Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : "Smisel" za orientacijo

čudežni
08.11.2007, 13:32
Nisem se poglobil, niti iskal kakšnih oprijemljivejših dokazov, me pa nekaj zanima.
Po vašem mnenju je občutek za orientacijo, to, da se človek ne izgubi, da si določene poti zapomni, prirojeno oz. "dano že od rojstva" ali je to nek " skills", katerega lahko posameznik izboljša ( npr. če bo nekdo več hodil v naravo, potoval, več lutal okoli, se mu bo zaznavanje okolice izboljšalo).
Vem in o tem je bilo že ogromno napisanega, da "naj" bi moški imeli boljšo orientacijo kot ženske.Poznam tudi nekaj teorij, razlag itd...
No, kljub vsemu me zanima, kaj vi mislite na omenjeno temo...

Kaja
08.11.2007, 13:48
Nisem se poglobil, niti iskal kakšnih oprijemljivejših dokazov, me pa nekaj zanima.
Po vašem mnenju je občutek za orientacijo, to, da se človek ne izgubi, da si določene poti zapomni, prirojeno oz. "dano že od rojstva" ali je to nek " skills", katerega lahko posameznik izboljša ( npr. če bo nekdo več hodil v naravo, potoval, več lutal okoli, se mu bo zaznavanje okolice izboljšalo).
Vem in o tem je bilo že ogromno napisanega, da "naj" bi moški imeli boljšo orientacijo kot ženske.Poznam tudi nekaj teorij, razlag itd...
No, kljub vsemu me zanima, kaj vi mislite na omenjeno temo...

jaz ti lahko iz osebne izkušnje zagotovim, da to drži....če ne bi bilo prirojeno, ampak bi se lahko naučil, potem jaz danes, po skoraj.............stoletja ne bi lutala okoli ko kura brez glave:o :o :o oz. v znanem okolju se potem res naučiš, kje iti ipd.........poznam pa tipa (ja, moškega), ki se nikdar in nikoli ne bo izgubil, ker točno ve, kje so smeri neba in po logiki potem zadeve nekako skupaj spravi.....jaz pa še to ne vem, kje je levo in kje desno :mad:

Alias
22.11.2007, 01:29
Prvič slišim. Vem, da ga jaz absolutno nimam:d
Zgubim se pa tudi ne - pač kje je sonce vidim (no, vsaj podnev, če je :clown: ), jezik za seljaka pitat mam, karto pa tud znam čitat...

lady_lucifer
22.11.2007, 06:51
jst pa zase lahko recem, da nisem vec tako zgubljena kot vcasih in se mi zdi, da sm se zadeve kr mal priucila. ampak je trajalo :d velik sm prepotovala po taksnih in drugacnih krajih, skoz gledala na zemeljevid (tud takrat, ko ni blo treba), nonstop sm u enih hostah...in ja, ful mi gre boljs kot vcasih, hvala bogu!:approve:

Smaug
22.11.2007, 11:59
Sam ima prijatelja, ki se "nikoli ne izgubi". Vsaj tako sam pravi. Sprehajanje z njim je pravi uzitek, se ti vsak kraj zdi drugacen, tudi ko ga veckrat obisces.

V vecini primerov bi ga pa samo uzgal. Tko, iz dna srca.

mrjerry
27.11.2007, 13:12
Smisel za kaj? :clown:

gostMR
27.11.2007, 13:39
moje izkušnje na tem področju.
Mislim da je velik del tega daru, že prirojen. Že moj oče, se je kar dobro znašel. Veliko me je učil kako in kaj je s tem. Sam tudi z veseljem potujem in imam kar dobro orientacijo v naravi. največ težav imam ko pridem ven iz metroja, potrebujem nekaj časa da se zopet "najdem".
Najbolj pa sovražim GPS aparate, ki mi bodo "kruh odžrli" .Še hitro si ga ne bom nabavil, kajti to odvazme precej "romatike" mojim raziskovanjem velikih mest.

Aldebaran
27.11.2007, 15:38
ja bi rekel, da je veliko tega prirojenega...namreč nekomu lahko petnajstkrat narišeš in do potankosti opišeš pot ni se bo čez deset korakov že izgubil... Pri meni je tako, da si nekako narišem sliko v glavi in potem ko pridem na lokacijo si ustvarim dve točki, ki sta dovolj markantni, se razgledam naokrog in pičim dogodivščinam naproti...

Do danes sem se izgubil samo v Italiji... pa še to zaradi tega, ker je bil en smotan obvoz in mikroskopske table, da ja ne moreš pravočasno prebrat kam je potrebno zaviti... ni bilo panike, saj sem vozil vzporedno z avtocesto in se na naslednjem uvozu uspešno priključil nanjo:)

če se da naučiti te veščine? Ja po mojem se da to delno naučit... naprimer pri skavtih ali tabornikih... oziroma na kakšnih oientacijskih pohodih, tekmah in podobno:)

silence
27.11.2007, 16:01
:approve::approve::approve: Poglejte mojo Lady, iz zgublenke u stezosledca :cool:

Ja, da se priuciti tega... delno je prirojeno, delno je u glavi (se zgubis, dvakrat, trikrat kjer se drugi niso in si ze brez orientacije). Biti brez orientacije,; zame to pomeni, da se zguubis na brezpotju (zaplezam se pa tud jest, pa mam fajn orientacijo) Druga je izgubiti se v neznanem mestu, ko se hoces vrniti na izhodiscno mesto ...ce je pa to po poteh po katerih si ze hodil/-a pa pomeni samo, da ne gledas naokrog (kot je reku Aldebaran; vse kar rabis je, zapomnit si par oprijemljivih tock) ..Ce se pa izgubis na cesti (z avto na poti u neznano); pa pomojem ne pomeni, da si brez orientacije, ampak da si se nepripravljen odpravil na pot!