Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : hitro slabsanje dioptrije

mckeky
09.12.2007, 13:35
Lep pozdrav. Od kar pomnim nosim ocala. Priblizno na vsake 3 leta obiscem okolista in zamenjam stekla. Do sedaj vecijih sprememb ni bilo ...tja do 0.25 Ob zadnjem obisko pa me je presenitilo.. Moj vid se je v 4 letih poslabsal iz 1.5 na 3.08 (minusa) plus 75 cilinder na levo oko..

Je res krivo 8ur ali vec/dan buljenje v racunalniski zaslon kot je mnenje vecine :dontknow: ? (sicer uporabljam lcd)
Kako "obvarovati" vid :dontknow:

lady_lucifer
09.12.2007, 16:03
tole z buljenjem v racunalnik je cista misterija - nekateri so pred racunalnikom vec kot 8 ur na dan pa se jim dioptrija ni poslabsala niti za piko :dontknow:

Winglet1
09.12.2007, 18:47
Jaz ti priporočam dvoje:

-si vzameš očala s stekli, ki imajo nekje od 0,25 do 0,5 slabšo dioptrijo kot jo imaš ti. se pravi, če imaš -3, si vzem -2,5

-ne hodi več k okulistu zato ker ti večina z preveliko lahkoto predpiše očala in vedno nove dioptrije.

Z očali je tako, da večjo dioptrijo imaš, bolj se ti oči navadijo in dolgoročno slabše je...so kot bergle, ki jih nikoli ne odložiš....

freya
09.12.2007, 19:29
Vsekakor buljenje v ekran dolgoročno škoduje...kako hitro se pokažejo posledice, pa je odvisno še od mnogih spremljajočih faktorjev. Po 35-em letu sigurno, zato je pomembno, da se pri tem čimmanj obremenjuje oči. Torej kratek počitek z gledanjem v daljavo, primerna dioptrija in antirefleksna prevleka na očalih ( lečah), če se le da naravna svetloba ( fluorescentna je strup za oči, vsaj moje), kvaliteten ekran in pravilna postavitev ekrana, očesne vaje, itd. Sigurno vpliva na poslabšanje vida tudi vsakodnevno večurno trpinčenje oči, zato poskusi upoštevati čimveč ukrepov za razbremenitev oči ;)

Sicer pa na netu najdeš dovolj razprav na to temo ;)

Preberi
http://www.viva.si/clanek.asp?id=3164

Http://www.morelaokulisti.si/ASPDatoteka.asp?id=63

Winglet1
09.12.2007, 20:01
Buljenje v ekran škoduje zaradi napetosti oči.....efekt je enak pri npr. branju ali čem podobnem

mckeky
09.12.2007, 21:20
Jaz ti priporočam dvoje:

-si vzameš očala s stekli, ki imajo nekje od 0,25 do 0,5 slabšo dioptrijo kot jo imaš ti. se pravi, če imaš -3, si vzem -2,5

-ne hodi več k okulistu zato ker ti večina z preveliko lahkoto predpiše očala in vedno nove dioptrije.

Z očali je tako, da večjo dioptrijo imaš, bolj se ti oči navadijo in dolgoročno slabše je...so kot bergle, ki jih nikoli ne odložiš....

Prvi dve tocki lahko kar pozabim... Ker prvo kot prvo, recept za ocala mi napise okolist (kateri je na nasem koncu res profesionalen in ce nebi bilo njega, da bi kot mali otrok hodil vsak dan na vaje za oci, bi danes se zmeraj škilil)

In ocitno ne morem sam dolocati svoje deoptrije, res pa je, da mogoce malo pretiravajo in nebi bilo treba predpisati kr novih lec med tem ko se dioptrija poslabsa za 0.20

Obisk okolista je bil nujen, ker je moj vid za 100% slabsi kot je bil.. in ni prijetno ko cez cesto ne prepoznas prijatelja, ki te pozdravi.

Mogoce malo nekaj tretja tocka drzi...-ampak spet bi se dalo razpravljati, zakaj pa po tem takem okolist opozarja na redno nosenje ocal itd, sicer bi se v nasprotnem primero vid poslabsal,....In se opozoril, me je, da je minilo predolgo casa od zadnjega obiska,....

Winglet1
09.12.2007, 21:54
glede dokotrjev in njihovih opozoril....sicer sem po naravi bolj skeptičen, ko mi nekdo govori kako naj kaj delam (nrp. nosim očala) in sem se zato tudi malo bolj pozanimal:

-vid se slabša zaradi stalnega naprezanja oči....se pravi, če ne nosis očala in se vedno trudiš, da boš videl npr. nek oddaljen napis ali vožnja z avtomobilom, potem ti to škodi in očala pač tu predstavljajo olajšanje

-tricky part pa je, da več jih nosiš, bolj se oči navadijo na njih in mnogo slabše vidiš brez očal kot pa prej....in tu je problem (zato tisto o berglah)....če si npr. prej še nek predmet videl ok tudi brez očal (kljub močni diptriji) ga sedaj več ne boš, ker se oči "polenijo".....

Zato pa tisto o manjši dioptriji....saj večina ljudi ima dioptrijo nekje 0,25 ali 0,5 ampak to ni nič hudega. Saj jaz si tega nisem kar tako izmislil.....da se predpiše manjša dioptrija (nrp. za 0,25 ali mogoče 0,5) pa ni noben problem....se mal pogovor z dohtarjemnaslednjič....

mckeky
09.12.2007, 22:25
....če si npr. prej še nek predmet videl ok tudi brez očal (kljub močni diptriji) ga sedaj več ne boš, ker se oči "polenijo".....

pod to se pa podpisem,.. nekaj let nazaj ko je bila tam okrog 1.5 in sem polovico dneva sfural tudi brez ocal je se slo.. Ko pa sem jih nekega dne zacel bol redno nosit je naekrat nastala tezava, ko sem jih dal z glave.Preprosto ni slo vec brez.

bi torej bilo pametno ob kaksnem nepomembnem prostem casu, ko si clovek doma poskusit malo dat ocala dol za nekaj casa.......

Drugac pa ni panike-trenutno imam na sebi ocala z kar 1.5 manj ne le z 0.25 :d

spartan
23.12.2007, 17:56
Lep pozdrav. Od kar pomnim nosim ocala. Priblizno na vsake 3 leta obiscem okolista in zamenjam stekla. Do sedaj vecijih sprememb ni bilo ...tja do 0.25 Ob zadnjem obisko pa me je presenitilo.. Moj vid se je v 4 letih poslabsal iz 1.5 na 3.08 (minusa) plus 75 cilinder na levo oko..

Je res krivo 8ur ali vec/dan buljenje v racunalniski zaslon kot je mnenje vecine :dontknow: ? (sicer uporabljam lcd)
Kako "obvarovati" vid :dontknow:

"buljenje" v zaslon je sigurno škodljivo za oči. Že po 30 min bi moral človek praviloma delat pavzo (vsaj 5 min).