Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Slovnične napake, ki pečejo

freya
06.02.2008, 10:12
K tej temi, ki niti ne vem, kam naj jo uvrstim, me je vzpodbodla napaka, že tolikokrat izrečena na radiu, da se ne morem upret in napisat javno! Kar zapeče me, ko slišim, da je pisalo v častniku Finance, častniku Delo etc.

Zatorej
ČASNIK ( BREZ T) je dnevno ali tedensko glasilo, časopis
ČASTNIK je član poveljniškega vojaškega osebja, oficir

:nonono:

freya
06.02.2008, 10:16
Na Siolovem portalu je novička o sambi iz Ria, kjer je pisec izumil novo besedo...VDRŽAVITI ( namesto vzdržati).
Ker to ni edina napaka v članku, naj še enkrat pregleda napisano...popravi, pa mu je oproščeno.
;) :d

KissMe
06.02.2008, 11:20
Mene pa zelo moti, ker veliko ljudi, ki večkrat nastopajo v javnosti (novinarji, politiki), vikajo "polovično". Npr. "Kje ste bila?" Kar kri mi zavreeeee :mad:

Aldebaran
06.02.2008, 11:47
Na Siolovem portalu je novička o sambi iz Ria, kjer je pisec izumil novo besedo...VDRŽAVITI ( namesto vzdržati).
Ker to ni edina napaka v članku, naj še enkrat pregleda napisano...popravi, pa mu je oproščeno.
;) :d

že popravljajo... hvala za opozorilo;)

Tanatie
06.02.2008, 11:56
mene pa se najbolj motijo razne forumske napake...mislm sej se zavedam da vsi tle pisemo v slengu ampak vseen so dolocene stvari nepotrebne...recimo "gdo/gdaj", "nebi" itd...

freya
06.02.2008, 14:30
Forum je nekaj posebnega....:d

Andreea
06.02.2008, 14:40
Njeno obleko in spodnje perilo policija nikoli ni našla.

Jaz Janez. Janez iz Slovenija. :veryevil: Zgleda da novodobnih novinarjev ne učijo več (pravilno) sklanjat. :veryevil: Ker ga pri drugem skl. redno sračkajo. :dontknow:

LINK (http://siol.net/svet/crna_kronika/2008/02/dekle_ubil_nato_mrtvo_se_posilil.aspx)

stLARA
06.02.2008, 16:09
okej, tole ravno ni slovnična napaka, toda, vsekakor sodi v rubriko "kiksi in novinarsko delo":

Nova legendarna izjava Andreja Stareta (http://www.revijasport.com/video.html?id=149)

Lencka
06.02.2008, 16:17
Tole pa močno zaudarja po nestrpnosti :nonono: :nonono: :nonono:
Še bolj pa po tistem "truditi se biti bolj brihten" - kdor se je namreč spomnil te fore, je žal pozabil, da v slovenščini glagolov ne sklanjamo, temveč jih spregamo... :veryevil:

Mowgli
06.02.2008, 17:09
Jako podpiram izbran trud častivrednih udeležencev tega pisanja, da se slovenski jezik tudi bodočim pokolenjem naše grude čist ohrani in v svoji biti neokrnjen.

šnela
06.02.2008, 17:23
mene pa moti predvsem, ko kakšen pomembnež alpa kul voditelj vpraša 'od kje'. mislim, ne vem, od kod jim ideja, da ta vprašalnica sploh obstaja ...

Andreea
06.02.2008, 18:05
Še bolj pa po tistem "truditi se biti bolj brihten" - kdor se je namreč spomnil te fore, je žal pozabil, da v slovenščini glagolov ne sklanjamo, temveč jih spregamo... :veryevil:

:rolling::2thumbs:
za nekatere je kolesanje pač samostalnik :veryevil:

se pa zavedam, da pri "moji" objavi verjetno novinarji niso imeli kaj dosti prstov zraven... ker za cenjeni portal delajo študentki, "vonabi" žurnalisti, ki so v življenju (očitno) prebrali 5 knjig in so imeli slovenščina ena velika cvek.:clown:

Tanatie
06.02.2008, 18:13
jst sem itak najvecji rasist tle...

sicer je pa ta cefurativ iz enga vica, ki se zadnje dni ful posilja prek mailov...

Babi2
06.02.2008, 18:43
Mene v govorjenju in pisanju novinarjev in ostalih javno nastopajočih ljudi moti marsikaj. Ampak, da ne bi preveč naštevala mogoče samo ena najbližja cvetka s SIOL foruma, v naslovu - poimenovanju teme:

Domače živali - LJUBIMČKI !!! Pred časom sem že opozorila na tole neumnost, pa je bil moj post po kakšni uri izbrisan.
Še enkrat za nepoučene: Slovenci imamo doma domače LJUBLJENČKE. OK, nekatere imajo mogoče tudi LJUBIMČKE, ampak o tem najbrž ne bomo govorili na "živalskem forumu" - ali pač?:veryevil::d

Goody
07.02.2008, 14:37
a smo v spemerskem kotičku ali v medijih?

Smaug
07.02.2008, 14:38
G00d1 ma prow, stal smo ekzemp, zdaj pa dost :approve:

Mowgli
07.02.2008, 14:43
Cenjenim medijem se opravičujem za vse slovnične napake, ki sem jih zaveden storil. Gornje pisanje je le dokaz za to, kako zlahka nepazljivega posameznika zavedejo populistična dejanja, ki škodijo jeziku in kulturi. Vsekakor gre pohvala slovenjenju določenih tujih izrazov, kot je npr. Compact Disk - zgoščenka (le v rahli dilemi sem, kaj je DVD). Izkoriščam priložnost, da se zahvalim mnogoterim javnostim in se do nadaljnega poslavljam.

Romul
07.02.2008, 16:13
a Bi lahko pocas PROSIM nehal v reklamah prat posodo in bi jo kot vsi zavedni slovenci pomival!
...opere 15x vec posode,my ass...

iri
07.02.2008, 20:27
Mene pa zelo moti, ker veliko ljudi, ki večkrat nastopajo v javnosti (novinarji, politiki), vikajo "polovično". Npr. "Kje ste bila?" Kar kri mi zavreeeee :mad:

ditto, zdej lih gledam Trenja in Slak zeeeeelooo rad uporablja tak način ... :sleepy:

nattka
07.02.2008, 23:35
pa slikarka Ivana je KOBILCA, ne Kobilica ...:mad:

KissMe
08.02.2008, 10:27
To je pa tud mene zmotilo... in to v sporedu piše... KOBILICA. Sem že mislila, da se mi je zmešal in narobe vidim :rolling:

Sergent
08.02.2008, 13:08
Pozdravljeni.

Bil bi zelo vesel, če bi mi nekdo napisal kako se pravilno piše stodvajsetkilometrski in dvatisočdvesto ? Kajti jaz sem mišljenja da se piše skupaj, toda slovar v Wordu zazna napako. Pa še to. Ali se: naj se bo piše skupaj ali narazen?Hvala za pomoč.

LP

Lencka
08.02.2008, 15:20
Če se ne motim :) Mere (kg, m, kWh in podobno) se pišejo po razmiku (tudi, ko se z okrajšavo) v tvojem primeru pa bi jaz napisala z vezajem (ker gre za pridevnik), številke pa imajo razmik po tisočicah, miljonicah itd.
"Naj se bo" pa ne razumem najbolje... misliš "naj si bo"? Hm. Mislim, da se piše "najsi bo", prepričana pa nisem.

Sergent
08.02.2008, 15:38
Hvala za obrazložitev. Še eno vprašanje: ali se "francoskoitalijanska meja "piše skupaj ali narazen.

LP

Lencka
08.02.2008, 15:41
z vezajem

Če se pridevniki, sestavljeni iz dveh besed, pišejo skupaj, gre za "zmešanico" :d, nekaj vmes - na primer rumenorjava barva bi bila oker. Če pa z vezajem, gre za oboje - rumeno-rjava majica bi bila na primer črtasta... in meja ne more biti mešana, vsaj kolikor je meni razumljivo.

Hej, samo ne me za vrat stisnit, če se slučajno motim, nisem slavistka :)

Lencka
08.02.2008, 15:44
Samo opomba glede Wordovega črkovalnika - ni mu 100% za zaupati ;)

Sergent
08.02.2008, 15:50
Hvala.

SonoLei
10.02.2008, 17:44
Mene zapečejo narobe naglašeni pridevniki, največkrat je to "zakonski". Večina se najbrž niti ne zaveda, da gre za napako, ko ga naglašajo na prvem zlogu. Je že tako vkoreninjen, da čudno izpadejo tisti, ki ga pravilno naglašajo. Beseda "zakon" se namreč sklanja po mešanem naglasnem tipu. In naj to že enkrat razložijo vsem pravnikom (!) in politikom.

Tanatie
10.02.2008, 18:14
najsibo mislim da je vse skupaj...tko kot recimo nebodigatreba...

šnela
10.02.2008, 18:57
nebodigatreba je bolj samostalnik, ane, najsibo pa bolj veznik, se pa pomoje tud skup piše, ja

Tanatie
10.02.2008, 22:04
mas res, sem sam mislu na podoben nacin tvorbe besede...

freya
11.02.2008, 06:03
Skupaj, če je uporabljen kot veznik
Iz SSKJ
nàjsibó in najsibó in nàj si bó in naj si bó vez. (ȁ-ọ́; ọ́) knjiž. 1. v ločnem priredju, v zvezi z najsibo, ali za vezanje stavkov ali stavčnih členov a) ki se vsebinsko izključujejo; ali: v mestu so gostovale najsibo poklicne najsibo ljubiteljske gledališke skupine / redko, s podrednim veznikom živijo skromno, najsibo da nimajo denarja, najsibo ker so varčni b) ki kažejo na možnost izbire: izvedba je brezhibna, najsibo v koncertni dvorani najsibo v operi; kupim si lesorez, najsibo holandski ali pa japonski 2. v dopustnih odvisnih stavkih, navadno okrepljen za izražanje dejstva, kljub kateremu se dejanje nadrednega stavka uresniči; čeprav: najsibo še tako spreten, tega ne zmore // za omejevanje: spanje, najsibo kratko, poživi človeka ♪

V primeru: Najsi bo prišla ali ne bo prišla.......
pa seveda "bo" narazen, ker je tu veznik najsi, bo pa ima funkcijo pomožnega glagola

KissMe
11.02.2008, 19:03
Danes sem spet slišala eno cvetko po radiu (Radio Slovenija).

".... dva fanta sta bila poškodovana, enemu od njih so morali amputirati nogo."

Vsaj na nacionalnem radiu bi lahko po slovensko govoril.

šnela
11.02.2008, 19:15
ej, dvojina pa res izumira. Pa tko je lepa ...:)

KissMe
11.02.2008, 21:05
Ja, tud meni. Js jo vedno dosledno uporabljam, ker si sploh ne morem predstavljat, da bi blo drugače. Da bi bila zmenjena z eno (!) prijateljico in bi ji rekla: "Kam pa gremo?" Meni se to zdi tko, kot da ne bi znala šteti :d ali pa da bi bla mal... :hammer: :)

Pa tale je še v zvezi z dvojino grozljiva in ful pogosta : pred dvemi leti. Mi grejo kar kocine pokonci :mad:

Sam.... ne vem, ljudje se sploh ne zavedajo, da tko govorijo... :dontknow:

Tanatie
11.02.2008, 21:08
mene pa zdej mal hebe k delam z enim bosancem in pac normalno on ne uporablja dvojine, tko da se velikrat zalotim da jo jst tut pozabim...prej mi je pa ful sla...

monster
11.02.2008, 21:11
nauči ga dvojine ;)

Tanatie
11.02.2008, 21:16
uh...a si kdaj probu kazga "tujca" naucit dvojine? enkrat sem probu eno americanko pa sem obupu po eni uri...

Sergent
21.02.2008, 12:51
Ali kdo ve če obstaja sejem knjige ali festial knjige oz. kaj podobnega v Sloveniji? In če kje ter kdaj?

LP

KissMe
21.02.2008, 14:12
Frankfurt po Frankfurtu... ne vem pa kdaj je.

Neuromancer
21.02.2008, 17:19
Novembra imaš v Cankarjevem domu Frankfurt po Frankfurtu in Slovenski knjižni sejem, potem imaš konec aprila slovenske dneve knjige, pa sigurno je še kaj.

Sergent
22.02.2008, 08:40
Hvala

LP