 430 EUR, so pa lahko problem certifikatne delnice in tudi prodaja nepremičnine ...

država je tista freestar, ne socialna služba ... država določa cenzuse, pravila igre in pogoje, ko se nekaj odtegne ...

freestar
07.07.2008, 16:35
Res je. Držva je najslabša mati. Mislim, da znancev ne bom mogel potolažiti. Pa vseeno hvala za odgovor.

monster
07.07.2008, 20:49
Mislim, da res ne :(

monster
10.07.2008, 17:52
Priročnik in osebna pripoved: Zlorabljen otrok v sistemu države

Ljubljana, 10. julija (STA) - Knjiga Natalije Mrkač z naslovom Zlorabljen otrok v sistemu države temelji na podlagi osebne izkušnje avtorice, ko ji je socialna služba brez zahtevanih postopkov za odvzem ali obrazložitve odvzela hčerki. Kot trdi avtorica knjige, sta hčerki zaradi zatajitve pristojnih institucij v rejništvu ostali sedem let.

Namen knjige ni predstaviti osebno zgodbo, saj je njena zgodba le podlaga za nastanek te knjige, je dejala Mrkačeva. Namen knjige je namreč posredovati navodila in informacije o določenih stvareh in za kaj je kdo pristojen, zato je v tej luči knjiga tudi priročnik.

Nataliji Mrkač so leta 1999 v enem popoldnevu odvzeli hčeri brez zahtevanih postopkov za začasen odvzem otrok, brez predhodnega objektivno ugotovljenega stanja in brez vednosti matere. Socialna služba sprva materi tudi ni povedala, kje so otroci in ali je zanje poskrbljeno. "Sedem let sem poskušala od centra za socialno delo pridobiti razloge za odvzem otrok, kar je po zakonu nujno, vendar razlogi za odvzem niso bili nikoli opredeljeni," je razložila Mrkačeva.

"Na začetku, ko so mi bili odvzeti otroci, je vsekakor šlo za človeško napako, napako v odločitvi strokovne delavke, ker ni bil pravilno izveden postopek. Nato pa je zatajil sistem, ki je to dopuščal in se je prevesilo v sistemsko napako, saj so verižno odpovedale vse inštitucije". "Sodišče je o tem, kje bosta moji hčerki živeli, odločalo štiri leta, namesto največ enega, kot je predvideno v zakonodaji," pojasnjuje Mrkačeva.

Stvari so se začele razpletati, ko je Mrkačeva za pomoč prosila komisijo za preprečevanje korupcije, saj so se službe, od katerih je Mrkačeva zahtevala pojasnila, šele takrat začele odzivati. Na koncu sta socialna inšpekcija in komisija za preprečevanje korupcije ugotovili spisek nepravilnosti, ki je dolg štiri strani, vendar proti osebam, ki so naredile napake, še ni bilo sproženih nobenih sankcij. Strokovna delavka, ki je to povzročila, še naprej opravlja svojo službo, opozarja Mrkačeva. Leta 2006 so hčeri vrnili nazaj k materi.

Kot je povedal Matic Munc s Konfederacije sindikatov Slovenije, kjer je potekala predstavitev knjige, bi morale spremembe v sistemu iti predvsem v smer hitrosti postopkov in tudi v sam nadzor.

lady_lucifer
10.07.2008, 20:43
glede na sodno prakso ESČP v strasburgu, bi lahko izterjala precejsnjo odskodnino..

monster
16.07.2008, 19:49
http://www.siol.net/slovenija/novice/2008/07/novinarji_slovenskih_novic_portala_delosi_in_kanal a_a_so_krsili_kodeks.aspx

apancur
22.07.2008, 15:06
Denarna pomoč? Prositi zanjo je po mojih izkušnjah višek samoponiževanja. Pred vrati pisarne smo stali kot bi šli na giljotino ... Socialna delavka je bila vsa uradniška, hladna, z nekoliko spakljivim načinom govora. No, saj so vsi birokratki na CSD takšni ... Potem sva prišli do tega, kakšno stopnjo izobrazbe imam, nato pa še do tega, da sem tudi sama socialna delavka. Joj, je zasijala, sem mislila, da jo bo kar konec od prijaznosti. Kar medila se je od prijaznosti ... Ojej. A prej pa nisem bila tega vredna?

Po tistem nisem več nikoli zaprosila za DSP, čeprav sem še bila v takšni situaciji. Zdaj vemo še en razlog, zakaj se država hvali, da število DSP upada?
Če sem se jaz počutila pri njih bedno, kako se počuti en kmetek iz rovt, ki mu je še manj jasno, kaj hočejo od njega?

Še ena zanimiva izkušnja - s sestrično, s cenjeno socialno delavko. Že dolgo tega je delala z Romi, zasebno pa razlagala o njih, da so oni "drugačni ljudje kot mi, nekulturni, smrdijo ...". Kako lahko delaš z določeno populacijo, ki jo preziraš, kako kvalitetno je takšno delo? Kakršen si ti do njih, so tudi oni do tebe. Takšni so kot vsi ljudje in nisem imela nobenih težav z njimi.

Ja, na CSD-jih očitno obstaja hierarhija. Zaposleni v njih očitno začnejo z DSP, ali pa, kot v tem primeru, z Romi. Potem sčasoma prilezejo višje. Se kaj izboljša vsaj odnos do strank, če že kvaliteta dela ne?

Pri večini državnih organov za razliko od CSD zdaj že naletimo na boljši odnos, tudi čakati, če je že potrebno, je lažje. Na CSD pa mi je neprijetno in sem res vesela, da mi ni treba k njim ...

Vsemogočni
23.07.2008, 22:07
Glede denarne pomoči je v glavnem tako. zanjo prosijo predvsem tisti s polno ritjo in postranskimi bajnimi zaslužki, ki pa se znajo prikazati kot super reveži. Pravi revež se težko odloči za prošnjo po denarni pomoči in stiska toliko časa dokler le rine nekako naprej.

Tisti pa ki znajo nategovati socialno, pa tako že v glavnem dobro živijo in imajo socialno podporo le kot dobiček, ki ga je možno pridobiti, kamot pa bi shajali tudi brez njega. Vendar če jim ga država podari, ga je pač za vzeti.
Tukaj pa socialna naredi premalo. Res pa je biti težko pravičen in ugotoviti, kdo potrebuje pomoč, kdo pa kdo se nareja, da jo je potreben. In verjamem, da je tistih prejemnikov denarne pomoči ki se narejajo, da jo potrebujejo bistveno več kot tistih, ki jo resnično potrebujejo pa je ne dobijo. Žal je pač tako.

monster
02.08.2008, 19:24
ja :( se zelo strinjam Vsemogočni ... zame je trenutno edina rešitev finančna policija, ki bi nadzirala pretok transferjev. nekaj je narejeno v tej smeri, ker se krepi mreža, preko katere preverjaš, kaj ima posameznik res v lasti, ko prosi za DSP.

Drugače si pa težko predstavljam, kako bi DSP lahko dobili ljudje, če zanjo ne vložijo vloge? :o ...

Običajno je bil začetek "kariere" res na DSP, kar je bilo čisto po krivici obravnavano manjvredno. V resnici bi moral biti DSP v povezavi s prvo socialno pomočjo osnova dela, kjer bi pravi upravičenci ne dobili samo socialne pomoči, ampak veliko informacij za ponovno vključenost v socialne mreže (zaposlovanje, izobraževanje, upokojitev, nadomestila, ...) in bi se vedelo, da gre za začasno krizo, kjer boš izplaval. Veliko ljudi pa celo računa na DSP kot na osnovo družinskega proračuna, kar je zabloda ...

monster
04.09.2008, 17:20
no, kako vlagate vloge za štipendije :(

ponga
06.09.2008, 10:22
monster, kako se pa vi spopadate z njimi? ;)

monster
06.09.2008, 12:54
zaenkrat težko rečem. Kar sem imel stika z ljudmi/strankami, so bili nekateri zelo nestrpni/jezni ... težko razumejo, da nimamo mi veze s tem, da sedaj sprejemamo vloge ...

ponga
06.09.2008, 17:40
Pa zakaj pa bi se stranke pritoževale? A ni čisto vseeno, a vlogo nesejo na zavod ali na CSD?

monster
06.09.2008, 18:32
ne vem. očitno jih moti, da morajo priti k nam, da so nova pravila glede dodeljevanja štipendij (pogoji) nejasna, tudi glede Zoisovih - čeprav teh vlog pri nas ne sprejemamo ... :(

recimo: gospa v minulem tednu ni želela počakati, da ji podrobnosti pojasni nekdo, ki dela na tem področju, temveč je odšla z besedami, da ker nič ne vemo si itaq ne zaslužimo plač ... :( ne rečem, da je to večina reakcij.

ponga
06.09.2008, 20:57
Koliko bi potem lahko kandidate za Zoise motilo glede oddaje, saj lahko vloge oddajajo le v Ljubljani.
Pogoji pa so jasni, če jih človek prebere. Če jih ne, pa se sprašuje neumnosti, ja.

monster
17.09.2008, 20:08
zadnje čase veliko bolj mirno glede štipendij :)

Veliko vprašanje:

Kaj pravite na pobudo, da RS končno začne spoštovati Mednarodno konvencijo o otrokovih pravicah in postanejo odvzemi otrok pravno postopki na sodiščih (družinskih) in ne več upravni na CSDjih?

lady_lucifer
17.09.2008, 23:47
za. ze iz nacela delitve oblasti izhaja, da v tako obcutljivih zadevah (pa ne samo teh) o pravilih in ukrepih ne mora odlocat organ, ki je pravila tudi sam oblikoval ali pa vsaj sodeloval pri oblikovanju, zato potrebujemo neodvisno in nepristransko odlocanje.

king16
18.09.2008, 07:39
Nujno potrebno ob upoštevenaju, da sodijo in odločajo strokovno usposobljeni sodniki.

lady_lucifer
19.09.2008, 21:24
za referenco si lahko preberete sodbo ESČP iz strasburga - scozzari in giunta v. italija, v kateri nas sodnik BMZ v locenem mnenju poda celovito mnenje o tej zadevi.

monster
23.09.2008, 20:08
hvala lady :) zanimivo ...sprintal in berem ;)

Erikfrik
27.09.2008, 21:04
Lep pozdrav vsem!

Zanimalo bi me če je tukaj kakšen študent-pavzer(ki kljub temu da nima statusa opravlja študijke obveznosti), ki prejema denarno socialno pomoč od CSD?

No jest bom tudi eden izmed takih :S pa bi me zanimalo kako priti do pomoči...

No seveda lahko svetuje tudi kdo drug... :)

thx

monster
29.09.2008, 21:30
odvisno je od višine družinskega dohodka - če je ta previsok, potem pomoči ne bo. trenutni cenzus je 212 EUR na družinskega člana in to verjetno doma presegate.

Svetujem, da prijaviš ločeno gospodinjstvo, se prijaviš na zavodu za zaposlovanje in boš dobil denarno socialno pomoč. Za pomoč pa zaprosiš na svojem krajevnem CSDju, vendar bi bilo dobro prej izpolniti to, kar sem ti napisal, ker drugače ti bodo pvoedali isto in boš moral to storiti potem ... :)

Vsemogočni
30.09.2008, 00:28
Lep pozdrav vsem!

Zanimalo bi me če je tukaj kakšen študent-pavzer(ki kljub temu da nima statusa opravlja študijke obveznosti), ki prejema denarno socialno pomoč od CSD?

No jest bom tudi eden izmed takih :S pa bi me zanimalo kako priti do pomoči...

No seveda lahko svetuje tudi kdo drug... :)

thx

Celo leto lahko delaš preko študentskega servisa. Sej nč ne boli če delaš :nonono: :dontknow:

Erikfrik
30.09.2008, 16:55
Celo leto lahko delaš preko študentskega servisa. Sej nč ne boli če delaš :nonono: :dontknow:

Kako naj delam celo leto preji ŠS, če nimam statusa??????

monster
30.09.2008, 17:48
uradno ne more delati preko ŠS, lahko pa preko zavoda za zaposlovanje sprejme delo primerno svoji izobrazbi - oziroma, glede na kriterije Zavoda - ga mora sprejeti.