Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Težave z aknami, mozolji

futka
19.08.2008, 07:14
Živjo!

imam težavo, za katro ne vem, kako naj jo odpravim, pa vas prosim, če ima kdo kakšen nasvet in podobno izkušnjo-naj to napiše.

torej skoraj eno leto opažam, da se mi na robu nosa, ampak že v nosnici, vsake toliko časa naredi kot podkožni mozolj oziroma se mi zapre pora. stena nosnice mi oteče, se zadebeli, pordi (na zunaj) in stavr zelo boli. tudi izgleda ne prijetno z rdečo bunko na nosu. zadeva po nekaj časa mine (traja lahko par dni, lahko zudi 2 tedna), potem pa se spet kar pojavi. do sedaj sem vedno pustila, da se je ta oteklina sanirala sama, pa mi gre že počasi na živce, ker se pojavlja vendo pogosteje. skušala sem poiskati vzroke (prej teh težav nisem imela), pa nisem odkrila nič posebnega-hormoni?

mogoče za to obstaja kakšna krema, ali grem kar k zdravniku? kakšen predlog, nasvet?

hvala in lep dan!

punca23
30.10.2008, 16:43
Spoštovani!

Sem 23-letno dekle in vam pišem zaradi težav z aknami. Začele so se pri 15. letih. Mozolji so veliki kot fižolčki, vneti, trdi in boleči na otip. Pogosto se pojavijo na predelu lic, brade in roba spodnje čeljusti. Na nosu in okoli njega so prisotni komedoni.
Lojnice so zelo globoke in kozmetičarkam nedosegljive. Pri tretmanu uporabljajo iglice za čiščenje por, kar pa še bolj poslabša stanje kože. Akne se po tem hudo vnamejo ali pa postanejo brazgotinaste. Pogosto jih blažim z maskami, obkladki, čaji in infrardečo lučko. Učinek je le začasen, naslednji dan pa je koža enaka. Brazgotinasti fleki so vidni, tudi pod ličili, in zelo moteči, ne izginejo in jih imam že vrsto let. Ličit se pogosto ne smem, saj to kožo izčrpa in pore so še bolj zaprte.

Stanje hormonov je normalno, kar je potrdil endokrinolog. Kljub temu sem jemala Diane35, v po nasvetu ginekologije in v upanju na izboljšanje, saj so drugim vrstnicam pomagale. Žal se mi je zvišal holesterol, predvsem trigliceridi, stanje kože pa ni bilo nič boljše. Po treh letih sem jih prenehala jemati.
Uporabljala sem tudi antibiotike (Dalacin, Klimicin, Clinofug, Sumamed). Koža je bila izredno srbeča in razdražena. Poleg tega so bile prisotne težave s prebavo, spahovanje, nespečnost in tresavica, neješčnost in občutljivost na svetlobo.
Prav tako sem uporabljala Skinoren in Differin. Slednji je pomagal, vendar ni več na razpolagi.

Po ugotovitvi alergologa nimam celiakije, kljub slabemu prenašanju glutenske hrane. Poleg tega še mastne in začinjene hrane, sladkarij in podobno. Slabi vplivi so: zaprtje, trdo blato in s tem zbadajoč občutek v črevesju, dehidracija, spahovanje, nespečnost, migrene, piskanje v ušesih in nestabilno razpoloženje. Alergolog mi svetuje, da se izogibam mleka in mlečnih izdelkov. Domnevno zaradi neprestanega doječega stanja krave. V tem primeru je mleko lahko polno hormonov, kar lahko vpliva na stanje aken. Izogibati se moram tudi soje, saj je to hrana za ženske v menopavzi. Ker spodbuja nastajanje estrogena, je to pri mladih dekletih škodljivo.
Zdaj sem na brezglutenski in ločevalni dieti po krvni skupini. Učinek je prvi mesec bil dober, vendar se je stanje vrnilo na staro. Pogosto sem brez energije, zjutraj težko ustanem in sem nejevoljna.
Alergologinja mi je svetovala, da si priskrbim antidepresive, saj meni, da so akne večinoma vzrok stresa. Ta zdravila sem že jemala, vendar so bili vplivi na počutje in kožo izredno težavni. Koža je bila izredno srbeča in izsušena, akne so bile bolj vnete, poslabšal se mi je tudi vid. Vse to je spremljala še neješčnost, pridobitev dodatnih kilogramov, zastajanje vode v žilah, otekanje vratnih bezgavk in predvsem nespečnost in utrujenost.

Pri osebnem zdravniku sem si dala preiskati ščitnico. Rezultati so normalni. Prav tako ni bakterijskih okužb (pregled blata). Občasno imam nizko železo.
Bila sem tudi pri homeopatu, ki pa mi je dal zdravila za imunost. Ni bilo učinka.

Od 17. leta imam probleme tudi z modrostnimi zobmi. Spodnja dva sta že na površju, zgornja dva pa ob njiju rasteta. Zaradi tega pritiskajo na ostalo zobovje, kar je boleče, predvsem ponoči in med jedjo. Sprednji zobje so precej ukrivljeni, kar je zelo moteče. Zaradi neprestanega drgnjenja ob ustno sluznico, so se pojavile ranice. Ugotavljam, da se poklapajo z lego aken. Mislim, da so akne nekako povezane s tem. To spremlja tudi pogosto vnetje dlesni, kar povzroči bolečine v notranjih ušesih, migrene, zatekanje vratnih bezgavk in težave s požiranjem hrane. Pomagam si z Lekadolom, blažim s toplimi in hladnimi obkladki, vendar je to le začasna pomoč. Zobozdravnik pravi, da mi ne more pomagati. Dobim le razkužilni trak, ki pa hitro izpade. Napotena sem na odstranitev modrostnih zob, vendar je to šele naslednje leto. Privatnega kirurga si ne morem privoščiti, saj sem nezaposlena.

Prosim vas za nasvet. S čim si lahko še pomagam? Zdravniki nikakor ne morejo ugotoviti diagnoze. Preprosto trdijo, da naj se sprijaznim s takim videzom. Zavedam se, da je izgled del prvega vtisa, celo pri razgovorih za službo. Najbolj pa mi pomeni, da sem zdrava znotraj, saj me slabo počutje ovira pri vsakdanjih opravilih. Veliko tekočine spijem, prebiram literaturo o zdravem življenju, zdravo živim, učinka pa ni.

Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav,

TuNina
31.10.2008, 13:29
uf, zdaj sem ugotovila, da čisto neupravičeno jamram nad svojo kožo.

če ti je differin pomagal, ga poskusi nabavit v tujini. jaz sem ga z receptom brez težav dobila v avstriji (plačala sem 10€), ampak mi ni kaj preveč pomagal.

sama sem imela zadnje leto katastrofalno kožo, zdaj pa se mi je (skoraj čudežno) sčistila. nazadnje sem uporabljala raztopino klindamicina (pri nas Klimicin), nehala pa sem uporabljat vlažilne kreme za obraz. zdaj si po čiščenju obraza (s čim bolj nežnim čistilom - uporabljam schellerjev gel z morskimi algami) obraz osvežim s kamiličnim čajem in to je to. ne pravim, da ti bo to pomagalo, ker si očitno poskusila že čisto vse. edino, česar v tvoji objavi nisem opazila, je Roaccutane. kolikor sem brala, so te tablete kar učinkovite, imajo pa baje precej ne tako nedolžnih stranskih učinkov.

a dermatolog nima več idej, kako bi ti lahko pomagal?

šnela
31.10.2008, 14:20
Ufff

Kaj pa kozmetika Dr. Murada?
Drugače pa je tudi opcija laserski poseg, ki 'scvre' bakterije in znormalizira izločanje loja iz žlez.

Katrin
31.10.2008, 15:46
Noro. Če ti je differin pomagal, bi ga tudi jaz poskusila poiskat v tujini, mogoče pa ti lahko da zdravnik recept, da ti zmešajo nekaj podobnega v lekarni?

Lencka
03.11.2008, 17:47
Draga punca23, povsem te razumem in vem, da "sprijazniti se" ni rešitev, ki bi jo lahko sprejela, žal pa je včasih precej realna. Zaradi hudih hormonskih motenj oz. težav zaradi tega (čeprav zdravniki tudi pri meni ne najdejo ne vzroka ne rešitve) imam podobne težave - pri meni je problematična koža pač le stranski učinek (in zato, čeprav je zelo neprijetna, še najmanjši problem), in res je tudi, da sama nisem nikoli vlagala toliko truda in se šla takih ekstremnih rešitev kot ti. Ne vem, morda pa se ne obremenjujem toliko. Sem pa poskusila vrsto žavb in postopkov in tablet, da o tem, da naj bi zdravljenje mojih primarnih težav pač odpravilo tudi težave s kožo (poleg mozoljev - in t. i. "turov", zato vem, o čem govoriš - tudi srbečo, suho in tanko kožo ter hudo alergijo na sonce in sol), pa ni nič pomagalo, ne govorim. Ironično, edino, kar mi vsaj deloma začasno izboljša stanje, je, da se minimalno ukvarjam s tem.

Večinoma ne uporabljam nikakršne kreme za obraz, edino pozimi, ko je res mrzlo in vetrovno, da jo zaščitim. V tem primeru uporabljam čim bolj nežno vlažilno kremo, nikakor ne mastne. Trenutno imam, mislim, da, dr. Scheller (ali nekaj podobnega) - ananasova krema. Sicer moja koža ne prenaša nikakršnih sadnih kislin in podobnih zadev, tale krema pa mi je kar ok. Ličim se zelo zelo redko, in če se, si ličila odstranim kar z navadnim mlekom ali kakim oljem za odstranjevanje ličil, ne mlekom in ne toniki. Ampak to je res redko, včasih edinole še kak korektor.
Dnevno tako praktično ne uporabljam kozmetike. Zjutraj si obraz umijem z vodo, prav tako večkrat čez dan, zvečer pa morda uporabim kako milo za obraz. Po večih preizkušenih so mi najbolj všeč Eucerin za problematično kožo (v lekarni in drag) ali pa neka kozmetika, ki ji še imena ne vem, kupi pa se v Hoferju - efekt je enak, samo v ceni je precejšnja razlika. Vsake toliko pa si naredim masko: glina v prahu, kvas in morda še nekaj kapljic limoninega soka, zmešano s toliko vode, da je zmes mogoče namazati na obraz. To pustim okoli 15 minut, nato sperem z vodo. Je pa obvezno uporabiti kremo po temle.
Ali pomaga... hja, včasih, in do določene meje. Ne toliko, da bi me moja koža osrečevala. Po drugi strani pa živim z njo, in večino časa brez izpadov depresije :) četudi imajo vse moje kolegice, ki so prav tako kot jaz že precej iz pubertete... in čeprav sumim, da ima genetika dosti opraviti s tem, saj je imela moja mati vedno težave s kožo - oziroma jih ima še sedaj, ko je tudi že mimo druge pubertete (:d), pa se kdaj prav jezi nad svežimi mozolji. Ko pa me prime, se seveda strmam in pošljem cel svet k hudiču in... ampak kaj ko ne pomaga. In včasih je celo kak dan, ko moja koža v mraku izgleda ok :d

magnolia
03.11.2008, 21:28
Zivjo,

Tud jaz imam ze vec let tezave s kozo in sem v vseh teh letih sprobala kar nekej krem in drugih pripravkov. Ponavadi so kreme in ostale stvari dejansko izboljsale kozo za kaksen mesec, nato pa se je stanje spet poslabsalo.
Lani sem zacela uporabljat differin (oz. tretinoin, ki so mi ga pripravljali v lekarni) in dercome clear. V zacetnih mesecih se je koza kar precej izboljsala pol je slo pa spet na slabse. Po kakih 8 mesecih sem se odlocila za svetlobno terapijo (omnilux), ki pa je na na zalost prinesla samo kratkorocno izboljsanje. Zdej dober mesec jemljem Roaccutane (in Diane-35), se vedno pa uporabljam tudi Dercome Clear in Retin-A (tretinoin). To je prva stvar po ne vem koliko letih, ki ima (zaenkrat) dejansko zelo dobre ucinke. Stranski ucinki seveda so (meni je bilo nekaj casa izredno slabo), drugih stranskih ucinkov pa zaenkrat ne obcutim.

Tko da jaz vsekakor priporocam Roaccutane, je pa predhodno treba opraviti krvne teste in stvar ni ravno poceni...

Rofl@Lencka (go girl!)

Lencka
04.11.2008, 16:15
Ja, magnolia, to sem opazila tudi jaz - kozmetični pripravki sicer pogosto prinesejo izboljšanje, vendar zelo kratkoročno. Kot da bi, ko se koža navadi nanje, izgubili ves efekt.

Pa kljub temu, da je izredno zoprno imeti take težave s kožo (trenutno me boli pol face... dobesedno boli, pač spet malo problematičnejši hormonski skok), ne vem, če se splača jesti tablete s takimi stranskimi učinki (četudi "samo" huda slabost). Bemtiš, punce, a vam res pomeni en mozolj manj na faci toliko, da uničujete ostalo telo? Čisto resno mislim... nekaj je iskati rešitve, se iti dodatno zastrupljanje pa... no, kakorkoli, želim vam, da bi vam uspelo. Vam pa predlagam, da vseeno skušat z bolj "naravnimi zadevami", če se le da. Močne hormonske tablete in podobne zadeve pač niso tako nedolžna zadeva.

TuNina
04.11.2008, 18:45
no, meni je recimo letos na morju, potem ko sem se zadnje leto zaradi mozoljev packala z morjem raznih krem, koža popolnoma ponorela. imela sem res mozolj pri mozolju, medtem ko mi je prejšnja leta koža čisto normalno prenašala sonce in sol. zdaj sem žavbe omejila na minimum in voila - problemi so praktično izginili.

magnolia
04.11.2008, 21:24
Ja, Lencka, sej v bistvu se strinjam s tabo. Jaz sem se za to terapijo odlocila, ker mi mozolji grenijo zivljenje od kakega 15 leta in sem bila enostavno sita tega. V bistvu je iz tega izhajal prevec drugih problemov (depresija in podobno).

Kar jaz vem, terapija traja 4-6 mesecev in ves cas je treba delat krvne teste. Jaz vseen upam, da bodo tablete prinesle vec koristi kot skode in da se stanje po koncanju jemanja tablet ne bo spet poslabsalo.

roco
11.11.2008, 15:57
ojla!!
Prebral sem tvoje težave z kožo ,lahko ti dam spoden link-naslov,ki sem ga našel pa ti bo morda tudi pomagal.
www.zdravakoza.net/

lp:2thumbs:

pgajsek1
20.11.2008, 21:42
Zakaj pa nebi poizkusili nekaj drugega. Kljub veliki verjetnosti hormonskih vzrokov pa vendarle ni zanemarljivo izključiti tudi psihološke vzroke.
Pri psiholoških vzrokih je možno več alternativnih zdravljenj. Eno od teh se najde na tej spletni strani http://www.freehypnosistreatment.com/hypnosistreatment.html

Govor je o hipnozi. Hipnoze so posnete za poslušanje potrebuješ iTunes player, ki ga snameš s povezavo na isti strani. Žal je samo za angleško govoreče ljudi toda tekst ni preveč zahteven.

Za poslušanje potrebuješ veliko volje, udoben kavč, slušalke ter mir.

Vsa navodila so na sami spletni strani. Priporočam ogled foruma.

Jaz sicer nisem uporabljal te hipnoze vendar verjamem, da pomaga. Če se hipnoza slučajno sliši kot bav bav ali čarovništvo to ni niti približno. Izplača se probati.

Če že ne bo prišlo do bistvenega izboljšanja kože pa bo vsaj počutje boljše.

Sporočte rezultate.

Natural_Girl
07.12.2008, 16:06
Punce poskusite s pitjem konopljinega olja (http://www.konopljino-olje.si), zadevo je potrebno zdraviti odznotraj.

gambozija
11.02.2009, 20:03
Star sem 18let in imam že nekaj let mozolje. Kaj mi prosim lahko kdo pomaga, kako bi se jih znebil. Na kaj moram biti pozoren itd.

Lp!

vučko stručko
06.05.2009, 18:33
ja, akne so pa res nadležna reakcija telesa. bo treba bolj zdravo živeti. pomembna je zdrava prehrana... najprej pa je potrebno telo očistiti vseh nakopičenih strupov, redno piti živo alkalno vodo.vsaj enkrat tedensko na masažo celega telesa in razmastiti jetra... torej odpraviti vzroke.saj vemo: čista kri - ćista koža. sprejmimo se take, kot smo, imejmo se radi in akne bodo garantirano izginile.