Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Ste pravi verniki?

Allegra
31.10.2009, 19:04
Jezus je rekel takole: "Kdor bo sprejel vero in bo krščen, bo rešen, kdor pa ne bo sprejel vere, bo obsojen. Tiste pa, ki bodo sprejeli vero, bodo spremljala ta znamenja: v mojem imenu bodo izganjali demone, govorili nove jezike, z rokami dvigali kače, in če bodo kaj strupenega izpili, jim ne bo škodovalo. Na bolnike bodo polagali roke in ti bodo ozdraveli."

Pa povzemimo:
1. Če hočeš biti odrešen, moraš verovati. V nasprotnem primeru boš obsojen.
2. Tiste, ki verujejo, lahko prepoznaš po teh znamenjih: izganjati zmorejo demone, govorijo nove jezike, prijemajo lahko kače, strupi jim ne škodujejo, s polaganjem rok lahko ozdravljajo bolnike.

Če naštetega ne zmoreš, torej ne veruješ (dovolj) - torej boš obsojen.

No pa me zanima - po tej definiciji, ki jo je postavil sam Jezus - koliko "pravih" vernikov poznate? Ste pravi verniki?

Babi2
01.11.2009, 19:12
...

No pa me zanima - po tej definiciji, ki jo je postavil sam Jezus - koliko "pravih" vernikov poznate? Ste pravi verniki?

Na tole vprašanje je seveda možnih več različnih odgovorov, kot npr.:

- Očitno imaš v mislih vero v judovskega Jahveta - torej krščansko vero in to rimsko-katoliško? Če je tako, potem bo kriza :d - ne poznam nobenega zagretega rimokatolika, ki bi zmogel zgoraj našteto;

- Če misliš katerokoli krščansko vero, potem na to protestanti (zlasti kalvinci) gledajo kot na nekaj vnaprej določenega - če se "postaviš na glavo" ne boš rešena, če te bog že vnaprej ni izbral in določil za to (zakaj bi se torej sploh trudila?)

- če se ne motim, pa nekatere protestantske cerkve pravijo, da nekateri njihovi verniki imajo nekatere od zgoraj naštetih "darov" (se mi zdi, da naj bi bili to binkoštniki, ampak se lahko tudi motim) - npr. začnejo v transu blebetati nesmiselne zloge in besede in ostali to prepoznajo kot "govorjenje jezikov":)

- Če pa bi mislila (ker pa omenjaš Jezusa, pa najbrž ne ...) na kakšno drugo vero (oz. religijo), se pa morda v kakšnih tudi najdejo posamezniki, ki imajo "moč" - kar poglej, koliko raznoraznih "zdravilcev" se je npr. zaredilo ... in nekaj jih včasih tudi izjavlja, da bog deluje "skozi njih":nonono:

Pa še tvoje direktno vprašanje: Seveda po naštetih merilih niti slučajno nisem "pravi vernik" in osebno tudi nobenega ne poznam.

User
02.11.2009, 07:44
Jezus je rekel takole: "Kdor bo sprejel vero in bo krščen, bo rešen, kdor pa ne bo sprejel vere, bo obsojen. Tiste pa, ki bodo sprejeli vero, bodo spremljala ta znamenja: v mojem imenu bodo izganjali demone, govorili nove jezike, z rokami dvigali kače, in če bodo kaj strupenega izpili, jim ne bo škodovalo. Na bolnike bodo polagali roke in ti bodo ozdraveli."

Pa povzemimo:
2. Tiste, ki verujejo, lahko prepoznaš po teh znamenjih: izganjati zmorejo demone, govorijo nove jezike, prijemajo lahko kače, strupi jim ne škodujejo, s polaganjem rok lahko ozdravljajo bolnike.

jah jst bom reku tko, nism noben vernik ker ne najdem nč pametnga v nobeni veri... jezus f. christ je bil pa itak en natripan hipi tko da... ja... blodnje je mel :D ***i ga

Allegra
02.11.2009, 12:34
Na tole vprašanje je seveda možnih več različnih odgovorov, kot npr.:
- Očitno imaš v mislih vero v judovskega Jahveta - torej krščansko vero in to rimsko-katoliško? Če je tako, potem bo kriza :d - ne poznam nobenega zagretega rimokatolika, ki bi zmogel zgoraj našteto;.

Tako je - mislim na rimokatoliško vero. :d

Allegra
02.11.2009, 12:35
jezus f. christ je bil pa itak en natripan hipi tko da... ja... blodnje je mel :D ***i ga

Kar se tiče Jezusa, je večji problem v tem, da najverjetneje sploh nikoli ni živel - ampak to je že druga tema. :)

Allegra
02.11.2009, 12:37
Vidim, da "pravih" vernikov po Jezusovi definiciji kar mrgoli ... :d

drstane8
02.11.2009, 14:57
ALLEGRA, ali Veselka, zelo se motiš! V tem zapisu, ki ga prirejeno navajaš, ni nikakršne DEFINICIJE vernika, kajti definicij Učenik ni postavljal. Kot pri vseh njegovih čudežih gre tudi tukaj za znamenja, ki jih - kot v njegovih prilikah- ne moremo razlagati dobesedno. Dejansko gre za PRIČEVANJA o tej veri. Pričevanj pa je zelo veliko, saj dejansko za svojo vero pričuje tisti, ki dela DOBRO. Najvišje krščansko pričevnje za vero pa je seveda LJUBEZEN do Boga in bližnjega. In tudi teh pričevanj nikakor ne manjka, seveda, če jih človek želi, more in hoče videti.

Torej, v prihodnje: Ne načenjaj tem z napačnimi merili! Tokrat si to naredila z izrazom DEFINICIJA, ki ni lastna evangeljskim prilikam, ampak FILOZOFIJI. Gre torej za čisto različne literarne vrste...

Kot vidim iz tvojih izvajanj, nisi določila niti tega, na KOGA tvoje vprašanje cilja. Ker sama torej NISI vernik, verjetno tudi v Kristusa ne veruješ, potem bi bilo vredno pojasniti, ČEMU zastavljaš DRUGIM NAPAČNO vprašanje o njihovi veri?

Kaj pa naj ti odgovorijo, če napak vprašuješ?

Če nekdo ne veruje, verjetno tudi z odgovorom VERE in Pisma nima kaj početi. On pač ne veruje in te stvari so mu tuje.

Če ti je pa že treba dati kakšen evangeljski odgovor, ga je dal Gospod sam, ko je dejal: "Ne mečite biserov pred svinje...!" Citiram dobesedno. Razložila si boš pa, z vero ali pa brez nje, pomen tega izreka sama.

Hvala za potrpežljivo branje.

Allegra
02.11.2009, 16:43
Praviš, da so mi te stvari tuje - tu se zelo motiš. O tej veri vem (pre)več in tudi sama sem včasih verovala.

Pišeš tudi, da zapis prirejeno navajam - to ne drži, ker gre za neposredni citat iz SP. Vprašanje je (kar itak že sam veš in mislim, da ne rabiš prav nobene razlage) postavljeno kot provokacija, ker sem enostavno radovedna, kakšen bo odgovor (ali kar IZgovor) takih, kot si ti.

- Eden od tvojih iz-/odgovorov je (po pričakovanju), da se SP ne sme jemati dobesedno - to je itak najbolj priljubljen izgovor na taka in podobna vprašanja
- Kot drugo se pa zdaj obešaš na eno povsem nepomembno besedo - definicija - gre za citat iz SP, citat Jezusovih besed, ki so, take kot so, ne glede na to, ali temu rečeš definicija, pričevanje, opis .... No - če je pa moje pomanjkanje vere krivo, da teh njegovih besed ne razumem pravilno, te pa prosim, da mi jih razložiš, tako kot ti misliš, da bi jih bilo treba razumeti.

yamamoto
02.11.2009, 20:41
Težka bo. :)
Tukaj gre za elementarno divergenco med razmišljanjem tistih z dogmatsko izobrazbo in drugih z logično izobrazbo. Prvi drugih nikoli ne bojo razumeli, drugi prve pa precej bolje. :angel:

ARP
03.11.2009, 07:50
- Eden od tvojih iz-/odgovorov je (po pričakovanju), da se SP ne sme jemati dobesedno - to je itak najbolj priljubljen izgovor na taka in podobna vprašanja
Res je. Eden izmed univerzalnih odgovorov. Potem jih vprašaš kaj je sploh res v SP in dobiš plejado tolmačenj in natolcevanj. Vsak pobira in izbira stvari iz teh pravljic po želji. Odvisno od priložnosti in od tega kam bi rad kakšen svoj osebni pogled ali občutek umestil - luknje v znanju seveda ne smejo obstajat, besedice "ne vem" jih strašijo, branje strokovnih knjig pa je pretežko. Vsaj nekako bolj pošteno mi delujejo tisti verniki, ki trdijo, da dobesedno verjamejo v SP.
Torej, zame je pravi vernik tisti, ki v SP verjame dobesedno.

drstane8
03.11.2009, 08:24
Praviš, da so mi te stvari tuje - tu se zelo motiš. O tej veri vem (pre)več in tudi sama sem včasih verovala.

- Kot drugo se pa zdaj obešaš na eno povsem nepomembno besedo - definicija - gre za citat iz SP, citat Jezusovih besed, ki so, take kot so, ne glede na to, ali temu rečeš definicija, pričevanje, opis .... No - če je pa moje pomanjkanje vere krivo, da teh njegovih besed ne razumem pravilno, te pa prosim, da mi jih razložiš, tako kot ti misliš, da bi jih bilo treba razumeti.

Čisto nič nisi omilila svoje izjave. VSekakor na tem mestu ne gre za nikakršno definicijo VERE. Zato tudi iz tvojega navedka ne moremo nič sklepati o njej.Če Jakob zapiše, da je vera brez del mrtva, je razvidno, kaj vera navzven terja. To so predvsem dela ljubezni do bližnjega. Ta pričujejo vernim in včasih tudi neverujočim, če so ti odkriti in sprejemajoči. Tistemu, ki videti noče, ne more tudi ljubezen sama nič ispričati. NAJVEČJE pričevanje vere je torej po evangeljskemu nauku LJUBEZEN. "KAjti če bi imel vso vero, tako da bi gore prestavljal, ljubezni pa ne bi imel, nisem nič!"

IN ŠE TO: Moj odgovor glede "dobesednosti" ni noben izgovor, ampak načelo interpretacije, ki velja za vse Gospodove evangeljske prilike! To bi že lahko vedela, vsaj to!.

PRAVIH VERNIKOV TOREJ KRISTJANI NE SODIJO PO TEH BESEDAH, ki si jih TI NAVEDLA! Je treba še marsikaj drugega upoštevati in VEDETI.
Torej, da sem čisto jasen: TVOJA TEMA JE NAPAK ZASTAVLJENA!

Allegra
03.11.2009, 17:41
VSekakor na tem mestu ne gre za nikakršno definicijo VERE.

Potem me pa, prosim, razsvetli, za kaj gre v tem navedku.

yamamoto
03.11.2009, 20:13

Saj je povedal. Uradna definicija vere preprosto ne obstaja. Gre za interpretacije. Te pa so tako ali tako vedno subjektivne. :)

Allegra
03.11.2009, 21:10
Gre za interpretacije. Te pa so tako ali tako vedno subjektivne. :)

Itak - in tisti, ki jih ne razumemo tako, kot ustreza cerkvi, jih zagotovo razumemo narobe, bodisi zato, ker nismo verniki ali recimo, ker mora biti nad tabo sv. duh, da razumeš te stvari pravilno ipd.

drstane8
03.11.2009, 21:20

Sem ti že odgovoril. Vprašanje o veri vernikov si sebi napak postavila na to mesto. Poglej si naslov svoje teme: "Ste pravi vernik?" In s citiranim mestom potem skušaš dati "svoj opis" pravega vernika. To je enostavno NAROBE. In na napačno vprašanje ni pravih odgovorov. Svojo temo boš morala torej zapreti in svoj koncept spraševanja o vernikih spremeniti. To je vse.

Vidim, da tudi mojih odgovorov ne razumeš, zato ti bom navedel še eno celotno mesto o "ZNAMENJIH VERE" v ljubezni, kot največjem znamenju.

"Ko bi govoril človeške in angelske jezike, ljubezni pa ne bi imel, sem le brneč bron ali zveneče cimbale. In ko bi imel dar preroštva in ko bi poznal vse skrivnosti in bi imel vse spoznanje in ko bi imel vso vero, da bi gore prestavljal, ljubezni pa ne bi imel, nisem nič. In ko bi razdal vse svoje imetje, da bi nahranil vse lačne, in ko bi izročil tudi svoje telo, da bi zgorel, ljubezni pa ne bi imel, mi nič ne koristi... preroštva bodo prenehala, jeziki bodo umolknili, spoznanje bo prešlo, kajti le delno spoznavamo in delno prerokujemo..."

Nobeno znamenje in noben čudež torej ni nad ljubeznijo. Če misliš, Allegra, da gre pri veri za nekakšne "spektakle" - in tako razumeš mesto, ki si ga citirala, da bi verne vprašala po njihovi moči in poslanstvu, ali celo o dokazih za njihovo vero - se zelo motiš.

yamamoto
03.11.2009, 22:01
Itak - in tisti, ki jih ne razumemo tako, kot ustreza cerkvi, jih zagotovo razumemo narobe, bodisi zato, ker nismo verniki ali recimo, ker mora biti nad tabo sv. duh, da razumeš te stvari pravilno ipd.

Bom ponovil tisto kar sem napisal nekaj postov nazaj.

Tukaj gre za elementarno divergenco med razmišljanjem tistih z dogmatsko izobrazbo in drugih z logično izobrazbo. Prvi drugih nikoli ne bojo razumeli, drugi prve pa precej bolje.

To je nekako tako, kot če bi prosil fizika in slikarja naj ti razložita kaj je to luna. :angel:

Vernik
04.11.2009, 08:07
[B]Sem ti že odgovoril. Vprašanje o veri vernikov si sebi napak postavila na to mesto. Poglej si naslov svoje teme: "Ste pravi vernik?" In s citiranim mestom potem skušaš dati "svoj opis" pravega vernika. To je enostavno NAROBE. In na napačno vprašanje ni pravih odgovorov. Svojo temo boš morala torej zapreti in svoj koncept spraševanja o vernikih spremeniti. To je vse......

drstane8, odlično si to napisal !!!

Allegra
04.11.2009, 09:37
To je nekako tako, kot če bi prosil fizika in slikarja naj ti razložita kaj je to luna. :angel:

Imaš verjetno kar prav, ja. :)

emol
04.11.2009, 11:40
Kaj pomeni biti pravi vernik?
Ali je pravi vernik tisti, ki v celoti (ali čim bolj) spoštuje verske institucije in pravila, ki iz tega izhajajo?
Ali je pravi vernik tisti, ki upošteva (ga živi) univerzalni stavek, ki pravi: "Ne delaj drugemu ...."

Allegra
04.11.2009, 12:58
Ali je pravi vernik tisti, ki upošteva (ga živi) univerzalni stavek, ki pravi: "Ne delaj drugemu ...."

Ta stavek je za moje pojme zelo primerno življenjsko vodilo, samo nima pa prav nobene veze z vero - po tem načelu lahko živi tudi čisti ateist, pa zato ni še noben vernik. :)

emol
04.11.2009, 13:30
Ta stavek je za moje pojme zelo primerno življenjsko vodilo, samo nima pa prav nobene veze z vero - po tem načelu lahko živi tudi čisti ateist, pa zato ni še noben vernik. :)

Človeku, ki živi ta stavek do vernika manjka samo, par naslednjih stavkov: "Verjamem, da bog je itd...", "Verjamem v posmrtno življenje itd .." ...

ARP
04.11.2009, 13:41
Človeku, ki živi ta stavek do vernika manjka samo, par naslednjih stavkov: "Verjamem, da bog je itd...", "Verjamem v posmrtno življenje itd .." ...

A opaziš majhen detajl? Kako se razlikujejo tile zadnji stavki od zlatega pravila (ki je mimogrede gensko pogojen in ga je evolucija vgradila zaradi nešteto prednosti)?
.
.
.
Obstaja namreč ena beseda v teh tvojih zadnjih stavkih, ki ne obstaja in ni potrebna pri prvem.

Mimogrede: Praznuješ in se veseliš konec leta? Še malo pa boš začel verjet v Božička ;)

emol
04.11.2009, 13:52
(ki je mimogrede gensko pogojen in ga je evolucija vgradila zaradi nešteto prednosti)?

Z tem se ne morem strinjati. Prav evolucija in vojna genov sta najhujša sovražnika zlatega pravila. Vse moralne in etične pridobitve današnje civilizacije so nasprotje principa evolucije (naj preživijo (se razmnožujejo) samo naj boljši).

emol
04.11.2009, 13:56
A opaziš majhen detajl?
Kateri detajl?
.
.
Obstaja namreč ena beseda v teh tvojih zadnjih stavkih, ki ne obstaja in ni potrebna pri prvem.

Mimogrede: Praznuješ in se veseliš konec leta? Še malo pa boš začel verjet v Božička ;)

Naj bolj zoprn čas v letu.

ARP
04.11.2009, 14:07
Z tem se ne morem strinjati. Prav evolucija in vojna genov sta najhujša sovražnika zlatega pravila. Vse moralne in etične pridobitve današnje civilizacije so nasprotje principa evolucije (naj preživijo (se razmnožujejo) samo naj boljši).

Ker si nov verjamem, da nisi prebral prejšnjih tem na tem forumu. Vseeno pa mislim, da premalo veš o tem. Preglej kaj na temo Ethics and evolutionary psychology.
Veliko je že napisanega in raziskanega. Seveda pa lahko brez napora še naprej trdiš svoje in tisto kar učijo po cerkvah.

emol
04.11.2009, 14:20
Ker si nov verjamem, da nisi prebral prejšnjih tem na tem forumu. Vseeno pa mislim, da premalo veš o tem. Preglej kaj na temo Ethics and evolutionary psychology.
Veliko je že napisanega in raziskanega. Seveda pa lahko brez napora še naprej trdiš svoje in tisto kar učijo po cerkvah.
Tukaj si zgrešil poanto mojega pisanja. Sem ateist. Zgoraj omenjeno nasprotje med evolucijo in moralo obstaja tudi zunaj religije.

ARP
04.11.2009, 14:47
Tukaj si zgrešil poanto mojega pisanja. Sem ateist. Zgoraj omenjeno nasprotje med evolucijo in moralo obstaja tudi zunaj religije.

Ateist? Hmm, si prepričan? Večina ljudi, ki ne verjame (kliči jih ateisti zaradi mene, čeprav je izraz obupen) v nad-bitje ali osebnega boga za vsak pojav poskuša najti empirični vzrok. Kakšen drugi vzrok pa bi bil povod (poleg boga ali evolucije) za moralo?

emol
04.11.2009, 15:09
Morala je zgolj stranski produkt medsebojnih odnosov.

Andreea
04.11.2009, 16:02

se pravi, da je razlika med nekom, ki je pošten in dober ter ne verjame v nadnaravna bitja iz mitov in nekom, ki v nadnaravna vsemogočna bitja verjame (in je za to pripravljan marsikaj lepega in marsikaj grdega storiti), samo par stavkov?
no, potem lahko tudi za vernika rečeš, da mu manjka samo en stavek (recimo, "ne verjamem v boga") in bo postal ateist? ok, poenostavljam - ker ti tudi...

"biti vernik" se sliši zelo kratko in enostavno. kako enostavno je v resnici? poskusi drstane8-a (ki je po načelih zagrizen vernik, karakterno pa idealen ne-vernik oz. ateist, torej boš imel lahko delo) prepričati, da boga ni... :d

se pa strinjam s tabo glede evolucije/morale. primer: dobro zdravstvo mogoče reši posameznika, pokoplje pa populacijo zaradi "napak", ki se s tem prenašajo naprej.

Andreea
04.11.2009, 16:10
čeprav:

to ne drži. tudi druge živalske vrste, recimo volkovi, razne vrste opic, itd. imajo občutek za moralo (seveda na svoj način, kot je tudi definicija morale pri ljudeh na različnih koncih sveta povsem drugačna), občutek za pravičnost in varovanje šibkejšega - kljub temu, da so potomci skoraj izključno produkt alfa samca, včasih pa tudi alfa samca in alfa samice.

emol
04.11.2009, 16:26
Seveda sem stvari poenostavil. Zato pa so tiste .... pikice.
Ne bom se spuščal v definicije kdo je vernik, kdo ateist, kdo agnostik, kdo ...
Definitivno, človek ni le telo. Obstaja tudi duša ali zavest ali kakšen drug izraz.
Nekateri celo trdijo, da obstajajo tri percepcije človeka: snovno (telo), duhovno (subtilno telo ali po moje - anti telo) in mistično ali religiozno.
Sam se bolj nagibam dvojnosti subtilnega in snovnega telesa, ki sta egzistencionalno povezana. Naj bolj očiten primer za to dvojnost je vsakodnevno izražanje pripadnosti snovnega telesa subtilnem kot na primer: moja glava, moja roka itd.
Drug primer so pričevanja ljudi, ki so povohali smrt in, ki so se začasno ločili od snovnega telesa.
Lahko si mislimo karkoli, ampak ne moremo (ne smemo) religijo ignorirati ker se na takšen ali drugačen način z njo ukvarja precejšen del človeštva.

Andreea
04.11.2009, 17:16
Naj bolj očiten primer za to dvojnost je vsakodnevno izražanje pripadnosti snovnega telesa subtilnem kot na primer: moja glava, moja roka itd.
moj avto, moj denar...? :d

Drug primer so pričevanja ljudi, ki so povohali smrt in, ki so se začasno ločili od snovnega telesa.
to ničesar ne pove, dokaže ali pojasni. imaš tudi pričevanja ljudi, ki so videli gozdne vile in take, ki so jih ugrabili marsovci...
Lahko si mislimo karkoli, ampak ne moremo (ne smemo) religijo ignorirati ker se na takšen ali drugačen način z njo ukvarja precejšen del človeštva.
saj je ne ignoriramo, samo strinjamo se ne (nekateri) s tem, da bog obstaja ;)
no, razen kadar te "napadejo" jehove priče, potem je po začetnem in vljudnem "ne, hvala" verjetno res najboljša ignoranca :d

User
06.11.2009, 08:12
Kar se tiče Jezusa, je večji problem v tem, da najverjetneje sploh nikoli ni živel - ampak to je že druga tema. :)

ah, je živel, sam je bil običn tišlar, pa na drogah je bil mogoče

yamamoto
06.11.2009, 20:35
Pravi vernik je tisti, ki je sposoben komunicirati z Bogom neposredno, brez pomoči raznih samozvanih božjih predstavnikov in dušnih pastirjev na Zemlji. :approve:

Allegra
06.11.2009, 20:50
Pravi vernik je tisti, ki je sposoben komunicirati z Bogom neposredno, brez pomoči raznih samozvanih božjih predstavnikov in dušnih pastirjev na Zemlji. :approve:

:2thumbs::)

emol
06.11.2009, 21:15
Ali se kdo vpraša zakaj so vse svete knjige (razen ved) omejene na točno določen čas, prostor in celo ljudstvo?
Ali se kdo vpraša kako to, da je Jezus hodil prav po tej zemljici (zgolj atom v neskončnosti vesolja)?
Ali je Bog imel na vseh "živih" planetih svoje sinove?

drstane8
07.11.2009, 08:00
V krščanstvu je, nedvomno, LJUBEZEN TISTA, ki spričuje o "pravovernosti" posameznika. "Sedaj pa ostane vera, upanje in ljubezen. Največja med temi pa je ljubezen". To je torej tista vera, ki deluje po ljubezni. Zato beremo v Jakobu: "Vera brez del je mrtva".

Seveda je vsako "verovanje" tudi sistem vrednot in moralnih načel, ki jih v krščanstvu povezuje Gospodov izrek: "Kar ne želite, da bi drugi vam storili, tega tudi vi njim ne storite". V nekoliko spremenjeni obliki ga je povzel, par stoletij prej, že Kung Fu Tse (Konfucij). Zato verjetno ne bo treba biti ravno kristjan, da bi se nekdo držal tega nauka... Vera sama prej ali slej ostaja predvsem vera BOGU (ne toliko vera v Boga), saj mora biti oprta na njegovo RAZODETJE, v krščanstvu na Pismo. V tem smislu seveda verujoči sprejema nevero predvsem kot "nespamet": "Bedak je govoril svojemu srcu:Ni Boga!"

In tretje: "Je pa vera bitnost tega, kar kdo upa, prepričanje o stvareh, ki se ne vidijo"

Verjetno bi bilo dobro, vsaj zaradi splošne RAZ-UM-LJIVOSTI, da bi vsak posameznik, ki tu razpravlja, povedal v katerem pomenu rabi kakšen izraz, npr "vera", "moralno načelo" (ki seveda ni isto kot "etično načelo", saj o prvem govorimo moralki, o drugem pa v filozofijah), "dokaz" ipd. Z "mlahavimi" izrazi, ki zdaj pomenijo to, drugje pa nekaj drugega, se ne da kaj bistvenega zmeniti... žal.

yamamoto
07.11.2009, 11:52
Če prav razumem, smo tisti, ki ne verujemo v Boga, bedaki. :o
Ali pa gre tudi tukaj za nekoliko 'mlahavo' definicijo. :angel:

bajs01
07.11.2009, 16:06
V krščanstvu je, nedvomno, LJUBEZEN TISTA, ki spričuje o "pravovernosti" posameznika. "Sedaj pa ostane vera, upanje in ljubezen. Največja med temi pa je ljubezen". To je torej tista vera, ki deluje po ljubezni. Zato beremo v Jakobu: "Vera brez del je mrtva".

Seveda je vsako "verovanje" tudi sistem vrednot in moralnih načel, ki jih v krščanstvu povezuje Gospodov izrek: "Kar ne želite, da bi drugi vam storili, tega tudi vi njim ne storite". V nekoliko spremenjeni obliki ga je povzel, par stoletij prej, že Kung Fu Tse (Konfucij). Zato verjetno ne bo treba biti ravno kristjan, da bi se nekdo držal tega nauka... Vera sama prej ali slej ostaja predvsem vera BOGU (ne toliko vera v Boga), saj mora biti oprta na njegovo RAZODETJE, v krščanstvu na Pismo. V tem smislu seveda verujoči sprejema nevero predvsem kot "nespamet": "Bedak je govoril svojemu srcu:Ni Boga!"

In tretje: "Je pa vera bitnost tega, kar kdo upa, prepričanje o stvareh, ki se ne vidijo"

Verjetno bi bilo dobro, vsaj zaradi splošne RAZ-UM-LJIVOSTI, da bi vsak posameznik, ki tu razpravlja, povedal v katerem pomenu rabi kakšen izraz, npr "vera", "moralno načelo" (ki seveda ni isto kot "etično načelo", saj o prvem govorimo moralki, o drugem pa v filozofijah), "dokaz" ipd. Z "mlahavimi" izrazi, ki zdaj pomenijo to, drugje pa nekaj drugega, se ne da kaj bistvenega zmeniti... žal.

Pravi kdo?

yamamoto
07.11.2009, 17:30
Pravi kdo?

Vedeti moramo, da so Pismo pisali v RKC. Vsak trgovec pa se mora potruditi za čimboljšo promocijo svojega blaga, tudi za ceno pljuvanja po konkurenci. :veryevil:

drstane8
07.11.2009, 18:06
Če prav razumem, smo tisti, ki ne verujemo v Boga, bedaki. :o
Ali pa gre tudi tukaj za nekoliko 'mlahavo' definicijo. :angel:

MOTIŠ se tudi tokrat! V tem primeru ne gre za nikakršno definicijo, ampak za CITAT iz Biblije. Konkretno iz Knjige Psalmov. Gre torej le za ilustracijo in ne za definicijo.

drstane8
07.11.2009, 18:10
Pravi kdo?

GRE ZA CITAT iz Knjige Psalmov. V mojem primeru za ilustrativni citat o neveri - in nič drugega, BAJS. Hotel sem pokazati različne nivoje pomena "vera" in nič drugega, kot vidiš iz celotnega koteksta. Ne?

Andreea
07.11.2009, 19:41
Pravi kdo?

en tip s shizofrenijo.
ostali ne slišijo glasov v glavi, a veš...

yamamoto
07.11.2009, 21:26
MOTIŠ se tudi tokrat! V tem primeru ne gre za nikakršno definicijo, ampak za CITAT iz Biblije. Konkretno iz Knjige Psalmov. Gre torej le za ilustracijo in ne za definicijo.

Če je to, kar citiraš, ilustracija neverujočega kot bedaka, se prav nič ne motim.
Pa si kdaj pomislil, da se motijo tisti, ki so Biblijo napisali in jo tolmačijo? Kako lahko poznajo odnos neverujočega do Stvarnika, saj so od rojstva ideološko ozko usmerjeni? :nonono:

bajs01
07.11.2009, 21:49
GRE ZA CITAT iz Knjige Psalmov. V mojem primeru za ilustrativni citat o neveri - in nič drugega, BAJS. Hotel sem pokazati različne nivoje pomena "vera" in nič drugega, kot vidiš iz celotnega koteksta. Ne?
Problem vidim v tem , da "določeni" vzamejo to za dejsrvo. Od tu naprej pa pelje pot neverne v zaprte institucije. Žal.Ker najlažje je neko trditev zaviti v svetleč papir ( ti ga imenuješ različni nivoji pomena vera ) , potem pa ob primerni priložnosti izpostaviti samo samo ta del, kar se prepogosto dogaja v vsakdanjem življenju .
Zato pa tega, da me nekdo označi za bedaka , ker pač ne verjamem v to , kar trdi on, pač nikakor in nikoli ne bom dovolil.

pk
07.11.2009, 23:41
aha.spet ena provokativna tema, a? Definicij ali tolmačenj, kar vam je pač ljubše,
je teoretično lahko neskončno. A zaradi tega ima lahko že vsak vsakega za bedaka? Kaj pa strpnost, dragi katoličani?

User
09.11.2009, 08:18
hm.. še zmer vela, da če govoriš z bogom je to molitev, če bog govori s tabo je to shizofrenija.

s@ma_j@ma
21.11.2009, 18:38
Tako je - mislim na rimokatoliško vero. :d
Jo preslabo poznaš, da bi lahko o njej sodil.:p

s@ma_j@ma
21.11.2009, 18:41
jah jst bom reku tko, nism noben vernik ker ne najdem nč pametnga v nobeni veri... jezus f. christ je bil pa itak en natripan hipi tko da... ja... blodnje je mel :D ***i ga
Ja, kaj vse si ne upate nekateri pisati, čeprav o zadevi veste zelo malo oziroma NIČ.:2thumbs:

s@ma_j@ma
21.11.2009, 18:43
hm.. še zmer vela, da če govoriš z bogom je to molitev, če bog govori s tabo je to shizofrenija.
Fuj, kakšne ven mečete nekateri.:rolling::nonono:

User
17.12.2009, 22:37
Fuj, kakšne ven mečete nekateri.:rolling::nonono:

praš kerga kol psihiatra, ti bo koj potrdu da če maš ene glasove k se ti pojavlajo v glav, da so to znaki shizofrenije... sej je un tud nevem kolk folka potamanil, k mu je glas v glav narekval da nej nardi to ( mende je bil božji glas) ampak nazadnje so ga specialisti označl za shizofrenika in je to tud ostal

doli
18.12.2009, 11:07
Sem ti že odgovoril. Vprašanje o veri vernikov si sebi napak postavila na to mesto. Poglej si naslov svoje teme: "Ste pravi vernik?" In s citiranim mestom potem skušaš dati "svoj opis" pravega vernika. To je enostavno NAROBE. In na napačno vprašanje ni pravih odgovorov. Svojo temo boš morala torej zapreti in svoj koncept spraševanja o vernikih spremeniti. To je vse.

Vidim, da tudi mojih odgovorov ne razumeš, zato ti bom navedel še eno celotno mesto o "ZNAMENJIH VERE" v ljubezni, kot največjem znamenju.

"Ko bi govoril človeške in angelske jezike, ljubezni pa ne bi imel, sem le brneč bron ali zveneče cimbale. In ko bi imel dar preroštva in ko bi poznal vse skrivnosti in bi imel vse spoznanje in ko bi imel vso vero, da bi gore prestavljal, ljubezni pa ne bi imel, nisem nič. In ko bi razdal vse svoje imetje, da bi nahranil vse lačne, in ko bi izročil tudi svoje telo, da bi zgorel, ljubezni pa ne bi imel, mi nič ne koristi... preroštva bodo prenehala, jeziki bodo umolknili, spoznanje bo prešlo, kajti le delno spoznavamo in delno prerokujemo..."

Nobeno znamenje in noben čudež torej ni nad ljubeznijo. Če misliš, Allegra, da gre pri veri za nekakšne "spektakle" - in tako razumeš mesto, ki si ga citirala, da bi verne vprašala po njihovi moči in poslanstvu, ali celo o dokazih za njihovo vero - se zelo motiš.

Torej da poenostavimo tole tvoje filozofiranje o povsem pravilno zastavljeni temi (kdo ti je kriv če jo ne razumeš?), v bistvu hočeš povedati, da izkazujete "ljubezen" (hvaležnost, tople besede vzpodbude, nasmehe, ipd) vsakomur, od katerega imate koristi. Torej tistim, ki mislijo da so verniki (čeprav po definiciji so še precej oddaljeni od tega), in vam redno prinašajo denar.

:veryevil:

drSIB
20.12.2009, 10:38
Torej da poenostavimo tole tvoje filozofiranje o povsem pravilno zastavljeni temi (kdo ti je kriv če jo ne razumeš?), v bistvu hočeš povedati, da izkazujete "ljubezen" (hvaležnost, tople besede vzpodbude, nasmehe, ipd) vsakomur, od katerega imate koristi. Torej tistim, ki mislijo da so verniki (čeprav po definiciji so še precej oddaljeni od tega), in vam redno prinašajo denar.

:veryevil:

Ja ti kar tako razumi. Verjetno ti to zadostuje, doli. Tisti, ki berejo, bodo lahko razumeli tudi DRUGAČE.

doli
25.12.2009, 22:21
Ja ti kar tako razumi. Verjetno ti to zadostuje, doli. Tisti, ki berejo, bodo lahko razumeli tudi DRUGAČE.
You wish, vsekakor tisti ki bodo dejstva razumeli drugače kot dejansko stanje je, pomeni samo to, da so vam v nedeljskem pranju možganov pač "padli na finto".
Mi, ta normalni, ki znamo razmišljati s svojo glavo, brez pomoči raznih "svetovalcev", ki skrbijo za to, da je vera še vedno nadvse donosna zadeva, predvsem zaradi naivnosti ljudi, se bomo pa probali takšnemu kretenizmu in delanju norca iz ljudi, pač upreti. Hudič je, če postane vera premočna, to nas uči zgodovina, tako krščanska kot muslimanska, kot vsaka vera. In ker ima pri nas cerkev roko čez čez več kot četrtino gospodarstva, in najelitnejših gozdov, obenem pa razglaša, kako da nima denarja in še naprej fehta, da iz dobrodelnosti kuje vatikanu ogromne dobičke, halo, licemerji......... Hudič bo, ko bo postala vera premočna. Kot vedno do sedaj. :(

drSIB
26.12.2009, 16:06
DOLI, se tebi ne zdi, da govoriš o stvareh ki SKRBIJO samo TEBE. Zdi se mi bolje, da bi ostala pri PREDMETU foruma, ki ga komentiraš.
Ja kaj pa more nekdo, ki je veren, pomagati TEBI, če imaš probleme z vero in z vernimi, kot je videti iz tega, kar si zgoraj napisala.
Povej no, "kakšen hudič bo, če bo vera premočna", kot si zapisala. To bi res rad vedel. Tega namreč še nisem slišal. In verjetno bo še koga zanimalo, če boš to razložila VSEM.

Pa lepo se imej za Novo leto - in hvala za izčrpen odgovor.

emol
26.12.2009, 17:42
Če upoštevamo razsežnosti vesolja (ki ga ne poznamo) je zemlja kot planet le zrno peska v neskončni puščavi, je biblija in vse druge svete knjige le ena črka v ogrooooooomni knjigi časa. Če upoštevamo dejstvo, da se biblija ukvarja z zgodovino zgolj enega ljudstva, vsi drugi so bili ali sovražniki tega ljudstva ali neme priče te štorije. In zdaj (že kar nekaj časa) nam cerkev te zapise razlaga kot vse obsegajočo resnico, kot rešitev vseh problemov za vse ljudi.
Če bi imel možnost se dvigniti (ali spustiti) in videti zemljo kot eno od neštetih žog v vesolju bi dojel, da je vsa ta zgodba (ki je vzrok za veliko dobrih in slabih stvari) hudo lokalnega pomena, zelo podobna verovanjem različnih plemenskih skupnosti, ki jih imamo za manj vredne.
Da povzamem; Ne vem ali bog je, in če je, ne vem kaj je, vem pa da ni to kar nam servira biblija.

drSIB
27.12.2009, 09:20
EMOL, zelo se motiš. Biblijska izročila nikakor niso zgolj HEBREJSKA. So del tistih povedi, ki so človeško univerzalne. Tako kot ZAPOVEDI, kot HAMURABIJEV zakonik in še mnoga druga dejstva, ki jih dobro poznamo in jih je znanost zelo dobro proučila. Gre za splošna človeška vprašanja..., ki jih ni mogoče "izvesti" na peščico nekega naroda... tam nekje in nekoč.

Sicer pa, imaš vse možnosti, da svoje zgrešeno mnenje o Bibliji spremeniš. Sredstev je dovolj. Razumem pa, da kdor razmišlja o Bibliji tako, kot si napisal, ne more v njej ne vem kaj velikega videti. Vendar je tako gledanje - oprosti - zelo pomanjkljivo in ne zasluži posebne pozornosti. Žal.

Andreea
27.12.2009, 11:06
drsib; kdo je rekel, da so le hebrejska?
in če misliš, da so zapovedi "človeško univerzalne" imaš očitno TI pomanjklivo znanje o drugih kulturah...
prva zapoved za marsikatero drugo ljudstvo (ti bi ga najbrž imenoval "zaostalo", ker si pač tako zelo napreden in izobražen) ni "univerzalna", ali če hočeš, naravna, ravno tako ne 2., 3., 4. in deseta... torej gre le za to - "zapovedi" so omejene za "nas", se pravi za večino (še to ne za vse) človeštva, ki prebiva zdaj. niso veljale za tiste, ki so živeli pred 5000 leti in verjetno tudi ne bodo za tiste, ki bodo živeli čez 10.000 let. kaj je želel povedati emol? kaj je 10.000 let za zemljo? nič. za vesolje? še manj kot nič.
ena večjih napak krščanstva je občutek superiornosti nad vsem (ostalim) živim in neživim, v resnici smo pa samo nepomemben pljunek. :d za klere se bo celotno vesolje vedno vrtelo okrog zemlje, v prenesenem pomenu, seveda. napihnjenost. vsaj nečesa so te dobro naučili, stane...

staneti se pa množijo kot zajci :clown:

Babi2
27.12.2009, 12:40
Vsem "dr":veryevil:, ki se oglašajo v tej temi, bi dobrohotno rada priporočila v branje nekaj novejše literature (novejše seveda od tiste, ki jo očitno edino prebirajo). Mogoče bi bilo vendarle mogoče še kako dopolniti in nadgraditi njihovo že siceršnje enormno znanje in duhovno širino. Za začetek mogoče le par knjig, ko bodo "predelane" se bomo mogoče lažje pogovarjali naprej:
R. Dawkins: Bog kot zabloda
M. Baigent: Dokumenti o Jezusu
L. Cascioli: Pravljica o Kristusu
E. Paris: Jezuiti
R.Kasser, M.Meyer, G.Wurst, BD Ehrman: Evangelij po Judi.

Ne, ne, saj se mi ni treba zahvaljevati, z veseljem pomagam ... :d

emol
27.12.2009, 18:11
EMOL, zelo se motiš. Biblijska izročila nikakor niso zgolj HEBREJSKA. So del tistih povedi, ki so človeško univerzalne. Tako kot ZAPOVEDI, kot HAMURABIJEV zakonik in še mnoga druga dejstva, ki jih dobro poznamo in jih je znanost zelo dobro proučila. Gre za splošna človeška vprašanja..., ki jih ni mogoče "izvesti" na peščico nekega naroda... tam nekje in nekoč.

Sicer pa, imaš vse možnosti, da svoje zgrešeno mnenje o Bibliji spremeniš. Sredstev je dovolj. Razumem pa, da kdor razmišlja o Bibliji tako, kot si napisal, ne more v njej ne vem kaj velikega videti. Vendar je tako gledanje - oprosti - zelo pomanjkljivo in ne zasluži posebne pozornosti. Žal.

Izhajam iz zelo verne družine. Zadnja leta osnovne šole (še v svinčenih časih) sem bil prepričan, da bom nekoč duhovnik. In kaj se je zgodilo? Ko sem začel razmišljati o besedah in stavkih, ki sem jih izgovarjal pri molitvi se je zadeva obrnila v drugo smer. Če cerkev ne bi bila tako močna (vojaška organiziranost, veliko denarja, politična moč ...) bi danes stvari potekale nekoliko drugače. Mogoče bi imeli drugačen koledar, božič ne bi bil tak kič kot je danes itd.
Ne morem si predstavljati, da bi se bog ali bogovi ukvarjali s posameznimi ljudmi na zemlji, sprejemali krvave žrtve, se vpletali v družinska razmerja posameznih družin ...
Naj mi kdo pojasni zakaj se ti dogodki (ki so se dogajali par tisoč let nazaj) ne dogajajo tudi zdaj ?

drSIB
29.12.2009, 17:49
drsib; kdo je rekel, da so le hebrejska?
in če misliš, da so zapovedi "človeško univerzalne" imaš očitno TI pomanjklivo znanje o drugih kulturah...
prva zapoved za marsikatero drugo ljudstvo (ti bi ga najbrž imenoval "zaostalo", ker si pač tako zelo napreden in izobražen) ni "univerzalna", ali če hočeš, naravna, ravno tako ne 2., 3., 4. in deseta... torej gre le za to - "zapovedi" so omejene za "nas", se pravi za večino (še to ne za vse) človeštva, ki prebiva zdaj. niso veljale za tiste, ki so živeli pred 5000 leti in verjetno tudi ne bodo za tiste, ki bodo živeli čez 10.000 let. kaj je želel povedati emol? kaj je 10.000 let za zemljo? nič. za vesolje? še manj kot nič.
ena večjih napak krščanstva je občutek superiornosti nad vsem (ostalim) živim in neživim, v resnici smo pa samo nepomemben pljunek. :d za klere se bo celotno vesolje vedno vrtelo okrog zemlje, v prenesenem pomenu, seveda. napihnjenost. vsaj nečesa so te dobro naučili, stane...

staneti se pa množijo kot zajci :clown:

KO TOLE LATOVŠČINO PREBIRAM, spoštovana Andreja, kar si zapisala, se mi niti odgovarjat ne ljubi. Oprosti. Bi mi vzelo preveč časa...

drSIB
29.12.2009, 17:55
[QUOTE=Babi2;1437896]Vsem "dr":veryevil:, ki se oglašajo v tej temi, bi dobrohotno rada priporočila v branje nekaj novejše literature (novejše seveda od tiste, ki jo očitno edino prebirajo).

SPOŠTOVANA BABI, pa menda ja ne misliš, da si vse to, kar naštevaš brala pred NAMI? - VENDAR, če si tako prepričana, TI ČESTITAM ZA PRVENSTVO V BRANJU. Nekaj pa vendarle pogrešam, TVOJO SAMOKRITIČNOST. Med nama povedano, to smo že davno brali, takrat ko še ni bilo prevedeno. Očitno se pslužuješ prevodov... in imaš te stvari za NAJNOVEJŠO literaturo. Enkraten pozdrav.

Babi2
29.12.2009, 19:58
Mi je pa res všeč, da me vsi "dr-ji" na tem forumu tako spoštujejo, da ta izraz uporabijo vsakokrat, ko se jim zdi, da mi o nečem odgovarjajo. Očitno je to neka posebna, skupna značilnost "drjev"?:d

Sicer pa, slovenske naslove sem napisala, zato, ker
- nimam navade, da bi se hvalisala s svojim znanjem tujih jezikov
- podpiram slovenske založnike
- živim v Sloveniji in uporabljam slovenščino
- ker mi je ljubše branje v slovenščini kot v tujih jezikih, pa čeprav sem par navedenih knjig prebrala tudi v originalu, ker takrat prevoda še ni bilo
- in zlasti zato, da bi nekateri udeleženci debat na forumu (vsi "dr"-ji) razumeli, za kaj gre.

In, oh ja, tudi čtivo, ki bi izšlo pred nekaj desetletji, bi bilo še vedno povsem novo za tiste, ki si svoje znanje nabirajo zgolj v tekstih, starih nekaj tisočletij ...:veryevil:

PS. "drSIB" je pa verjetno prvi član kateregakoli foruma, ki samega sebe častilno onika ...

Andreea
30.12.2009, 00:34
KO TOLE LATOVŠČINO PREBIRAM, spoštovana Andreja, kar si zapisala, se mi niti odgovarjat ne ljubi. Oprosti. Bi mi vzelo preveč časa...

milostno ti oproščam, spoštovani doktor. najbrž te preveč zaposljuje kak novi imaginarni doktorat na kateri izmed prestižnih fakultet v tujini in nimaš časa za argumente. čisto razumem.

drSIB
30.12.2009, 19:01
milostno ti oproščam, spoštovani doktor. najbrž te preveč zaposljuje kak novi imaginarni doktorat na kateri izmed prestižnih fakultet v tujini in nimaš časa za argumente. čisto razumem.

Če bi bilo v tvojem pisanju kaj takega, kar bi bilo ARGUMENTU PODOBNO, bi morda celo odgovoril. Vendar se ti zahvaljujem, da si me vsaj odvezala od odgovora. Je bolj primerno. Hvala.

ddaniji
13.01.2010, 15:57

Pa povzemimo:

Draga Allegra.
Mislim da ni prav, tako zagriženo držati se Jezusovih besed. In te gotovo niso bile definicija vernika. Treba je imeti na umu da je govoril ljudem pred več kot 2000 leti, in da je bila takat mentaliteta in dojemanje ljudi precej drugačna kot danes.
Bog je eden in VSE religije častijo istega boga. ( Se tega iti ne zavedajo)
Razlikujejo se pač po svojih obredih in simbolih ki jih uporabljajo. Vendar imajo prav vse religije nekaj skpnega .. in to so človeške vrednote (Ljubezen, sočutje, dobrohotnost in dobrosrčnost, znati oproščati in pomagati sočloveku,
radost in sreča, nesebičnost,...in podobno)
Vrednote so kot banana, in simboli in obredi so le olupek. Na žalost se ljudje oklepajo olupka in v imenu takega napačnega razumevanja so nastli številni spori in vojne ter konflikti , ki še danes niso razrešeni.
Dajmo najprej pogledat tiste pozitivne vrednote ki nas združujejo,in ko sprejmemo da smo vsi v prvi vrsti ljudje , bodo tudi naši medsebojni odnosi bolj človeški in konfliktov ne bo več.
Mimogrede, ne se preveč sekirat če si dober vernik ali ne. Če prepoznaš v sebi katero os prej navedenih vrednot, če si zmožna pomagati sočloveku v nesreči, če se znaš za hip ustaviti in opaziti lepoto narave , gora, sončnega zahoda, ali le drobne marjetice, potem si vernik. In vedi da nas ima Bog vseeno rad neglede na to kaj si kdo o njemu misli.
Pa še bajdevej.. Imam srečo in poznam kar nekaj tudi takih vernikov ki ustrezajo "Jezusovi definiciji"

ARP
14.01.2010, 08:13
Če prepoznaš v sebi katero os prej navedenih vrednot, če si zmožen pomagati sočloveku v nesreči, če se znaš za hip ustaviti in opaziti lepoto narave, gora, sončnega zahoda, ali le drobne marjetice, potem boga ne potrebuješ. Bog potemtakem ni definicija nečesa specifičnega, je lahko panteističen bog, ki je bil mimogrede sprejemljiv tudi za Einsteina in tisti "bog", ki mu nekateri pravimo narava. To pa ni tisti bog o katerem se pogovarjamo. Pogovarjamo se o intervenističnemu, ljubosumnemu, o osebnemu "nadbitju" (karkoli že to za verne pomeni), ki ga poznajo vsi Kristjani.

Lp.

ddaniji
16.01.2010, 14:12
Če prepoznaš v sebi katero os prej navedenih vrednot, če si zmožen pomagati sočloveku v nesreči, če se znaš za hip ustaviti in opaziti lepoto narave, gora, sončnega zahoda, ali le drobne marjetice, potem boga ne potrebuješ. Bog potemtakem ni definicija nečesa specifičnega, je lahko panteističen bog, ki je bil mimogrede sprejemljiv tudi za Einsteina in tisti "bog", ki mu nekateri pravimo narava. To pa ni tisti bog o katerem se pogovarjamo. Pogovarjamo se o intervenističnemu, ljubosumnemu, o osebnemu "nadbitju" (karkoli že to za verne pomeni), ki ga poznajo vsi Kristjani.

Lp.

Jaz sem kristjan in takšnega boga ki je ljubosumen, intervenističen ali kako osebno nadbitje ne sprejemam kot boga. Krščani so (smo) glede predstave boga močno zavedeni s strani cerkve In to z namenom lažje manipulacije cerkve nad "verniki"..
Narava, ja! lahko Ga imenujemo tudi Narava. Vsa stara ljudstva so častila Naravo .. reke , gore, morja, vetrove, živali... Pa sonce i zvezde, celoten univerzum...ogenj , svetlobo... Nativni indijanci v obeh Amerikah, aboridjini v Avstraliji, Kelti pri nas, ... Pa smo jih z mečem in križem skoraj vse potamanli.
Začnimo se ponovno učiti od njih, pa od modrecev ki so še ohranili originalno znanje o bogu, življenju in stvarstvu..
Začutimo in spoznajmo Ga... Boga!!.
Debate o ljubosumnemu osebnemu nadbitju kot bogu, so neplodne in lahko nardijo samo še večjo zmedo v možganih...

Babi2
16.01.2010, 14:24
Jaz sem kristjan in takšnega boga ki je ljubosumen, intervenističen ali kako osebno nadbitje ne sprejemam kot boga. Krščani so (smo) glede predstave boga močno zavedeni s strani cerkve

Očitno se uvrščaš v rubriko "kristjan" le še zato, ker so te nekoč krstili v neki cerkvi;). Tvoje razmišljanje je namreč daleč stran od uradnega krščanstva, pa tudi tistega, ki bi si ga vsak sam razlagal na podlagi biblije. Namreč, v bibliji bog (torej judovski Jahweh, oz. Jahve, oz. Jehova) samega sebe večkrat označuje kot maščevalnega, ljubosumnega itd., torej je nemogoče, da bi nekdo, ki trdi, da njegova vera temelji na bibliji, zanikal te lastnosti boga. V nasprotnem primeru bi najbrž veljalo, da bog laže.:dontknow:

ddaniji
17.01.2010, 13:48
Očitno se uvrščaš v rubriko "kristjan" le še zato, ker so te nekoč krstili v neki cerkvi;). Tvoje razmišljanje je namreč daleč stran od uradnega krščanstva, pa tudi tistega, ki bi si ga vsak sam razlagal na podlagi biblije. Namreč, v bibliji bog (torej judovski Jahweh, oz. Jahve, oz. Jehova) samega sebe večkrat označuje kot maščevalnega, ljubosumnega itd., torej je nemogoče, da bi nekdo, ki trdi, da njegova vera temelji na bibliji, zanikal te lastnosti boga. V nasprotnem primeru bi najbrž veljalo, da bog laže.:dontknow:

Ja res je .. Nisem pomislil. Nekoč so me pač krstili in sem tako v rubriki "kristjan" Razmišljam pa drugače. In nikakor ne kot je " uradno Krščansko"
Sprejemam tista zdrava učenja in nauke vseh verstev in religij, pa nobeni ne pripadam. Mislim da bi se povsod po svetu morali že od malega ljudje izobražat in učit nauke iz vseh religij in verstev, .. Tako bi imeli večji uvid, poiskali bi tisto skupno zdravo jedro, ( človekove vrednote ) ki so v vsaki religiji. In ne bi se več bali eni drugih, ali gojili medsebojna sovraštva. Vojne okoli tega bi se tako končale.