Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : pralni stroj vodni kamen itd...

mao
16.10.2009, 13:37
zdravo,
pralni stroj pogosto pred pranjem ROPOTA, in sicer kot da tisti vrteči del ne zagrabi takoj ampak sekundo prepozno... tudi če je le nekaj krpic v stroji, torej če ni nabit s perilom...

sklepam da zaradi vodnega kamna. kupil sem nekaj praškov za vodni kamen a ne vem kako jih uporabiti? kam stresem in koliko (navodila so v italjanščini)....

poleg tega me moti, ker mi v predalčku nikoli ne potegne tekočega mehčalca za perilo, v drugem predalčku je pa vedno voda... kaj je narobe, kak nasvet?

:dontknow:
hvala

Slowhand
16.10.2009, 18:57
to je teb kamen najbrž že ležaj bobna pobrusu,še posebej če se pojavlja kak cvileč zvok

če mehčalec ostaja v predalčku je ali zamašeni prekati predalčkov (posodo za doziranje praška in mehčalca potegni ven in očisti),ali pa ventil za dovod vode ne deluje (običajno so trije ventili - eden za predpranje,eden za pranje in eden za mehčalec)

mao
16.10.2009, 23:19
hmmm ne vem a ibi reku cvileč... sam je tko da kot da bi se za sekundo v prazno zavrtel potem pa šele zagrabu boben...

a prašek za vdni kamen stresem v boben al kam?? in v prazno operem, al dam perilo not, al kako-ker sem slišal da naj ne dajem perila skupaj s praškom ker se izničita itd....
bom poskusil predalček odstraniti, a se mi zdi da ne gre....

Slowhand
17.10.2009, 06:52
kar se bobna tiče mal pogonski jermen poglej,da se ga malo bolj napeti,če zdrsava,al se ga pa zamenja z novim,vendar mora biti ustrezno napet

predalček za doziranje praška se da pri večini pralnih strojev vzeti ven,včasih je treba (večinoma na spodnji strani) kak zatič malo poprijeti

večina proizvajalcev priporoča dodajanje calgona v vsako pranje,če zadevo uporabljaš vedno
občasno pa naj bi stroj obratoval brez perila,pa ga dodaj takrat,še posebej,če je stroj malo starejši in je že poln kamna,sredstva proti kamnu pa do sedaj še nisi uporabljal

mao
17.10.2009, 23:28
jermen?... hm odpiral ga ravno ne bi.. ne vem če je potrebno...
bom poskusil predalcek odstranit, ni blo časa se..
bom poskusil pa poročal, če pa še kak nasvet pade pa kr pogumno ;)

Vsemogočni
18.10.2009, 22:15
Koliko pa je star tale tvoj pralni stroj?

Na zapisano bi prej rekel, da je šel eden od ležajev na bobnu, ampak skoraj sigurno ne zaradi vodnega kamna, ni pa izključeno, če ti voda teče po bobnu na ležaj. To najlažje ugotoviš, če odstraniš zadnji pokrov in vizualno pogledaš v sredino trikrake jermenice, kjer je ležaj.

Odpri vratca bobna (seveda pri izklopljenem stroju iz električnega omrežja), z roko narahlo zavrti boben za pol ali en obrat, nato pa nazaj. Če slišiš kako pokanje ali se boben zatika, je skoraj verjetno fuč ležaj.
Lahko da je jermen, kot je napisal Slowhand, to boš videl, če odstraniš enako pokrov na zadnji strani in pritisneš jermen s prstom navznoter. Če ima več kot 1cm zračnosti je preveč raztegnjen in ga moraš zamenjati z novim. Kajti jermen se napenja sam, s tem, da motor ni fiksiran ampak njegova teža napenja jermen. Vsekakor si ga oglej vizualno in če je razpokan, zelo tanek in na delu, ki se vrti po jermenici (oba konusa) popolnoma zglajen, ga zamenjaj. To ni nobena kunšt, moraš pa biti malce spreten.

Za čiščenje posode praška, moraš odstraniti zgornji pokrov (obvezen izklop stroja iz električnega omrežja, ker lahko mimogrede narediš kratek stik, ali te lahko električni tok tudi ubije - resno, nevarno je tudi to, ko marsikdo sploh ne opazi, da ima vtikač narobe obrnjen v šuko dozi, tako ne prideta skupaj faza v šuko vtičnici in faza v električnem priključku pralnega stroja, ampak se križata). Odviješ ponavadi dva vijaka na sprednjem delu, snameš cevke in posodo ter cevke očistiš. Predno odstraniš cevke jih označi, da jih daš nazaj na iste priključke na posodi (mehčalec sčasoma pušča v posodi črne fleke, to pa je mehčalec, ki ga napade plesen, malce noro se sliši, vendar je res. Pri nas mehčalca že kar precej let ne uporabljamo več in je perilo z današnjimi praški enako mehko).

Kar je glavno! Če je slučajno resnično krivec za tvoje težave vodni kamen, ti ne bo dodajanje calgonita rešilo tvojih težav, ker si reševanje že zamudil.

Glede calgonita je pa tvar sledeča, kdor v to verjame ala mu vera, naj ga kupuje in trosi v stroj. Drugače pa sem sam prepričan, da je to en prefinjen trgovski nateg. Kajti malček preračunaj, koliko boš zapravil za calgonit recimo v 5 letih, v tem času pa ne bo stroj pridobil niti 1 mm obloge (brez calgonita). Kar pomeni, da boš pokril vsako popravilo, katerega vzrok okvare je calgonit, za denar, katerega zmečeš za calgonit in še ti bo ostalo nekaj denarja.

Calgonit lahko natrosiš v posodo ali vsuješ direktno v boben. Stroj ga bo pri prvem črpanju odstranil, nato pa z svežo dodano vodo pral naprej brez nejga!

mao
22.10.2009, 14:33
star je, kaj pa vem mislim da 7let?.. no zaenkrat nisem nič posebnega naredil- tisti predalček sem brez tezav odstranil, nisem nič odklopil itd iz elektrike, le rahlo močneje moraš potegniti :)
sem dal namesto kalgoniti neko hofer ali lidl poceni znamko noter in glej ga zlomka tisti moteči zvok je nehal :)
če pa se ponovi ga pa odprem razstavim in sestavim hvala obema ;)

Vsemogočni
20.11.2009, 21:40
Če se mogoče še komu stori sledeče (ko je ravno že tema na pralni stroj):
pralni stroj je kar naenkrat obstal sredi pranja. Čakamo če bo začel delati pa nič od njega. Rahlo udarim po vratih in lejga, stroj normalno opere do konca. To se je še parkrat ponovilo, naenkrat pa hojla, tud to ni več pomagalo. Tako sem moral stroj izklopit, nagnit nazaj, da pri odpiranju vrat ni iztekla voda, nato ponovno zapreti vrata in lej, stroj je normalno opral perilo.
Pošljem mail v Gorenje (ahhhh, kako sem zadovoljen, da imam znamko Gorenje), kjer mi brez problema pošljejo naročeno novo stikalo za vrata. Že drugi dan ga je prinesel poštar s hitro pošto.

Stikalo 2,41 EUR, pakiranje in pošta, tako da je bil skupen strošek 6,38 eur. Brez potnih stroškov in zaračunane ure popravila serviserja, zamenjano stikalo pa v 5 minutah. Naj še omenim, da je stroj star 20 let, dela kot urca in na tak način je bila v vseh letih zamenjana lani le še črpalka za vodo, pa še to le zaradi tega, ker je v črpalko zašel kos trde žice in kovanec.
Sam nisem verjel, da je bil stroj kupljen že 1989 leta, vendar papirji ne lažejo. No v delo sem ga spravil 3 leta po nakupu, ampak je še danes zelo dobro ohranjen. Kljub temu pa je še vedno lahko kupiti originalen del, čeprav je drugače življenska doba aparata 7 let in po tolikih letih tudi zagotovljeni rezervni deli.

Npr, pravo nasprotje elektroluxovem sesalniku. Ko se je zlomila plastična cev (kos, ki je vložen v ročaj na katerega se natakne teleskopska cev s krtačo, na drugi strani pred ročajem pa je pritrjena gibljiva cev) v ročaju sesalca. Tega plastičnega dela ni možno kupiti posamezno, temveč le v kombinaciji z gibljivo cevjo, to pa stane na servisu od 80 do 100 EUR. Seveda noben serviser tega nima na zalogi. Za ta denar pa dobim že dokaj kvaliteten nov sesalnik. Zadevo rešujem tako, da sem kupil ALU cev, jo odrezal pod kotom, kot je notranja plastična cev v ročaju, to cev sem moral dati zavariti (to še čakam, da mi znanec zavari, kar ne bo drago), nato pa bom moral še ALU cev v plastični cevi zaliti z dvokomponentnim lepilom in sesalnik bo ponovno opravljal svojo funkcijo, za okoli (2 alu cevki za 0,54 EUR, varjenje upam, da ne bo več kot 5 do 10 eur in cena dvokomponentnega lepila okoli 15 eur). Cev bo sigurno zdržala življensko dobo sesalnika.

Tako da bom pri naslednjih nakupih aparatov presneto premislil katero znamko bom kupil.