Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Stara in Nova zaveza

shem_me_zion
18.08.2007, 07:45
Kaj imata skupnega in zakaj ju Krscanstvo obravnava skupaj?

Ce je Judovstvo moralo zrtvovati del naravnosti (skupaj s percepcijo realnosti) za prezivetje nacije (kar je delovalo), potem je Krscanstvo storilo isto, a brez pogoja za prezivetje kateregakoli ljudstva. Nenaravnost Krscanstva je tako groteska, da postaneta celo lasten izvor te mentalitete in njena identiteta stvar ad hoc teologije. Par vprasanj:

1) Kako lahko Kristjani tridijo, da Nova zaveza deli Boga (!) s Staro zavezo?

2) Kako lahko Kristjani v isti kos mecejo ucenje Jezusa in Pavla?

Razumljivo je, da so v vsakem verstvu prisotne kontradikcije (kot tudi, na zalost, pri racionalinih disciplinah), a v teh primerih gre za temeljne kontradikcije. Vprasanja me zanimajo iz cisto teoloskega aspekta in ne nujno in historicnega (ki ga morda bolje poznam). Torej, kako "moderna" teologija odgovarja na zgornji vprasanji?

Trdonja
18.08.2007, 13:47
shem.................,

Glej, o vprašanjih, ki jih postavljaš, se velikanska večina katoličanov NIKOLI NA SPRAŠUJE - tisti pa KI VEDO - pa seveda interesno molče!

Denimo:

"Oče" judovstva (patriarh), bi naj bil Kaldejec iz mesta UR - imenovan ABRAM (kasneje so ga Judje preimenovali v ABRAHAMA) - se pravi, da ni bil Jud. Od Kanaanca MELKI-SADEKA, je ob neki priliki sprejel verovanje v "EL-elyona" (boga višav) in ta KANAANSKO "bog" s svojim panteonom - sedemdesetih sinov in Ašere (nekajkrat omenjenih v SZ) so bili "bogovi" Judom vse do trenutka, ko je EGIPČAN s polovičnim imenom "moses" uvedel kot "boga" enega izmed sinov EL-elyona - z imenom YAHWEH in z njim tudi MONOTEIZEM, kar je trajalo vse do začetkov "krščanstva", ko je ta YAHWEH "moral" odstopiti svoje mesto nekemu Judu, ki je po volji "očetov" iz patristike "pridobil" status "homoousis" (iz iste substance, kot "bog) ki ga je izrinil s prestola in je počasi potonil v pozabo - danes je pomembnejša neka judovska ženska, za katero se ne ve niti kako dolgo je živela in kdaj je umrla - "postala" je namreč "kraljica nebes" - prevzela je to titulo od Nimrodove SEMIRAMIS ....

TEMELJ katolištva pa je PAVLIZEM - gre za skupek doktrin v katerih "konvertit" Pavel, omenja Ješuo ha Nozrija - samo dvakrat - enkrat - kot Andrejevega brata...in nima s prvotnimi nauki ločine Nazarejcev , katerih vodja je Ješua bil - prav nobene zveze - čeprav se je tudi on (Pavel) pustil imenovati za "vodjo ločine Nazarejcev"....

mizarstvo.lorencak
18.08.2007, 21:57
Stara in Nova zaveza imata skupnega enega in istega Boga, in v obeh delih veje eden Božji duh.
Mislim, da Bog z Novo zavzo dela vse na novo in postavlja nove temelje za človeštvo, seveda, s tem pa ne odpravlja Stare zaveze in ostaja enako spoštovana, kot prej.

Kakor zamenjamo staro ponošeno suknjo za novo in prva ni več primerna za nošenje, ker že po večkratnem
krpanju ne zdrži več in se vedno znova strže zraven pravkar popravljenega, tako mora tudi človek zamenjati
Staro za Novo zavezo, če hoče razviti pot duhovnosti, in se nazadnje združiti z Bogom.
V vsakem primeru pa Stara zaveza ostaja in ni zavržena s strani Boga.

Mislim, da Pavel nima veliko ali skoraj nič skupnega z Jezusom in Svetim pismom.

Kako moderna teologija gleda na tvoja vprašanja, pa ne vem.

Trdonja
21.08.2007, 19:43
lorenčakov mizar,

tvoja trditev - "...da imata SZ in NZ skupnega in istega boga..." sveda NE DRŽI!

Kaldejec Abram, kasneje od Judov "inkulturiran" in preimenovan v Abrahama - je po "nasvetu" Kanaanca Melchi-sadeka, ki je bil Salemski (Uru-salem - današnji Jeruzalem) kralj in veliki duhovnik KANAANSKEGA boga Najvišjega z imenom EL-elyon - ali EL- Shaddai (gorski bog - bog višav)

lorenčak - daj si vendar preberi Genesis 14:17-24 - citiram:

17 Ko se je vračal od zmage nad Kodorlahomorjem in nad kralji, ki so bili z njim, mu je sodomski kralj prišel naproti v dolino Save, to je Kraljevo dolino.
18 Salemski kralj Melkizedek pa je prinesel kruha in vina, bil je namreč duhovnik Boga Najvišjega. 19 Izrekel je blagoslov:
»Blagoslovljen bodi, Abram, od Boga Najvišjega, ki je ustvaril nebo in zemljo!
20 Slavljen bodi Bog Najvišji, ki ti je v roke izročil tvoje sovražnike.«
Tedaj mu je dal desetino od vsega.
21 Sodomski kralj pa je rekel Abramu: »Daj mi ljudi, imetje pa obdrži zase!« 22 Abram je odgovoril sodomskemu kralju: »Povzdignem roko h Gospodu, Bogu Najvišjemu, ki je ustvaril nebo in zemljo.

Tega "boga najvišjega" - imenovanega EL-elyon ali EL-Shaddai, so potem častili na kraju imenovanem - BETH-EL.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bethel (בֵּית אֵל), also written as Beth El or Beth-El, meaning "House of God" (in general), or "House of (the specific god named) El", was a town in ancient Israel, about 10 miles north of Jerusalem. Its location is generally identified with the modern Palestinian village of Beitin in the West Bank
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tukaj imaš link:

http://www.biblija.net/biblija.cgi?set=2&id4=1&l=sl&q1=1

pa v iskalno vrstico izpiši "Betel" (iskanje besed) in izpisalo se ti bo kar nekaj citatov iz katerih boš lahko marsikaj razumel....

Minejo stoletja in pojavi se Egipčan s polovičnim imenom "moses" (egiptovska aristokracija, je imela imena sestavljena iz dveh delov - primer: "TUT-moses ali RA-moses", kar je pomenilo "rojen od TUT-a ali rojen od RA-ja") - kasneje so mu Izralci izbrisali prvi del imena in "ostalo" je "ime moses" alias Mojzes....ki je ustoličil kot novega boga - enega izmed "EL-elyonovih" sinov imenovanih ELOHYIM - z osebnim imenom YAHWEH, kar najdeš zapisano v Eksodusu 6:2-6:

2 Bog je govoril Mojzesu in mu rekel: »Jaz sem Jahve. 3 Prikazal sem se Abrahamu, Izaku in Jakobu pod imenom El Šaddaj (»Bog Vsemogočni«); a z imenom ‚Jahve‘ se jim nisem razodel. 4 Sklenil sem tudi zavezo z njimi, da jim bom dal kanaansko deželo, deželo njihovega tujčevanja, ki so v njej bivali kot tujci. 5 In jaz sem tudi slišal vzdihovanje Izraelovih sinov, ki jih zasužnjujejo Egipčani, ter sem se spomnil svoje zaveze. 6 Zatorej reci Izraelovim sinovom: ‚Jaz sem Jahve; izpeljem vas izpod tlake Egipčanov, iztrgam iz njihove sužnosti in vas rešim s stegnjenim laktom in z velikimi sodbami. 7 Vzamem vas za svoje ljudstvo in bom vaš Bog in spoznali boste, da sem jaz Jahve, vaš Bog, ki vas izpeljem izpod tlake Egipčanov. 8 Potem vas privedem v deželo, ki sem jo s povzdignjeno roko obljubil dati Abrahamu, Izaku in Jakobu; in dal vam jo bom v posest, jaz, Jahve.‘«

In tako je Egipčan "moses" lepo ZAMENJAL starega EL-Šaddaja za mlajšega in bojevitejšega "gospoda nad vojskami" Yahweja, ki ga je za osvajalske pohode nujno potreboval....

Seveda pa je z NZ - žalostna "usoda" doletela tudi Yahweja - skozi patristiko, se je ob obilni pomoči "pavlizma" POJAVILA "sveta trojica" in Yahveh - prej bojevit in ljubosumen "bog", ki kaznuje krivice očetov nad otroci, do sedmega kolena - je moral spokati in izginiti v pozabo - zavladala je kopija NINUSA in SEMIRAMIS ( "Kraljica nebes z Detetom") polatiniziran JUD - "bog-človek" Jezus in Marija........torej ne govori o "istih bogovih" dragi mizar....

biz
22.08.2007, 08:38
Lepo si opisal to trdonja, vendar pa je ključ krščanske religije v SZ in v judovski skupnosti enako se zgodi tudi z koranom, ki je ponovno splet SZ, NZ in Mohamedovih prerokb.
Torej se da trditi da imamo tako Judje, Krščani kakor tudi Muslimani istega boga.
Religija je kakor vse na tem svetu se spreminjajoča snov, ki se razvija z skupnostjo in na ta način omogoča določeni skupini vpliv nad večino. Hkrati pa je sveto pismo predstavljalo prenos zgodovine na kasnejše rodove, ki so jo seveda za lastne potrebe prirejali in hkrati razlagali vprašanje zakej? Zakaj je dež, zakaj je sonce, zakaj imamo morje, zakaj, zakaj, zakaj ...
Istočasno pa je biblija delovala kot osnova za zakone in za sobivanje večje skupine ljudi na majhnem prostoru, saj so "bogovi" postali potrebni šele z ustanovitvijo prvih mest in večjih naselij in socializacijo človeštva.

mizarstvo.lorencak
22.08.2007, 21:04
Ja, veliko učenih in ne učenih ljudi si prizadeva, da bi razumeli, kar je zapisano v Stari in Novi zavezi,
in potem pametujejo vse povprek, ter se izkazujejo za vse mogoče modrijane.

Vendar, to ni tako preprosto, kot nekateri hočejo in si želijo. Ampak, do ključa razumevanja Svetega pisma,
pa ni tako lahko priti, čeprav je lažje od vsega na tem svetu, če le človek hoče.

Zaradi neumnosti nekaterih samooklicanih ljudi, pa svet ostaja preklet in bo tudi ostal do konca časov.

Trdonja
22.08.2007, 22:08
lorenčakov mizar,

Torej se poskušaj nemudoma znebiti te svoje "samooklicane neumnosti", da se rešiš tega prekletstva do "konca časov"......

Skupek starih pergamentov, ki so zbrani v današnjo Biblijo ima "razgibano" zgodovino - Judovstvo je svoje doktrine in ontologijo - REVIDIRALO vsaj šestkrat in v 6.stol. BCE je bila vsa SZ popolnoma NA NOVO zapisana - IN RETRO (za nazaj), saj so Judje v babilonskem suženjstvu povsem spremenili ontološki pristop ter vse doktrine in nauke, saj so padli pod vpliv babilonskih vedenj in že tudi helenizem, je pričel kazati svoj vpliv.....

Gre za zgodovino (močno idealizirano in prirejeno) judovstva in tu ni kaj razumeti ali ne razumeti - morda bi za spremembo poskusil kakorkoli DEMANTIRATI od tistega, kar sem zapisal - ne pa, da se zatekaš k nekemu medvrstičnemu "sublimnemu" obtoževanju - saj tako PREDVSEM TI SAM izstopaš, kot "modrijan, ki pametuje" in še kar išče ključe do razumevanja, čeprav je več kot očitno, da ne premoreš niti najbolj elementarnega znanja v tej materiji - o kateri pa bi sicer rad "diskvalifikatorno diskutiral"....

mizarstvo.lorencak
23.08.2007, 21:17
Bog vedno in v vsakih časih obnavlja svojo nespremenljivo besedo,ki jo skozi čas človek nevede
spreminja in potvarja. Nespremenljivo in večno Božjo besedo posreduje Bog ljudem, preko ljudi, ki
so se Mu približali in lahko govorijo z Njim, ali pa Ga vsaj slišijo.

Zato ni bojazni, da bi se Božja beseda izgubila in, da bi jo satan uničil.
Božji duh je večen in nespremenljiv, zato tudi danes govori isto, kar je govoril pred tisočletji.
Kdor ne prevzame Božjo voljo za svojo in s tem potem tudi spozna pravo Božjo besedo,
ne more dovolj razumeti Svetega pisma, kj šele kaj drugega.

V labirintu je veliko poti, a vendar samo ena je prava, ki vodi na svobodo.

slehernik
24.08.2007, 18:53
1) Kako lahko Kristjani tridijo, da Nova zaveza deli Boga (!) s Staro zavezo?Ker to vseskozi trdi Nova zaveza? :blush:
2) Kako lahko Kristjani v isti kos mecejo ucenje Jezusa in Pavla?Spet zaradi Nove zaveze ...

Sprašuješ, zakaj so kristjani kristjani?

Odeen
24.08.2007, 23:45
eno in isto..., eni in isti..., znova in znova...

Trdonja
25.08.2007, 20:04
Lorenčakov mizar,

če bi bila "božja beseda" - kakor trdiš - "nespremenljiva" - NE BILO ČESA "OBNAVLJATI"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"Stara zaveza" je predvsem zgodovina judovstva - vsaj ŠESTKRAT povsem REVIDIRANA in postavljena na povsem nove "ontološke temelje" - pač v skladu z "inkulturiranimi" elementi doktrin, pridobljenih od Egipčanov (monoteizem), Babiloncev ali Grkov in ostalih kultur.

Navedel sem ti, kako so se menjavali "bogovi" z znanimi imeni - ti seveda tega NE KOMENTIRAŠ, ker te ti podatki begajo, saj jih lahko preveriš tudi v Bibliji....

Zgodba o Logosu (beseda) in Zofiji (modrosti) je nastala v helenizmu in je seveda prišla tudi v judovstvo in kasneje tudi v "krščanstvo"("Logos je meso postala...") Judje so pač to filozofsko "dognanje vnesli v judovstvo":

Heraclitus (c 535–475 BCE) established the term LOGOS in Western philosophy and was one of the first to associate it with fire.

One must not follow what is common; but, even though the Logos is common, most people live as though they possessed their own understanding of it. The common is what is open to all, what can be seen and heard by all. To see is to let in with open eyes what is open to view, i.e. what is lit up and revealed to all. The dead (the completely private ones) neither see nor hear; they are not closed. No light (fire) shines in them; no speech sounds in them. And yet, even they participate in the cosmos. The extinguished ones also belong to the continuum of lighting and extinguishing that is the common cosmos. The dead touch upon the living sleeping, who in turn touch upon the living waking.

Heraclitus also used Logos to mean the undifferentiated material substrate from which all things came: "Listening not to me but to the Logos it is wise to agree that all [things] are one." In this sense, Logos is the arche, the first principle of the cosmos in Pre-Socratic philosophy. Logos therefore designates both the material substrate itself and the universal, mechanical, "just" way in which this substrate manifests itself in and as individual things; that is, it subsumes within itself the later Platonic distinction (in Timaeus) between "form" and "matter".

in ga z znamenitim prologom v 4. (domnevno Janezovem) evangeliju KASNEJE vnesli tudi v porajajoče se "krščanstvo"...

mizarstvo.lorencak
25.08.2007, 21:25
Še veliko bo vode steklo po rekah v morje, preden bodo nekateri spoznali luč sveta in se začeli zavedati,
kaj je noč in kaj je dan. Vem, da je težko razumeti, kar pač človek ne doume, ampak Bog v Svetem pismu
pravi; iščite in našli boste; trkajte in odprlo se vam bo in še več je takšnih prilik.

Zmeda v današnjem svetu je velika, zato je nujno, da se ravnamo po danem Božjem navku, da nas ne bo tema
objela s svojo navidezno ali temno svetlobo.

Duhovna Božja beseda je nespremenljiva, neveden človek, pa na papir zapisano Božjo besedo, lahko
spreminja po svoji svobodni volji, seveda tisti, ki hoče biti bolj pameten od Boga.

Trdonja
26.08.2007, 15:35
lorenčakov mizar,

Glej, "luč sveta in otroci luči" so bili ESENI - Jud Ješua ha Nozri, je kot imitator starozaveznih Nazircev, nekaj prvin raznih naukov, osvojil tudi od njih - saj je tudi sam govoril, da je "luč sveta".....odtod tudi vsa ta zmeda, ki jo omenjaš....

"sveto pismo" je absolutno nekredibilna "knjiga" - sestavljena je namreč iz množice fragmentarnih "no name" zapisov, ki so poljubno in po volji kreatorjev domnevnih vsebin, sestavljeni v nek puzzle, brez vsake konsistentne vsebine...najmanj pa bi lahko vsebino Biblije, označili za "božjo besedo"....

Naj ti pripopam kakih deset variant prevodov te knjige - vse so različne....:

http://www.blueletterbible.org/

pa nehaj s to tvojo "odmaknjenostjo" in polemiziraj tako, kot se to počne.