Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Rankism

paradox
08.06.2009, 07:02
Hi! A mi lahko, kdo pove kaj bi bil najboljsi prevod angleskega pojma 'rankism' ?

...spodaj je link kjer je malo opisano kaj imam v mislih http://www.breakingranks.net/weblog/rankism

Thanks, guys:)

mrjerry
15.06.2009, 14:06
Ne vem, ali imamo izraz, ampak z "Rankizem" verjetno ne moreš dosti faliti...

paradox
16.06.2009, 09:18
Thanks, jerry. V slov. slovarjih na net-u sem nasla najbljizje besede po pomenu 'rangirati, rangiranje', a rangizem se mi cudno slisi :dontknow:, tvoj predlog je boljsi, ceprav nisi siguren.

Goody
18.06.2009, 12:29
ja, pomojem je Jerry kr dobr prevdu, glede na tale opis: http://en.wikipedia.org/wiki/Rankism

čeprav rank ni glih slovenska beseda oz se drugač napiše, mogoče bolj rang (red, čin, položaj, stopnja, mesto ,) pol bi bil lahko rangsizem :D kot naprimer recimo ločevanje glede na družbeni položaj ... v bistvu po domače se temu reče izkoriščanje šibkejših :D Če prav razumem kaj sploh pomen rankism, glede na wikipedijo :D

Rankism is abuse of the power inherent in rank. - se pravi, da nekdo za svoje interese izkorišča svoj višji položaj. Zdej pa, če je izraz za to v slovenščini pa jaz ne vem, bo kdo drug pomagu (:

paradox
19.06.2009, 09:38
Hi, Goody...prav razumes :d. Pred kratkim mi je uspelo precitat Robert Fuller's book 'Somebodies and Nobodies: Overcoming the Abuse of Rank' (Fuller je v bistvu 'father of the term' v anglescini (tvoj link na Wiki ga zato tudi omeni)...in, ker so njegova dela v tisku ze kar nekaj let me je zanimalo kako so Slovenski lingvisti prevedli ta izraz/pojem. V bistvu izraz oznacuje v grobem zlorabo polozaja moci, v vseh medcloveskih odnosih, tako privatnem kot druzbenem zivljenju. Prav tako na mednarodnem polju aktivnosti, med drzavami, skratko povsod kjer je cloveska interakcija. Rang (z njim moc in avtoriteta, ki si jo morda nekdo zasluzi v nekem specificnem podrocju) a jo izrablja na vseh, ki mu lahko prinesejo ugodnosti in nimajo nikakrsne veze s spostovanjem njegove sposobnosti na tistem podrocju kjer mu je to priznano. In taksnih 'mandelcev' je v vsaki druzbi prevec :d
Kar je pa se zanimivejse - vsak med nami podpira zavedno ali nezavedno ta pojem rankizma...

Da ne zatupim prevec - Goody, thanks;)

...drgac pa, ce je kdo se sigurnejsi kako se rece po nase, please share ;)