Naša in istočasno hrvaška reprezentanca :dontknow:

Slovenija slavi plasman na SP 2010.
AP

Autor: Sportske novosti
Objavljeno: prije 10 h i 51 min
Slovenija je pobijedila Rusija sa 1-0 i osigurala Svjetsko prvenstvo. Našim susjedima put u Južnu Afriku osigurao je Matija Dedič koji je u 44. minuti sjajnim udarcem sproveo ubačaj Birse u mrežu. Rusi su završili utakmicu s dva igrača manje budući da su Žirkov i Keržakov isključeni zbog udaranja suparničkih igrača.
VEZANE VIJESTI
Veličanstveno ozračje dočekalo je izabranike Matjaža Keka i Guusa Hiddinka u Ljudskom vrtu. Prepune tribine disale su kao jedan, navijači iz cijele Slovenije okupili su se na najvažnijoj utakmici ove generacije.
Slovenski igrači odmah su krenuli prema naprijed i takva igra već je u četvrtoj minuti donijela veliku priliku za Milovoja Novakoviča, međutim, kapetan domaćih je malo zastao misleći da je u zaleđu i dovoljno da mu Akinfejev uđe u udarac.
Žustro su otvorili utakmicu igrači u bijelim dresovima, natjeravši Ruse da trče za njima i pri tome su se gosti često služili preoštrim startovima, pa je sudac Hauge u 8. minuti morao opomenuti Žirkova. Branič Chelseaja je pokupio Šulera.
U 10. minuti vratnica. Jokič i Kirm su izigrali obranu Rusa, potonji je oštro ubacio, a lopta se od Sergeja Ignaševiča odbila u vratnicu. Centimetri su dijelili Sloveniju od vodstva.
Vidjela se namjera Rusa. Hiddink je očitom želio umrtviti igru, a onda preko Pavljučenka i Aršavina ubosti, ali na početku su igrači u bijelim dresovima vrlo dobro kontrolirali igru. U 16. minuti zabilježili smo pokušaj Dediča glavom, ali točno u Akinfejeva, a gosti su prvi pura priprijetili tri minute kasnije kada je Pavljučenko pucao s ruba šesnaesterca pored vratiju.
U 39. minuti najveća prilika za goste, Radosavljevič je neoprezno srušio Pavljučenka na 20 metara od gola, slobodan udarac izveo je Ignaševič, bio je to gromovit udarac koji je doslovce nokautirao Novakoviča, ali vrlo brzo se napadač domaćih vratio na teren. Minutu prije kraja poluvremena stadion je eksplodirao.
Napad Slovenaca ponovo je išao preko Birse, veznjak Auxerrea odlično je ubacio prema srcu šesnaesterca gdje je Zlatko Dedič odličnom reakcijom doveo u vodstvo našu reprezentaciju. Ovim rezultatom Slovenci su u Južnoj Africi.
Jasno da je u drugo poluvrijeme Hiddink ušao s izmjenjenom momčadi. Umjesto nevidljivog Pavljučenka ušao je Keržakov, dok je Kek ostao vjeran prvoj jedanaestorici koja je perfektno odigrala prvi dio.
Slovenci su i dalje bili bolji, preko Dediča i Novakoviča stalno su prijetili, dok su Hiddinkovi izabranici bili neprepoznatljivi, napose Aršavin i Biljaletdinov kojih nije bilo nigdje.
U 66. minuti velika gužva, a epilog svega je crveni karton Keržakovu. Napadač Lokomotiva nepotrebno je udario Handanoviča na travi i Hauge ga je poslao u svlačionicu.
Hiddink je preuzeo rizik, umjesto Biljaletdinova ušao je Pavel Pogrebnjak i već u prvom kontaktu je napadač Stuttgarta puca glavom, ali Handanovič je bio siguran. U 85. minuti obje momčadi su mogle postići pogodak, prvo je Žirkov stigao pucao s pet metara, ali Handanovič brani, a u kontri Dedič nije ima snage za bolji udarac, pucao je pored vratiju.
Rusi su pokušavali sve, ali naši su zatvorili prilaz golu, a u prvoj minuti sudačke nadoknade, Žirkov je zaradio novi crveni.
Uslijedilo je veliko slavlje, Hauge je odsvirao kraj, a svi igrači potrčali su si u zagrljaj.