Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Bi kupili sveže mleko iz mlekomata ali ga kdaj sploh kupili preko avtomata?

kikus20
30.08.2009, 15:36
V sosednji Italiji so zelo razširjeni tako imenovani mlekomati. Iz mlekomata lahko kupiš sveže mleko vsak dan. Delam anketo, ker me zanima kakšno je povpraševanje v Sloveniji po tovrstni storitvi oz. prodaji.

kniser
27.09.2009, 09:29
Jaz bi ga kupil. Upam, da ga bomo kmalu dobili tudi v Mengšu.

Jakec
02.10.2009, 15:46
seveda bi

Dalmatinec
05.10.2009, 20:41
Bi ga. Pa mislim da taki mlekomati obstajajo tudi že v Sloveniji, konkretneje v Ljubljani.

User
07.10.2009, 12:24
pr nas mamo mlekomat, pa je čist fina zadeva, ni boljšega od domačega mleka

oldmen
15.10.2009, 09:32
Od 17.10.2009 tud v Litiji
:) :) :) :)

Patsy
26.10.2009, 19:12
Zelo v redu, samo a res mora bit tako drago??? Pa še flašo moraš kupit. :(

Snif
27.10.2009, 00:14
pr nas mamo mlekomat, pa je čist fina zadeva, ni boljšega od domačega mleka

Jup :approve:

User
28.10.2009, 10:51
Zelo v redu, samo a res mora bit tako drago??? Pa še flašo moraš kupit. :(

flašo kupš 1x, razn če jo razbiješ pol jo kupš večkrat... glede cene.. 1 eur za liter mleka ni drago, če pogledaš na to da litr "alpskega" mleka k je žvarovna (100x prekuhan, obdelan, z vodo redčen itn.) stane okol 90 centov. dobr, res je da majo eni avtomati manj kvalitetn mlek ( okus po silaži ) ampak to je spet stvar tega od kere kmetije je mlek, tm k krave s silosom futrajo, pol ma okus po silaži, drgač pa ne. plus tega, je domač mlek 100x bolj zdrav od predelanga k ga kupš v štacun

Andreea
29.10.2009, 17:50
...litr "alpskega" mleka k je žvarovna (100x prekuhan, obdelan, z vodo redčen itn.) stane okol 90 centov...
no, dobiš ga tud za približno 2/3 tega, kar si napisal...

Jakec
13.11.2009, 16:51
jutri pa pri nas dobimo mlekomat in flašomat. prvih 1000l je zastonj :D

User
13.11.2009, 18:13
no, dobiš ga tud za približno 2/3 tega, kar si napisal...

že že dobiš, sam je komej pitn pa mn zdrav k frišn mlek spod krave, sej je moj fotr tazga pil za 2/3 cene, pa je dobu izpuščaje pa rdeče fleke

kolesar
17.11.2009, 22:44
mlekomat je zelo praktičen, 1x kupiš flašo potem pa samo polniš vedno isto, mleko je kakovostnejše kot iz mlekarn in občutno cenejše.Tudi v našem kraju se je mlekomat lepo prijel.

Patsy
18.11.2009, 08:22
Meni je mleko ful drago 1 eur za liter.

Hiter preračun:
1€* cca 35l (na kravo na dan) = 35 €/dan po kravi *10 kravc = 350 €/dan * 30 dni = 10.500 € /mesec
Koliko mleka da krava na dan - ugibam, mlekarce verjetno velik več kot 35l/dan. Se pravi se da od tega zelo lepo živet.
Najcenejši mlekomati naj bi bili okrog 7.000 €. Če ga kmet postavi na lastnem dvorišču, še za najem prostora ne da nič.
Pa če prištejemo še vse subvencije, ki jih dobivajo kmetje.... Če tile mlekomati ne bi prinašali dobičkov, jih ne bi bilo toliko. Sicer pa zelo pozdravljam to idejo.

MIslim, da bi bila poštena cena za to mleko 0,50 €/liter maksimalno.

User
18.11.2009, 08:24
Meni je mleko ful drago 1 eur za liter.

Hiter preračun:
1€* cca 35l (na kravo na dan) = 35 €/dan po kravi *10 kravc = 350 €/dan * 30 dni = 10.500 € /mesec
Koliko mleka da krava na dan - ugibam, mlekarce verjetno velik več kot 35l/dan. Se pravi se da od tega zelo lepo živet.
Najcenejši mlekomati naj bi bili okrog 7.000 €. Če ga kmet postavi na lastnem dvorišču, še za najem prostora ne da nič.
Pa če prištejemo še vse subvencije, ki jih dobivajo kmetje.... Če tile mlekomati ne bi prinašali dobičkov, jih ne bi bilo toliko. Sicer pa zelo pozdravljam to idejo.

MIslim, da bi bila poštena cena za to mleko 0,50 €/liter maksimalno.

Povej to še unim k v štacunah prodajajo bio hrano:rolling:

Patsy
18.11.2009, 08:40
Kaj ima to mleko z bio? Misliš, da je bio?
Malo morgen. Poglej kmetijo Mis pod Šmarno goro, krave pase ob najbolj prometni cesti. Mislim, da imajo ravno oni največ mlekomatov po LJ.

Patsy
18.11.2009, 08:42
Sem pa nekje že prebrala, da je to mleko samo v LJ in na gorenjskem po 1€, na vzhodu pa so veliko nižje cene - ne spomnim se točno ampak ostalo mi je v spominu nekje od 0,40 - 0,60 €.

rock
18.11.2009, 09:33
Cena je realna glede na vsebnost. Polnomastno mleko je glede na ceno v trgovini vredno vsaj 1€. Glede na kako "trajno izvedbo" aka. "Alpsko mleko" je vredno vsaj 2* toliko.

Ceno bo postavil trg. Če bodo na nekem območju zalogovniki dnevno prazni po ceni 1€ bo pač toliko. Stroški same postavitve in oskrbe pa tudi niso ravno zanemarljivi.

Najlažje je nek hipotetičen bruto prihodek računat...

Patsy
18.11.2009, 09:46
Če se trgovini za tisto ceno splača mleko pripeljat, predelat in embalirat, razvozit, potem se kmetu še toliko bolj.

Kaj pa če se en kmet spomni, da bo dnevno razvažal sveže mleko k tebi domov po ceni 0,50 eur na l? Kam boš šel raje? ;-)

User
18.11.2009, 10:20
Kaj ima to mleko z bio? Misliš, da je bio?
Malo morgen. Poglej kmetijo Mis pod Šmarno goro, krave pase ob najbolj prometni cesti. Mislim, da imajo ravno oni največ mlekomatov po LJ.

Nism reku da je mleko iz mlekomatov bio, je pa dost bliz, k je frišn, izpod krave, ga folk mora sam prekuhat, pa je bl zdrav kt 100x predelan alpsk mlek al pa navadn mlek k ga kupš v štacun, cena ni pretirana, primerjavo za bio izdelke pa njihove cene sm pa dal zarad tega k so uni izdelki tud naravni tko k ta mlek pa so svinjsko dragi, dražji kt futr k ga obdelujejo s pesticidi itd.
kar se tiče vzhoda je pa tko, ekonomsko gledano je na vzhodu vse cenejš k na zahodu... pejd gledat kolk na vzhodu slovenije stane povprečn flat al pa bajta pa v lj in na zahodu, pa kakšne plače ma folk v lj in ponekod na zahodu slo. pa kakšne majo na vzhodu slo, pa ti bo z računico vse jasno.
konc koncev je pa tko, če ti je predrago ne kupuj v mlekomatu, kup v štacun inu ne jamraj.
glede cen je mlekomat pametna zadeva, ker kmet prek tega bolj zasluž kukr če mlek prodaja mlekarnam po najnižji ceni.. k je mislm da pod 40 centov litr

Patsy
18.11.2009, 10:30
Nikoli nisem rekla, da mi ni ok, saj ga tudi sama kupujem. Zgrožena sem samo nad ceno. Večinoma vidim upokojence ob mlekomatih, verjamem, da si vsak euro težko privoščijo, tudi meni je to veliko.
Mislim, da bi kmet bp znižal ceno, sploh če se mu splača v mlekarno prodat za 0,20 na l.

Ti si tipičen Slovenček. Zato so v naših trgovinah take marže, ker ima folk večinoma tako mnenje kot ti, pa čeprav so cene 2x višje kot v drugih državah rine in kupuje tukaj. Pogledaš na interent in kupiš 2x ceneje ali pa malo pojamraš v trgovini (več ko nas bo pojamralo prej bo trgovec znižal ceno).

Pri nas nobeden ne šteka, da če zniža ceno lahko proda več, ker bo več kupcev ampak dolgoročno gledano je to boljše zanj, pri nas vsak odpre žep in hoče, da je takoj poln.

Tista primerjava s cenami in bajtami itd. - no comment. Očitno, po tvojem, če živimo v Lj smo vsi bogati.

Me prav zanima kako bi bilo, če bi konkurenčen kmet postavil mlekomat 200 m stran z nižjimi cenami. :-)

BTW: ti slučajno prodajaš mlekomate ali si kmet, da imaš tako hud interes tukaj lobirat za ceno?

User
18.11.2009, 10:32
http://beta.finance-on.net/pics/cache_ta/tabela,_sveze_mleko.1251706828.jpg

tle je tabela cen mleka po štacunah in iz mlekomata, res da je najdražji iz mlekomata, samo je neobdelan, ostali so obdelani in s tem manj kvalitetni ( če se pogleda ceno mleka mu od lj mlekarn pa se vid da je razlika 2 centa, tko da tud ta ni lih pocen)

User
18.11.2009, 10:34
Nikoli nisem rekla, da mi ni ok, saj ga tudi sama kupujem. Zgrožena sem samo nad ceno. Večinoma vidim upokojence ob mlekomatih, verjamem, da si vsak euro težko privoščijo, tudi meni je to veliko.
Mislim, da bi kmet bp znižal ceno, sploh če se mu splača v mlekarno prodat za 0,20 na l.

Ti si tipičen Slovenček. Zato so v naših trgovinah take marže, ker ima folk večinoma tako mnenje kot ti, pa čeprav so cene 2x višje kot v drugih državah rine in kupuje tukaj. Pogledaš na interent in kupiš 2x ceneje ali pa malo pojamraš v trgovini (več ko nas bo pojamralo prej bo trgovec znižal ceno).

Me prav zanima kako bi bilo, če bi konkurenčen kmet postavil mlekomat 200 m stran z nižjimi cenami. :-)

lej reku sm ti če ti cenovno ni ok, ga ne kupuj tam, penzjonsti pa sami vedo kje in kaj nabavlajo po kolk keša ( mlekomati sm pa omenu zato k se bo kmetu bl splačal mlek prodajat tko kt ga po taki ceni v mlekomatu kt pa po malenkost višji kt bi zanj dobu od mlekarne)

Patsy
18.11.2009, 10:50
Ne pozabit, da mora trgovina plačat še DDV državi od tiste cene, medtem, ko mlekomat ne daje računov in je to kmetu čisti neobdavčen dobiček. ;-)

rock
18.11.2009, 11:21
To se pa motiš. Praktično vse kmetije so v sistemu DDV in morajo obračunat DDV.

Patsy
18.11.2009, 11:28
Kaj pa po tvojem kmet predloži državi za DDV, če nima dokaza koliko mleka je prodal? Za DDV rabiš račun, ki ga izdaš stranki.
Tukaj se gre samo za mlekomate, pustimo zdaj druge kmete, ki pošteno prodajajo izdelke z računom.

rock
18.11.2009, 13:22
Po zakonu si kot davčni zavezanec dolžan obračunat DDV. Tudi recimo od prodaje na domu.
Kako bo tole z mlekomati rešeno glede nadzora pa je tvoj problem, očitno. Saj te zelo skrbi. kako so narejeni avtomati in kako imajo izvedeno beleženje in morda stopnjo varovanja za ta namen ne vem, se nisem zanimal.

Kolk obrtnikov v storitveni dejavnosti izda pravi račun, če se že tema menimo glede DDV in nadzora?

User
18.11.2009, 16:12
Pri nas nobeden ne šteka, da če zniža ceno lahko proda več, ker bo več kupcev ampak dolgoročno gledano je to boljše zanj, pri nas vsak odpre žep in hoče, da je takoj poln.

Tista primerjava s cenami in bajtami itd. - no comment. Očitno, po tvojem, če živimo v Lj smo vsi bogati.

BTW: ti slučajno prodajaš mlekomate ali si kmet, da imaš tako hud interes tukaj lobirat za ceno?

Lej, kdaj pomol nos iz lj pa boš vidla da dejansko drži, vsaj delno da je lj najbogatejša regija v slo, mate višje plače, mate več odprtih delovnih mest itn. ( o nepremičninah ti lahk dam en splošn primer, sicer je blo še za časa tolarjev ampak ok, v prlekiji so prodal kmetijo ( v srednjem stanju) s pripadajočimi zemljišči, vinogradom za dobrih 6 milijonov sit pa se je unim sosedom to zdel ful drago, pr nas pa že leta prodajajo eno čist sesuto bajto, k je bla včash nek gospodarski objekt v 18. stoletju pa ma še zdej ceno k je v evrih 250.000 eur, pol pa mal računej kje je cenej vzhod al zahod ? )
Konkurenčn kmet, mlekomat 200m.. če ti tud to ni jasno so se pr mlekomatih kmetje vzel skup, tko k z vse podobne zadeve in si nimajo namena konkurirat ampak prodajat mleko po neki "normalni" ceni da od tega lahka prežvijo, trgovine majo marže, ddv pa plačaš ti, ker ti na izstavljenmu računu ne piše stopnja marže tolk in tolk % ampak ddv. in ne, nism kmet, žvim pa v okolju kjer prevladujejo kmetije in mogoče mal več vem o tem kt ti, še zmer ti ostane mercator, tuš, spar ipd. k majo pocen mlek pa ga kupš tm brez jamranja kolk je "drag"

meadow sun
13.12.2009, 16:14
Sveže mleko iz mlekomata kupujem občasno in je zelo dobro,pa tudi,če je 1 eur,vsaj vem,od kod je in s čim se krave futrajo.Tistemu,ki ga je postavil v našem kraju pa čestitke! :2thumbs:

barbyloveyou <3
06.03.2010, 09:38

živjo!
tudi naša kmetija (zajc) ima mlekomat v litiji pri TC KGZ Litija (agromarket) je črno-bele barve (kot krava) zraven pa stoji flašomat
lahko ti zagotovim da je 0,20€ za liter mleka PREMALO!!!!!! saj da ga proizvedeš potrebuješ vsaj 0,35€ krava pa ima na molžo običajno od 20 do 25 litrov mleka sapravi od 40 do 50 litrov mleka na kravo oz dan v začetku laktacije na koncu laktacije pa ima krava le 2 litra mleka zato jo je treba odstavit inse en ali dva meseca krava ne molze nato pa skoti in ima zopet do 25 litrov mleka v dveh mesecih. mlekomat je zelo draga stvar naš je stal 35.000€ +flašomat 5.000€ pa morš vse to plačat pa ni tko mal ane?????
nekaj o mleku
priporočam pitje svežega domačega mleka saj ne vsebuje škodljivih maščob
maščobe svežega in surovega mleka se na trelesni temperaturi razgradijo in niso zdravju ali telesu škodljive če pa mleko prekuhamo se maščobe spremenijo oz mutirajo med seboj in niso najbolj zdrave saj se lahko nabirajo na stenah žil mleko v tetrapaku pa sploh ni zdravo!! saj ga vsaj 5krat prekuhajo ga redčijo in dodajajo kemikalije za trajnost mleka za katere sploh ne vemoče pa se ti zdi mleko na mlekomatu predrago ga lahko kupiš pri kmetu doma kjer je gotovo malo cenejše če te zanima še karkoli povezano z mlekom in mlekomatom ali s našo kmetijo me lahko vprašaš nekaj o mleku in mlekomatih pa si lahko prebereš na http://www.mlekomati.com/mlekomati.html

lp barby

Babi2
06.03.2010, 13:12
Ne, ne bi ga kupila, ker z veseljem uporabljam tistega z odvzeto maščobo. Pravljice o tem, kako se maščoba iz enega mleka lepo razgradi in odstrani iz telesa, iz drugega pa se nalaga na žile, pa seveda lahko ponekod preberemo, nikoli pa me niso prepričale (ja, tudi modre izjave o tem, kako škodljiva je homogenizacija, poznam).
Torej, ostajam pri steriliziranem mleku z 1,3 maščobe - en liter imam za 3-4 dni, kupujem ga lahko na zalogo, da mi ni treba vsak dan hoditi po dva deci.

barbyloveyou <3
06.03.2010, 15:43
Ne, ne bi ga kupila, ker z veseljem uporabljam tistega z odvzeto maščobo. Pravljice o tem, kako se maščoba iz enega mleka lepo razgradi in odstrani iz telesa, iz drugega pa se nalaga na žile, pa seveda lahko ponekod preberemo, nikoli pa me niso prepričale (ja, tudi modre izjave o tem, kako škodljiva je homogenizacija, poznam).
Torej, ostajam pri steriliziranem mleku z 1,3 maščobe - en liter imam za 3-4 dni, kupujem ga lahko na zalogo, da mi ni treba vsak dan hoditi po dva deci.

ampak domače mleko je veliko bolj zdravo
ni vam ga treba kupiti le dva deci če ga kupite en liter in ga po upurabi postavite v hladilnik (ubvezno v zaprto posodo oz steklenico kajti drugače se lahko neleze kakšnega vonja in ima nato drugačen okus) bo zdržal tudi 4 dni ali več in ne bo spremenil okusa
ljuitelji kislega mleka naj v posodo (po možnosti porcelanasto) natočijo mleko in dodajo žličko jugurta da se mleko hitreje skisa pri tem pa je pomembna tudi toplota prostora v katerem mleko "stoji"

barbyloveyou <3
06.03.2010, 15:49
Kaj pa po tvojem kmet predloži državi za DDV, če nima dokaza koliko mleka je prodal? Za DDV rabiš račun, ki ga izdaš stranki.
Tukaj se gre samo za mlekomate, pustimo zdaj druge kmete, ki pošteno prodajajo izdelke z računom.

količino mleka moraš vsak dan sproti zapisovati!!!!
z računom se od domačih izdelkov (mlečnih) kupuje sir skuto in podobno mleko pa lahko prodajaš neposredno brez računa!!

Babi2
07.03.2010, 08:07
ampak domače mleko je veliko bolj zdravo

Zame in za številne druge ljudi, ki morajo paziti na količino maščobe v krvi (torej vsaj velika večina starejših) prav gotovo ne.

minek
08.03.2010, 07:53
Kravje mleko je zdravo za teleta.
Revež, ki se zastrupi na mleku, ki ga je kupil brez računa, se lahko j....

Lencka
08.03.2010, 09:10
jaz redno kupujem mleko iz mlekomata - rada ga imam, uporabim ga lahko za jogurt, skuto, smetano na njem itak obožujem, pa še ugodno je. odkar imamo v bližini (kar meni pomeni ok. 7 km) mlekomat, sploh ne kupujem drugega mleka. zame torej krasna izbira, je pa res, da ga po 1 € ne bi kupovala. ker je treba pač gledat na dinarčke, ne glede na vse ostalo.

barbyloveyou <3
09.03.2010, 06:07
Zame in za številne druge ljudi, ki morajo paziti na količino maščobe v krvi (torej vsaj velika večina starejših) prav gotovo ne.

ni res
domače neprekuhano mleko je veliko bolj zdravo ker se mlečna maščoba na telesni temeraturi razgradi in ni škodljiva

barbyloveyou <3
09.03.2010, 06:11
Kravje mleko je zdravo za teleta.
Revež, ki se zastrupi na mleku, ki ga je kupil brez računa, se lahko j....

od mleka se ne moreš zastrupit!!!!!!!!!!!!!!!!
po vseh kmetijah mleko prodajamo brez računa pa ni še nihče umrl tudi na mlekomatu ne dobiš računa tko kukr pr kakem avtomatu za pijačo

Babi2
09.03.2010, 07:42
ni res
domače neprekuhano mleko je veliko bolj zdravo ker se mlečna maščoba na telesni temeraturi razgradi in ni škodljiva

VSAKA živalska maščoba v večji količini (torej večji od kaloričnih potreb posameznika) JE ŠKODLJIVA.
Ja, seveda se v prebavnem traktu s pomočjo encimov razgradi na maščobne kisline (tako kot vse druge maščobe), kaj pa potem? Potem pa ta pridobljen "energetski material" bodisi "pokurimo", bodisi se nalaga v obliki podkožne maščobe ("skladišča energije"), žal pa tudi okrog notranjih organov in sodeluje pri mašenju žil. Če bi rada kakšno bolj strokovno razlago, si jo lahko najdeš na neštetih mestih na internetu, da ti ne bo treba brati knjig.
Vsaj mene (verjamem, da številnih drugih tudi ne) pa z "urbanimi legendami" ne boš prepričala.

barbyloveyou <3
09.03.2010, 16:35
VSAKA živalska maščoba v večji količini (torej večji od kaloričnih potreb posameznika) JE ŠKODLJIVA.
Ja, seveda se v prebavnem traktu s pomočjo encimov razgradi na maščobne kisline (tako kot vse druge maščobe), kaj pa potem? Potem pa ta pridobljen "energetski material" bodisi "pokurimo", bodisi se nalaga v obliki podkožne maščobe ("skladišča energije"), žal pa tudi okrog notranjih organov in sodeluje pri mašenju žil. Če bi rada kakšno bolj strokovno razlago, si jo lahko najdeš na neštetih mestih na internetu, da ti ne bo treba brati knjig.
Vsaj mene (verjamem, da številnih drugih tudi ne) pa z "urbanimi legendami" ne boš prepričala.

to niso nobene legende vse kr sm povedalaja čist res
če mi pa ne vrjameš pa pri h nm dumov pa ti razložim vse do potankosti

Babi2
09.03.2010, 19:26
to niso nobene legende vse kr sm povedalaja čist res
če mi pa ne vrjameš pa pri h nm dumov pa ti razložim vse do potankosti
Hvala za povabilo, ampak jaz ne rabim razlag na to temo. Tebe pa seveda tudi razumem, vsak proizvajalec pač mora hvaliti svoj prodajni artikel. :)

barbyloveyou <3
10.03.2010, 16:57
Hvala za povabilo, ampak jaz ne rabim razlag na to temo. Tebe pa seveda tudi razumem, vsak proizvajalec pač mora hvaliti svoj prodajni artikel. :)

kukr čš

minek
12.03.2010, 07:53
Še pogled iz vidika, ki ne ščiti profitov, delovnih mest... v tej industriji.
http://www.peta.de/milch

Dalmatinec
12.03.2010, 08:23
Pred par meseci so odprli tudi mlekomat v našem mestecu, in prvi par tednov je blo malce bolj 'živo' okrog njega, sedaj pa se je vse skupaj malo umirilo. Ker smo bolj kot ne majhen kraj -Ljutomer- , na obrobju katerega so prav tako kmetije, ki se ukvarjajo s prirejo mleka, ni treba prav daleč iz mesta, da kupiš domače mleko za 60 centov. Na mlekomatu pa stane 1 euro. Morda ta reč pride v poštev v večjih mestih, v manjših krajih pa sigurno ne!

svizc
15.03.2010, 19:39
Tud pri nas malo gledam po mestu, v prvih parih dneh zivo okoli mlekomatov, zdej pa nobenega od nikoder po par ur, razen zjutrej kaksen penzionist. Me zanima kako bo poleti z temi mlekomati ko bo vroce kot svina, kdo bo to vse vzdrzeval. Kaj ce pride do zastrupitve z mlekom ali pa kaj podobnega, v kar kar mocno verjamem da se bo tudi zgodilo...

barbyloveyou <3
20.03.2010, 12:14
Tud pri nas malo gledam po mestu, v prvih parih dneh zivo okoli mlekomatov, zdej pa nobenega od nikoder po par ur, razen zjutrej kaksen penzionist. Me zanima kako bo poleti z temi mlekomati ko bo vroce kot svina, kdo bo to vse vzdrzeval. Kaj ce pride do zastrupitve z mlekom ali pa kaj podobnega, v kar kar mocno verjamem da se bo tudi zgodilo...

v mlekomatu je hladilna naprava ki mleko ohladi neglede na temperaturo zunaj mlekomata tako da....
od mleka se je nemogoče zastrupiti

Hanzi
22.03.2010, 19:21
Lahko se samo pošteno skisa

Lencka
23.03.2010, 12:25
mleku ali pivcu? šala, šala, ja...

sicer pa, barbyloveyou, ne razumem, kako lahko trdiš, da se od mleka ne moreš zastrupiti. mleko ne more biti kužno? zanimivo, ni kaj... ne me narobe razumet, jaz kupujem mleko iz mlekomata, ampak še vedno pa ne verjamem, da se od mleka, kakršnegakoli že, pa naj bo 0,5 homogenizirano in sterilizirano ali pa direkt iz krave, nikakor ne moreš zastrupiti... lahko pa, da se motim, samo prosim podkrepi svoje trdite s kakimi referencami, dokazi, da mleko nikoli ne more biti kužno.

yamamoto
05.04.2010, 17:59
Jaz podpiram vse oblike neposredne prodaje kmetijskih pridelkov. Celo pogrešam boljše samoorganiziranje kmetov na tem področju. Prodajo bi morali razširiti na vse pridelke. :)

nattka
05.04.2010, 18:47
ja itak ... ko imam evro in željo, grem in ga kupim ...
če sem v trgovini, pa kupim pač "industrijskega" ...
je pa res, da stoji mlekomat spotoma, ko grem iz službe ... dokler ga ni bilo pred našo trgovino, nisem hodila na drugi konec mesta po njega ...

krompir tudi kupim pri tistem, ki jeseni pozvoni na zvonec, pa mi še v klet odnese tisto vrečo .... jaaa, pa še nasmehne se mi tko lepo, ko da sem miss univerzum ;)

in se strinjam z yamamotom ... :approve:
manj, ko hrana stoji v skladiščih, bolj je zdrava ... bolj ko diši po sosednji kmetiji, bolj mi gre v slast ...
ne padam na "bio" in "eko" fore ... a imam raje krompir iz kleč, kot iz EU ...

pišuka ... kok pogrešam mostarske mandarine in makedonske paprike ...:nonono:

pecnikr
05.04.2010, 19:38
v mlekomatu je hladilna naprava ki mleko ohladi neglede na temperaturo zunaj mlekomata tako da....
od mleka se je nemogoče zastrupiti

ja res je ...če kupuješ mleko iz mlekomata se ne moreš zastrupiti dokler je mleko v aparatu...ker je ta mlekomat taka mašinca ki hladi in tudi meri druge vsebine za preprečevanje, da ne postane neužitna tekočina...skratka skoraj nepokvarljivo...kako pa ravnaš kasneje z njim je pa tvoja stvar...takrat je vse možno...:dontknow:

Patsy
17.04.2010, 15:40
No saj jaz ga tudi kupujem iz mlekomata in mi je fajn, če krave niso pitane s silažo (kar pa baje po večini so, vsaj tiste v okolici LJ-tako pravijo). Se prav razloči kako kvalitetno je mleko na katerem mlekomatu.

Popijem ga pa zelo malo, ker mleko ni ravno hrana za ljudi, ker ustvarja prekomerno sluz v telesu. Koliko je zdravo ne vem, nisem še pozabla afere z kloramfenikolom(?), tudi kmetje dajejo kravam razne antibiotike, rasne hormone itd.

Še vedno me moti visoka cena, ker se mi zdi da je čisto pretirana, lahko bi bilo tudi 0,60 eur na liter, pa bi kmetje še vedno dobro zaslužili.

Sicer je pa teh mlekomatov vedno več in verjetno bo moral nekdo ceno spustit, ker dva mlekomata en zraven drugega pač ne moreta laufat na polno (se mi zdi).

Podpiram slovenske kmete ampak ko smo danes čistili je bilo ravno okrog njiv najbolj nastlano (v grmovju se je videlo točno kaj je kmet jedu in pil za malco medtem ko je delal na njivi), pozabil ni odvrečt niti plastične vrečke. Dokler bodo tako ozaveščeni je itak vseeno tudi če kupujemo pridelke iz Makedonije (kjer baje umetno gnojilo dodajajo kar z vedri).

PowRider
17.04.2010, 15:45
No saj jaz ga tudi kupujem iz mlekomata in mi je fajn, če krave niso pitane s silažo (kar pa baje po večini so, vsaj tiste v okolici LJ-tako pravijo). Se prav razloči kako kvalitetno je mleko na katerem mlekomatu.

Popijem ga pa zelo malo, ker mleko ni ravno hrana za ljudi, ker ustvarja prekomerno sluz v telesu. Koliko je zdravo ne vem, nisem še pozabla afere z kloramfenikolom(?), tudi kmetje dajejo kravam razne antibiotike, rasne hormone itd.

Še vedno me moti visoka cena, ker se mi zdi da je čisto pretirana, lahko bi bilo tudi 0,60 eur na liter, pa bi kmetje še vedno dobro zaslužili.

Sicer je pa teh mlekomatov vedno več in verjetno bo moral nekdo ceno spustit, ker dva mlekomata en zraven drugega pač ne moreta laufat na polno (se mi zdi).

Podpiram slovenske kmete ampak ko smo danes čistili je bilo ravno okrog njiv najbolj nastlano (v grmovju se je videlo točno kaj je kmet jedu in pil za malco medtem ko je delal na njivi), pozabil ni odvrečt niti plastične vrečke. Dokler bodo tako ozaveščeni je itak vseeno tudi če kupujemo pridelke iz Makedonije (kjer baje umetno gnojilo dodajajo kar z vedri).

Kakšne afere s kloramfenikolom? To je bila umetno zrežirana afera. Namreč dejstva so sledeča:

1) Lestvica za merjenje kloramfenikola je v Sloveniji tako stroga, da maksimum na naši lestvici ne odraža niti minimuma na recimo nemški lestvici.
2) Nekatere tuje mlekarne so celo oddale ponudbo za nakup vsega slovenskega mleka, v katerem je bilo kao preveč kloramfenikola. Prodaja se ni zgodila, ker s tem bi slovenska oblast priznala, da z melkom ni nič narobe.

Kakšni so razlogi za to početje ne vem, se mi pa zdi, da je nekomu zelo v interesu da drži določeno sfero pod svojo kontrolo...

Patsy
17.04.2010, 16:04
Kakor vem (poročanje medijev) so z Madžarske na črno vozili ta k.f. v Slovenijo. Sicer če se ga uporablja se ga tudi v drugem mleku ('trgovinskem').
Kako pa potem to komentiraš, da na primorskem vozijo baje mleko v Italijo prodajat, ker ga naši preprosto ne odkupujejo več?
Zgodb in zgodbic očitno ne zmanjka, kaj pa je res,...pa ...who knows?

Vsekakor boljše spit kakšen liter iz mlekomata kot pa iz tetrapaka.

PowRider
17.04.2010, 16:16
Kakor vem (poročanje medijev) so z Madžarske na črno vozili ta k.f. v Slovenijo. Sicer če se ga uporablja se ga tudi v drugem mleku ('trgovinskem').
Kako pa potem to komentiraš, da na primorskem vozijo baje mleko v Italijo prodajat, ker ga naši preprosto ne odkupujejo več?
Zgodb in zgodbic očitno ne zmanjka, kaj pa je res,...pa ...who knows?

Vsekakor boljše spit kakšen liter iz mlekomata kot pa iz tetrapaka.

Slovensko mleko se občasno izvaža v Italijo zaradi višjih odkupnih cen v Italiji. V Sloveniji so pogosto odkupne cene nižje zaradi uvoza madžarskega škarta. Pač, Italjani se zavedajo kakovosti našega mleka, mi se pa tega še zdaleč ne zavedamo!

Pa kako se bo kloramfenikol pojavil pri slovenskih kravah zaradi uvoza mleka iz Madžarske? Kloramfenikol je v razpršilcih za zdravljenje ran (za hitrejšo zacelitev manjših ran), skozi katere je kloramfenikol prišel v kri. Pač, do nedavnega je bila uporaba teh razpršilcev dovoljena.

Ni pa mleko edina dobrina, ki se izvaža v tujino. Zelo pogosti so primeri, ko se večino sira, mesa in lesa izvozi v Italijo in Avstrijo, medtem ko v Mercatorju lahko kupiš madžarski sir oziroma meso, preko katerega je nalimana slovenska etiketa. No, sicer pa imamo v Slvoeniji premalo razvito lesno predelovalno industrijo, zato z direktno prodajo elsqa izgubljamo večino dodane vrednsoti. Mlekarne so se proti temu nekaj časa upirale, ampak kolikor vem so že obupale (v trženje ne vlagajo skoraj nič, v tujino ne prodrejo). Se dodatno kdo zaveda da imamo v sloveniji zelo kvaliteten in dober domač sir? Verjetno bolj malo...

Iz povedanega seveda tudi sledi, da postavitev mlekomatov še kako odobravam (čeprav sem sam pogosto prelen, da bi se sprehodil do njega).

Aja. Predelano mleko z manj maščobe takoj po segretju pridobi vso odvzeto maščobo, dodatno so mleko predeluje tudi s pomočjo surove nafte (to je tudi razlog, da se predelano mleko ne pokvri). V bistvu je manj mastno mleko neke vrste trženjska natega podobno kot tiste reklame, ki so oglaševale rastlinsko olje brez holesterola. Ja pismo a je že kdo videl sončnico s holesterolom? Od kdaj je škodljivi holesterol rastlinskega izvora? Ne vem, se mi zdi, da so domači potrošniki res ...

Krvni (serumski) holesterol in prehranski holesterol sta dve različni vrsti holesterola. Prehranski holesterol najdemo v hrani živalskega izvora, kot je denimo jajčni rumenjak, drobovina in polnomastni mlečni izdelki. Krvni holesterol pa je voskasta snov, ki nastaja po naravni poti v našem telesu. Telo ga potrebuje za tvorbo estrogena in žolča, pa za izdelavo in obnavljanje celičnih ovojnic, itn.
http://vsi-zdravi.org/index.php?Itemid=695&id=652&option=com_content&task=view

PS: kloramfenikol je bil lahko tudi trojanski konj s katerim so želeli zmanjšati proizvodnjo mleka v Sloveniji ob hkrati zamrznjenih odkupnih cenah. slednje se je še najbolj odrazilo v času, ko smo imeli 7 % inflacijo, katero so pripisovali tudi rastočim cenam hrane (tudi mleka). A hudič je, da se je odkupna cena mleka v tem obodbju znižala, torej kje je ostala smetana (pri katerem predelovalcu oz. trgovcu in kdo je njihov lastnik?)