Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Uporaba routerja

kriko1
21.03.2008, 23:29
Pozdrav. Sam imam tri paket in adsl2 (drugo žal ni mogoče). No jutri bom kupil router pa me zanima kako ga je treba nastavit da bo deloval.
Kaj je treba nastavit v routerju, je treba vpisat geslo kaj spreminjat..in če je treba kaj spremenit v samem modemu (sagem 3344), da zadeva delovala,,tako telefon, internet in tv?

LP

tom777
22.03.2008, 13:16
Katerega boš pa kupil? Predlagam, da prebereš navodila, če nisi vešč teh opravil in uporabo strani portforward.com (http://portforward.com/routers.htm). Če je v igri wi-fi ruter si ga zaščiti.

bejli
22.03.2008, 22:53
Pozdrav. Sam imam tri paket in adsl2 (drugo žal ni mogoče). No jutri bom kupil router pa me zanima kako ga je treba nastavit da bo deloval.
Kaj je treba nastavit v routerju, je treba vpisat geslo kaj spreminjat..in če je treba kaj spremenit v samem modemu (sagem 3344), da zadeva delovala,,tako telefon, internet in tv?

LP

Prosi prodajalca, da ti razloži, ker ni tako simpl. Ko enkrat poštekaš delovanje (predvsem forwardiranje portov) in nastavitve, pa je zadeva precej samoumevna...če si pač računalniški tip.

madmitch
22.03.2008, 23:45
Dejte no kvasit s forvardiranjem.

Modem nastavi, da ne bo deloval kot router, temveč samo kot modem, da bo PPoE sejo delalo nekaj za njem (router). Odklopi kabel od PCja z modema, ga vtakni v LAN1 ali kaj podobnega na routerju in se poveži nanj (192.169.1.1 ponavadi-glej navodila). Ne pozabi na PCju prej nastaviti, da dobi IP od zunaj - v nastavitvah mrežne kartice. Nastavi, da naj se povezuje na net (PPoE), vpiši upr. ime in geslo, nastavi DHCP enable, priklopi modem v WAN port. Načeloma bi moralo delovati. Portov ne forvardiraj, da ne bo neumnosti, ti jih samo odpiraj, za kar pač rabiš, če to ne bo naredil sam. Če ima UPnP bo porte itak sam poštelal. Vse ostalo boš počasi sam pogruntal. Ni taka silna kunšt.

Telefon in TV v modemu kaj dosti nimata z netom, vsaj kar se tebe, kot uporabnika tiče, zato pusti pri miru.

bejli
23.03.2008, 13:32
Dejte no kvasit s forvardiranjem.

Modem nastavi, da ne bo deloval kot router, temveč samo kot modem, da bo PPoE sejo delalo nekaj za njem (router). Odklopi kabel od PCja z modema, ga vtakni v LAN1 ali kaj podobnega na routerju in se poveži nanj (192.169.1.1 ponavadi-glej navodila). Ne pozabi na PCju prej nastaviti, da dobi IP od zunaj - v nastavitvah mrežne kartice. Nastavi, da naj se povezuje na net (PPoE), vpiši upr. ime in geslo, nastavi DHCP enable, priklopi modem v WAN port. Načeloma bi moralo delovati. Portov ne forvardiraj, da ne bo neumnosti, ti jih samo odpiraj, za kar pač rabiš, če to ne bo naredil sam. Če ima UPnP bo porte itak sam poštelal. Vse ostalo boš počasi sam pogruntal. Ni taka silna kunšt.

Telefon in TV v modemu kaj dosti nimata z netom, vsaj kar se tebe, kot uporabnika tiče, zato pusti pri miru.

no...da še malo pokvasim forwardiranje...

Forwardiranje ni nič drugega kot odpiranje portov...FYI

kot prvo, madmitch, DHCP in port forward pač ne gresta skupaj. Če še ne veš, se port preusmeri na določen IP, ki pa mora biti vedno isti, da zadeva deluje. DHCP ti lahko določa različne IP-je in v tem primeru se bo preusmeritev naredila na napačen računalnik. Torej, DHCP imaš načeloma lahko vključen, ampak za tiste računalnike kjer želiš imeti preusmeritev, pa moraš imeti nastavljeni fiksni IP (plus fiksni IP mora biti izven DHCP dodelitvenega območja)

In še glede UPnP-ja... kaj mu pomaga če ima na večih računalnikih isti port nastavljen v programih? Upnp je uporaben samo v primeru enega računalnika, pa še to mora tudi aplikacija podpirat. Glede na to, da nabavlja ruter, predvidevam, da nima samo enega računalnika v mreži (drugače je nakup precej neumen). Nauči se sam forwardirat (oz. odpirat).

@kriko: če rabiš več razlage oz. pomoč, me kontaktiraj preko ZS.

jkocbek
06.05.2008, 10:13
no, jaz imam server, pa me zanima kako nastavit preusmeritev, da ko se nekdo poveze na moj ip, ga preusmeri na lokalni ip serverja. Imam pa sinope568+. Preko wrt56gl se da to krasno porihtat tukaj v sinopeju pa tega nisem našel..