Poglej enojno objavo
Staro 06.11.2007, 17:43
Paganini Uporabnik Paganini ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce Paganini
Član od: May 2002
Sporočila: 7.445
Exclamation Re: računalnik zanič ali moja napaka?

Citat:
Objavil-a PeTe Prikaži sporočila
Si zadnje čase kaj saril po kisti? glede na to da se ti 3 min nalaga v biosih ali kako si ze rekel..je mogoce da strojna oprema ni OK prikljucena...bodisi disk,cd,floppy enote...ceprav moje mnenje,ko si omenil,da se bios dolgo nalaga? kaksen bios nalaga? to mi ni nic jasn...malo bolj jasno se izrazi..bios se ne nalaga, ali pa imam jaz napacne predstave...Zdej ce kaj vec ne bos povedal, dvomim da ti bomo lahko kaj vec pomagali...najbolje res da ga neses na servis.
Za osvežitev spomina

Kaj se dogaja, ko prižgem računalnik

Pred časom sem ob neki debati napisal tudi spodnje - morda bo zanimivo

Kaj o tem piše M$ lahko preberete tudi tukaj.
  • prva stvar, potem ko prižgemo računalnik, je POST
  • prekontrolira se vsa strojna oprema
  • ko je POST končal, računalnik s pomočjo BIOS+CMOS poišče boot enoto
  • ko jo najde se prenese (naloži) MBR v spomin
  • MBR poišče aktivno particijo in naloži boot podatke (sektor) v spomin
  • boot sektor vsebuje instrukcije, ki startajo Ntldl tj. osnovni program za nalaganje Windows XP operacijskega sistema. Po angleško se to sliši tako: the boot sector contains the code that starts Ntldr which is the boot strap loader for Windows XP. Ntdlt mora biti zapisan na začetku aktivne particije skupaj z Ntdetect.com, boot.ini, bootsect.dos (potrebuje se za več operacijskih sistemov v istem računalniku) in Ntbootdd.sys (potreben za nekatere SCSI adapterje).
  • s pomočjo Ntldr si lahko izberemo operacijski sistem (le če jih imamo več)
  • skupaj z datotekami Ntdetect.com, boot.ini in bootsect.dos Ntldr začne nalagati operacijski sistem
  • operacijski sistem začne svoje delo vedno v 16-bitnem načinu ter se nato preklopi v 32-bitni način
  • po preklopu v 32-bitni način operacijski sistem naloži datotečne podsisteme (NTFS, FAT32, ...)
  • izvrši se čitanje in kontrola boot.ini
  • sledi izbira operacijskega sistema
  • z Ntdetect.com dobimo podatke o prisotni strojni opremi (ID računalnika, tipe adapterjev (SCSI, video, COM, ...), disketa, itd.)
  • ko Ntdetect.com zbere in dobi vse podatke, Ntldr poišče v imeniku %SystemRoot%\\System32 Ntoskrnl.exe in hal.dll nakar Ntoskrnl.exe prevzame kontrolo. Ntoskrnl.exe imenuje tudi 'kernel' ali jedro in brez njega ni uspešno delujočega Windows XP sistema.
  • sledi prenos registra in ustreznega profila strojne opreme
  • Winlogon.exe in Lsass.exe (Local Security Administration) pokažeta ustrezno login sporočilo in uporabnik se prijavi v sistem
Da lahko sistem pride do te točke, je nujno potrebno odlično stanje vseh navedenih programov in komponent! Kakor vsak drugi podatek, datoteka ipd., se lahko tudi te poškodujejo, okužijo. Boot komplet ni nič drugega kot šopek najbolj pomembnih datotek, brez katerih ni delujočega operacijskega sistema. V kolikor pride do njihovega 'poškodovanja', je nadvse pripravno imeti njihovo rezervo (backup) v taki obliki, ki omogoča njihovo povrnitev (recovery) enostavno, hitro in predvsem brez izgube podatkov ali programov.

Brez nekaterih suhoparnih pojmov žal ni šlo:

POST (Power On Self Test). Ko prižgemo računalnik, BIOS aktivira postopek nekakšne kontrole vseh sistemskih komponent. Po domače povedano: disk, ali si zbujen? In odgovor: ste me klicali, milord? Običajno slišimo kratek bip, ki pove, da so vsi podsistemi ok, ali pa kakšen drug zvok, da je nekaj narobe (zelo verjetno v BIOSu).

MBR (Master Boot Record). Majhen program, ki se izvede, ko se računalnik boota (boots up). Po pravilu je MBR na prvem sektorju trdega diska. Program začne boot postopek tako, da pogleda v tabelo particij, kjer izve, katero particijo (črko diska) mora bootat.

BIOS (Basic Input/Output System). Na PC sistemih BIOS izvede potrebne operacije in inicializacijo vse strojne opreme. To se zgodi v POST fazi. Sodeluje tudi pri samem boot postopku.

CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor). Čip (chip), ki ga stalno napaja majhna baterija v obliki gumba in kjer se shranijo določeni podatki o računalniki, medtem ko je izklopljen.

A si ti tud not padu?