Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Recepti za kruhomat

Mesečnica
27.12.2007, 07:27
Dedek Mraz je meni in možu prinesel že dolgo želeni kruhomat :d. Dobila sva Moulinexov Home Bread.

Včeraj sva spekla prvi kruhek, ki je super uspel :p:p:p.

Uporabila sva kar recept, ki je priložen.

Za 500 g:

3,5 čajnih žličk sončničnega olja
190 ml vode
1 čajna žlička soli
2,5 čajnih žličk sladkorja
1,5 žlic mleka v prahu
350 g moke
1 čajna žlička instant kvasa

Uporabila sva Intes moko za domači kruh (mešanica polbele in ržene moke) :2thumbs:.

Če tudi vi pečete kruh in pecivo v kruhomatu, se priporočam za kakšen preizkušen recept :p.

Jaz zdajle pečem brioš. Če bo uspel, bom napisala recept.

Mesečnica
28.12.2007, 04:53
Tudi brioš (http://en.wikipedia.org/wiki/Brioche) je uspel :).

Recept za 500 g:

2 jajci
115 g masla
45 ml mleka
1 čajna žlička soli
2,5 žlic sladkorja
280 g bele moke
1,5 čajnih žličk instant kvasa

Ima kdo preizkušen recept za koruzni kruh?

gregapeyj
06.01.2009, 12:55
Hej
Tudi pri nas smo kupili kruhomat Moulinex OW5000.
Zanima me, katera bela moka je najbolj primerna za kruh? V navodilih sta navedeni strong bread flour (bela moka v prevodu) in pa plain flour - cake baking (gladka moka v prevodu). Tazadnja se v knjižici uporablja za kolače in testo za testenine. Strong bread flour pa za vse vrste kruha. Katera moka se potem da noter za kruh? Ostra ali gladka? Zasledil sem tudi v navodilih da je najbolša T55, kar je pri nas Tip550.

mrjerry
07.01.2009, 09:40
Malo o mokah.

Številka ob tipu moke sporoča o količini mineralnih snovi v moki. To količino izmerijo z žarenjem vzorca moke na 900 stopinj celzija. Številka sama pove masni odstotek mineralnih snovi, pomnožens 1000. Ker se večina mineralnih snovi nahaja v ovoju žitnega zrna, imajo polnozrnate in temnejše moke praviloma večjo vrednost tipa od belih mok. Ržena moka ima recimo tip okrog 1250, dobijo se tudi moke s tipom 1600 in še več. Temne in kislejše kruha se dela iz moke z večjim tipom, bel kruh in pecivo pa iz moke s tipom okrog 500 ali še manj.

Ostra in gladka moka pove način mletja. Pri ostri moki so delci večji.

Pri angleških receptih je potrebno še posebej paziti, saj je ponudba mok v tujini bistveno bogatejša kot pri nas. To pomeni, da moke v tujini sortirajo tudi po vsebnosti glutena. Visokoglutenske moke so primernejše za peko kruha in pripravo testenin, medtem ko so nizkoglutenske moke primernejše za pecivo. Gluten je namreč tisti, ki daje moki elastičnost, ko je stvar pečena pa je bolj "žvečljiva".

Sam pri peki kruha uporabljam ostro belo moko. Tip (400 ali 500) ni tako zelo pomemben, oziroma moraš biti tehnično zelo izpopolnjen, da na dan pridejo subtilne razlike med njima.
Glede glutena je tako, da nizko glutensko vsebnost lahko dosežeš tudi s kratkim obdelovalnim časom testa (ga recimo ne mesiš v neskončnost ali pa ne mešaš z mešalnikom ampak ročno). Pri strojčkih to ne pride v poštev, ker so sprogramirani na nek timer in tam pač moraš uporabljati primerno moko. Ampak kot rečeno, pri nas žal tega še ni dobiti.

mrjerry
07.01.2009, 09:44
Mesečnica, poskusi še naslednje variacije:

čebulni kruh - v testo daš posušeno čebulo (zelo pomembno je, da je posušena!)

kruh s semeni - pri semenih te omejuje le domišljija

bel kruh z žafranom - dodaš žafran, najbolje da prej razmožen v vodi ali malenkosti mleka

koruzni kruh - razmerje med koruzno in pšenično moko 1:2 (1 del koruzne in 2 dela pšenične)

ajdov kruh - ržena in ajdova moka v razmerju 1:2; ta kruh potrebuje nekaj več maščobe, najbolje da v obliki masla; z orehi je nenadkriljiv

gregapeyj
07.01.2009, 11:02
Oj Jerry hvala za izčrpen odgovor. Jaz do pred kratkim sploh nisem vedel kaj pride v testo za kruh, zato sedaj takšno znanost delam. Treba bo še malo experimentirat vidim.
Sem pa prebrau nekje da je za kruh res najbolša moka z veliko glutena, če se prav spomnem ima nekje 13% glutena. Samo ne vem če se dobi takšno pri nas, oz katera je to.
Praviš da uporabljaš ostro belo moko, ki je bolj sipka od gladke bele moke. To pomeni da bo več zraka za kvasovke in kruh bolj naraste?
Pa tudi pri kvasu mi ni jasno, do sedaj mi je najbolj ratal kruh z svežim kvasom, tisti instant ma neke čudne količine v receptih... Tako da s tisto merico ki je priložena zagrabim svež kvas in ga noter fliknem, brez kakšnega predhodnega aktiviranja v topli vodi s sladkorjem in moko.
Bom danes probal narest navaden beli kruh, da se vrnem k osnovam in vidim kaj je najbolše za dober rezultat.

gregapeyj
07.01.2009, 11:06
Našel sem tole tabelo o uporabi različnih tipov moke.
Mlinotest (http://www.mlinotest.si/izdelki-tabela-moke.php)

mrjerry
07.01.2009, 13:58
Sem pa prebrau nekje da je za kruh res najbolša moka z veliko glutena, če se prav spomnem ima nekje 13% glutena. Samo ne vem če se dobi takšno pri nas, oz katera je to.

Za oni "pravi" kruh z luknjami in podobno sigurno. Procentov ne poznam, mislim tudi da nanje (razen resnih pekov) nihče prav dosti ne da. Glede glutena obstaja sicer še en trik, pa bom kasneje napisal za kaj gre.

Praviš da uporabljaš ostro belo moko, ki je bolj sipka od gladke bele moke. To pomeni da bo več zraka za kvasovke in kruh bolj naraste?

V bistvu ja. Pri gladki moki dobiš bolj pocasto testo. Je sicer tudi res, da nimam strojčka in delam na roke, tako da so te stvari morda bolj pomembne.

Pa tudi pri kvasu mi ni jasno, do sedaj mi je najbolj ratal kruh z svežim kvasom, tisti instant ma neke čudne količine v receptih... Tako da s tisto merico ki je priložena zagrabim svež kvas in ga noter fliknem, brez kakšnega predhodnega aktiviranja v topli vodi s sladkorjem in moko.

Aktivacijo naj bi verjetno delal že strojček... Instant kvas je med drugim posušen, zato je normalno, da ga potrebuješ manj. Včasih je instant še boljši, ker ima kruh manj kvasast okus.

Tukaj je stvar sicer (spet) bolj kompleksna, ker je okus kruha po kvasu odvisen tudi od načina vzhajanja.

Bom danes probal narest navaden beli kruh, da se vrnem k osnovam in vidim kaj je najbolše za dober rezultat.
Mmmmmm :p

Andreea
07.01.2009, 23:35
čebulni kruh - v testo daš posušeno čebulo (zelo pomembno je, da je posušena!)

Zakaj posušeno?
Kaj pa recepti s praženo čebulo (samo praženo, ne posušeno)?
S kakšnim dodatkom oliv ali kaj takega? :p
Jaz vedno tako naredim :dontknow:

mrjerry
08.01.2009, 08:26
Zakaj posušeno?
Kaj pa recepti s praženo čebulo (samo praženo, ne posušeno)?
S kakšnim dodatkom oliv ali kaj takega? :p
Jaz vedno tako naredim :dontknow:

Sem poskušal s praženo, pa je postalo vse skupaj zelo pocasto. Posušena čebula se navzame okolišnje vlage ravno toliko, da se prijetno zmehča, če jo le dodaš pred drugim vzhajanjem (ko že narediš hlebec).

Praženo daš kvečjemu na bagetke po vrhu, ker se tam zapečejo in malo izsušijo.

Olive... uh, jasno da :p

Andreea
08.01.2009, 09:52
Sem poskušal s praženo, pa je postalo vse skupaj zelo pocasto. Posušena čebula se navzame okolišnje vlage ravno toliko, da se prijetno zmehča, če jo le dodaš pred drugim vzhajanjem (ko že narediš hlebec).

Aja, zna bit. Samo js naredim na začetku testo za eno dlako presuho in brez maščobe (drugače dam ponavadi žlico ali dve olivnega olja), in dam potem praženo čebulo tudi pred 2. vzhajanjem. Pa ni nč pocasto. :shy:

gregapeyj
26.04.2009, 10:03
Je kdo poskusil kak recept iz club-paneo (http://www.club-paneo.com/si_si/index.html) strani?
Probal sem narediti štruco ten-mex, ki je zgledala lepo, vendar je potem padla in ni imela lepe oblike. Po moje preveč vode (450ml) pa še sveža paprika da dosti vlage.

Do sedaj mi je najbolj uspel navaden bel kruh in pa kruh brez soli. Ostalo kar ima pa več sestavin mi pa oblika ni všeč, okus je pa vedno ok.