Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Ali je možno, da sem zasvojena z telovadbo?

kopriva007
29.10.2008, 13:35
tečem namreč vsak dan in takrat, ko to ne naredim (ne grem teči samo v primerih, če pada toča - brez heca)...sem cel dan slabe volje oziroma me razžira slaba vest...tako zelo,da ne morem normalno delovati v svojem delovnem okolju.....Kaj je narobe z mano...sem red odvisna?

KissMe
29.10.2008, 16:08
Po mojem da ja.

tom777
29.10.2008, 16:27
Mislim, da ne. Telo se je navadilo na določen povečan vnos kisika in pospešen ritem srca vsak dan. To je samo plus zate, da te opominja da moraš telovaditi.

Katrin
29.10.2008, 16:35
Odvisna si od tistih hormonov sreče, ki se spoščajo v možgančkih pri telesni aktivnosti... Jaz sem sicer navajena migat 3-4 na teden in če ne, postanem v parih dneh neznostno, tečna, zoprna in deprasta :)

Lencka
29.10.2008, 17:33
če ob odsotnosti nečesa, na kar si navajena, doživljaš abstinenčno krizo, in ti očitno jo, si zasvojena.

KissMe
29.10.2008, 17:35
Po mojem pa to ni fizično, kot pravita tom777 in katrin, glede na to, da praviš, da te preganja slaba vest. Slabe volje si torej zaradi slabe vesti, ne zaradi ne-sproščanja hormonov sreče v možgančkih. Razmisli, če se ti to dogaja tudi na drugih področjih v življenju in poskusi biti malo manj stroga do sebe.

Lencka
29.10.2008, 17:38
sicer pa zasvojenost z "zdravim načinom življenja" baje ni več redka stvar (in športna aktivnost spada zraven) - kar je in ni fizična zadeva - ni fizična, ker ne gre za zasvojenost z neko snovjo, ki bi jo vnašali v telo, in je fizična, ker se telo nanjo tako odzove...
je pa predlog od polupčkejme vsekakor vreden razmisleka.

kopriva007
29.10.2008, 19:46
hm ja Kiss me prav si povedala....res sem stroga do sebe...to izhaja iz tega sam res se neštekam zakaj ne morem biti en dan brez...prva skrb zjutraj je kje in kako bom telovadila...to počnem na tešče in se zmatram do maksimuma...potem me pa oblike en tak val sreče...jaja val sreče....vrjetn izhaja tudi iz tega, da sem spet premagala samo sebe....kot, da bi tekmovala sama s seboj....hm tole pomoje mal kliče po psihologu....

Aldebaran
29.10.2008, 20:30
endorfin je ta zloglasni hormon:) ... To se tudi meni dogaja, vendar pa še vedno lahko zdržim kakšen dan brez... No ja pogledano iz drugega zornega kota je to na nek način najmanj škodljiva odvisnost:)

sicer pa moj avatar vse pove, ane:)

KissMe
29.10.2008, 20:38
hm ja Kiss me prav si povedala....res sem stroga do sebe...to izhaja iz tega sam res se neštekam zakaj ne morem biti en dan brez...prva skrb zjutraj je kje in kako bom telovadila...to počnem na tešče in se zmatram do maksimuma...potem me pa oblike en tak val sreče...jaja val sreče....vrjetn izhaja tudi iz tega, da sem spet premagala samo sebe....kot, da bi tekmovala sama s seboj....hm tole pomoje mal kliče po psihologu....

Ja, po mojem tud. Sej d best da telovadiš, ampak tole ni več zdravo... v bistvu najbrž telovadiš sam zarad tega občutka, da si premagala samo sebe, ne zaradi dobrih učinkov telovadbe same. Podobno kot pri motnjah prehranjevanja:dontknow:
Aldebaran... čeprav je telovadba zdrava, ni zdravo, da se tako zelo žreš in si nesrečen in nezadovoljen sam s sabo, če jo enkrat "ven spustiš", a se ti ne zdi?

Aldebaran
30.10.2008, 10:41
Ja, po mojem tud. Sej d best da telovadiš, ampak tole ni več zdravo... v bistvu najbrž telovadiš sam zarad tega občutka, da si premagala samo sebe, ne zaradi dobrih učinkov telovadbe same. Podobno kot pri motnjah prehranjevanja:dontknow:
Aldebaran... čeprav je telovadba zdrava, ni zdravo, da se tako zelo žreš in si nesrečen in nezadovoljen sam s sabo, če jo enkrat "ven spustiš", a se ti ne zdi?

Tako je ... Meni naprimer ni problem spustiti ven kakšnega treninga ali dveh... Odvisno pač koliko je drugih stvari. Predvsem od tega, koliko dela imam in koliko stvari moram opraviti... Ja,sem odvisen od športa, vendar ne do te meje, da bi zaradi te odvisnosti ne bil zmožen drugih opravil...
Ker se ukvarjam s skupinskimi vadbami mi je pomembno predvsem združevanje prijetnega s koristnim: telovadba+ druženje z enako mislečimi... Dobimo se nekako 3-4x na teden in najprej švicamo kot budale tisto urico ali dve ...potem se pa vsedemo dol in še kakšno rečemo, se nasmejimo in pokomentiramo ter predebatiramo kaj se je dogajalo tekom dneva in podobno...

v tem zgoraj omenjenem primeru bi bilo iskati vzroke drugje in sicer:
- zakaj se tako ženem?
- kaj mi ni všeč na sebi
- pred čem hočem pobegniti?

Je pa res da je veliko folka odvisnega ampak resno odvisnega predvsem od teka... Imam nekaj prijateljev, ki imajo podobne simptome, kot so opisani v prvem postu ... Kako se rešit iz tega? preprosto ne vem...

tule bi znala najti še kakšen odgovor (http://www.tekaskiforum.net/viewtopic.php?t=421&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=3a9680349aea3eb892fc153bfe6b8ccd)

kopriva007
07.11.2008, 17:44
hvala Aldebaran za link...mislim, da so mi na tekaškem forumu vse razjasnil...sedaj sem si tudi prebrala mal člankov o tem in zadeva je kar resna...ja bo treba kej nardit...:2thumbs:

solsikke
07.11.2008, 20:15
Glede na opisano, si zasvojena in že to, da si boš to priznala, je začetek na katerem boš lahko gradila.
Spodaj je nekaj povezav, ki si jih preberi:
http://www.brainphysics.com/exercise-addiction.php
http://www.womenfitness.net/exercise_addiction.htm
http://www.active.com/story.cfm?CHECKSSO=0&CATEGORY=Running&NUM=1&STORY_ID=10296
http://www.addictions.co.uk/addiction.asp?id=exercise

Ena od strani priporoča:
"Well, like any addiction, this type of addition needs motivation and encouragement to quit. If you are addicted to exercise or suffer from the above symptoms, talk to someone you trust. Take a break for aerobics and weights for some time. Instead, meditate or take nature walks with family and friends. Take time to do other activities that interest you and spend time with those you have neglected over the years and rebuild these relationships. Finally, keep a journal about your recovery and in it, write your thoughts and your feelings and increase your attention. If you follow these suggestions, you should be on your road to recovery."

Veliko uspeha :)