Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Lastno gospodinjstvo

vesna
10.09.2008, 12:10
Zivjo Zanima me, kdaj lahko nekdo postane lastno gospodinjstvo? Pod katerimi pogoji? Ali lahko imam lastno gospodinjstvo v isti hisi , kjer stanujejo starsi? Kako je potem z obracunavanjem davka? Kje prijavim novo in odjavim staro gospodinjstvo?

Hvala, Vesna

tom777
10.09.2008, 12:38
Kdaj postaneš lastno gospodinjstvo??? To nima čisto nobene veze z davki. Če si narediš svoje stanovanje v isti hiši imaš lahko lastno kuhinjo, kopalnico, gospodinjske pripomočke... in ti ni treba plačevati nobenega davka, ravno tako ne potrebuješ nobenih prijav gospodinjstva. Ne vem kje si to pobrala...

prijateljica
10.09.2008, 13:29
Nekaj malega na to temo:
http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=1428&sid=372&faqid=1927
http://www.pravniki.info/viewtopic.php?t=12369&sid=ea3fcd4eeecce078a6c16a3b54060dc0

Z davki mogoče nima (ali pa tudi?) povezave, ima pa s pravicami, ki iz tega lahko izhajajo (npr. zdravstveno zavarovanje...).

Prijavo skupnega gospodinjstva se uredi na Upravni enoti, ki je pristojna za kraj, kjer bo to skupno gospodinjstvo.

Kaja
10.09.2008, 13:55
Kdaj postaneš lastno gospodinjstvo??? To nima čisto nobene veze z davki. Če si narediš svoje stanovanje v isti hiši imaš lahko lastno kuhinjo, kopalnico, gospodinjske pripomočke... in ti ni treba plačevati nobenega davka, ravno tako ne potrebuješ nobenih prijav gospodinjstva. Ne vem kje si to pobrala...

dej ne bluzi................mislim, če nimaš pojma o zadevi, bodi tiho, ne pa da take prijavljaš........................:mad::mad::mad:

Kaja
10.09.2008, 13:57
Zivjo Zanima me, kdaj lahko nekdo postane lastno gospodinjstvo? Pod katerimi pogoji? Ali lahko imam lastno gospodinjstvo v isti hisi , kjer stanujejo starsi? Kako je potem z obracunavanjem davka? Kje prijavim novo in odjavim staro gospodinjstvo?

Hvala, Vesna

Greš na upravno enoto na Oddelek za notranje zadeve (tam, kjer izdajajo tudi osebne izkaznice in potne liste) in poveš, da imaš svoje gospodinjstvo. Potem bodo pa že tiste dame tam zadeve "pošlihtale. Tam boš samo eno izjavo izpolnila, pa na osebni dokument ne pozabi, ko boš prišla.

Katrin
10.09.2008, 20:09
Če me spomin ne vara, Kaja dela na upravni enoti in je huda ko nevihta če pozabiš osebno :)

monster
10.09.2008, 20:20
tom je še dijak in so mu takšne zadeve tuje :)

Drugače pa se ločeno/samostojno gospodinjstvo uredi točno tako kot opisano, ne samo, da je lahko v isti hiši, lahko je tudi v istem stanovanju s souporabo prostorov (razvezani zakonci na 40 m2).

Katrin
10.09.2008, 21:08
lahko je tudi v istem stanovanju s souporabo prostorov (razvezani zakonci na 40 m2).

mmm, scenarij za slovensko kriminalko :)

tom777
10.09.2008, 21:16
Se opravičujem, vendar sem prvič slišal da se gospodinjstvo prijavi na upravni enoti... In zakaj bi bilo to dobro prijavit (razen za plačevanje davkov).

monster
10.09.2008, 21:35
odvisno:
- na tak način nisi plačnik dolgov tistega iz drugega dela gospodinjstva (starši, bratje, sestre ...)
- na razpisih za neprofitno stanovanje kandidiraš kot samska oseba in se štejejo samo tvoji dohodki, ne pa tudi celotne družine
- lahko plačuješ točen delež stroškov (elektrika, voda, ...)
- ... in tega je še več :)

Irina
10.09.2008, 23:39

Hvala, Vesna

Napotke kje prijaviš novo gospodinjstvo si dobila, toda glej, da o tem ne obvestiš še TV Ljubljana. Ta ti bo gospodinjstvo takoj "priznala" in obenem poslala položnico za naročnino.

vesna
11.09.2008, 21:35
Hvala za vse odgovore. Torej na Upravno enoto podpisati izjavo.

Se nekaj. Kako je potem s placevanjem poloznic za vodo, elektriko, ce souporabljam vodo, elektriko, komunalo, ...? Torej davka ni ali pac?

tom777
11.09.2008, 22:06
Pri elektriki se ne izplača imeti 2 števcev v isti hiši, je bistveno ceneje plačati pol računa. Ravno tako je bolje deliti stroške glede porabe vode na polovico (po potrebi se lahko montira še en števec za vodo in se plača dejanska poraba).

Če kandidiraš na razpisu in če ima nekdo v družini velik kredit in kaže, da ga ne bo mogel odplačati se mogoče res izplača imeti svoje gospodinjstvo, v nasprotnem primeru se mi ne zdi smiselno...

monster
11.09.2008, 22:28
Če kandidiraš na razpisu in če ima nekdo v družini velik kredit in kaže, da ga ne bo mogel odplačati se mogoče res izplača imeti svoje gospodinjstvo, v nasprotnem primeru se mi ne zdi smiselno...

oprosti, ampak res si premlad za takšen ocene :)

skupni družinski dohodek lahko presega cenzus za neprofitno stanovanje, lastni v ločenem gospodinjstvu pa ne ...na kratko ;)

vesna
14.09.2008, 20:39
Hvala za vse odgovore, bodo prisli se prav.vesna

Restraint
15.09.2008, 17:31
odvisno:
- na tak način nisi plačnik dolgov tistega iz drugega dela gospodinjstva (starši, bratje, sestre ...)
- na razpisih za neprofitno stanovanje kandidiraš kot samska oseba in se štejejo samo tvoji dohodki, ne pa tudi celotne družine
- lahko plačuješ točen delež stroškov (elektrika, voda, ...)
- ... in tega je še več :)
Podatek o lastnem gospodinjstvu zahtevajo tudi pri vlogi za dodelitev socialne pomoči brezposelnim. Če imaš lastno gospodinjstvo, ti ne odbijejo nekaj procentov zneska, ki ga dobiš.

monster
16.09.2008, 18:13
res je :)