Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Bojkot OI v Pekingu?

monster
22.03.2008, 14:36
Spomnim se dveh bojkotov OI, Moskva 1980 in LA 1984 ...se vam zdi možno, da letos bojkotirali OI v Pekingu?

Sam sicer ocenjuejm odločitev MOKI za OI v Pekingu kot velikanski kapitalistični nateg, za odpiranje novih trgov, za biznis in bla-bla, ne pa za olimpijska načela :veryevil: ...o režimu na Kitajskem vemo vsi vse, pa vendar nihče noče vedeti nič.

S tega vidika osebno sicer podpiram bojkot OI, vendar se bojim, da bodo velike svetovne živine tega ne bodo podpirali :(

yamamoto
22.03.2008, 16:17
So multinacionalke v Kitajsko in OI vložile preveč, da bi se jim lahko zamerile. Zato bojo vklopili svojo mastodontsko medijsko in propagandno mašinerijo, da se kaj takega ne bi zgodilo. :(

monster
22.03.2008, 16:20
ok, tukaj se torej strinjamo, da tega ne bodo pustili.

Kaj pa samo idejo bojkota podpirate ali zavračate? Kot načelno zadevo. Se vam zdi izsiljevanje v olimpijskem letu? So trditve tibetanskega ljudstva točne in Kitajci kolonizirali Tibet?

p.s. ups, napisal sem "se strinjamo", zaenkrat samo midva z yamotom :d

Aleksander Vidmar
22.03.2008, 17:39
Ideja bojkota ni ok. Naj vsaj za par tednov Kitajci postanejo fokus celega sveta.

Tibet bo pa obstal, ne glede na to kar se zgodi. Sicer pa smo ljudje eno. Torej je zdruzevanje dobra izbira. Samo na silo to ne bo šlo.

Njuška Trap
22.03.2008, 19:43
ok, tukaj se torej strinjamo, da tega ne bodo pustili.

Kaj pa samo idejo bojkota podpirate ali zavračate? Kot načelno zadevo. Se vam zdi izsiljevanje v olimpijskem letu? So trditve tibetanskega ljudstva točne in Kitajci kolonizirali Tibet?

p.s. ups, napisal sem "se strinjamo", zaenkrat samo midva z yamotom :d

Kot načelno zadevo definitivno.
Podpiram tudi osvoboditev Tibeta.

Rojen v 20. stol.
23.03.2008, 01:42
Jaz bi se najprej prepričal prej kje je bil moj računalnik narejen, preden bi preko njega pozival k bojkotu ( s strani koga sploh?) OI na Kitajskem. Ker drugače zadeva izpade nekako hinavsko.

Irina
23.03.2008, 12:43
Bojkot OI ne bi podprla iz enega samega razloga, zaradi športnikov, ki "živijo" za nastop na IO, ki je nekako višek njihove športne kariere. Kako se je/smo se "borili", da bi v Peking odšel tudi Pegan, pa ni uspelo. Se še spomnite evforije ob prvi slovenski olimpijski kolajni, ki sta jo priveslala Iztok Čop in Denis Žvegelj ? Nekateri športniki lahko v vsej svoji športi karieri sodelujejo samo na enih OI. Mislim, da bi bilo zelo krivično, da bi jim to z bojkotom onemogočili.

Sponzorji in ogranizatorji bi sicer utrpeli materialno škodo, ampak kakor vedno bi se znašli in karavana bi šla naprej. Zato se mi ne zdi bojkot IO pravi način "kaznovanja" Kitajske. Gospodarski bi bolj zalegal.

Kitajci ne samo, da kolonizirajo tibetanski narod, v pohlepu po dobičku uničejujeo vse do česar pridejo. Lhaso, ponos Tibetancev so z gradnjo montažnih "barak" in novodobnih steklenih spak uničili v nemogoče skrpucalo. Njihovo kulturo in kulturne spomenike načrtno uničujejo kakor so to počeli pri sebi doma med Kulturno revolucijo.

Kitajci se Tibetu ne bodo nikoli odpovedali, vsaj ne prostovoljno, ker so tam še nedotaknjena neizmerna rudna bogastva in nafta. Tiber obsega 1,200.000 kvadratnih kilometrov. Za primerjavo Slovenija 20.256, Nemčija 357.000. V Evropi bi to predstavljalo, če bi združili Francijo 551.000, Španijo 505.000 in Portugalsko 91.000 skupaj.

Njuška Trap
23.03.2008, 15:18
Jaz bi se najprej prepričal prej kje je bil moj računalnik narejen, preden bi preko njega pozival k bojkotu ( s strani koga sploh?) OI na Kitajskem. Ker drugače zadeva izpade nekako hinavsko.
Če nujno potrebujem sol in jo lahko dobim samo v Mercatorju (ki ga kao ne maram, ker izkorišča delavke in delavce) - je nakup v tem primeru odraz hinavščine?

nattka
24.03.2008, 05:17
Če nujno potrebujem sol in jo lahko dobim samo v Mercatorju (ki ga kao ne maram, ker izkorišča delavke in delavce) - je nakup v tem primeru odraz hinavščine?

točno tako ...

načelen človek reče ... dokler ne najdem druge trgovine s soljo, bom zaradi lastne vesti in načel, ki jih zagovarjam ... jedel neslano hrano ...

nattka
24.03.2008, 05:24
Bojkot OI ne bi podprla iz enega samega razloga, zaradi športnikov, ki "živijo" za nastop na IO, ki je nekako višek njihove športne kariere. Kako se je/smo se "borili", da bi v Peking odšel tudi Pegan, pa ni uspelo. Se še spomnite evforije ob prvi slovenski olimpijski kolajni, ki sta jo priveslala Iztok Čop in Denis Žvegelj ? Nekateri športniki lahko v vsej svoji športi karieri sodelujejo samo na enih OI. Mislim, da bi bilo zelo krivično, da bi jim to z bojkotom onemogočili.

.

:approve::approve:

spomnim se bojkota OI v moskvi, ko so športniki zda ostali doma ... veliko solza ... neuresničenih želja in ciljev ... naslednja dosegljiva olimpijada je bila tako za marsikaterega športnika šele čez 8 let in mnogi so v tem času končali kariere ...

da bi z bojkotom ustavili nasilje? mislim, da tako naivno misleči počasi izumirajo ...

preveč denarja se vrti danes okoli vseh teh stvari, da bi se mu bil pripravljen kdo odreči ... zato bi z bojkotom samo kaznovali športnike, vse ostalo pa s ene bi premaknilo niti za ped ...

ampak zato ker ne podpiram bojkota, še ne pomeni da podpiram nasilje ... le za zaustavitev nasilja je potrebno ukreniti kaj drugega ...

Winglet1
24.03.2008, 09:00
točno tako ...

načelen človek reče ... dokler ne najdem druge trgovine s soljo, bom zaradi lastne vesti in načel, ki jih zagovarjam ... jedel neslano hrano ...

ja samo to je lažje rečeno kot storjeno.....a ješ kdaj čokolado? pa si poglej kako se pridobiva glavna "surovina"....

nattka
24.03.2008, 10:11
ja samo to je lažje rečeno kot storjeno.....a ješ kdaj čokolado? pa si poglej kako se pridobiva glavna "surovina"....

res je, zato pa ne pozivam takim in onakvim bojkotom ... sem pač tiho in dam svoj doprinos tam, kjer ga pač smiselno lahko ...

monster
24.03.2008, 10:42
Cenzurirani posnetki in fotografije Tibetanskega upora 2008:

http://wikileaks.org/wiki/Wikileaks_releases_over_120_censored_videos_and_ph otos_of_the_Tibet_uprising

p.s. hvala Neuro ;)

Njuška Trap
24.03.2008, 20:37
Ma ja. Če misliš, da bo bojkot Slovenije na OI prispeval kaj k samostojnosti Tibeta, lahko rečem da si samo naivna. Če že, bodi načelna in ne kupuj izdelkov made in China in tako posredno ne podpiraj njihovega gospodarstva. In btw, soli ne prodajajo samo v Merkatorju.
BTW, tole o sôli je bilo mišljeno zgolj in samo hipotetično.

In še en BTW, bojkot samo Slovenije najbrž res ne, se pa k bojkotu poziva po vsem svetu, ne samo tu...
Načelna sem pa toliko, da nasploh zavračam ves megapotrošniški princip. Kupuj samo tisto, kar je res nujno, recikliraj, predeluj, pusti, da stvari cirkulirajo med ljudmi (primer: rabljen mobitel, rabljen računalnik, doma sestavljeno kolo, itd.).

Njuška Trap
24.03.2008, 20:38
točno tako ...

Mnja, smo že kdaj debatirali o načelnih vegetarijancih, nattka?

monster
24.03.2008, 20:49
Bogi športniki se mi v tem kapitalistično/športnem cirkusu ne smilijo ...

Bojkot Bi bil seveda edino smiseln ob široki podpori, ki se mi pa zdi težko izvedljiva

p.s. Njuška ...sprazni Inbox ZS :)
p.p.s. Kitajska s stalnim sedežem VS OZN bo itaq preprečila tudi kake akcije OZN :o

Mowgli
25.03.2008, 16:23
Slej ko prej pride dan, ko bodo zaželi printati na mikice "Tibet je Kitajska" :veryevil:

Rojen v 20. stol.
26.03.2008, 08:12
Ja seveda tipično, športniki nas tu seveda ne brigajo, naj se bojkotira OI. Oziramo naj drugi to naredijo namesto nas, mi jih sicer podpiramo (ker je Dalajlama je zakon, pa budizem nasploh je kul) ampak kupovat kitajskih izdelkov pa ne bomo nehali, to bi bilo pa res preveč za naše hinavske riti.

Mowgli
26.03.2008, 09:25
Antični Grki so prekinili mlatenjea med športnimi igrami.
Koliko udeleženk letošnjih OI ni udeleženih v kakšnem oboroženem spopadu?

monster
26.03.2008, 18:14
Butan mislim, da ni ... :)

monster
06.04.2008, 13:35
http://24ur.com/bin/video.php?media_id=60118529&section_id=201&article_id=3121977

D' Andre
07.04.2008, 11:04
Vsi lajajo o bojkotu, na konc bojo šli pa vsi na olimpijado. Kot politi cucki. Medalje pač prinašajo keš in promocijo, to je pa preveč mamljivo, da bi se temu kar tako odpovedali. Skratka, čvekanje v prazno in mahanje z impotentnimi političnimi stališči (govorim predvsem za zahodne dežele).

monster
07.04.2008, 20:46
http://www.youtube.com/watch?v=AArnnKwFTxE

čudežni
09.04.2008, 21:30
Antični Grki so prekinili mlatenjea med športnimi igrami.
Koliko udeleženk letošnjih OI ni udeleženih v kakšnem oboroženem spopadu?

Se strinjam. "Zahodnjaki" se očitno RES bojijo Kitajcev in tega, kar bi lahko njihove OI prikazale svetu.

Irina
10.04.2008, 01:24
Do bojkota OI verjetno ne bo prišlo, so pa demonstracije po vsem svetu dokazale, da se bo moralo tudi na Kitajskem nekaj spremeniti v odnosu do Tibeta. Svojega početja pred svetom ne morejo več prikrivati, pa če se še tako trudijo in tu je upanje za Tibetance.
Kitajski OI niso prinesle samo "slavo in čast", ampak so razkrile tudi temno plat njihove politike.

nebra6
10.04.2008, 08:21
Tudi sam sem prepričan, da do bojkota ne bo prišlo, kar tudi ne bi bilo pošteno do tisočev udeležencev.
Lahko pa, in mislim, da bi tudi morali mediji, vlade in raznorazne organizacije, opozarjati na problem Tibeta,
še posebej med olimpijskimi igrami in Kitajce kar naprej predstavljati v črni luči.
Sigurno je pa bila napaka, zaupati org. OI Kitajcem.

Irina
11.04.2008, 01:44
Nihče, kar povprek ne trdi, da so vsi Kitajci slabi ljudje, kar pa se za njihovo politično vodstvo ne more reči. Mogoče nisi opazil, ampak na okupacijo Tibeta, civilna družba opozarja že skoraj 50 let. Verjetno ste nekateri bolj pozorni, ker se tokratni protesti nevezujejo na OI.

Ne vem, če si že obiskal Tibet, ker če bi ga, bi že ob površnem opazovanju zaznal, da imajo Kitajci do Tibetancev skoraj sužnje-lastniški odnost. V vsakem primeru, okupirali so tujo državo in okupator običajno v deželo ne prinese nič dobrega.

Do Tibetancev se vedejo, kakor so se vedli sami med seboj v času Kitajske revolucije. Tibetancem "perajo" možgane, k sreči neuspešno, uničujejo njihov jezik in kulturo, to pa jim vsekakor ni ne v ponos ne v čast. Prej bi rekla sramota za miljardni narod. Plansko naseljujejo svoj živelj (večinoma vojake, častnike ipd.), da bi domačine načrtno izrinili iz lastne dežele. kar bi se po nekih merilih lahko imenovalo tudi genocid.

yamamoto
11.04.2008, 08:37
Jaz bi dodal še nekaj nazornega iz naših logov. Ko je Italija zasedla Primorsko, se je njihova fašistična oblast obnašala do Primorcev popolnoma enako, kot se sedaj Kitajci v Tibetu. Če poenostavimo, lahko rečemo, da so Tibet zasedli fašisti. :(

Rojen v 20. stol.
11.04.2008, 13:19
Nihče, kar povprek ne trdi, da so vsi Kitajci slabi ljudje, kar pa se za njihovo politično vodstvo ne more reči. Mogoče nisi opazil, ampak na okupacijo Tibeta, civilna družba opozarja že skoraj 50 let. Verjetno ste nekateri bolj pozorni, ker se tokratni protesti nevezujejo na OI.

Ne vem, če si že obiskal Tibet, ker če bi ga, bi že ob površnem opazovanju zaznal, da imajo Kitajci do Tibetancev skoraj sužnje-lastniški odnost. V vsakem primeru, okupirali so tujo državo in okupator običajno v deželo ne prinese nič dobrega.

Do Tibetancev se vedejo, kakor so se vedli sami med seboj v času Kitajske revolucije. Tibetancem "perajo" možgane, k sreči neuspešno, uničujejo njihov jezik in kulturo, to pa jim vsekakor ni ne v ponos ne v čast. Prej bi rekla sramota za miljardni narod. Plansko naseljujejo svoj živelj (večinoma vojake, častnike ipd.), da bi domačine načrtno izrinili iz lastne dežele. kar bi se po nekih merilih lahko imenovalo tudi genocid.

Moj post se je nanašal na izjavo in Kitajce kar naprej predstavljati v črni luči. Uredu, se strinjamo vsi glede situacije Tibeta. Sicer pa kot sem že rekel, takšnih primerov je po svetu še pa još, pa ljudi boli ***** za njih, Tibet pa je non stop na tapeti. Se vidi da je budizem v modi.

Irina
11.04.2008, 17:00
Mogoče je res kakšna povezava z budizmom, ampak tudi drugi narodi opozarjajo na nedopustno zatiranje njihove pravice do svoje države in svobode; Čečeni, Irci, Kurdi, Palestinci, Katalonci, Korzičani..........

Pikado
19.04.2008, 21:29
Jaz bi dodal še nekaj nazornega iz naših logov. Ko je Italija zasedla Primorsko, se je njihova fašistična oblast obnašala do Primorcev popolnoma enako, kot se sedaj Kitajci v Tibetu. Če poenostavimo, lahko rečemo, da so Tibet zasedli fašisti. :(

Z veliko razliko, Primorci so, za razliko od Tibetancev, pred zasedbo živeli bolje...

Pikado
19.04.2008, 21:36
Mogoče je res kakšna povezava z budizmom, ampak tudi drugi narodi opozarjajo na nedopustno zatiranje njihove pravice do svoje države in svobode; Čečeni, Irci, Kurdi, Palestinci, Katalonci, Korzičani..........
Tibetance bi lahko veliko bolj primerjala s severnoameriškimi indijanci, le da so včasih bili indijanci zares svobodni, Tibetanci pa nikoli...

Irina
20.04.2008, 00:06
Tibetance bi lahko veliko bolj primerjala s severnoameriškimi indijanci, le da so včasih bili indijanci zares svobodni, Tibetanci pa nikoli...

Si imel v mislih Oriate (1717) , ki so si hoteli podrediti Tibet, a so jim na pomoč priskočili Kitajci, ki pa jih niso osvobodili ampak podredili in spremenili Tibet v svoj protektorat. No, če na zadeve gledamo tako, bi se res reklo, da po letu 1717 res nikoli niso bili več čisto svobodni. Vmes so se "sprehodili" še Angleži. Toda z okupacijo v 50-ih letih jih Kitajci načrtno iztrebljajo, zato sem tudi govorila o genocidu.

Irina
21.04.2008, 15:14
Današnje "Delo".

Olimpijska balka se bo "povzpela" tudi na Mount Everset in to z Nepalske strani. Da bi vse potekalo nemoteno in prostestniki ne bi ovirali vzpona, je Nepalska oblast dovolila svojim varnostnikom streljati na protestnike.
Predlagam, da spotoma poiščejo še "olimpijski duh", ki se je verjetno pred takimi igrami skril kam visoko v gore in se mu globoko opravičijo.

Dalmatinec
23.04.2008, 08:43
Z veliko razliko, Primorci so, za razliko od Tibetancev, pred zasedbo živeli bolje...

Daj mi malo definiraj to boljše oz. slabše življenje. Mi imamo eno napako in sicer to, da kvaliteto življenja gledamo le skozi svoje gledišče. Kaj če so za kvaliteto življenja Tibetancev pomembnejše neke druge vrednote od naših oz. če jih osrečujejo povsem druge stvari? A misliš da je res vse v materializmu?

Pikado
23.04.2008, 19:23
Si imel v mislih Oriate (1717) , ki so si hoteli podrediti Tibet, a so jim na pomoč priskočili Kitajci, ki pa jih niso osvobodili ampak podredili in spremenili Tibet v svoj protektorat. No, če na zadeve gledamo tako, bi se res reklo, da po letu 1717 res nikoli niso bili več čisto svobodni. Vmes so se "sprehodili" še Angleži. Toda z okupacijo v 50-ih letih jih Kitajci načrtno iztrebljajo, zato sem tudi govorila o genocidu.
Ne!...

Pikado
23.04.2008, 19:30
Daj mi malo definiraj to boljše oz. slabše življenje. Mi imamo eno napako in sicer to, da kvaliteto življenja gledamo le skozi svoje gledišče. Kaj če so za kvaliteto življenja Tibetancev pomembnejše neke druge vrednote od naših oz. če jih osrečujejo povsem druge stvari? A misliš da je res vse v materializmu?
Povej to yamamotu...

Irina
23.04.2008, 22:19
Običajno si po obisku Tibeta (tudi drugih njemu podobnih dežel), predvsem pa po sobivanju s Tibetanci postaviš vprašanje ali nismo postali sužnji svojega lastnega napredka. Vsa mogoča tehnika nas ni osvobodila, prej nasprotno.

Pikado
24.04.2008, 08:03
Običajno si po obisku Tibeta (tudi drugih njemu podobnih dežel), predvsem pa po sobivanju s Tibetanci postaviš vprašanje ali nismo postali sužnji svojega lastnega napredka. Vsa mogoča tehnika nas ni osvobodila, prej nasprotno.
Buda nas bo rešil kajne....

http://img72.imageshack.us/img72/1525/image002hw1.jpg

čudežni
24.04.2008, 17:01

Heh. Kadar so pa bile OI v USA nisem nikjer zasledil tako "množičnega in sistematičnega " bojkotiranja s strani V.B. in drugih držav v bran indijancev...:clown:

Irina
24.04.2008, 21:01
Buda nas bo rešil kajne....

http://img72.imageshack.us/img72/1525/image002hw1.jpg

Ma ne, daleč od tega. Je pa lahko akademsko vprašanje, kaj smo v resnici pridobili z novo tehnologijo in kaj nam je ta tehnologija vzela.

Vsemogočni
04.05.2008, 11:12
Spomnim se dveh bojkotov OI, Moskva 1980 in LA 1984 ...se vam zdi možno, da letos bojkotirali OI v Pekingu?

Sam sicer ocenjuejm odločitev MOKI za OI v Pekingu kot velikanski kapitalistični nateg, za odpiranje novih trgov, za biznis in bla-bla, ne pa za olimpijska načela :veryevil: ...o režimu na Kitajskem vemo vsi vse, pa vendar nihče noče vedeti nič.

S tega vidika osebno sicer podpiram bojkot OI, vendar se bojim, da bodo velike svetovne živine tega ne bodo podpirali :(

Izredno čudno se mi zdi, da so glede na vse dogajanje (že od nekdaj), sploh izbrali Kitajsko za izvedbo olimpijskih iger. Že na žrebanju bi mogli reči NE, obrazložitev pa sploh ni potrebna in izbrali bi drugo kandidatko - državo. Bilo jih je dovolj v konkurenci.

Bojkot se mi zdi neprimeren iz dveh stvari.
1. Športniki, ki se leta pripravljajo na ta veliki dogodek, v katerem uspejo ali pa ne (popravnih izpitov nimajo, kot na letnih mitingih in raznih tekmovanjih) in vse podredijo da bi bili na olimpijskih igrah v najboljši formi. In zdaj naj bi zaradi politike uničili ves svoj trud in vložena sredstva? Le zakaj?

2. Zakaj bi moral biti šport odvisen od dnevne politike?

3. Gledam predvsem s strani športa in nikakor ne s politike.