Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Evropska sredstva

eisenhower
10.08.2005, 08:41
Da bo tale sklop EU vseboval tudi kaj poučnega in vas vsaj malo informiral:), sem si zamislil tole temo, kot razpravo o možnostih financiranja vaših projektov, programov in investicij s sredstvi Evropske unije.

Če vas zanima karkoli o financiranju, vrstah pomočeh, spodbudah, programih, skladih in tako dalje, lahko povprašate tule.

Silent enim leges inter arma

Unlimited
10.08.2005, 11:46
Opiši, kakšna sredstva je Slovenija črpala do konca lanskega leta. Bajuk pravi, da pravega črpanja iz razpisov ni bilo, ampak samo tisto, kar je bilo že vnaprej zagotovljeno.

_____

Dovoljeno je nepooblaščeno presnemavati in objavljati!

eisenhower
10.08.2005, 12:08
On je govoril predvsem o sredstvih strukturnih skladov. Ostala sredstva (programi in pobude skupnosti, LIFE, Kultura 2000, Leonardo, Socrates in podobno) so se zaradi možnosti prijavljanja v preteklosti, ko še nismo bili polnopravni člani, črpala tako kot doslej.

S strukturnimi skladi pa so v lanskem letu naslednji problemu:
1. pozen vstop Slovenije v EU, glede na finančno perspektivo 2000 - 2006, kar pomeni, da morajo projekti biti zaključeni v kratkem času (večinoma do konca leta 2006 ali konca 2007), kar je v veliko primerih premalo.
2. nepripravljenost potencialnih prijaviteljev na pogoje razpisov za črpanje strukturnih skladov (od kompleksnejše vloge z velikim številom dokumentov, do naknadnega financiranja - po predložitvi računov in dokazil o plačilu z dvomesečnim zamikom)
3. zelo zakomplicirana slovenska zakonodaja oziroma pravila črpanja sredstev in dolgotrajni postopki od odobritve projekta do podpisa pogodbe o sofinanciranju

Seveda so vsi problemi prisotni še letos, vendar so se letos razpisi malo bolj prilagodili manjšim investicijam, kar pa ne velja za turizem in kmetijstvo.

Unlimited
10.08.2005, 12:34
Hvala za razlago. Očitno se Drnovškova in Ropova vlada nista zavedali, kaj čaka Slovenijo po vstopu v EU. Za zgled bi lahko imeli Irsko, ki je za namene črpanja sredstev zaposlila armado birokratov. Vprašujem se, ali Potočnik v EU sploh kaj dela ali samo drugim prikimava.

_____

eisenhower
10.08.2005, 12:42
Največji problem bivše strukture je bil v tem, da folku niso znal razložit, kako do sredstev pridet, ta vlada ni v tem pogledu nič boljša.

Irci so vstopili v EU v osemdesetih in imel so dvojno srečo, prvič sama EU še ni imela tako kompleksnih birokratskih zahtev do držav članic, kar se tiče črpanja njenih sredstev in drugič je bila velika prednost, da je vstopala v EU v času, ko je bila informacijska in visoka tehnološka proizvodnja v povojih.

Davor
26.08.2005, 13:54
quote:Originalna objava eisenhower

Največji problem bivše strukture je bil v tem, da folku niso znal razložit, kako do sredstev pridet, ta vlada ni v tem pogledu nič boljša.

Irci so vstopili v EU v osemdesetih in imel so dvojno srečo, prvič sama EU še ni imela tako kompleksnih birokratskih zahtev do držav članic, kar se tiče črpanja njenih sredstev in drugič je bila velika prednost, da je vstopala v EU v času, ko je bila informacijska in visoka tehnološka proizvodnja v povojih.

Nekaj bi dodal glede Irske. Irci so se črpanja lotili strogo centralizirano in z velikim številom kakovostnih poslovnih načrtov in idej. Poleg tega je imel vsak načrt še en backup, če prva verzija ni šla skozi.

Kako je pa pri nas s tem? Vsaka vas ima center za pospeševanje gospodarstva in 80% časa namenijo za usklajevanje s centrom iz druge vasi, poleg tega še noben klinac ni slišal za poslovni načrt, če ga pa že kako podjetje naroči ga pa ne razume. Vsaj meni so določena podjetja tako delovala.

Unlimited
18.09.2005, 23:15
quote:Originalna objava eisenhower

Bojda je bil razlog drugje: ustrahovani uradniki, ki si niso upali prevzeti odgovornosti za podpisovanje pogodb.

_____

klinx
30.09.2005, 14:16
Kje je potem mozno dobiti kaki seznam oz. razpis tem na katere bi se dalo prijaviti? Zanima me predvsem za IT.

10x&lp

eisenhower
30.09.2005, 16:21
obstaja kar nekaj naslovov, ti v ponedeljek dam povezave;)

kekez
14.12.2005, 21:03
Klinc. En praktičen primer, kot mi je razlagal pred kratkim znanec.
Prijavil se je s svojo firmo na razpis in celo uspel in dobil 100.000 EUR. Ne v kešu ampak mu plačujejo računa, ki jim jih je pošiljal.
Zdaj, na koncu leta grunta, kje bo dobil denar za plačilo davka na dobiček (majhna firma). Amortizacija nabavljenega bo trajala kar nekaj časa in mu gre večji del nabavljenega pač v dobiček.

Torej, EU ti da sredstva v posredni obliki, potem ti pa naša država pobere zajeten del kolača direktno "v kešu"?

eisenhower
15.12.2005, 06:21
Prijavil se je s svojo firmo na razpis in celo uspel in dobil 100.000 EUR. Ne v kešu ampak mu plačujejo računa, ki jim jih je pošiljal.
Zdaj, na koncu leta grunta, kje bo dobil denar za plačilo davka na dobiček (majhna firma). Amortizacija nabavljenega bo trajala kar nekaj časa in mu gre večji del nabavljenega pač v dobiček.

Torej, EU ti da sredstva v posredni obliki, potem ti pa naša država pobere zajeten del kolača direktno "v kešu"?

na to nisem nikoli pomislil, se bom pri bratrancu pozanimal, ko je dobu tut nekaj ednarja iz teh sredstev, pa ti bom lahko odgovoril

JCL
18.04.2006, 23:21

Fantje, ali obstajajo kje kakšna sredtsva za obnovo kulturnozgodovinskih spomenikov, ki jih država nima v svojem planu? Ne gre za bogvekakšna velika sredstva...:dontknow:

Arbiter_universale
03.05.2006, 06:13

Kako pa je prišlo do tega, da ima tako velik dobiček?:angel: :nonono: Izgleda, da je živel preko svojih zmožnosti.:D Ti poredni mali podjetniki. Rajši bi dal roko na roštilj, kot pa pošteno plačal računovodjo.

kekez
03.05.2006, 06:53
Kako pa je prišlo do tega, da ima tako velik dobiček?:angel: :nonono: Izgleda, da je živel preko svojih zmožnosti.:D Ti poredni mali podjetniki. Rajši bi dal roko na roštilj, kot pa pošteno plačal računovodjo.
Logično. Za evropski denar je nakupil sredstva, ki se bodo amortizirala do 10 let.
Pomeni, da gre v prvem letu za amortizacijo največ desetino, ostalo pa zaenkrat v dobiček. ;)

p4tri0t
04.05.2006, 09:46
Jst bi se tut vkluču v financiranje EU sj se neb poznal če bi mi nakazal kake pol miljona evrov vse bi slo v dobre namene:D:D kje se lahk pravim?

dino333
27.07.2006, 08:56
Ja tko je pac bo mogu najdt ksno fermo za podporo da ne propade:2thumbs: :2thumbs:

h4x0r
14.09.2006, 07:55
Živjo,
Mene zanima, če kdo ve, ali se da od Evrope "načrpati" kakšna sredstva za razvoj športa ?
Vsak nasvet je dobrodošel ... pa kak link tudi;)

Hvala..
Alex

eisenhower
14.09.2006, 09:00
Živjo,
Mene zanima, če kdo ve, ali se da od Evrope "načrpati" kakšna sredstva za razvoj športa ?
Vsak nasvet je dobrodošel ... pa kak link tudi;)

Hvala..
Alex

Za šport še nikoli nisem pripravljal projektov za sofinanciranje iz EU. Maš pa na tej strani (http://ec.europa.eu/sport/whatsup/index_en.html)zbrane vse tenderje, ki se tičejo športa. Vendar malo počakaj, da bodo znani novi programski okvirji za novo obdobje 2007 - 2013.

Pavlek
14.06.2007, 08:56
Veliko Velikih pojdetij dobi denar in veliko majhnih, sibkejskih podjetij dobi denar EU. Kar je v tej sliki zaskrbljujoce je naslednje: Velika podjetja bodo projekte speljala z ali brez EU sredstev. Ker pa so kapitalsko mocna razmisljajo takole: bolje da dobimo karkoli, kot pa nic. Velikim tudi ni problem angazirati eno osebu full time, da se ukvarja s pripravo EU projektov. Enostavno si to lahko privoscijo in to vzemajo kot nek manjsi riziko. Na drugi strani pa so majhna in mikro podjetja kot jih omenja kekez v svojem postu. Zanje je 100.000 EUR ogromen kapital, ki ga enostavno potrebujejo, drugace projekt pade v vodo. In taksna mikro podjetja si tezko privoscijo nekajkar je za velike precej neproblematicnoe "kot je davek od dobicka", kar majhno podjetje hitro zamaje na prag likvidnosti. Za majhna podjetja bi bilo potrebno veliko vec pomoci s starni drzave v smislu usmerjanja, pomoci,....

Potem pa je tu aramda Majhnih in Srednje Velikih podjetij, ki nekako zivijo in se jim enostavno ne da ukravjati z Evropskimi projekti, ker se jim zdi prezakomplicirano, tako nujno pa spet ne potrebujejo tega denarja, da bi bilo njihovo poslovanje ogrozeno. Hkrati pa se jim ne splaca vlagati casa in energije v nekaj, kar bo MORDA prineslo denar, ker taksnega rizika enostavno ne potrebujejo.

Tako vsaj jaz vidim situacijo v Sloveniji.

eisenhower
14.06.2007, 09:19
prav zaradi tega sem sam ustanovil podjetje, ki se ukvarja s pripravo razpisov za mala in srednja podjetja.

dejstvo je, da podjetniki nimajo časa, da bi se ukvarjali z takimi zadevami, vendar morajo hkrati spoznati, da je bolje dati stvar v izdelavo drugemo, ker konec koncev prišparajo denar, čeprav ponavadi mislijo, da je strošek priprave projekta oziroma vloge na razpis za njih prevelik, ampak zadevo se da skriti med same stroške projekta, ki jih dobijo povrnjene.

mulk
10.07.2007, 09:17
Pozdravljeni Eisenhower!

Zanima me, ali se da kje videti (na netu ali kjerkoli drugje) razpise nalog oz. projektov, ki so sofinancirana z evropskimi sredstvi. Torej te, ki jih pripravljate vi.

Hvala LP

eisenhower
12.07.2007, 18:09
odvisno za katera sredstva se zanimaš. Sredstva strukturnih skladov so objavljena na ministrstvih, ki jih razpisujejo. Prav tako razne programe in pobude kot so Interreg in podobni. Najboljši zbir teh podatkov imaš na spletni strani:

http://www.podjetniski-portal.si/content.aspx?nodeid=185&rootnodeid=22

tu so objavljeni tudi ostali domači razpisi

Če pa iščeš sredstva, ki se direktno financirajo iz Evropske Unije pa jih najdeš na spletnih straneh Evropske komisije

http://ec.europa.eu/grants/index_en.htm

kavc_krompir
16.07.2007, 14:48
s tem da je potrebno predvsem vedeti nekaj: razpisov je malo morje, le malo pa jih je primernih za posamezno podjetje ali organizacijo. Npr. podjetniški sklad podpira le mala in srednja podjetja po EU klasifikaciji (razpisis tipa nakup tehnološjke opreme P4, vlaganja v turizem P5, razvoj R1,...), medtem ko velika in pa razni "neprofitneži" tipa zavodi, društva,... odpadejo. Velika podjetja so npr. na MG (razpis za turizem, razvoj). SVLR podpira neprofitneže, vendar le v povezavi z lokalno samoupravo ali v povezavi s podobnimi subjekti iz sosednjih držav (razpisi Interreg A) oziroma širše (interreg B in C). Ministrstvo za delo je namenjeno vsem, vendar so posebni poudarki na podjetjih v težavi ali na najbolj propulzivnih prodjetjih (karkoli že to je...).

Itd.

Splošno pravilo, ki ga morate vedno upoštevati pri pripravi projekta za razpis, pa je:
- izhajajte iz lastnih potreb in ne pripravljajte projektov samo zaradi razpisa. Ne pozabite, da morate itak sofinancirat, kar pomeni, da vas zadeva dejansko košta in da se poslovno ne splača iti v nekaj, kar ni v strategiji podjetja / organizacije.

lp

kavc_krompir
16.07.2007, 14:55
prav zaradi tega sem sam ustanovil podjetje, ki se ukvarja s pripravo razpisov za mala in srednja podjetja.

dejstvo je, da podjetniki nimajo časa, da bi se ukvarjali z takimi zadevami, vendar morajo hkrati spoznati, da je bolje dati stvar v izdelavo drugemo, ker konec koncev prišparajo denar, čeprav ponavadi mislijo, da je strošek priprave projekta oziroma vloge na razpis za njih prevelik, ampak zadevo se da skriti med same stroške projekta, ki jih dobijo povrnjene.

Očitno še nikoli nisi imel revizije na projektu. Ko boš ene parkrat dobil interno kontrolo ali EU revizijo, boš nehal "skrivat" svoje pripravljalne stroške v stroške projekta.... S tem namreč ogroziš celoten projekt, njegovo sofinanciranje in seveda tudi nadaljnje sodelovanje svojega naročnika s sofinancerjem. Skratka tole "skrivanje" gre na račun tvojih naročnikov....

lp

maja_celcer
17.08.2007, 14:39
Pozdravljeni Eisenhower!

Zanima me, ali se da kje videti (na netu ali kjerkoli drugje) razpise nalog oz. projektov, ki so sofinancirana z evropskimi sredstvi. Torej te, ki jih pripravljate vi.

Hvala LP

Pozdravljen

Jaz pa sem med prazniki brskala po spletu in naletela pri eni založbi na seznam prejemanja razpisov EU.:2thumbs:
Brezplačno :d so mi ga poslali po elektronski pošti.

Če te zanima lahko poiščem povezavo in ti jo pošljem

LP Maja

mojsterp
06.09.2007, 14:55
Pozdravljeni Eisenhower!

Hvala LP

Koristne informacije o nepovratnih sredstvih sem našel na sajtu REZULTAT PLUS d.o.o. (http://www.rezultatplus.si), kjer so predstavljena nepovratna sredstva (http://www.rezultatplus.si/Nepovratna_sredstva_EU-p26) in prijava eu projekta (http://www.rezultatplus.si/Nepovratna_sredstva_PRIJAVA_NA_RAZPIS-p131) oziroma jih kontaktiraš.

4tuna
09.04.2008, 10:53
Zanima me, kako pridobiti Evropska sredstva za društvo kot neprofitno organizacijo, in kako je s tem pri organizaciji posameznih projektov.

toxic
24.12.2017, 11:38
Grki niso napaka, ampak posledica. Kar je EU v preteklosti tolerirala je tudi pokasirala. Na žalost seveda moramo to plačati tudi mi. Zato mi je Brexit danes toliko razumljivejši. EU je postala ujetnice nemških ter francoskih interesov. Obe omenjeni državi želita za vsako ceno ohraniti svoj primat. Samo vprašanje časa pa je, koliko časa ju bodo tolerirale nove članice, predvsem države iz Višegrajske skupine? Res je, da so Nemci kar obilo investirali v tamkajšnjo industrijo, a so te države zanje tudi velik trg. Če se odločijo za izstop se Nemci ne bodo odrekli zaslužku. Tako kot ima unija sklenjene posebne sporazume s Švico in nekaterimi drugimi nečlanicami, lahko ohrani glavnino gospodarskih interesov tudi v njih.
Nastopil je čas, ko bodo evropski komisije jasno sporočile, da bo treba položiti račune in navidezno manj vplivnim ter manjšim državam prisluhniti ter upoštevati njihove interese. V nasprotnem se bo EU pričela krčiti, svoj piskerc pa bo pristavil nekdo drug, tretji. Biznis je biznis, je nekoč dejal nek politik, jaz bi ga zgolj dopolnil, da denar nikomur ne smrdi.