Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Skrb za ptice

doody
25.11.2005, 16:11
Koliko vas je poskrbelo za vrtne ptice v zimskem času?Naredili nove krmilnice,ali obnovili stare.Priskrbeli hrano itd.

http://www-kobra.kjesi.com/6.html
Tak je zakon in ne odstopam od tega.Bljak

hekerca
25.11.2005, 16:42
jst sm tku kukr usak let ubesla hišico

doody
26.11.2005, 07:55
quote:Originalna objava hekerca

jst sm tku kukr usak let ubesla hišico

Lepo,da tudi ti skrbiš za lačne ptice pozimi.Malo nas je takih.Super si.

dom_ini_chi
26.11.2005, 12:29
:angel: Eden izmed njih :angel:

Reality is the only obstacle to happiness.

Sebbi
26.11.2005, 15:34
Sn mislu glih isto temo odpret, sam me je doody prehitel :tongue:
No, zanima ma kako lahko doma nardim tisto stvar(newem tocn kak se rece:blush:), ko se obesi nekam pa pol ptice priletijo pa zrna dol zobajo :). Sam ne zdej rect da nej grem u BauMax pa kupim, ko pol zgubi ves smisel :disapp:

ponga
26.11.2005, 19:00
vsako leto postavmo na vrt ptičjo hišco in potem imamo v gosteh vse ptičke bližnje in daljne okolice.
čeprou je hišca precej velika, je velikrat premejhna za vse. ampak se že zvrstijo nekako... :approve:

------------------------------------------
Najpametnejši je tisti, ki se tega ne zaveda.

doody
27.11.2005, 20:39
quote:Originalna objava Sebbi

No, zanima ma kako lahko doma nardim tisto stvar(newem tocn kak se rece:blush:), ko se obesi nekam pa pol ptice priletijo pa zrna dol zobajo :). Sam ne zdej rect da nej grem u BauMax pa kupim, ko pol zgubi ves smisel :disapp:

Tista zadeva se imenuje "ptičja pogača".
Narediš jo pa takole;
Potrebuješ zrnje za ptice:Če imaš doma več vrst zrnja je čist ok.
(sončnično seme,pšenica,proso,ječmen itd)Tudi kupiš lahko v vsaki navadni sampostrežni trgovini.Pri kakem kmetu dobiš goveji loj.
Doma vzameš jogurtov lonček,narediš na dno luknjico in vanjo potisneš 20cm dolgo tanko žico.Loj segreješ v posodi,(ne sme zavret,le toliko,da se stopi) in vanj vsuješ zrnje.Še malo počakaš,da se vse skupaj še malo ohladi,v nasprotnem primeru ti lahko stopi jogurtov lonček.Nato zmes lepo naliješ v lonček,počakaš,da se ohladi,odstraniš lonček in pogača je narejena.
Da ti ne bo zdrsnila z žice,moraš predhodno navezat majhno paličico na konec žice,ki je v lončku.To lepo obesiš na vejo in ptice bodo veselo hodile jest.
http://www.shrani.si/pics/pog154699.jpg
Takole izgleda narejena.

55
28.11.2005, 16:43
Če pogledam okoli je bolj malo ptičjih hišic. Žalostno se mi pa zdi, da pred ljubljanskimi velikimi centri in trgovinami, niti pred številnimi trgovinami za živali, ne postavijo niti ene hišice. Danes sem povprašala v trgovini za živali, če bi kakšno hišico zunaj postavili, kupci bi jo pa polnili, odgovor je bil da se ptiči že znajdejo ( btc v samem betonu) in da imajo tržnico- ne vem ali si kaj tam lahko kupijo ali kaj? So pa podjetni, namesto da bi postavili hišico pa semena prodajali.Žalostno.

55

doody
28.11.2005, 16:47
quote:Originalna objava 55

Če pogledam okoli je bolj malo ptičjih hišic. Žalostno se mi pa zdi, da pred ljubljanskimi velikimi centri in trgovinami, niti pred številnimi trgovinami za živali, ne postavijo niti ene hišice. Danes sem povprašala v trgovini za živali, če bi kakšno hišico zunaj postavili, kupci bi jo pa polnili, odgovor je bil da se ptiči že znajdejo ( btc v samem betonu) in da imajo tržnico- ne vem ali si kaj tam lahko kupijo ali kaj? So pa podjetni, namesto da bi postavili hišico pa semena prodajali.Žalostno.

55

Verjetno so plačani nauro in ne po prometu.Telebani pač.Drugič jih še povprašaj od kod so doma.

55
28.11.2005, 16:52
No pa še tole žalost si preberite kaj naj bi počeli s ptički v trgovini, lahko kdo kaj pomaga?

http://med.over.net/phorum/read.php?f=44&i=55515&t=53751#reply_55515

55

55
28.11.2005, 16:53
Pa še za vse tiste, ki se bojijo ptičje gripe
AVIARNA INFLUENCA – KOKOŠJA GRIPA

Tip prireditve: seminar je namenjen gojiteljem pasemskih in okrasnih golobov, gojiteljem papig in sobnih vrst ptic, trgovcem za male živali in vsem ostalim, ki jih ta problematika zanima

Termin: 10. 12. 2005, ob 9.00, Veterinarska fakulteta, Cesta v Mestni log 47, 1000 Ljubljana, predavalnica v prečni stavbi

Trajanje: od 9.00 do okvirno 13.00

Kraj prireditve: Veterinarska fakulteta, Klinična predavalnica,
Cesta v Mestni log 47, Ljubljana

Organizator: Veterinarska fakulteta, Inštitut za zdravstveno varstvo perutnine

Kotizacija: Cena za posameznike, ki niso člani društev ali
člani Slovenske gospodarske zbornice je 2.000,00 SIT

Program:

- AVIARNA INFLUENCA – ZNAČILNOSTI BOLEZNI (45 MINUT).
DOC. DR. ALENKA DOVČ IN DOC. DR. OLGA ZORMAN-ROJS
- AVIARNA INFLUENCA PRI PROSTOŽIVEČIH PTICAH (45 MINUT).
JOŽKO RAČNIK

Odmor: 20 minut

- BIOVARNOST OB IZBRUHU AVIARNE INFLUENCE (45 MINUT).
PROF. DR. MARTIN DOBEIC
- UKREPI ZA PREPREČEVANJA VNOSA AVIARNE INFLUENCE IN PREDPISI S PODROČJA AVIARNE INFLUENCE (45 MINUT).
PREDSTAVNIK VURS-A: MAG. SAŠKA HARI

- skupna DISKUSIJA (30 minut)

Kontaktna oseba: doc.dr. Alenka Dovč; tel.: 01/47-79-250; fax: 01/47-79-339; e-mail: alenka.dovc@vf.uni-lj.si

Vsa morebitna vprašanja lahko že predhodno naslovite na zgornji elektronski naslov do vključno
9. decembra 2005 do 10 ure dopoldan.

Potrebno je izpolniti prijavnico, ki ji lahko oddate ob predavanjih, ali jo pošljete na naslov:

Univerza v Ljubljani
Veterinarska fakulteta
Center za podiplomski študij in permanentno izobraževanje
Gerbičeva 60

1000 Ljubljana

več na http://parrot-forum.com/forum/

55

povožena žival
28.11.2005, 17:57
dobro skrbnet [}:)]

s

ponga
01.12.2005, 06:23
quote:Originalna objava 55
Danes sem povprašala v trgovini za živali, če bi kakšno hišico zunaj postavili, kupci bi jo pa polnili, odgovor je bil da se ptiči že znajdejo ( btc v samem betonu) in da imajo tržnico- ne vem ali si kaj tam lahko kupijo ali kaj?
55

:nonono::nonono::nonono:

------------------------------------------
Najpametnejši je tisti, ki se tega ne zaveda.

Davor
01.12.2005, 16:26
quote:Originalna objava doody

Koliko vas je poskrbelo za vrtne ptice v zimskem času?Naredili nove krmilnice,ali obnovili stare.Priskrbeli hrano itd.

Ne skrbim kaj dosti zanje, le ko je najbolj mraz jim na okensko polico natrosim kupček ali dva krušnih drobrinic.

[}:)]

***, tis mymoon!

kvaka
01.12.2005, 16:37
quote:Originalna objava Sebbi

(http://www.dpmz-trbovlje-drustvo.si/NASVETI/ptice-pozimi.html):
"Lojeve pogače pripravimo tako, da mešanico ptičjih najljubših zrn dobro zmešamo s topljenim, še vročim lojem v primerni plitvi posodi. Vzamemo približno eno tretjino zrnja in dve tretjini stopljenega loja. Ko se zmes strdi, iz posode vzamemo pogačo in jo po koščkih položimo v krmilnico, lahko pa jo obesimo tudi na drevo."

--

Aja, drugač mam pa tri koče okoli hiše pa veselo krmim ptičjo gripo. Lojne pogače pa kupim, ker se mi jih ne ljubi doma pacat.

doody
01.12.2005, 20:55
quote:Originalna objava Davor

quote:Originalna objava doody

Ne skrbim kaj dosti zanje, le ko je najbolj mraz jim na okensko polico natrosim kupček ali dva krušnih drobrinic.

[}:)]

***, tis mymoon!

Priporočljivo je,da naj bodo drobtinice posušene,ne sveže.

http://www.shrani.si/pics/zvoncrde159393.gifhttp://www.shrani.si/pics/metulj159407.gifhttp://www.shrani.si/pics/zvoncrde159393.gif

paradox
03.12.2005, 05:59
quote:Originalna objava kvaka

...
Aja, drugač mam pa tri koče okoli hiše pa veselo krmim ptičjo gripo.

:cool::D
...don't be so hard on yourself:clown:

albundy
03.12.2005, 13:17
Mi poskrbimo vsako leto. Na vrtu imam dve hišici. Vrabci imajo najraje kruh, kateri nam ostane in ga nadrobim oz.natrgam na manjše koščke. Predno ga dam pticam ga pustim, da se čisto posuši. Za sinice pa kupujem semena sončnic. Natolčem tudi orehe, katere je nabral moj oče. Kosom dam stara jabolka. V glavnem vse polno ptic imamo na vrtu.
:kmet:

================================================== ==================
Jaz sem že po naravi zoprn.Kar vprašajte druge.Ampak tečen sem zato, ker hočem red in disciplino.

mgolob
03.12.2005, 14:49
-jest vsako zimo obesim- 2-3 , v mrezico zavite kepice loja, s semeni...:approve:

lunica
10.12.2005, 14:32
Jaz prav tako kot drugi forumaši, ki so odgovorili na to temo obesim 2 hišici za ptice, vanje pa natrosim semena za ptice. Ko je zunaj mir, jih je prav veselo opazovat skozi okno kako se prehranjujejo. :wink:

bobi
10.12.2005, 14:53
Jaz pa nič ne nastavim, ker zmeraj kaj ostane za psmi in si veselo postrežejo :approve:

čebulica
31.10.2006, 16:19
mi tud vsako zimo obesmo hišco za ptičke. sam kaj, k so nm lan prepovedal jih krmit zarad ptičje gripe

ponga
25.11.2006, 19:22
mi tud vsako zimo obesmo hišco za ptičke. sam kaj, k so nm lan prepovedal jih krmit zarad ptičje gripe

letos jih zaenkrat še lahko krmiš - dokler ne pride ptičja gripa.
mi smo lih dons dal vn ptičjo hišico, čeprou je še dost toplo, da se sami znajdejo... ;)

čebulica
26.11.2006, 13:09
imaš prov

doody
01.03.2007, 19:55
Letos ni bilo potrebno pretirano dohranjevanje divjih ptic,ker je bila zelo mila zima.Sam sem jih hranil kakšnih 14 dni.

Izbrisan
02.03.2007, 14:04
Tudi strokovnjaki si niso enotni ali je zunanje ptice potrebno krmiti ali ne. Sam se nekako bolj nagibam k tistim, ki pravijo da ne, ampak imam vseeno narejeno hišico in jih že celo zimo (ali bolje nezimo) veselo krmim. Moja razlaga je zato tudi ta, da ljudje v resnici krmimo ptice zato, ker nam je to pač všeč. Da bi pa jaz sedaj trdil, da bi teh par siničk, vrabčkov in še kakšna vrsta, ki so nekako kar vsakodnevni gostje, umrli, če jim jaz ne bi dal hrane, bi bilo popolnoma brez veze. Ne vem tudi, kako je bolj na deželi, ampak v mestih so le bolj te - tako imenovane mestne ptice. Te smo pa že tako tudi malce preveč navadili na to hrano. Tiste res bolj "divje" bi prišle šele takrat, ko bi bila res že nuja - res huda zima.

Če bi izbuhnila pa ptičja gripa, potem bi jih pa jaz iz roke krmil. Mislim ker ta ptičja gripa je pa eden večjih nategov v tem tisočletju. Mislim trenutno je največji, ampak ker se je tisočletje šele začelo, kdo bi vedel kaj vse si bodo še izmislili. Pa ne me narobe razumet, ne trdim da ne obstaja, ampak vse kar se v zvezi z njo dogaja (pretirana pozornost, panika, fama...) je pa čist mim!

ponga
02.03.2007, 16:23
Če bi izbuhnila pa ptičja gripa, potem bi jih pa jaz iz roke krmil. Mislim ker ta ptičja gripa je pa eden večjih nategov v tem tisočletju. Mislim trenutno je največji, ampak ker se je tisočletje šele začelo, kdo bi vedel kaj vse si bodo še izmislili. Pa ne me narobe razumet, ne trdim da ne obstaja, ampak vse kar se v zvezi z njo dogaja (pretirana pozornost, panika, fama...) je pa čist mim!

Pa sej letos (oz. to zimo) pa o ptičji gripi skor ni nobenega govorenja... :dontknow:

Izbrisan
02.03.2007, 16:45
Saj pravim. To v bistvu mediji delajo! Saj tudi o družini Strojan danes nič več ne govorijo, prej smo pa tri mesece vsak dan samo njih gledal v poročilih. Če ni novice, si jo izmisliš, če je, jo pa raztegneš v neskončnost!

doody
03.03.2007, 08:47
Če redno hraniš siničke na svojem vrtu v krmilnici,se ptice na to navadijo.Če bi jih prenehal hranit,bi poginile,ker so vajene dobit hrano vedno na istem mestu.Seveda samo v hudi zimi.

Izbrisan
03.03.2007, 15:18
Če redno hraniš siničke na svojem vrtu v krmilnici,se ptice na to navadijo.Če bi jih prenehal hranit,bi poginile,ker so vajene dobit hrano vedno na istem mestu.Seveda samo v hudi zimi.

Se ne bi čisto strinjal, toliko lene pa tudi niso.

doody
03.03.2007, 18:29
Se ne bi čisto strinjal, toliko lene pa tudi niso.
Ne niso lene,ampak nagonsko čakajo hrano v krmilnicah,če je huda zima,ker so tega vajene.Saj v krmilnice tako ne pridejo,če imajo dovolj hrane v naravi.Ampak res dovolj.

Izbrisan
05.03.2007, 16:12
Ne niso lene,ampak nagonsko čakajo hrano v krmilnicah,če je huda zima,ker so tega vajene.Saj v krmilnice tako ne pridejo,če imajo dovolj hrane v naravi.Ampak res dovolj.

Samo, če bi bilo pa tole res, kar si tukaj napisal, potem jim pa res delamo škodo, če jih hranimo, zato bi bilo bolje če jih ne bi.

doody
05.03.2007, 18:57
Samo, če bi bilo pa tole res, kar si tukaj napisal, potem jim pa res delamo škodo, če jih hranimo, zato bi bilo bolje če jih ne bi.
Točno tako.Vendar se ljudje tega ne zavedajo,ker jih večina krm samo občasno in ne redno.Ko enkrat začneš s krmljenjem divjih ptic,moraš to počet vse dokler si zopet same ne najdejo hrane.Do pomladi.

Izbrisan
06.03.2007, 10:38
Točno tako.Vendar se ljudje tega ne zavedajo,ker jih večina krm samo občasno in ne redno.Ko enkrat začneš s krmljenjem divjih ptic,moraš to počet vse dokler si zopet same ne najdejo hrane.Do pomladi.

In ko umreš, umre s tabo še ene 100 ptic, al kako?

doody
06.03.2007, 20:36
In ko umreš, umre s tabo še ene 100 ptic, al kako?
Aha.

fazan
07.03.2007, 07:15
ne zastopim vendar se mi zdi da je enih par dejansko samo slamo mlatilo.Ptice se krmijo pozimi pa ni zato nobene škode povzročene.Ptice ne čakajo če bodo v krmilnici kaj dobile če si lahko same naberejo.Znajo se pa spomladi lepo zahvaliti s svojim petjem in oglašanjemk.Jaz jih vsako zimo krmim ne glede kakšna zima je pa niso zato lene.

doody
07.03.2007, 14:54
ne zastopim vendar se mi zdi da je enih par dejansko samo slamo mlatilo.Ptice se krmijo pozimi pa ni zato nobene škode povzročene.Ptice ne čakajo če bodo v krmilnici kaj dobile če si lahko same naberejo.Znajo se pa spomladi lepo zahvaliti s svojim petjem in oglašanjemk.Jaz jih vsako zimo krmim ne glede kakšna zima je pa niso zato lene.
Govorim v času,ko si ptice ne morejo same najti dovolj hrane.V hudi zimi seveda.Ko pa imajo dovolj hrane,navadno v krmilnico ne hodijo,ali pa zelo poredko.Če si pa kdo razlaga drugače,je pa jegov problem.

55
18.12.2007, 17:13
http://www.ptice.org/index.php?level_one=vse_o_pticah&level_two=pomagajmo_pticam&level_three=krmilnice

Babi2
18.12.2007, 19:58
Pri nas vsako zimo hranimo ptice. Postavimo ptičjo krmilnico, ki jo začnemo polniti ob prvem "resnem" mrazu, zaključimo pa spomladi, ko ptice že lahko najdejo hrano v naravi. V krmilnico dajemo mešanico semen.
Ker je krmilnica narejena doma, smo ji dodali 4 "pristajalne steze" (koščke debelejših vejic), na katere obesimo kupljene lojeve kroglice s semeni. Te kroglice obesim tudi po sadnem drevju na vrtu. Poleg tega se ptički hranijo tudi na kompostnem kupu, kjer se znajdejo ostanki kuhane hrane (makaroni, polenta, riž itd.). Tam opažam zlasti taščice. Zunaj hranim tudi par mačk in večje ptice (srake) hodijo pobirat ostanke v mačji skledi.
Pa tudi to še ni vse: na vrtu imamo posajene grme ognjenega trna, ki so zdaj polni raznobarvnih plodov. Na teh grmih so pa stalni gostje kosi.

Sem pa tudi jaz že pred časom nekje brala, da se potem, ko se ptice enkrat navadijo na hrano v krmilnici, s hranjenjem do pomladi ne sme prekiniti.

Hrushka
19.12.2007, 10:12
jaz vsako leto, na začetku zime obesim krmilnico in jo potem redno (3 pesti, vsak dan ob pol 8h) polnim. menda si ptice zapomnijo, kje in kdaj dobijo hrano, zato se vračajo. :dontknow:
največ je vrabcev in sinic. vedno pride tudi nekaj kosov, ampak ga še nisem videla, da bi zobal semena (sončnice). v bistvu niti v krmilnico ne more. :nonono:
včasih za kose razrežem kakšno jabolko in ga dam na tla. ima kdo še kakšen predlog za krmljenje kosov?
pravzaprav v blokovskih naseljih še nisem videla drugih ptic. ok-golobe, ampak teh ne hranim. :blush:

55
30.12.2007, 12:26
http://www.ptice.org/index.php?level_one=vse_o_pticah&level_two=pomagajmo_pticam&level_three=krmilnice

Hrushka
02.01.2008, 18:34

super. sem spregledala link. hvala! :)

leja12
08.04.2008, 10:20
Mene pa zanima, če pticam nastavite gnezdilnice in če res pridejo noter?

doody
08.04.2008, 10:43
Mene pa zanima, če pticam nastavite gnezdilnice in če res pridejo noter?
Seveda pridejo.Je pa pomembno kam namestiš gnezdilnice,in kakšne so.Pomembna je velikost odprtine,globina valilnice.Npr,Za liščke namestiš valilnico v grmovje,kakšna 2m od tal,za siničke na drevo visoko od tal.sam imam eno od valilnic na orehu pred balkonom,in vsako leto gledam siničke kako valijo.Od okna je oddaljena cca. 5 metrov,na višini 4 metre.Nameščene imam tudi v gozdu in ob gozdni poti,kjer gnezdi več vrst ptic.

Babi2
08.04.2008, 13:16
Kot vidim imaš izkušnje z valilnicami, pa mi mogoče lahko nekaj pojasniš. Pred časom sem od nekoga slišala, da je zelo pomembna velikost (premer) vhodne odprtine in da se posamezne vrste ptic naseljujejo v gnezdilnice prav na osnovi te velikosti. Ni mi pa povedal tudi o pomembnosti višine namestitve.

Če morda veš, bi me zelo veselilo, če lahko poveš, kakšna velikost vhoda in višina namestitve valilnice je primerna npr. za:
- siničke
- liščke
- taščice
- zelenčke
- ščinkavce

Mi morda lahko svetuješ, kje bi te podatke lahko dobila in tudi, kje lahko (za prihodnje leto seveda, za letos je prepozno) kupim ustrezne valilnice?

doody
08.04.2008, 14:34
Kot vidim imaš izkušnje z valilnicami, pa mi mogoče lahko nekaj pojasniš. Pred časom sem od nekoga slišala, da je zelo pomembna velikost (premer) vhodne odprtine in da se posamezne vrste ptic naseljujejo v gnezdilnice prav na osnovi te velikosti. Ni mi pa povedal tudi o pomembnosti višine namestitve.

Če morda veš, bi me zelo veselilo, če lahko poveš, kakšna velikost vhoda in višina namestitve valilnice je primerna npr. za:
- siničke
- liščke
- taščice
- zelenčke
- ščinkavce

Mi morda lahko svetuješ, kje bi te podatke lahko dobila in tudi, kje lahko (za prihodnje leto seveda, za letos je prepozno) kupim ustrezne valilnice?

siničke cca 3,5 cm nad 3 metre od tal
liščki cca 3 cm grmovje do 2 metra od tal
taščice cca 4 cm lahko je valilnica tudi na tleh,vendar odmaknjena od ljudi in mačkov
zelenčki cca 3 cm do 3 metre od tal
naši ščinkavci tudi raje spletajo gnezdo na prostem lahko se pa naseli v katrero od liščkovih valilnic,ko le te obdela polh Podlesek.Ta namreč poveča vhod.
To so moje večletne izkušnje z valilnicami.Imam nastavljene v gozdu,ob gozdni poti in na domačem orehu, 5 metrov od okna in 4 metre visokotako ,da jih z lahkoto opazujem iz dnevne sobe skozi okno.
Pomembno je tudi čiščenje valilnic,saj te ptice nerade zasedajo stara gnezda.Spletanje gnezda je del njihovegan parjenja.Morda enkrat zasede staro gnezdo,naslednje leto pa parv gotovo nič več.
Upam ,da sem ti vsaj delno odgovoril.Želim ti veliko užitkov pri tem oprevilu.
Tukaj imaš točne podatke http://www.dopps.si/

Babi2
09.04.2008, 08:14
Hvala, zelo koristni nasveti, bom upoštevala!

leja12
09.04.2008, 19:05
Zelo koristni odgovori, hvala!

doody
09.04.2008, 19:48
Še en dokaj neznan podatek o siničkah.Starši na dan prinesejo štirim mladičkom hrano 147 do 168 krat. Koliko mrčesa in golazni je to v mesecu dni?Si predstavljate kakšno garanje je to za starša.Ko začneta hranjenje sta atarša lepo rejena.Ko pa mladički poletijo , sta pa shujašana in zgledata manjša od svojih ptičkov.Prinašajo vsemogoče zadeve.Od kobilic,muh,pajkov,malih glist,črvičkov in še ogromno druguh vrst mrčesa in golazni.Tudi zaradi tega so ptice zelo koristna bitja.

leja12
07.05.2008, 18:08
pri nas pa gnezdijo golobčki :)

Ko gre samica na potep, na jajčkih neustrašno sedi samček!

55
06.01.2009, 16:17
http://www.mavrica.net/default.cfm?Jezik=Sl&Kat=12&Dogodek=251

55
05.11.2011, 16:10
http://www.ptice.si/index.php?option=com_content&task=view&id=8&Itemid=12

http://www.gnezdilnice.si/index.php?path=krmilnice