Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Telekom in GPON

neomusic
10.06.2016, 04:05
A veste ce ima telekom na svojem gpon ftth omrezju kaksne omejitve?
Ali je kdo na gpon ftth in mi lahko iz prve roke pove kako delujejo zadeve?

lp

janezpesec1
11.06.2016, 17:22
Zaenkrat je vse ok. Po par hitrih testih TV ne odzira pasovne sirine, za kaj vec se ni bilo casa. Dodatno dobis ONT skatlico znamke Huawei. Kaksne hitrosti ponujajo ne vem, zaenkrat mi je ok 100/20.

neomusic
12.06.2016, 15:44
Aha super, hvala za odgovor. Nam pridejo priklopit 100/20 na gpon. :)

janezpesec1
14.06.2016, 17:27
Tale Huawei skatlica je sodec po specifikacijah dovolj zmogljiva da bi prebavila 1Gbit hitrost: http://m.huawei.com/enmobile/enterprise/products/network/access/pon-one/hw-371844.htm

Po mojih informacijah Telekom uporablja 1:64 shemo (64 prikljuckov na vrvici).

neomusic
16.06.2016, 09:27
aha, iz te skatljice pa potem v innboxa ? 1:64 uf... upam da so dobro preracunali ker to je pa kar...

janezpesec1
16.06.2016, 17:30
Ja, iz te skatlice gre ethernet v Innboxa.

neomusic
17.06.2016, 12:34
Aha, cool. Saj bom videl v pondeljek. Skoda le da to negre resiti z sfp modulom. Da treba se eno skatljico ...

krepki
19.06.2016, 15:02
Se opravičujem ker motim vajino debato ampak zanima me ali ta vajin GPON pomeni kaj drugega,kot gigabitno optično omrežje.

Ker recimo moja centrala je nadgrajena na gigabitno optično omrežje in dokler sem imel naročeno hitrost 100/20 mi je tv odžiral pasovno širino,to pa zato ker nisem bil priklopljen na gigabitni modul v centrali.

Ko sem hitrost spremenil v 200/40 so me preklopili na gigabitni port z tem da so mi na modemu innboxs v60u menjali sfp modul in ne potrebujem nobene druge škatlice.

Če zadeva ni enaka vajini debati se opravičujem.
lp

neomusic
19.06.2016, 16:11
To je razlika v tehnologiji, ti imas verjetno p2p optiko ko iz centrale pride vlakno do tebe.

Pri gpon = gigabitno pasivno opticno omrezje pa se eno vlakno deli med 8, 12,24,32,64 vse do 128 uporabnikov. Pasovna sirina pri gpon je 2,4Gbita dol in nekje 1,4Gbita gor kar se deli med uporabnike.

Vmes je pasivni delilnik ki eno vlakno razdeli ( ponavadi v jasku ob cesti, na x uporabnikov).

dodatno skatlico huawei rabimo ker opticno vlakno iz razdelilnika pride v njo in od tam naprej ethernet po hisi. Ta skatljica je za nas to kar je zate sfp modul.

Pac pri gponu imajo tako reseno, to dugace vse super spila.

Kaksne so pa omejitve pa ve telekom a oni to ocitno se neradi razglabljajo.Saj so se pred leti govorili da gpon ni tehnologija prihodnosti.

nacelma res ne, wdm pon pa je, ko vsaj uporabnik dobi svojo pasovno sirino po vlaknu in je kot bi imel svojo vlakno ;)

Poblem gpona je da ce mas delijo na 64 uporabnikov na vlakno in bi vsi 64 napolno uploadali ali downloadali nam pade hitrost, mogoce ravno zato telekom ulpload na optiki ne dvigne visje od 40mbit.

neomusic
19.06.2016, 16:13
Aja, gpon dugace se po svetu zelo uveljavlja, slovenija je z p2p optiko dejansko ena redkih za gospodinjstva.

Ocitno je pac telekom uvidel da bo gpon z nadgradnjami v prihodnosti dovolj za uporabnika v gospodinjstvu. In sam verjamem da bo. Pa cenjsi je za izgradnjo.

Ošo omrežja so zgrajena ta novejša po gpon načinu recimo, sedaj pa kot vidimo gradi tudi telekom svoje lastno omržje v gpon tehnologiji.

neomusic
19.06.2016, 16:15
Pačglede na trenutne omejitve gpona se sam sprasujem ker telekom ne oglasuje optike kot gpon varijante in normalne... kaj bi se zgodilomce bi kar nkaj uporabnikov ki si delijo vlakno si narocilo 1Gbit hitrosti. :)

no mogoce pa komaj takrat povedo da negre. dotakrat je pa to skrivnost.

neomusic
19.06.2016, 16:23
http://neonet.si/public_html/stuff/IMG_1320.JPG

krepki
19.06.2016, 17:10
Aha hvala za razlago zdaj razumem kaj je GPON.

g33k
19.06.2016, 19:28
Izvedljivo, če ga ne bodo začeli sračkati z asimetričnimi GPONI. To ti je optični EMX, ker ko gredo optični kabli po zraku, je treba imeti čim tanjši kabel. Oziroma ko ga veter oziroma padlo drevo pretrga, da je čim hitrejše popravilo.

Beri: Civilna Iniciativa Kras - Namesto vkopa v tla pajčevine kablov v zraku (http://civilnainiciativakras.com/node/1325)
http://imageshack.us/scaled/landing/13/e9lk.jpg
(glej optični spojki v zraku; slika GPON iz ZDA)

V OŠO Južna Primorska je FMC naredil GPON. Tam si 32+ uporabnikov multipleksira skupaj 2.4 Gbps DL / 1.2 Gbps UL. In to bodo imeli še čez 10+ let, ker je nadgradnja omrežja v domeni izvajalca/občine, ker je to zapečeno v fizično topologijo PtMP (point-to-multipoint oz. točka-več točk). Pozabi na razvezavo lokalne zanke (LLU, RUO) v "odprtem" omrežju. Pozabi na necenovno konkurenco v smislu kvalitete - da si pri ponudniku, ki ima boljšo opremo oziroma hitreje odpravi napake na svoji aktivni opremi. Čeprav gresta do podjetij kao dve vlakni, pozabi na reduncanco, ker gre vse preko iste aktivne opreme.

Ne moreš nadgraditi aktivne opreme samo tistim, ki so pripravljeni plačati za višji paket, ampak za vseh 32+ vezanih na eno vlakno. Ne moreš prevezati samo vlaken do tistih naročnikov na novo opremo, ker gre povezava do njih preko MUXA.

Pasivna omrežja niso tehnološko nevtralna in niso "future-proof". Že danes lahko preko enega vlakna prenašaš to:

Če nadgradiš 10Gbit ethernet na novejši 100Gbit pa lahko preko enega single-mode vlakna prenašaš 16Tbit/s, tj. 16.000 Gbps/s. Pri takih hitrostih, hvala lepa za 2/1 GPON EMX, ki si ga deli 32+ uporabnikov...

Glejte, kakšno poročilo ima na svoji spletni strani objavljen Cisco - http://www.cisco.com/web/strategy/docs/gov/gpon_paper.pdf

RECITE NE GPON V OŠO! RECITE NE OPTIČNEMU EMX!

Vedno ko ste omenja GPON se spomnim tega posta. Upam da tole ne bo postala praksa in bodo v prihodnosti gradili samo GPON.

neomusic
19.06.2016, 19:57
To bo postala praksa, oz. ze je. Saj pri nas je nanovo zgrajena telekom optika in je gpon.

Ampak gpon se lahko nadgradi in se tudi bo, ko bo potreba v xgpon 10gbit simetricno oz. wdm pon kjer dobis svojo frekvenco in bo kot da imas svojo vlakno. ampak zanekrat se to ni potrebno. ko pa bo pa bo to enostavna nadgradnja.

trenutno je za gospodinjsko uporabo wdm pon se predrag.

wdm se pa uporablja ze za razlikovanja upstream pa donstream prometa v telekom single fiber ftth.

tako da na podlagi wdm po prihodnost gpon grajena.

zelo mozno da se uporabnik ki imate lasten fiber boste preklopili na gpon ce bo to operaterju lazje. ker je manj aktivne opreme.

so ze porocali o ošo omrežjih kjer somiz p2p sli na p2mp oz. gpon.

tudi sam bi raje v tem trenutnku p2p ampak dokler deluje hitrost ki mi zadosca me recimo ne briga.... glavn da vse deluje.

problem bi mi recimo nastal ce bi zelel nadragiti hitrost na dosti visjo in bi mi rekli da negre....

koble
21.06.2016, 11:31
Lp mene pa zanima ali to kaj pove ali je naša optika na p2p omrežju .
Tukaj je neki modul ko ve priklopljen v modem .
Smo pa na ošo omrežju .
https://www.dropbox.com/sc/wy0j134imapmph7/AADhT92VpAD1suJb74Bmy0vHa

neomusic
21.06.2016, 12:46
Lp mene pa zanima ali to kaj pove ali je naša optika na p2p omrežju .
Tukaj je neki modul ko ve priklopljen v modem .
Smo pa na ošo omrežju .
https://www.dropbox.com/sc/wy0j134imapmph7/AADhT92VpAD1suJb74Bmy0vHa

sfp je lahko za gpon ali p2p. tako da nevem :)

koble
21.06.2016, 12:59
sfp je lahko za gpon ali p2p. tako da nevem :)

Kje se pa to vidi če je p2p .:)

asterix
21.06.2016, 13:52
Kje se pa to vidi če je p2p .:)

To je P2P sfp.

lp

janezpesec1
22.06.2016, 17:36
Danes sem odkril prvo tezavo. Ob obremenjeni povezavi (torrent) se pojavljajo motnje v TV sliki. Tezava je se bolj ocitna ob gledanju HD programov. Ocitno je GPON firmware (6.1.233-3.25) na Innboxu se v zacetni fazi.

asterix
23.06.2016, 08:05
Danes sem odkril prvo tezavo. Ob obremenjeni povezavi (torrent) se pojavljajo motnje v TV sliki. Tezava je se bolj ocitna ob gledanju HD programov. Ocitno je GPON firmware (6.1.233-3.25) na Innboxu se v zacetni fazi.

Kakšno hitrost interneta imaš naročeno? Ali je bil torrent PC na kablu ali wifi?
Koliko hkratnih TV-jev si gledal?

lp

bond008
23.06.2016, 15:52
na našem modemu je ista verzija fw. a to pomeni da smo na GPON-u ?

janezpesec1
23.06.2016, 17:46
Na to vprasanje ti ne znam odgovoriti. Po mojih informacijah Telekom GPON napeljuje od letosnjega leta dalje. Telekomov tehnik je Innbox V60 prinesel v skatli na kateri pise GPON SW 233.

janezpesec1
23.06.2016, 17:47
Kakšno hitrost interneta imaš naročeno? Ali je bil torrent PC na kablu ali wifi?
Koliko hkratnih TV-jev si gledal?

Osnovno hitrost na optiki v paketu Top Trio C, 100/20 Mbit/s. Vse je povezano preko kablov. Vklopljena sta bila dva TVja.

asterix
24.06.2016, 08:20
na našem modemu je ista verzija fw. a to pomeni da smo na GPON-u ?

SW verzija je enaka ne glede na uplink tehnologijo.
Če si na P2P ti pride optika direktno na modem oz. na SFP, ki je v modemu.
Če si pa na GPON tehnologiji je pa pred modemom še ena Huawei škatla na kateri se zaključi optika. Nato pa gre iz te škatle ethernet kabel do Innbox modema.

lp

asterix
24.06.2016, 08:24
Osnovno hitrost na optiki v paketu Top Trio C, 100/20 Mbit/s. Vse je povezano preko kablov. Vklopljena sta bila dva TVja.

Zanimivo. Tudi če dam vleči 30 torrentov hkrati in gre hitrost na polno se mi ta težava ne pojavi. Ali lahko ta problem ponoviš? Se ti vedno pojavi, ko daš vlečt torrente?

lp

jonesy
24.06.2016, 11:45
Kakšno število connectionov imaš? je še kater drug pc v omrežju, ki poganja torrente? probaj omejit connectione na cca 100 in malo spremljaj

neomusic
24.06.2016, 14:04
sam sem sprobal 3x tv hd program in speedtest je pokazal 100/40 kar je tudi narocena hitrost. imamo gpon.

janezpesec1
24.06.2016, 17:29
Zanimivo. Tudi če dam vleči 30 torrentov hkrati in gre hitrost na polno se mi ta težava ne pojavi. Ali lahko ta problem ponoviš? Se ti vedno pojavi, ko daš vlečt torrente?

Danes sem malo testiral z Debian torrenti pa se ni ponovilo. Je pa res da uploada prakticno ni bilo, za razliko od zadnjic. Bom videl kako bo v prihodnje, se posebej bom pozoren ce bo obremenjen download in upload hkrati.

bond008
24.06.2016, 19:30
na steni je tale škatla

http://shrani.si/t/3C/WB/CTNAqCI/img20160624193346.jpg (http://shrani.si/?3C/WB/CTNAqCI/img20160624193346.jpg)

neomusic
25.06.2016, 10:00
na steni je tale škatla

http://shrani.si/t/3C/WB/CTNAqCI/img20160624193346.jpg (http://shrani.si/?3C/WB/CTNAqCI/img20160624193346.jpg)

to je le opticna doza. to imamo na gpon tudi, le da prinas iz te doze gre optikav huawei skatlico in iz nje potem utp kabl v innboxa ;)

koble
26.06.2016, 05:39
Jas mam tudi tezavo da nam štetka slika ko vlečeš kaj dol preko torentov na polno. So prišli modem zamenjati pa je bilo malenkost bolje . Priklopili bi na 1 gb port na centrali pa bi bil problem rešen no za današnje časi bi lahko ze na 10gb .

080 Tehnična pomoč
26.06.2016, 11:15
Najverjetneje je težava v številu hkratnih povezav in ne v hitrostih prenosa, kot je bilo omenjeno malo višje. Predlagam, da v klientu omejite maksimalno število povezav (globalno, ne za posamičen torrent) in preverite. Ugotovitve lahko, skupaj z naročniškimi podatki, sporočite na ZS. Hvala.

Lep pozdrav,
Marko

AndraZK
01.07.2016, 11:46
Kot zanimivost prilagam 3 oglasne letake od Iskratela namenjene ISPjem na tematiko P2P vs GPON. Notri je tudi seznam modemov in kateri so za kater protokol:
https://drive.google.com/file/d/0B53ZA2hsJgt-X1g5NG9NQ05EcFk/view?usp=sharing

index
05.08.2016, 14:31
Naletel na zanimivo debato.
v glavnem pri meni pa je štala odkar sem šel na novi paket C, prej od leta 2008 nobene panike pri ničemer, sedaj so mi rekli da mi bodo prinesli nov modem, sem povedal da ga ne rabim ker tale moj črni mislim da je bil prospero dela v nulo,ampak ne, so vztrajali in sedaj je težava da če kaj dol vlačim slika kocka, pa ne na Hd ampak pri vseh programih,ko kličem tehnično pomoč in jim povem da ne dosegam 100/20 ampak ponavadi 89 do 91 mi rečejo da saj pa v pogodbi piše DO 100 to pomeni šuti i trpi, če gledam programe za nazaj večinoma kocka, box dobil novi iz servisa se je že prvi dan resetiral dvakrat in tako ponavadi vsaj dvakrat na teden, itd., pa meša se mi že od vsega, mi je sploh žal da sem šel na ta butasti C paket, lepo bi ostal na 20/20 pa bi bil mir pa nobenih težav, če je bil kdo na PC, drugi pa gledal TV, jaz revež pa mislo da sem boga za j.... prijel ker mam 100 linijo zdaj ki mi dela večje težave kot pa prej. Mogoče pa narobe razmišljam in mi telekom narekuje kolko lahko dol vlačim pa da si ne znam torrent odjemalca nastavit ker če je zadeva lahko hitreje doli pač neš tv gledo ali obratno. Jep mislim da je tak. Takoj leto gledat če imam mogoče optiko na gpon ker bo to razlog sigurno da mi sedaj tv kocka pri uporabi računalnika ker prej sem imel linijo do plafona zabasano pa sta dve tv delali brez problema, ampak ne, nimam gpon tak da mi je tudi ta lastna tolažba šla u k..... Leta 2008 pa bil tak ponosen ker imam optiko da sem celo kabelskega ponudnika kar odjavo :d
Mejte se pa čim manj neviht vam želim vsem

080 Tehnična pomoč
05.08.2016, 16:23
Pozdravljeni,

prosim, da na ZS sporočite svoje uporabniško ime storitev SiOL in kontaktno številko, če jo bomo rabili.

Hvala.

Lep pozdrav,
Marko

petercek
25.08.2016, 15:54
@Marko
Mene pa bolj kot ne iz firbca zanima kakšna bodo na novo zgrajena omrežja (ki se zdaj gradijo). Konkretno Podkraj-Hrušica (col)

hvala

neomusic
10.09.2016, 22:26
Pomoje je vec ali manj 99% novega GPON.

veso266
06.10.2016, 16:48
pa je možno iz GPON optike direktno na p2p optiko in če ni zakaj ni? (a je treba kaj doplačat al je treba plačat da ti kabel v hišo spravijo?)

janezpesec1
06.10.2016, 18:00
Najprej si vsaj preberi kaj je GPON. Pri nas ni bilo potrebni nic doplacati.

veso266
06.10.2016, 18:20
GPON je da po enem kablu gre več povezal p2p je da ti kabel direktno pride v hišo

samo zanima me koga je treba poklicat (če že imaš GPON) da ti to spremenijo?

asterix
07.10.2016, 14:45
GPON je da po enem kablu gre več povezal p2p je da ti kabel direktno pride v hišo

samo zanima me koga je treba poklicat (če že imaš GPON) da ti to spremenijo?

Saj pri GPON-u ti pride tudi optični kabel direktno v bajto. Kaj pa je problem pri GPON-u, da bi ga ti menjal?

donpaulo
07.10.2016, 14:53
Kaj pa manjka GPON-u? Izgradnja GPON optike je na stroške Telekoma Slovenije. Večinoma je nova optika, ki se gradi vse GPON. Če se motim, naj me pa kdo od tehnikov popravi.

veso266
08.10.2016, 10:45
zato ker je na GPON 2G/1G kar pomeni da imam omejitve na p2p pa takih omejitev ni

PS: pa še rad bi se znebil Huawei pretvornika in kabel utaknil direktno v mini GBIC modul v mikrotiku

@janezpesec1 je rekel da njim iz menjave iz GPON do p2p ni bilo treba nič plačat:
Najprej si vsaj preberi kaj je GPON. Pri nas ni bilo potrebni nic doplacati.

zato me zanima koga kontaktirat za menjavo

asterix
08.10.2016, 11:28
zato ker je na GPON 2G/1G kar pomeni da imam omejitve na p2p pa takih omejitev ni

PS: pa še rad bi se znebil Huawei pretvornika in kabel utaknil direktno v mini GBIC modul v mikrotiku

@janezpesec1 je rekel da njim iz menjave iz GPON do p2p ni bilo treba nič plačat:

zato me zanima koga kontaktirat za menjavo

Tudi pri P2P so podobne omejitve o skupni pasovni širini na uplinku dslama tako, da ne profitiras kaj dosti.

Menjava tehnologije ni možna v kolikor je grajena GPON mreža ker gre za čisto drugačen način gradnje in polaganja optičnih kablov in po teh vlaknih ni mogoče vozit P2P.

Lp

janezpesec1
08.10.2016, 17:54

Jaz tega nisem napisal. Moj odgovor se ja nanasal na tole:

(a je treba kaj doplačat al je treba plačat da ti kabel v hišo spravijo?)

Da ti bo Telekom menjal iz GPON na P2P lahko samo sanjas.

Deflektor
09.10.2016, 12:20
Če med centralo in GPON opremo, ki deli pasovno širino na več naročnikov ni prostih optičnih vlaken pač ni možnosti direktnega priklopa. Mi pa ni jasno koliko mora biti dražji optični kabel z npr. 400 vlakni od te opreme, da se ne splača priklapljati naročnikov direktno na P2P optiko.
Razen če uporabljajo obstoječe kapacitete kablov in ne vlačijo novih, potem je GPON smiseln.

janezpesec1
09.10.2016, 17:34
Ni stvar v samem kablu pac pa v opremi. Le-ta je v primeru GPON neprimerno cenejsa.

neomusic
12.10.2016, 16:57
ti kar uporabljaj gpon. verjemi da ti bo vedno dovolj! tehnologija pri gpon pa se tudi spreminja in neboš nikoli prikrajšan proti p2p.

bodi vesel da imaš optiko.

imamo gpon doma. 3tv na hd pa net še vedno laufa 100/40. tako da pripomb nimam.

neomusic
08.12.2016, 13:10
Mene zanima ena zadeva, če bo vedel kateri od siolovcev tu odgovoriti.

Recimo da na gpon omrežju naročim 1G/40 hitrosto :) A mi pridete zamenjat to huawei skatljico katero podpira samo GPON in ne tudi 10GPON ki bi v tem primeru bil primeren zame. ?

Ker če mi date samo višjo hitrost na GPON tehnolgiji bo to ozko grlo pri 2,4Gbit donwstream za X uporabnikov ki jih omogoča navaden GPON.

Torej v primeru, da naročim jaz in še kdo drug to hitrost bi morali podpirati tudi 10GPON tehnologijo, pa nevem če jo. To me zanima pred naročilom.

:) hvala!

080 Tehnična pomoč
08.12.2016, 19:01
Pozdravljeni,
na GPON optiki je možno naročiti paket hitrosti do 1G/40, vendar trenutno opreme ne bi menjali, ker je trenutno v uporabi le tehnologija GPON. Ko se bo pa omrežje nadgradilo na 10GPON, se bo pa menjala tudi škatljica.

Lp, Pavel

neomusic
11.12.2016, 17:17
aha, razumem.

hvala:)

Boy2380
31.01.2017, 16:36
Kako je s konkurenco, ali je FTTH tudi pri konkurenci GPON?

neomusic
03.02.2017, 10:11
Večinoma se dandanes gradi GPON povsod, vsaj za telemach vem in manjše ponudnike da tako delajo. Že v preteklosti ko sta t2 in telekom pri nas vklekla p2p optiko je drugje bila praksa gpon. Ampak naši v tej mali sloveniji, so se pač malo zakalkulirali.

Rezidentalni dostop do ftth se bolj splača z gpon. Sedaj se lahko oglasijo vsi zagovorniki p2p itd... ampak dejstvo je da gpon tehnologija za rezident dostop je najboljša. In glede hitrosti na gpon in skrbi da ni future proof si poglejdte WDM PON na spletu, ker se pripravljajo nove tehnologije, ki bodo uporabne v prihodnosti.

P2P pa je super zadeva za podjetja itd....

Torej za navadnega uporabnika je važno da je ftth, nima veze ali je gpon. Saj to je to. Ampak ljudje se radi kregajo o stvareh katere ne razumejo. :)

koble
03.02.2017, 16:44
Ja samo sramota hitrosti do 100mb bi mogla bit zastonj kaj sele da je maksimum vecinoma . Za kaj vec pa placat .

g33k
03.02.2017, 17:05
Zastonj je rekel. :d

neomusic
04.02.2017, 17:34
Ja samo sramota hitrosti do 100mb bi mogla bit zastonj kaj sele da je maksimum vecinoma . Za kaj vec pa placat .

saj lahko imaš 1Gb/40Mb

veso266
05.02.2017, 12:48
@koble ima prav hitrost 100/20 bi bila zastonj če bi hotel 1G/40 pa dodatno plačat (google fiber ima tudi podobno (on ima 50/10 zastonj se mi zdi)

neomusic
05.02.2017, 13:14
Aja na način kot google fiber. Nevem, meni je v redu trenutno kot je. Le upload me moti.!

Clancy
05.03.2017, 19:32
Na Telekomovo optiko smo priklopljeni od novembra 2007. V hišo so napeljana tri vlakna: data, RF overlay (DVB-C), eno vlakno pa je prosto. Čemu je torej eno vlakno prosto? Očitno se takrat ni šparalo.
Ali je pri GPON samo eno vlakno napeljano v hišo? Kako je potem z DVB-C, ker je sedaj eno vlakno za DVB-C posebej?

Sem pred časom hotel izkoristiti eno od ugodnih akcij pri Telemachu, vendar so ugodnejši paketi možni le v primeru GPON-a, katerega pa jaz nimam. Paketi, ki so možni, pa so zame nezanimivi, oziroma niso konkurenčni telekomovim.
Ne razumem v čem je torej finta, da je za ugodnejše pakete potreben GPON?

g33k
05.03.2017, 19:40
Kolikor je meni poznano naročniki na GPON omrežju dobijo napeljano samo eno vlakno, ki se potem uporabi za internet/iptv. Kabelska televizija na GPON omrežju Telekoma Slovenije ni mogoča. Kar se pa tiče ugodnosti pri Telemachu, bo še najboljše če se obrneš direktno na njih.

Clancy
05.03.2017, 20:35
Tisti, ki imamo p2p in DVB-C na dodatnem vlaknu, pač imamo, na novo priklopljeni, pa te možnosti ne bodo imeli. Zato pa Telekom več ne razvija CATV, oziroma ne nadgrajuje programske sheme.
Kako dolgo pa bomo ostali na p2p? Je v planu nadgradnja na GPON? Potem bomo ostali brez dveh vlaken in posledično brez kabelske.

g33k
05.03.2017, 21:39
Tudi na GPON omrežju je možno imeti CATV, samo pač Telekom tega ne omogoča.

telex
07.03.2017, 12:20
Kako dolgo pa bomo ostali na p2p? Je v planu nadgradnja na GPON? Potem bomo ostali brez dveh vlaken in posledično brez kabelske.
Nadgradnja na GPON:dontknow::dontknow::nonono::nonono:

veso266
07.03.2017, 21:18
Tisti, ki imamo p2p in DVB-C na dodatnem vlaknu, pač imamo, na novo priklopljeni, pa te možnosti ne bodo imeli. Zato pa Telekom več ne razvija CATV, oziroma ne nadgrajuje programske sheme.

nadgradnja?? to je zame bolj odgradnja (downgrade) če bi se lel dalo nekako zmenit da bi dobil iz GPON P2P potem bi bilo super saj če si je že treba vodo in elektriko delit zakaj bi si mogel delit še internet (no saj tud na p2p so omejitve sam tam je le SFP modul, pri GPON pa ga telekom ne ponuja (če kupiš tujega ga pa ne moreš priklopit na GPON zaradi Vendor Serial Numberja)

g33k
08.03.2017, 19:50
Če so pametni se bojo čimprej znebili ONTjev.

neomusic
09.03.2017, 19:42
Ont mene sploh ne moti, kajti prepusca 1Gb in deluje cist ok. je pa
meni tehnik ob priklopu rekel da je cisco sfp al spf al kako ze vtic predrag. In zato uporabljajo huawei ont na gponu.

madpanter
20.03.2017, 18:53
Ali kdo mogoče ve če na GPON laufa multicast za iptv promet? Imam namreč svoj android stb in se mi neda kupovat boxa samo zardi tega...

Lp

neomusic
20.03.2017, 21:19
Ali kdo mogoče ve če na GPON laufa multicast za iptv promet? Imam namreč svoj android stb in se mi neda kupovat boxa samo zardi tega...

Lp

seveda. siol tv je multicast kot na p2p optiki.

glejte to je ftth in ta ftth bonza rezindete v prihodnosti edino kar bo telekom gradil. deluje vse kot na p2p optiki! :)

madpanter
20.03.2017, 21:32
Ok super malo sem cvikal da ni tko kokr pri t-2 na BRO ker preko hls laufa.

g33k
14.04.2017, 21:31
Ali se na GPON omrežju prenos za TV odšteva od naročene hitrosti?

borgy001
15.04.2017, 13:04
ne, doma ime 3 tv v HD in je še vedno 100/20..

nescafe
07.06.2017, 21:18
Ali je na GPON omejitev hitrosti na 100/20 ali imaš lahko tudi višje hitrosti? Ali je GPON identičen kot OŠO ali gre za različni tehnologiji?

Hvala.

Deflektor
07.06.2017, 22:05
GPON in OŠO sama po sebi nimata dosti skupnega. GPON je način vezave optičnega omrežja (več uporabnikov na istem vlaknu), OŠO je pa preprosto z EU sredstvi podprto omrežje z možnostjo izbire operaterja na račun višje cene storitev. Zgrajeno je lahko (glede na to kar preberem na internetu) kot P2P optika (edini OŠO, ki sem ga srečal v praksi) ali kot GPON optika.

asterix
08.06.2017, 07:30
Ali je na GPON omejitev hitrosti na 100/20 ali imaš lahko tudi višje hitrosti? Ali je GPON identičen kot OŠO ali gre za različni tehnologiji?

Hvala.

Lahko imaš tudi večje hitrosti.

lp

080 Tehnična pomoč
09.06.2017, 14:27
Deflektor je povsem točno opisal zadevo.

Lp Mitja

JoTu
17.07.2017, 21:47
Pišete, da je na enem vlaknu več uporabnikov. Glede na to, da zadeve ne poznam, me zanima, kako to medsebojno vpliva. Recimo če imava oba 100/40 in oba na polno obremenjujeva povezavo. Kaj se dogaja z TV in internetom? Zadeva je postala zanimiva, ker se tudi pri nas odpira možnost priklopa na optiko. Sedaj imam hitrost 40/10, katero tudi dejansko dosegam, seveda če ne gledam TV. Spremljam pa v glavnem HD programe. Potem hitrost pade, kar je razumljivo. Higtrost 32/8.

janezpesec1
18.07.2017, 17:28
Nic ne vpliva. Skupna pasovna sirina vlakna je 2.488 Gb/s k tebi in 1.244 Gbp/s od tebe.

JoTu
18.07.2017, 17:38
Kako pa sploh poteka priklop v bloku? Blok ima 19 stanovanj. Optični kabel je že potegnjen in je viden v kleti. Do tu je zaenkrat narejeno.

g33k
18.07.2017, 19:35
Verjetno se v kleti postavi omara iz katere gre potem do vsakega stanovanja svoj kabel.

krepki
19.07.2017, 17:48
Kako pa sploh poteka priklop v bloku? Blok ima 19 stanovanj. Optični kabel je že potegnjen in je viden v kleti. Do tu je zaenkrat narejeno.

V kleti pride razdelilna omara in potem gre kabel naprej do vsakega stanovanja,pri nas so po hodniku napeljali plastične kanale in v kanale optično vlakno.