Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Do kje pada toča??

pikec85
21.08.2008, 12:11
Zanima me kolikšna je najvišja višina, do katere se lahko pričakuje točo?

Zdi se mi, kot da se vedno pojavlja bolj v nižinah ... dotično pa me zanima za nadmorsko višino 750 m.

lp
pikc

Sirko
21.08.2008, 13:19
pada lohka še viši, če so tapravi pogoji

Patsy
21.08.2008, 13:36
Dejansko so celo območja kjer je toča veliko bolj pogosta kot drugje. Zgleda da na to vplivajo zračni tokovi.

Npr. če gledamo predele LJ, so toče skoraj vedno na Viču, Rudnik, .. medtem ko del proti Gorenjski (Šiška, Šentvid) sploh ne dobi toče.

pikec85
22.08.2008, 10:19
torej višje pomeni bolj pogosto??!! a ste tako mislili?

Andreea
22.08.2008, 19:50
Preveri tukaj:

http://www.sos112.si/slo/tdocs/ujma/2005/spremenljivost.pdf

Martin
08.09.2008, 18:09
Glede na to, da toča nastane visoko v nevihtnem oblaku, potem nadmorska višina ni neka ovira za nastanek toče. V gorah pogosto pada manjša toča, ampak tu potem že naletimo na problem pomanjkanja podatkov od tam gor. Letos je padala debela toča nad 1000m višine (Vojsko nad Idrijo), tako da tudi območja na 750m niso varna.

Bolj je pomemben relief, saj meteorologi večje toče ne beležijo v kakšnih ozkih alpskih dolinah in kotlinah (Bohinj), saj intenzivno razčlenjen okoliški relief ovira razvoj nevihtnega oblaka in močnega vzgonskega vetra, ki je v bistvu krivec za točo. Za nastanek močnejših neviht in s tem pogostejšo točo so vedno ugodnejše ravnine. Na ravninah pa so potem zaradi vinogradništva zelo na udaru nižja gričevja.

pecnikr
08.09.2008, 19:06
Zanima me kolikšna je najvišja višina, do katere se lahko pričakuje točo?

Zdi se mi, kot da se vedno pojavlja bolj v nižinah ... dotično pa me zanima za nadmorsko višino 750 m.

lp
pikc

js mam vikend na 1250 m in večkart poleti gre toča tak da ni meje po mojem...4 leta nazaj je bla 5 cm debela vse streho je uničlo....