Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Varčnost

popka
21.11.2007, 18:29
Zanima me, če obstaja kakšen posebn recept za varčevanje.:shy: :d Jaz in moj dragi mava namreč to "bolezen", da nikol ne gledava na denar (potem se pa čudiva kam puhti najin denar:nonono: ).

Lih dons sem dobila po pošti spominsko kartico, ki sem jo naročila prek prve spletne strani, ki sem jo poznala. Kasnej sm ugotovila, da bi jo dobila za 2 eur cenejšo in z 1GB več placa na eni drugi spletni strani. V trgovini nikoli ne gledam na ceno- samo mečem v voziček vse, kar mislim, da rabim. V lokalih pojma nimam kake so cene- samo spijem in plačam.

Fora je v tem, da čez mesec komot skoz prideva, nimava pa nič našparanga. In to je za oba ful težava, ker preprosto nisva bla nikol varčna in tega niti ne "znava".:nonono: :shy:

Kakšn konkretn predlog, mrbit?:)

Nism vedla, kam za vraga naj to temo dam. Mirno me lahko prestavite, če menite, da sem ne spada.

silence
21.11.2007, 18:44
A si lohk zelis bolso osebo za takle recept, kot Gurenko? :clown:

Sej ne rabs nasveta, sej ze ves - zacni gledat kuga za kolk kje nabavis. :dontknow: Za vecje nakupe pa mal precikiri za cene preden kupis (po netu). Al pa koga zadolzi za to, da obdela stacune. :angel:

Jest tud ne gledam kolk za kaj placam. Men se enostavno ne da za par prsparanih ojrov sibat u drugo stacuno. :shy:

silence
21.11.2007, 19:01
Pozabla sem na bistvo: ne kupuj unga kar ne rabis - meddrugim cikov. :angel:
Z lubeznijo, Silence

:shy:

SonoLei
21.11.2007, 20:10
10% zaslužka na stran. Ampak takoj, ko prejmeš denar na račun. ;)

nattka
21.11.2007, 20:53

ja:approve: ... tole je odličen nasvet ...

Alias
22.11.2007, 01:32
Jap, to. Pa plačuj v cashu. Neverjetno, kak lahko je porinit kartico, preden sploh slišiš znesek al pa klknit na knof na netu...$$$ iz denarnice vlečt pa ne gre tak zlahka. No, vsaj meni ne :clown:

spartan
22.11.2007, 06:39
Zanima me, če obstaja kakšen posebn recept za varčevanje.:shy: :d Jaz in moj dragi mava namreč to "bolezen", da nikol ne gledava na denar (potem se pa čudiva kam puhti najin denar:nonono: ).

Lih dons sem dobila po pošti spominsko kartico, ki sem jo naročila prek prve spletne strani, ki sem jo poznala. Kasnej sm ugotovila, da bi jo dobila za 2 eur cenejšo in z 1GB več placa na eni drugi spletni strani. V trgovini nikoli ne gledam na ceno- samo mečem v voziček vse, kar mislim, da rabim. V lokalih pojma nimam kake so cene- samo spijem in plačam.

Fora je v tem, da čez mesec komot skoz prideva, nimava pa nič našparanga. In to je za oba ful težava, ker preprosto nisva bla nikol varčna in tega niti ne "znava".:nonono: :shy:

Nism vedla, kam za vraga naj to temo dam. Mirno me lahko prestavite, če menite, da sem ne spada.

....ne kupujta tistega, kar ne rabita.

Ker sta dva, bo lažje; kakor hitro bo eden pričel paziti na keš, bo pričel tudi drugi.

lady_lucifer
22.11.2007, 06:43
popka, ti s taprav potrosnik, take majo radi :d

drgac pa ja, na zacetku mesca oz ko dobis placo, daj nek malga na stran. potem bo treba pa mal discipline pr nakupovanju...zlasti hrane. pr men je tko, da gledam kaj kupim in kolk stane. kupujem sam takrat, ko kej rabim. potem se ravnaj malo po sezonah, sploh pri sadju in zelenjavi (ne bos sred zime kupvala recimo grozdje, ki bo jeseni itak ful cenejs, ker ga bo na pretek). zima je krasn cas za sparanje, saj matevz, repa, zelje, jesprenj, pasulj, fizol in podobne zimske jedi ne stanejo velik :d drgac pa, ce je nekej predrago, ti ni treba tega kupit, si zmislis kaj drugega - vsaj jst tko delam. ne grem pa recimo po kruh u leclerc, po sadje u merkator, po jogurte v spar - pretriravat ni treba :d

temp64
22.11.2007, 07:33
ne razumem.....zakaj bi morala pa sploh varčevat? denar imamo itak zato, da kroži

SonoLei
22.11.2007, 08:05
ne razumem.....zakaj bi morala pa sploh varčevat? denar imamo itak zato, da kroži

In ko je treba zamenjat avto ali kupit/obnovit flet, enostavno potegneš kartico pa je... Ste pa res smešni, ker tok komplicirate okrog keša.

freya
22.11.2007, 10:03

oz. najbolje, da si odpreš trajnik na plačilni dan in takoj nalagaš na kak pameten račun
:approve:

popka
22.11.2007, 10:33
ja, trajnik, to bo res še najbolš:approve:

hvala :shy:

Smaug
22.11.2007, 11:25
Selfcontrol decva, selfcontrol...;)

Jazst skoraj da nikoli v zivljenju nisem zapravljal denarja za bedarije (v mojih oceh, jasno), tako da mi ta del potrosniske mrzlice ravno ni jasen (mi je pa jasno, da je zenskam kristalno jasen :d). Ce mi je nekaj vsec pac to kupim, ne glede na to, koliko kosta (seveda pri vecjih nakupih najdem najcenejsega/ugodnejsega ponudnika in ponavadi vedno vem, koliko kostajo stvari, tako da se za 3-5% ne zajeebavam nikoli), ker je nalozba vame (ali pak koga drugega, ki mi je pri srcu) vredna veliko vec kot to.

Sicer je se tako ali tako vedno izzide na ta nacin, da v roku parih mesecev nekaj kupis za ta denar, ki ti ostane :d:approve:

In prav je tako.

P.S.: Ce nimas denarja za nov avto ga pac ne kupujes, ne. Ce pa ti je to prioriteta, potem pac denar vlagas v to (drugi pak v hrano).

Na koncu gre itak vse v rit :approve:

Teo
22.11.2007, 11:32
boli te k. za hrano! Sam, da je avto dober!

popka
22.11.2007, 11:44
zakaj jest vidm zadnjo objavo od smauga?:shy:

drugač pa ja...self control...mal težko je it iz svoje kože, ane....lih zato se mi trajnik zdi še najbl primerna ideja, ker pač ne bom mela izbire- keš bo šou dol z računa in direkt na kupček:approve:

Smaug
22.11.2007, 11:53
Se strinjam. Samo jazst bi se pojedel ziv, ce bi mi nakoncu meseca falilo glih tistih 10%, ko hocem nekaj imeti. Bi ga ukinil isti dan :)

Smaug
22.11.2007, 11:54
boli te k. za hrano! Sam, da je avto dober!

To care! Gdaj gremo s tvjim bemflom na narodnjake? :p

kabala
22.11.2007, 11:59
Si predstavljaš, da bi eden od vaju ravnal tako kot sedaj, drugi pa bi bil varčen? In vsakdo bi trdil v svoj prav ...

Smaug
22.11.2007, 12:00
...vsaj prve dva meseca, potem bi bilo spet vse po starem :)

kabala
22.11.2007, 12:03
Mislila sem, da že prideta dva taka skupaj ;)

because I have this problem :mad:

Smaug
22.11.2007, 12:25
Jah, to zna biti neprijetno, ce se ne moreta domeniti glede proracuna. Ampak potem je clovek tukaj vedno pristranski, ker imamo vsi drugacne interese (tezko je recimo zeni utemeljiti nakup ojacevalca za 800 €. Ker ne razume, da brez tega se pa ne da ziveti :d).

Kljub temu pa mora ostajati neka racionalna mera in samo razmisljanje, kaj lahko in kaj ne. Jazst sem recimo bolan, ce nima neke kolicine denarja na raspolaganje in temu primerno prilagajam tudi moje potrosniske razvade. Razen ojacevalcev, se razume :d

SonoLei
22.11.2007, 13:58
In če nimaš denarja za flet, ga pač ne kupuješ, ne?:nonono::nonono:

spartan
22.11.2007, 14:06
a se bomo pričeli okoli keša kregat...:clown:

Kaj ko pa ženske kupijo najrazličnejše modne kreacije, ki potem ležijo po omarah po enkratni uporabi....da o kakšnih loncih in modernih kuhinjskih pripomočkih (ki seveda izgubijo uporabno vrednost, ko niso več moderni) ne bi izgubljal besed:d

To pa je seveda treba in je pomembno:clown:

SonoLei
22.11.2007, 14:44
Nič se ne bomo kregali. Sama sem samo hotla povedat, da brez varčevanja pač ne gre, če hočeš kdaj kaj imeti. Za hrano nekako ni problem priti iz meseca v mesec, žal pa za neko dostojno življenje potrebujemo še kakšno dobrino več, za katero pa ena mesečna plača ne zadošča.
Glede nepotrebnega kupovanja-sama ne bi tako poslpoševala, naj si pa vsaj kupi, kar mu paše... eni čike, drugi čokolado...al pa dober avto. Zakaj pa ne?

nattka
22.11.2007, 15:39
saj varčnost ne pomeni,da ne smem kupiti kdaj kake pregrešno drage cunjice ali pa pudra za 45€ ...:shy:
gre za to, da takrat, ko dobim plačo, TAKOJ dam 10 posto na plemenitenje ... z ostankom pa razpolagam ...

včasih si privoščim kaj več, drugič mi še kaj konec meseca ostane ... če pa načrtujem nakup večje stvari, pa dam že takoj večji znesek na stran ...

danes potrošništvo sili človeka, da zapravi celo plačo pa še v minus se spravi do konca, pol je treba pa na počitnice, pa kredit ...
zakaj banki plačevati obresti, če lahko enak znesek privarčujem po malem ...

pa za varčevanje ni treba velike plače ... od vsakega dohodka, honorarja, ipd dam 10 posto stran ...
poznam čistilko, ki je z možem - hišnikom naredila hišo ... in par, ki z neto 1000€ /mesečno vsak... jamra, da ne more do lastnega fleta ...

stvar je samo v disciplini ... jaz je nimam, zato dajem stran, ko mi nakažejo ... pa že 3 leta nimam nobene kartice ... iz istega razloga ...;)

celo tole pisanje je imelo samo namen poudariti disciplino ...vse ostalo je samo glasno razmišljanje ženske, ki je še nekaj let nazaj imela skoraj milijon (starih) sitov minusa in ko sem se izkopala iz tega, sem rekla: nikoli več ...

Smaug
22.11.2007, 16:35
Ljudje, kako lahko zivite brez kartice....Plastika cepa drva :approve:

Je pa res, da kdaj zapravis za kaksno stvar, ki jo drugace ne bi kupil na ta nacin.

nattka
22.11.2007, 16:39
Ljudje, kako lahko zivite brez kartice....Plastika cepa drva :approve:

.

jaz sem še iz časov, ko smo plače dobesedno v kuverti dobivali ...;)

Smaug
22.11.2007, 16:47
Saj jazst sem tudi nag sredi zime okrog skakal, ko se bil mlad, pa tega ne pocnem vec ;)

Ne resno, meni kartica jako olajsa vsakodnevno zivotarjenje in mi prispara na casu.

nattka
22.11.2007, 16:52
menim da je stvar samo v navadi ...

recimo, sama velikokrat nakupujem tako, da si za 24 ur rezerviram, z možnostjo telefonskega skenslanja, če si premislim ...
in dostikrat doma ugotovim, da še lih enga para črnih čevljev s peto 10 cm in šnalo, nujno ne rabim in da lahko teh rečmo 100€ tudi drugače ponucam ...
ker verjemi imam še celotno zalogo skoraj nenošenih šuhov iz časov, ko si nisem predstavljala života brez kartice ...

zdej bi mogu nag okol skakat, ko ti je zraslo ...;)

Smaug
22.11.2007, 17:02
Pa da mi bodo sosedi se zaradi tega fols, a? Ne hvala.

No, jazst ne kupujem stvari, ki jih ne rabim :approve:
Pravzaprav redko srecam stvar, ki mi je res usec, tako da mi je kartica a must (ker po murphyu ne bo naslednjic).

Soleil
22.11.2007, 17:17

Pri hrani se da nekaj privarčevati tudi tako, da obroke načrtuješ recimo za en teden v naprej, vidiš katere sestavine rabiš zanje in potem v trgovini kupiš točno tiste sestavine in niti zavojčka žvečilnih več. Dobro ... prestrog do sebe pa tudi ni dobro biti, zato so v planu vedno tudi priboljški. Potem pa če hočeš še ekstremno varčevati, so tukaj Lidl, Hofer, Hardi itd.

Drugače pa na splošno velja, da najbolj prihraniš tako, da ničesar ne vržeš proč. Pač porabiš ves kruh za kruhove cmočke in podobne fore.

Pozna se tudi, če ne pereš na pol napolnjenih strojev perila, ampak počakaš, da se napolni. Pomivalni stroj podobno.

Ostalo: ugašanje luči, če te ni v prostoru (nekaj malega se tu to pozna), da paziš na vodo, da nimaš bojlerja skoz prižganega, da pripreš ventil na radiatoju, ko te ni.

Pa seveda, tudi to, da namensko varčuješ.

Kar se oblek tiče: če ne pretiravaš z neko modo in količinami kosov garderobe je vse OK, se pravi ne porabiš prav veliko na leto.

Sicer pa mislim, da je pretirano varčevanje lahko že moteče in ne živiš več tako udobno, če ves čas samo paziš, da ne porabiš preveč hrane, prila, šampona, elektrike. Do neke mere.

popka
22.11.2007, 17:46
Soleil, nism misnla tko ekstremno.:d

Lih zato, ker se zavedam, da se zapravljivosti ne da lih "čez noč pocajtat", sem bolj rabila nasvet, ki mi ga je predlagala npr. freya. Fora je v tem, da nimava keša za kake večje naložbe zarad tega, ker nič ne šparava, ne pa v tem, da bi imela premalo denarja za vsak dan.;)

Zdej se morm pa sam še na banko spravt in porihtat zadeve.:approve:

Smaug
22.11.2007, 17:48
Vse kar potrebujes je torej stevilka mojega transakcijskega racuna.

popka
22.11.2007, 17:50
Vse kar potrebujes je torej stevilka mojega transakcijskega racuna.

ne, sej ni treba. pomoje mi bojo dal v banki kr eno novo.:shy:

Soleil
22.11.2007, 17:57
Soleil, nism misnla tko ekstremno.:d

Saj jest tud ne ... ni bilo mišljeno, da boš upoštevala vse, kar sem naštela. Ampak navsezadnje, tako potem tistih 10% lažje pogrešaš.

popka
22.11.2007, 18:01
Saj jest tud ne ... ni bilo mišljeno, da boš upoštevala vse, kar sem naštela. Ampak navsezadnje, tako potem tistih 10% lažje pogrešaš.

če si šparovn po naravi, ja...jest si pa sebe res ne predstavlam, da bi kdaj kej tazga počela :dontknow:

silence
22.11.2007, 18:27
pOpek, mene je prej, ko smo se meli tolarcke, resevalo to da sem mogla ojrote menjat u tolarje, ce sem hotla do ficnkov pridt - nikoli nisem vseh zamenjala. Zej, tole ne more vec delovati, se mi pa edino smiselno zdi, da das vsak mesec neki na stran. (na nek teb najbolj prirocen nacin) .... moja pokojna prababica bi priporocila stumf (:clown:) ... U glavnem, ce nimas na dosegu roke, ne mores zagont. Simple as simple can be.

Komi cakam, da ti uspe ratat taprava Gurenka. :kisses:

spartan
22.11.2007, 21:10
...jaz pa razmišljam takole; pride čas, ko je potrebno izbirati in je čas, ko se je potrebno nagraditi.

Kaj, kdaj in kako pa je od vsakega posameznika odvisno.

freya
23.11.2007, 06:21
ne, sej ni treba. pomoje mi bojo dal v banki kr eno novo.:shy:

in smo že pri vprašanju kam naložiti ;)
obresti so male ali skoraj nične..važno da ti ostane glavnice

povej, če izveš za kakšno zanimivo varčevanje

p.s. za dolgoročno varč. se pozanimaj pri vzajemnih skladih

solsikke
23.11.2007, 08:04
Popkic, itak so ti ze povedali za vse sorte nacinov, je pa tudi kul, ce recimo kupujes kake tehnicne zadevsne, da pogledas na http://www.ceneje.si/. Boš potem lažje dala stran tistih 10% od plače na kak računček ;)

spartan
23.11.2007, 09:55
in smo že pri vprašanju kam naložiti ;)
obresti so male ali skoraj nične..važno da ti ostane glavnice

povej, če izveš za kakšno zanimivo varčevanje

p.s. za dolgoročno varč. se pozanimaj pri vzajemnih skladih

Dobra varianta je spravljanje v lote za reševanje "bivanjskega problema". Denar lahko odpokličeš v primeru če pride do česa nepredvidenega (beri: nujnega).

nattka
23.11.2007, 14:38
Dobra varianta je spravljanje v lote za reševanje "bivanjskega problema". Denar lahko odpokličeš v primeru če pride do česa nepredvidenega (beri: nujnega).

a se ti hecaš??

spartan
24.11.2007, 18:06
:shy:

kr en
27.12.2007, 23:01
Naredi si načrt, kako boš denar porabila in koliko ga lahko daš v finančne produkte. Če želiš resno varčevati, so potrebna resna odrekanja. Če nimaš tega, da je treba varčevati, v sebi, tudi prihranki ne bodo dolgo zdržali. Prvo moraš to urediti v svoji glavi, šele nato boš lahko začela varčevati.
Poznam kar nekaj ljudi, ki ne prenesejo dejstva, da imajo presežek denarja. Morajo ga zapraviti brez vprašanj za neumne in nepomembne zadeve.
Sam sem zelo varčen, mogoče kar preveč (ne privoščim si počitnic, kupim rabljen avto). Najbolj zanimivo pa je dejstvo, da mi tega noben v življenju ni pokazal. Vse kaže na to, da imam to že v krvi:d (moj pradedek naj bi bil židovske krvi:rolling:).