Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Zaradi neviht povečano število okvar na telekomunikacijskem omrežju

XORO
04.08.2008, 21:39
Verjetno je že kje omenjeno...ali odprta tema...bilo kaj....še ena ne škodi!!!!!!

http://www.telekom.si/podjetje/sredisce_za_novinarje/novice/1695/zaradi_neviht_povecano_stevilo_okvar_na_telekomuni kacijskem_omrezju.html

04.08.2008
Zaradi neviht povečano število okvar na telekomunikacijskem omrežju

Zaradi pogostih neurij in neviht v zadnjem času v Telekomu Slovenije beležijo povečano število okvar na telekomunikacijskem omrežju in napravah. Zaradi velikega števila hkratnih okvar na različnih območjih so se ponekod podaljšali tudi časi za odpravo teh napak. Nestanovitno vreme in atmosferske motnje vremenoslovci napovedujejo tudi za prihodnje dni.
V Telekomu Slovenije opozarjajo, da je možnost okvar naprav, zlasti tistih, ki omogočajo širokopasovne storitve SiOL (modem, komunikator, osebni računalnik), veliko večja kot sicer. Hkrati poudarjajo, da lahko možnosti okvar s pravilnim ravnanjem bistveno zmanjšajo že uporabniki telekomunikacijskih storitev sami. Uporabnikom telekomunikacijskih storitev svetujejo, da med nevihtami izklopijo vse naprave iz električnega omrežja in telefonskega omrežja oziroma uporabljajo dobro prenapetostno zaščito. Poskrbijo naj za varnost naprav tudi takrat, ko jih ni doma, in če je vremenska napoved slaba, je najbolje, da naprave že vnaprej preventivno izključijo.

Povečano število napak je čutiti tudi na brezplačni številki 080 1000 za odpravo napak, zato v Telekomu Slovenije prosijo za razumevanje. Uporabnike, ki so napako že prijavili, prosijo za potrpljenje in da počakajo na klic tehnika s terena. Vse prijavljene napake so evidentirane in bodo odpravljene v čim krajšem možnem času.

ChaoS
05.08.2008, 11:00
Mah....po optiki (optični kabel) nebo prišlo do udara, oziroma do prenapetosti, ker optika ni vodnik!, drugo je po štromu ali pa po telefonskemu omrežju!, po sami optiki pa ne!

Za štrom pa telekom (nažalost) ne da prenapetostnih zaščit!

lp

tom777
05.08.2008, 13:42
Najboljša zaščita je izklop naprav iz obeh omrežij, zaščit pa ne dajo, ker so neučinkovite in samo slabijo linijo zato ker če imaš zaščito xDSL ne bi delal na mnogih lokacijah, kjer deluje zdaj, zaradi slabljenja zaščite.

ChaoS
05.08.2008, 18:00
Še enkrat ponavljam, da preko OPTIKE do prenapetosti ali do direktnega udara nemore pridet, ker ni VODNIK (tudi kabelska je SIGURNA)!, seveda lahko pride do udara preko elektrike, nevem pa kje bi tu slabilo linijo!, saj bi ščitil samo električni del!, zato NI POTREBNO izkljapljat optični del!!

Kar se pa tiče oddaljenosti od centrale in s tem, da bi omenjene zaščite slabile linijo se pa strinjam do ene mere, kar se tiče V_DSL-ja ni nobene ovire, ker bi lahko folk priklapljali tudi do 1200m in bi zaščita predstavljala zanemarljivo slabljenje linije, vendar to ne počnejo (pač politika monopolista!), saj poznamo primere, ki so na vdsl priklopljeni tudi do 1200m, drugo je pa A_DSL, ki pa bi nastalo delno slabljenje linije, vendar mislim samo nekje po 3km!

Kakorkoli, zaščite je telekom že dajal okoli, sam imam tudi eno in dokler sem bil še uporabnik vdsl ni prav nič slabila linije (sedaj mam itak optiko, in ni potrebno več, vsaj kar se tiče optičnega dela). Zakaj tega telekom ne počne več nevem, mogoče, da se izogne kritju morebitnih stroškov, ki bi z udarom nastali!

Lajično torej NAJBOLJŠA zaščita je, da preko elektrike vse fizično sklopimo, mrežni kabel na xDSL tudi ven potegnemo, kar pa seveda ne velja za OPTIKO.

toliko o tem - tom77

lp

XORO
05.08.2008, 21:29
In kaj to mene briga? Nej mi telekom da to dobro prenapetostno zascito ali zakaj moram jaz izklopit naprave? Nej mi potem dajo 10% popusta na vsak dezevni dan.
Povrhu tega opticni kabel prevaja tok od kdaj ali zakaj je nevarnost vecja kot prej?
Ce pa vam je uspelo spet tako krs opremo nabavit pa cistitke.

Oz kar mejte modeme v rezervi te.... :rolling:

kaj ko TV kupis al pa bilo kaj od aparatov tud dobis prednapetostno zascito....ti ga menjajo ce ti ga strela zazge...mislis da so ti modemi zastonj....se malo motis....pa malo razmislaj.

robida
05.08.2008, 22:10
In kaj to mene briga? Nej mi telekom da to dobro prenapetostno zascito ali zakaj moram jaz izklopit naprave? Nej mi potem dajo 10% popusta na vsak dezevni dan.
Povrhu tega opticni kabel prevaja tok od kdaj ali zakaj je nevarnost vecja kot prej?
Ce pa vam je uspelo spet tako krs opremo nabavit pa cistitke.

Oz kar mejte modeme v rezervi te.... :rolling:

Ti se pritoži pri nebeškemu nadzornemu svetu,ker Telekom ne pošilja strele.

P.S. Sem se samo malo pohecal.To je vse lepo in prav kar piše telekom,ampak pred časom sem nekje na spletu prebral da je telekom na telefonskih linijah odstranjeval prenapetostne zaščite in ne nadomeščal z novejšimi ki so primerne za ADSL in VDSL signal.Te ta stare zaščite so bile mišljene za prenos govora tam do 2Khz in ne za prenos ADSL signala ki ima do 100Mhz in več in logično da pride do dušenja signala.
Pri nakupu te prenapetostne zaščite za domačo rabo,za telefonsko linijo, je treba bit pozoren na oznako primerno za ADSL.V teletrgovini jih imajo za 14€ in tudi v Ljubljani je podjetje ki proizvaja te zaščite.Mislim da se vsekakor splača kupit to zaščito,kot pa nov router ali pa celo tv vmesnik.

tom777
06.08.2008, 20:44
Še enkrat ponavljam, da preko OPTIKE do prenapetosti ali do direktnega udara nemore pridet, ker ni VODNIK (tudi kabelska je SIGURNA)!, seveda lahko pride do udara preko elektrike, nevem pa kje bi tu slabilo linijo!, saj bi ščitil samo električni del!, zato NI POTREBNO izkljapljat optični del!!

Kar se pa tiče oddaljenosti od centrale in s tem, da bi omenjene zaščite slabile linijo se pa strinjam do ene mere, kar se tiče V_DSL-ja ni nobene ovire, ker bi lahko folk priklapljali tudi do 1200m in bi zaščita predstavljala zanemarljivo slabljenje linije, vendar to ne počnejo (pač politika monopolista!), saj poznamo primere, ki so na vdsl priklopljeni tudi do 1200m, drugo je pa A_DSL, ki pa bi nastalo delno slabljenje linije, vendar mislim samo nekje po 3km!

Kakorkoli, zaščite je telekom že dajal okoli, sam imam tudi eno in dokler sem bil še uporabnik vdsl ni prav nič slabila linije (sedaj mam itak optiko, in ni potrebno več, vsaj kar se tiče optičnega dela). Zakaj tega telekom ne počne več nevem, mogoče, da se izogne kritju morebitnih stroškov, ki bi z udarom nastali!

Lajično torej NAJBOLJŠA zaščita je, da preko elektrike vse fizično sklopimo, mrežni kabel na xDSL tudi ven potegnemo, kar pa seveda ne velja za OPTIKO.

toliko o tem - tom77

lp

Govoril sem za xDSL ne za optiko, po optiki se "prenaša" samo svetloba in nikjer nisem v mojem postu omenjal optike. Vsaka zaščita telefonske linije slabi signal, ki je nekje že na meji delujočega zato so zaščite tu "nedobrodošle" in pride v poštev samo izklop BAKRENEGA KABLA za čas nevihte in ne optike in nikar ne nasedajte raznim zaščitam saj so neučinkovite. Jaz v telekomovi omarici nimam te zaščite (ki jih odstranjujejo pri xDSL priključkih), ki pri cca. 200 V odklopi oziroma signal preusmeri na zemljo. Sicer pa nisem pokuril še nobenega modema, saj ob nevihti ne uporabljam računalnika in interneta, če pa odklopite glavni vod iz omarice, ki pride do modema imate zaščiten modem +vse naprave na njem (telefon, ruter, računalnike), samo še iz el. omrežja je potrebno izklopiti in zadeva je rešena in 100% ne bo nobene škode v času nevihte.

robida
06.08.2008, 21:30
To ne drži povsem,te zaščite če so verificirane do 300Mhz ne slabijo signala,kot sem že napisal in to velja za ADSL in VDSL.Seveda če daš gor zaščito ki ni za ADSL in VDSL verificirana,potem je več kot logično da bo signal dušilo.
Obstajajo tudi zaščite katerih patrone so polnjene s žlahtnim plinom in grejo do 1 giga in več.Tudi ni prav da se na veliko trdi in razglaša da so te zaščite povsem nepotrebne,ker to enostavno ni res.Za modem in tv vmesnik pri nevihtah zadostuje malo večja napetostna špica da ju uniči,kar bi zaščita to napetost odvedla v maso.Tudi ne vem zakaj je ne bi dal gor,saj 14€ pa ni tako velik strošek napram cene routerja in tv vmesnika pa sploh. Seveda sto procentna zaščita je samo če potegneš ven vse kable.

tom777
07.08.2008, 19:36
Tale (http://etrgovina.mobitel.si/front/katalog/omrezna%20oprema/ostalo/353) zaščita ima baje doživljenjsko garancijo za izdelek + garancijo priključenih naprav... po moje isto kot belkin zaščite, ki se lahko ob kakem udarcu strele za garancijo priključenih naprav obrišeš pod nosom... bom za štos nabavil iskrino zaščito in jo preizkusil. Sicer bom pa v kratkem naredil ločilni transformator za napajanje mrežne opreme...