Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Propad

thursiaz
20.02.2008, 15:49
tole sicer ne spada ravno pod politiko a ker je naslov sekcije Slovenija sem se odločil, da bom dal ta topic sem

Kot vas je veliko ze opazilo, da Slovenska kultura propada in brez slovenske kulture ni Slovencev. Govorim o propadanju našega jezika, ki ga zlasti mladi pačijo s angleškimi, nemškimi in zlasti ex jugo tujkami.
problem ne bi bil v tem če bi bilo to omejeno a pogovorni jezik in jezik ki ga govorimo mladi se ze v vsakdan spreminja zraven pa ga je vedno manj tako da v stavku včasih le 20%-30% Slovenščine.
Še bolj pa boli to , da se nekateri Slovenščine sramujejo jim je grd jezik in ko kdo govori v Slovenščini ga ožigosajo za kmeta in še kaj zravn.
to se dogaja sedaj na osnovnih srednjih šolah in nikogar to ne moti več kaj bo ko bo ta generacija odrasla bo tak jezik prinesla na svoje otroke ? ga bodo ti še bolj popačili?
nekateri niso niti ponosni več na svoje poreklo in beseda slovenec postaja žaljivka.

potem so tu še priseljenci , ki se ne prilagajajo naši temveč vsiljujejo svojo kulturo in še dodatno pačijo slovenski jezik. zakaj? ker se jih nekateri bojijo in to njihovo kulturo sprejemajo v strahu terj se jo navadijo ter gojijo naprej tiste, ki pa ki imajo kaj proti jih ožigosajo za naciste.

takšno je stanje na osnovnih in srednjih šolah.

kaj si ostali mislite o tem bi bilo potrebno kaj narediti ali stati križem rok in gledati ta propad kulture?

yamamoto
20.02.2008, 16:29
Da je stanje res kritično, se vidi že iz tvojega prispevka. Vsaj Slovenec se potrudi pisati z veliko začetnico. ;)
Tudi izgovor, da v forumih ni potrebno paziti na pravopis, je začetek propadanja jezika o katerem govoriš.
Na splošno pa menim, da je pač to stvar narodovega ponosa. Nekdo ga ima, ali ga pa nima. In temu primerno se obnaša, ter tipično po slovensko poveličuje vse, kar je tujega in omalovažuje vse, kar je domačega. :nonono:
Cankar je že vedel, zakaj je napisal tisto o narodu hlapcev.

thursiaz
20.02.2008, 16:33
jah oprostite mi pol zarad pravopisnih napak nisem ravno najbol več klikanja shifta na usake tolk črk sej verjetn tud kakšne vejce mankajo kje

Babi2
21.02.2008, 07:28
Ja, pa marsikaj drugega tudi ...

nejc
21.02.2008, 07:44
Wsaj W ne uporablja namesto V:2thumbs::d

summer
21.02.2008, 08:15
joj...ja to..:d....sem dobila zadnjič od kolegice sms, in sem porabila 15 minut, da sem razvozlala ljubljansko/angleško/w/kva/model/pacarijo

mrjerry
21.02.2008, 10:21
Picajzlanje kaj je in kaj ni del kulture je po mojem mnenju prvi korak k njenemu propadu.

summer
21.02.2008, 11:32
je res ja....sam, vam povem, ko je men ena 20 let stara ljubljančanka zadnjič 15 minut govorila, kaj je počelačez vikend , sem jz razumela 20% tega kar je povedala, ostalo, sva šle počasi po vrsti....
pa jaz ne govorim, da ostali del Slovenije govori kaj več ali manj popačeno....sam nisem pač navajena ljubljanskega slenga:d

plebs
21.02.2008, 14:55
Mene redno zdigne vidim nase vrle politike na TV, ko hodijo po raznoraznih brifingih, mitingih, podajajo reporte pa take ... demolirajo jezik. Sramota.

yamamoto
24.02.2008, 14:21
Picajzlanje kaj je in kaj ni del kulture je po mojem mnenju prvi korak k njenemu propadu.

Brezbrižnost do jezika pa prvi korak k njegovemu in narodovemu propadu. :(
Upam, da nova ljubljanščina ne bo postala uradni jezik, kot se je že enkrat zgodilo. :nonono:

CeausescuFan
25.02.2008, 11:18
Da slovenska kultura hitro propada je meni jasno vsakič, ko prešaltam na Čarlija, Piko, Net ali Golico.
Sploh slednje.

mrjerry
25.02.2008, 13:03
Brezbrižnost do jezika pa prvi korak k njegovemu in narodovemu propadu. :(
Upam, da nova ljubljanščina ne bo postala uradni jezik, kot se je že enkrat zgodilo. :nonono:

Ce nisi picajlzast, si ze avtomatsko brezbrizen?

mrjerry
25.02.2008, 13:05
je res ja....sam, vam povem, ko je men ena 20 let stara ljubljančanka zadnjič 15 minut govorila, kaj je počelačez vikend , sem jz razumela 20% tega kar je povedala, ostalo, sva šle počasi po vrsti....
pa jaz ne govorim, da ostali del Slovenije govori kaj več ali manj popačeno....sam nisem pač navajena ljubljanskega slenga:d

Hjah jaz imam iste probleme ce mi gre kaj razlagati Prekmurec. Zdaj je pa odvisno... Ce bi model MENI rad nekaj povedal, bom pricakoval, da se bo potrudil, da ga bom razumel. Jasno mu lahko dam tudi vedeti, da ga pac ne zastopim. So what. Ce pa tisto, kar mi on govori, zanima mene (tko... res zanima) in ga ne razumem, bom pa bodisi nasel nekoga drugega, oz. se v skrajnem primeru naucil prekmursko. Ravno tako, kot pac pogoltnem ponos in se naucimo tuji jezik zato, da se nam poveca obseg ljudi, s katerimi lahko komuniciramo. Na kulturo kot taksno pa to neposrednega vpliva nima.

nattka
25.02.2008, 13:30
določene skupine ljudi so vedno govorile v slengu ... tako sleng najdemo ne samo na našem prostoru ... ampak pri vseh narodih ...

goovorijo ga mladi ... pa tudi določeni profili poklicev imajo svoj sleng, ker tako pač preprosteje in bolje komunicirajo ...
načeloma ostale skupine slenga ne razumejo popolnoma ... recimo babice v domu ostarelih gotovo ne bi vedele o čem se gre, če bi padle na srednjošolsko zabavo ali med računalniške frike ...

drugače pa je, ko javno nastopajo vrli nam politiki in pri tem ne ločijo priredja od podredja ... ne vedo, da dvojina ni nekaj vmes ... da rodilnik ni " ne puščajte liste v recepciji" ... ne vedo, da pozna slovenščina premični naglas in da k poznavanju slovenskega jezika sodi tudi pravilno sklanjanje in spreganje ...

pa tudi v dnevnem časopisju se čedalje pogosteje pojavljajo članki, kjer se sprašujemo ... ali je res tako težko zapisati nekaj stavkov v sloveščini ... recimo vsaj, da se loči, kaj je stavek kaj poved ... pa kako se pišejo nekateri naši znani Slovenci, recimo Ivana KobilCa, ne pa Kobilica, kot so nas prepričevali nedolgo nazaj ...

pa tudi nekatere knjige niso očitno videle lektorjev ...

zame je seveda tudi razlika ali mi 20 letno dekle razlaga, kako se je imelo na zabavi ... ali pa z izobraženo 40 letnico razpravljava o novem projektu ...

seveda pa moram poUdariti, da me moti to le pri uradnih predstavnikih naroda in novinarjih ...
tujci, ki se trudijo govoriti slovensko ... narečne besede, ki so lahko prava popestritev pogovora ... ali pogovor med dvema pripadnikoma iste skupine ( recimo med dvema najstnikoma) ... me ne moti ...

me pa strese, ko nekdo odpre forum na temo "jezik", potem pa se opravičuje, da mu tipka shift ne gre ravno najbolje ...

mrjerry
26.02.2008, 13:13
ko smo ze pri dekletih... zakaj je dekle srednjega spola? :shy:

summer
26.02.2008, 13:14
ker so vsa dekleta bi

mrjerry
26.02.2008, 14:28
bullcrap :d

summer
27.02.2008, 06:37
cross my heart....pinky swear:d

Njuška Trap
22.03.2008, 20:41
tole sicer ne spada ravno pod politiko a ker je naslov sekcije Slovenija sem se odločil, da bom dal ta topic sem

Kot vas je veliko ze opazilo, da Slovenska kultura propada in brez slovenske kulture ni Slovencev. Govorim o propadanju našega jezika, ki ga zlasti mladi pačijo s angleškimi, nemškimi in zlasti ex jugo tujkami.
problem ne bi bil v tem če bi bilo to omejeno a pogovorni jezik in jezik ki ga govorimo mladi se ze v vsakdan spreminja zraven pa ga je vedno manj tako da v stavku včasih le 20%-30% Slovenščine.
Še bolj pa boli to , da se nekateri Slovenščine sramujejo jim je grd jezik in ko kdo govori v Slovenščini ga ožigosajo za kmeta in še kaj zravn.
to se dogaja sedaj na osnovnih srednjih šolah in nikogar to ne moti več kaj bo ko bo ta generacija odrasla bo tak jezik prinesla na svoje otroke ? ga bodo ti še bolj popačili?
nekateri niso niti ponosni več na svoje poreklo in beseda slovenec postaja žaljivka.

potem so tu še priseljenci , ki se ne prilagajajo naši temveč vsiljujejo svojo kulturo in še dodatno pačijo slovenski jezik. zakaj? ker se jih nekateri bojijo in to njihovo kulturo sprejemajo v strahu terj se jo navadijo ter gojijo naprej tiste, ki pa ki imajo kaj proti jih ožigosajo za naciste.

takšno je stanje na osnovnih in srednjih šolah.

kaj si ostali mislite o tem bi bilo potrebno kaj narediti ali stati križem rok in gledati ta propad kulture?

Mnja, včasih tudi najbolj zagreti borci za slovensko kulturo niso najboljši zgled... Nekako mi ne gre iz glave White power, Blood & Honor, Sieg Heil ipd, napisi na raznih naci-skinhedovskih (ali bi za ohranjanje slovenščine namesto skinheadi morala napisati obritoglavci? :d ) majicah v angleščini, raba kletvic, ki izhajajo iz jezikov naših "južnih bratov", pa najbrž bi lahko še kaj naštela. V teh primerih jim načelnost pač ne gre (tako kot še marsikaj :veryevil: )...

Dečko, povej teti Njuški, kdo, za hudiča, te je pa tako grdo "napumpal" s to diskriminatorno in rahlo do pretežno neosnovano propagando... :nonono:

Aleksander Vidmar
24.03.2008, 07:15
Dodajmo Angleščino in Nemščino kot uradni jezik?