Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Pisanje knjige

urko
26.08.2005, 16:42
A je že kdo med vami poskušal napisati in objaviti knjigo? Rada bi se tega lotila, pa ne vem če se splača.

iri
26.08.2005, 17:09
Bi rekla, da se pisanje knjig v Sloveniji splača le, če si Desa Muck, Drago Jančar ali Möderndorfer. :sleepy:

----------------------------
Gravity makes the heart grow fonder.

urko
26.08.2005, 18:29
To mi daje upanje.

Štrudl
26.08.2005, 19:06
splača se ne, je pa zanimivo, kmalu začnem z avtobiografijo, rab bi delil svoje izkušnje z navadnim človekom :blush:

http://www.cosgan.de/images/smilie/frech/a055.gif

iri
26.08.2005, 19:10
Jst kot navaden človek ne bi hotela brati avtobiografije od nekoga, ki sam po sebi misli, da ni navaden človek, oz. da so njegovi bralci navadni ljudje, on pa ne.

irmica
26.08.2005, 19:20
quote:Originalna objava iri

Jst kot navaden človek ne bi hotela brati avtobiografije od nekoga, ki sam po sebi misli, da ni navaden človek, oz. da so njegovi bralci navadni ljudje, on pa ne.

se strinjam

urko
26.08.2005, 20:06
Jaz pa mislim, da bi to znalo biti zanimivo; npr. Zgodbe izza rešetk (po resničnih dogodkih iz Doba), ali kaj podobnega. To že ni običajno življenje in vse kar ni običajnega je zanimivo.
No resno; a kdo mogoče ve, kakšni so stroški z objavo knjige, npr. prek založbe - ali oni plačajo lektorja, če se enkrat odločijo zate, ipd.?

Štrudl
27.08.2005, 15:44

ja hecam se, no :D

iri
27.08.2005, 15:53
poudarjanju tega služi uporaba smajlijev.

Štrudl
27.08.2005, 15:59
uporaba le-teh pa je skrajno zaželena tudi pri vas :cool:

iri
27.08.2005, 16:07
jst se nisem hecala.

juki
27.08.2005, 18:41
quote:Originalna objava Štrudl

splača se ne, je pa zanimivo, kmalu začnem z avtobiografijo, rab bi delil svoje izkušnje z navadnim človekom :blush:

:D:2thumbs:

Štrudl
28.08.2005, 10:19

jst se nisem hecala.

smajlijev je več vrst, opisujejo pa tvoje razpoloženje

Kate
28.08.2005, 10:21
kaj pa če bi vidva debato o smajlijih nadaljevala kje drugje? :D

tonight my life is moving fast...i sit and watch the demons pass

heather nova

Štrudl
28.08.2005, 10:35
velja, itak moram it naprej pisat knjigo http://www.cosgan.de/images/smilie/frech/s015.gif

CaptainBlackAdder
29.08.2005, 13:45
quote:Originalna objava Štrudl

Potem pa pohiti, ker če si starejši od 35 let, si že vsaj eno avtobiografijo v zaostanku za Plestenjakom in Beckhamom! [}:)]

__________________________________________________ ________
Baldrick, believe me, eternity in the company of Beelzebub and all his hellish instruments of death will be a picnic compared to five minutes with me and this pencil if we can't replace this dictionary.

nattka
29.08.2005, 14:56

iri ... pa vse avtobiografije so na tej osnovi ...

<h6> lepe ženske so kot ustvarjene za moške brez domišljije ...</h6>

iri
29.08.2005, 15:01
ne, niso.

Hočeš reči, da je predispozicija za pisanje avtobiografije občutek večvrednosti?

nattka
29.08.2005, 15:05
morda ... končno pišejo ljudje te zadeve ( po moje) iz dveh razlogov :
* denar
* njihovo življenje se jim zdi bolj fensi od naših;
aja ... pa posteljnih dogovščin ne smem pozabiti, danes je v modi se s tem hvaliti ...

iri
29.08.2005, 16:38
Mah, to je samo večina teh pop avtobiografij, kar pa ne pomeni, da so vse avtobiografije iste in da so nastale iz istih vzgibov.

nattka
29.08.2005, 16:43

Mah, to je samo večina teh pop avtobiografij, kar pa ne pomeni, da so vse avtobiografije iste in da so nastale iz istih vzgibov.

katerih pa npr. ?

lady_lucifer
29.08.2005, 17:54
men je bla od churchilla ful vsec...sploh pa o seb pise, kot da je bil mal zabit (sploh v otrostvu):approve::approve:

Sköt dig själv och skit i andra.
http://www.cosgan.de/images/midi/teufel/d030.gif

iri
29.08.2005, 21:52
No, evo ena, ki je všeč Lady.

Jst priznam, da bolj redko berem avtobiografije ali biografije, zato se niti ne bom trudila zdej na silo najti eno (samo zato, da baje dokažem nekaj), ki ustreza temu, da ima človek dejansko nekaj za povedati, ne pa samo oglaševati svojo lastno pomembnost. Ampak vseeno sem čisto prepričana, da take knjige obstajajo.

Sem pa ravno danes pomislila, da bi z veseljem brala biografijo, še najraje avtobiografijo od Jessice Lange, ker se mi je zdela zelo zanimiva že samo v enem kratkem prispevku na zadnji strani današnjega Dela in ima pomoje še dosti stvari za povedati, ki bi se meni zdele zanimive.

kuenzang
30.08.2005, 00:08

Bi rekla, da se pisanje knjig v Sloveniji splača le, če si Desa Muck, Drago Jančar ali Möderndorfer. :sleepy:

Pravzaprav lahko druga dva mirno izkljucis. Financna kraljica slo literature je Desa Muck, ki je premagala (v boju za knjiznicno nadomestilo) Daneta Zajca in ostale pritlikavcke. Ce vas zanimajo podrobnosti, vabljeni na cobiss.

Po drugi strani pa: ce pises za zasluzek - zakaj raje ne pises v anglescini (aha: pogoj za uspeh je tu se - imeti dovolj denarja za menedzerja, mogoce seksapilnost in se kaj drugega.)

ozayrus
30.08.2005, 09:55
če se bo splačal, al pa če se ne bo. vse je odvisno, kako je knjiga napisana. če bo pritegnila bralca-e, se mi zdi, da je že delen uspeh. nemoreš mislit, da bo knjiga vsem všeč. če je vsaj enemu --&gt; da vsaj eden razume, kaj želiš povedat, mu je všeč koncept. potem si verjetno že dosegel-la svoje. itak če bo dobra, jo bodo prvedli še v druge jezike.

glede Dese M. pa mislim, da je uspeh doživela zato, ker je pisala knjige za mladino, z mladinsko tematiko, in to na pravi način. sicer sem takrat, ko je prišla prva knjiga ven, spadal med "cilno publiko" me njene knjige nikol niso zanimale.

ostali novodobni slovenski "ustvarjalci" pa se le steška primerjajo z svetom (razen mogoče Vesna Milek, slednja ima smisel za pisanje,članki in knjiga, potem Bartol čeprav nisem še prebral Alamuta, pa še nekaj se jih najde). zato mislim, da bi morali čim več knjig napisat, od čim več različnih pisateljev. ne pa sponzorirat ene in iste, ki nč dobrega ne napišejo.

tut sam sem pomislil, da bi napisal knjig, čeprav sem še precej mlad (in ne mislim avtobiogarfije:):):)). napisal bi jo zato, da bi svoje misli, ideje delil z ostalimi. da se nekak spoveš. sej to se mi zdi da je smisel umetnostne literature.

zato
:2thumbs::2thumbs::2thumbs::2thumbs:

Nove ideje rabijo svoj prostor

castor
30.08.2005, 10:11
če smo že pri biografijah... prebral sem biografijo o Katarini Veliki in mi je bila kar všeč. Pa tud mal posteljnih dogodivščin je opisanih.

iri
30.08.2005, 10:14
O Castor, vidim da si končno spregledal in ugotovil, da je Marlon edini pravi. :):2thumbs:

castor
30.08.2005, 10:15
:kisses:

iri
30.08.2005, 10:16
quote:Originalna objava ozayrus

ostali novodobni slovenski "ustvarjalci" pa se le steška primerjajo z svetom (razen mogoče Vesna Milek, slednja ima smisel za pisanje,članki in knjiga, potem Bartol čeprav nisem še prebral Alamuta, pa še nekaj se jih najde). zato mislim, da bi morali čim več knjig napisat, od čim več različnih pisateljev. ne pa sponzorirat ene in iste, ki nč dobrega ne napišejo.
No no, v Sloveniji je kar nekaj ljudi, ki ima smisel za pisanje, Milekova vsekakor ni prva med njimi, še najmanj pa edina. Njena knjiga pa po mojem mnenju niti najmanj ne doseže nekaterih njenih prispevkov v časopisih.

namgyal
30.08.2005, 10:17

zato
:2thumbs::2thumbs::2thumbs::2thumbs:

Čisto odvisno, katere pisatelje in/ali pesnike imaš v mislih. Ampak, če Milekovo primerjaš s svetom, potem blago rečeno poznaš zelo čuden segment svetovne literature. In, mimogrede, Milekova je čista medijska naplavina, ki nima nobene veze s talentom za pisanje... ne glede na to, kakšen segment pisanja gledaš. In, mimogrede, Milekova je bila (je še?) dolgo časa zaščitena žival na Delu pa še kaj bi se dalo povedat o njej.

Skratka: do kod naj segajo naša obzorja? Do Milekove ali do Jančarja? Do Bartolovega Alamuta ali Bartolovega Krassowitza?

castor
30.08.2005, 10:18
iri, čist tko se mi je ponudilo vprašanje... kaj študiraš!? :cool:

iri
30.08.2005, 10:27
quote:Originalna objava namgyal

In, mimogrede, Milekova je čista medijska naplavina, ki nima nobene veze s talentom za pisanje... ne glede na to, kakšen segment pisanja gledaš.
:approve:

Knez
30.08.2005, 10:45
Od slovenskih sodobnikov najbolj cenim Jančarja.

ozayrus
30.08.2005, 13:06
očitno sem malce narobe se izrazu, hotel sem pudarit prepoznavnost pisateljev. če recimo pomisliš, koliko pisateljev je v sloveniji, in koliko od teh je recimo resw branih, potem ugotoviš, da so prepoznani redki.recimo Jančar, Bartol,... Milekovo sem uvrstil samo zaradi tega, ker je pač medijsko preproznavna. strinjam se, da knjiga ne dosega nekaterih njenih časopisnih prispevkov. pa je bila vseeno precej brana. in zakaj je nebi smel primerjat z svetom. če primerjaš Milekovo al pa recimo kašno Viktorijo Holt, Sidny Sheldon (pa brez zamere oboževalci) se mi zdi prva bolš, pa vendar se manj bere.

Hočem reč, da je prepoznavnost v medijih, ki jo človek doseže z literarnim delom, težko doseč in spoštujem vsakega, ki jo. samo v sloveniji imamo problem, da se preveč osretotočimo, na tiste že uveljavljene, kot pa na tiste, ki imajo veliko potencijala, toda zaradi takih in drugačnih razlogov. tak potencijal ne morejo deliti.

namgyal
30.08.2005, 15:33

očitno sem malce narobe se izrazu, hotel sem pudarit prepoznavnost pisateljev. če recimo pomisliš, koliko pisateljev je v sloveniji, in koliko od teh je recimo resw branih, potem ugotoviš, da so prepoznani redki.recimo Jančar, Bartol,... Milekovo sem uvrstil samo zaradi tega, ker je pač medijsko preproznavna. strinjam se, da knjiga ne dosega nekaterih njenih časopisnih prispevkov. pa je bila vseeno precej brana. in zakaj je nebi smel primerjat z svetom. če primerjaš Milekovo al pa recimo kašno Viktorijo Holt, Sidny Sheldon (pa brez zamere oboževalci) se mi zdi prva bolš, pa vendar se manj bere.

Hočem reč, da je prepoznavnost v medijih, ki jo človek doseže z literarnim delom, težko doseč in spoštujem vsakega, ki jo. samo v sloveniji imamo problem, da se preveč osretotočimo, na tiste že uveljavljene, kot pa na tiste, ki imajo veliko potencijala, toda zaradi takih in drugačnih razlogov. tak potencijal ne morejo deliti.

Vzeto na znanje.

Se pa kljub temu še ne strinjava povsem. Kolikor poznam slovensko sceno, mislim, da je problem ravno obraten: naša promocija v tujini je preveč razpršena, premalo sistematična in še kaj. Natančneje. Ujeta je v neki čudni krog med tem, da je preveč razpršena in med tem, da nekateri ljudje, ki so morda boljši od promoviranih, ne pridejo zraven. Njen naglavni greh pa je ta, da je slovensko "prodiranje" v tujino bolj namenjeno samopromociji doma (in njenim finančnim koristim, npr. v obliki štipendij ipd.), kot pa promociji v tujini. Zelo dober primer je bil pred kratkim v DSP, kjer je Šalamun predstavljal v Romuniji delujočega srbskega prevajalca, ki je prevajal Kosovela v romunščino. Pa je Lidija Dimkovska, poznavajoč to delo, in ker je (še) neobremenjena s to sceno opozorila, da so ti prevodi slabi, da je takšna promocija prej kontraproduktivna in še kaj.

Ne smemo pa pozabit na dovolj objektivni dejavnik: Holtove, Sheldonove ali iz visoke literture Atwoodove, Austerji, Ondaatjeji in še kdo imajo že v štartu za sabo večdesetmilijonske trge in iz takšnega štarta je bistveno lažje (skoraj neprimerljivo lažje) ustvarjati prepoznavnost in slavo. Saj dosti povesta tudi primera Poljske in Romunije in Litve - vse tri so ta trenutek zelo močne v poeziji, ampak od njih je bolj znana kvečjemu Poljska, predvsem zaradi velikosti.

Veliko veliko pa je seveda odvisno od financ, ki jih nudi država. Kanada je tukaj dober primer. Sforsirali so svoje leposlovje, sforsirali so svojo mladinsko literaturo, pred katero pa naši boljši primerki prav nič ne zaostajajo.

No... ampak zdej smo že precej zašli (ali pa tudi ne...)

pk
30.08.2005, 21:39
... Kanada je tukaj dober primer. Sforsirali so svoje leposlovje, sforsirali so svojo mladinsko literaturo, pred katero pa naši boljši primerki prav nič ne zaostajajo.

Btw a lahko čestitam za disertacijo?:)

Don't worry, be happy !

namgyal
30.08.2005, 21:59
quote:Originalna objava pk

... Kanada je tukaj dober primer. Sforsirali so svoje leposlovje, sforsirali so svojo mladinsko literaturo, pred katero pa naši boljši primerki prav nič ne zaostajajo.

Don't worry, be happy !

Jej, kako si si dobro zapomnila...

Skoraj že. Pred eno uro vnešeni zadnji lektorski popravki, zdej je samo še nekaj malenkosti.
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

... pa še neka druga stvar je to poletje ugledala luč sveta in bo v prihodnjih dneh tudi uradno obelodanjena...:approve:

kuenzang
01.09.2005, 17:18

quote:Originalna objava pk

Don't worry, be happy !

Jej, kako si si dobro zapomnila...

Skoraj že. Pred eno uro vnešeni zadnji lektorski popravki, zdej je samo še nekaj malenkosti.
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

... pa še neka druga stvar je to poletje ugledala luč sveta in bo v prihodnjih dneh tudi uradno obelodanjena...:approve:

Hi hi. Namgyal hoce reci, da je dvakratno doktoriral... Iz kanadsko - slovenske... pa iz svoje poezije. :clapping: :clapping: :rolling: :rolling: :clapping: :clapping:

pk
02.09.2005, 22:29
quote:Originalna objava kuenzang
Hi hi. Namgyal hoce reci, da je dvakratno doktoriral... Iz kanadsko - slovenske... pa iz svoje poezije. :clapping: :clapping: :rolling: :rolling: :clapping: :clapping:

:2thumbs::2thumbs::2thumbs::clapping:

Don't worry, be happy !

Daysleeper
03.09.2005, 01:39
quote:Originalna objava urko
No resno; a kdo mogoče ve, kakšni so stroški z objavo knjige, npr. prek založbe - ali oni plačajo lektorja, če se enkrat odločijo zate, ipd.?

Če te založba sprejme (kar je v bistvu največji problem), le-ta krije vse stroške - od tiska, preloma, grafičnega oblikovanja, lekture in morebitnega prevoda.
Načeloma naj bi avtor dobil tudi nek honorar, le-ta pa je odvisen od finančne sposobnosti založbe. Od te je odvisno tudi to, kakšna bo (in če sploh bo) promocija knjige.

Lejte, pesniki pa pisatnli majo doma za svoje rokopise skrbno urejene arhive, jst mam pa namst tega skdn za pokvarjen papir... No in tam notr sm zadnč staknu svojo ta prvo popevko, k sm jo biu kdaj napisou... Hjooj, koko zdavni, zdavni je že to blo - tko sem zdi, k dj blo hmal po stvarenju sveta, mal po tistem, kj bog reku: "Bodi luč.", poj pa elektrika crknla. Pesem se imenuje Ajatutu, ali po slovensko: Ajatutu...

Daysleeper
03.09.2005, 01:41
In kar se Vesne Milek in njene knjige tiče, pa... Ajoj, od nje - kot od super samozavestne bejbe - dejansko nisem pričakovala tako zafrustriranega pisanja. Bruh. :dead: Na kvadrat.

Lejte, pesniki pa pisatnli majo doma za svoje rokopise skrbno urejene arhive, jst mam pa namst tega skdn za pokvarjen papir... No in tam notr sm zadnč staknu svojo ta prvo popevko, k sm jo biu kdaj napisou... Hjooj, koko zdavni, zdavni je že to blo - tko sem zdi, k dj blo hmal po stvarenju sveta, mal po tistem, kj bog reku: "Bodi luč.", poj pa elektrika crknla. Pesem se imenuje Ajatutu, ali po slovensko: Ajatutu...

namgyal
03.09.2005, 21:18
quote:Originalna objava filistejec

Če te založba sprejme (kar je v bistvu največji problem), le-ta krije vse stroške - od tiska, preloma, grafičnega oblikovanja, lekture in morebitnega prevoda.
Načeloma naj bi avtor dobil tudi nek honorar, le-ta pa je odvisen od finančne sposobnosti založbe. Od te je odvisno tudi to, kakšna bo (in če sploh bo) promocija knjige.

Med založbami, ki sploh objavljajo izvirne stvari (recimo leposlovje) honorarje plačujejo samo bolj pomembne založbe, beri: CZ, MK, Literatura, Aleph, Beletrina, Litera, Nova revija najbrž tudi Goga. In se bojim, da smo s tem bolj kot ne izčrpali možnosti...
Priti do teh založb pa je bolj ali manj nemogoče, če nimaš že kakšne poprejšnje kilometrine, vsaj revialnih objav (delna izjema sta Litera in Goga v tistem delu, ki se posveča lokalnim avtorjem).
Obstaja pa kar precej drugih majhnih založb, ki pa večinoma funkcionirajo tako, da plačajo v najboljšem primeru tisk in oblikovanje (ki je narejeno "na horuk" in zato ne nujno najboljše), lekturo si priskrbiš sam, o honorarju pa lahko samo sanjaš oziroma marsikdaj pričakujejo celo tvoj vložek, npr. v obliki sponzorjev...

stLARA
09.09.2005, 11:37

A je že kdo med vami poskušal napisati in objaviti knjigo? Rada bi se tega lotila, pa ne vem če se splača.

jaz sem se enkrat v osnovni šoli spravila knjigo pisat...ne vem več v katerem razredu sem bila, mislim da v kakem 4., ali 5.;) No, ker sem takrat full knjige iz zbirke 5 prijatelev in podobne stvari, sem hotela tudi jaz napisat eno tako "kriminalko". Prišla sem do enih 40-45 strani (pisala sem na roko), pol se mi pa ni več dalo (...pisat na roko:D)... Tisti, ko so to moje zapiske brali (sošolci), so rekli, da je bilo zelo zanimivo:tongue::approve::approve:.
Med tem časom sem izgubila ves svoj "dar" za pisanje :nonono::nonono:...(edino če objavim svoje dnevnike, al pa SMS-e, ki mi jih je poslal fant in katere sem si prepisovala...tega je okoli 290 strani...tipkanih!:veryevil:)

............................................
dobro jutro (st.lara@hotmail.com)

iri
09.09.2005, 13:08
quote:Originalna objava stLARA

al pa SMS-e, ki mi jih je poslal fant in katere sem si prepisovala...tega je okoli 290 strani...tipkanih!
:shock:

stLARA
09.09.2005, 13:54

quote:Originalna objava stLARA

al pa SMS-e, ki mi jih je poslal fant in katere sem si prepisovala...tega je okoli 290 strani...tipkanih!
:shock:

saj vem da je čudno, ja :hammer:

............................................
dobro jutro (st.lara@hotmail.com)

Sunshine 77
02.01.2012, 14:02
mhm.....dobro vprašanje.js tudi pišem......sam nism še nč objavla....mogoče kdaj v prihodnosti če mi uspe.:)
ne znam ti odgovorit.

Vsemogočni
31.01.2012, 22:19

Izberi si eno temo in začni. Potem gre vedno lažje naprej. Saj ni treba takoj prvo objaviti. Volja in neko vodilo, ki se ga držiš morata biti in gre!

jasas
10.02.2012, 20:27
vredno je poskusit