Poglej enojno objavo
Staro 15.06.2009, 14:18
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto Re: Katera etika, katere vrednote v Evropi in drugje (filozofsko-družboslovna razpra

Citat:
Objavil-a Svetopisec Prikaži sporočila
Ne, prav vse je zakuhal humanizem, vendar se zadeva seveda ni končala z njegovim zgodovinskim obdobjem. Prav humanizem je vrnil pogled na človeka, na njegove zmožnosti, razum, vlogo v svetu in to je sprožilo prerod po tisočletni ječi abrahamskega enoumja. Razsvetljenstvo izhaja neposredno iz tega, in če natančno prebereš moj sestavek, boš videl, da njegove pridobitve izrecno omenjam (človekove pravice).

Pač pa me zanima, kaj so prispevali psihologi k evropski etiki.
Glede na to, da je psihologija zelo nova znanost, bi jaz o iskanju prispevkov začel šele v poznem 19. in pa seveda 20. stoletju. Raziskovanje človekove zavesti je zelo zelo zgodaj nakazalo, da so etika, morala, vrednote in podobne stvari umeten konstrukt. Izkaže se, da družba brez tega ne more obstajati, vendar je (recimo temu) stopnja morale in etike, ki je nujno potrebna za integracijo družbe, bistveno nižja od stopnje, ki se posameznikom pravzaprav izsiljuje. Od tu potem izhajajo tudi mnoge frustracije in nasploh nesrečno življenje (oz. manj srečno, kot bi sicer lahko bilo). Temu so kmalu začeli pritegovati tudi mnogi filozofi.

Prispevek psihologov je tako predvsem k vse hitrejšemu rušenju globoko zakoreninjenih prepričanj. Danes se vse bolj kaže, da uspeh posameznika v družbi in osebno srečo pogojuje stopnja kompetentnosti. Moj občutek je, da se vedno več ljudi zaveda postaviti svoj temelj na individualizmu. To pa je smer, ki so jo začrtovali Nietzsche, Jung in Adler. Najbrž še kdo drug, vendar žal s svojim zgolj neformalnim znanjem tega področja vem toliko, kolikor uspevam zvečer prebrati.