Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Toplotna črpalka

bambus67
07.12.2005, 07:52
Ravno razmišlam o ogrevanju moje nove stanovanjske hiše. Veliko sem prečital o toplotnih črpalkah, dobil tudi nekaj ponudb od firm itd. Zelo pa bi bil vesel za mnenje tistih , kateri to zadevo v praksi preizkušate ali jo že nekaj let uporabljate. Saj veste ponudbe , izračuni gor ali dol, praksa pokaže svoje.
Zadeva pa ni poceni, HVALA

p.s. Živim namreč na "nafti", saj sem prečital, da naj bi bila kombinacija z podtalnico zelo učinkovita te pa pri meni nikoli ne zmanjka.

Jakec
07.12.2005, 10:37
kolikor sem prebral naj bi bila to res dobra zadeva. dej se še kaj pozanimaj okoli subvencija če se da kaj dobit za to:cool:

bambus67
07.12.2005, 10:53
ja subvencija se dobi nazaj to ni kaj, samo moraš malo pohitet, da si na začetku seznama, saj veš kako to v naši državi funkcionira, sicer zmanjka denarja ! :confused: hmmm

eisenhower
07.12.2005, 13:52
ja subvencija se dobi nazaj to ni kaj, samo moraš malo pohitet, da si na začetku seznama, saj veš kako to v naši državi funkcionira, sicer zmanjka denarja ! :confused:
drgač je ful atraktivna in uporabna zadeva, sam jo takoj montiram, če imam svojo bajto.

kar se pa gnarja tiče, je pa objavljen razpis tlele:
http://www.ekosklad.si/pdf/33OB05A_razpis.pdf

in višino sredstev so v petek 2. decembra zvišal za 150 miljonov, tak da je gnarja še dosti:wink:

bambus67
23.01.2006, 15:19
Hmmm..... saj ne morem verjet, da v Sloveniji se nihce ne preizkusa te zadeve , oziroma nima iskusenj s tem ??? :sad:

kekez
23.01.2006, 15:29
Subvencij in kreditov za ekologijo ni težko dobiti in ponavadi sploh ni toliko zanimanja, da bi denarja zmanjkalo.
Sem že izkoriščal te zadeve in ni bilo nobenih težav. Razpisi so takorekoč vsako leto (sicer ne vedno za vse zadeve).

Za toplotno črpalko z zemeljsko vrtino sem pa bolj previden. Precej stane. Nihče ti ne garantira, da bo res delovalo (dovolj toplote/podtalnice v vrtini). Pa še vedno glasnejše so govorice, da bo država začela pobirati koncesnino za izkoriščanje naravnega vira. Prijaviti je zadevo že treba. :dontknow:

Sodelavec je dal izdelati predračun. Mislim da je dobrih 7 milijonov. Menda njegovi znanci to imajo in kurjava na sezono jih stane le še 60 jurjev.

Jaz iščem in preizkušam druge vire.

ereinion777
23.01.2006, 15:57
Na www.strojnistvo.com je dovolj debate o tej temi.

Teo
23.01.2006, 16:34
mi mamo toplotno črpalko za ogrevanje vode poleti. strošek je 0. ene 15 let nazaj ko smo to nabavili je bla lih neka akcija in se je super izšlo. Nimamo pa vrtine, ampak izkoriščamo samo toploto iz prostora. Črpalka nam tudi drži klet na par °c nižji temperaturi kot ostali prostori.

glej, tle je en zanimiv link. model je pokomentiral celotnjo gradnjo svoje hiše... in to kar temeljito. lep projekt http://www.ff.uni-lj.si/slovjez/mh/gradnja.html

tukaj je še stran našega proizvajalca: http://www.termotehnika.com/tc2vz.php#
mi imamo en starejši model tč2 in do zdej v vseh letih ni blo resnejših problemov, edin kompresor je crknu enkrat in so ga menjali.

Teo
23.01.2006, 16:35
aja... subvencije:
http://www.termotehnika.com/subvencije.php

soncka
27.01.2006, 10:03
[QUOTE=Teo]mi mamo toplotno črpalko za ogrevanje vode poleti. strošek je 0.

To ni čisto res ..... ker toplotna črpalka greje vodo res da iz toplote zraka ampak: tega toplega zraka ni vedno dovolj ali pa ni dovolj topel. Dela obratno kot hladilnik - v zunanji prostor hladi v notranjosti pa greje. Kadar tega toplega zraka ni dovolj si pomaga z elektriko. Tako da moraš računati z večjo porabo elektrike. Na letni ravni znaša to povečanje za cca 20.000 do 25.000 SIT. Še vedno zanemarliv strošek v primerjavi porabe cca 500 l kurilnega olja v času nekurilne sezone. Tako da toplotna črpalka je res ena najcenejših opcij gretja sanitarne vode v nekurilni sezoni. Kar pa se tiče dodatnega ogrevanja pa je že malo dražji projekt. Rabiš vrtino in dober pretok vode. Ampak to ni vedno ravno 10 m pod hišo.....

-pionir-
28.01.2006, 17:34
Naša soseda ima toplotno črpalko, res je precej ceneje (tako pravi), vendar meni ni dovolj topla voda. Ne vem, če je pri vseh tako, vendar mene bi motilo, ker se npr. rada tuširam z zelo vročo vodo.

aviano
28.01.2006, 18:39
Prvo se vprašaj ali imam hišo z dovolj dobro izolacijo? Da bi vgradil toplotno črpalko
mora tvoja hiša dosegati toplotno prevodnost pasivne hiše, drugače te bo koštalo
kot če bi kuril z električnimi radiatorji.

beri:
http://www.ff.uni-lj.si/slovjez/mh/gradnja.html
http://gcs.gi-zrmk.si/Svetovanje/Clanki/Grobovsek/PT218.htm
http://www.satler-sp.si/_pasivna-hisa.php
http://www.energetika.net/portal/index.html?ctrl:id=window.default.Navigation&ctrl:type=render&ec%3Adet=26038&en%3Aref=rel

bambus67
02.02.2006, 15:00
hvala vsem tistim, ki ste mi dali nekaj linkov, so mi bili v veliko pomoc.
Kot sem ze povedal, bi jaz rabil toplotno crpalko za ogrevanje stanovanja oz. bajte. Ta je dokaj dobro zgrajena z vso izolacijo itd.... Tudi 10m pod bajto imam vode kolikor hocem, saj sem v obmocju kjer podtalnice nikoli ne zmanjka, obratno ce dan ali dva lije voda tako naraste, da imajo resne probleme tisti, ki imajo podkletne hise.
Moja napaka je verjetno bila, ker sem naredil talno gretje samo tam kjer imam keramiko. Ostali prostori kjer je parket pa so radijatorji. Za te pa rabim nekoliko vecko temperaturo in sedaj je vprasanje kaksen bo izkoristek ??? :dontknow: Dobil sem ponudbo , ker sem opisal bajto itd. pa je bila 5.394.300 SIT
Hmm.... kaj pa vem... nekako se ne morem odlociti, ker investicija pa vseeno ni poceni al ne???

soncka
08.03.2006, 08:31
Naša soseda ima toplotno črpalko, res je precej ceneje (tako pravi), vendar meni ni dovolj topla voda. Ne vem, če je pri vseh tako, vendar mene bi motilo, ker se npr. rada tuširam z zelo vročo vodo.

Saj voda je vroča (vsaj 55 stopinj), za tuširanje rabiš cca 38-40 stopinj.

syncmaster
08.03.2006, 17:37
[QUOTE=Teo]mi mamo toplotno črpalko za ogrevanje vode poleti. strošek je 0.

To ni čisto res ..... ker toplotna črpalka greje vodo res da iz toplote zraka ampak: tega toplega zraka ni vedno dovolj ali pa ni dovolj topel. Dela obratno kot hladilnik - v zunanji prostor hladi v notranjosti pa greje. Kadar tega toplega zraka ni dovolj si pomaga z elektriko. Tako da moraš računati z večjo porabo elektrike. Na letni ravni znaša to povečanje za cca 20.000 do 25.000 SIT. Še vedno zanemarliv strošek v primerjavi porabe cca 500 l kurilnega olja v času nekurilne sezone. Tako da toplotna črpalka je res ena najcenejših opcij gretja sanitarne vode v nekurilni sezoni. Kar pa se tiče dodatnega ogrevanja pa je že malo dražji projekt. Rabiš vrtino in dober pretok vode. Ampak to ni vedno ravno 10 m pod hišo.....

grozno, kaka odsotnost kmečke logike pri nekaterih...:sad:

nikakor strošek pri tolpotni črpalki za ogrevanje sanitarne vode ne more biti nič!! TČ namreč izkorišča toploto medija (zraka v kleti), s katerim uparja določen fluid v sami TČ, ki služi kot prenosnik toplote. Potem je pa treba to uparjeno tekočino stisnit, da se segreje, kar pa počne kompresor, gnan električno!!! TČ npr segreva 200L sod vode z močjo 2000W, kompresor pa za delo stiskanja porabi npr 600W (en švoh sesalc). Torej porabiš tolk elektrike kot da imaš skozi vključen sesalc, zastonj je pa tistih 1200W razlike. Uporabte prosim razum! Če je začetna investicija 300.000 in to traja 15 let preden je treba zamenjat, se TČ za ogrevanje sanitarne vode splača samo takrat, če v bajti živi ene 4-5 folka, da se stvar splača (beri: je zadostna poraba tople vode). Takrat letno pršparaš par 10K SIT in ni sploh nujno, da obstaja računica pri tem, če upoštevaš da je 300.000 zadost za plačevanje elektrike za ogrevanje vode z bojlerjem kar nekaj let.

Skratka, računica je, če obstaja zadostno število odjemalcev te tople vode!

Restraint
08.03.2006, 22:55
malo off: torej bi lahko teoretično tu uporabil TČ za hlajenje stanovanja poleti, ogreval bi pa sanitarno vodo?

kroki
15.03.2006, 11:12
UPAM DA SI PREBRAL ŽE DOVOLJ O TOPLOTNIH ČRPALKAH ČE TE PA ŠE KAJ POSEBEJ ZANIMA TEBE ALI KOGAR KOLI DRUGEGA VAM Z SVOJIMI IZKUŠNJAMI LAHKO POMAGAM KOLIKOR VEM DOMA IMAM OD JULIJA LANSKEGA LETA PRIKLOPLJENO TČ IVT-6KW IN POLOŽENIM ZEMELJSKIM KOLEKTORJEM-350M.
STVAR DELUJE ODLIČNO IMAM TUDI MESEČNE IZRAČUNE PORABE TČ KER IMAM VTA NAMEN NAMEŠČEN ŠTEVEC SAMO ZA TČ.

PA KO VOLI NEK IZVOLI:2thumbs:
kontakt-milan.d2@siol.net

kroki
01.04.2006, 20:02
malo off: torej bi lahko teoretično tu uporabil TČ za hlajenje stanovanja poleti, ogreval bi pa sanitarno vodo?
točno tako tudi to je možno !

MunWalker
06.07.2006, 20:45
Zanime me če je kdo že preiskusil toplotno črpalko za ogrevanje hiše, ki deluje na zrak.

Arabella
27.09.2006, 20:30
Zanima me, če jo kdo ima in koliko energije dejansko proizvaja ( mislim, ali je dogrevanje potrebno in če je, koliko)? Se naložba splača?

dzuko
28.09.2006, 06:58
Na internetu najdi podjetje, ki projektira strojne instalacije in jih pokliči..verjemi da se jim gre za posel in se bodo potrudili..

Arabella
28.09.2006, 07:44
Hvala, vseeno ne bi, ker sprašujem za taščo in bi rada samo podrobneje vedela, kako se stvar obnese, če se splača ali ne. Firme jih pa itak hvalijo, sem že pogledala po netu, sama hvala, zanima me, če je tudi v resnici tako fajn zadeva...Menda pa to celo država subvencionira, ker je naravi prijazno ogrevanje.
A nihče ne ve kaj bolj konkretnega?

dzuko
28.09.2006, 08:09
Splača se, to definitivno (še posebej v taki intenzivni rasti cene energije)..glej v prvi vrsti je odvisno od tega, kakšne toplotne izgube imaš glede na obstoječe stanje in o kakšni toplotni črpalki razmišljaš (zemlja, zrak ali voda)...v eni atrijski hiši, ki ima 50 m2 in je dokaj dobro izolirana se toplotna črpalka ne splača, v eni povprečni hiši se pa splača...kako je pa z subvencijami ne vem, kukr vem ti oni dajo samo bolj ugoden kredit, da bi ti pa kr zastonj denar pa ne vem, do zdej se še nisem srečal s takim primerom...

dzuko
28.09.2006, 08:27
Hm..glej nočem komplicirat in pametovat ampak nekako tako se zračuna če se ti splača...najprej morš vedt koliko kWh porabiš na leto za ogrevanje in eventuelno za pripravo tople vode (to dobiš iz izračuna gradbene fizike ali dejanske porabe) in vedt morš, kolk je znesek v SIT, ki ga porabiš glede na obstoječe stanje (za kurjavo na olje, drva, plin, ipd)..potem morš pa iz podatkov proizvajalca toplotne črpalke (kakšen tip je primeren za kam je odvisno od tvojih pogojev (če lahko izkoriščaš podtalnico, koliko parcele imaš če je dovolj za cevi v zemlji, a bi delala sondo v zemljo, itd)) razbrat kolikšen je izkoristek in koliko energije pri tem porabiš (elektrike) in pa seveda koliko bi stala sama investicija...in potem si narediš tabelo (oziroma na kakršenkoli že način) kolko porabiš manj vsako leto (ob istem znesku energije, ki raste, tko da imaš še malo rezerve) in vidiš kdaj prideš na nulo, potem pa imaš profit..pa vedt morš, kakšna je približna življenska doba najdražjih (beri najbolj pomemembnih) delov toplotne črpalke, ker morš vzdrževalna dela tud štet zraven..

Upam da nisem preveč zakomliciral no... :shy:

Eva
29.09.2006, 13:12
Hvala, vseeno ne bi, ker sprašujem za taščo in bi rada samo podrobneje vedela, kako se stvar obnese, če se splača ali ne. Firme jih pa itak hvalijo, sem že pogledala po netu, sama hvala, zanima me, če je tudi v resnici tako fajn zadeva...Menda pa to celo država subvencionira, ker je naravi prijazno ogrevanje.
A nihče ne ve kaj bolj konkretnega?

Država subvencionira ogrevanje objektov s toplotno črpalko z nepovratnimi sredstvi v višini 500 tisočakov. Na razpis (razpis je enkrat letno, ponavadi spomladi) se prijaviš, ko imaš sistem montiran (obvezna priloga je fotografija montirane toplotne črpalke). Če ogrevaš samo sanitarno vodo, subvencije.

Eva
29.09.2006, 13:13
eh...
subvencije ni, če ogrevaš samo sanitarno vodo.

Arabella
03.10.2006, 14:53
Hvala za odgovore.

thomas01
10.01.2008, 23:07
Za vse ki vas zanima ali se isplača ali ne... sem si v manjše stanovanje, kjer se je prej ogrevalo na radiatorje s kurilcem (letni stroški cca 500 eur) vgradil TČ in stroške zmanjšal za polovico (cca 250 eur za celo ogrevaln sezono + poletje - klima).
Kar se mene tiče še tole, v tem letu planiram narediti hišo. (montažna) Ogrevala bo definitivno toplotna črpalka, saj se stroški vsaj prepolovijo glede na današnje cene ogrevanja z oljem.
Skratka, kdor je v dilemi... TČ je zakon

spartan
11.01.2008, 10:10
Ravno razmišlam o ogrevanju moje nove stanovanjske hiše. Veliko sem prečital o toplotnih črpalkah, dobil tudi nekaj ponudb od firm itd. Zelo pa bi bil vesel za mnenje tistih , kateri to zadevo v praksi preizkušate ali jo že nekaj let uporabljate. Saj veste ponudbe , izračuni gor ali dol, praksa pokaže svoje.

p.s. Živim namreč na "nafti", saj sem prečital, da naj bi bila kombinacija z podtalnico zelo učinkovita te pa pri meni nikoli ne zmanjka.

a kdo ve, če se lahko uporablja za toplotno črpalko kar podtalna voda (direktno iz vodnjaka globine cca. 15 m). Temp. vode je tam okoli 2 - 4 st. C :shy:

Se pravi brez vrtine:shy:
Drugač bi nucal peč do 15 KW.

ajde:shy:

Eva
12.01.2008, 23:05
Voda iz vodnjaka se lahko uporablja, če imaš zadosten pretok. Ampak temperatura vode v tvojem vodnjaku je malce nizka za dober izkoristek.
Svetujem ti, da se pozanimaš direktno pri kakšnem proizvajalcu (npr. Termotehnika, Tehnohlad, Termoshop..., ali pri zastopnikih, če bi se odločil za TČ tujega proizvajalca).

Lep pozdrav!

spartan
16.01.2008, 13:44
Voda iz vodnjaka se lahko uporablja, če imaš zadosten pretok. Ampak temperatura vode v tvojem vodnjaku je malce nizka za dober izkoristek.
Svetujem ti, da se pozanimaš direktno pri kakšnem proizvajalcu (npr. Termotehnika, Tehnohlad, Termoshop..., ali pri zastopnikih, če bi se odločil za TČ tujega proizvajalca).

Lep pozdrav!

No...temparatura je prava....se pravi med 10 - 15 stopinj C. Prav tako je voda pitna, ni kalna.

Rabil bi le testirati pretočnost....kdo ve za kakšen tester se gre? Pa rabil bi 10 kW TČ.

Eva
20.01.2008, 00:07
Dejanski pretok vode se določi s črpalnim testom.

Za pokritje toplotnih potreb objekta 10 kW je v času delovanja ogrevalnega sistema potrebno črpati približno 0,5 l/s.

AnitaO
03.05.2012, 22:06

Mi smo vgradili toplotno črpalko zrak voda in smo privarčevali 50% pri ogrevanju glede na prejšnjo sezono, ko smo ogrevali na električni bojler (12kW) celo hišo. Izkoristki, so pri toplotnih črpalkah voda-voda sicer boljši, samo investicija je tudi mnogo višja - splača se izračunati, če se razlika povrne v razumnem obdobju.