Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : SATA disk in Windows XP

blockbuster
04.01.2008, 19:43
Pozdravljeni!

Prosim nekoga, če mi razloži tole stvar.
Kupujem nov računalnik. V računalniku je SATA disk in me zanima ali gre na te diske normalno naložiti Windows XP ali ne? Po forumih sem bra, da je to bolj težko, da se mora nekaj v BIOS-u nastavljat itd.
Prosim vse, ki se na to spoznajo je zgoraj napisano res ali ne?

Hvala!

amadej
04.01.2008, 20:30
hehe nvm jas nisem nič nastavljal pa imam tri SATA diske...vse gre normalno le da so priklopljeni na drugi priklop ;) sicer pa če je nov računalnik je ziher že vse pošlihtano in še ziher je windows že naložen ;)
lp

gorenjc
05.01.2008, 08:44
Brez panike. kot je že napisano, naložijo se normalno, deluje normalno. Res pa je, da jih v biosu ne boš videl, tako kot recmi disk ATA (velikost in ostale parametre). Tam je prazen prostor, brez podatkov, ampak če računalnik deluje in normalno uporabljaš programe, potem tud veš, da disk obstaja.

Lencka
10.02.2008, 16:32
Zanimivo. Jaz namreč na SATA nisem mogla namestiti xp-jev, linux pa, in ko sem precej brskala okoli, sem izvedela, da je običajno, da ne gre :) In rešitve so tri - prilagajanje v bios-u (kar ni vedno možno), integriranje gonilnikov v xp in potem nameščanje, ali pa s pomočjo gonilnikov na disketi (kar zna biti problem, če nimaš disketne enote in nimaš niti zunanje disketne enote).
Ja, trenutno iščem driverje.

p.s. Ne kupimo vsi računalnikov s prednaloženim OS :)

Vsemogočni
11.02.2008, 12:56
Pri nakupu računlnika (mojega) je imel in še vedno ima SATA disk. Nikdar pa nisem imel problem instalirati XP (seveda še pred izidom Viste). Kajti problemi z instalacijo XP so se začeli po izidu Viste. Za kar pa ni kriv disk, ampak BIOS (enako pri notesnikih). Z nadgradnjo BIOSa, pa tudi ta problem izgine. Pač forsirajo Visto, kajti s tem se je ponovno odprl svež dotok denarja.
Tako, da po mojem, diski pri tem ali je možna instalacija XP ali ne, ni niti najmanj odvisno od vrste diska.

zeriX
11.02.2008, 17:30
Zanimivo. Jaz namreč na SATA nisem mogla namestiti xp-jev, linux pa, in ko sem precej brskala okoli, sem izvedela, da je običajno, da ne gre :) In rešitve so tri - prilagajanje v bios-u (kar ni vedno možno), integriranje gonilnikov v xp in potem nameščanje, ali pa s pomočjo gonilnikov na disketi (kar zna biti problem, če nimaš disketne enote in nimaš niti zunanje disketne enote).
Ja, trenutno iščem driverje.

p.s. Ne kupimo vsi računalnikov s prednaloženim OS :)

Ja XP ima problem z SATA gonilniki zato ker je XP izšel leto ali dve pred SATA priključki in še zato niso integrirani.
Linux se pa itak letno 346447x razvije in se gonilniki dodajajo zraven sproti, ne kot na M$ kjer moraš čakat 7-10let do izida nove verzije in skupek vseh gonilnikov ki so se pojavili med tem časom na trgu.
Še ena boljša stvar Linuxa ;)

Vsemogočni
12.02.2008, 00:26
zeriX, zelo dobra taktika.
Veliko bolj mi je všeč, da nekdo nekaj strokovno pokomentira in tudi nas uporabnike poduči, kot pa da dokazuje da je pametnejši od tistih, ki pišemo, kar je v bistvu isto, le lepše izgleda. Brez sramu priznam, da sem sam uporabnik, ne pa strokovnjak v računalništvu, vendar vedno raje prisluhnem strokovnemu nasvetu, kot nekomu, ki pobija vsak moj ali drugih uporabnikov zapis.

Odlično :2thumbs:

doody
16.02.2008, 23:47
Imam dva diska SATA in ATA in na obeh XP-je.Pa sploh ni problem.

nejc
17.02.2008, 11:32
Problemi s SATA na XPjih? Sam sem dal skoz med 100 in 200 inštalacij na sata diske, pa ni blo nikdar problemov.