Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : pvc okna

lepotec
12.09.2008, 18:16
Zanima me če ima gdo kakšne priporočila glede pvc oken.Zanima me tudi dobavitelji kateri je najboljši.:)

Barossa
12.09.2008, 19:09
Ajm. Cenovno ugodni. To pomlad so nam menjali staro ven, novo notri. Hitra in čista montaža. Priporočila smo dobili od kakih petih ljudi ki imajo njihova okna. Niso pa druga nič dosti slabša veš...razlike so vglavnem v cenah in kaj ponujajo za določeno ceno.

tom777
13.09.2008, 08:17
Jaz ne bi vzel plastičnih, ker vidim pri sosedu kako grda postanejo čez leta... Na sejmu sem videl lesena okna z alu prevleko, ki zagotavljata najboljšo izolacijo in ni jih treba barvati, pa še še lepo izgledajo.

DINAMIK
13.09.2008, 11:14
Najbolša pvc okna ima ARCONT Gornja Radgona.....,kvaliteta in cena je daleč pred ostalimi.Pošlji ponudbe na več podjetji pa boš videl kakšne velike razlike so v ceni in seveda montaži,lp.

spartan
13.09.2008, 16:43
Zanima me če ima gdo kakšne priporočila glede pvc oken.Zanima me tudi dobavitelji kateri je najboljši.:)

satler...slov.konjice

Barossa
13.09.2008, 19:33
Pvc okna so se zelo izboljšala v nekaj letih, saj je to precej nova zadeva naprav lesu ali aluminiju. Z leti pa zbledi vsako okno oziroma plastika ali barva. Ali pvc, leseno barvano ali pa alu plastificirano...vse se enkrat postara. Za nobenega proizvajalca ne moreš reči, da je pa zares prvi in najboljši...
Dobro preveri njihove podatke ki jih dajo za proizvajalca teh prifilov s katerimi potem sestavijo okna ...kajti večina jih dobavlja iz Nemčije, tudi celo isto firmo...tko da bi ti lahko okna montirale tri firme, pa bi videl da imajo vbistvu isti material.
Vglavnem,upam da se boš dobro odločil in da ti bodo okna dobro služila.

Vsemogočni
13.09.2008, 19:39
hm, pri nas smo se odločali med dvema izvajalcema in se odločili za MIK. V ponedeljek pridejo narediti izmero, potem pa trdijo, da bo v roku enega meseca delo zaključeno. Cena med obema izvajalcema je v bistvu le nekaj EUR razlike, s tem, da je prvi izvajalec, narisal v predračunu okna malce po svoje, drugi pa v danih mojih merah (za predračun).

Glede tvojega povpraševanja. Pazi le, da se ne odločiš za kakega sila poceni izvajalca. Temu primerna bo tudi potem vgradnja, lahko pa tudi sama izdelava in kvaliteta materiala. Prijatelj se je pred tremi leti odločil za veliko cenejšega izvajalca, kar se je potem pokazalo za zgrešeno odločitev. Pri prvem večjem nalivu, niso mogli niti sproti odstranjevati vso vodo, ki je tekla skozi obrobe oken v stanovanje. Izvajalca ni bilo več blizu, tako, da sem jih reševal s silikonom sam. Viseti na oknu v 5. nadstropju je zadeva dokaj škartljiva, izgleda pa, da je bila uspešno zatesnjena.

Drugi primer cenovno zelo ugodnega izvajalca. Po montaži oken, na lepem stanovalki pri odpiranju okna, ostane v roki celo okensko krilo. K sreči ni prišlo do poškodb. Izvajalca ni bilo več blizu, popravilo je izvedel drugi podjetnik. Cena v končnem obračunu je bila veliko dražja, kot če bi stanovalka najela kvalitetnejšega in nekaj dražjega izvajalca.

Mene je pri prvem izvajalcu, katerega je sosed pohvalil (že naveden v drugem zapisu), motilo to, da pri razgovoru ni imel nobenega časa. V roke mi je porinil prospekt in rekel, preglejte kaj delamo in odšel. Nato pa letal sem in tja, telefonaril, kot da me ni. Ko sem mu končno uspel poriniti v roke narisana okna z merami za predračun, je obljubil, da bo poslal predračun. Tega je res presenetljivo hitro poslal tako po mailu, kot po pošti. Je pa nekaj mer spremenil, tako, da se z njimi ne morem strinjati. Lahko bi se še pogovoril, ampak me je že takoj odbil njegov odnos pri prvem srečanju.

Drugi si je vzel čas in sva se poleg risbe dogovorila o vseh detajlih. (nikakor se ne strinjam, da so zunanje police iz aluminija, ker potem po njih ropota dež, ampak morajo biti iz kamenja, umetnega ali naravnega). Seveda sem pri predračunu opazil nekaj drugih postavk, kot sva se dogovorila, ampak pri dodatnem razgovoru, bodo moje zahteve upoštevane.

Moja zahteva je tudi, da stara okna in ostalo kramo izvajalec odpelje. Seveda stroške tudi obračuna, so pa tako minimalni, da se vsekakor bolj izplača, kot pa da bi se s tem ukvarjal sam.
Pa še nekaj, pri primerjanju ponudb, sem opazil, da imata stekla oba enake kvalitete.

Plastika. Dvomljivo na prvi pogled in še vedno skeptično. Nekateri prisegajo, da se potem na steni nabira vlaga, ker okno enostavno ne diha, kot leseno. Vendar je potrebno vedeti, da sta pri obeh tipih oken tako slabe kot dobre strani. Kaj prevlada in kaj nam bolj odgovarja pa pomeni našo odločitev za kateri tip se kdo odloči. Pri nas ne verjamem, da bi se nabirala vlaga, ker imamo okno leto in dan odprto na oberlift. Predvsem si malo oglej na spletni strani in poišči razlago o prednostih in slabostih med PVC in lesenimi. Vendar je dandanašnja plastika že tako dodelana, da klubuje tako vremenu, kot ostalim zunanjim pogojem, brez vidnih sprememb, kar nekaj časa.

Odločili smo se le, da morajo okna imeti aluminijaste rolete (plastiko stolče toča) in morajo biti montirani komarniki. Predvsem pa, da mora zamenjavo in izdelavo ter vgradnjo opraviti firma, ki nekaj pomeni in ima tradicijo, ne pa neki kvazi obrtniki, ki jim je v glavnem le za to, da pokasirajo, ter naredijo tako, da je v času njihove prisotnosti vse OK, po njihovem odhodu pa se lahko vse podere.

Ko bo delo zaključeno, bom zapisal še par stavkov, mogoče bo tudi kaj zanimivega in uporabnega za ostale, ki jih to delo še čaka in se težko odločijo kaj vgraditi pri obnovi.

Zanimivo tudi to, da sem lani na spletni strani našel razpis za sofinanciranje pri obnovi oken in vrat. Sredstva so nepovratna, predstavljajo pa nekako, če se ne motim 30% celotnega zneska. Zato lastnikom stanovanjskih hiš priporočam, da se pozanimajo tudi o tem. Mene sta zmotili pri razpisu dve stvari .

1. Sredstva lahko dobijo le lastniki hiš, pod nobenim pogojem pa ne lastniki stanovanj v večstanovanjskih stavbah (blokih), kaka so ta merila, če se oba lastnika odločita menjati okna, mi ni razumljivo,

2. še v času razpisa in dokaj dolgega časovnega roka za zaključka razpisa, so bila sredstva že razdeljena. Čudna politika ustanove, ki razpolaga in deli sredstva po razpisu.

Mene pa osebno zanima, zaklaj naprimer zračne prekate, ki jih ima PVC okvir, ne zapolnijo s purpen ali podobno peno. S tem bi povečali izolacijo, preprečili morebitno rosenje v prekatih in okno bi bilo še bolj trdno.

Barossa
18.09.2008, 22:03
Alu rolete so dobra zadeva. Moj oče se ukvarja z senčili dobrih 30 let, tako da ti lahko iz prve roke povem, da toča poškoduje alu rolete tako kot lahko toča poškoduje avto, udrtine..potem pa gledaš kako grda je ali pa zamenjaš za nove..kar pa veš da so alu rolete zelo drage ane.
Še vedno se večina ljudi odloča za pvc rolete, ne vem zakaj, ampak tako kaže praksa. Ponavadi pravijo, da je neka srednja varianta dolgoročno najboljša.

Tudi alu okna niso "nafilana" z porpenom, ker mislim da ni potrebe..ali pa šparajo kaj pa vem.

Še nekaj glede pvc oken. Prva, ki so prišla na trg, so dobesedno zadihtala stanovanje oziroma sobo..posledično problemi z pomanjkanjem zraka, rosenje itd..danes tega mislim da ni več. Še več, no za druge firme ne vem, ampak ta naša Ajmova okna imajo dvojno zapiranje. Kar pomeni da ga zadihtaš na pol in je še bolj zračno-ali pa ga normalno oreng zapreš (tako okovje je, ki pač to omogoča).

nattka
19.09.2008, 09:13
pred 14 dnevi so nam zamenjali okna ... po priporočilih in preučitvi štirih predračunov, smo se odločili za ARCONT ...
imam same pohvalne besede ... odločitev zanje je padla tudi, ker nisem imela občutka, da smo pač samo še ena stranka, ampak so si vzeli čas, nam svetovali ( imam zunanjo stekleno steno) in nam priporočili najboljše rešitve ...
pa niso nam vsilljevali svojih pogledov( kot je bil primer z drugo firmo) ampak so se prilagodili našim željam, kolikor se je dalo
...
vsemogočni, zmeni se dobro z podjetjem MIK ... kolegici so zapirali teraso, ima brezupen kondenz in zamakanje ob najmanjšem dežju na eni strani ... nikakor se ne morejo dogovoriti kako in kdaj bodo popravili ... je že čisto obupala, pa še zima se spet bliža ...
so med najdražjimi, a na žalost so pri frendi naredili eno veliko šlamparijo ...

DINAMIK
19.09.2008, 14:01
@nattka....,pravilna odločitev ARCONT je firma kot se šika....,MIK je drag in ni kvalitete,žal resnica boli.

Vsemogočni
19.09.2008, 19:16
Ne bom govoril o kvaliteti firme MIK, ker še nimam vgrajenih oken in stene, ampak cena je pa popolnoma enaka, če primerjam ponudbi MIK in AJM. Striže le za 20 EUR, s tem, da so pri MIKu upoštevali vse moje želje (če to lahko potrdim, bom zapisal po montaži), pri AJM so mi malce spremenili mere (v ponudbi) pri steni s čemer se nikakor ne morem strinjati.
Sem pa prepričan, da kake velike razlike med spodobnimi firmami ni ne v ceni, ne v materialu. Bolj problematični so ostali, ki vidijo enkraten dober zaslužek z veliko nižjo ceno in temu tudi primerno kvaliteto, predvsem dela! Material kot sem videl, imajo tako vsi skoraj ali popolnoma enak.
Tudi meni so sosedje, katerim je delal AJM pohvalili tako delavce kot izvedbo samo in so zadovoljni s končnim rezultatom. Ampak pač, odločili smo se za MIK, kaj bo, bomo pa še vidli.

Za kondenz ne verjamem, če bi lahko druga firma naredila kako drugače, če pa teče voda ob deževju v notranjost se pa ve kje je napaka. Skozi beton ali poden sigurno ne more priteči.

Sam te bojazni, da bi voda tekla v dnevno sobo zaenkrat še nimam, ker naša stena loči dnevno od balkona in je stena 1,5 m znotraj balkona. Kar pomeni, da dež nikakor ne bo mogel teči v dnevno, ker običajno ne pade niti v balkon. Bolj problematičen je lahko kondenz, kar pa je splošno znano za PVC vgradnjo. To pa je ponavadi zaradi prevelike razlike v absorciji toplotne/mraza v stikih različnih materialov.

Upam na najboljše, veliko je odvisno tudi od usposobljenosti in prakse ter zavzetosti izvajalcev dela. Tako, da zaenkrat na to temo nimam komentarja.

nattka
20.09.2008, 13:16
@ vsemogočni ... želela sem ti samo povedati, kaj se zgodi tudi najboljšim firmam ...
sama sem pač izbrala drugo kot ti, pa to ni point ... le izkušnja drugih me je poučila, da sem pred podpisom pogodbe postavila kar nekaj konkretnih vprašanj ...

sicer pa jasno, tudi tebi vse najboljše ... saj gre konec koncev za velike denarje ...

Vsemogočni
20.09.2008, 16:08
Hvala za želje, nikakor te nisem želel spraviti v aut, ampak le debatirati. Mogoče, malček nerodno, če je to to, se opravičujem.

Res je možno vse in dokler dela niso zaključena nikoli ne veš pri čem boš pristal. Vsekakor pa zanimive debate predvsem za take, ki jih taka in podobna dela še čakajo. Veliko lažje se je odločiti, če prebereš tukaj pohvale ali graje, kot da sam ugibaš, ali boš izbral prav ali se zaj.... :2thumbs:

Zato je moj namen vedno predebatirati in z debato kaj koristnega odnesti, ne pa koga spravljati v nič :2thumbs:

Vsemogočni
23.10.2008, 21:59
No tkole. Danes se je zaključila dvodnevna montaža: 3 okna, ena stena v dolžini 4,5 m s štirimi elementi (tri fiksne plus balkonska vrata).
Ker ima stavba nekako "posrano" zeleno obleko (fasado), sva se odločila, da se izdela, na zunaj rjava barva elementov, znotraj bela, kar tudi paše, saj so stene znotraj v sobah v glavnem bele ali zelo svetle. Nekako čudno mi zgledajo okna sosedov, ki na tako barvo fasade vgradijo elemente tudi na zunaj v beli barvi.
Prišla sta dva izvajalca, prvi dan podrla steno, ki loči dnevno in balkon, nato pa zmontirala novo plastično, ter dva okna. Enega večjega in enega manjšega (manjši v kopalnici). Drugi dan, sta zamenjala še tretje okno, vse obrobila, prilagodila in finalizirala. Doma sva z opravljenim delom zadovoljna, vse pride po pričakovanju, oba sta se potrudila maksimalno. S tem, da so plastični deli ožji od prej lesenih, sem se dogovoril z izvajalcema, da tiste robčke okoli zaključene plastike pobarvam sam. Zelo sva zadovoljna z izvajalcema del, ki sta bila prijazna in pripravljena na pogovor ali raztolmačiti nekatera vprašanja. No, maltretirov ju nisem preveč, ker pač delo zahteva zbranost, ne moreš se jima stalno valjati pod nogami in biti "težek", kot to znajo biti nekateri. Edino smolo, ki sem jo imel, ta dva dneva izvajanja del sem bil, močno nahoden, tako da sigurno 15 ali več let ne. Zato sem se jima tudi kolikor se je le dalo umikal, da ju ne bi spravil v bolniško.
Skratka, delo zaključeno, zadovoljstvo na višku, čaka me le še ureditev prostorov, čiščenje, napeljave kablov, žic, malce barvanja zidu, sicer pa v tem delu tudi uživam.

niaa
28.10.2008, 12:14
Mi imamo AJM že 10 let, pa so kot nova.

Vsemogočni
29.10.2008, 16:39
Mi imamo pa doma staro mamo, k ima že 15 let umetne zobe, pa so še ko novi. :2thumbs:

spartan
06.12.2008, 00:56
Pvc okna so se zelo izboljšala v nekaj letih, saj je to precej nova zadeva naprav lesu ali aluminiju. Z leti pa zbledi vsako okno oziroma plastika ali barva. Ali pvc, leseno barvano ali pa alu plastificirano...vse se enkrat postara. Za nobenega proizvajalca ne moreš reči, da je pa zares prvi in najboljši...
Dobro preveri njihove podatke ki jih dajo za proizvajalca teh prifilov s katerimi potem sestavijo okna ...kajti večina jih dobavlja iz Nemčije, tudi celo isto firmo...tko da bi ti lahko okna montirale tri firme, pa bi videl da imajo vbistvu isti material.
Vglavnem,upam da se boš dobro odločil in da ti bodo okna dobro služila.

Wrong pob...zdaj pa si naletel na enega, ki je delal na področju ekstruzije.

Plastična okna se niso izboljšala....gre za staro tehnologijo preko 50 let, kjer se mešanica pvc prahu in aditivov, lahko tudi končanih granulatov pod toploto ca. 180 stopinj C transformira v ekstrudorju v tekočo maso (plastično).

Samo obliko dobi okenski profil iz več delov orodja; prvotno iz dize na izhodu ekstrudorja (cona 4 ali 5), nato skozi kalibrirno orodje in še na koncu čez vakumske bane vse do izvleka.

Okenski profili so klasika 82 Sh D in Vicat 79 - 81 stopinj. Nič novega in nič fenomenalnega, da ne bo pomote. Izboljšanje bi bilo le v primeru, če bi dodali Alfa-San za povišanje natezne trdnosti materiala in Vicata, kar pa se v Sloveniji ne prakticira.

Ljudje v SI kupujejo tako staro tehnologijo, katera pa vsebuje le okoli 0.02 % težkih kovin po direktivah ROHs-a. S tem, da so "izdelovalci oken" le "konfekcionerji plastike" in ne delajo ničesar drugega, kot da kupujejo stroje za rezanje in varjenje plastike. To pa je zadeva, ki se da kupiti na sejmu plastike....recimo v Nürnbergu. Nič extra...Profile pa Slovenci res kupujejo na tujem...ampak nič več iz Nemčije....ampak z V Evrope, pa tudi Ukrajina je že zraven, ker je enostavno zadeva postala predraga.

Kateri so najboljši profili...tudi ne obstaja. Odvisno je od kvalitete izdelave konfekcionerja kako in kaj naredi okno. Kupiti steklo pri Reflexu pa tudi ni nobena umetnost....ampak eni očitno iz tako standardnega proizvoda res znajo narediti filozofijo.

jaja3
04.01.2009, 08:26
"Bolj problematičen je lahko kondenz, kar pa je splošno znano za PVC vgradnjo. "

Mene pa zanima, kaj lahko naredim v zvezi s tem kondenzom, ce sploh kaj. Na polici se mi nabirajo cele luze vode, danes zjutraj pa se je ena celo prelila cez rob in namocila parket... Ali je res edina moznost stalno brisanje ?:nonono:

Katrin
04.01.2009, 10:12
Kondenz = vlaga v zraku v prostoru, ki se zaradi temperaturne razlike utekočinja na najbolj mrzlem delu prostora = steklu na oknu. Logična rešitev je, da ali zmanjšaš temperaturno razliko med notraj in zunaj ali izločiš vlago iz prostora, najboljše pa je uporabiti delno oboje + nekaj brisanja :)

Vsemogočni
05.01.2009, 22:41
Najprej, če se da ta del izolirati je to zelo Ok. V nasprotnem, pri nas zaenkrat nimamo nič vlage, res pa je, da je okno stalno odprto na oberlift. V tem mrazu ga zapremo le ponoči. Ampak to oberliftanje ne gre na račun močnejšega gretja, kajti radiator imamo stalno odprt le v kopalnici, v vseh drugih prostorih jih čez noč zapiramo, čez dan pa so odprti nekako manj kot na polovici, če sploh so. Tako, da že težko čakam, da bomo toliko enotni in montirali kalorimetre.

Verjetno ima tvoj monter oz. firma, ki je vgradila okna v tvoje stanovanje s tem kake izkušnje in kak dober nasvet. Pri nas imamo betonske stene pa zaenkrat o vlagi ne duha ne sluha. Sicer se trkam po lesu, da tako tudi ostane. Mogoče bi na tistem delu, spomladi ali ko se stena presuši (veliko zračenja) nalepili ali pluto ali stiropor, da se zmanjša kot je napisala že Katrin, prehuda razlika toplo/mrzlo.

V nasprotnem trenutno lahko narediš nek mali navidezni rob, tako da vodo spelješ v kot, tam pa nastaviš kako posodo in s police v posod kako plastično prozorno cevko ali kaj podobnega, da se voda preliva v posodo. In da ne bo zelo vidno. To boš laže spraznila vsake kvatre.

Če bi se sam ukvarjal s stiroporom, bi dal rajši nekoliko dražji stirodur ali nekaj podobnega, ker ima boljšo toplotno izolacijo. Čez pa lahko nalepiš ali ploščice ali kaj drugega. Tko da poizkušaj se izogniti cunji, ker vedno tisti hip, ko se pocedi voda, pa tudi ne moreš stati poleg in jo loviti.

veseljak
07.02.2009, 02:39
Pozdravljeni

Toliko v vednost vsem. Mi smo v bloku menjali okna in smo se prijavili na razpisu za nepovratna sredstva. Pogoji za prijavo na sredstva so: več kot 100M2 menjanih površin Veljaven certifikat o ustreznosti oken proizvajalca Pričetek gradnje večstanovanjske stavbe mora biti pred letom 1981. Dve leti je upravnik stavbe ali lastniki dolžni voditi tabelo o porabljeni toplotni energiji. Razpis najdete na strani aure.si !
Mi dobimo sredstva čez kakšen mesec, ko bodo odpirali prispele ponudbe.
Dela pa je bilo ogromno.
Še to vrnjeno dobimo 25€ po kvadratnem metru menjane površine. Ker je v "projekt" pristopilo več stanovanj smo se še posebej pogajali z izbranim izvajalcem za popust. Se je splačalo!
Ni važno če razpis zanudiš, važno je da pripraviš vso dokumentacijo pravilno, ker se razpis ponavlja ( vsaj do zdaj).

Lep dan vsem

Vsemogočni
07.02.2009, 20:08
Zanimivo, da upravnik nikoli ne razpolaga s takimi informacijami. Vsekakor koristna za tiste, ki bodo to še potrebovali, saj se težko dokoplješ do karkoli koristnega.

Sam sem že pred nekaj leti spraševal ker sem na spletu našel razpis tudi o tem, sicer ne vem kje. Razpis je trajal do konca fenruarja, naslednjega leta, telefonsko sem se začel zanimati tam okoli oktobra. "Ne bo nič ker ste v bloku, sicer pa tudi, če bi imeli pogoje, smo že ves denar razdelili", sem dobil v odgovor.

Upravnik pa nezainteresiran, seveda ne pričakujem, da bi popolnoma vse moral narediti on in bi mi le pokasirali, ampak bi se nas nekaj vključilo v tako obnovo in seveda tudi urejanje potrebnega, ki spada poleg.

Upam, da boste toliko uspešni, da boste dali montirati vsi enake barve oken, ne tako, kot pri nas. Na temnejšo podlago (fasado), eni temno rjava (kar je sovpadalo prejšnjim lesenim oknom - temno rjava), drugi pa bela. Tako je stavba šarasta, kot bi bili vsi skregani med seboj.

Dobra novica :2thumbs:

veseljak
07.02.2009, 22:26
Organizirati se morate najprej lastniki sami in nato vključiti še upravnika. Upravniki o takšnih stvareh nimajo pojma ali pa nočejo. To delo presega upravljalska dela. Meni so pomagali :2thumbs: Res pa je , da vedo, da sem tečen kot muha če se za nekaj odločim.
Najprej sem iskal ponudnika za 4 stanovanja. Pri izvajalcih sem dejal, da iščem izvajalca za cel blok. Sem dobil velik popust (vrednost del okoli 50.000€)
Morate imeti menjavo oken v planu del in potrjeno s sklepom lastnikov. Na osnovi tega plana del pooblastite upravnika , da odda dokumentacijo v vašem imenu. Ni potrebno da imate enega izvajalca, je pa to ceneje. Na koncu smo izbirali med tremi izvajalci. Izbrali smo najdražjega od teh. Trije finalisti so bili izbrani glede na ponujeno kvaliteto-ceno.
Ker sem imel prvi (pri nas) takšno idejo upravnik ni vedel kako to pravilno izvesti. Da se nebi lovili kako in kaj smo z pomočjo upravnika našli možkega , ki občasno sodeluje z svetovalno energetsko službo, da on za nas pravilno odda dokumentacijo. Mi mu bomo nekaj malega plačali. Vsak ki menja okna mu da za dve kavi :angel: :angel: Se še najdejo dobri ljudje.
Po izmeri stanovanj sem izboril še malo dodatnega popusta. Skupaj z vrnjenimi sredstvi (ki jih še nisem dobil;) ) smo na profitu okoli 25%. Na primer namesto 4000€ plačaš 3000€.

veseljak
07.02.2009, 22:45
Sam sem že pred nekaj leti spraševal ker sem na spletu našel razpis tudi o tem, sicer ne vem kje. Razpis je trajal do konca fenruarja, naslednjega leta, telefonsko sem se začel zanimati tam okoli oktobra. "Ne bo nič ker ste v bloku, sicer pa tudi, če bi imeli pogoje, smo že ves denar razdelili", sem dobil v odgovor.

Upam, da boste toliko uspešni, da boste dali montirati vsi enake barve oken, ne tako, kot pri nas. Na temnejšo podlago (fasado), eni temno rjava (kar je sovpadalo prejšnjim lesenim oknom - temno rjava), drugi pa bela. Tako je stavba šarasta, kot bi bili vsi skregani med seboj.

Dobra novica :2thumbs:

Je več razpisov nekaj je za individualne stavbe, novogradnje itd. je pa tudi za energetsko varčno obnovo večstanovanjskih stavb. Pri državi pa nikoli ne veš če bo naslednjo leto razpis ponovila. Sem vse ki so menjali okna obvestil, da naj ta vrnjen denar jemljejo kot nagrado ali denar za dopust. Kajti dokler ga ne dobim državi ne verjamem!! Zdaj smo že pravilno vse oddali in čakamo da odprejo ponudbe. Po zadnjih informacijah ni problema. :2thumbs::2thumbs: Me je pa bilo malo strah, da me nebi kakšen lastnik obtožil, da sem jih žejne peljal čez vodo.

Na razpisu potrebuješ tudi potrdilo oz. dovoljenje občine za menjavo oken. Občina mi je odgovorila, da NE izdajajo dovoljenj za menjavo oken v kolikor se NE SPREMINJA OBLIKA FUNKCIONALNOST IN ZUNANJI IZGLED STAVBE (BARVA :veryevil::nonono::veryevil:) a razpis takšen dokument zahteva. Jaz sem jim oddal ta dopis občine.
Zdaj pa glede barve oken - kar gre meni zelo na jetre :censored::pobar:
Barva oken in velikost in oblika se NE SME MENJATI - MORA BITI TAKŠNA KOT JE VPISANA V ZEMLJIŠKI KNJIGI. Drugače moraš imeti sklep lastnikov ter dovoljenje občine, da greste v menjavo barve. To velje tako za okna kot fasado ali klimatske naprave , ki "krasijo fasade". Klimatsko napravo lahko montiraš brez dovoljenj samo na svojem. Torej na balkonu!

veseljak
07.02.2009, 22:56
Še to: zraven sem iskal tudi ponudnika za klimatske naprave. Dva sva tudi montirala klimo. Tam nisem gledal na ceno. Najprej na kvaliteto, izkoristek, servisni interval, glastnost in ostalih stroškov , ki sledijo - filtri itd.
Tudi tam sem "zbil" ceno za 25-30%. Odločila sva se dva lastnika in montirala zunanjo enoto na balkon. Zdaj se še dva zanimata za enako klimo. Bomo videli spomladi jim bom že zrihtal če bodo želeli.
Pa da ne bo kdo mislil da sem jaz kaj zaslužil z okni in klimo. Ma jok brate sami nepovratni stroški. Tako vsaj mirno spim in me ne peče vest. Vse za dobrososedske odnose...
Klima mora biti kvalitetna saj jo hočem imeti kar nekaj let. ( to ni spar , lidl , hofer varjanta)

Vsemogočni
10.02.2009, 01:45
Odlično, čestitke z moje strani za tvojo podjetnost in zagnanost.
Problem je v glavnem v tem, da se ljudje nočemo ali ne znamo pogovarjati, tudi o teh rečeh. Tako, vsak sam nekaj prčka in kupuje, na koncu je pa stavba na izgled poden in seveda pride vse tudi dražje.

Upam, da so sosedi zadovoljni. Nekaj ti predlagam. Če prav gruntam, si v vaši stavbi koordinator. Naredi eno spletno stran in v njej za pomoč ostalim malce opiši tvoje delo. Kajti upravniki tako raje pišejo o ponudbah in tuhtajo kako potegniti čim več denarja.

Sem pa prepričan, da se je potrebno pogovoriti tudi o takih zadevah, posebej še tam, kjer v eni stavbi stanuje več ljudi. Sam že imam eno tako spletno stran, sicer preprosto, ampak začetek je.

Se pa ostalim, ki jih to pisanje ne zanima, iskreno opravičujem, ker je moj zapis tudi malce mimo oken.

veseljak
11.02.2009, 12:11
Problem je v tem, da ste ali so prepoceni kupili stanovanja in jih lastniki ne cenijo tako kot bi morali !!
Vsak lastnik ima možnosti poiskati najboljšega ponudnika za beljenje , dvigalo itd... v resnici pa vsi samo čakajo upravnika kaj bo rekel, da ga lahko nato popluvajo :clown::clown: Jaz imam sistem, da za določeno ponudbo išče upravnik in še nekaj lastnikov. Pri velikih investicijah je upravnik našel celo cenejšega ponudnika kot jaz :2thumbs::2thumbs: Tako da niso vsi upravniki riti ..... oz. beri kot : jaz jim diham za ovratnik.
Za spletno stran nisem saj o izdelavi strani nimam pojma (ne še ) :blush::blush:

Sosedi so do zdaj zadovoljni. Mi večina 90% zaupa. Vedno pa se najde kakšna črna ovca, ki NIČ ne predlaga ampak samo tarna na veliko :dontknow::nonono:

Aja še to .... sem predstavnik lastnikov oz. koordinator po tvoje

Lep dan

veseljak
11.02.2009, 12:14
VSEMOGOČNI če pa želiš še kakšno informacijo pošlji zasebno sporočilo bom dal svojo tel.št.

tom777
23.05.2012, 19:48
Pri novih oknih je problem, ker preveč zatesnijo prostor. Če nimate prezračevalnega sistema boste imeli probleme z vlago... Tako, da najbolj racionalna rešitev je kupiti okna, ki se NE odpirajo (nimajo mehanizma-so CENEJŠA) in vgradnja kakovostnega prezračevalnega sistema z rekuperacijo. Poudarek na besedi KAKOVOSTNO! Ne glede na moje mnenje o PVC oknih vam svetujem, da ne vzamete AJM, saj je kolega imel silne probleme z njimi, saj so neažurni, ne držijo se rokov, dogovorov, skratka ne vem kako to da še obstajajo na trgu.

Vsemogočni
13.07.2012, 21:19
Stanovanje ali stanovanjska hiša, kjer se okna ne odpirajo?? Zaradi nekaj EUR cenenosti. Ni šans. Pa smo spet pri porabi elektrike, kar sicer zelo kritizirajo, ampak elektro distibuterji si pa vedno bolj manejo roke, saj jim denar kar leti na kup. Kaj če jo zmanjka za dalj časa?, je res biti smotrno, vedno bolj odvisen od električne energije? Kolikšen je vložek v to napravo, da začne delovati svojemu namenu? Kakšno površino obdeluje ena naprava in ali ni to že bolj podobno, glede na vleko zraka, klimatski napravi. Mislim zaradi vpihavanja zraka, dvigovanja prahu itd.

Nisem poznavalec, nisem apriori proti, vendar ne poznam dobre in slabe lastnosti te naprave.

tom777
17.10.2012, 14:59
Vsemogočni, nimaš pojma. Lahko bi si vzel nekaj dragocenega časa in malo prebral ter preštudiral stvari preden se oglasiš.

Za vse ostale stvari je tu Google.

Ko boš preštudiral pa lahko postaviš KONSTRUKTIVNA VPRAŠANJA

Vsemogočni
19.10.2012, 22:13
Sem prebiral na spletnih straneh, (če vpišem v iskalnik rekapitulacija, dobim dovolj podatkov, pri tem pa me moti le to, da ni rekapitulacije brez električne energije).
Zato mi prosim razloži le eno zadevo. Ko za dalj časa zmanjka elektrike (ponekod je to še možno), kje boš dobil na daljši rok 50V napetosti za pogon ventilatorjev in kako boš v tem primeru prezračeval stanovanje?

Poznam enega človeka, ki propagira na široko, drug sistem varčevanja (ne prezračevanje), ker to prodaja njegov sin in mu želi narediti čim več prometa.

Lej, ne mislim se kregati, ker je to najmanj spodbudno še manj dobrodošlo. Vendar ima na vsako zadevo, vsak svoj pogled. Sam sem napisal svojega, nikakor in nikjer ne trdim, pa da imam edino jaz prav. Potrebno se je pač pogovarjati, ne kregati, pa čeprav eden drugemu ne damo vedno prav. V tem ni nič narobe, ljudje sami pa iz tega izluščijo, kaj je njim v prid in kaj ne.

Torej, sam sem prepričan v to: kdorkoli razmišlja o tem načinu prezračevanja, naj si prebere literature, ki so na razpolago, predvsem pa, dobre in tudi slabe strani. Kajti vsaka zadeva ima oboje. In ko naštudira in pogrunta, da je to za njega ali ni, naj se tako odloči. Kajti poudarjanje le dobrih stvari je sigurno zavajanje potrošnika oz. kupca.

Še manj pa istočasno blatenje neke konkurence. Pa nimam oken AJM (šeprav je večini mojih sostanovalcev, vgrajevala okna prav ta firma in so zadovoljni), ker sem se odločil za drugo bolj znano firmo in bil na koncu kar precej razočaran, ne nad materialom, ampak nad delom monterjema. In ko so mi prišli popravljati napake drugi monterji iz iste firme, so bili, kot noč in dan proti prvima monterjema. Zato firme ne morem šimfati, lahko bi pa navedel le, katera dva monterja naj se ljudje izogibajo pri vgradnji. (Pa tudi o samih oknih, slabih in dobrih stvareh, po nekajletni uporabi, bi lahko precej napisal).

Enostavno si pa ne znam zamišljati, da se ljudje vedno bolj zapirajo v škatle in vedno bolj odtujujejo od narave, istočasno pa želijo vse ugodnosti, ki jo nudi sama narava, vendar, to na umeten način. S tem se sam ne strinjam nikakor, nimam pa popolnoma nič proti tistemu, ki se za takšen način življenja odloči.
Kajti ves polikan, ves nežen prideš v dokaj kruto naravo in res, stakneš gripo, stakneš alergije, ker na nobeno stvar zunaj škatle nisi več odporen. Za mene, ni vse veterc v obraz, ki prija in hladi ali greje, za mene je bolj važno, da živim čim bolj naravno, čeprav s prepihom in prahom, ki pride skozi odprto ali priprto okno. Ne vsiljujem pa tega, nobenemu. Lahko pa se o tem pogovarjamo in iščemo sprejemljive ali odklonilne okoliščine. In sem prepričan, da je temu tudi namenjen forum.

Vsemogočni
20.10.2012, 17:57
Danes sem na Siolovi spletni strani prebral tudi to:

Strupene snovi v vašem domu

Ali ste vedeli, da je onesnažen zrak v zaprtih prostorih vašega doma ali pisarne lahko celo bolj škodljiv kot onesnažen zrak zunaj? Poleg nesnage iz okolja namreč vsebuje toksične kemikalije, ki hlapijo iz marsikatere stvari v stanovanju.

Še posebej zaskrbljujoč je formaldehid, ki draži dihalne poti in je potencialno kancerogen, zaradi široke uporabe pa je prisoten skorajda povsod – v peni za izolacijo, pohištvu (iverka), preprogah, sredstvih za čiščenje in celo v mehčalcu za perilo.

tom777
21.10.2012, 13:40
Najprej mi povej koliko je to zate daljši čas? 1 minuta, 1 ura, 1 dan 1 teden brez električne napetosti?

Nikoli ampak res nikoli nisi več kot en dan brez električne napetosti. Še če vse potrga do tebe, fantje iz elektra hitro postavijo nazaj.

Če ta tako skrbi si lahko namestiš sistem UPS in nato še agregat z generatorjem, pa boš imel skoraj 100 % zanesljivost.

Nekaj si omenjal "nazaj k naravi"... Lahko se preseliš v jamo, imaš idealen zrak konstantne temperature in zelo čist ter blagodejen za telo.

Okna brez mehanizma so cenejša več kot 50 % od oken z mehanizmom, ki se odpirajo.

http://www.pozanimaj.se/index.php?option=com_mtree&task=att_download&link_id=89&cf_id=78

Plus pri oknih brez mehanizma je tudi to, da jih ni treba vzdrževati (menjati tesnil, okovja...), minus je pa, da se je treba za čiščenje potruditi z zunanje strani oziroma barvati jih je treba, če so lesena.

Rekuperacija je luksuz (kot npr. parking senzorji v avtu), investicija se ne povrne, vendar ti omogoča mnogo bolj kakovostno življenje kot če moraš vsak dan VEČKRAT luftat.

Rekuperator ti zrači 24/7, nobeno prezračevanje na roke ti ne zagotavlja tega. Tudi vlažnost je zelo pomembna, z navadnim zračenjem pa veš kako je z vlago.

Dodaten plus za rekuperacijo je, da ne potrebuješ nape v kuhinji, saj je nepotrebna in celo nezaželena, če ima odvod ven, saj v tem primeru porušiš dotok in odtok zraka, katerega regulira rekuperator.

Stvar vsakega posameznika je, če želi imeti vlago v stanovanju ob menjavi oken.

Nisem nobeden prodajalec ali zastopnik, povem pa kaj je dobro za življenje.

Velik problem je radioaktivni radon v neprezračenem stanovanju...

tom777
21.10.2012, 13:44
Verjamem pa, da bodo v stanovanjih prihodnosti nameščeni pasivni sistemi prezračevanja, kar so poznali že naši predniki in se v modernih tehnološko dovršenih zgradbah že dela, za stanovanja kot jih poznamo danes pa to še ne bo v tem desetletju. Treba je upoštevati tudi lokacijo in lego stavbe, da se omogoči pasivni način prezračevanja.

gabirostohar
20.02.2013, 18:01
Sem v fazi menjave oken. Katerega ponudnika priporočate? Na trgu jih je namreč ogromno. Trenutno se nagibam za Secom iz Krškega, ker imajo ravno 3 slojno zasteklitev zastonj. Pa nasploh so bili prijazni. Tudi meritve sem že imela. Pri meni sta bila merilca iz secoma in mika celje. In mi je bil iz sekoma bol všeč, ker je ogromno vedel in znal svetovat glede same vgradnje. Bomo videli, moramo vse skupaj prespat :)