Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Priimek po ločitvi??

tejka
30.08.2007, 16:20
Že nekaj časa se ukvarjam s tem, naj po ločitvi spet prevzamem svoj dekliški priimek al naj še počakam, da bo otrok polnoleten? :dontknow: Včasih tastari kompliciramo in delamo iz muhe slona, a ne?:2thumbs:
Ampak vseeno bi rada slišala kakšno mnenje, mogoče je kakšna od vas tud že bla v taki dilemi. Kaj sploh predstavlja priimek, ki mi trenutno dela tok problemov??;)
:tenx:

pinky
30.08.2007, 17:54
Jaz sem obdržala moževega. Cel kup prednosti sem našla v tem
- v službi, poslovni partnerji in stranke so me poznali s tem priimkom
- vse dokumente sem mela z njim; vključno z npr. rojstnim listom otroka
- z otrokom sva imela isti priimek - in ni treba potem na vsek koncih dokazovati, da je res moj (šola, upravne službe, pošta, banka, .....)

in čist nobenega realnega argumenta, da bi ga šla spet spreminjat....

Otrok je že par let polnoleten - in še vedno nimam namena karkoli spreminjat

Irina
30.08.2007, 18:54
Ob sklenitvi zakonske zveze matičar/matičarka vpraša bodoča zakonca za kateri priimek/priimka sta se odločila. Priimek za katerega si se ob sklenitvi zakonske zveze odločila je tvoj in ne možev. Saj bi se skupaj lahko odločila tudi ja tretji priimek ali bi obdržala svoj dekliški, možnosti je še več.

Ne samo ob razvezi zakonske zveze, naš zakon (pod določenimi pogoji) dopušča spremembo tako priimka kakor imena. Zatorej glej na svoj (ne možev) priimek ob razvezi zakonske zveze s praktičnega zornega kota, kakor je navedla Pinky.

Mesečnica
31.08.2007, 06:14
Hmmm, jaz bi rekla, da je odvisno tudi od tega, kako všeč ti je tvoj trenutni priimek, kako pa tvoj dekliški priimek. Jaz sem bila ob poroki že tako "navezana" na svoj dekliški priimek, da sem se ga odločila obdržati, moževega sem pa dodala zraven. Sin ima samo možev priimek. Res je praktično, da imava s tamalim isti priimek (vsaj delno, a ne), ker tako takoj nekako paševa skupaj. Bi pa verjetno ob ločitvi (upam, da ne bo to tega prišlo) šla nazaj zgolj na svoj dekliški priimek, ker: (1) bi mi bilo tako bolj praktično (manj pisanja), (2) mi možev priimek niti ni najbolj všeč (moj mi je lepši) - pa ne mislim, da mi je grd, samo moj mi lepše zveni (morda zato, ker ga imam že 32 let).

Kaja
31.08.2007, 07:26
Ob sklenitvi zakonske zveze matičar/matičarka vpraša bodoča zakonca za kateri priimek/priimka sta se odločila. Priimek za katerega si se ob sklenitvi zakonske zveze odločila je tvoj in ne možev. Saj bi se skupaj lahko odločila tudi ja tretji priimek ali bi obdržala svoj dekliški, možnosti je še več.

Ne samo ob razvezi zakonske zveze, naš zakon (pod določenimi pogoji) dopušča spremembo tako priimka kakor imena. Zatorej glej na svoj (ne možev) priimek ob razvezi zakonske zveze s praktičnega zornega kota, kakor je navedla Pinky.

Tole definitivno ne drži!!!!!!!!!!!!!!!! Variant je sicer veliko, ampak tele ni vmes:
1. vsak zadrži svojega
2. žena vzame moževega
3. mož vzame ženinega
4. žena svojemu doda moževega (in obratno)
5. žena moževemu doda svojega (in obratno)
6. oba imata oba

Irina
31.08.2007, 15:38
Ob prijavi poroke je uslužbenka vprašala tudi o najini odločitvi glede priimka/priimkov. In takrat sva dobila pojasnilo, da si ob vseh možnostih lahko izbereva tudi tretjega. Si me pa tako odločno demantiral, da bom povprašala kako je danes s tem, oz. se je kaj spremenilo. Ne bi mi bilo ljubo, da sem zapisala nekaj kar ne drži, oziroma sem razlago napačno razumela.

monster
31.08.2007, 15:42
hm, zanimivo, vendar vseeno mislim, da ima Irina prav :o ...Kaja, od kje si navajala te možnosti? :)

nattka
31.08.2007, 16:01
kaja ima prav ...

http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=1180&sid=168

Vsemogočni
31.08.2007, 16:50
Po moje, pač nimam izkušenj.
Najprej se odloči kakšen priimek naj bi imel otrok in kakšnega si želiš ti. Malce prespi nato pa se odloči in izpelji preimenovanje v kolikor se ti zdi, da bi tako pač rada imela. Ne obremenjuj se, kako bi, če bi imela......, samo odloči se kako bi rada imela, seveda računaj na otroka in se tudi pogovori z njim, če je že toliko star, pa izpelji zadevo, kakor se zdi, da bi morala biti, ter se v naprej ne obremenjuj več zaradi tega. Seveda za otroka naštudiraj kaj mu bo bolj v korist, kajti nedolžni naj ne trpijo na račun odraslih :2thumbs:

Želim ti, da bi imela čim manj bremen in da bi živela čim bolj sproščeno :2thumbs:

Irina
31.08.2007, 20:03
Nattka hvala za spletni naslov. Pojasnilo sem prebrala. Očitno sem razlago uslužbenke napak razumela. No, zadevo s priimkom ob sklenitvi zakonske zveze smo razrešili.

Tejka prisluhni nasvetom Vsemogočna. Dobro je povedal.

Katrin
31.08.2007, 21:07
Glede tretjega priimka - saj gresta lahko na upravno enoto in si dasta spremenit priimek na kar jima pač paše po poroki. In imata nekaj tretjega :)

gostMR
31.08.2007, 21:27
Pa se en nasvet vsem ki so se ali e kdaj bodo locile.
Sprememba priimka "nazaj" je 6 mesecev po locitvi brezplacna, potem se placa. Majhna stvar, pa vendarle.

VR3
31.08.2007, 22:19
poznam par, ki je na poroki izbral tretji priimek - ker ženi ni bil všeč možev priimek, mož pa ni hotel prevzeti ženinega, sta izbrala tretjega - in sicer dekliški priimek moževe mame (ki ga mama sama od poroke naprej ni uporabljala), tko da izgleda da je v praksi vseeno drugače kot na papirju....

Katrin
31.08.2007, 22:20
Torej, če že, dajte kmalu :)

monster
01.09.2007, 00:11
Ja, očitno ob sami sklenitvi zakonske zveze res na papirju ni tretje variante, vendar ...kot je bilo že napisano, lahko takoj zaviješ na upravno enoto in si oba spremenita priimek v nekaj tretjega ;)

Tommy Kebab
01.09.2007, 14:30
Glede tretjega priimka - saj gresta lahko na upravno enoto in si dasta spremenit priimek na kar jima pač paše po poroki. In imata nekaj tretjega :)

Mislim, da se to celo to preko e-uprave uredit.

tejka
01.09.2007, 15:34
Hvala vsemogočni za lepe želje in vsem skupaj za mnenja. Mislim, da bom mogla še mal prespat zadevo, pol bom pa vidla kako se bo vse odvijalo naprej. Otrok definitivno ne bo trpel, to mi je najvažnejše, je pa res, da moram preštudirat, kaj sprememba priimka potegne vse za sabo, možev priimek nosim že svojih 21. let, torej večino svojega življenja.

Irina
01.09.2007, 19:54
Tejka, misli so naš gospodar. Torej, sedanji priimek uporabljam že 21 let......... Opusti misel, da nosiš možev priimek. Razveza je hud strest in preusmeri misli drugam. Priimek ta trenutek verjetno ni najpomembnejši. Čas bo prinesel odgovor, kaj je bolj smoterno.