Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Dekalog

redfax
19.09.2008, 22:11
Tema je namenjena poglobljenim razpravam o tem masterpiecu filmske umetnosti... Ce koga tema moti, naj jo ignorira in naj rajsi sodeluje pod ostalimi fantasticnimi in nenadkriljivo aktivnimi temami pod forumskim sklopom Film.

Bog≠vera, vsaj kar se splosne veljavnega razumevanja tice (Boga si pac vecina rise kot dobrodusnega dedka z brado - ekvivalent cloveka, ce ze ne materijsko pa vsaj umsko). Neizpodbitno je, da se vera navezuje na Boga, ker je ze samo priznavanje obstoja Boga avtomaticno zahteva neko stopnjo verovanja. In vsa bozjost Boga je ravno v tem, da se ga ne da pojasniti.
Se pa tudi sam vsekakor strinjam s stricom Marxom (pa ne zato, ker je bil podobne utelesenju Boga, kot ga poznamo ), ker je to pac dejstvo. Dejstvo, ki velja tudi zate, kot posameznika; verjeti v sebe, da bos nekaj naredi, oziroma si sposoben narediti, je opij za tvojo duso.
Recimo meni, kot popolnemu ateistu, gre neizerno na falus to, da se Bog vedno enaci s krscanstvom, ali pa recimo muslimansko obliko verovanja. To je identicno, kot izjaviti, da vsi cigani kradejo. Posplosevanje brez indoktrinacije.:2thumbs:

No, sam vem za ogromno reziserjev (in med njimi sta tudi Kubrick in Lynch), ki so za svoje dolocene filme izjavili, ces " zakaj ljudje preprosto ne morejo gledati filma in uzivati v njem?"
In sam se tu popolnoma strinjam, ker mi gre odkrivanje tople vode totalno na nervne sinapse. Iz takih stvari so se razvile vse ekstremisticne verske sekte (pa ne govorim o tem, da so se kregale o pointu filma ) ok, morda pa sem v tem pogledu jaz sam (in meni podobni) "vernik", ker nekako upam, da je neko "visje" sporocilo... no, saj konec koncev je to cisto res kar pravijo in kar pravis ti, morda tako nekateri upamo (in verujemo ) zaradi poplave cenenih in butastih filmov... vidi se, da si pogledal vec filmov kot jaz...

Zatorej upam, da nisi dobil prehudega obcutka, ces da ti perem mozgane v svoj prav (mi je pa jasno, da ga vse preveckrat dajem); ce se ti zdi svoj prav bolj logicen, potem ostani pri njem. no mogoce malce, vendar sam to vzamem v zakup, saj tudi sam vcasih kje kaj tiscim... skratka, meni je fajn slisat tudi druga mnenja, zato nimam nic proti, ce svojega poves, pa magari ce mojegai razglasis za zgresenega.. tako ali tako se potem vsak sam odloci kaj in kako, kaj se mu zdi verjetno in kaj ne...

Identicno kot na njega gledam sedaj. Sicer pa si vse filme pogledam samo enkrat, silom prilike dvakrat. zanimivo, meni se pa dogaja, da film cez leta dojamem vedno nekoliko drugace... vsaj pri takih z vsebino...

Ce me spomin ne vara, je bil popoln ateist. No, ce ne drugega lahko trdim, da ni bil ravno vzor vernika
Hm, da te preseneca, kako lahko zadovolji oboje? Saj vendar v kaksnem drugem primeru do ne bi bilo mozno! Ko si na pivu s fanom Reala in Barcelone pac reces, da ti je vsec Svedski Malmo. ze, ze, samo obema fanoma se je.be za Malmo, tu pa vsak nekaj potegne ven... saj sicer niti slucajno ne bi poudarjal te naveze ateist-teist, ce pac ne bi bil tak naslov... morda sem res prevec ujetnik teh zapovedi in samo gledam, kje bom nasel povezavo, pa ceprav ohlapno...

Jap, life is a ***** and then you die. Pa ni slepa vera v znanost oblika verovanja v nekaj fiktivnega, visjega? na nek nacin je, ampak znanost je preverljiva in vsakemu posamezniku je omogoceno, da preizkusi ali nekaj drzi ali ne... pri veri pa samo upas in verujes... ok, nekoga to zadovolji - bolje receno kar vecino na svetu - sam osebno pa vedno iscem racionalne odgovore... pa ne da sem zdaj kaj vec

Pa je res dobila oba? S kaksno gotovostjo lahko trdis, da se ji zivljenje in razmisljanje potem ni obrnilo za 180%?ne vem, ce je dobila oba, ocitno je, ko moz pravi, da bosta dobila otroka... ocitno ga je naplahtala, da je njegov... ugibam, vec kot to ne morem... toda ali ne bi bila dokoncna izguba (smrt oz. splav) enega ali drugega v bistvu se hujsa...

Kar se mene tice, si je v nekem trenutku definitivno zelela njegove smrti. V dobro vseh upletenih. Spet po drugi strani si je mocno zelela, da bi prezivel, ker ga je pac ljubila. In v biti jo je najbolj utrudilo tahiniranje, brez moznosti realne odlocitve. zal ne izvemo, kdaj si je umislila ljubimca in kdaj je napravila otoka... pred tem, ko je on tako zbolel, da je bil prakticno nepokreten ali pa je v casu spocetja ze dlje casa lezal v bolnici, se pravi 2-3 mesece, ce to povezem s skrajnim casom za splav in ce se kaj spoznam na te reci...

sam si tole razlagam takole - ce bi si ona bolj zelela imeti otroka kot njega, torej moza, potem bi tega otroka imela, pa ce se cel svet obrne na glavo... zato menim, da je v tej stiski, ko ni imela od moza nic, ne glede na to kako grdo se to slisi, morda v trenutku slabosti, pac zanosila z drugim in pricakovala otroka, ki si ga je tudi mocno zelela... nekaksno upanje za prihodnost, novo zivljenje, ce je takrat vse kazalo, da bo moz umrl... to mislim zato, ker se potem vendarle odloci za splav... torej, ce bi si otroka bolj zelela, bi ga, ne glede na vse, obdrzala... ok, lahko spekulirano, da se je bala posledic sramote in pritiska okolice zaradi presustva, locitve itd.
Ceprav jasno, po drugi strani, pa bi si tako kot pravis lahko zelela, da tudi umre, da bi si lahko uredila zivljenje, sama pa je rekla, da moznosti zanositve najbrz ne bi vec imela... morda je v meni prevec idealizma, da bi se nagibal v to smer, ceprav nekjer ne pise, da je moja pravilnejsa... dodatno se k temu nagibam zato, ker kazejo se nekateri drugi znaki - obiskuje ga, ljubkuje, ne zeli sprejeti torbe z njegovimi stvarmi, ne oglasa se ljubimcu... morda sem zaverovan v idealizem, da je ves cas upala na njegovo ozdravitev...

jasno, najbolj ubijalsko je bilo pa to, da je obstajala moznost, da izgubi oba... v primeru, da obdrzi otroka, dobi vsaj enega, ne glede na to kaj se zgodi z mozem... tudi ce prezivi in se zaradi tega loci, kljub temu ne umre, njej pa tudi ostane otrok... zato se mi zdi, da ker je vseeno sla skorajda v splav, da ga je kljub vsemu imela prevec rada... ampak saj pravim - jaz sem idealist

Doktor je tukaj po drugi strani samo indeferentni opazovalec; kot je rekel, je naredil vse, kar je v njegovi moci. In kako to, da je prezivel, ce ga je znanost obsodila na smrt? Bog, volja do zivljenja, splet okoliscin?
Edino, kar ji je doktor omogocil je to, da je sprejel odlocitev, ki jo ona ni mogla. Odlocitev, za katero bi se v tistem trenutku odlocil vsak drug, razen nje osebno. ja, zdravnik je postavljen v vlogo arbitra, ceprav si tega ni zelel... kljub vsemu ima tudi on svojo zgodbo in je zato malce bolj zagrenjen in noce resevati tezav drugim bolj kot to od njega zahteva sluzba... po drugi strani pa opazuje zensko, ki si ji v kratkem casu lahko zgodi podobno kot njemu, le seveda na drugacen nacin... in morda tudi zato tako trpek odgovor na koncu mozu, ki ga je s svojo izjavo nabrz malce zbodel, saj sam ve, da mu je tega otroka podaril pravzaprav on sam s svojo odlocitvijo, ve pa.tudi da se moz tega ne zaveda... skratka pomagal je drugim, sam pa ostaja na istem...
kako je ozdravel, ce sploh, tudi mene bega... so morda prej napacno interpretirali izvide? jih morda zamenjali z drugimi? morda z izvidi kolega s sosednje postelje v sobi, ki nato umre?

redfax
19.09.2008, 22:12
Tvojega odgovora nato nimam, imam pa svoje, ampak saj imas dober spomin...

zdaj tudi razumes moje zacetno zacudenje, kako mu je uspelo kot (ocitno) ateistu, svoje dojemanje potisniti v ozadje in napraviti intelektulani film, ki ne favorizira katerekoli strani, oziroma daje vec moznih interpretacij... to je ves moj point... ni ozko usmerjen in ne gleda ozko kot fjakarski konj svoje zivljenjske usmeritve, ampak daje moznost drugacnega dojemanja tudi "drugi" strani...

prvic slisim, da bi tole o vesolju veljalo za fakt, vec kot teorija prav gotovo ni :)

saj jaz sem govoril o obeh - otroku in mozu...

ja, odvisen si od opazovanja in povezovanja dejstev, vsak pa si ustavri svoje mnenje na podlagi svojih predstav, zivljenskih nazorov, vrednot, uma itd. dejanskih neposrednih dokazov je malo ali skoraj nic, le umetnost povezovanja delcev... :)

upam...
ocitno sem se na nizji stopnji ;) morda res se prevec iscem razlage in si osmisljam "material"...

heh, morda za nekatere res ja... ampak precej krivicen, ce je onega s sosednje postelje ze povabil k sebi, zgledal pa je veliko boljse kot ta tukaj...:d

btw - naj poudarim, da mi sicer niso vsec samo zgodbe - tudi vse ostalo je fajn - glasba, fotografija, vzdusje... svaka mu cast za tole...

btw 2- upam da se zavedas, da bova sedaj vsak teden kako rekla o vsakem delu posebej... jaz bom pridno gledal vse dele, da si malce osvezim spomin, pa se v slovenscini so, ti me bos pa vsak teden rofkal z vprasanji in s svojimi pogledi... as simple as that. ;)

Smaug
29.09.2008, 13:45
Skoraj sem ze pozabil, kako ultraperfektnofantasticnoorgazmicna je stirica...Ne bi se motil, ce bi rekel, da je to moj naljubsi del. Neverjetno, res.