Poglej enojno objavo
Staro 11.07.2006, 12:16
bladzo Uporabnik bladzo ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Jul 2006
Sporočila: 183
Privzeto Re: biblija, nova in stara zaveza, bog je dober ali slab?

Citat:
Objavil-a anarchy
Kar cerkev verjame v biblijo, staro ali novo zavezo, ali v vse skupaj? Bog je dober ali slab, saj tekom tisocletja se en in isti bog ne mora spremeniti, razen ce se to ljudje izmislijo.

Zanima me predvsem zgodba o desetih bozjih zapovedi, ko je Mojzes resu kao suznje, ali cerkev verjame, da se je vse to res zgodilo, torej Mojzes, Noetova barka, Adam in Eva, ali se to ljudje sproti izmisljujejo in vsakdo po svoje razlaga, kaj cerkev verjame?

Moti me predvsem to, zakaj je nekoc bog hotel, da umrejo vsi otroci ali ljudje, resi pa samo une, ki so pobarvali vrata z krvjo od kozlicka ali kako je ze bilo? Pa zakaj je bog hotel, da umre sin od faraona, zaradi zlocinov faraona? Otrok, ki je nekaj najbolj svetega in nedolznega, ga bog uporabi kot sredstvo za mascevanje nad faraonom? Bog bi mogu biti pravicen in nikoli mascevalen, se posebej pa ne, da umori nedolznega otroka iz mascevanja.
Pozdravljen-a!
Cerkev oz. krščanstvo sprejema staro in novo zavezo svetega pisma, medtem ko judovstvo sprejema samo Staro zavezo in še vedno pričakujejo Mesijo - Odrešenika, ki ga je krščanstvo spoznalo v Jezusu Kristusu. Tudi Islam priznava Sveto pismo kot Sveto knjigo in starozavezne preroke, Janeza Krstnika in Jezusa kot preroke enakovredne Mohamedu. Zato imenujejo muslimani sebe, Jude in kristjane kot "ljudstva Knjige". Zanimivo je, da ima zelo pomembno mesto v islamu tudi Marija, Jezusova mati in je za Mohamedovo ženo in sestro najpomembnejša ženska v islamu. ampak dovolj o tem.

Kristjani verujemo, da je Jezus prišel na svet, ad bi ustvaril Novo Zavezo, civilizacijo Ljubezni in nam predstavil Boga Ljubezni, milostljivega, dobrega Boga, hkrati pa tudi tistega Boga, ki bo ob dovršitvi sveta sodil vse ljudi. Po cerkvenem nauku je Jezus s svojim naukom dopolnil Staro Zavezo, jo odrešil in prečistil slabih stvari in ljudem predstavil Boga v drugi luči.
Staro Zavezo moramo razumeti predvsem kot judovsko, izraelsko zgodovinsko knjigo, ki govori o posebnem mestu Izraelskega naroda, o njeni zgodovini, o posredovanjih močnega, bojujočega se Boga za Izraelce. Vendar ko odmislimo starozavezne Knjige kraljev in Kroniške knjige, najdemo v Stari Zavezi kozmogonijo (1. Mojzesova knjiga; Stvarjenje), posebne duhovne knjige (Psalmi, Jona), knjige pomembne za vse človeštvo s poomembnimi moralnimi nauki (10 Božjih zapovedi...) in predvsem preroške knjige, ki pa so tu najpomembnejše za krščanstvo, ker napovedujejo prihod Mesija - Božjega sina, ki naj bi se po našem verovanju utelesil v Jezusu Kristusu.

Starozavezne zgodbe, kot so sužensjtvo v Egiptu, naselitev Kanaanske dežele itd., so zgodovinsko dokazane zgodbe. Izraelci, ki ap so pisali to staro azvezo pa so tem zgodbam dodali morda resnične, morda izmišljene dodatke, ki so se jim zdeli pomembni. Kar se tiče Vesoljnega potopa, bi ta zgodba lahko prikazovala klimatske spremebe in dvigovanje morske gladine na nekem lokalnem področju. vsaj atko predvidevajo znanstveniki. zanimivo pa je, da to zgodbo o potopu najdemo tudi v Mezopotamiji in Akadski književnosti v 3. tisočletju pred Kr.
Tudi zgodba o stvarjenju sveta se v cerkvenih krogih že dolgo več ne razlaga kot stvarjenje v sedmih dneh, ampak stvarjenje sveta, ki je potekalo miljarde let, tako kot nam pravi geologija, paleontologija itd. če vsak adn raztegnemo na nekaj sto milijonov let, bomo dobili približno znanstveno sliko nastajanja sveta, ki ga pozna tudi znanost. to je pač bila predstava tedanjih ljudi, kako naj bi nastal svet. in kot izhodiščno točko vsega so si postavili Boga - Besedo, ki je vse ustvarila.!
Ko pa ravno v zadnjem odstavku omenjaš Izhod iz Egipta in umiranje egiptovskih prvorojencev. Te zgodbe jaz v mojih očeh ne bi jemal az resnično. ne vem kako Cerkev gleda na to, ampak mislim, ad tudi nekako simbolično in kot pomembno izhodišče v zgodovini judovskega ljudstva. Gre spet za Božjo intervencijo in poomoč judovskemu ljudstvu, ki se je znašel v eksistencialno zelo nevarni situaciji. jaz si to tako razlagam.
če pa še kaj zanima, ap le vprašpaj. ti bom razložil po svoji vednosti o teh stvareh.
lp pa fsm