Poglej enojno objavo
Staro 16.12.2006, 15:30
ata
Guest
Sporočila: n/a
Privzeto Re: Ekološka ribolovna cona Hrvaške

Če sem prav razumel, je ERC bolj pesek v oči. Nek hrvaški poslanec je izjavil, da hrvaški razglasitev ERC nič ne pomaga, saj nima dovolj sredstev (plovil), da bi jurisdikcijo lahko dejansko uveljavila. Ne vem, če to drži, niti me ne zanima.
Bolj imam občutek, da je prah okoli ERC namenjen zamegljevanju hrvaških notranje-političnih in predvsem notranje-gospodarskih problemov. Ker je zraven posredno in neposredno vpletena še (grda) Slovenija, je učinek še toliko večji. Kolikor sem uspel razbrati (te teme sicer ne spremljam prav podrobno), si Hrvaška v odnosu z EU bolj škodi kot koristi. Tudi Sanaderjevi "nenavadni" komentarji nič kaj ne prispevajo k odnosom z EU.
Hrvaško vodstvo se je v Bruslju očitno zavezalo nečemu, kar mu sedaj ni všeč in išče načine, da bi se izmotalo; Slovenija pa je kot grešni kozel takoj pri roki. Hrvaško vodstvo bo moralo biti bolj previdno pri dajanju zavez, predvsem pa se bo treba navaditi, da se spoštuje in izpolnjuje tudi tiste dele dogovorov, ki niso ugodni.
Dosedanja praksa odnosov Slovenije in Hrvaške kaže, da Hrvaško zanimajo samo tisti deli dogovorov, ki so za njo ugodni, za ostalo se pa najde izgovor. Če si je Hrvaška to v odnosu s Slovenijo še lahko privoščila in krivdo pred EU zvračala na Slovenijo, pa so v odnosu z EU sedaj maske padle.

Če bo Hrvaški z EU do 31.12.2007 uspelo zapreti poglavje o ribištvu, posledic ne bo. V naprotnem primeru bo Hrvaška v neugodnem položaju (če bo pri ERC vztrajala), grda pa bo spet Slovenija, ki bo s 1.1.2008 prevzela predsedovanje Uniji.
Še enkrat pravim: ERC služi hrvaški politiki za zamegljevanje drugih težav, trkanje ne nacionalno zavest in zgodovinske pravice so dokaj preživela stvar v združenju, kateremu naj bi se Hrvaška želela priključiti.