Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Tudi to je Slovenija

Vsemogočni
23.10.2009, 17:43
Ne podpiram takih birokratskih absurdov, zato pošiljam naprej.

KATASTROFA!

"Torej, moj sin je star 9 let in hodi v četrti razred. Lani je bil torej osemletnik, katerega vzgajam v ekološkem duhu. Zato ga tudi učim
ločevanja odpadkov. Ker nimam veliko finančnih sredstev, sva se skupaj odločila, da bova zbirala papir, ko pa se ga bo dovolj nabralo, ga
bova peljala v Surovino prodat in si bo iz tega lahko kupil kakšno igračo ali čokolado. Vsem bližjim sva povedala, da Gregor zbira papir,
dvoji sosedje, moja sestra, prijateljica in mi doma. Vsi smo zvezovali in shranjevali ta papir zanj, ko pa se je nabralo za poln avto sva ga
skupaj odpeljala. Kako je bil ponosen, da je dal svoje osebne podatke in svojo davčno številko.

Dobil je 20 evrov, odbili so le normirane stroške in akontacijo dohodnine.

Letos januarja sem dobila še izpis za napoved dohodnine, seveda sem v napoved tudi vpisala njegov znesek. Zdaj, pri izračunu pa sem
ugotovila, da so mi hčerko upoštevali za vzdrževanega člana, njega pa ne. Seveda sem poklicala. In katastrofa. Ker je v lanskem letu dobil
20 evrov za papir, ga ne smatrajo kot vzdrževanega člana, imel je pač svoj dohodek. Tako mi je na davčnem uradu razložila ena od zaposlenih.
Taki so zakoni. Ja, lahko dam ugovor na izračun, ampak če bodo njega tudi upoštevali kot vzdrževanega člana, bo to samo za 11 mesecev.
Tisti mesec, ko sva prodala papir ima svoj dohodek in ne sodi v mojo oskrbo, ampak se je pač preživljal sam.

Ne vem, ali bi človek jokal, ali bi s sredincem kazal ..."

Ker se mi je zdela stvar zelo nenavadna, sem preverila na DURS-u in dobila tole pojasnilo:

Navedeni dohodek je "dohodek iz drugega pogodbenega razmerja", ki se po zakonu šteje v isto skupino kot dohodek iz zaposlitve (to določa
38. čl. ZDoh-2 in ni stvar tolmačenja posamezne davčne izpostave niti DURS-a kot celote). Kakor hitro dobi DURS obvestilo od izplačevalca,
da ima nekdo take dohodke, črtajo to osebo iz seznama vzdrževanih družinskih članov. To pa JE samovoljna razlaga DURS-a, spet pa ne
posamezne izpostave, saj tako naredijo vse izpostave.

Čas vzdrževanja družinskih članov lahko določiš samo na mesec (čas vzdrževanja od 1 do 12 - mišljeno mesecev). Torej v zgornjem primeru
mora mama nujno napisati pritožbo (jaz bi dodala še obrazložitev), da ji bodo priznali olajšavo vsaj 11 mesecev. Nič več ne vpisujemo zneska
lastnih sredstev vzdrževanih članov, kot je bilo po Zakonu o dohodnini ZDoh-1, pa še tam smo vpisovali samo obdavčljive dohodke. Meni se je
to zdelo bolj pravično kot sedanji sistem. Ker je vsak zakon (tudi Zdoh-2) malo nejasen, potem birokrati določijo neka pravila, ki niso
nujno dobra.

Zato predlagam, da če vaš otrok zasluži kaj s starim papirjem, železom ali s kako nagradno igro, dajte raje svojo davčno številko, ne
otrokovo.

So pa navedeni prihodki oproščeni dohodnine, kadar jih organizira šola (zbiranje starega papirja n.pr.).

P.S.: Prosim, da razpošljete mail naprej in s tem opozorite vse znance na take absurde, da se izognejo takim nepravičnostim države.

lp, neva

Imam podobne izkušnje.
Vso kartonsko embalažo od novo nabavljenih omar sem zbasal v avto in 2x odpeljal na odpad. Saj veste, ekološka osveščenost, dvorišče pred večstanovansjko stolpnico naj bo urejeno, ne pa onesnaženo z vsemi mogočimi in nemogočimi navlakami. Dobil sem penezov ravno toliko, da sem imel pokrito porabo bencina, če bi hotel sebi nazdraviti s pivcem, ker tako skrbim za okolje in ne puščam vsepovsod nesnage, bi moral še nekaj dodati iz lasnega fonda.

In štrafunga.
Pred dohodninsko napovedjo, sem dobil izpisek, kjer je bil zaveden tisti drobižek in tega sem moral potem zapisati v dohodnino.
In mene ne čudi več, zakaj v naravi, gozdičkih po grmovju toliko navlake. Včasih si pri oddaji materiala na odpad dobil še kak spodoben prejemek v SIT in nikoli ni bilo potrebno ničesar nikamor vpisovati. Danes za zavest in dobro izvršeno namero dobiš udarec direktno v denarnico, tako, da se samo enkrat vprašaš: "Le zakaj še". :2thumbs::veryevil:

kartako
23.10.2009, 19:13
Nekateri smo takih udarcev že navajeni, ostali pa bodo z izkušnjami prišli do nesmislov v naši državi, ki so pokriti z nekimi zakoni ,ki jih sprejemajo v paketih in se sploh ne ve kaj obsegajo dokler ne dobiš računa. C.i.g.a.n.i, in nekateri so izvzeti, ker imajo potrdilo, da jim je to edini vir dohodka. Vozijo se pa z Audi, mečkom itd.

king16
25.10.2009, 05:33
Nekateri smo takih udarcev že navajeni, ostali pa bodo z izkušnjami prišli do nesmislov v naši državi, ki so pokriti z nekimi zakoni ,ki jih sprejemajo v paketih in se sploh ne ve kaj obsegajo dokler ne dobiš računa. C.i.g.a.n.i, in nekateri so izvzeti, ker imajo potrdilo, da jim je to edini vir dohodka. Vozijo se pa z Audi, mečkom itd.

:2thumbs: kar nekajkrat semže pisal o slabi zakonodaji v RS, o nestrokovnosti piscev teh zakonov, o plačilih, ki jih prejemajo za pisanje zakonov itd.
Tudi na tem področju se vidi sprijenost naše politike, ki naroča pisanje zakonov prijateljem, znancem in drugim vezam ( seveda zaradi lepih zaslužkov ) ali pa ljudem v raznih ministerstvih, ki pa itak niso nikakršni strokovnjaki ampak so prišli na položaje po politični poti.

yamamoto
27.10.2009, 23:02
:2thumbs: kar nekajkrat semže pisal o slabi zakonodaji v RS, o nestrokovnosti piscev teh zakonov, o plačilih, ki jih prejemajo za pisanje zakonov itd.
Tudi na tem področju se vidi sprijenost naše politike, ki naroča pisanje zakonov prijateljem, znancem in drugim vezam ( seveda zaradi lepih zaslužkov ) ali pa ljudem v raznih ministerstvih, ki pa itak niso nikakršni strokovnjaki ampak so prišli na položaje po politični poti.

:approve: Posledica takega ravnanja pa ni samo zakonodaja zaradi katere so žrtve na slabšem od lopovov, temveč tudi dvakrat preveč zaposlenih v državnih službah. :(
Če bi se kdo upal narediti red v državni štali, ne bi bilo potrebno krasti upokojencem, lahko bi pošteno plačali dobre zdravnike in tudi tistih 150 k€ bi našli da bi našo okupacijsko vojsko lahko pripeljali iz Afganistana.

LinkSyS
28.10.2009, 07:30
Jezus, kakšne bogokletne besede.
In vse to so za***ali v štirih letih črnuhi, po letih zgodbe o uspehu!

FAIL

mona36
28.10.2009, 10:45
No ja, zaj...alo se je že davno prej - po moje

yamamoto
28.10.2009, 18:55
Jezus, kakšne bogokletne besede.
In vse to so za***ali v štirih letih črnuhi, po letih zgodbe o uspehu!

FAIL

To ti praviš. :)
Jaz pa trdim, da se je gnoj v štali začel nabirati že z DEMOSom. Kar spomnimo se na 30.000 baby upokojencev, ki sta jih sproducirala Peterle in Janša, ker so bili za novo pravoverno državno upravo preveč rdeči. Luknjo je bilo treba nadomestiti z novimi kadri, katerimi le? :angel:
Potem je prišla lila pikčasta koalicija, ki je imela spet armado zaslužnih in žlahte. In tako naprej z vsako vlado na novo. :(

kartako
28.10.2009, 19:05
Gnoj se je nabral že pred 90 tim. Že 85-ga so se upokojevali z 50 leti, državne službe pa precej mlajši- tudi z 38timi. Tako da vsega ne gre Demosu naprtiti. Pred Demosom, so jim celo leta plačali itd....

yamamoto
28.10.2009, 19:11
Gnoj se je nabral že pred 90 tim. Že 85-ga so se upokojevali z 50 leti, državne službe pa precej mlajši- tudi z 38timi. Tako da vsega ne gre Demosu naprtiti. Pred Demosom, so jim celo leta plačali itd....

Jaz sem mislil, da smo z Jugoslavijo že opravili. Zdaj se pogovarjamo o Sloveniji, ki naj bi bila drugačna, boljša.... ;)

Kajtimar
28.10.2009, 20:16
Jaz sem mislil, da smo z Jugoslavijo že opravili. Zdaj se pogovarjamo o Sloveniji, ki naj bi bila drugačna, boljša.... ;)
Ja, res bi bilo treba te danes vsevprek skregane nekdanje osamosvojitelje zbobnati skupaj in jim postaviti čisto enostavno vprašanje: "Kje je zdaj ta drugačna, cenejša in boljša država, ki ste nam jo obljubljali tik pred plebiscitom?" :censored:

Lep večer vsem skupaj... :)

king16
29.10.2009, 03:56
Ja, res bi bilo treba te danes vsevprek skregane nekdanje osamosvojitelje zbobnati skupaj in jim postaviti čisto enostavno vprašanje: "Kje je zdaj ta drugačna, cenejša in boljša država, ki ste nam jo obljubljali tik pred plebiscitom?" :censored:

A ni to tipično Slovensko?
Vse vredu, vse naredimo, vsi prijetelji, ko pa se gre za premoženje, denar in njuno delitev, ali kdo bo kaj dobil, potem pa kreganje, zamere, tožbe, grožnje itd itd.
In prav na ta način so delovali in še delujejo razni Bavčarji in Janšisti.

king16
29.10.2009, 04:03

Se ne spomnim primera, da bi se pred Demosom gdo upokojil pri 38 letih, iz časa Demosa pa jih poznam kar nekaj.
za časa juge so se res upokojevali nekateri že pri 50 ali malo starejši, pač odvisno od benificiranega staža, ampak vsak od teh je nabral najmanj 30 let efektivne delovne dobe, ter toliko časa tudi plačeval v blagajno SPIZ-a. Takrat ni bilo izigravanja s strani delodajalcev, da bi si kdo upal neplačat prispevkov, država pa bi še vstran gledala, tako kot danes.

Dalmatinec
29.10.2009, 04:22
Neverjetno, kako zbirokratizirana država smo ratali , kar je opisano je dobesedno tragikomedija!:censored: Z 20 evrov ne leto je mulo torej že sposoben vzdrževati sam sebe...Še en birokratski nesmisel nečlovške, neživljenjske in zbirkokratizirane države. Pfuj!!!:censored:

Kajtimar
29.10.2009, 06:14
A res? To pa prvič slišim! Že kar nekaj časa sem na svetu pa ne poznam nikogar, ki bi se v '80. letih upokojil z 38. leti, kot neke vrste nagrado. Ne vem, mogoče pa ne živim v pravem svetu... Bi nam postregel s kakšnimi številkami, linkom, ki potrjuje tvoje navedbe, ali pa so te napisane kar tako, brez vsake osnove, zgolj "za slepitev sovražnika"? :veryevil:

Lep dan vsem skupaj... :)

Kajtimar
29.10.2009, 06:42
Neverjetno, kako zbirokratizirana država smo ratali , kar je opisano je dobesedno tragikomedija!:censored: Z 20 evrov ne leto je mulo torej že sposoben vzdrževati sam sebe...Še en birokratski nesmisel nečlovške, neživljenjske in zbirkokratizirane države. Pfuj!!!:censored:
Diletantsko spisan zakon, ob nastajanju in sprejemanju katerega ni nihče predvidel, da bi lahko prišlo do takih anomalij. Ta pojav opazujem že od osamosvojitve naprej. Večino prejšnje zakonodaje so pametnjakoviči najprej "sesuli" in jo nato spisali čisto na novo, mi se pa čudimo, da je nova zakonodaja spisana kot, "da bi jo imeli otroci v vrtcu za ročno delo", polna biserov in cvetk (nekaterih tudi čisto namernih)! Namesto da bi prejšnjo samo prilagodili novonastalim razmeram... Očitno smo inovativno naravnana družba, polna "inovatorjev", ki hočejo na vsak način na novo izumiti toplo vodo in smodnik. :nonono: Honorarčki, ki se pri tem izplačujejo, niso ravno zanemarljivih vrednosti...

LinkSyS
30.10.2009, 06:07
Ni kaj, 60 let kardeljanskih izkušenj....

Kajtimar
31.10.2009, 05:33
Ni kaj, 60 let kardeljanskih izkušenj....
Zakaj pa ravno kardeljanskih?
Jaz v tem vidim tipične poteze prebujajočega se malomeščanstva.

LinkSyS
02.11.2009, 06:08
Ma daj. 2 leti je bil Demos na oblasti in je vse za***al. In to tako, da Drnovši in cel cvet LDS niso mogli nič popravit do leta 2004. Potem pa je itak še vse do nule Janši z***al, ne?:blush:

freestar
02.11.2009, 08:05
Jaz sem imel drugačno izkušnjo. Sinček je dobil v dar čisto navadno plastično žogo. Nekoč sva povsem naključno, ob pohajkovanju po BTC v neki trgovini z igračami oddala nagrdni kupon. Pa je sin prejel priporočeno pošiljko z davčno napovedjo oz. opozorilom darovalca (podjetja), da gre za darilo za katerega je potrebno plačati davek. Me je skoraj kap. Žoga je bila po moji oceni vredna kakšnih 5 EUR. Pa še to je zelo dobra cena. Od takrat ne izpolnjujem nobenih kuponov, obrazcev, ali kaj podobnega. Razen onih na občini, ali v uradih državne uprave. Pa še te popreje temeljito preberem. Čeprav me uradniki-ce malce postrai gledajo in se nestrpno presedajo. Če so preveč nervozni pa jim zatežim s kakšnim vprašanjem, da imam potem mir. Sj so več ali manj sami lenuhi, ki menijo, da so mi tam zaradi njih in ne obratno.

king16
03.11.2009, 12:08
Jaz sem imel drugačno izkušnjo. Sinček je dobil v dar čisto navadno plastično žogo. Nekoč sva povsem naključno, ob pohajkovanju po BTC v neki trgovini z igračami oddala nagrdni kupon. Pa je sin prejel priporočeno pošiljko z davčno napovedjo oz. opozorilom darovalca (podjetja), da gre za darilo za katerega je potrebno plačati davek. Me je skoraj kap. Žoga je bila po moji oceni vredna kakšnih 5 EUR. Pa še to je zelo dobra cena. Od takrat ne izpolnjujem nobenih kuponov, obrazcev, ali kaj podobnega. Razen onih na občini, ali v uradih državne uprave. Pa še te popreje temeljito preberem. Čeprav me uradniki-ce malce postrai gledajo in se nestrpno presedajo. Če so preveč nervozni pa jim zatežim s kakšnim vprašanjem, da imam potem mir. Sj so več ali manj sami lenuhi, ki menijo, da so mi tam zaradi njih in ne obratno.

No, kar se izkušenj z uradniki tiče moram reči, da zadnja leta nimam slabih izkušenj z njimi. Prijazni, potrpežlivi, tudi dovlj strokovni.
Moram reč, pravo nasprotje s časom v Jugi, ko pa sem imel podobne izkušnje kot ti sedaj.

edvard kardelj
02.12.2009, 17:10
V Sloveniji obstaja predsednik države, ki odlikuje režimskega policaja tov. Ertla, ker je ščitil rit oblasti in obstaja še nekdo, ki se mu bo v kratkem strgal film.

Kajtimar
02.12.2009, 18:55
V Sloveniji obstaja predsednik države, ki odlikuje režimskega policaja tov. Ertla, ker je ščitil rit oblasti in obstaja še nekdo, ki se mu bo v kratkem strgal film.
Če takrat Ertl ne bi zaščitil slovenske oblasti, ti verjetno danes ne bi tukaj kakal. :clown:

king16
03.12.2009, 05:47

Po tvoje in po načelih SDS torej noben režimski miličnik ne bi smel dobit priznanja, odlikovanja ali kaj vem česar, ker so do leta 91 ščitili rit oblasti, nato pa sodelovali v vojni za Slovenijo?

edvard kardelj
03.12.2009, 08:09
Po tvoje in po načelih SDS torej noben režimski miličnik ne bi smel dobit priznanja, odlikovanja ali kaj vem česar, ker so do leta 91 ščitili rit oblasti, nato pa sodelovali v vojni za Slovenijo?

Ne.
Mislim, da če so po dolžnosti zaje*avali ljudi s 133. členom, so prav tako po dolžnosti branili državo. Taka služba pač...

edvard kardelj
03.12.2009, 08:13
Če takrat Ertl ne bi zaščitil slovenske oblasti, ti verjetno danes ne bi tukaj kakal. :clown:

Če takrat Ertl ne bi zaščitil slovenske oblasti, bi narod popi*dil pač malo kasneje, bi pa državo temeljiteje počistili.
PS: A si praznoval 29.?:p

Kajtimar
03.12.2009, 08:48
Ne.
Mislim, da če so po dolžnosti zaje*avali ljudi s 133. členom, so prav tako po dolžnosti branili državo. Taka služba pač...
Taka služba pač, da si lahko tudi nonšalantno požvižgava, gleda po zraku in ptiče prešteva... Dolžnost? Kakšna dolžnost... a je bilo kje kaj narobe... nič ne vem o tem... si mogoče kaj videl? :clown::veryevil:

Če takrat Ertl ne bi zaščitil slovenske oblasti, bi narod popi*dil pač malo kasneje, bi pa državo temeljiteje počistili.
Ti prav nič mar, kaj jaz praznujem in česa ne!
Narod takrat ne bi prav nič popi*dil, ker smo Slovenci preveč "disciplinirani" za kaj takega, bi pa verjetno "pipi*zdil" kdo drug, saj so bile priprave za izvedbo že v teku. Bilo je govora, da je treba kakšnih 500 Slovencev pozapreti in Jajčeglavi se je takrat ravno vrnil z Doba, kjer je lahko razmišljal o tem magnetogramu... :approve:

edvard kardelj
03.12.2009, 10:32
Taka služba pač, da si lahko tudi nonšalantno požvižgava, gleda po zraku in ptiče prešteva... Dolžnost? Kakšna dolžnost... a je bilo kje kaj narobe... nič ne vem o tem... si mogoče kaj videl? :clown::veryevil:

Ti prav nič mar, kaj jaz praznujem in česa ne!
Narod takrat ne bi prav nič popi*dil, ker smo Slovenci preveč "disciplinirani" za kaj takega, bi pa verjetno "pipi*zdil" kdo drug, saj so bile priprave za izvedbo že v teku. Bilo je govora, da je treba kakšnih 500 Slovencev pozapreti in Jajčeglavi se je takrat ravno vrnil z Doba, kjer je lahko razmišljal o tem magnetogramu... :approve:

Čudovit si.

king16
03.12.2009, 16:19
Ne.

Katera pa je bila takrat prava država? Slovenija, ki pred tem v času poskusa mitinga in priprav na odcepitev splogh še ni obstajala?
Torej so delovali proti svoji državi SFRJ v korist bodoče samostojne Slovenije.

king16
03.12.2009, 16:22

Ne malo, dost kasneje. Ja, Slovenijo pa bi prečistil KOS in vojska.

king16
03.12.2009, 16:25
Ne.

In še, torej so po dolžnosti branili Slovenijo vsi pripadniki TO, pa prebegli Slovenski oficirji JNA itd.
Kdo pa si potemtakem po tvojem sploh zasluži odlikovanje za branjenje države?

edvard kardelj
03.12.2009, 17:04
Katera pa je bila takrat prava država? Slovenija, ki pred tem v času poskusa mitinga in priprav na odcepitev splogh še ni obstajala?
Torej so delovali proti svoji državi SFRJ v korist bodoče samostojne Slovenije.

Karantanija dragec

edvard kardelj
03.12.2009, 17:06
In še, torej so po dolžnosti branili Slovenijo vsi pripadniki TO, pa prebegli Slovenski oficirji JNA itd.
Kdo pa si potemtakem po tvojem sploh zasluži odlikovanje za branjenje države?

Ciril Zlobec...

Kajtimar
03.12.2009, 18:27
Karantanija dragec
Je bila predhodnica Avstro-ogerske.
Ciril Zlobec...
Njega je že Italija odlikovala z "zlato telefonsko slušalko" :approve:

king16
04.12.2009, 10:54
Karantanija dragec

lahko tudi Avstroogerska, ljubi.

king16
04.12.2009, 10:56
Ciril Zlobec...

Pa tričetrt generalštaba z ministerstcom za obrambo vred, sami odlikovanci za zasluge, pa puške še videli niso, razen na kakšni paradi.

nejc
07.12.2009, 12:21
Mislim, da je Zavrl zadel žebljiček na glavico s svojim komentarjem. Rekel je, da ima z Ertlovim odlikovanjem problem, ker če daš na tehtnico zgodovine njegovo vodenje UDBE in vodenje akcije Sever, si odlikovanja ne zasluži.

Se ne bi mogel bolj strinjat.