Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : linux in delovanje

alessy
03.12.2007, 10:34
Mene zanima kako je glede linuxa in računalniških iger ?

Malo nekaj sem že delal z linuxom, ampak se zaradi pomanjkanja prostora na disku nisem ravno kaj seznanil. Vem samo da sem imel probleme z video kodeki divx , itd.

Mene bolj zanima kako je kaj z programi in igrami na linuxih ? Recimo en primer, ali se da igrat igro Call Of Duty 4 na linuxih ? Ali je sploh kaj podpore za te stvari.

Recimo server se priporoča da naj bi bil linux, za ostale stvari pa nekak ni nekega zanimanja za te stvari ?

Stane
03.12.2007, 12:21
Kar se filmov tiče dela vse, samo prave kodeke potrebuješ.

Pri igrah pa je stvar precej bolj omejena. Igre z OpenGL načeloma delajo, z DirectX ne, uporabiš pa lahko Cedego (www.transgaming.com), ki ti omogoča igranje skoraj vseh iger.

alessy
03.12.2007, 12:59
Cadego. Kaj je to nek vmesnik al kaj ? Ali potem igre ki delajo v windowsih z tem vmesnikom dela potem tudi na linuxih, ali vseeno potrebuješ posebno verzijo igre, ki je narejena za linux ? Al kak je to ?

zeriX
03.12.2007, 18:21
Če je posebna verzija za linux uporabiš to.
Preko Cedege dela "nekaj" iger(na strani je seznam), vse ostalo verjetno ne bo delalo ali bo pa delalo zelo slabo.
Linux na žalost ni za igre.

Stane
04.12.2007, 16:22
alessy: ne rabiš različice za Linux, ravno v tem je point.

Seznam vseh iger je tu in je res obsežen:
http://games.cedega.com/gamesdb/

zeriX
04.12.2007, 19:30
Stane če obstaja jo je fajn imet, ker ziher laufa bolje kot na cedegi ali winex-u. Zakaj? Večja možnost zrušitve.
Zruši se lahko igra ali winex/cedega. Če imaš pa Linux verzijo pa se lahko zruši samo igra. Ti porti so kar dobri, ponavadi imajo še kaj dodano.

Blednik
04.12.2007, 19:41
Quake 3 Arena :2thumbs:

zeriX
05.12.2007, 14:06
Lep primerek ja :)

Stane
05.12.2007, 14:17
Stane če obstaja jo je fajn imet, ker ziher laufa bolje kot na cedegi ali winex-u. Zakaj? Večja možnost zrušitve.
Zruši se lahko igra ali winex/cedega. Če imaš pa Linux verzijo pa se lahko zruši samo igra. Ti porti so kar dobri, ponavadi imajo še kaj dodano.

Ah, če obstaja native verzija, potem ni dileme, katero izbrati.

alessy
06.12.2007, 07:41
Ok. Torej gredo tudi igre. V spisku je omenjen tudi cod4, samo piše da še ni testirano al neki takega. Torej to potem ne dela zdaj če prav razumem.

Me pa zanima še ena stvar. Vem da je vprašanje kater linux izbrat odvisno od tega za kaj ga boš potreboval.
Bi pa vseeno vprašal kater linux izbrat glede na to, da ni važno da je slovenski jezik, ampak je bol važno, da bi mi delal podobno kot mi zdaj delajo xp-ji oz. da je prehod čimbolj enostaven iz xp na linux. Pomembno mi je tudi da bi mi delali programi in igre, ki jih uporabljam. Nazadnje ko sem uporabljal linux suse, sem imel preveč težav , na koncu se mi je sesul windows in sem potem nanov naložil, ob enem pa izgubil startup screen, kjer sem lahko izbiral mel linux in windows in sem ostal pr tem da se mi ni dalo iskat in zgubljat časa z tem kako zdaj to nazaj dobit. Ne vem ali so mogoče pingo najenostavnejši ker so v slo prevedeni, samo že dolgo ni blo kakšnih posodobitev se mi zdi. Kak so pa kaj mandriva ? Nekak so dokaj popularni se mi zdi ?

nejc
06.12.2007, 09:10
Priporočam Ubuntu! Dnevne posodobitve:2thumbs:

Edina težava, ki jo imam, je nepoznavanje integrirane mrežne kartice(Foxconn plata). Sem jo pa rešu z eno staro mrežno, za katero imajo driverje.

http://www.ubuntu.si/

zeriX
06.12.2007, 14:47
Ok. Torej gredo tudi igre. V spisku je omenjen tudi cod4, samo piše da še ni testirano al neki takega. Torej to potem ne dela zdaj če prav razumem.

Me pa zanima še ena stvar. Vem da je vprašanje kater linux izbrat odvisno od tega za kaj ga boš potreboval.
Bi pa vseeno vprašal kater linux izbrat glede na to, da ni važno da je slovenski jezik, ampak je bol važno, da bi mi delal podobno kot mi zdaj delajo xp-ji oz. da je prehod čimbolj enostaven iz xp na linux. Pomembno mi je tudi da bi mi delali programi in igre, ki jih uporabljam. Nazadnje ko sem uporabljal linux suse, sem imel preveč težav , na koncu se mi je sesul windows in sem potem nanov naložil, ob enem pa izgubil startup screen, kjer sem lahko izbiral mel linux in windows in sem ostal pr tem da se mi ni dalo iskat in zgubljat časa z tem kako zdaj to nazaj dobit. Ne vem ali so mogoče pingo najenostavnejši ker so v slo prevedeni, samo že dolgo ni blo kakšnih posodobitev se mi zdi. Kak so pa kaj mandriva ? Nekak so dokaj popularni se mi zdi ?

Samo vstran od pingo. Stara neposodobljena kolobocija ki ni podobna Linux distribuciji.
Nisi imel več "izbire" zato ker so windowsi povozili MBR z svojim boot recordom in izbrisali GRUB, moral bi samo ponovno namestit GRUB z install CDjem za SuSE.

Poglej še raje kak PCLinuxOS.

Stane
06.12.2007, 16:31
Še en glas za Ubuntu. Deluje kot LiveCD, seveda pa ga lahko tudi namestiš.

Lencka
06.12.2007, 20:01
Tudi jaz uporabljam Ubuntu. Prijeten. Enostaven. Pa če kaj ne dela, ni težko najti rešitev.

alessy
07.12.2007, 11:38
Bom poizkusil tale ubunutu.

thx

alessy
07.12.2007, 12:44
>Bi pa še nekaj vprašal.

Tole da deluje kot live cd, to pomeni, da ga lahko imam nameščenega na cd oz. dvd-ju in ga poženem tako ?
Pa me zanima kako pa potem to deluje, ko enkrat zamenjaš neko komponento računalnika ? Oz. a so kakšne težave z tem ? Ker bi me tale live cd zelo zanimal, ker bi samo občasno uporabljal linux, dokler se nebi navadu nanj.
No če je kaj težav ga raje naložim kar na disk. ...

UrbyBiser
07.12.2007, 13:11
Jaz pa bi reko da je fedora skoraj najbolj user friendly, sem mel ubuntu in opensuse pa sem se vrnil na fedoro, sicer pogrešam par stvari iz opensuse ampak kot celota mi je bolj všeč.....

Lencka
07.12.2007, 16:04
>Bi pa še nekaj vprašal.

Tole da deluje kot live cd, to pomeni, da ga lahko imam nameščenega na cd oz. dvd-ju in ga poženem tako ?
Pa me zanima kako pa potem to deluje, ko enkrat zamenjaš neko komponento računalnika ? Oz. a so kakšne težave z tem ? Ker bi me tale live cd zelo zanimal, ker bi samo občasno uporabljal linux, dokler se nebi navadu nanj.
No če je kaj težav ga raje naložim kar na disk. ...

Ubuntu si lahko snameš z njihove spetne strani, in cd, ki ga zapečeš, je live in namestitveni. Da bi bile kake težave ob menjavi komponent, vsaj meni ni znano, je pa res, da lahko obstaja kaka "caka" - na primer, da moraš vsakič nastavljati resolucijo (moja izkušnja; ni je zaznal pravilno). Poskusi, pa boš videl.

zeriX
07.12.2007, 19:48
LiveCD izvedenka je sistem kakršen je nameščen na plošček takšen je, ne moreš več nič spreminjat. Oz. lahko, ampak po rebootu boš spet na prvotnem stanju.
LiveCD izvedenke imajo (ponavadi) jedra prevedena z (skoraj) vsemi gonilniki da deluje na vseh računalnikih(Morda edino razlika za i386 in AMD64 arhitekturo).
LiveCD je bolj kot ena probirka da sprobaš neko distribucijo preden jo namestiš, da ne nameščaš 500 različnih distribucij. Seveda ob tem testiranju moraš odštet počasnost ker vseskupaj laufa iz relativno počasnega medija.

mi2
09.12.2007, 17:00
Jaz uporabljam Mandriva linux 2007 in sem zadovoljen. Res je, da ga uporabljam bolj za server in resnejše delo manj pa za igre.
Igre, ki so napisane za windows pa na žalost vse ne delujejo ali delujejo slabo.
Povpraševanje po programski opremi in igrah za linux je še vedno majno in zato je tudi programov, iger napisanih prav za linux manj.

Obstaja live verzija PClunuxOS, ki je rezultat dela našega ljubitelja linux-a in se mi zdi zelo dobra.
http://linux.prinas.si/forum/viewtopic.php?t=2834&sid=a6f3e13912b14ea0a6617e25da940dac

Priporočam ogled foruma http://www.linux.prinas.si, kjer je mnogo informacij o različnih distribucijah.

Stane
09.12.2007, 17:08
Tudi za Ubuntu obstaja odličen support:
ubuntuforums.org

In v slovenščini:
ubuntu.si

zeriX
09.12.2007, 19:38
Priporočam ogled foruma http://www.linux.prinas.si, kjer je mnogo informacij o različnih distribucijah.
O zelo malo distribucijah...
Na žalost.
Najboljši opis vsake distribucije najdeš na strani posamične distribucije. Ali pa http://linuxquestions.org, kjer so skoraj uporabniki vseh distribucij, če že ne vseh ziher več kot na LPN.

alessy
15.12.2007, 13:57
Ravno to me razjezi pri linuxu, za vsako stvar moraš iskat rešitve in kr neki.

No naj povem, da sem naložil te ubuntu 7.10, pa seveda ne delajo filmi. Nakar je sam predvajalnik filmov ponudil download novosti codekov pa to, pa sem vse obkljukal in dal, da naj naredi. In sedaj še vedno nič ne dela. Ko odprem film odpre predvajalnik in takoj zapre . No uspelo mi je tudi da se je film predvajal, ampak je bil samo zvok. Kr neki.

zeriX
15.12.2007, 17:26
Ja kar iz lufta nebo padlo ane?

Kodeke si moral tudi na winsih nameščat. Kako ima ubuntu poštimano z licencami kodekov ne vem, ampak Slackware "pride" z vsemi kodeki.

Evo, 5 sekund guglanja:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=157238

Na vsakem OS moraš vedno nekaj iskat in nastavljat, imaš pa srečo da na Linux se zmeraj nekdo najde z enakim problemom ki ga je že rešil ali pa enostavno pozna rešitev, kar za windows ne gre tako lepo.

alessy
15.12.2007, 18:05
Pač res je da sem tudi v windowsih moral iskat kodeke ampak vseeno sem samo napisal all in one divx, pa maš vse kar hočeš .
Pri linuxu pa išči in se za***avaj cel popoldan. Pač nisem še navajen, priznam. Ne gre mi ravno.

Bo že nekako.

thx.

joe
15.12.2007, 18:20
Pač res je da sem tudi v windowsih moral iskat kodeke ampak vseeno sem samo napisal all in one divx, pa maš vse kar hočeš .
Pri linuxu pa išči in se za***avaj cel popoldan. Pač nisem še navajen, priznam. Ne gre mi ravno.

Bo že nekako.

thx.

Tudi sam sem kakšen mesec uporabljal samo Linux in potem sem ugotovil, zakaj je Windows tako razširjen med ljudmi.
:rolling:

zeriX
15.12.2007, 18:43
Jaz se pa samo čudim zakaj je vreča hroščev tako razširjena :p
Mislim nevem kako zelo more človek bit nesposoben da rabi po več dnevov skupaj da nekaj poštima. Sploh pa, jaz se ne spomnim kdaj bi kaj nazadnje štimal na Linuxu.
Razen IPv6 omrežja.

alessy
15.12.2007, 19:17
Mi je že žal, da sem si sploh dajal linuxe gor.
Kako se že startup screen da nastavit, da bodo windowsi na prvem mestu ob vžigu računalnika. Kako se imenuje datoteka, ki jo moram spremenit in kje se nahaja.

zeriX
15.12.2007, 19:26
/boot/grub

Blednik
16.12.2007, 12:06
Ubuntu je res zelo primeren za začetnike. Ko pa misliš, da znaš dovolj, pa poskusiš še kakšno drugo distribucijo. Jas sem že sprobal Ubuntu (Desktop in Server), Red Hat Linux 9, Slackware 10 in 12, Mandrake linux, Backtrack 2 pa še nekaj ostalih.

Onejash
16.12.2007, 13:21
Linux je najboljsa racunalniska igra spljoh. Just when u think u beat the last boss, another one always shows up :P

zeriX
16.12.2007, 18:47
Ubuntu je res zelo primeren za začetnike. Ko pa misliš, da znaš dovolj, pa poskusiš še kakšno drugo distribucijo. Jas sem že sprobal Ubuntu (Desktop in Server), Red Hat Linux 9, Slackware 10 in 12, Mandrake linux, Backtrack 2 pa še nekaj ostalih.

Ni res.
Ubuntu je za tiste ki hočejo da se vsedejo za računalnik in imajo vse prinešeno na pladnju in vse pošlihtano skoraj brez truda. Ok če se spraviš zraven z mislijo, kako je to brezveze, o moj bog, itd. potem ne narediš nikjer nič.

Za tiste kateri se pa hočejo naučit Linux so pa distribucije malo "težjega ranga", aka:
-Slack
-Gentoo
-SourceMage
-Arch
-...

Jaz osebno sem začel z distribucijo Mandrake, ali po novem Mandriva. Verzije se točno ne spomnim, je pa bila stara. Takrat sem izgubil voljo do Linuxa ker, nisem imel pojma o ničemer internet sem imel pa dial-up in nisem imel časa prebit še pa još časa na internetu da bi se naučil.
Torej je Linux bil gor samo nekje 2-3tedna, takrat sem pa srušil disk(formatiranje + primanjkanje električnega toka = poškodba bralno-pisalnih glav na disku)
Čez nekaj mesecev sem preizkusil Red Hat 8, katerega sem si lastil nekje 2 meseca, takrat sem imel že nekaj pojma ker sem se "povezal" z enim kolegom in pri njem prebil nekaj časa da mi je malo razkazal čare Linuxa(kaplja v morje bolj). Po dveh mesecih je letel Red Hat 8 iz diska in potem čez nekaj časa je na vrsto prišel Slackware 9.1, sicer kot drugi sistem ki sem ga imel samo za učenje le-tega, kmalu za tem je prišel Slackware 10, na katerem sem ostal vse do 10.2(10.1 nisem nameščal in hkrati na 10.2 je "zrasel" moj serverček), potem iz 10.2 je prišel 11(tukaj je Linux postal primaren sistem in Windows je šel počivat) in sedaj že Slackware 12.
Največ znanja o Linuxu sem si pridobil na Slackware-u, ampak tega ne priporočam ljudem ki niso zagriženi in zagnani da bi spoznali Linux kot operacijski sistem, pa naj si bo na strežniku ali osebnem računalu. Sistem je letel ponovno gor še pa još, čeprav bi se ga dalo popraviti tudi brez ponovnega nameščanja, ampak ponavadi izgubiš več časa z popravljanjem svoje norije kot pa z novo namestitvijo.
Tako da tudi začetniki se lahko razlikujejo.
In ne, nisem mel ravno nevem kakega znanja o Linuxu preden sem spoznal Slackware, po resnici niti nisem vedel kako zagnat X.

nejc
18.12.2007, 17:27

Bo že nekako.

thx.
Js uporabljam v Ubuntu program Automatix, s katerim iščem programe za inštalirat. Z njim sem tudi našel kodeke "W32-DVD Codecs" in "Ubuntu Restricted Extras and Multimedia Codecs". Resda filmov ne gledam v linuxih, ampak kar sem čekiral, je vse delalo. Pravtako si moraš posebi naložit MP3 kodeke.

Blednik
19.12.2007, 10:33
Ni res.
Ubuntu je za tiste ki hočejo da se vsedejo za računalnik in imajo vse prinešeno na pladnju in vse pošlihtano skoraj brez truda. Ok če se spraviš zraven z mislijo, kako je to brezveze, o moj bog, itd. potem ne narediš nikjer nič.Pa to ni tisto, kar si začetniki želijo?

zeriX
19.12.2007, 15:53
Ni bil moj point ugotovit kaj začetniki želijo in kaj ne.
Hotel sem samo povedat da nismo vsi enaki in že od začetka gremo na hardcore ;)

Blednik
20.12.2007, 07:19
Jaz pa ugotavljam (na podlagi večih ljudi iz celega sveta), da bo tisto v mojem postu kar držalo.

zeriX
20.12.2007, 07:24
Saj ne pravim ne drži povsem. Ampak smo si na srečo ljudje različni.

nejc
20.12.2007, 07:24
Zadnje tedne sem se za potrebe faksa dosti ukvarjal z linuxi.

Linuxi so super zadeva, kadar potrebuješ sistem za nek specifičen namen.

Kadar pa moraš delati na enem sistemu in rezultate dela poganjat na drugem sistemu, se pa pokaže slaba stran linux sistemov. Premnogo distribucij s premnogo različnimi konfiguracijami pomeni majhno kompatibilnost in slabo povezljivost. Večinoma pa ljudje potrebujejo ravno kompatibilnost in povezljivost. Tu tiči eden glavnih razlogov, zakaj linuxi ne uspejo bolj poseči v M$ tržni delež.

zeriX
20.12.2007, 07:31
Zato ker se M$ zapira pred standardi. M$ nima z Office skoraj nobenega standarda sprejetega. Linux pa je še kako kompatibilen med samimi distribucijami, zakaj? Ker uporablja same standarde.

Sicer nevem kako nekompatibilnost ti vidiš med delom na enem sistemu in potem prenosom na drug sistem.
Ravno danes imam zagovor seminarske na faksu, napisane v OO.o seveda, na faksu pa Windows. .odt pretvorit v .doc je brezveze ker zgubim dosti truda ki sem ga vložil, kaj še ostane? Export to PDF, in bo prikazan super tako tu kot tam.

nejc
20.12.2007, 10:21
Doma imam Ubuntu. Na faksu mamo Fedoro.

Čist konkretno sem prejšnji teden pri eni simpl bash vaji v Ubuntuju uporabil en ukaz(pidof), ki ga bash na Fedori ni poznal. Zakaj ne? Pojma nimam. Če je oboje bash, bi po logiki moral.

Sicer se pa spomnem pred leti(faks sem zelo raztegnil), koliko sem mel problema pri C programiranju. Doma mi je vse delalo(takrat sem mel neko drugo distribucijo), sem prišu na faks, pa compiler odkrije napake. Pol maš pa še kakega zarukanga asistenta, ki ne gleda kode, ampak samo, če progarm laufa. In se drkaš s popravki. Česar ne bi blo, če bi recimo programiral v nekem .net okolju. Kokr se spomnem, sem tud pri javi(programiral v winsih), mel težave s poganjanjem v linux okolju(čeprav je platformsko neodvisna).

Torej, različne distribucije imejo prednaložene različne programske pakete in knjižnice in kaj še vem kaj. Je že res, da z nekaj dela lahko vse uskladiš, ampak men je ravno to delo odvečno.

Pri winsih je enostavnejše. Če recimo napišem batch file na svojih xpjih, bo batch file delal tudi na win98. Berz kakršnega koli straha, da ne bi delal.

Če bi linuxi imeli samo nekaj distribucij namesto "miljona" in bi standardizacija bila usmerjena samo z enega mesta, tako kot je pri M$, bi ble zadeve kompatibilnejše(pa tudi M$ ima težave, čeprav manj kot linux). Tako pa je linux razdrobljen, veliko distribucij je namenjenih specifičnim zadevam in niso povsem kompatiblne z drugimi distribucijami(ali na ravni knjižnic itd. ali na ravni uporabniških programov ali na ravni grafičnih vmesnikov itd.). Navadne uporabnike vse to popolnoma zmede in se držijo stran od linuxa, kolikor se le morejo.

Vse našteto ima svoje prednosti za napredne uporabnike in reševanje kakšnega specifičnega problema. Vendar hkrati vse to pomeni slabost za navadne uporabnike.

Mal sem raztegnil, upam, da je jasno, kaj želim povedat.

Osebno komi čakam, da takoj po novem letu zaključim s programiranjem, katerega rezultate moram poganjat v linuxu. V službi delam izključno v Visual Studio in sem prav vesel, recimo danes ko šihtiram, da lahko delam v uporabniku tako prijaznem okolju.:)

joe
20.12.2007, 11:26
Jp, se strinjam in na dolgi rok bo to popolnoma uničilo Linux. Tudi delež Windows strežnikov se povečuje.

zeriX
20.12.2007, 11:45
Doma imam Ubuntu. Na faksu mamo Fedoro.

Čist konkretno sem prejšnji teden pri eni simpl bash vaji v Ubuntuju uporabil en ukaz(pidof), ki ga bash na Fedori ni poznal. Zakaj ne? Pojma nimam. Če je oboje bash, bi po logiki moral.

Sicer se pa spomnem pred leti(faks sem zelo raztegnil), koliko sem mel problema pri C programiranju. Doma mi je vse delalo(takrat sem mel neko drugo distribucijo), sem prišu na faks, pa compiler odkrije napake. Pol maš pa še kakega zarukanga asistenta, ki ne gleda kode, ampak samo, če progarm laufa. In se drkaš s popravki. Česar ne bi blo, če bi recimo programiral v nekem .net okolju. Kokr se spomnem, sem tud pri javi(programiral v winsih), mel težave s poganjanjem v linux okolju(čeprav je platformsko neodvisna).

Torej, različne distribucije imejo prednaložene različne programske pakete in knjižnice in kaj še vem kaj. Je že res, da z nekaj dela lahko vse uskladiš, ampak men je ravno to delo odvečno.

Pri winsih je enostavnejše. Če recimo napišem batch file na svojih xpjih, bo batch file delal tudi na win98. Berz kakršnega koli straha, da ne bi delal.

Če bi linuxi imeli samo nekaj distribucij namesto "miljona" in bi standardizacija bila usmerjena samo z enega mesta, tako kot je pri M$, bi ble zadeve kompatibilnejše(pa tudi M$ ima težave, čeprav manj kot linux). Tako pa je linux razdrobljen, veliko distribucij je namenjenih specifičnim zadevam in niso povsem kompatiblne z drugimi distribucijami(ali na ravni knjižnic itd. ali na ravni uporabniških programov ali na ravni grafičnih vmesnikov itd.). Navadne uporabnike vse to popolnoma zmede in se držijo stran od linuxa, kolikor se le morejo.

Vse našteto ima svoje prednosti za napredne uporabnike in reševanje kakšnega specifičnega problema. Vendar hkrati vse to pomeni slabost za navadne uporabnike.

Mal sem raztegnil, upam, da je jasno, kaj želim povedat.

Osebno komi čakam, da takoj po novem letu zaključim s programiranjem, katerega rezultate moram poganjat v linuxu. V službi delam izključno v Visual Studio in sem prav vesel, recimo danes ko šihtiram, da lahko delam v uporabniku tako prijaznem okolju.:)

Hm?
Bash je interpreter ki nekako nima dosti svojih ukazov ampak poganja druge skripte ali programe.

Navadni uporabniki se držijo vstran od linuxa zaradi sleposti in neizobraženosti ljudi in ko čujejo Unix ali Linux je to neko za***ano čudo ki ga obvladajo le najboljši, čeprav sploh ni res.

Če bi Linuxi....kateri Linuxi? Jaz poznam samo enega.
Distribucija je nabor programja oz. paketov z lastnim upravljalcem le-teh.
Sem ti preveril za ta "pidof" na Slackware 12. Tukaj ga tudi "ni", z navadnim userjem(očitno je v *sbin/ ) in z super userjem prav lepo izpisuje PIDs.

Nekompatibilnost med distribucijami pa se na žalost pojavlja zaradi tega ker mnogi spregledajo ali nalašč spregledajo FHS. To sem pred kratkim imel probleme pri paketiranju svojega projekta kot binary za vse distribucije. Kaj je z tem narobe? Vsak po svoje nametava npr. knjižnice in čeprav te knjižnice na disku obstajajo ampak ne na enakem mestu kot so bile na računalniku kjer se je program linkal jih ne najde. Ampak za vse se najde work-around. In ni nič preveč dela, le ena majhna bash skriptica ki premore 5-6 vrstic.

Za uničevanje Linuxa na dolgi rok pa: http://counter.li.org/estimates.php
Čeprav so le približki, lahko povejo kar veliko, ker so kar dobro argumentirani.

P.S: Java je jajc in ne programski jezik.
P.S.S: Jaz sem pa prav popolnoma srečen da lahko programiram v Linuxu, in vse kar tukaj sprogramiram deluje tudi na Winsih, kar ne morem rečt obratno. (Delphi programček ne deluje niti z wine, prav bedno).

Standardi bodo prevzeli računalniški svet in ne rinjenje z glavo skozi zid po svoje.

joe, prosim za en dober argument kjer je jasno in glasno pojasnjeno da Linux server delež upada. Kolikor sem nazadnje preverjal je še veselo naraščal.

Blednik
20.12.2007, 11:59
Bash je interpreter ki nekako nima dosti svojih ukazov ampak poganja druge skripte ali programe.Kot del odgovora nejcu: Tisti ukaz ti ni laufal zato, ket ni del bash-a ampak je ločen program/script, ki ga tista distribucija linuxa ni imela. Jaz sem se srečal z podobno situacijo, ko sem v Red Hat 9 uporabljal ukaze "ifup" in "ifdown". Moja naslednja distribucija pa teh ukazov sploh ni poznala, zato sem moral uporabiti alternativo oz. "ifconfig eth0 up/down".

Navadni uporabniki se držijo vstran od linuxa zaradi sleposti in neizobraženosti ljudi in ko čujejo Unix ali Linux je to neko za***ano čudo ki ga obvladajo le najboljši, čeprav sploh ni res.Tu se popolnoma strinjam.

Distribucija je nabor programja oz. paketov z lastnim upravljalcem le-teh.
Ja. Linux v bistvu ni operacijski sistem ampak je samo kernel. Zato imaš pa razne distribucije, ki pridejo še z kupom dodatne programske opreme. Ko večina ljudi reče "Linux" v bistvu misli "GNU/Linux".

nejc
20.12.2007, 12:08
Nepomembno. Pač tk "zavijamo" v naši dolini.:)

Sem ti preveril za ta "pidof" na Slackware 12. Tukaj ga tudi "ni", z navadnim userjem(očitno je v *sbin/ ) in z super userjem prav lepo izpisuje PIDs.
Hvala za pojasnilo. Nisem se spuščal toliko v drobovje linuxov.

Nekompatibilnost med distribucijami pa se na žalost pojavlja zaradi tega ker mnogi spregledajo ali nalašč spregledajo FHS. To sem pred kratkim imel probleme pri paketiranju svojega projekta kot binary za vse distribucije. Kaj je z tem narobe? Vsak po svoje nametava npr. knjižnice in čeprav te knjižnice na disku obstajajo ampak ne na enakem mestu kot so bile na računalniku kjer se je program linkal jih ne najde. Ampak za vse se najde work-around. In ni nič preveč dela, le ena majhna bash skriptica ki premore 5-6 vrstic.
Torej se strinjaš, da tudi linuxi ne poosebljajo standardizacije?:) Mene pa ravno ta work-around moti. Pa ne da ga ne bi znal. Se ga naučiš, če je treba. Zna bit tud zanimivo. Ampak ravno ta work-around je eden glavnih krivcev, zakaj se navadni uporabniki ne spuščajo v linuxe.

To je nekako tako, kot če bi kupil avto, pa bi moral velikokrat(ne vedno), ko bi se rad vozil, nekaj šarit po mašini. Kar je zanimivo za mehanika, ne pa zame. In za ostalo večino. Treba je razumet potrebe večine. Zaenkrat jim linux ne zadošča.

zeriX
20.12.2007, 12:14
Seveda ne spremljajo vse vseh standardov, ampak to so krivi paketarji distribucij in ne razvijalci Linuxa, tukaj razvijalci Linuxa na žalost ne morajo vplivat.

Jaz uporabljam Slackware in nekih hujših težav z kompatibilnostjo nisem imel, razen tisto kar sem že prej opisal, ampak sem kar hitro rešil, čeprav ta rešitev ni tako kot bi jaz rad želel, ampak za drugo rešitev trenutno nimam denarja(strojna oprema) ali časa, ki bi bila bolj elegantna za uporabnike.
Sploh do sedaj nisem še imel težav med kompatibilnostjo Slackware <-> Gentoo <-> Arch. (Ok paketni sistemi so druge stvari)

Lencka
20.12.2007, 12:38
Zanimiva debata, ni kaj - o tem, koliko in zakaj (ne) je Linux ok primeren za začetnike, aha... in zakaj se že potem dajete okoli programiranja? Ah, saj res. Verjetno sem spregledala, da običajni uporabniki, ki jim je računalnik v bistvu pisalni stroj + igralnica + radio + telefon (ja, mal karikiram) še ful programirajo... ampak saj ni panike, pač potem še napišejo eno tako minceno skriptico, a ne...

Jao imate pa res ful skupnega z običajnimi uporabniki...

joe
20.12.2007, 12:40
Hm?

joe, prosim za en dober argument kjer je jasno in glasno pojasnjeno da Linux server delež upada. Kolikor sem nazadnje preverjal je še veselo naraščal.

October 25, 2007
Linux Losing Market Share to Windows Server

http://www.eweek.com/article2/0,1759,2207368,00.asp

zeriX
20.12.2007, 14:41
joe, hvala za link, trenutno nimam časa podrobno prebrat, sem preletel le površno in posebaj mi je padlo v oči tole:
In 2000, Windows comprised about half of the server operating system market, followed by Unix and Netware at about 17 percent each and Linux reaching towards 10 percent, she said, noting that today Windows owns about 70 percent, Linux about 20 percent, with Unix below 10 percent and Netware barely registering.
Torej Linux in Windows server share sta oba narasla, Windows za 20, Linux za 10, Unix in NetWare pa padla.
Torej oba naraščata in nikjer ne vidim znaka da bi začel padat.

Lencka, glede programiranja je itak vseeno na kateri platformi je programirano, glavno je na kateri je linkano. Pa še za X-Platform programiranje obstajajo orodja. Navaden user res nima kaj dosti z programiranjem, ampak se da o tem na teh dveh sistemih pošteno debatirat.

nejc: Rekel si da imaš raje VS okolje in da tam uživaš. Spet stvar posameznika.
Jaz imam raje konzolo in GVIM, sem tukaj veliko bolj efektiven kot v katerem koli IDE. Pač stvar navade.
To je isto kot če primerjaš športen avto z udobjem in brez udobja. Hiter si lahko v enem in drugem. Zdaj pa če te "vzburja" trda vožnja ali programiranje potem ti je udobje odveč.

Blednik
20.12.2007, 14:57
zeriX dej še mal povej katere programe še kaj uporabljaš v Linux-u... tak me pač zanima.

Stane
20.12.2007, 16:11
Sam dnevno uporabljam:
- Firefox
- OpenOffice.org
- Pidgin
- GIMP
- VLC

joe
20.12.2007, 16:34
joe, hvala za link, trenutno nimam časa podrobno prebrat, sem preletel le površno in posebaj mi je padlo v oči tole:

Torej Linux in Windows server share sta oba narasla, Windows za 20, Linux za 10, Unix in NetWare pa padla.
Torej oba naraščata in nikjer ne vidim znaka da bi začel padat.

Lencka, glede programiranja je itak vseeno na kateri platformi je programirano, glavno je na kateri je linkano. Pa še za X-Platform programiranje obstajajo orodja. Navaden user res nima kaj dosti z programiranjem, ampak se da o tem na teh dveh sistemih pošteno debatirat.

nejc: Rekel si da imaš raje VS okolje in da tam uživaš. Spet stvar posameznika.
Jaz imam raje konzolo in GVIM, sem tukaj veliko bolj efektiven kot v katerem koli IDE. Pač stvar navade.
To je isto kot če primerjaš športen avto z udobjem in brez udobja. Hiter si lahko v enem in drugem. Zdaj pa če te "vzburja" trda vožnja ali programiranje potem ti je udobje odveč.

Seveda oba rasteta, ker se povečuje tudi število serverjev. Ampak, ker raste Windows server bolj se njegov tržni delež povečuje nasproti Linux serverjem.

Pa lahko ti še nevem kako trdiš in si zatiskaš oči.

Uporabnikov Windows serverjev nasproti uporabnikov Linux serverjev je vedno več. Kaj to pomeni dolgoročno ti je verjetno jasno.

Ne trdim pa, da se bo čez noč zgodilo karkoli drastičnega.

Do tvoje penzije boš lahko brezskrbi uporabljal Linux. :rolling:

Lencka
20.12.2007, 16:49
Sam dnevno uporabljam:
- Firefox
- OpenOffice.org
- Pidgin
- GIMP
- VLC
Približno to, tudi jaz. Še Thunderbird, Picaso, XMMS, po potrebi pa Knjižno polico (slovarje - z Wine), K3B in kaj takega.

ZeriX, hotela sem samo reči, da je debata, kakršno razvijete, vse prej kot to, s čimer se začne. Pogosto zasledim kake pogovore v stilu "Linux in navadni uporabniki", "Linux in začetniki" in podobno, pa se vedno zaključi s prepiri tistih, ki s tem dejansko nimajo več nobenega "kontakta" s to stopnjo uporabnika.

Recimo, da nekdo razmišlja o uporabi kake distribucije. In je dejansko navadni uporabnik. Računalnik rabi, da kdaj kaj napiše (seveda v Wordu), morda naredi kako prezentacijo, v glavnem pa srfa po netu, posluša muziko, morda si ogleda kak film, kaj posname, odigra kako igrico (ali pa tudi ne)... Naleti na tole temo, pa si reče, ok, morda pa kaj slišim, pa bom kaj probal. Prebere par zapisov in ugotovi, da to pa itak ni zanj - če se še tisti, ki kao obvladajo, pričkajo o tem, če je treba kako kaj če sploh kje okoli napisat... in itak ne razume 90% izrazov.

Ma ja, saj potem ni čudno, če folk dejansko še vedno misli, da je Linux neka taka zadeva, pri kateri vidiš črn ekran, pa tipkaš belo noter :veryevil:

joe
20.12.2007, 17:13
Približno to, tudi jaz. Še Thunderbird, Picaso, XMMS, po potrebi pa Knjižno polico (slovarje - z Wine), K3B in kaj takega.

ZeriX, hotela sem samo reči, da je debata, kakršno razvijete, vse prej kot to, s čimer se začne. Pogosto zasledim kake pogovore v stilu "Linux in navadni uporabniki", "Linux in začetniki" in podobno, pa se vedno zaključi s prepiri tistih, ki s tem dejansko nimajo več nobenega "kontakta" s to stopnjo uporabnika.

Recimo, da nekdo razmišlja o uporabi kake distribucije. In je dejansko navadni uporabnik. Računalnik rabi, da kdaj kaj napiše (seveda v Wordu), morda naredi kako prezentacijo, v glavnem pa srfa po netu, posluša muziko, morda si ogleda kak film, kaj posname, odigra kako igrico (ali pa tudi ne)... Naleti na tole temo, pa si reče, ok, morda pa kaj slišim, pa bom kaj probal. Prebere par zapisov in ugotovi, da to pa itak ni zanj - če se še tisti, ki kao obvladajo, pričkajo o tem, če je treba kako kaj če sploh kje okoli napisat... in itak ne razume 90% izrazov.

Ma ja, saj potem ni čudno, če folk dejansko še vedno misli, da je Linux neka taka zadeva, pri kateri vidiš črn ekran, pa tipkaš belo noter :veryevil:

Jaz bi rekel takole.

Uporabljal sem Linux en mesec izključno. Nato sem se naeličal iskati rešitve za čisto banalne probleme in zdaj uporabljam Windows naprej. Ker jaz moram nekaj narediti, ne pa cele dneve iskati rešitve za probleme.

Najbolj butasta stvar, ki se mi je naredila. Določim, da mi .php datoteke odpira določen program. Potem grem na splet s firefox-om in hop spletna stran se mi odpre s programom, ki sem ga prej določil za odpiranje .php datotek. Hallo..... Mi je kar mrak padel na oči.

Še bolj butasta stvar, program za raziskovanje diska ala explorer v Windowsu odpira tudi textovne datoteke. Mi spet pade mrak na oči.

V linuxu ni nič nenavadnega, da so različne datoteke brez končnic. Naprimer nekaj.php nekaj.jpg itd... Tam je kar nekaj nekja2 nekaj3. Vse pa se odpirajo v nekih različnih programih. Mrak na očeh spet....

zeriX
20.12.2007, 18:56
zeriX dej še mal povej katere programe še kaj uporabljaš v Linux-u... tak me pač zanima.

-FF
-KMail (včasih raje pine)
-Konqueror za SMB
-OO.o
-AmaroK
-GVIM(vsak dan)
-Konsole(vsak dan)
-Pidgin
-Xchat
-VBox (ponavadi ko testiram kako novo stvar, najprej poskušam v VBox da si ne z***em celotne konfiguracije)
-GIMP
-Media Archiver
-GFTP
Pa še kaj bi se našlo.
Konzolnih je preveč da bi jih vse našteval, v glavnem so pa to(ls, cd in podobni izvzeti):
-ssh
-gcc/g++
-smbclient
-sftp/ftp
-gdb(skoraj vsak dan, v glavnem ko nastanejo problemi z projektom)
in še in še.

V bistvu nič kaj tako posebnega.

Uporabnikov Windows serverjev nasproti uporabnikov Linux serverjev je vedno več. Kaj to pomeni dolgoročno ti je verjetno jasno.
Ne ni mi jasno kaj to pomeni dolgoročno. Razen to da bo M$ lahko izkoristil (spet) monopolni položaj. Ali hočeš povedat da bo zaradi tega se "ukinila" uporaba Linuxa? Prehitro za tak sklep, potem bi enako lahko govorili za Windows ne dolgo nazaj.

Ma ja, saj potem ni čudno, če folk dejansko še vedno misli, da je Linux neka taka zadeva, pri kateri vidiš črn ekran, pa tipkaš belo noter
Oh GREAT old times.

Še bolj butasta stvar, program za raziskovanje diska ala explorer v Windowsu odpira tudi textovne datoteke. Mi spet pade mrak na oči.
Ena najodličnejših stvari na katerih me Konqueror najbolj privabi. Ne izgubljam časa z odpiranjem kake tekstovne ali celo PDF datoteke ki v winsih rabi celo večnost da se zažene tist Acrobat Reader, medtem ko z konqueror že ta dokument preberem do konca ko na windowsih komaj to dobim pred oči.

V linuxu ni nič nenavadnega, da so različne datoteke brez končnic. Naprimer nekaj.php nekaj.jpg itd... Tam je kar nekaj nekja2 nekaj3. Vse pa se odpirajo v nekih različnih programih. Mrak na očeh spet....
Končnice so v bistvu zelo bedne in so stvar navade.
Zakaj bi obična tekstovna datoteka sploh potrebovala končnico če pa se ob odpiranju itak prepozna standard ASCII kodiranje dokumenta.
Namesto bedastih exe in bat priponk se lepo dodeli executable flag datoteki.
Kot pravim, stvar navade, ampak zame je to daleč boljše kot na windowsih.

Onejash
21.12.2007, 02:01
zeriX - acrobat reader je za folk, ki se ni slisal za foxit reader, ki se dejansko odpre v sekundi ali dveh :D

Glede koncnic pa niti ni take velike razlike se mi zdi. Sicer je moj linux-knowledge precej omejen, je pa ogromno koncnic tudi na linuxu. Za navadne tekstovne datoteke bi si pa tisti .txt resnicno lahko prisparal. Se strinjam tudi glede executable flaga.

UrbyBiser
21.12.2007, 09:45
da še jaz povem moje linux izkušnje.....

Pred kratkim sem si kupil laptop za potrebe faksa in ker sem navdušen uporabnik fedore je bila seveda logična odločitev da bo le ta moj primary OS, ampak kot se za vsak normaln faks v sloveniji spodobi je obvezna uporaba winsow in sem si moral naložit winse.
moja opažanja:
zahtenvnost in trajanjanje instalacije in postavitev sistema kot mi ustreza:
fedora je bila preprosta in hitra, enih par iskanj v googlu za repositorije za yumex in je blo to to pol še samo poiščem pakete ki bi jih rad mel in je to to.
win vista..... nebi rad zgubljal preveč besed. sistem še ni takšen kot bi ga rad imel, uporabljam čim manj. bi najraje dal enemu kvazi računalničarju da mi uredi ampak okej.....

podpora čemurkoli.... za filme sem si mogo vlačit dol kr neke kodeke za katere sploh nisem vedo kaj je not..... skratka lahk bi bli kaki virusi na srečo je blo kul, kar me spomni na to da rabiš še antivirus antispyware,..... kar mi gre ful na k......
na fedori.... vse popolnoma preprosti iz poznanih repojev in popolna podpora za vse.. okej wma mi ne dela v amaroku, sem našel tudi rešitev ampak se mi ne da to naredit.

potrebe za faks.... matlab sem ponavadi uporabljal v winsih..... big mistake
dosti bolje deluje v fedori imam winse zaj samo še za kekšne movieje delat..... aja pa na faksu ne morem it na wireles ker mam prenove driverje za wirelles.

skratka.... moje mnenje je da je bolj user friendly in varna fedora 8.

druga stvar kaj me moti.... ext3 particij ne morem gledat v winsih, baje naj bi šlo ampak meni še ni uspelo, medtem ko pa fedora nima kakih težav z fat ai ntfs.... po defaultu mi mounta pa vse.....
priporočam fedoro......

joe
21.12.2007, 10:21
da še jaz povem moje linux izkušnje.....

Pred kratkim sem si kupil laptop za potrebe faksa in ker sem navdušen uporabnik fedore je bila seveda logična odločitev da bo le ta moj primary OS, ampak kot se za vsak normaln faks v sloveniji spodobi je obvezna uporaba winsow in sem si moral naložit winse.
moja opažanja:
zahtenvnost in trajanjanje instalacije in postavitev sistema kot mi ustreza:
fedora je bila preprosta in hitra, enih par iskanj v googlu za repositorije za yumex in je blo to to pol še samo poiščem pakete ki bi jih rad mel in je to to.
win vista..... nebi rad zgubljal preveč besed. sistem še ni takšen kot bi ga rad imel, uporabljam čim manj. bi najraje dal enemu kvazi računalničarju da mi uredi ampak okej.....

podpora čemurkoli.... za filme sem si mogo vlačit dol kr neke kodeke za katere sploh nisem vedo kaj je not..... skratka lahk bi bli kaki virusi na srečo je blo kul, kar me spomni na to da rabiš še antivirus antispyware,..... kar mi gre ful na k......
na fedori.... vse popolnoma preprosti iz poznanih repojev in popolna podpora za vse.. okej wma mi ne dela v amaroku, sem našel tudi rešitev ampak se mi ne da to naredit.

potrebe za faks.... matlab sem ponavadi uporabljal v winsih..... big mistake
dosti bolje deluje v fedori imam winse zaj samo še za kekšne movieje delat..... aja pa na faksu ne morem it na wireles ker mam prenove driverje za wirelles.

skratka.... moje mnenje je da je bolj user friendly in varna fedora 8.

druga stvar kaj me moti.... ext3 particij ne morem gledat v winsih, baje naj bi šlo ampak meni še ni uspelo, medtem ko pa fedora nima kakih težav z fat ai ntfs.... po defaultu mi mounta pa vse.....
priporočam fedoro......

Evo, pumpam dol Fedoro, pa da vidim še ta čudež, če je res tako oh in sploh.

UrbyBiser
21.12.2007, 11:00
http://www.fedorafaq.org/
http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f8.html

v bistvu je tukaj vse kaj rabiš.... in tudi če nisi computer freak copy/paste zna vsak uporabljat pa brat verjetno tudi :D

joe
21.12.2007, 11:06
http://www.fedorafaq.org/
http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f8.html

v bistvu je tukaj vse kaj rabiš.... in tudi če nisi computer freak copy/paste zna vsak uporabljat pa brat verjetno tudi :D

Hvala, bom sporbal.

joe
21.12.2007, 12:25
Hvala, bom sporbal.

Zagnal fedora Live cd in na mojem notesniku ni drugega kot črn ekran. Tam nekje na sredini postane črn in konec. Tako, da se z namestitvijo niti ne mislim za***avat.