Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Odpoved iz poslovnih razlogov

radib
26.01.2010, 20:36
Spoštovani Prosim če mi kdo lahko pove do čega sem opravičena po tej odpovedi.
Odpoved iz poslovnih razlogov mislim podati jaz,ker mi moja direktorica ni v preteklem letu izplačala letnega regresa nagrade ob 30 letnici delovne dobe in
pa 3 plač.Trenutno sem doma po nalogu direktorice ki mi je napisla da bom ob
potrebi po delavcu obveščena pisno.Firma trenutno še ni v stečaju čeprav vem
da je zelo velik dolžnik.Ali mislite da je to dobra poteza ali ne. Najlepše se vam zahvaljujem za vaše nasvete Lep pozdrav

spartan
28.01.2010, 22:06
Predvidevam da si zaposlena za nedoločen čas.

Obstaja več načinov za prekinitev delovnega razmerja; ob npr. redni prekinitvi delovnega razmerja ima delavec določen odpovedni rok, kateri je definiran ali po kolektivni pogodbi dejavnosti ali v skladu z določili individualno sklenjene pogodbe. Odpovedni rok se lahko tudi sporazumno skrajša po dogovoru med delodajalcem in delojemalcem.

Delavec ima tudi pravico do izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Kot že ime pove, gre za izredne okoliščine oz. izredne razloge za odpoved pogodbe.

Odpovedi iz poslovnih razlogov se poslužujejo delodajalci. Tovrstna odpoved seveda mora biti pisno podkrepljena s tehtnimi argumenti (vzroki morajo biti resni, utemeljeni in kot takšni onemogočajo nadaljnjo zaposlitev delavca), saj se po zakonu predvideva da je delavec napram delodajalcu v podrejenem položaju. Gre za zakonsko varovalko, ki preprečuje "samovoljo" delodajalca; zakon namreč delavca ščiti. Delavec ima po prejemu odpovedi iz poslovnih razlogov pravico do pritožbe, naknadno se dejstva predočijo na delovnem razsodišču, ki v pristojni zadevi tudi odloči.

Potem so tukaj po zakonu definirani tudi primeri kdaj je delavec upravičen do odpravnine ter kdaj za prejemanje nadomestila za čas brezposelnosti. Nadomestilo je seveda zelo pomembno, saj omogoča delavcu finančne prihodke na redni osnovi s katerimi se preživlja med časom iskanja druge zaposlitve. Kaj je tukaj pomembno vedeti; v kolikor je vzrok za prekinitev delovnega razmerja na strani delavca, le-ta ni upravičen do prejemanja nadomestila za čas brezposelnosti.

Kakorkoli že, zgoraj opisano je moje laično mnenje...vsekakor predlagam posvet s svetovalcem/svetovalko na območnem Inšpektoratu za delo (odvisno pod katero območje spada sedež delodajalca....Maribor, Celje, Ljubljana...itd) za tvoj konkreten primer. Iz posveta boš pridobila natančno katere so tvoje pravice preden ukrepaš.

Upam da sem kaj pomagal...

samdoma
23.01.2011, 20:32
Spoštovani Prosim če mi kdo lahko pove do čega sem opravičena po tej odpovedi.
Odpoved iz poslovnih razlogov mislim podati jaz,ker mi moja direktorica ni v preteklem letu izplačala letnega regresa nagrade ob 30 letnici delovne dobe in
pa 3 plač.Trenutno sem doma po nalogu direktorice ki mi je napisla da bom ob
potrebi po delavcu obveščena pisno.Firma trenutno še ni v stečaju čeprav vem
da je zelo velik dolžnik.Ali mislite da je to dobra poteza ali ne. Najlepše se vam zahvaljujem za vaše nasvete Lep pozdrav

a je to bil Vegrad ali STC? :nonono: