Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Najem hipotekarnega kredita

bzerdin
09.10.2007, 22:55
Pozdravljeni,

a mogoče ve kdo postopek kako se izračuna višina anuitete, ki ga moram plačevati če vzamem 50.000 erov kredita na dobo 180 mesecev po EURIBOR in 2.20% pribitka?

Pa če mi kdo lahko to razloži kaj pomeni EURIBOR in ta pribitek. Sem dobil te podatke , pa si jih ne znam izračunati:(

Lepa hvala vsem!! B

aragorn797
10.10.2007, 12:27
Pozdravljeni,

a mogoče ve kdo postopek kako se izračuna višina anuitete, ki ga moram plačevati če vzamem 50.000 erov kredita na dobo 180 mesecev po EURIBOR in 2.20% pribitka?

Pa če mi kdo lahko to razloži kaj pomeni EURIBOR in ta pribitek. Sem dobil te podatke , pa si jih ne znam izračunati:(

Lepa hvala vsem!! B

Euribor je obrestna mera evrop. centralne banke, ki je v tem trenutku skoraj 5% :dontknow: če vzameš kredit v evrih in fiksni del je pa pribitek, ki ga ne znam dobro razložit ampak je ta ki si ga napisal absolutno previsok, probaj dobiti na drugih bankah 1.0% - 1.20%.

LP

bzerdin
10.10.2007, 16:35
hvala za odgovor, vendar še vedno ne vem kako se izračuna, torej koliko bi moral vračati na mesec pod danimi pogoji...sem brskal nekaj pa ne najdem formule kako se to računa:( ja euribor je sedaj nekje 4.692, in temu potem dodam še ta fiksni pribitek?

lp

pinky
10.10.2007, 17:20
kot pravi tale (http://www.nlb.si/cgi-bin/nlbweb.exe?doc=2280&SeS=1937715023225846-1192033) stran:

euribor + 2,20, 50.000 glavnice, 180 obrokov -> začetni obrok = 455,30 EUR (109.108,09 SIT)

bzerdin
10.10.2007, 22:41
Aha...sem vmes že tudi našel te strani, kjer se to izračuna..HVALA, pa vseeno, me bolj zanima formula. Se mi zdi da sem imel to v srednji šoli pa je ne znam zapisati...A jo kdo pozna? kao uradna formula...tnx LP B

BojanH
11.10.2007, 09:13
Aha...sem vmes že tudi našel te strani, kjer se to izračuna..HVALA, pa vseeno, me bolj zanima formula. Se mi zdi da sem imel to v srednji šoli pa je ne znam zapisati...A jo kdo pozna? kao uradna formula...tnx LP B

No, v mojem excel file-u kredit.xsl imam naslednje (hipoteticne vrednosti):
kredit: 56000EUR (spremenljivka Z);
obrestna mera: 0,056 (obr);
stevilo obrokov (mesecnih): 180 (n);
anuiteta: 460,54 EUR (a);
izplacilo: 82897,88 EUR (i);

Anuiteta (a) se izracuna tako: =(1+obr/12)^n*Z*obr/12/((1+obr/12)^n-1)
Izplacilo (i) se izracuna tako: =a*n

Rezultati so primerljivi s tistimi od banchih informativnih izracunov na www straneh razlicnih bank, izpelje pa se spomocjo geometrijskega zaporedja in vrste.

Izpeljava:
Oznacimo obr/12 kot obrm (mesecna obrestna mera).
Z izplacano anuiteto krijemo obresti, ki nastanejo v enem mesecu na glavnico in delno zmanjsamo glavnico (razbremenitev)
t=0: a= 0, obr0 = 0, razbr0=0, Z0 = Z // na zacetku moramo izplacati celoten kredit
t=1: a = a, obr1 = Z0*obrm, razbr1 = a-obr1, Z1=Z0-razbr1 => Z1= Z0-(a-Z0*obrm) = (1+obrm)*Z0 - a // Z1 je znesek, ki ga moramo izplacati po izplacani 1. anuiteti
t=2: a = a, obr2 = Z1*obrm, razbr2 = a-obr2, Z2=Z1-razbr2 => Z2 = (1+obrm)*Z1 - a = (1+obrm)^2*Z0 -a*(1 + (1+obrm))
...
t=n: a = a, obrn = Zn*obrm, razbrn = a-obrn, Zn=Z(n-1)-razbrn, => Zn = (1+obrm)^n*Z0 -a*(1+(1+obrm)+(1+obrm)^2+...+(1+obrm)^(n-1)) = ... = (1+obrm)^n*Z0 -a*((1-(1+obrm)^n)/(1-(1+obrm)))

Po izplacani zadnji (n) anuiteti mora biti znesek, ki se ostane (Zn), enak nic. Iz gornje enacbe izpeljemo a:
Zn = (1+obrm)^n*Z0 - a*((1-(1+obrm)^n)/(1-(1+obrm))) = 0
... Z0 = Z ...
a = (1+obrm)^n*Z*obrm/((1+obrm)^n - 1)

bzerdin
11.10.2007, 10:51
Bojan hvala ti...bom uporabil te stvari za svoje izračune

tnx še enkrat LP B

bob marley
05.02.2008, 15:01
Ta t.i. avstrijski model ima enkrat višje obrestne mere.

Preberi si zakon o potrošniških kreditih pa boš videl, da lahko tudi pri nas kadarkoli delno ali v celoti vrneš kredit... Če ne poznaš, ne klati neumnosti. Zaradi "avstrijskih modelov" jer pol Prekmurja ububožanih - ker so kao dobil pocen kredit, zdej jih pa davi obrestna mera preko 10% letno...

pinky
11.02.2008, 11:38
če tole jaz prav razumem - plačujem dvojne obroke - tolk kot mam obroka moram še hkrati "varčevat" - s 4,5% obresti?

in to tud pomeni, da če sem kreditno sposobna za 50.000€, jih lohk vzamem le 25.000, ker je obrok dvojni?

ne, hvala....

BojanH
13.02.2008, 08:15
Ce pa ti banka ne omogoca taksnega kredita (odplacevanje kredita + zivlj. zavarovanje), pa si ga lahko sam naredis.

Naredis dva izracuna za kredit, en za odplacilno dobo 10 let, drugi za izpl. dobo 15 let. Pri desetih letih je anuiteta recimo 710EUR, pri 15 letih pa 470EUR. Izberes tistega za 15 let, razliko med obema anuitetama (230EUR) pa sam vplacujes mesecno v vzajemne sklade (ali ga kje drugje obracas). Po desetih letih izplacevanja kredita lahko iz varcevanega denarja v skladih izplacas kredit, pa se ti nekaj denarja ostane (tudi pri 8% letni donosnosti).

Tommo
14.02.2008, 13:01
Vse lepo in prav, ampak tukaj je zraven že neko določeno tveganje, ki ravno zato predstavlja bolj donosno naložbo. Če recimo tak sklad propade ali ne zagotavlja donosov, si teoretično lahko tudi v izgubi. Vem, da naj bi sklad "garantiral" tak in tak donos, ampak kdo mi garantira, da bo to zavezo sklad oziroma garant, ki je zadaj, lahko izpolnil? Ali se banka, ki mi da tak kredit, tudi obveže, da bo moja vplačila v tak sklad štela kot odplačevanje glavnice kredita v primeru, da donosa ni oziroma je negativen.

V resnici ne gre za nič drugega kot za kredit z odloženim odplačevanjem glavnice, kjer v nekem začetnem obdobju odplačuješ samo obresti, glavnica pa ostaja taka kot je. To se da dobiti tudi pri tukajšnjih bankah (ne vem sicer za kakšno obdobje in kakšne zneske, ter kaj moraš dati v zavarovanje takega kredita), preostanek obroka, ki bi ga sicer porabil za odplačevanje glavnice, pa potem lahko naložiš tako kot ti ustreza, seveda pa sam tudi nosiš tveganje, če "naložba" ne prinese pričakovanih donosov.

pinky
20.02.2008, 08:29
A eno informacijo pa nalašč skrivaš? Preden se nekdo za to odloči, je fer da ima vse informacije!

Obrok pri banki je res sestavljen iz obresti in odplačila dela glavnice. In prvi obrok ima res tako razmerje med obojim, kot ga navajaš. Ampak ker odplačuješ glavnico, se ta manjša in s tem tudi obresti nanjo - zato se z vsakim obrokom niža del obresti in viša del odplačila kredita.
Pri tvoji varianti pa ves čas plačuješ obresti na celo glavnico.

Torej - obrestna mera ki jo ti plačuješ njim je 6,5%, zajamčen donos od njih na tvoja vlaganja pa 4,5%.

Naprej pa naj vsak sam razmisli....