Tema: primerjava
Poglej enojno objavo
Staro 27.08.2006, 19:27
Brootalen Uporabnik Brootalen ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Brootalen
Član od: Dec 2005
Sporočila: 144
Privzeto Re: primerjava

Citat:
Objavil-a nattka
Za Ljubljano znaša neto urni zaslužek 4,5 dolarja, najvišji pa je v Zürichu, kjer znaša 19,5 dolarja, v Ženevi je 18,2, v Oslu pa 17,4 dolarja, kar pomeni, da so prebivalci Züricha v povprecju na uro vec kot 4,3-krat
bolje placani kot Ljubljancani. Vendar to so Švicarji in Skandinavci, si rečemo, če bi se primerjali z drugimi Evropejci, pa bi bilo drugace.
Žal ni tako. Povprecni neto urni zaslužek zaposlenega v Berlinu znaša 12,9 dolarja, na Dunaju 12,8, v Madridu 10,1, Atenah 7,6 ter Lizboni 6,1 dolarja. Naša neto placa zaostaja torej tudi za plačo zaposlenega v
grškem glavnem mestu za debelih 68 odstotkov.
Da bi torej neto plača povprečnega Ljubljancana v desetih letih dosegla atensko, potrebujemo rast
plač, ki za več kot pet odstotnih točk na leto presega rast place v Atenah.

Mogoce je vzrok za nizke plače manj delovnih ur ter več dopusta, kot trdijo delodajalci v Sloveniji?
Žal ne. V Sloveniji naredimo 1.756 delovnih ur na leto, v Berlinu pa le 1.611, na Dunaju 1.649, v Lizboni
1.708 ter Madridu 1.724.

Da ne govorimo o periferiji, ki je še nekaj odstotkov za Ljubljano ...

saj bi nalepila tole pod temo o stanovanjskem davku, pa je brez veze ...
bolj ko mešaš, bolj smrdi ...
Politiki radi nategujejo "pametne" slovence češ kako se bližamo EU standardu, nekje sem prebral češ da smo z italijansko furlanijo skoraj izenačeni..LOL ...in preLOL.

In mojih neposrednih izkušenj vem, da naprimer v Trstu en fizikalc in ponavljam FIZIKALC oziroma po domače TFR.. dobiva štartno plačo tam 1000-1200 eur, moj bivši sošolec, ki je ravnokar diplomiral v arhitekturi bo "fasal" prvo plačo v višini 2000-3000 eur. Verjetno se strinjate da kakršnekoli primerjave z našimi plačami so povsem neumesne. In to pazite govorimo o italiji, ki v absolutnih številkah ima med najnižjimi plačami med zahodnimi državami.

V opomin raznim indoktrinirancem, ki slepo verjamemo v "zgodbi o uspehu", ki jo je LDS furala celo tranzicijo in ki seveda so mnenja skupaj z salmonelići iz ZSSS, da reforme niso potrebne, oziroma je treba dodatno obdavčiti inženirje (in podobne viskoizobražene kadre) da se lahko fura "socialno" državo.