Poglej enojno objavo
Staro 24.06.2006, 00:24
grantica Uporabnik grantica ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce grantica
Član od: Sep 2004
Naslov: Downtown
Sporočila: 708
Privzeto Re: Avtorska pogodba

Citat:
Objavil-a bico
Vsak vodič si naredi svoj plan vodenja turistov, in ta plan naj bi bil avtorski. Kar se pa tarifnega razreda tiče v takšni pogodbi, pa ne vem. Avtorska pogodba ima bolj ko ne dobre lastnosti.
1.- Avtorsko delo je zaščiteno, torej ga lahko uporablja le tisti ki ga je ustvaril, oz pooblaščene osebe. Kar se tukaj iztrži avtorski dohodek, oz. avtorske pravice( seveda mora vsako avtorsko delo biti zaščiteno).
2.- Ob zlorabi avtorskega dela, (nezakonito kopiranje dela, oz. javna predstavitev brez licence...) lahko oškodovanec oziroma avtor dela, iztrži odškodnino. Tu je pa spet vprašanje pogodbe same. Če lahko dobiš kakšen izvod, ga pošlji po os, pa ti bom mogoče takrat lahko povedal kaj več. To je le osnovna okvirna varianta glede avtorskih pogodb. Kar se pa zavezanosti delodajalca tiče, se mi pa zdi, da je avtorska manj zavezujoča za delodajalca.
najlepša hvala za odgovor,
na žalost nimam izvoda... sem mislila, da obstajajo neki splošni zakoni ki urejajo in veljajo za posamezne oblike pogodb... sicer pa ne bi šlo za vodičko ampak za zelo rutinsko delo v tur. agenciji - prodaja paketov in ostalih storitev.... mogoče ima pa zato več logike avtorska pogodba pri kolegici učiteljici, ki jasno sama sestavlja učni plan za posamezne dneve.
predvsem me pa zanimajo obdavčitve in v kolikšni meri so zavezujoče, če ima morda kdo izkušnjo s tem