Poglej enojno objavo
Staro 04.05.2007, 09:53
DrOnyx Uporabnik DrOnyx ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce DrOnyx
Član od: Dec 2005
Naslov: New Zeland
Sporočila: 531
Privzeto Re: Plače v Sloveniji: kdaj bomo v EU?

Citat:
Objavil-a elvis Prikaži sporočila
Meni res ni jasno, zakaj delavec v Avstriji in Italiji za isto opravljeno delo dobi 2-3krat več kot delavec v Sloveniji.

VAJ?
Bom napisal laično.
Recimo da delavec A dela v nemškem BMWju ali Audiju, kjer nadzira linijo robotov, ki sestavljajo avto. Sedi za računalnikom in monitorji osem ur in kontrolira če vse dela OK. Vsake toliko časa kaj poklika z miško. Za to dobi recimo neto 2500 evrov, verjetno pa še več.

Delavec B z isto izobrazbo nekje v Romuniji dela za tekočim trakom in osem ur privija neke vijake. Za to dobi recimo 250 evrov neto na mesec.

Zakaj 10 kratna razlika v plači, saj nemški delavec po tej logiki praktično ne dela nič, romunski pa gara cel dan?

Zato se nekim državam reče, da so razvite, druge v razvoju tretje pa Banana diktature. In tega ne reši vprašanje malic in stroškov prevoza na delo.

Me je pa v zadnji oddaji Trenja presenetil šef firme, ki dela jadralna letala, ko je dejal, da je v njegovi firmi razmerje med njegovo in najnižjo plačo 1:3. To podpiram oziroma recimo razmerje do 1:5. Mi se pa sedaj gremo ameriški sistem, ko delavcem vržeš 400 evrov, s katerimi se tu praktično ne da preživeti in pričakuješ, da bo delal kot zmešan, na drugi strani pa je nek managment, ki igra golf in ima plače, ki so proti najnižji lahko v razmerju tudi 1:50 ali še več. In to večinoma se gredo firme, ki so pravi ali prikriti monopolisti.

Nazadnje uredil DrOnyx : 04.05.2007 ob 10:00.