Poglej enojno objavo
Staro 28.07.2011, 12:41
peterp Uporabnik peterp ni prijavljen
Novinec
Član od: May 2009
Sporočila: 79
Privzeto Problem s kvaliteto bakrene parice

Zanima me, na koga se je potrebno obrniti v primeru problema na bakreni parici (torej kakšen kontakten email, telefon ipd.). Problem pa je sledeč: na centrali Kranj-Planina, na katero sem bil priklopljen jaz še za časa siol/T-2 in preden sem se preklopil na optiko, sem imel na oddaljenosti 1400m po kablu na vdsl2 sinhronizacijo 20Mb. Na tej isti centrali, na približno enaki oddaljenosti (po kablu cca. 1700m), vendar v drugo smer (Kranj-Hrastje) pa ima moj stric max. hitrost 1Mbit. Več enostavno ne gre, ne na T-2 ne na siolu. Kar se mi zdi čudno je pa to, da je v tej smeri od centrale proti Hrastju še na 1200m oddaljenosti vse lepo in prav (nekje do picerije Tonač, naslov Grmičeva 1, to je 1200 razdalje od centrale (takšne so informacije na tehnični podpori). Od tam naprej do strica je pa še dodatnih 500m do končne lokacije). Torej, nekje pri piceriji Tonač se sinhronizacija drastično poslabša, in bi rekel, da je 99% verjetnosti, da so točno tam enkrat v preteklosti kaj prekopavali in istočasno presekali kable, ki so jih potem slabo spojili (no, za analogno telefonijo je bilo takrat še vedno dobro). Sedaj v času vdsl-ja je pa to seveda problem. Namreč, če je do neke točke sinhronizacija normalna, potem pa od tam naprej pade skoraj na ničlo, ne more noben reči, da so pač parice takšne kot so, torej slabe... ker parice so enake od začetka do konca te trase, in so tam zakopane že 30 let. Nemogoče je namreč, da je na isti trasi pol 30 let starih paric ok, drugih pol paric na isti trasi pa slabih. Pa tudi če bi pol teh paric bilo slabih, bi sihnronizacija padala lepo postopoma in ne naenkrat.Tako da parice verjetno so enake, in edini razlog, ki meni pade na pamet je, da se je tam enkrat bakreni kabli presekali in potem slabo spojili. Vem da obstaja mnogo ljudi s problemi s parico, vendar konkterno na to centralo je vezano več krajev (Hrastje, Čirče, Prebačevo, Trboje), po moje je to vsaj 100-300 gospodinstev (točnih podatkov jasno da ne vem). Torej - ali obstaja kakšna možnost pregleda problema in eventuelne odprave napake ali bo treba na cca. 1600m razdalje od centrale ostati za vedno na 1Mb VDSL1/2 liniji? Jasno, na taki hitrosti ne deluje IPTV tudi če bi bila kompresirana do nezavesti, še bolj kot kopresira Siol svojo TV na 3 Mb. Kakšna koristna informacija, na koga se obrniti v takšnem primeru? Po svoje je tudi čudno, ker to je vseeno 100-300 uporabnikov ki imajo sedaj max. 1Mb Siol internet (če so pri Siolu), in bi jim v primeru popravka problematičnih spojev lahko prodali še kaj več kot samo 1Mb+telefon. Ali pa je za Telekom 100-300 priključkov premalo, da bi vsaj preverili v čem je problem? Ali če vprašam drugače, za koliko uporabnikov bi Telekom šel pogledat in preveril, ali se lahko napako odpravi na enostaven in poceni način (brez menjave bakrenih paric, ker to v primeru slabih spojev na enem mestu niti ni potrebno)?

Nazadnje uredil peterp : 28.07.2011 ob 12:44.
Odgovorite s citatom