Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Stare knjige v star papir: da ali ne

malin
28.11.2008, 20:06
Dogodek:
Otroci v OŠ (konkretno Trebnje) zbirajo star papir za reciklažo. - Pohvalno.
Pripeljem 50 kg časopisov in reklam v imenu moje hčerke, ki me pri dejanju spremlja. - Primerno.
Organizator (eden od učiteljev in nekaj učencev, ki pomagajo) pobere s tehtnice kartonske škatle polne papirja, ki so se tehtale pred mojimi časopisi. - Organizirano.
Iz teh škatel (slabo zapakiranih) se vsujejo po tleh KNJIGE iz šolske knjižnice.- ŠKANDAL. POVSEM LEPE IN UPORABNO ČITLJIVE KNJIGE!!!
Morda trenutno niso v trendu. Izpulim iz kupa "Guliverjeva potovanja" in eno od Leopolda Suhadolčana - KNJIGE KOT NOVE - in jih dam hčerki naj jih spravi.
Preko žiga "šolska knjižnica..." piše "ODPIS" - SRAMOTA
Star sem 44 let, višješolsko izobražen, vendar očitno ne pašem v to okolje.
Jaz knjige še vedno kupujem za darila. Lahko bi jih dali na razpolago otrokom, naj jih brezplačno vzamejo domov, lahko bi jih po 1€ prodali na sobotni tržnici v parku ( jih bom jaz, če jih oni nočejo), lahko bi jih dali na razpolago v DOM STAREJŠIH, (iz gole nostalgije ali dolgčasa bi jih brali), karkoli... NE ! V star papir. ----> ČEZ EN TEDEN VIDIM V LOKALNEM GLASILU "cajtng": OŠ Trebnje prejela naziv "kulturna šola" -- SRAMOTA na državnem nivoju.
Drek, ne pa kulturna šola.

tom777
28.11.2008, 21:45
Se strinjam, lahko bi jih uporabili bolj koristno kot za star papir.

Javna uprava je zelo razsipna s sredstvi, tudi računalnike menjajo kot gate, nazadnje so menjali računalnike, ki so bili še v garanciji.:nonono::dontknow: Te računalniki gredo potem za 1 ali 2 leti v skladišče, nato pa v odpis, kje je tukaj logika ne vem.

Katrin
28.11.2008, 22:46
Lahko bi jih tudi podarili kakšni drugi knjižnici ali pa oddali v Bukvarno.
Čisto neprimerno, se strinjam.

Mowgli
29.11.2008, 09:19
Oh, kaj pa "napor" pri iskanju primernega prejemnika? Je pa ja lažje bumf v kanto, če za tvoje prihodke drugi skrbijo... :veryevil:

šnela
29.11.2008, 14:13
Ofak, to je najbolj grešno dejanje.

Ampak ko smo mi zbirali papir, smo na koncu dobili 15000 tolarjev - kot razred pač - ker smo bili prvi. Sam takrat še ni bilo teh nalepk za mailboxe proti reklamnim letakom, tako da se je tega ful nabralo.

Sicer sem pa jaz na tak način dobile Beckettove knjige. V francoščini, ki pa ni ravno moj materni jezik, ampak me ne moti :d

khat
29.11.2008, 14:51
Saj se ni tako težko odpeljat do kakega antikvarijata, sheesh,,

KissMe
30.11.2008, 21:00
Groza:o:o:o ne morem verjet:o

Kaja
01.12.2008, 08:41
Se strinjam, lahko bi jih uporabili bolj koristno kot za star papir.

Javna uprava je zelo razsipna s sredstvi, tudi računalnike menjajo kot gate, nazadnje so menjali računalnike, ki so bili še v garanciji.:nonono::dontknow: Te računalniki gredo potem za 1 ali 2 leti v skladišče, nato pa v odpis, kje je tukaj logika ne vem.

Ja, ko sem jih jaz prosila pri nas, da mi prodajo ekran (LCD), so mi rekli, da ga ne smejo, ker morajo vse vrniti na MJU, kjer jih zmečejo v kontejner!!!!!!!!!!!!!! (me prav zanima, kdo jih dobi za džabe, da jih potem naprej dobro proda?)

malin
01.12.2008, 10:56
Groza:o:o:o ne morem verjet:o

Jaz sem bil tudi šokiran, zato sem pa dal problem na forum, da še drugi vidite, kako poslujejo "kulturne šole". Kako je šele tam, kjer nimajo tega naziva?:nonono:

Lencka
01.12.2008, 16:44
Hm. Tudi meni osebno ni ok, da se knjige dajejo v star papir, ne.

Ampak ravno pred kratkim smo iskali rešitev, kaj storiti s kar znatnim "kupom" knjig, ki jih je nabral moj ded. Žal je pred nekaj meseci umrl, in sedaj ne vemo točno, kaj z njimi. Doma smo veliki ljubitelji knjig in naše police so polne. V sobi, kjer jih je imel, jih ne moremo obdržati - to stanovanje namreč urejam jaz, da bom v njem lahko začasno bivala, in za tisto skladovnico pač ne bo prostora. In seveda sem v duhu "ohranitve knjig" predlagala, da bi jih pregledali, če je komu katera zelo pri srcu, naj jo vzame, sicer pa bi jih podarili knjižnici. Pa so me postavili na realna tla: knjižnice namreč odprodajajo (starejše) knjige, in to za drobiž (resnici na ljubo je to vir večine knjig dedkove zbirke), tako da malo premislite tisti, ki pravite, da bi jih bilo bolje podariti kaki drugi knjižnici...

Nikakor ne mislim, da je zabojnik za star papir primerno mesto za knjige, vendar pa mislim, da včasih tisti, ki so nam knjige ljube, malo preveč iluzorno vidimo možnosti, kam z njimi, če zanje ni več prostora, predvsem z mislijo, da bodo knjižnice vesele vsake podarjene knjige. Očitno imajo tudi oni prostorske stiske :dontknow:

(No, za naše knige še ni povsem jasno, kako jih bomo kam stlačili. Jih pa že bomo.)

Katrin
01.12.2008, 17:11
V Bukvarni jih vzamejo zastonj, v Antikvariatu lahko pa celo katero prodaš, če so starejše.

spartan
04.12.2008, 21:00
Dogodek:
Otroci v OŠ (konkretno Trebnje) zbirajo star papir za reciklažo. - Pohvalno.
Pripeljem 50 kg časopisov in reklam v imenu moje hčerke, ki me pri dejanju spremlja. - Primerno.
Organizator (eden od učiteljev in nekaj učencev, ki pomagajo) pobere s tehtnice kartonske škatle polne papirja, ki so se tehtale pred mojimi časopisi. - Organizirano.
Iz teh škatel (slabo zapakiranih) se vsujejo po tleh KNJIGE iz šolske knjižnice.- ŠKANDAL. POVSEM LEPE IN UPORABNO ČITLJIVE KNJIGE!!!
Morda trenutno niso v trendu. Izpulim iz kupa "Guliverjeva potovanja" in eno od Leopolda Suhadolčana - KNJIGE KOT NOVE - in jih dam hčerki naj jih spravi.
Preko žiga "šolska knjižnica..." piše "ODPIS" - SRAMOTA
Star sem 44 let, višješolsko izobražen, vendar očitno ne pašem v to okolje.
Jaz knjige še vedno kupujem za darila. Lahko bi jih dali na razpolago otrokom, naj jih brezplačno vzamejo domov, lahko bi jih po 1€ prodali na sobotni tržnici v parku ( jih bom jaz, če jih oni nočejo), lahko bi jih dali na razpolago v DOM STAREJŠIH, (iz gole nostalgije ali dolgčasa bi jih brali), karkoli... NE ! V star papir. ----> ČEZ EN TEDEN VIDIM V LOKALNEM GLASILU "cajtng": OŠ Trebnje prejela naziv "kulturna šola" -- SRAMOTA na državnem nivoju.
Drek, ne pa kulturna šola.

...pisano besedo metati stran...pomeni ena velika žalost.

svetlana.si
31.05.2009, 16:05
To pa res ne gre, da bi knjige metali v star papir. :)

Lencka
31.05.2009, 19:45
No, potem pa res prosim vse, ki pravite, da to nikakor ne gre, za nasvet: kaj storiti s podedovanimi knjigami, ki jih zaradi prostorske stiske nimaš kam dati, niso toliko nove, da bi jih kdo vzel (večinoma gre za zgodovinske knjige s tematiko 2. svetovne vojne, tudi leposlovje s to tematiko, veliko ostalega je pač bolj šund kot ne, ne pa vse - se najde tudi kaka klasika), in niso tako stare, da bi jih kdo hotel zaradi tega... :dontknow:
Naše knjige so sedaj pol leta bivakirale, sedaj pa bodo resno nekam morale, ker pred jesenjo potrebujem tisti prostor, ki ga zasedajo škatle z njimi. In ne, žal se ne morem voziti okoli in jih ponujati. Obeta se jim klet, ampak tudi to je le začasna rešitev, samo prekladam jih. Nekaj upam, da jih bo vzel kdo, ki jih bo prebrskal, ampak večina bo ostala.
Ja, velika žalost, ampak, dajte, povejte, kam pa naj jih človek da? :nonono:

KissMe
01.06.2009, 07:45
Pelji jih v Antikvariat ali Bukvarno.

Eva
22.06.2009, 13:35
Lenčka, odkod pa si?

Jaz bi prebrskala tvoj kup knjig, če nisi doma predaleč. Predvsem tisti kup šund romanov :))

nattka
25.07.2009, 13:03
Lenčka, odkod pa si?

Jaz bi prebrskala tvoj kup knjig, če nisi doma predaleč. Predvsem tisti kup šund romanov :))

torej, ljubezen do knjig je odvisna od razdalje?

@ malin ... koliko od teh staršev, ki so se zgražali nad temi knjigami v škatlah ... pa je šlo do prve učiteljice in reklo: jaz bi te knjige vzel, knjige ne sodijo v star papir?

koliko si jih rešil ti, razen tistih dveh, ki so zgledale kot nove ...

s tem ne podpiram metanja knjig v smeti ... a me zanima, a ste se vsi samo zgražali ali je kdo dejansko tudi kaj ukrenil ...

Lencka
26.07.2009, 11:35
točno to, nattka. vsi se zgražajo, da to ne gre... ukrene pa redkokdo kaj.

Pretty Polly
17.08.2009, 17:17
Ja, velika žalost, ampak, dajte, povejte, kam pa naj jih človek da? :nonono:

Ponudi jih knjižnemu fondu za slovensko knjižnico pri EU.
Prepričana sem, da bodo navdušeni!

Če pa se jih v tej prelepi in do konca bukovi deželi ne da prodati niti podariti, in očitno se res ne da, pojdi na tole stran:

http://www.bookcrossing.com/

se prijavi, po želji natisni nalepke in knjige "osvobodi" - pa ne pozabi povedati, kje bodo.

Tudi pri nas je že nekaj, ki sodelujemo (jaz že od 2004), a tako kot vse, kar zahteva minimalno sodelovanje in pristno dobro voljo, ta projekt v teh logih še bolj šepa kot ne.

Vseeno pa je bolje kot zgoraj navedene alternative.