Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : pobuda ob 1. novembru

apancur
18.10.2008, 10:07
Bliža se 1. november in z njim čas, ko se bo večina ponovno spomnila na svoje pokojne bližnje. Vsako leto je hujša tekma, kateri grob bo lepši, z več šopki in svečami. Vse to nima zveze z resničnim žalovanjem … Vse to me niti ne bi motilo, če se pri tem ne bi tako onesnaževalo okolja. Kot da so pomembni le pokojni, in ne tudi naši potomci, ki jim puščamo takšen svet. Velike količine umetnih gnojil, vsako leto nov pesek, namesto da bi prečistili starega, ki bi se ga dalo še koristno uporabiti, a ga kar zavržemo. Da o svečah sploh ne govorimo. Vsako leto zavržemo na smetišča, včasih pa kar v naravo, na tone sveč, ki jih ni mogoče reciklirati. Žal se jih niti ne zbira posebej, saj ločevanje odpadkov na pokopališčih še vedno ni urejeno.

Zanima me, kaj bi rekli mrtvi, če bi videli vso to gonjo, zapravljanje, onesnaževanje okolja. Prepričana sem, da bi bili zadovoljni že, če jim namenimo kakšno misel, in to čez vse leto.

Kaj, če bi letos izrazili žalovanje drugače? Lahko kupimo ekološke sveče, če so to res, lahko pa namenimo ta denar v dobro otrok, živali, kogarkoli. Pokojnemu napišimo pismo, ga odnesimo na grob, ali mu na grob dajmo kamen. Navaden kamen, ki naj simbolizira vse dobro, kar želimo pokojnemu, hvaležnost, lepo misel nanj.

tom777
18.10.2008, 12:54
Se strinjam. S tem ko pokojnemu na grob prineseš pol premoženja nisi nič naredil, je bolje da se spominjaš njegovih dobrih lastnosti, idej, dejanj in ga imaš v dobrem spominu. Zame vsa ta nesnaga (sveče, nagrobniki, rože, ikebane in razni drugi "dodatki") pomenijo samo onesnaževanje okolja in zelo dober zaslužek vseh, ki živijo na ta račun. Če bi bilo po moje bi na vseh grobovih rasla trava in vsak bi imel en kamen na katerem bi bilo zapisano ime in ostali podatki. Zelo mi je všeč tudi pokop na morju, saj se pepel raztrese po morju ali pa se solno žaro vrže v morje, s tem odpade vsako vzdrževanje groba, najem groba in ni potrebno prižigati sveč, kar je zelo sprejemljivo za okolje.

Babi2
18.10.2008, 17:00
Saj ni treba, da je ravno morje. Pepel je mogoče raztresti na za to pripravljenem mestu tudi npr. na ljubljanskih Žalah. Škoda le, da se najbrž izredno malo ljudi odloči za to.

Tudi meni bi bilo všeč, ko bi naša pokopališča izgledala tako, kot pravi tom777, čeprav tudi mislim, da rože in pesek pač niso onesnaževanje okolja, saj so vendar del narave. Sveče pa so seveda nekaj povsem drugega. Če že mora tam kaj goreti, bi bilo mogoče bolje, ko bi bile to nekakšne oljne svetilke (mislim, da tudi že obstajajo take, primerne za na grobove?).

nattka
19.10.2008, 06:03
kar nekaj mojih znancev , z menoj vred, se je odločila za raztresanje v Parku zvončkov ( saj se menda tako reče) na žalah ... in to brez napisa na spominski plošči ... od enega smo se na žalost že tudi tam poslovili ...

ko me ne bo več, naj me nosijo v srcu in spominu ... rože pa mi lahko prinašajo za živa ... jih imam zelo rada ...
sama za 1. november že nekaj let več ne hodim nikamor ... saj imam za to ostalih 364 dni v letu ...

Kaja
20.10.2008, 07:04
Jaz za tak način funkcioniranja ne rabim nobene pobude (je pa res, da sem vedno neka izjema in pravijo zato, da sem čudna :( ).

apancur
20.10.2008, 16:23
tom777, se strinjam s tabo.
Park zvončkov na Žalah je, kolikor vem, tisti del, kjer so pokopani otroci. tam sem bila le enkrat, a me je stisnilo, da sem jokala kot dež. Ko gledaš vse tiste igračke tam ...
Tisti del, kjer se raztresa pepel, pa ne vem, če ima kakšno posebno ime. Dobro je, da je, le tisti veliki križ me moti. Med ljudmi, ki se odločajo za tak pokop, najbrž ni prav veliko katolikov, najbrž je več drugače verujočih, ateistov ... Seveda pa so tudi tam sveče ... Se pa s takšnim pokopom tudi jaz strinjam. Tudi v morju, a baje pri nas to ni dovoljeno, kar je absurdno. V naše morje lahko zlivaš nafto, vso kemijo, pepela pokojnega pa ne smeš? Ojej ...
Ne le sveče, na grobovih so tudi rože živo onesnaževanje okolja, saj so tako obdelane s kemijo, da je vprašanje, če sploh sodijo v kompost.
Kaja, valda, tudi jaz je ne rabim, večina ljudi pa jo, saj morda le na tak način začnejo razmišljati o zanje samoumevnih zadevah. No, upam.

tom777
20.10.2008, 16:57
Dovoljeno je, piše vse na linku spodaj.

http://www.pp-mb.si/vsebina.asp?str=43&p=1

lila5
21.10.2008, 11:56
Bliža se 1. november in z njim čas, ko se bo večina ponovno spomnila na svoje pokojne bližnje. Vsako leto je hujša tekma, kateri grob bo lepši, z več šopki in svečami. Vse to nima zveze z resničnim žalovanjem … Vse to me niti ne bi motilo, če se pri tem ne bi tako onesnaževalo okolja. Kot da so pomembni le pokojni, in ne tudi naši potomci, ki jim puščamo takšen svet. Velike količine umetnih gnojil, vsako leto nov pesek, namesto da bi prečistili starega, ki bi se ga dalo še koristno uporabiti, a ga kar zavržemo. Da o svečah sploh ne govorimo. Vsako leto zavržemo na smetišča, včasih pa kar v naravo, na tone sveč, ki jih ni mogoče reciklirati. Žal se jih niti ne zbira posebej, saj ločevanje odpadkov na pokopališčih še vedno ni urejeno.

Zanima me, kaj bi rekli mrtvi, če bi videli vso to gonjo, zapravljanje, onesnaževanje okolja. Prepričana sem, da bi bili zadovoljni že, če jim namenimo kakšno misel, in to čez vse leto.

Kaj, če bi letos izrazili žalovanje drugače? Lahko kupimo ekološke sveče, če so to res, lahko pa namenimo ta denar v dobro otrok, živali, kogarkoli. Pokojnemu napišimo pismo, ga odnesimo na grob, ali mu na grob dajmo kamen. Navaden kamen, ki naj simbolizira vse dobro, kar želimo pokojnemu, hvaležnost, lepo misel nanj.

Kako nekdo izraža žalovanje je povsem njegova stvar.......in spraševati se ali je resnično žalovanje ali ne, če nekdo na grobu prižge svečo vsak dan ali pa samo 1. novembra (tisti, ki prižiga svečo vsak dan itak bolj ogroža okolje) nima nobenega smisla.....vsak pač žaluje na svoj način.....ali je to z domačimi rožami, kupljenimi ikebanami, ekološkimi svečami, večnimi svečami, pismom napisanim na recikliran papir in vtaknjenim pod nagrobni kamen.......ali je to skozi vse leto, ali samo en krat ali dvakrat na leto.......na to, kaj bi rekli mrtvi pa itak ne bomo dobili odgovora.......

Restraint
26.10.2008, 13:17
Paradoks je, da za umrle za prvi november zapravljamo na stotine eurov, kupujemo ikebane, rože, urejamo grobove, kupujemo novo garderobo da se za prvi november pokažemo; po drugi strani pa še živečim sorodnikom namenjamo izredno malo pozornosti in svojega časa, da o denarju sploh ne govorimo. Jim je to, da jim bomo več pozornosti namenjali, ko bodo umrli, lahko v tolažbo?
:(

Hrushka
26.10.2008, 13:45
O ja, mene tudi to jezi. Imam na žalost pokopano osebo, ki mi je izredno blizu in grem zato na grob vsaj 1x na teden, če je le mogoče večkrat, in zadnjih 14 dni se mi prav gabi, kakšne transformacije se dogajajo. Grobovi, ki so bili pred mesecem dni zanemarjeni in so mogoče na 3 mesece videli kakšno mini svečko, so vsi na novo zasajeni in obdelani.

In ja, tudi pri nas je videti ljudi, ki ga v življenju niso niti povohali, kako se zdaj na grobu dokazujejo ... Res, prav ogabno!

Snif
28.10.2008, 08:57
Ne hodim tja večinoma. Tak, da me tudi za 1.11 ni treba iskati. Ko me bodo enkrat zapakirali ni treba skakat naokrog in jokat. Vsa dejana, ki mi kaj pomenijo se dogajajo zdaj, dokler sem še tu...

šnela
28.10.2008, 09:55

Jst stavim, da bi bila moja babi ful ponosna na nas, ker toliko denarja pustimo pri cvetličarki.
Po drugi strani se pa sprašujem, zakaj toliko ozemlja za pokopališča. Po upepelitvi se naj pepel razstrosi ali pa hrani doma nad kaminom ali pa v elementu z živili - v enaki posodi kot je moka! Namesto pokopališča bi lahko sezidali varne hiše, zavetišča ali pa kaj podobno koristnega.

Smaug
28.10.2008, 10:50
Pokopalisce je zelena povrsina mesta; lahko ga tretiras tudi kot park. Da mi namesto tega zgradijo blokovsko naselje ali pa industrijsko cono? Ne hvala.

šnela
28.10.2008, 11:00
Jaz grem s svojimi otroki na sprehod ravno na pokopališče. S sabo vzamemo kanglice, lopatke in tovornjačke, potem si vsak izbere svoj grob in se tam igra. Jaz pa ob zidu ležim z litrco v roki.

Smaug
28.10.2008, 13:41
Ce primerjava Plecnika in Tivoli:
- Plecnih je veliko bolj tih in sporoscujoc od glasnega Tivolija
-Na Zalah te ne pecajo pedri
-Na Zalah ni pijanih tropov ljudi, ki mislijo, da so edini na svetu
-Na Zalah ti ne bo nikoli nihce tezil za "en klic"
-Nocni pejsaz je mnogo lepsi
-Ni ljudi, ki jim je vsec Tivoli

It goes for me :approve:

KissMe
29.10.2008, 08:59
Jaz grem s svojimi otroki na sprehod ravno na pokopališče. S sabo vzamemo kanglice, lopatke in tovornjačke, potem si vsak izbere svoj grob in se tam igra. Jaz pa ob zidu ležim z litrco v roki.

Pol pa čudno, da se še nisva srečali:d

Nekateri ljudje se res ponašajo z urejenostjo in okrašenostjo grobov svojcev, kar se tudi meni zdi totalna neumnost, še večja pa ta, da se prisiliš (oz. te poskuša prisiliti okolica), da se za 1. november oblečeš ta "k mašne" cune in hodiš po grobovih, prižigaš sveče in kao nekaj moliš.
Jaz se na tiste umrle, ki so mi kaj pomenili, spomnim velikokrat kar tako, na cesti, med kuhanjem, v trgovini oz. kjerkoli in zato ne potrebujem nekega prisiljenega cirkusa za 1. november.
Priznam, kadarkoli sem hodila po grobovih za 1. november, sem bila neiskrena, zato tega sedaj ne počnem več, nikomur na ljubo.

Hrushka
29.10.2008, 11:47
Tudi meni se pokopališča zdijo en tak miren kraj, in dostikrat vidim, da se ljudje tam tudi sprehajajo, sedijo po klopeh in pogovarjajo - konec koncev, nekatera mesta imejo parke, nekatera jih nimajo.

Zakaj pokopati? Hja, se strinjam, ko imaš nekoga res rad, bi žaro res najraje imel kar doma. Problem je, da se hočejo, iskreno ali neiskreno žalovanja udeleževati ostali sorodniki, ki jih morda ne želiš imeti ves čas v stanovanju (posebej, kot že omenjeno, če jih prej nikoli ni bilo). Zato je bolj primerno nevtralno mesto. Tudi nas je zamikalo, da bi imeli žaro doma, pa verjetno tako ali tako ni dovoljeno ... Ali pač?

Lencka
29.10.2008, 12:32
Jaz pa grem na pokopališče ravno (tudi) 31. 10. ali 1. 11. ponoči. In ker je to navadno malo pokopališče, hodim veliiiiko časa in prižigam svečke po grobovih - vse, ki so jih prinesli in so že pogasnile, pa čeprav nimam pojma, čigave so in kdo jih je prinesel in komu so namenjene. In obžalujem, ker je sedaj toliko sveč že električnih, ker so grozljive - utripajo kot policijske luči in sploh ne pašejo na pokopališče, ki je sicer lahko tako miren kraj. Prijetnejši kot park, v tem se strinjam s Smaugom.

In nič (več) se mi ne zdi narobe, če ljudje zdevajo pol premoženja za ikebane in tahmašne cote. Osebno se mi zdi glupo, to je pa tudi vse. To je njihova stvar, zakaj za vraga bi se morala obregati ob to? Tako kot ni moja stvar, kolikokrat sicer v letu se spomnijo pokojnih, če in koliko žalujejo, na kak način se jih spominjajo, s kakšnjimi motivi se udeležujejo tehle prvonovembrskih komemoracij... A ima kdo res pravico do tega, da se dela nekaj več in boljšega, ker sam tega ne počne? Kaj za vraga se ostalih tiče, zakaj gre poštrikana gospa na grob svoje tašče v novem krznenem plašču???

Kar se pa tiče onesnaževanja okolja, pa se strinjam. Ampak to nima veze s 1. novembrom, ampak z miselnostjo na splošno. Če že sicer skušaš delovati čimbolj okoljevarstveno, boš tako deloval tudi za prvi november, saj se najde pot, če je volja (bodisi z svečkami z zamenljivimi vložki, bodisi oljenkami, če jo nastaviš...) ali pa pač prineseš tisto eno svečko na grob. Je povsem vseeno, ali v kanti konča 7. novembra ali pa 25. aprila, če pač daš le eno na leto, se vam ne zdi? Ali pa je narava novembra občutljivejša?

redfax
29.10.2008, 12:46
jaz bom zase zahteval, da me raztrosijo... potem pa nobenih mas, grobov, svec, sopkov :approve:

Lencka
29.10.2008, 12:53
blazno zanimivo se mi zdi, kako ljudje "ukazujejo", kaj naj se z njimi stori, ko bodo umrli. najbolj je to zanimivo pri onih, ki apriori zanikajo kakršenkoli pomen ceremonij in prostora obrednega žalovanja, ker itak nič ne pomenijo.

če nič ne pomeni, kaj se zgodi s truplom, ker je itak važen le spomin v srcih dragih bližnjih in žalujočih ostalih, zakaj pa potem "zahtevate", kaj naj storijo z vami, ko vas itak več ne bo (razen v omenjenih srcih)? meni na vašem mestu ne bi bilo mar, pa če me nahranijo tigru ali pa postavijo grobnico, itak ni važno, itak je to samo fasada, pa ne glede na to, kaj napravijo, ni? :clown:

lila5
29.10.2008, 14:08
Zanimivo bi bilo, da bi nekdo podal predlog, da ukinemo določene praznike......recimo 1. november......božič.......velikonočni ponedeljek.....1. in 2. maj…..15. avgust in 31. oktober se itak prav ne ve kaj sta to za enega praznika.......25. juniji in 26. december pa zamenjujemo......ker ceremonije in tradicija so itak brezvezni larifari.....

Ker danes je izgleda "in" da ti je vse brezveze in nepomembno, narejeno, umetno, nesmiselno......ob vsakem obnašanju večine se je potrebno zmrdovati......:nonono:

šnela
30.10.2008, 08:55
Pol pa čudno, da se še nisva srečali:d
Se ne izpostavljam rada, pa še senca je ob zidu.

Kaj za vraga se ostalih tiče, zakaj gre poštrikana gospa na grob svoje tašče v novem krznenem plašču???
Zato, ker ne podpiramo krzna in se norčujemo iz nje, potem nas pa mati okregajo zaradi neprimernega vedenja :(

Kar se pa tiče tega, da ravno tisti, ' ki apriori zanikajo kakršenkoli pomen ceremonij in prostora obrednega žalovanja', najbolj izražajo svoje želje za po smrti, je pa pomojem fora samo v tem, da si ne želijo biti del vseh teh obredov, kljub temu, da so že mrtvi in nimajo pravo glasanja.

KissMe
30.10.2008, 10:21
Zanimivo bi bilo, da bi nekdo podal predlog, da ukinemo določene praznike......recimo 1. november......božič.......velikonočni ponedeljek.....1. in 2. maj…..15. avgust in 31. oktober se itak prav ne ve kaj sta to za enega praznika.......25. juniji in 26. december pa zamenjujemo......ker ceremonije in tradicija so itak brezvezni larifari.....

Ker danes je izgleda "in" da ti je vse brezveze in nepomembno, narejeno, umetno, nesmiselno......ob vsakem obnašanju večine se je potrebno zmrdovati......:nonono:

Mogoče ima tukaj tudi moda prste vmes, mogoče res, ampak mislim, da ljudje poskušajo razmišljat na drugačen način in ne vem kaj je narobe s tem, če ne slediš slepo tradiciji.
V vasi v moji bližnji okolici imajo res skoraj tekmovanje, kdo bo imel lepše okrašen grob. En teden prej se spravijo na pokopališče in ribajo nagrobnike itd. Ok, res je, vsak dela po svoje, ampak če je to v spomin na mrtve, naj me koklja brcne. To delajo zato, da je njihov grob lepši od sosedovega. Ampak to je tradicija.
Prav nič nimam proti dnevu spomina na mrtve in tudi ne proti obiskovanju grobov, ampak le, če je to iskreno in prihaja iz srca. Dvomim, da je v tistih trumah, ki se vsako leto valijo iz pokopališča na pokopališče večina ljudi iskrenih.

lila5
30.10.2008, 10:56
S to iskrenostjo in od srca pa že malo pretiravate.......kaj pa veste zakaj naši sovaščani ribajo in krasijo grobe......mogoče jih skozi vse leto......itak tega ne morete vedeti, ker vas večina na na britofe baje sploh ne hodi, ker žalujete doma pred televizorjem in v postelji na svoj način....... :dontknow:

In grobovi se pač krasijo priložnosti primerno.......saj v službo, na poroko, pogreb tudi ne hodimo v razvlečeni trenirki ampak se nekoliko bolj uredimo kot za poležavnje doma......;)

KissMe
30.10.2008, 11:10
S to iskrenostjo in od srca pa že malo pretiravate.......kaj pa veste zakaj naši sovaščani ribajo in krasijo grobe......mogoče jih skozi vse leto......itak tega ne morete vedeti, ker vas večina na na britofe baje sploh ne hodi, ker žalujete doma pred televizorjem in v postelji na svoj način....... :dontknow:

In grobovi se pač krasijo priložnosti primerno.......saj v službo, na poroko, pogreb tudi ne hodimo v razvlečeni trenirki ampak se nekoliko bolj uredimo kot za poležavnje doma......;)

Ne vem, kako veš, da ne hodimo na britofe:dontknow: js grem in to večkrat čez leto in ti povem, da grobov čez leto ne ribajo, vse se dogaja zadnji mesec oktobra.
Sicer pa tud ne vem po čem sklepaš da žalujemo pred televizorjem:dontknow: Meni se enostavno zdi hinavsko, da stojim na grobu in se trudim mislit na tisto osebo, če mi gre po glavi čisto nekaj drugega. Grem, ko mi res paše. Si poskušam predstavljat, kaj bi si mislil umrli, če grem na grob pod prisilo... najbrž mu ne bi blo kej preveč všeč:dontknow:

lila5
30.10.2008, 12:38
Glej KissMe......kar nekaj vas je pisalo o tem, kako ne hodite na pokopališče in pač žalujete po svoje, na sprehodu, ob kuhanju.......sem pač sklepala, da ne hodite tja....

Kar se pa tiče 1. novembra.......1. novebra se vsi, družina, prijatelji, istočasno zberejo na pokopališču, prinesejo istočasno rože, sveče.....in se grob šibi od vsega okrasja.......med letom pa se prihodi na pokopališča malo porazdelijo, eden pride junija, drugi julija, tretji septembra......in prinese rože (res da običajno samo za vazo in ne ikeban) in svečo.....odstrani ovenele rože in prazno svečo svojega predhodnika in prižge novo......in grob izgleda vedno normalno.......

Kar se pa tiče ribanja groba pred prvim novembrom.......jaz pred kakim večjim obiskom, še posebno pred prihodom tašče, hišo tudi bolj poribam kot običajno.......:d

nattka
30.10.2008, 18:14

težko me bo kdorkoli prepričal da je ikebana za 300 + evrov in 165 sveč na enem grobu znak žalovanja ...

in tudi bi me težko kdo prepričal, da se ta direndaj z leti ne stopnjuje ... ker se ...

tako bi me kdorkoli težko prepričal, da tisti narodi ki nimajo zapovedanega 1. novembra in ne norijo z rožami, venci, ikebanami in kar je tega dragega nebodigatreba ... da oni ne žalujejo ...

in ja ... jaz ne grem že leta za prvi november ... ker se mi upira ... dobesedno ...

in nikar ne dvomi v našo iskrenost samo zato, ker nam določene stvari pač niso tako pri srcu kot tebi ...

dobro je, da pred obiskom tašče poribaš stanovanje, pa še kako rožo ji kupi že za živa ... da ti ne bo treba krancljati kraja žalovanja preko vseh razumnih meja ... ko je ne bo več ...

nattka
30.10.2008, 18:20

saj smo ukinili tradicionalni 25. maj ... pa 4. julij ... pa 29. november ...

sam je pa res ... da na teh praznikih ni bilo velik zaslužka ... pa tud na maše se ni dajal ...

nattka
30.10.2008, 18:30
blazno zanimivo se mi zdi, kako ljudje "ukazujejo", kaj naj se z njimi stori, ko bodo umrli. najbolj je to zanimivo pri onih, ki apriori zanikajo kakršenkoli pomen ceremonij in prostora obrednega žalovanja, ker itak nič ne pomenijo.

če me ne zmorejo obiskati dokler diham ... me poklicati po fonu kako sem ... mi namesto besedice ali dveh pošiljajo neke brezvezne spam maile in nikoli nimajo časa. da se na poti z morja ustavijo na kavi še v prestolnici ...
potem mi je vseeno za njihova čustva takrat, ko me ne bo več ...

lila5
01.11.2008, 08:59
težko me bo kdorkoli prepričal da je ikebana za 300 + evrov in 165 sveč na enem grobu znak žalovanja ...

in tudi bi me težko kdo prepričal, da se ta direndaj z leti ne stopnjuje ... ker se ...

tako bi me kdorkoli težko prepričal, da tisti narodi ki nimajo zapovedanega 1. novembra in ne norijo z rožami, venci, ikebanami in kar je tega dragega nebodigatreba ... da oni ne žalujejo ...

in ja ... jaz ne grem že leta za prvi november ... ker se mi upira ... dobesedno ...

in nikar ne dvomi v našo iskrenost samo zato, ker nam določene stvari pač niso tako pri srcu kot tebi ...

dobro je, da pred obiskom tašče poribaš stanovanje, pa še kako rožo ji kupi že za živa ... da ti ne bo treba krancljati kraja žalovanja preko vseh razumnih meja ... ko je ne bo več ...

:o:o Zakaj pa potem vi dvomite v iskrenost tistih, ki kupujejo ikebane in prižgejo sveče 1. novembra na grobovih........? :dontknow:

lila5
01.11.2008, 09:01
saj smo ukinili tradicionalni 25. maj ... pa 4. julij ... pa 29. november ...

sam je pa res ... da na teh praznikih ni bilo velik zaslužka ... pa tud na maše se ni dajal ...

Ostal je pa 8. februar in 2.januar, kjer prav tako ni zaslužka......pa tudi za maše se ne daje.......;)

KissMe
01.11.2008, 15:28
:o:o Zakaj pa potem vi dvomite v iskrenost tistih, ki kupujejo ikebane in prižgejo sveče 1. novembra na grobovih........? :dontknow:

Zato, ker je težko verjet, da ima večina ljudi na isti dan (spontano) podobne občutke in misli:dontknow:

lila5
01.11.2008, 15:53
Ne vem no, ampak običajno se smrti nekega svojega bližnjega en dan ne veseliš, naslednji dan si pa zaradi tega žalosten.......:dontknow:

In 1. november je pač je pač dan, ko "naj bi se spominjali umrlih"......isto tako dan boja proti lakoti, revščini.......ko se organizirajo razni pohodi in se vsi sodelujoči iskreno in spontano na isti dan borijo proti lakoti in revščini.......